'We moeten het niet te makkelijk gaan maken voor de deelnemers' Brandersfeesten uitgebreider en feestelijker dan ooit Geldprijzen bij finale-onderdeel Waterspelen. Tevreden is men nooit maar SCHIEDAM - De Rode Valken, jeugdvereniging Eldos, de zeekadetten en scouting Schiedam zorgen in het watersport- weekeinde van de Brandersfeesten weer twee dagen lang voor een breed scala aan behendigheidsspelen. De rode draad van al deze spelen is het hetzelfde gebleven: Halen de deelnemers een nat pak of niet? Een aantal van de spelen zelf is daarente- gen wel veranderd. „Door een brand in het schip van Rode Valken-voorman Guus Klepke zijn een aantal van de attribu- ten die we voor de Waterspelen gebruikten verloren gaan. Daarvoor in de plaats hebben we nu met behulp van een groot opblaasbaar looprad en een aantal matten die we ergens kon- den huren, wat nieuwe onderdelen toegevoegd", vertelt mede- organisator Johan van Alphen. SCHIEDAM - Schiedam zonder Brandersfeesten is zoiets als Rotterdam zonder marathon. Dat is de mening van Jan Oeij, als directeur van 't Hart Communicatie onder andere belast met de fondsenwerving van de Schiedamse festiviteit. Vorig jaar werd hij voor het eerst bij de organisatie betrokken. In een tijd waarin het er naar uitzag dat het einde van de feesten zou kunnen worden ingeluid. In korte tijd werd er toen, mede dankzij zijn inzet, toch nog een volledig programma op poten gezet. Achteraf kan men concluderen dat de problemen van 1995 alleen maar een positieve uitwerking hebben gehad. „Ie- dereen werd weer even met de neus op de feiten gedrukt. De vraag was: stoppen we met een evenement waar meer dan 250.000 mensen jaarlijks naar uitkijken of gaan we, op een an dere manier, door? Nou, dat laatste dus." Samen sterk Sponsors Woensdag 18 September 1996 MAASPOST SCHIEDAM - XQ721 rommumtdti*. yr^hsch ontwerp >oy«lty Oeij, immers nooit. „Dat houdt niet in dat je niet over die realiteits- zin moet beschikken om te weten dat mensen zich voor dit feest meestal in hun vrije tijd inzetten. Maar punten die voor verbetering vatbaar zijn, hou je altijd. Om een voorbeeld te noemen kan het pro- gramma nog meer gedragen wor- den door horeca, winkeliersvereni- gingen en dat soort instellingen. Ook kun je het nog meer stroomlij- nen naar de mensen uit deze streek." Toch is nu al duidelijk dat de fees- ten met meer eendracht en plezier zijn gemaakt dan ooit tevoren. „En het wordt bovenal weer ouderwets gezellig dit jaar", voegt Poot hier aan toe. „Als de weergoden ons gunstig gezind zijn is dat helemaal meegenomen." Als geen ander be- seffen ook deze twee organisato- ren dat juist dit element zich aan alle wetten onttrekt. Of vormen de Brandersfeesten hierop een uitzon- dering? Volgens Poot wel. „Twee jaar terug was het de hele eerste za- terdag van de Brandersfeesten echt hondeweer geweest. Ruud Pillard (VVV-directeur en stichtingsvoor- zitter, KvdK) is toen de meteo gaan bellen, in verband met de gondelvaart van die avond. Opge- wekt liep hij op ons toe: "t Wordt droog vanavond, heb ik net ge- hoord'. En hij kreeg nog gelijk ook. Voor de gondelvaart regen, na de gondelvaart regen, maar tij- dens de vaart was het droog. Dan moet dat toch wel iets speciaals zijn, hfe?" KARIN VAN DER KNAAP Grondlegger van de spelen Guus Klepke moet nog wennen aan deze enigszins nieuwe koers van het let- terlijk spetterende evenement in de Lange Haven. Tijdens een verga- dering van de commissie Water spelen hamert hij bij voortduring op de noodzaak om een aantal ou- de en dus vertrouwde onderdelen in reserve te houden. „Je weet nooit of die huuronderdelen wel aanslaan", houdt hij zijn commis- sie-leden enige malen voor. Een andere koerswijziging onder- steunt Klepke wel volledig. Om de Waterspelen aan aantrekkelijkheid te laten winnen, is namelijk beslo- ten om zondag 22 September een grote finale te organiseren rond de traditionele onderdelen Pikhaak- hangen