Facelift van Lijnbaan was hard nodig Architectenbureau handhaaft het 'Lijnbaanprofiel' Nooit meer rolluiken kijken op nieuwe Lijnbaan Zestig topmodellen stralen op Lijnbaan modespektakel Schone toekomst voor de Lijnbaan "Luifels zijn hufterproof" Een modeshow van bijna een kilometer lang, dat is waar de winkeliers aanstaande zon dag 6 oktober hun vernieuw- de Lijnbaan mee openen. Om 12.30 uur zal de modeshow van start gaan op de Korte Lijnbaan. De modeshow duurt van 12.30 tot 17.00 uur. Aan deze show werken de toonaangevende winkels van de Lijnbaan mee. Eindelijk is het dan zover: de Lijnbaan heeft zijn facelift. Nieuwe bovengevels en luifels, straatstenen en ver- lichting. Voor het eerst sinds de opening van Europa's eer ste autovrije winkelpromena de in 1953 heeft het contact tussen de winkeliers en eige- naren van de Lijnbaan geleid tot een gezamenlijke opknap beurt. Gezamenlijk op een paar winkels na. Andere cultuur Al slenterend over de Lijn baan wordt men niet meer gehinderd door uitgestalde reclameborden. Bijna overal zie je nu dezelfde luifels, ge- vels en naamborden. Samen met de donkere straatstenen en de banken en lichtkolom- men vormt de Lijnbaan weer meer een geheel. Je kunt spreken van een bescheiden opknapbeurt. Whm. inn „Een lichte en schone omge- ving voor een veiliger gevoel bij het winkelende publiek", dit lijkt de gedachte achter de vernieuwing van de Lijnbaan met zijn doorzichtige luifels boven de winkels en de vuil- verdoezelende tegels. In de werkgroep 'Veiligheid Lijn baan' hebben eigenaren, win keliers en gemeentelijke diensten, zoals de politie, zich over de vernieuwing van de Lijnbaan gebogen. Zij wil len het gevoel van onveilig- heid bij winkelend Rotter dam en dagjesmensen bestrij- den. Woensdag 2 oktober 1996 TX0.08 WINKELPROMENADE Winkelpromenade de (Korte) Ujnbaan heeft na de recente re- novatie weer de uitstraling van een gezellige, levendige win kelpromenade. De sfeervolle nieuwe luifels zorgen niet al- ieen voor een betere bescher- ming tegen de regen, maar ge- ven de Lijnbaan weer een chi- que en modern uiterlijk. Vlak na een dergelijke groot- scheepse opknapbeurt ziet alles er natuurlijk keurig uit. Het pu- bliek kan weer winkelen en slenteren langs puien zonder graffiti en onder schone luifels. Maar de grote vraag is...blijft het zo netjes? De winkeliersvereniging, eige- narenvereniging en gemeente (OBR-Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam), hebben hun krach- ten gebundeld. Samen gaan ze ervoor zorgen dat het Lijnbaan- gebied aantrekkelijkzal blijven. Het is een unieke samenwer- king, waarin iedere partij zijn eigen steentje zal bijdragen. De eigenarenvereniging heeft haar taken overgedragen aan Brink Kooijman Vastgoed- management B.V. Dit bedrijf zal onder meer toezicht houden op alle activiteiten, die erop ge- richt zijn om het Lijnbaange- bied schoon en netjes te hou den. De heer Z.C. van Heerast van Brink Kooijman, is optimis- tisch. „Het heeft veel moeite gekost, maar alle neuzen staan gelukkig in dezelfde richting! We willen ervoor zorgen dat de Lijnbaan een schitterende win- kelstraat blijft." Enthousiast vertelt Van Heemst over de nog jonge samenwerking. „Er vindt maandelijks overleg plaats en het beheerconvenant is zojuist goedgekeurd. Hierin staat een duidelijke opsomming van alle taken." Een indrukwekkende lijst met activiteiten wordt voor de dag gehaald en van Heemst geeft toelichting op de belangrijkste actiepunten. „De eigenarenver eniging zal in samenwerking met de winkeliersvereniging, zorgen voor de graffitibestrij- ding. Nieuwe graffiti wordt zo snel mogelijk verwijderd om de makers te ontmoedigen." Ge- dreven vertelt Van Heemst over de inbreng van de gemeente Rotterdam. „In het kader van het rolluikenbeleid, geeft de ge meente 50% subsidie op het aanbrengen van nieuwe, meer publieksvriendelijke rolluiken. Verder zal het uitstaliingsbeleid worden aangescherpt, waar- door de Lijnbaan minder 'rom- meiig' oogt. Bovendien zal de gemeente regelmatig de bestra- ting en het straatmeubilair in- specteren, en als het nodig mocht zijn, snel repareren. Er is zelfs iemand