Puzzelen met MaasstaD voor een huiskamer in Daniel den Hoed Kliniek Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... a Een auto van de televisie Theater de Teerstoof Rijnmond Theater Produkties zoekt talent voor musical Medewerkster aan Groene Boekje geeft lezing over spelling 4 Een thuis in het ziekenhuis voor patienten en familie Oorsmeer Concert Smoke BON C Ft Woensdag 18 September 1996 DESNELSTE WEG NAAR EEN KWALITEITS-OCCASION MAASSLUIS - Eigenlijk is het dus allemaal de schuld van de Belgen. Willen ze sa men met de Nederlandse re- gering een Groen Boekje op- stellen, maar niet net zo ou- derwets spellen als de Neder- landers. Gevolg: een com- promis en een Groen Boekje, waarin jarenlang zowel een toegelaten als een voorkeurs- spelling was te vinden. Aan de situatie is sinds 1 augustus een einde gekomen. Er wordt nu gespeld volgens de logica en aan de hand van het con crete taalgebruik. k panlifcta Het humorhoekje in de Maassluise bibliotheek. ROTTERDAM - De Daniel den Hoed Kliniek in Rotter dam spaart voor een huiska mer, waar patienten en hun familie de dag kunnen door- brengen. De bestaande televi- siekamers op iedere afdeling zijn wit, kaal en vooral erg ongezellig. Veel mensen voe- len zich er daarom niet op hun gemak. Lezers van MaasstaD weekbladen kun nen de komende weken een handje meehelpen aan de rea- lisatie van een gezelliger dag- verblijf door mee te doen aan een speciale puzzelactie. Hoofd patientenzorg Van der Blink: 'Als iemand zich thuis voelt, kan dat zelfs een gunstige bijdrage leveren aan het genezingsproces. Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13.50. 1 Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee ^""i weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:....(i.v.m, controls bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT (PCus auto^Hbase REGIO ROTTERDAM - Nooit meer snuffelen over het terrein van de autoboer, nooit meer gladde verkooppraatjes van een lachend colbertje en nooit meer vieze han- den om de 'nieuwstaat' van de au to toch ook zelf nog even te onder- zoeken. Het kopen van een twee- dehands auto wordt een stuk een- voudiger dankzij AutoBase, het in- teractieve systeem van Rotterdams Dagblad TV. AutoBase is een interactief pro- gramma op teletekst, dat een selec- tie toont van het enorme aanbod van occasions in de regio. Het pro- gramma biedt de kijker de moge- lijkheid een keuze te maken uit het aanbod tweedehands wagens. Het enige wat daarvoor nodig is, is een afstandsbediening van een televi sie met teletekst en een toontele- foon, waarmee heel gericht ge- zocht kan worden naar een bepaald type auto. Middels de genoemde hulpmiddelen kan geselecteerd worden op merk, type, bouwjaar, prijs, soort brandstof en zelfs kleur. Het raadplegen van Autoba- se is gratis, de potentiele autokoper betaalt slechts het lokale telefoon- tarief. Uit onderzoek is gebleken dat meer dan 60% van de consumen ten tussen 18 en 50 jaar gebruik zullen maken van AutoBase. De consument staat erg positief tegen- over AutoBase. Met name de snel- heid, en het gemak waarmee 'ge- bladerd' kan worden in een groot bestand van occasions wordt door consumenten hoog gewaardeerd. Het systeem is uniek en nog ner- gens anders operationeel. Het is speciaal voor de markt van occa sions ontwikkeld. De dealers kun- nen zelf door middel van hun eigen terminal inloggen in het systeem en wijzigingen aanbrengen in hun occasion-bestand. Vandaar ook dat de belangstelling bij dealers en autobedrijven groot is. Met de meeste dealers zijn af- spraken gemaakt over het opne- men van hun occasions in AutoBa se. A1 vanaf de start kan de consu ment thuis vanuit zijn luie stoel een keuze maken uit duizenden ge- bruikte auto's. En als die keuze eenmaal gemaakt is, laat AutoBase zien bij welk