m 3 Kleine badkamer toch een droom Mooie mixer Vaste planten en rozen nu de tuin in mi Woonbeurs RAI vol primeurtjes Kwart miljoen belters in tien jaar f *0^ weekblade ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE De Notaristelefoon bestaat tien jaar. In dat tijdsbestek hebben de notarissen niet minder dan een kwart miljoen telefoontjes beant- woord. Het publiek maakt dus grif gebruik van deze mogelijkheid. Boek Een droom van een badkamer willen we allemaal. Helaas ontbreekt in bestaande woningen vaak de ruimte om er net zoiets moois van te ma- ken als bij de sanitairspecialist te zien is. Sommige mensen kiezen er- voor een slaapkamertje te verbouwen tot badkamer. Het kan echter ook minder ingrijpend. Want er zijn wel degelijk fabrikanten die het ruimte- probleem onderkennen en er een creatieve oplossing voor hebben ge- zocht. Moeite Overpad »r £2-/ it Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Woensdag 25 September 1996 CX9.59 wo Notaristelefoon: veel vragen over aankoop huis Geen wonder eigenlijk, want juist aan de telefoon kan iedereen gemakkelijk, ano- niem en vrijblijvend informatie inwin- nen over juridische kwesties. Bijvoor- beeld over erfenissen, de gevolgen van samenwonen, trouwen of scheiden, of over het kopen van een eigen huis. De notaristelefoon is een dienstverle- ning van de Koninklijke Notariele Broe- derschap, een beroepsorganisatie van notarissen en kandidaat-notarissen in Nederland. Zij handelen de telefoontjes ook persoonlijk af. Wie het nummer in Den Haag belt, krijgt direct een notaris aan de lijn; er wordt niet gewerkt met in- gesproken bandjes met algemene infor matie. De Notaristelefoon is elke dag van negen tot twee uur bereikbaar, via nummer 070-3469393. „We hebben de informatielijn in 1986 ingesteld om de drempel naar de notaris wat te verlagen. En we dachten toen dat na een paar jaar de belangstelling wel zou afnemen. Maar dat was een misreke- ning: na tien jaar wordt er nog steeds heel veel gebeld. Het voorziet dus dui- delijk in een behoefte", aldus een woordvoerster van de KNB. De aankoop van een huis blijkt zo'n on- derwerp dat bij veel mensen vragen op- roept. Veel gestelde vragen zijn bijvoor- beeld: hoe bindend is het voorlopig koopcontract? en: kun je samen een huis MSU31... Het kopen van een huis kan vragen oproepen. De notaris weet de antwoorden. (Foto-.HSP) kopen als je niet bent getrouwd? Maar ook ingewikkelder gevallen worden voorgelegd aan de notarissen. Ter gele- genheid van het tienjarig bestaan is er een boekje uitgebracht: 'De meest ge stelde vragen aan de Notaristelefoon'. Een leesbaar boekje dat bij de boekhan- del te koop is. Een compleet hoofdstuk in het boek is gewijd aan koop en verkoop van een huis. Daarin vinden we bijvoorbeeld dat de voorlopige koopakte eigenlijk al bin- Door de uitgekiende vormgeving past dit bad met douchecabine ook in een kleine badkamer. (Foto: ucosan). Een van die oplossingen is het Tucana- systeem van Ucosan. Door een uitge kiende vormgeving is het met dit sys- teem mogelijk om ook in een kleine badkamer een luxe inrichting te realise- ren: met ligbad en aparte douche-cabi- ne. Het Tucana-bad is aan het voeteneinde wat smaller dan aan het hoofdeinde. In de uitsparing past exact de bijbehorende douche-cabine, die op die manier heel weinig plaats inneemt. Bad en douche- bak zijn ook in gespiegelde versie te koop zodat de combinatie op verschil- lende manieren is in te passen. Ucosan heeft ook een compacte wastafel: de cir- kelvormige Apropos, met een strakke eigentijdse uitstraling. De