'Veel erger dan de ergste pijn is de pijn van het onbegrepen zijn' Cv Biljartclub 4 Molen heeft feestje te vieren POLITIE RAPPORT Sporthuis Van Tilborg bestaat 20 jaar 4 Alternatief voor marktkramen Stadhuis Schiedam verwelkomt gasten met nieuwe plaatsaanduidingsborden Duchenne: een vervelende spierziekte Kinderwedstrijd rond ideale huis Gemeente start onderzoek naar binnenstad Molenaars blij met opbrengst boekenmarkt Vrijwilligers Kli Br feT WATERWEG - Duchenne. Een ernstige spierziekte waar ze een boek over zou- den kunnen schrijven. En misschien doen ze dat wel ook. Een boek over onwilli- ge artsen, instanties die van niets weten. Het gevoel van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Het Maas- sluise echtpaar Roel en Ma- rijke Sentges: niets leek hen tien jaar geleden een onbe- zorgde toekomst in de weg te staan. Totdat zoon Nikky (nu tien) op tweejarige leef- tijd waggelend begon te lo- pen. Op de kleuterschool vertoonde hij later 'onaangepast gedrag' en was 'onhandelbaar', zo zei de juf. Toch waren Roel en Marijke Sentges er rotsvast van overtuigd dat er meer aan de hand was. Voorzieningen Mooie dingen Getuigen gezocht mislukte beroving Fornuis vergeten uit te zetten Vrouw klem Botsing SlOoppand uitgebrand Winkeldief op heterdaad aangehouden BRANDERSFEESTEN van 21/9 t/m 29/9 L* 'Tjms* SK MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM - Om een brag te slaan van het verleden naar het he- den, schrijft het Woon Informatie Centrum een tekenwedstrijd uit voor kinderen. Het WIC nodigt al- le leerlingen van de groepen 7 en 8 uit om hun ideaalbeeld van wonen te verbeelden onder het motto 'Te- ken, plak en computer je eigen droomhuis'. De kinderen mogen gebruik maken van kleurpotloden, viltstiften. krijt. plaksels of van de computer. Leerlingen kunnen hun werk inle- veren tot en met zondag 22 Sep tember bij het WIC gelegen aan het Stadserf 108 of bij Holland In ternational aan het Stadserf 32. Al- le werken worden opgehangen in de nu nog leegstaande etalages van het nieuwe Stadserf, waardoor een meterslange expositie ontstaat, die voor iedere voorbijganger zicht- baar is. Natuurlijk zijn er ook heel wat mooie prijzen te winnen. De eerste prijs is een weekend in een bunga low-park, de tweede prijs bestaat uit fl. 100,- aan computerspelletjes en de derde prijs is een paar skeelers. Uiteraard zijn er ook nog troostprijzen SCHIEDAM - Wie binnenkort ge- beld wordt door een adviesburo uit Vught en vervolgens het hemd van het lijf wordt gevraagd over win- kelen in Schiedam, moet niet met- een denken aan een perverseling met een gekke voorliefde voor le- vensmiddelen. De gemeente Schiedam en winkelcentram de Nieuwe Passage laten namelijk een onderzoek uitvoeren naar het func- tioneren van de binnenstad. Een adviesburo uit Vught voert het on derzoek uit. Onderdeel van het on derzoek is een telefonische enque- te die in September wordt uitge- voerd. In totaal worden vijfhonderd huis- houdens verdeeld over verschillen- de wijken, benaderd. De gemeente hoopt natuurlijk dat iedereen zijn of haar medewerking zal verlenen aan het onderzoek. De resultaten moeten inzicht geven in het koop- gedrag van de Schiedammers. Ook willen de onderzoekers weten in hoeverre de consumenten in de je- neverstad zich richten op de win- kels in de iegen stad. Verder is het van belang wanneer het winkelend publiek naar concurrerende win- kelcentra in de omgeving gaan. Daarnaast wordt gepeild welke wensen er bij de consumeenten le- ven las het gaat om winkelvoorzie- ningen. Bij voorbeeld of er wel vol- doende winkels zijn, wat de klant prettig vindt in het centrum of waar de Schiedammer zich aan stoort. De kracht van de binnen