Ex-danser Bolshoj Ballet gastdocent bij de Vlaardingse Ballet Akademie Klassieke teddyberen en porseleinen poppen zetten toon bij De Knutselaer Rotterdams Dagblai Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk m Winnaar Kleurwedstrijd procjrannna Een vriendendienst: fl Kort na opening al groot succes II Postino Expositie Midi BON Tientallen inzendingen Heineken Young Blues Battle: maaracht genomineerd VLAARDINGEN - Zo eens in de drie weken komt hij in Vlaardingen langs, een ex- danser van het beroemde Russische Bolshoj Ballet. Een vriendendienst, zegt Ma rianne Vogel, balletlerares van de Vlaardingse Ballet Akademie. Zo'n vijftien ge- vorderde leerlingen volgen de gastlessen op de zaterdag- middag. Een beetje gespan- nen, dat wel, want het Bols hoj Ballet vertegenwoordigt nog steeds de top van de bal- letwereld. Opperste concentratie tijdens de balletles. 17 r ibifSN Programma Vast Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle bdzorging) Bank/gironummer: Handtekening: MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 TCus 'Het Huwelijk als Metafoor Bram Uijl en Marianne de Brui- ne Twee dichters een vrouw en een man. Ze zijn meer in conflict met hun omgeving dan met elkaar. Het publiek is dus getuige van een echt paar en neigt zelfs naar voyeuris- me. Voorgedragen jeugdliefdes, belevenissen op straat en in de stad. Dit alles gebracht in een lich- te vorm van belleterie of proza op rijm. Op de achtergrond mooie muziek en spectaculaire computergrafiek. Donderdag 26 September, aanvang 20.30 uur, prijs: 19,50/CJP 16,50. Comedy Explosion De Comedy Explosion is inmiddels een van de meest succesvolle stand- up formaties. Altijd bezig met nieuwe en bijzondere producties. Frans Ruhl en Wim Visser hadden vijf jaar geleden hun debuut met de voorstel- ling New York Comedy Nights. Deze groep werd ongekend populair door hun snelle grappen en humor in de hoogste versnelling. Deze avond zal geheel in het teken staan van het thema 'het Huwelijk als Metafoor'Daar- om is de foyer feestelijk gedecoreert en is het personeel toepasselijk ge- kleed, dit alles gepaard met bruidsuikers bij de koffie of thee. Vrijdag 27 September, aanvang: 20.30, prijs: 19,50/CJP 16,50 Jules Deelder Deelder Zingt (try-out) Na Deelter 'Leeft', nu Deelder 'Zingt', een nieuw avondvullend cabaret van de Nachtburgemeester van Rotterdam, die sinds kort ook bekendheid geniet als talkshowmaster. Zaterdag 28 September. Reserveringen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Telefoon 010- 4269563. Jeugdtheaterclub Tijdens de Brandersfeesten, om precies te zijn op woensdag 25 September, komt er van Theater de Teerstoof in de Maaspost een speciaal jaaipro- gramma voor de jeugd uit. Hierin staan alle jeugdvoorstellingen, festivals en wetenswaardigheden van dit seizoen. Bovendien kunnen kinderen dan lid worden van de Intertoys Jeugdtheaterclub. Wie twee jeugdvoorstellin gen kiest en deze betaalt aan de Theaterkassa is meteen lid. Bovendien wordt er een verrassingspakket van Intertoys bijgedaan en een strippen- kaart met vijf voorstellingen waarvan de vijfde voorstelling gratis. Wie ja- rig is mag een keer grabbelen uit de grabbelton en op de foto met de spre- kende camera. Het Jeugdjaarprogramma valt weliswaar in de brievenbus, maar kan ook worden opgehaald tijdens de Brandersfeesten op de kinder- vrijmarkt van 25 September, of op de kinderuitmarkt van zaterdag 28 Sep tember. De eerste jeugdvoorstelling is 6 oktober. Tip Top Jenny Arean en Frits Lambrechts Tip Top brengt ons in een wereld die wij niet meer kennen: de uitgaans- wereld van het vooroorlogs Amsterdam. In de entr'actes van de Tip Top bioscoop trad jarenlang een stroom van joodse artiesten op, met nietty- pischjoods repertoire. Tip Top gaat over de gevoelens van toen en de ge- voelens van nu. Het is een combinatie van verstrooiing, vermaak, hilariteit en gevoelige ernst. Een combinatie waar het Tip Top theater van toen zo beroemd