compacte vormgeving van bad en douchecabine was mogelijk door de toepassing van quaryl, een nieuwe kunststof die is ontwikkeld en geprodu- ceerd door Ucosan. Met deze kunststof zijn veel meer vormen mogelijk. De badwand kan steiler zijn, waardoor bij bescheiden buitenmaten toch een maxi mum aan binnenruimte wordt gecre- eerd. Het Tucana-bad is betrekkelijk klein van buiten (160 centimeter) maar van binnen net zo ruim als een 'ge- woon' bad: 149 centimeter. De nieuwe kunststof heeft trouwens meer voordelen: het is warmte-isole- rend, gemakkelijk schoon te houden. volledig recyclebaar, anti-slip en kras- vast. Ucosan past het toe in vele badvor- men. dend is. Wie een voorlopige koopakte heeft ondertekend, kan nog maar heel moeilijk terug en dat geldt zowel voor de koper als de verkoper. Belangrijk is daarom dat de voorlopige koopakte enkele ontbindende voorwaar- den bevat. De belangrijkste is wel de- clausule, dat de koop niet door gaat als de koper de financiering ervan niet rond krijgt. Maar dat klinkt ook weer simpe- ler dan het is. Kijk maar naar het voor- beeld in het boekje, waarin de heer Roos af wil van zijn koopovereenkomst. In het voorlopig contract van de heer Roos was de bepaling opgenomen dat de overeenkomst zonder schadevergoeding zou worden ontbonden, als de heer Roos niet uiterlijk op 1 oktober een goede hy pothecate lening had verkregen. Roos belt op 29 September de notaris op, dat hij de koopovereenkomst inderdaad wil ontbinden omdat hij geen financiering kan krijgen. Aan de notaris de vraag of dat kan. En wat blijkt? De heer Roos kan alleen met succes een beroep doen op de ont bindende voorwaarde, als hij kan aanto- nen dat hij er alles aan heeft gedaan om een passende lening te krijgen. En al snel wordt het de notaris duidelijk dat Roos helemaal geen moeite heeft gedaan om aan een financiering te komen. Op die manier kan hij niet zonder boete van de voorlopige koopovereenkomst af. Als de heer Roos dit verneemt, kiest hij alsnog eieren voor zijn geld en regelt alsnog een financiering. Een andere kwestie, die in het boekje duidelijk wordt uitgelegd, is die van de verkoper, die ineens een veel hoger bod krijgt op zijn huis. Hij kan daar niet meer op ingaan als hij al een voorlopige koop akte met iemand anders heeft onderte kend. Maar sterker nog: als er alleen maar een mondelinge prijsafspraak met een koper is gemaakt, is die toch al bin dend. Ook burenrecht en erfdienstbaarheid zijn zaken waar de notaris alles van af weet. Hoe zit het met de schutting, wie moet die onderhouden en bij vervanging betalen? En het recht van overpad: is dat erfdienstbaarheid of een persoonlijke af- spraak? Daar moet soms de jnotaris aan te pas komen. Dat laatste komt wel eens voor, als iemand nieuwe buren krijgt die het al jaren bestaande recht van overpad betwisten. De notaris bekijkt dan of bij de overdracht van het huis iets is vastge- legd over dat recht van overpad. Het moet namelijk blijken uit de openbare registers. De Notaristelefoon blijft voorlopig ze- ker nog bestaan. Daarnaast is het handig om te weten dat een orienterend gesprek van een half uur op een notariskantoor gratis is. Het najaar is een goede tijd om nieuwe vaste planten een plaatsje in de bor der te geven, ten- zij het vriest. In deze tijd van het jaar heeft de bo- dem doorgaans nog een dusdanig lage temperatuur dat wortels zich snel vormen. Hoveniers maken het de tuinlief- hebber makke- lijk: het meren- deel van het vaste groen wordt ge- kweekt in zoge- naamde contai- nerpotten. Daar- door ontstaan er