en Mastklimmen. „Voor degene die het langste in de pik- haak weet te hangen en degene die het snelste in de mast weet te klim- men hebben we twee geldprijzen van 100 gulden te verdelen", schetst Klepke de beloning die jong en oud uit zijn tent moet lok- ken om een recordpoging inclusief kans op nat pak te wagen. De orga- nisatoren zullen zondag om onge- veer 14.00 uur starten met deze fi nale. Tot en met 16.00 uur kan ie- dereen dan een poging doen om de beste prestatie van de dag neer te zetten. De eigenlijke Waterspelen begin- De organisatie van het watersportweekend. nen al zaterdag 21 September om 12.00 uur en zijn speciaal bestemd voor de jeugd. Naast de deelne mers van de diverse organiserende verenigingen kan iedere jongere zich voor aanvang van de spelen maar ook nog tijdens het evene ment gratis aanmelden voor een of meerdere onderdelen. Voor elk spel zijn bekers te winnen en na af- loop is er voor elke deelnemer een diploma. ,,Ook teams die bestaan uit ongeveer drie tot en met vijf le- den, kunnen meedoen. Als zij ge- zamenlijk aan alle onderdelen meedoen maken ze kans op de Branderscup die beschikbaar wordt gesteld voor de winnaars van het totaal-klassement", aldus Johan van Alphen die aangeeft dat ook een team uit Renesse over- komt om aan het ter land, ter zee en in de lucht-achtige evenement mee te doen. Hoe het programma dat de deelne mers aan de Waterspelen krijgen voorgeschoteld, er uitziet, vertelt Eldos-hoofdleidster Susanne Du- renkamp: „Op zaterdag beginnen we met de nieuwe onderdelen. Eerst moeten de watersporters een parcours afleggen met het opblaas- bare looprad. Na dit zogenaamde Rad-parcours worden de matten in het water gelegd voor onderdeel twee: Schotsie dribbelen. Daarbij moet er van de ene kant naar de an dere kant van de haven gelopen worden. Om het echter extra moei- lijk te maken wordt er halverwege een hindernis opgeworpen waar met een klimnet overheen geklom- men moet worden." Deze onder delen zullen tot 15.00 uur duren waarna er tot ongeveer 16.30 uur in de voorronden kan worden ge- oefend met het Pikhaakhangen en het Mastklimmen. Ook zondag 22 September begint het programma om 12.00 uur. Du- renkamp opnieuw: „Als eerste on derdeel wordt dan het Boegspriet- lopen uit oude doos getoverd. Bij deze activiteit is het de bedoeling dat er zo snel mogelijk over een enigszins instabiele boegspriet heer en weer wordt gelopen. Het laatste onderdeel voor de grote fi nale wordt het succesvolle Bran- derszak slaan waarbij twee kemp- hanen, gezeten op een ronde balk, elkaar met een skippy-bal in het water moeten zien te meppen. Om het spectaculaire evenement ook veilig te laten verlopen wor den vooraf de nodige voorzorgs- maatregelen in acht genomen. Zee- kadetten-commandant Robert Jan van Ewijk zorgt dat er gedurende de dagen voldoende duikers aan- wezig zijn om de deelnemers uit het water te vissen terwijl Rode Valk Ton Klepke een oog in het zeil houdt voor wat betreft het niet te lang nat rondlopen van de te wa ter geraakte jeugd. In de laatste vergadering zijn ook de onderde len nog eens kritisch bekeken op eventuele onveilige kanten. Guus Klepke wilde voor het onderdeel Mastklimmen bijvoorbeeld een 12 meter hoog touw installeren. Ge- zien de geringe diepte van de Lan ge Haven lijkt dat Van Ewijk ech ter niet verstandig. Er wordt daar- om na veel touwtrekken gekozen voor een hoogte van 7 8 meter. Guus Klepke enigszins teleurge- steld daarover: „He jongens, we moeten het niet te gemakkelijk voor ze gaan maken hoor!" Deelnemers kunnen zich zaterdag 21 September en zondag 22 Sep tember, voor en tijdens de Water spelen, melden bij de discotheek op de ponton die ter hoogte van de Vismarkt in de Lange Haven ligt. Een handdoek en extra kleding of surfpak meenemen lijkt op voor- hand geen onverstandige beslis- sing. NORBERT VERINGMEIER Koos Poot, sinds 1989 penning- meester van de Stichting Branders feesten knikt