en geliefd om was. Vrijdag 27 September, Grote Zaal, 20.00 uur. Toegang fl.37,50/kortings- passen fl.35,-. Live in Concert Joan Armatrading In instrumentaal opzicht vormt de muziek van Joan Armatrading de per- fecte mix van pop, blues, jazz, rock en soul. Met haar teksten gunt ze het publiek een kijkje in de keuken van een bisexuele vrouw, die constant op zoek is naar een harmonieuze liefdesbeleving. In 1996 is ze nog steeds ambitieus: „Ik schrijf omdat dat is wat ik wil en kan. Ik wil ontdekken wat ik nog te bieden heb, hoeveel beter mijn schrijfkwaliteiten en gitaarspel nog kunnen worden. Er is nog zoveel te doen." Zaterdag 28 September, 20.00 uur. Een prijs: fl. 42,50. De Kapitein en de Kannibaal Hakim en Rene Groothof Hakim ken je van Sesamstraat en Ali Baba en een stuk of elf rovers'. Re ne Groothof was te zien bij VPRO's 'Max Laadvermogen' en 'Freules'. Nu spelen ze samen in De kapitein en de kannibaal. In deze voorstelling moet de kapitein door omstandigheden zijn bed delen met een harpoenier. De harpoenier blijkt een kannibaal te zijn! Het kost de kapitein dan ook bijna zijn kop. Gelukkig lijkt het erger dan het is; ze worden boezemvrien- den als de kapitein het verhaal van 'Moby Dick, de witte walvis' vertelt, is het net of ze het verhaal zelf beleven.... Een voorstelling voor iedereen vanaf 6 jaar. Zondag 29 September, Grote Zaal, 15.00 uur. Toegang fl.l7,50/kortings- passen fl. 15,-. Reserveren bij de Stadsgehoorzaal. Kassa: 434.05.00, kantoor: 434.03.99, telefax: 460.42.25. Lebbis en Jansen 'Lange halen gauw thuis'. Dit Amsterdamse duo is populair: alle kaarten voor de voorstelling zijn uitverkocht. Zij hebben de afgelopen seizoenen meermalen opgetreden in Maassluis en hun koppen verschijnen ook regelmatig op de buis: voral het geschoren hoofd van Dolf Jansen valt op. We hopen dat ze nooit te groot worden voor de kleine theaters en dat ze hun grote bek mogen houden. Vrijdag 27 September, voorstelling uitverkocht. Oktober cabaretmaand Arthur Umbgrove, Creme Fraiche en John Buijsma, allemaal die maand in de Schuurkerk. Wie heeft niet de blinde caberatier Vincent Bijlo gehoord en gezien in het VARA-cabaretprogramma Bijlo is de afgelopen jaren gegroeid; hij is spits, to-the-point en amusant. Nog nooit, of jaren geleden gezien? Bijla is een hele grote geworden. Over Jules Deelder hoeft weinig gezegd te worden, hij zegt alles voor zichzelf en laten we het dat maar zo houden. Maar dat geldt weer veel minder voor Andre Manuel, die dit sei zoen al zijn vierde programma op de planken zet. Die naam zegt niet ie dereen iets, maar de kenners, de mensen die een vorig programma van hem hebben gezien, kopen beslist weer een kaartje. Wie het programma van Theater Schuurkerk nog eens doorkijkt zal bekende en onbekende na- men zien. Juist de onbekende namen kunnen voor een unieke theater- avond zorgen. Annie Berini Solo Annie Berini, die eigenlijk Marjolein Meijers heet, laat Harrie, de andere helft van het succesvolle duo 'De Berini's' rustig aan een nieuw program ma werken. Zelf kon ze het podium niet missen en met vier musici heeft ze dit seizoen een eigen programma. De Berini's reisden de afgelopen jaren met drie succesvolle programma's door het land. Nu treedt Annie een sei zoen op met een groep, maar dat wil niet zeggen dat het met de Berini's is afgelopen. Voor het seizoen 1997/1998 is een programma in de maak. Wat doet die Annie dan nu precies? Wei, die doet wat ze als geen ander kan: liedjes zingen in de stijl van de jaren vijftig en zestig. De bekende groep uit die tijd: de Fouryo's bepaalt de rode draad in dit muzikale optre- den. Van surfmuziek tot rock-en-roll: in de huidige revival van die jaren past dit programma als gegoten. Kaaten voor de voorstelling van zaterdag 28 September zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie in het Stadhuis en op werkdagen tussen 12.00 uur en 14.00 uur aan de kassa van Theater Schuurkerk. Telefonisch reserveren