stad en eventuele tekortkomingen worden op dezse manier in beeld gebracht. de uitkomsten van het onderzoek vormen een belangrijke bron van informatie voor advies over de toekomstmogelijkheden van voorzieningen in het centrum. SCHIEDAM - De noodzaak van herbouw van de uitgebrande Wal- visch lijkt nog niet uit het oog te zijn verloren. Geld blijft binnen- stromen en akties worden nog al- tijd met een ongekend enthousias- me op poten gezet. Woensdag 11 September was weer zo'n feestelij- ke dag voor de molenaars van De Walvisch. Glunderend namen va- der en zoon Van Driel Kluit een cheque in ontvangst met een waar- de van fl.420,~. Het geld was bij elkaar gebracht door enkele vrij- willigsters van de bibliotheekvoor- ziening met een speciale boeken markt. Vele Schiedammers bleken hier wel een stapel boeken uit de eigen collectie voor over te heb- ben. Tijdens de open dag van dien- stencentram De 4 Molens vonden de boeken bovendien grif aftrek. Op die manier ontstond de meer dan aardige bijdrage voor de her- stelaktie. Ook het aktiecomite toonde zich bij monde van voorzit- ter Otter verheugd over de voort- durende belangstelling voor de ak- tie. „Samen met de recente forse gift van de Nederlandse Vereni- ging van Mengvoederfabrikanten van 5000 gulden is de stand nu raim 353.000 gulden. Geweldig dus." Tot voor kort vonden de voorbereidingen voor het herstel van De Walvisch vooral rond de vergader- en tekentafel plaats. Goede opmerkers hebben echter intussen al gezien dat steigerbou- wers drak bezig zijn in de molen. Eind oktober wordt het volgende bijzondere moment in de restaura- tie verwacht. SCHIEDAM - Het jongerenwerk van Stichting Welzijn Nieuwland zoekt voor het jongerenwerk vrij willigers. Het gaan om de volgen de activiteiten: meidenwerk, jon- gensclub, koken, jongerenraimte, disco en nog te ontwikkelen activi teiten. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat hij/zij het leuk vindt om met de doelgroep 13 t/m 17 jaar te werken. Wie meer wil we ten over het jongerenwerk en de mogelijkheden als vrijwilliger. kan contact opnemen met Jolanda van der Lubben op telefoonnummer 4738671Langskomen op het Wil- lem Dreesplein kan natuurlijk ook. Nikky liep achter op zijn leeftijd- genootjes. Hij kon niet fietsen, viel constant om, was opstandig, gooide met autootjes en huilde veel. „We dachten dat het aan de school lag. We voelden ons een zeur, maar je zag dat er wat mis was", zegt Marijke Sentges. Veel begrip ondervond het echtpaar niet: „Mevrouw, gaat u maar naar de psychiater. U bent overbe- zorgd", kreeg Marijke Sentges van de kinderarts te horen. „Nou, die hadden we echt niet nodig", vertelt Marijke nog steeds veront- waardigd. Eindelijk, na veel con sulted werd Nikky in het Sophia Kinderziekenhuis volledig bin- nenste buiten gekeerd. De neuro- loog stelde de ziekte van Duchen ne vast. Een erfelijke spierziekte. Oud zal Nikky niet worden. Twintig, misschien vijfentwintig jaar. Ouder niet. Zijn lichaam breekt-geleidelijk al het spierweefsel af en zet het om in bind- of vetweefsels. Dit pro- ces heeft catastrofale gevolgen voor het hart, immers ook een spier, en voor de longen die zon- der spieren niet kunnen functio- nererr: Duchenne is een geslachts- gebonden ziekte. Ongeveer 1 op de 3500 jongens wordt door deze ziekte getroffen. De ziekte kwam niet in de familie van Marijke Sentges voor, maar door een spontane mutatie is Marijke nu draagster van Duchenne. De neuroloog wilde hierdoor ook zoon Jessy onderzoeken. Ook Jessy (nu zes jaar) bleek de ge- vreesde ziekte te hebben, deelde de neuroloog mee: „Ik weet niet hoe ik 't moet vertellen, maar Jessy heeft het ook". „Nou, dan stort je wereld in. Dat begrijp