bevestigend, wanneer Oeij zijn verhaal doet. Bezorgd vertelt hij hoe hij in het verleden steeds meer aparte groepen als los zand een fpest zag maken. Blij is ook hij dus dat het keerpunt zo po- sitief heeft uitgepakt. Resultaat is dat de dertiende Brandersfeesten, die zaterdag 21 September van start gaan, uitgebreider en feestelijker zijn dan ooit. Toch waken de twee nadrukkelijk voor een te grote 'ju- bel-stemming'. ,,Evenementen als de Brandersfeesten moeten een kop en staart hebben, en dat is nu weer het geval. Maar daarmee zijn we er nog niet", waarschuwt Oeij. „Die feesten moeten we nu nog gaan uitbouwen. Dus geen 'fees- sie' meer van drie mensen in het bestuur en honderden vrijwilligers, maar feesten maken voor en van heel Schiedam. Dat houdt in: be- volking, gemeente, regio, jong en oud." De droom van de Brandersfeesten van de toekomst blijkt de twee or- ganisatoren al duidelijk voor ogen te staan. Het motto 'Samen sterker en leuker' valt regelmatig. Datzelf- de geldt voor de constatering dat men er dan wel voor moet zorgen dat ook iedereen het nut weer van een dergelijk evenement in gaat zien. Een belangrijke groep waar bij dit met name bereikt moet wor den is het bedrijfsleven. Want hoe- zeer die honderden vrijwilligers ook hun best doen en hoeveel de gemeente ook meefinanciert; zon der bedrijfsleven geen Branders feesten. Met een van de hoofds- Jan Oeij (links) en Koos Poot zijn erg ingenomen met het programma van de Brandersfeesten. ponsors, bierbrouwer Heineken, werd dit jaar een volledig nieuwe Heineken Branders Blues Night bedacht. Een formule waarin de eendracht, waarover Oeij en Poot zo lovend spraken, volledig tot zijn recht komt. „Gekozen is voor drie centrale podia in het centrum met alles daaromheen. Bovendien wordt er nu een aparte competitie gehouden voor amateurmusici. Er zijn er acht te selecteren en te jure- ren", legt Oeij uit. „Het nieuwe concept is vooral zo leuk omdat je er uit af kunt leiden dat de Bran dersfeesten jonge musici dus de kans geven aan de slag te gaan." Ook aan het programma na de Ver- lichte Gondelvaart is het een en an der gedaan, of beter gezegd, toege voegd. Na afloop van de vaart, om- streeks 22.17 uur, wordt er een volledig muzikaal programma ver- zorgd door de bigband van rau- ziekcentrum OpMaat. Dat wordt dus gezellig toeven in de binnen- stad tot zeker een uur of twaalf. Om de feesten ook voor 'oud' wat aantrekkelijker te maken is bij voorbeeld jeu-de-boules-club L'Esprit benaderd om op de fees- ten wat demonstraties te geven en een cometitie te organiseren voor de liefhebbers. Aan grote succes- nummers is echter niet gesleuteld. „Met name voor de herkenbaar- heid", legt penningmeester Poot uit. ,,Het moet wel duidelijk blij- ven, ook voor het bedrijfsleven, wat men aan de Brandersfeesten heeft." Ook Oeij is die mening toegedaan. „Zo'n maandag rust- dag moet je houden of zo'n dolle dwaze Brandersdinsdag. Dan moet je niet ineens gaan bungyjumpen." Dat de Brandersfeesten nog altijd leven bij het bedrijfsleven kan de stichting aflezen aan het aantal sponsorformulieren dat na mailing vrijwel direkt terugkomt. „Vanzelfsprekend", verduidelijkt de enthousiaste fondsenwerver „is het niet zo dat iedere sponsor ook meteen een geldsponsor is. Maar dat hoeft natuurlijk ook niet. Even waardevol is het dat bijvoorbeeld een ONS gratis de Zondagsmarkt regelt en de gemeente hand- en spandiensten verricht, naast hun fi- nanciele bijdragen. Een van mijn favoriete sponsors overigens, zon der iemand te kort te willen doen, is Van Loenen Verf en Wand. Die man is zo enthousiast over de fees- ten, dat straalt er gewoon van af. Iedereen zou willen dat hij er daar een paar van had." Hoewel de feesten nu weer stevig op de rails lijken te staan, gunnen zowel Poot als Oeij zich niet de tijd rustig achterover te gaan leunen. Helemaal tevreden is men, volgens

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 43