autobedrijf die auto te vinden is. Consumenten die met behulp van AutoBase een occasion aanschaffen. kunnen bovendien re- kenen op een aardige attentie in de vorm van een CD naar keuze. AutoBase is inmiddels in de ge- bieden waar StadsTV uitzendt te vinden op pagina 666 in Stads- text achter Stads TV/Rotter- dams Dagblad TV. In de overige gebieden is Autobase te vinden op de pagina 666 achter Service Channel. Voor meer informatie: AutoBa se, Westblaak 180,3012 KN Rot terdam, telefoon 010-4000660, fax 010-4000699. De Affaire (try-out) Bram Uijl - Marianne de Bruine Twee dichters, een vrouw en een man. Ze zijn meer in conflict met hun omgeving dat met elkaar. Het publiek is dus getuige van een echtpaar, en neigt zelfs naar voyeurisme. Voorgedragen jeugdliefdes, belevenissen op straat en in de stad. Dit alles in de vorm van een lichte vers, belleterie of proza op rijm. Op de achtergrond muziek en computergrafiek. Theater de Teerstoof, 26 September, aanvang 20.30 uur, prijs fl. 19,50 Comedy Explosion De Comedy Explosion is inmiddels een van de meest succesvolle stand- up formaties. Altijd bezig met nieuwe en bijzondere producties. Frans Ruhl en Wim Visser hadden vijf jaar geleden hun debuut met de voorstel- ling New York Comedy Nights. Deze groep is ongekend populair door hun snelle grappen en humor in de hoogste versnelling. Het belooft een zeer verrassende avond te, worden. Toepasselijk aangekleed gepaard, met bruidssuiker. Theater de Teerstoof, 27 September 1996, aanvang 20.30 uur, prijs fl. 19,50 Deelder Zingt (try-out) Jules Deelder Perfect in zijn vorm spuit hij sardonisch en zachtaardig zijn inhoud op. Natuurlijk rijdt hij veel te hard (men maakt zich zorgen) En praat alsof hij nog maar even heeft. laat hem alsjeblieft zijn solo vol liefde voor het hila- rische leven blijven blazen. Uit: Remco Campert - Dichter, De Bezige Bij, 1995. Na Deelder leeft nu Deelder zingt, een nieuw avondvullend cabaret van de Nachtburgemeester van Rotterdam, die sinds kort ook bekendheid geniet als talkshowmaster. Theater de Teerstoof, 28 September 1996, aan vang 20.30 uur, prijs fl. 19,50 MAASSLUIS - Na de succesvolle voorstellingen van de musicals 'Grease', 'The Westside Story' en 'The Fantasticks' zal Rijnmond Theater Produkties (RTP) in het najaar van 1997 weer een nieuwe musical op de planken zetten. Het wordt de musical-comedy 'The Pajama Game'. Een loonconflict, een liefdesaffaire, een frauduleuze directeur en nog veel meer zaken vormen de ingredienten voor dit zang-, dans- en spelspektakel dat zich afspeelt in een confectiefa- briek in de vijftiger jaren ergens in Nederland. Het verhaal zou net zo goed kunnen plaatsvinden in deze tijd en in elk ander land en is daar- om herkenbaar voor jong en oud. Garant voor het welslagen van de ze musical staan de, in de stichting Rijnmond Theater Produkties ver- enigde, Maassluizenaren: Marion Schouten (choreografie), Frieda van Os (zang), Ruurd van Os (pro- duktie) en Piet van Winkel (produktie). Zij zullen samen met de uit Den Haag afkomstige regis- seur Mikael Martin en de in Capel- le wonende orkestleider Robert Jan Noordhof de komende tijd op zoek gaan naar mensen die belangeloos op het toneel of achter de scher- men aan deze produktie willen meewerken. Voor gei'nteresseerde zang-, dans-, acteertalenten en er- varen musici zullen volgende maand een of meerdere audities worden gehouden. De eerste audi- tie staat gepland voor 23 oktober in Theater Schuurkerk. Voor meer informatie en een aan- meldingsformulier: Marion Schou ten 010 - 5927899 (tussen 18.00- 19.00 uur), Ruurd van Os 010- 5917440 (na 19.00 uur) of Piet van Winkel 010 - 5923756 tevens faxnummer). Ook gei'nteresseerde kostummnaaisters, decorbouwers, pr-mensen, toneelassistenten, sponsorwervers, kortom iedereen die denkt nuttig te kunnen zijn bij dit projekt wordt verzocht telefo- nisch contact op te nemen met een van de bovenstaande personen. 