je wel", zegt Roel Sentges. „Je weet niet wat je overkomt. Je ziet je eigen leven voorbijgaan. Al die dromen die je hebt: voetballen met je zoons. Dat zullen zij als jonge gozers nooit meemaken. Je krijgt echt te maken met een rouwproces." In een ahikel in het Rotterdams Dagblad over Duchenne kopte de journaliste: 'Leven met de dood van je kinde ren". „We schrokken ons rot toen we de kop zagen. Maar het is wel de harde realiteit", zegt Roel. Via de Vereniging Spierziekten Nederland (VSN) kwamen zij in contact met lotgenoten. ,,Dat gaf heel veel steun. Je bent niet al- leen." zegt Marijke. „Op het Ha- ring en Bierfeest hadden we een stand waar informatie over deze ziekte kon worden afgehaald. Dan krijg je readies als: 'mijn moeder heeft ook een zere knie. Is dat hetzelfde?' Echt waar." Roel en Marijke Sentges zoeken daarom bewust de publiciteit op om iedereen duidelijk te maken wat Duchenne inhoudt. Internationaal heben de ouders van kinderen met Duchenne zich verenigd in het Parent Project. Doel is het bifeenbrengen van geld voor verder onderzoek. Mo- menteel wordt vooral in de Ver- enigde Staten een therapie met corticosteroiden toegepast. Dit hormoon remt de afbraak van spiercellen, maar in Nederland zijn de medici wat huiverig om dit middel te gebraiken vanwege mogelijke bijwerkingen als botontkalking en remming van de groei. „Maar als het goed toe- past", zegt Marijke, „zijn er bijna geen bijwerkingen." Nikky en Jessy moeten gebruik maken van allerlei voorzieningen willen ze zich thuis een beetje kunnen redden. Roel: „We heb ben het huis boven al twee keer verbouwd. Je hebt zoveel nodig: een badstoel, takellift, twee duw- rolstoelen, twee elektrische, hoog-laagbedden." Het grote probleem daarbij levert het gege- ven dat Duchenne een progressie- ve ziekte is. Door de lange wacht- tijd kunnen voorzieningen wan neer ze eindelijk zijn gearriveerd, al weer voor Nikky en Jessy zijn achterhaald. „Dat is het vervelen de van deze zaak. Na een paar maanden kan de houding van Nikky zo zijn veranderd dat een bepaalde beensteun niet meer voor hem geschikt is", legt Ma rijke uit. „We zijn jaren bezig om het goed te krijgen." Het gezin Sentges heeft ook mooie dingen meegemaakt, bena- drukken Roel en Marijke. Marij ke's geboortedorp Maasdijk bracht in augtus '95 tijdens het Maasdijkspektakel het geld bij- een voor een speciaal aangepaste bus. Verder vloog Nikky in het kader van de 'Doe een wens- stichting' naar New York voor een droomreis. Met een limousi ne werd het gezin afgehaald en naar allerlei attracties gereden. „Om negen uur 's ochtends ston- den we op het Vrijheidsbeeld. Om negen uur, dus nog zonder de toeristen. Dat maak je nooit mee. Toen moest ik wel even huilen. Het was voor ons een droom", vertelt Marijke. Het lijkt soms wel alsof Nikky en Jessy dubbel zo hard willen leven om er alles uit te halen wat erin zit, zegt Roel. „Want ze beseffen het maar al te goed. Laatst had Jessy een nacht- merrie. Had weer over Duchenne grdroomd." Aan de muur hangt een bordje met de tekst: 'Veel erger dan de ergste pijn is de pijn van het on begrepen zijn'. Gekregen van de moeder van Marijke. „Ik hou nor- maal niet van dat soort bordjes", zegt Roel, „maar deze tekst drakt precies uit wat we de afgelopen jaren hebben meegemaakt. Men- sen durven je niet aan te spreken, hulpverleners die wel denken te weten wat goed voor je is." Dan valt Jessy om. Huilend wordt hij door zijn vader op het aanrecht gezet. .Begrijp je het nu?", zegt Roel. Parent Project: giro 818 818. Kerkstraat 283, 1017 GX Am sterdam. Voor meer informatie kan worden gebeld naar Marijke en Roel Sentges: 010 - 592 14 76. SCHIEDAM - Een echte jubi- leumdatum is een