aangesteld, om al deze taken te coordineren." Hij vertelt verder. „In het be heerconvenant wordt nadrukke- lijk aandacht besteed aan de veiligheid van het winkelend publiek en van de medewer- kers. De winkeliersvereniging zal aanvullende maatregelen treffen naast de al bestaande be- wakingsdiensten. Ook de poli tic zal actiever surveilleren, waardoor eventuele overtredin- gen snellergeconstateerd zullen worden." Op de vraag welke toekomst er voor de Lijnbaan is weggelegd antwoordt Van Heemst: „De re- novatie van de Lijnbaan was noodzakelijk om in de pas te blijven met bet zich steeds ver der ontwikkelende bloeiende centrum. We konden echt niet langer wachten. Alle partijen zetten hun schouders eronder om ervoor te zorgen dat de Lijnbaan een kwalitatief hoog- waardige winkelstraat blijft! Ik ben er dan ook stellig van over- tuigd, dat de Lijnbaan zijn posi- tie in de toekomst verder kan versterken!" En met een glim- lach voegt hij er nog aan toe: „De winkeliersvereniging zal zich nog meer gaan bezighou- den met de promotie van het Lijnbaangebied. Op zondag 6 oktober wordt de gerenoveerde Lijnbaan officieel geopend met de grootste mode show ter we- reld." (Het is maar dat U het weet). Op de planken draait het om de aankomende wintercollectie. U ziet kleding, schoeisel en accessoi- res voorbijtrekken, maar ook res taurants nemen hieraan deel. Van schoenen van het supermoderne Sacha tot de Volendamse kleder- dracht van een visrestaurant, het kan allemaal. De show zal in het totaal drie keer worden opgevoerd. Het modellenbureau "Emily Bou- man Favorite models" in Amster dam heeft voor deze show zestig topmodellen geregeld. Dit bureau heeft een gerenommeerde naam op het gebied van modeshows. Zo re- gelen zij onder andere shows voor Edgar Vos en Mart Visser. On- langs hebben zij ook de Robijn Fa shion Award georganiseerd, die ook op televisie te zien was. Van hen kan dus een zekere professio- naliteit verwacht worden. Met deze show hoopt de Lijnbaan ook het record van de langste plankier in het Guinness Book of Records te verbreken. Uiteindelijk komt dat neer op de langste mode- show, maar dat was volgens het Guinness boek moeilijk te meten. Het was onduidelijk hoeveel mcUj dellen daar nu eigenlijk voor nodig waren. De organisatie van de moi' deshow heeft met de mensen vaH het Guinness Book of Records overleg gevoerd en men is geko- men tot het verbreken van de lang ste plankier. De organisatie van de modeshow laat weten dat de show doorgaat, ongeacht het weer. Ook valt er geen gevaar te verwachten van een tram die er doorheen zal rijden, want de show wordt gehouden op de Korte Lijnbaan. De Aert van Nesstraat en de Kruiskade zullen hiervoor gedeeltelijk worden afge- sloten. Er is tevens voor de Korte Lijnbaan gekozen omdat dat zo'n mooi deel van de Lijnbaan is met uitzicht aan de ene kant op het stadhuis en aan de andere kant op het Schouwburgplein. Op zondag 6 oktober zijn ook de andere win kels in het Rotterdams centrum ge opend want het is weer de eerste zondag van de maand en dus is het koopzondag. Modeshow op winkelpromenade Lijnbaan: zondag 6 oktober van 12.30 tot 17.00 uur op de Korte Lijnbaan. Tevens is het koop zondag in het centrum. „Die vernieuwing was hard no dig", aldus de heer A.C.A. van der LOo, eigenaar van de juweliers- zaak Het Huis van St. Eloy en voorzitter van de Winkeliersver eniging van de Lijnbaan. „De pan- den verkeerden in zo'n slechte staat van onderhoud dat een grote opknapbeurt eigenlijk niet meer kon uitblijven." Hij ziet de ge- schiedenis van de Lijnbaan als een golfbeweging van pieken en dalen: „We zijn door een dal gegaan dat nodig was om weer pieken te krij- gen. En zo'n piek komt er nu aan." Uiteindelijk viel het aantal nee- zeggers tegen de opknapbeurt van de Lijnbaan nog mee. Volgens Van der Loo is zo'n vijfentachtig procent van de winkels meege- gaan. De winkels die niet worden opgeknapt, zijn vooral in het bezit van een verzekeringsmaatschappij die niet wil meebetalen. Van der Loo geeft aan dat het nu een andere cultuur is geworden dan in de beginjaren van de Lijn baan. „In de tijd van de heer