'Spelling is niet perfect en zal dit ook nooit worden' Maar zijn al die nieuwe regels nu wel zo logisch? Irma de Bruijn, neerlandica en medewerkster aan het nieuwe Groene Boekje, deed donderdag 12 September een po- ging enkele tientallen Maassluizers wat meer inzicht te geven in de we- reld die nieuwe spelling heet. „Er zitten inderdaad nog de nodige fouten in het nieuwe Groene Boek je", kon ook De Bruijn niet ont- kennen. „Een daarvan is mijn ei gen naam, die verkeerd gespeld is." Desondanks werd duidelijk dat de enthousiaste neerlandica vertrouwen had in het werk waar zij met enkele anderen ruim een jaar aan heeft gewerkt. Wie echter gekomen was voor een betoog over de perfecte spelling, had de plank goed misgeslagen. „De spel ling is nooit perfect geweest en zal dit ook nooit worden", opende De Bruijn de avond. „Er zullen altijd verschillen blijven bestaan tussen de wensen en behoeften van ge- bruikers en de mensen die de re- gels opstellen." De eerste aanval op het nieuwe Groene Boekje was daarmee min of meer al van te vo- ren verijdeld. Tijd om over te gaan tot de verdiensten van het 110.000 woorden tellende boekwerk. „Waar men vooral in geslaagd is, is het aanbrengen van regelmaat in de spelling van zogenaamde bast- aardwoortlen", werd het leergieri- ge publiek duidelijk gemaakt. ,,A1 die woorden uit het Engels, Frans en Latijn die in het Nederlands te- recht zijn gekomen, begonnen echt een probleem te worden. De Bel gen spelden ze veel moderner dan de Nederlanders, die vooral aan de VI0DT ouderwetse c wilden vasthouden. Woorden als 'koalitie' en 'teetijd' komen ons nog steeds vreemd voor." Daarmee was maar aange- geven dat bij het samenstellen van de nieuwe spelling, en Groen Boekje, juist veel aandacht was ge- schonken aan wat men in het dage- lijks taalgebruik gewend is. „Okto- ber wordt bijvoorbeeld gewoon met een k geschreven, ook al wordt er veel met een c geschre ven. Want zo zijn we het nu een maal gewend. Maar product krijgt een c, simpelweg omdat we spre- ken van produceren." Het lijkt zo gemakkelijk. Wat vroeger voor- keursspelling was, is nu officiele spelling geworden. 'Niets aan de hand dus', viel er van de gezichten af te lezen. Totdat de taalkundige ineens roet in het eten leek te gooi- en met de spelling van kroket, dat volgens het Groene Boekje uit 1954 een voorkeursspelling blijkt te hebben als 'croquet'. „Nou, zul- ke gevallen zijn door ons wel ge- moderniseerd. We schrijven het veel, we eten het veel, dus dat is gewoon kroket geworden." Con sistence en concreet taalgebruik, daar draait het dus sinds 1 augustus allemaal om in de Nederlandse taal. Maar vele mondige toehoor- ders moest toch van het hart dat ze het helemaal niet zo logisch von- den. „Omdat de Belgen er een tweede vorm van het woord 'ge- dachten' bij gebruiken, moeten wij gedachtekronkel zonder n schrij ven. Hoe kun je zoiets nou weten? De Bruijn legt geduldig uit dat bij samenstellingen negen van de tien keer een tussen-n zal worden geschreven. „Alleen de woorden die eindigen op een e, zoals secon- de of getuige, kunnen een pro bleem vormen. Hebben ze een meervoud op n, dan schrijf je ook n in de samenstelling. Kunnen ze echter twee vormen hebben, op n en s, dan wordt het e. Dat betekent dus inderdaad dat je dergelijke ge vallen even op zult moeten zoe- ken." Een andere toehoorder vraagt zich af waarom 'lelijk' taal gebruik als 'gedachtes' door de nieuwe regels juist gehonoreerd wordt. „Men is uitgegaan van krantenmateriaal van de laatste ja ren. En daar vond men die vormen regelmatig in. Dat geldt ook voor de c die terug is. Die was al die tijd ook nog gebruikt in de kranten." „Logisch is ook die oude spelling