twintig-jarig be- staan niet. Maar toch ook weer niet iets om zomaar voorbij te laten gaan, vond W. Kradolfer, voorzit- ter van biljartvereniging 4 Molens. Daarom werd besloten de oprich- ting van de club, op 5 September 1976, het afgelopen weekeinde te vieren met een gezellige avond. Een avond zonder veel plichtple- gingen, want die horen volgens de voorzitter heel ergens anders thuis: „Een feest is om te feesten, niet om te praten." En zo wordt er elke donderdagavond ook over het bil- jarten gedacht. De biljartavond is om te biljarten, niet om aan de kant te zitten. Daarom benadrakt de voorzitter ook het belang van re- gels in zijn vereniging. „Kijk, met biljarten is het zo dat er vier man aan een tafel spelen. De vereniging telt precies twintig leden. Blijft er dus een weg, dan staan er drie een groot deel van de tijd te niksen en dat kun je natuurlijk niet maken." Biljartvereniging de 4 Molens bestaat twintig jaar en dat willen de leden weten ook. Van de benaming 'fanatiek' wil Goed, er wordt regelmatig compe- gingen waar ook echt om prijzen Kradolfer echter niets weten. titie gespeeld met andere vereni- wordt gespeeld, maar het mes komt nooit op tafel. Wel is het zo dat de vijftig-plussers er onderling alles aan doen om elkaar op een hoger niveau te brengen. „Er geldt hier een ongeschreven wet dat de betere spelers de mindere onder handen nemen. Dat is niet alleen omdat wij dat nu zo belangrijk vin- den voor de vereniging, maar ook omdat het voor de mindere spelers niet leuk is altijd dik te moeten ver- liezen." Hoewel de uitvoerige en vaak saaie speeches ontbraken tij dens de door het VSB-fonds ge- sponsorde feestavond werd er toch niet voorbij gegaan aan het in het zonnetje zetten van twee leden die al vanaf het prille begin bij de club betrokken zijn. Ook werd aan alle leden een sleutelhanger uitgedeeld met hierop het door R. Heilbron ontworpen nieuwe logo. Maar daama was het edit feesten gebla- zen, of, zoals de voorzitter zijn le den voorhield: „We blijven niet zitten, want we werken nog steeds niet bij de lijmfabriek." SCHIEDAM - De politie van het district Schiedam is op zoek naar getui gen van de beroving die zaterdagochtend 14 September vroeg op de Broersvest plaatsvond. De slachtoffers, twee Schiedamse vrouwen, deden eerder deze week aangifte. De verdachte bedreigde de vrouwen met een mes en ging er vervolgens zonder buit vandoor in de richting van de Sin- gel. Inmiddels heeft de politie een goed signalement van de verdacht. Het gaat om een blanke man tussen de 35 en 40 jaar met een blonde snor en kort blond haar. Hij is ongeveer 1,75 meter lang. De verdacht droeg een opvallend schoon wit T-shirt zonder opdruk, een lichtblauwe spijkerbroek en een kort geel jack met afsluit-elastiek in de mouwen en aan de onderzij- de van het jack. Getuigen die informatie kunnen verstrekken over de on- bekende man of over de mislukte beroving op zaterdagochtend rond half een op de Broersvest, kunnen contact opnemen met de Basiseenheid Zuid van de politie van het district Schiedam: 010 - 2740215. SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam opende zondag- middag 15 September een woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam om het gas uit te draaien onder een pan met zuurkool. De bewoonster, die zich in Brielle bevond, had de politie gebeld, nadat zij vergeefs kennissen en vrienden had benaderd, om de woning binnen te gaan. De vrouw ver- telde dat zij haar woning had verlaten, maar het vuur onder de pan met zuurkool was vergeten uit te zetten. SCHIEDAM - Een 59-jarige Schiedamse vrouw zat zaterdagochtend 14 September op het Vijfsluizencomplex ongeveer een uur ondersteboven klem in een een