op nummer 5913700. Het is de start van het nieuwe dans- seizoen van de Vlaardingse Ballet Akademie. Vele meters bruidtuile voor costuums zijn aangeschaft, het repertoire samengesteld: de Vlaardingse Ballet Akademie is er klaar voor. De leerlingen studeren voor dit seizoen onder andere het neoromantische ballet 'Les Sylphi- des' in. Het stuk, geschreven in 1906 door de legendarische chore- ograaf Michael Fokine, bevat al- lerlei muzikale fragmenten van Chopin. De ex-danser van het Bolshoj Ballet bereidt de leerlin gen niet zozeer voor op Les Syl- phides, maar probeert ze juist wat extra's mee te geven. Verder staan 'Coppelia' en 'The sleeping beau ty' voor dit seizoen op het pro gramma. Via via heeft Marianne Vogel met de leraar kennisge- maakt, legt ze uit, en vond hem be- reid gastlessen in Vlaardingen te geven. Geen geringe prestatie. „De leerlingen zijn natuurlijk best wel een beetje zenuwachtig, maar ze vinden het heel erg leuk. Ze kunnen veel van hem opsteken, vooral in technisch opzicht", zegt Vogel terwijl ze kijkt hoe de leraar haar leerlingen onder handen neemt. „Hij is streng in de les, maar houdt er natuurlijk wel reke- ning mee dat ze allemaal amateurs zijn. Het is immers niet het Natio- naal Ballet." De les begint aan de barre. De leerlingen pakken de barre vast en voeren de opdrachten van de leraar uit. ..Battement frap- pe!" Met snelle bewegingen van het onderbeen voeren de balletdan- seressen het figuur uit. Op de ach tergrond klinkt ritmische pianomu- ziek. „Tendu!" De leerlingen draaien het werkende been naar buiten, voorwaarts, zijwaarts en achterwaarts zonder dat de tenen van de grand komen. „Goed zo!" Dan neemt de leraar het jonge ta lent Yvette Janssens apart: „Attitu- deYvette laat haar lichaam rus- ten op het standbeen, terwijl ze haar andere been in de knie gebo- gen achterwaarts heft. Eerst lukt het niet, maar na een aantal pogin- gen slaagt Yvette erin om in balans te blijven. „Goed zo, helemaal niet slecht", zegt de leraar bemoedi- gend terwijl de rest nahijgend toe- kijkt. Maar dan is de tijdelijke rust voorbij. „Oke, allemaal: ara besque!" De danseressen staan op hun standbeen en proberen het an dere been volledig gestrekt achter waarts te brengen. „Hoe vind je het?", vraagt Vogel fluisterend aan een van haar leerlingen. „Hij is goed", maar haar gezichtsuitdruk- king verraadt dat ze zich nog niet helemaal op haar gemak voelt. Zowel de ex-danser van het Bols hoj als Vogel geeft les in het Va- MAASSLUIS - Beren, porseleinen poppen, allerlei materiaal en een dozijn aan verschillende cursus- sen, dat is wat de nieuwe winkel van Christa Koffeman en haar moeder Frieda Burggeman in- houdt. De winkel, die de naam 'De Knutselaer' meekreeg, ruikt nog naar natte verf. Hij is dan ook nog maar drie weken open. Na twee maanden van verbouwen, kon de opening op donderdag 29 augustus plaatsvinden. En nu al wordt De Knutselaer 'druk bezocht' volgens een van de kersverse eigenaressen. Al vijftien jaar worden er door moeder en dochter porseleinen poppen gemaakt en zijn ze tegelij- kertijd met cursussen begonnen. „De vraag steeg in de jaren en bleef eigenlijk stijgen. Toen werd het tijd om een winkel te openen en het gaat harstikke goed", zegt Koffeman. Zoals gezegd worden er in de winkel aan de Fenacoli- uslaan niet alleen beren, poppen en materiaal verkocht, maar is er ook de mogelijkheid om cursussen te volgen. Het assortiment bestaat uit het maken van kerstkaarten met stof, tot het zelf maken van een klassieke teddybeer en het gieten van porseleinen poppen aan toe. Kerstballen van piepschuim met stof is een voorbeeld van een workshop, die een ochtend, mid- dag of avond gegeven worden. Voor het maken van een teddybeer is meer tijd nodig, en meer hulp. Een cursus hiervoor duurt drie avonden of middagen en zijn dan ook iets duurder, materialen zijn inbegrepen. Koffeman en haar moeder krijgen klanten uit het hele land voor de poppen en beren. Op 8,9 