tijdens het ver- planten praktisch geen beschadi- gingen aan de wortels. De plant geeft de voorkeur aan een gat waarin zijn kluit helemaal verdwijnt. Als hij er goed recht in staat kan het gat met kruimelige grond, vermengd met compost, worden opge- vuld. Het is raad- zaam de grond rond de stam zorgvuldig aan te drukken. Vervol- gens moet het groen voldoende water krijgen zo- dathet de kans krijgt aan te slaan. Zeker voor rozen is de herfst de beste tijd om te planten. Wie volgend jaar veel bloemen wil zien, moet wel de juiste plek uitzoeken. Rozen zijn immers ware zonaanbidders. Op een plaatsje in de voile zon voelt de roos zich het best. Bo- vendien moet dit plekje ook nog eens luchtig zijn. Rozen gedijen in bijna alle bodems wanneer deze goed zijn voorbe- werkt en de noodzakelijke voedingsstof- fen bevatten. Mits het geen natte en kou- de standplaats is. Voordat de rozenplant echt de grond in gaat, moeten er dus nog enkele dingen gebeuren. Allereerst is het belangrijk de grond goed te bewerken. Dat is de sleu- tel tot succes. De grond moet twee ste- ken diep worden omgespit alvorens er Rozen gedijen in bijna alle bodems. bladaarde, kleigrond, mest en turfstrooi- sel door te mengen. Ook het bewatereri vormt een noodzake lijke handeling bij het planten. De rozen zelf dienen minimaal drie uur in water te worden gelegd, alvorens ze te planten. Vervolgens is het het beste van de ge- kochte struik de takken tot ongeveer 15- 20 cm boven de veredeling terug te snoeien. De veredeling is de overgang van de wortels naar de plant, te herken- nen aan een knobbel. Klim-, park- en heesterrozen kunnen iets langer gelaten worden. Het terugsnoeien geldt ook voor de worteleinden. Deze kunnen in- gekort worden tot het binnenste wit. Zijn de wortels erg lang, dan kan er ook een stuk van af. Na deze handelingen kan het eigenlijke planten beginnen. Graaf een gat dat gro- ter is dan de wortelmassa vari'de roos zelf en maak de bodem los. De wortels dienen goed uitgespreid in de grond te worden geplaatst, zodat ze niet naar bo ven omknikken. Heel belangrijk is het om de veredeling circa 5 cm onder het grondoppervlak te planten. Het plantgat uiteindelijk opvullen met aarde en goed natmaken. Strooi bovenop de aange- drukte aarde vervolgens een mengsel van turf en aarde. Zoveel dat alleen de takeinden nog zichtbaar zijn. Nieuwe vormen, ook voor de handmixer. (Foto: Philips). Het meest opvallend aan de CreaMix handmixer van Philips is de ronde vorm. Daarmee sluit de mixer aan op de eerder uitgebrachte design-pro- ducten van Philips uit de Alessi-lijn. Door de ronde vorm ligt de handmixer prettig in de hand. De handgreep is zodanig ontworpen dat het apparaat zowel voor linkshandigen als rechts- handigen prettig te gebruiken is. Verder heeft de mixer natuurlijk alle technische snufjes die je anno 1996 mag verwachten: drie snelheden en een momentschakelaar en een eenvoudige eject-knop. Het vermogen is 190 Watt. De jaarlijkse Woonbeurs in de RAI in Amsterdam gaat volgende week weer van start. Het is, samen met de beurs Binnenhuis die jaarlijks in het voorjaar in Ahoy wordt gehouden, een van de grootste evenementen in de woonwereld. Wie bij wil blijven en op de hoogte wil zijn van de nieuwste trends, moet tussen 1 en 6 oktober een uitstapje maken naar Amsterdam. Alle onderdelen van woninginrichting komen ruimschoots aan bod op de woonbeurs. Ideeen voor woonkamer, keuken, badkamer,slaapkamer en kinderkamer, maar ook voor de vloer en de tuin. Drie beurshallen vol stands en bovendien een 'tuinentent'. Traditiegetrouw