meter diepe put. Het slachtoffer werd voor nader onder zoek en met enkele verwondingen aan hoofd en nek naar het Schieland- ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer had veel geluk, omdat de put droog- stond, terwijl deze volgens enkele tuinhuiseigenaren normaal gesproken vol met water staat. De vrouw had water nodig omdat zij de ramen van haar tuinhuisje wilde zemen. Om drak op de waterleiding te zetten, moest zij een kraan in de put openen. Bij het bukken, viel zij met haar bovenli- chaam naar beneden en kwam met haar hoofd klem te zitten tussen de wa terleiding en de putwand. Door een voorbijganger, die twee benen uit de put zagsteken, werd het slachtoffer uit haar benarde positie gered. Zij had toen al ongeveer een uur lang om hulp geroepen. SCHIEDAM - Op de Mozartlaan in Schiedam reed donderdagavond 12 September een 22-jarige Vlaardinger tegen een boom. De man werd met een gebroken bovenbeen, snijwonden in het gezicht en vermoedelijk een hersenschudding opgenomen in het Schielandziekenhuis. Het slachtoffer stond met zijn auto voor het rode stoplicht, naast enkele collega's, die in een andere auto zaten. Toen het licht op groen sprang zagen ze hem flink optrekken om daarna de bocht te nemen. Toen ze vervolgens de bocht om- gingen, was de auto tegen de boom gereden. Vermoedelijk was het natte wegdek, in combinatie met een te hoge snelheid, de oorzaak van de bot sing. SCHIEDAM - Door onbekende oorzaak is zondagochtend 15 September het oude kantinegebouw van een voetbalvereniging aan de Parkweg uitge brand. Het pand, waarvan de helft was afgebroken, stond op de nominatie om gesloopt te worden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van de brand. SCHIEDAM - Een 32-jarige Schiedammer is vrijdag 13 September op he terdaad aangehouden, nadat hij in een boekenwinkel in de Nieuwe Passa ge drie boeken ter waarde van ongeveer 120 gulden probeerde te stelen. Een politieman in burger, die door de etalage van de winkel keek, zag hoe de verdachte de boeken in zijn binnenzak stopte en hield hem op de Hoog- straat aan. Op het bureau is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM - Het besluit van de gemeente om zes marktkraam- plaatsen uit te geven vlak voor het stadhuis is een wel zeer ongeluk- kig besluit, vinden gemeenteraads- leden Henk Metaal en Arie van Loenen van de fracties Gemeente- belangen Schiedam en Solidair '93. De beide eenmansfracties hebben het college van B W op- heldering gevraagd over deze gang van zaken. De marktkramen kunnen volgen Metaal en Van Loenen best naar het Hemaplein dat momenteel nog braak ligt. Ook vinden ze dat de gemeente eens moet praten met het personeel dat werkzaam is op het stadhuis zoals het bodepersoneel en de ambtenaren van de burgelij- ke stand. Bovendien willen de raadsleden weten wat burgemeester en wet- houders van plan zijn te doen aan de geparkeerde fietsen tegen de ge- vels van het stadhuis. Met name op de vrijdag parkeren de Schiedam mers in groten getale hun fiets te gen het stadhuis. Metaal en Van Loenen menen dat dit de bereik- baarheid in geval van ongelukken niet ten goede komt. De brand- weer, bijvoorbeeld zou in de pro- blemen komen door de fietsen. Door de uitbreiding op de vrijdag- markt ontstaan iedere vrijdag ver velende situaties. Zo is het niet on- denkbaar dat een kraam met aller- hande stofzuigerzakken op de braidsfoto's staat van kersverse paartjes. Bovendien is het voor het braids- vervoer ook niet de meest ideale si- tuatie. Het gezelschap moet het laaste stuk naar het stadhuis vaak lopen omdat de bussen of auto's niet bij het stadhuis kunnen ko men. Ook kunnen niet altijd de au to's deel uitmaken van de braidsre- portage. Hoewel