nooit geweest", probeerde De Bruijn de conservatieven nog over de streep te trekken. „Bessesap schrijven omdat er misschien wel iemand te vinden zou zijn die sap uit een bes kan krijgen, is natuur lijk waanzin. Dergelijke regels die gebaseerd waren op betekenis, zijn nu vervangen door regels die de vorm als uitgangspunt nemen." Uitzonderingen maakten echter weer duidelijk dat er lang niet al tijd alleen naar de vorm wordt ge- keken. Zo wordt kattekruid bij voorbeeld weer zonder n geschre ven omdat het eerste deel een die- rennaam is en het tweede deel een plantkundige aanduiding. Nog al tijd vallen er dus toch weer veel re- geltjes en uitzonderingen te leren, dat besefte ook de mede-samen- stelster van het Groene Boekje. „Als het u echt allemaal te veel wordt denk dan maar aan de Bel gen. Nu hun moderne spelling offi- cieel taboe is, hebben zij het waar- schijnlijk nog veel moeilijker dan wij." Karin van der Knaap „De dagverblijven zijn saaie, steri- ele ruimten", vindt ook hoofd pa- tientenzorg Van der Blink van de Daniel den Hoed Kliniek. „Zeil op de grond, een televisie, kunstplan- ten en ongemakkelijke stoelen en dat is het dan." Volgens de arts hebben patienten en hun bezoekers juist behoefte aan een beetje ge- borgenheid in het ziekenhuis. „Mensen willen een "huiskamer, die een beetje aan thuis doet den- ken." De plannen voor de huiskamer op de operatie-afdeling van de kan- kerkliniek zijn al helemaal uitge- werkt. Een binnenhuisarchitecte heeft een ontwerp gemaakt op ba sis van wensen van patienten en hun familieleden. Een paar maan- den geleden konden zij hun voor- keur via een enquete uitspreken. Hoe het dagverblijf er uit gaat zien kan Van der Blink niet precies ver- tellen. Op een kladpapiertje wil hij het wel even schetsen. In krasseri- ge pennestreken verschijnen hoek- banken, tafeltjes en stoelen. De te- niet meer kunnen genezen, blijft verlichting van zijn lijden belang- rijk." Extra aandacht voor sociale pro- blemen van patienten kost ook ex tra geld en daar is in de gezond- heidszorg altijd te weinig van. Daarom krijgt voorlopig alleen de afdeling chirurgie van de Daniel den Hoed een gezellig ingerichte huiskamer. „Deze afdeling leent zich er goed voor, omdat operatie- patienten vaak snel opknappen en dus veel gebruik maken van zo'n kamer. We moeten afwachten wat die puzzelactie opbrengt, maar als het aan mij ligtkomt er op andere afdelingen ook zo'n ruimte", zegt Van der Blink beslist. „Een zo goed mogelijk leefklimaat schep- pen, zie ik nu eenmaal niet als een luxe. Het hoort er gewoon bij." De puzzelactie in MaasstaD week bladen voor de thuiskamer start op 25 September. SANDRA VAN STEEN SCHIEDAM - De twintigja- rige Martijn van Dijk treedt donderdaga vond 19 Septem ber om 21.30 uur in het Po dium op in het kader van 'Oorsmeer', Oorsmeer is door het Podium opgezetfrm het publiek kennis te laten maken met singer-songwri ters. Van Dijk zingt in het Nederlands, zijn nummers zijn rustig en daarom zal de ze avond een intieme sfeer ademen. Hij speelde al eer- der in de band Speeiuh en Nix. Sinds enige maanden heeft hij een elgen band, Klink. Het Podium ligt aan de Lange Haven 28. Entree gratis. MAASSLUIS - Op D.V. 28 September a.s. zal er een Na- jaarsconcert plaats vinden in de Grote Kerk in Maas- sluis wordt zaterdag 28 Sep tember een najaarsconcert gegeven door het Maartens- koor uit Gorinchem. Het Maartenskoor is een ge- mengd koor van ongeveer zestig personen, dat regel matig buitenlandse con- certreizen maakt, maar mo- menteel bezig is een aantal concerten in eigen land te verzorgen. Het koor staat onder ieiding van Poula de Gier. Vaste begeieider is de bekende organist Jan Borief- aas. Er zullen werken ten gehore worden gebracht van onder andere Jac. Revi- us, S.S. Wesley, F. Mendels