zijn er op de Woonbeurs altijd wel primeurtjes en novitei- ten te zien. De woonbladen presenteren er weer in stijl ingerichte huizen en hoofdsponsor HypotheekVisie is aanwezig met een grote presentatie. Meer dan in vorige jaren ligt de nadruk dit jaar op persoonlijk advies. Bij veel deelnemers, waaronder HypotheekVisie en de woonbladen, kan men terecht voor een gratis deskundig advies. Bezoekers wordt dan ook aange- raden plattegronden of foto's van hun eigen kamer mee te nemen. De Amsterdamse woonbeurs heeft trouwens ook een Rotterdamse straat' Onder het motto 'Groeten uit Rotterdam' laat een aantal trendy interieur- zaken uit de Maasstad het Rotterdamse nieuws zien. Daarbij zijn onder an- deren Art of Living, Bubbles Bubbles, Buningh, Siegers, Verlaat en Paul Klee Karpetten. Openingstijden van de Woonbeurs: dinsdag 1 oktober tot en met vrijdag 4 oktober van 10 tot 22 uur, zaterdag 5 en zondag 6 oktober 10 tot 18 uur. Toegangsprijs 17,50 gulden, kinderen van 4 tot 11 jaar 10 gulden. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000, jun. '95 t/m aug. '95 jun. '96 t/m aug. '96 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord f 194 f 210 79% oost f 238 f 262 99% midden f 275 f 302 114% west f 243 f 268 zuid f 246 f 276 Ned.tot. {241,5 f 265,3 104% 100% De prijsontwikkeling heeft be trekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente nationale hypotheek- garantie Geldverstrekker NOG WUH Annuiteit werke- lijke rente Spaarhyp. Trad. Leven 5,92 opge- geven rente 5,7 5,92 5,7 Zwolsche Alg. 6,01 5,8 BLG Hypotheken6,03 5,8 Hooge Huys 6,03 5,8 PVF Hypotheken ABP-hypotheken Hypotrust 6,03 6,14 6,14 5.8 5.9 5,9 IDM Hypotheekbank 6,14 MNF Bank 6,14 Ohra Amersfoortse Av6ro 6,16 5,9 5,9 6,0 opge- geven rente 5,9 5,9^ 6,1 6,0 6,0 6.0 6.1 6,1 6,1 werke- opge- lijke geven Geldverstrekker rente rente NOG Zwolsche Alg. ROYAL 5,92 5,7 5,98 5,75 6,03 5,8 ZwitserLeven AEGON 6.03 6.04 Amersfoortse AMEV 5,9 6,04 5J3 6,04 5,9 Nationale Ned. 6,05 5,9 iStad Rotterdam 6,08 5,85 CVB Bank 6,25 6,25 HNG Woonfonds Hypoth. Zwitserleven FBTO AMEV Bouwfonds Hyp. 6,25 6.0 6,0 6,25 6,0 6,25 6,0 6,25 6.34 6,35" 6.35 6.0 6.1 6,1 6,1 6,2 6.1 6^2 6.2 6,2 6,2 6,2 6,1 Hooge Huys Levob Ohra Zurich Delta Lloyd Av6ro 6,14 5,9 6,14 5,9 6,16 6,0 FBTO 6,25 6.27 6.28 6.0 6.1 6,1 Generali J[,34 6,35 6,1 6,1 Reaal 6,46 6,2 Generali GWK-Bank 6,35 6,35 Levob 6,35 Nationale Ned. Postbank ROYAL Spoorwegpensf. ABN-AMRO 6,35 6,35 6,1 6,1 6,1 6,35 6,1 6,35 6,1 6,2 6,46 Direktbank 6,46 6,2 Friesland Bank 6,46 6,2 ING Bank RABO Hypoth.Bank SNS bank VSB bank 6,46 6,2 6,46 6,2 6,46 6,46 Delta Lloyd 6,57 6,2 6J2_ 673" Aegon Hypoth.Bank Reaal 6,68 6,68 6,4 6,4 6.2 6.3 6.4 6,3 6,2 6.2 6.3 6lL 6.4 M_ 6,4 "6,4 6,4 6,4 6,4 6,4 6,2 6,4 Andere vormen Geldverstrekker opge- geven rente Direktbank Doorloophyp. 4,6 VSB Vermogenshypoth. 5,0 Bouwf. (PGGM) Loonvast J3J) SNS rekening crt. hypoth. 6,0 Delta Lloyd Beleggingspl. 6,1 Hooge Huys Optimaal Plan 6,1 Generali Spaartoekomst 6,2 Hypotrust Spaartoekomst 6,2 ING Beleggershypotheek 6,4 Van Nierop Perspect. Hyp. 6,4 Roparco 6,5 SNS Netto Lasten HNG RenteRust ann. 6,7 Bouwfonds RenteRust ann. 6,9 Nederl.Hyp.Bank 6,85 6,56,6 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opsiagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De werkelijke rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 9 September 1996 NVM m HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegem Nederlandse Vereniging van Makelaars In onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9