de kwestie eerder bij de gemeente werd aangekaart kwam het niet tot ingrijpende verbeterin- gen. Een aantal kraamplaatsen werden opgeheven en wat paaltjes werden van het plein verwijderd. Toch vinden veel braidspaartjes de situatie nog steeds onhandig en on- charmant. Parttierstiid van: Neath Burgemeester Scheeres helpt een handje bij de plaatsing van het nieuwe bord. SCHIEDAM - Sinds kort worden automobilisten vanaf de in- en uit- valsroutes op een bijzondere ma nier welkom geheten in Schiedam. Niet het saaie blauwe bord wijst ze nog langer op het betreden van de stadsgrens, maar een splinternieuw in rood uitgevoerd buizenframe voorzien van plaatsnaam en het woord 'welkom'. Het plaatsen van de nieuwe plaatsaanduidingsbor den is het eerste concrete resultaat van de stadsgesprekken die in mei van dit jaar werden gehouden. Het eerste officiele bord werd woens dag 11 September door burgemees ter R. Scheeres geplaatst bij de afrit Rijksweg 20, kraising Hargalaan. Duidelijk werd dat Schiedam met de nieuwe borden nog meer aan de toeristische weg timmert. Onder het bord, dat bezoekers vanaf de kant van de weg welkom heet, is namelijk naast de vermelding van de vijf partnersteden en hun lan- denvlaggen ook plaats overgelaten voor het vermelden van diverse festiviteiten die in de stad aan de gang zijn. Binnenkort zullen er on der andere nog borden worden ge plaatst langs de afrit Rijksweg 20 naar de 's-Gravelandseweg, aan de Rotterdamsedijk en de Laan van Bol'Es. Automobilisten die de stad verlaten kunnen op deze plaatsen 'Schiedam tot ziens' lezen. SCHIEDAM - Spoithuis Van Til borg heeft de komende periode een feestje te vieren. Het is namelijk precies 20 jaar geleden dat Aad van Tilborg aan de Korte Hoogs- traat zijn sportzaak opende. Als turnleraar was hij in de beginfase vooral het adres voor het turn-min- nende deel van Schiedam. „Daar kwamen echter al snel algemene sportkleding en vooral voetbalkle- ding bij", vertelt Rend van Tilborg die samen met zijn vader en Mar- tine Ockerse nu de winkel rant. „Op dit moment zijn wij uitge- groeid tot een all-round sportzaak die voor een groot aantal sporten een breed assortment in huis heeft." Als de belangrijkste spor ten die op dit moment in het sport huis zijn aan te treffen, noemt Van Tilborg voetbal, tennis, squash, badminton, hardlopen en zwem- men. .Natuurlijk hebben wij ook nog steeds de nodige turnartikelen. Maar die rangschikken we nu meer onder de afdeling aerobics", aldus Van Tilborg die uitlegt dat zij op dat gebied nog steeds als de specia list gelden. Sporthuis Van Tilborg biedt zijn uitzonderlijk grote vaste klanten- kring naast pure sportkleding ook meer trendy vrije tijdskleding. „In die categorie voeren wij momen teel onder meer de merken Austra lian, Nike en het, in populariteit toenemende, Italiaanse merk Ca- mi 10 :;;W tlWswTAt A, H vello." Juist met dat relatief nieu we Cavello heeft de sportwinkel aan de Korte Hoogstraat 167-169 een spectaculaire j ubileum-aanbie- ding bedacht. „Iedereen die nu bij ons een Cavello-trainingspak koopt, krijgt daarbij voor een gul den ook een Cavello-shirt dat nor maal fl. 99,95 kost." Van Tilborg is sinds enige tijd aan- gesloten bij de inkooporganisatie Sporteon waardoor zij nu in staat zijn door gezamenlijke inkoop scherpere prijzen te berekenen aan de klanten. Daarnaast zijn zij nu in staat de winkel te voorzien van een nog professionelere uitstraling. Rene van Tilborg: „Voor veel mensen in Schiedam hebben wij het imago een .dure winkel te zijn. Dat is echter niet helemaal waar. Wij hebben namelijk sportkleding en accessoires in alle prijs-catego- rieen."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5