sohn, G. Faure, John Rutter en diverse bewerkingen van Jan Bonefaas. Tevens zal ge- noten kunnen worden van solo orgelspel. De avond zal geopend en gesloten worden door Ds. P.J.HJ. Overduin te Maassluis. Het concert begint om 20.00 uur. Toe- gang is vrij. Op vrydag 20 en zaterdag 21 September gaat Het film- seizoen in Filmhuis Schiedam gaat vrijdag 20 en zaterdag 21 September van start met de film Smoke van regisseur Wayne Wang. Paul Astner schreef voor de New York Times een kerst- verhaal, dat hij op verzoek van regisseur Wayne Wang uitbouwde tot een scenario. Het is een collage van ver- schiliende verhaal lijnen rond de sigarenwinkel en zijn uitbater Auggie Wren, een rol van Harvey Keitel. De film is een hommage aan het gemeenschapsleven in Brooklyn. Want hoewel de harde wereld van drugs en geweld in 'Smoke' zjjdelings aan bod komt, laat de film toch vooral zien dat men in Brooklyn nog oog voor een ander heeft. 'Smoke' won dit jaar in Berlijn de Zilve- ren Beer. Naast Harvey Kei tel in de hoofdrollen William Hurt en Forest Whittaker. Het Filmhuis Schiedam is gevestlgd in gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. Aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdag- avond en 20.30 unr op zater- dagavond. De zaal gaat een half uur voor aanvang open. Toegang voor donateurs: fl. 7,«. Voor niet leden is het donateurschap fl. 9,-- inclu- sief toegang voor de film. Kaarten kunnen worden ge- reserveerd via de Schiedam- se Theaterkassa (426.95.63) op dinsdag t/m zaterdag van 10.00 - 16.00 uur. Kaarten kunnen alleen worden afge- haald en betaald bij het Filmhuis. Niet afgehaalde reserveringen vervallen bij aanvang van de voorsteiling. levisie komt in een afsluitbare ruimte naast de huiskamer, zodat niemand last heeft van de herrie. Als het aan de arts ligt, wordt de gang van zaken in de kamer geleid door een vrijwilligster. Er is dan altijd iemand om nieuwe patienten op te vangen en koffie te zetten. „De verblijfsruimte wordt dan echt de huiskamer van die gastvrouw. Ik denk dat mensen meer rekening met elkaar houden als er zo iemand aanwezig is." Van der Blink hoopt dat hij voor het huiskamerproject hulp kan inroepen van vrijwilligers van het familiehuis naast de Daniel den Hoed. „Wat verwacht je in een huiskamer", stelt Van der Blink als vraag, terwijl hij de laatste pen- nenstreken op papier zet. „In elk geval geen kille tl-buizen, maar ge- zellige schemerlampen. Een koel- kastje, een koffiezetapparaat, mis schien een computer en een speel- hoek voor kinderen. Dat willen we in ons ziekenhuis allemaal realise- ren. Het moet uitnodigend zijn om in te verblijven." Het initiatief voor het huiskamer project lag bij het 25-jarige Ahoy' en het Rotterdams Dagblad, dat dit jaar vijf jaar bestaat. Beide wilden de Daniel den Hoed een geschenk aanbieden ter gelegenheid van hun eigen jubilea. Het ziekenhuis moest zelf maar een goed doel be- denken. Van der Blink: „Wij zijn natuurlijk een heel technisch zie kenhuis, waar de aandacht vooral is gericht op genezen. De zorg voor de zieke zelf is echter net zo belangrijk als de ziekte bestrijden. Als iemand zich thuis voelt kan dat zelfs een gunstige bijdrage leveren aan het genezingsproces." De huiskamer hoort bij het zogeheten support of care-programma, waar- bij patienten ook op het sociale ge- bied ondersteuning krijgen vanuit het ziekenhuis. Wie door bestra- ling of medicijnen last heeft van haaruitval kan daar terecht voor een pruik en er is een visagist om een ziekelijk uiterlijk op te kalefa- teren. „Sommige mensen spreken over Daniel den Dood en zeggen: „Daar moet je nooit komen, want dan loopt het slecht met je af weet Van der Blink. „Maar de Da niel is geen sterfhuis, mensen ma ken hier ook lol. En als we iemand Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9