en 10 november heeft het twee- tal een van de driehonderd stands op de poppenbeurs in Ahoy ge- huurd. Op de vraag hoe Koffeman op al die verschillende ideeen komt, moet ze lachen en laat ze een goud- kleurige bloempot zien. „Die heb ik net goud gespoten, voor de kerst en met poezieplaatjes beplakt. Daar kom ik zomaar op". De Knutselaer is de tweede hobby- winkel in Maassluis. Maar volgens de enthousiaste poppenmaakster is haar winkel wel de enige die ge- specialiseerd is in de stoffen en materialen die nodig zijn voor de teddyberen en porseleinen poppen. Dat maakt ze een speciaal-zaak. De winkel is van maandag tot za terdag open van half 9 tot half 6. Mensen die gei'ntreseerd zijn in een cursus, kunnen in de winkel een folder ophalen of kunnen bel- len met het telefoonnummer: 010- 5920321, De Kuntselaer, Fenacoli- uslaan 23. LEONIE VAN DER MEER H I p8r* - M Wf fjJ De zeven-jarige Tamara Kuiters uit Schiedam is verantwoordelijk voor de inkleuring van de voorpagina van de speciale bijlage van Jeugtheater de Teerstoof. Als dank voor haar prachtige werk, werd zij door sponsor Inter toys beloond met het spel 'Houdt de dief Het programma van Rotterdams Dag- blad TV duurt circa 15 minuten, met daarin het laatste lokale en regionale nieuws. Met op maandag en dinsdag een groot aanbod van koopwoningen. Fashion TV is een speciaal program ma met informatie over kleding, mode en verzorging. Woensdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Donderdag en vrijdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Om 09.00, 13.30 en 16.30 uur Fashion TV Zaterdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV Om 09.00, 13.30 en 16.30 uur Fashion TV Zondag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV om 11.00 uur kerkdienst Maandag en dinsdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. In Vlaardingen en Maassluis zendt Rotterdams Dagblad TV 24 uur per dag uit. Het programma duurt circa 15 minuten, met ook daarin het laatste lokale en regionale nieuws, koopwoningen en Fashion TV. ganova systeem. Dit systeem, ont- wikkeld door Agrippina Va- ganova, verschilt nogal van de En- ge'lse en Amerikaanse methode, legt Vogel uit. „De Engelse me thode is wat strakker. De bewegin gen zijn strak en afgemeten. En het Amerikaanse systeem is vooral ge- richt op snelheid. De Vaganova stijl is echte lyriek, en draagt een ontzettend goede techniek uit. Met zachte, vloeiende armbewegingen. Niet van deze bewegingen." Vo gel voert een aantal staccatobewe- gingen uit die nog het meest doen denken aan de zwoegende arbei- ders van de klassieke film 'Metro polis' uit de jaren twintig. Voorlopig komt de leraar vast naar Vlaardingen. ,,Als het hem bevalt en onze leerlingen, dan is het voor onbepaalde tijd", zegt Vogel. En als het goed gaat, dan overweegt Vogel om tussentijds een zaal te huren zodat de leerlingen kunnen laten zien wat ze van de ex-danser van het Bolshoj hebben opgesto- ken. Vogel doet de deur van het leslokaal weer open en kijkt nieuwsgierig naar binnen. Met het klappen van zijn handen probeert de leraar de balletdanseressen in hetzelfde ritme te brengen. Maar dan is Vogel gedwongen de deur weer te sluiten. Het zoontje van een van de danseressen begint krijsend te huilen. ,,Ik wil naar ma ma!" Pogingen om het jongetje tot bedaren te brengen mislukken. Er is maar 6en oplossing mogelijk. Zijn moeder wordt uit de les ge- haald en troost haar zoontje. Ze breekt de les voortijdig af en ver- laat met de jongen het leslokaal. Volgende keer beter. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - De Heineken Bran- ders Blues Night barst zaterdag 28 September weer los in het centrum van Schiedam. Op drie buitenpo- dia treden illustere namen op als Magic Frankie, Vera and the Bluesmen, Big Joe Louis, Louisi- ane Radio, de Heineken Blues Band, Erwtjes Ouwe Leemband en Black and Blues. Verder zijn er acht groepen geno mineerd om deel te nemen aan de Heineken Young Blues Battle'96. De bands zijn geselecteerd door een deskundige jury die hiervoor tientallen demo's heeft beluisterd. Op vier podia in het Schiedamse centra klinken de zinderende blues, rock, of rockabilly akkoor- den van: Anzio Beachhead, Street- life Bluesband. Rimshot, Sidewin der, Backbeat, Fusebuster, Drippinn'Honey en Gary and the Missisippi Alligators. De winnaar krijgt een cd-opname aangeboden in een professionele studio en een plaats op het podium van de Heineken Branders Blues Night '97. Een jury bestaande uit Marco Mout (producer/presentator van onder meer het radioprogramma I've got the blues op Stadsradio Rotterdam), Hans Broere (werk- zaam bij het Rythm Blueslabel Provoque), televisieproducer Stan ley Hillebrandt en de bluesken- ners- en liefhebbers Marc Oomen, Hans van Renen, Ruud Pillard, Frits Brockbernd, Focas Kingma en Remi Versnel zullen omstreeks 22.00 uur de twee finalisten be- kendmaken. De twee finalisten zullen vanaf 22.30 uur op het po dium Koemarkt uitmaken wie uit- eindelijk de winaar zal worden van De Heineken Young Blues Battle '96. SCHIEDAM - In het Fihn- huis Schiedam wordt op vrijdag 27 en zaterdag 28 September de film 'II Posti no' gedraaid van regisseur Michael Radford. De Chi- leen Pablo Neruda geldt als een van de grootste dichters van deze eenw. Als politicus was hij bovendien lid van de communistische partij en moest, toen deze verboden werd, uitwijken naar Euro- pa. In 1952 bracht hij zijn ballingschap door op een klein eilandje voor de kust van Napels. In het gefingeer- de verhaal van 'II Postino' zijn de eilandbewoners zeer enthousiast over Neruda's komst. Een van hen is de schuchtere Mario, die zich aanmeldt bij het postkan- toor en door de chef wordt belast met het bezorgen van post bij de dichter. Neruda (gespeeld door Philippe Noi- ret) krijgt iedere dag stapels post, voornamelijk van vrouwen. Tussen hem en Mario ontstaat geleidelijk een bijzondere vriendschap. Het filmhuis Schiedam is ge- vestigd aan de Nieuwstraat 12. Aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdagavond en 20.30 uur op zaterdag- avond. Toegang voor dona- teurs: fl.7,-. Voor niet-leden is het donateurschap fl.9,- inclusief toegang. Kaarten kunnen worden gereser- veerd via de Theaterkassa (4269563). MAASSLUIS - In het ge- bouw van de Woning Stich- ting Maassluis (WSM) is tot en met 29 oktober een expo sitie te zien van de twee plaatselijke 'amateur' kuns- tenaressen Anneke de Graaf en Joke Riegman. Riegman past verschillende technie- ken toe, maar legt een voor- keur voor aquarel en pastels aan de dag. Landschappen en mensen vormen in de re- gel het uitgangspunt voor haar werk. In 1995 won zij bij een landelijke wedstrijd van schildersmagazine Ate lier een aanmoedigingsprijs. De Graaf legt zich toe op het vervaardigen van aquarel- len op zijde en papier. Voor al oogstrelende plekjes in Maassluis weten haar aan- dacht te trekken. Toegang is gratis en mogelijk tijdens de openingsuren van de WSM: maandag tot en met donder dag van 8.30 -16.30, vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur. SCHIEDAM - Bij Muziek- centrum 'OpMaat' gaat dinsdag 1 oktober de cursus Midi van start. In vier lessen van 60 minuten leert men de basiszaken van Midi-instru- mentarium, zoals kenmer- ken van keyboard en syn thesizer, hoe sluit ik Midi aan en wat kan ik ermee? De prijs van deze cursus is fl.121,- (21 jaar en ouder) en fl.103,- (jongeren onder de 21). De cursus Midi kan ge zien worden als inleiding op de cursus 'Werken met Cu base'. Deze cursus start op dinsdag 5 november. Tij dens tien lessen van 60 mi nuten leert men omgaan met de computer, het arrange- ren van bestaande nummers en het maken van eigen nummers. De prijs van deze cursus is fl.242,- (21 jaar en ouder) en fl.206,- (jongeren tot 21). De cursussen wor den gegeven in de Lange Nieuwstraat 183. Voor meer info: 4269680 (tussen 14.00- 17.00 uur). Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13