Gies- bers, eigenaar van de modezaak Meddens en eerste voorzitter van de Winkeliersvereniging, waren er veel winkels en weinig filialen. Hij had de winkeliers echt onder de duim. De heer Giesbers was een fervent voorstander van bloembak- ken en aan die plaatsen van natuur- sChoon betaalden de winkeliers dan ook gedwee mee. Afhakers riep hij direct tot de orde. Nu is zo- iets veel moeilijker. Het aantal kleine zelfstandigen met hun eigen zaak op de Lijnbaan is sterk afge- nomen. Filialen van grote onderne- naren en winkeliers van de Lijn baan met het plan voor overkap- ping, een plastic slurf van het be gin tot het eind, a raison van 250 miljoen gulden. Dit plan ontstond in de tijd dat de eigenarenvereni ging van de Lijnbaan werd opge- richt. De overkapping was eigen lijk als lokkertje voor hen bedoeld. Volgens Van der Loo had de ge meente toen al andere plannen. „Het bleef op een paar miljoen gulden steken. Bovendien wilde de gemeente alleen goedkeuring ge- ven als de overkapping bij de ver- keerspunten werd onderbroken en dat wilden de winkeliers natuurlijk niet. Ik vermoed dat Multi Vast- goed zich in die tijd al met plannen voor het Beursplein bij de gemeen te had gemeld." Weerdenburg denkt nog met schrik aan het idee van overkapping terug. „Het apar- te van de Lijnbaan is juist het win kelen in de frisse buitenlucht. De mensen willen buiten lopen met natuurschoon om zich heen." Andere plannen, die niet zijn door- gegaan, zaten in tussen de Lijn baan geheel afbreken en vervol- gens opnieuw torenhoog opbou- wen, of de winkelpromenade al leen maar een likje verf geven. Volgens Van der Loo moet de Lijnbaan laag blijven tussen al die hoge gebouwen, dat maakt de lijn baan zo uniek. Over het nieuwe Beursplein spre- ken de heren overigens niets dan lof. Volgens de heer Van der Loo vult 'de Koopgoot' op elegante wijze een lege plek op. „Beurs- plein is zo een logische verbinding tussen de Hoogstraat en de Lijn baan. De vernieuwingen leiden zelfs tot meer samenwerking met de winkeliersverenigingen van Beursplein en de Hoogstraat. De eerste gesprekken over een een- wording van beheer in de ruime zin des woords komen op gang. Er is nu ook een hele goede coordina tor bij de gemeente die dat goed aanvoelt'.' Weerdenburg: „Het is schitterend zo; de vernieuwingen hebben de trek naar Rotterdam be- vorderd. Beursplein is daarbij echt een aanwinst." Na vijftien jaar ge- boor, gegraaf en getimmer rond de Lijnbaan en na de laatste verbou- wingen op de Lijnbaan, kan het publiek voor het eerst weer rustig winkelen. De heer M.D. Booy, directeur van ihet architectenbureau Van den 'Broek en Bakema, beschouwt het i als een compliment als mensen de veranderingen niet zo ingrijpend vinden: ,,De Lijnbaan is aange- pakt zonder de bestaande structuur te veranderen. Ik noem het ook wel 'het Lijnbaan-profiel schoon- maken'. Dit betekent: beperkte uitstalling, overal dezelfde transparante luifels en donkere ge- vels en vooral geen modieuze gla- zen boogjes. Het rustige kader van de Lijnbaan moest hersteld wor den. In tegenstelling tot het Beurs plein mocht er dus niet 'leuk' ge- daan worden met de Lijnbaan." Overigens zijn volgens Booy de nieuwe luifels wel ..hufterproof Althans in zekere mate. Een groep- je supporters moet, als hun club wint, er niet overheen gaan hossen, maar een steentje tegen het glas kan geen kwaad. Het architectenbureau Van den Broek en Bakema. beroemd van- wege het ontwerpen van onder an dere de Lijnbaan, het Van Nelle gebouw en de eerste ijzeren tele- fooncellen, is ook verantwoorde- lijk voor de aanpassingen van de Kuip en straks de Centrale biblio- theek Rotterdam. Dit bureau is het gewend om af en toe door middel van een chirurgische ingreep de gebouwen weer sterk te maken voor de komende tijd. Maar ze doen nog veel meer, zoals het ont werpen van een containerinspec- tiegebouw op de Maasvlakte of bijvoorbeeld het leveren van een zeer modern spreekgestoelte. Di recteur Booy wil af van het 'stoffi- ge' imago en zich gaan richten op de toekomst. ..Daarom heeft dit bureau ook zijn archief overge- bracht naar het Nederlands Archi- tectuur Instituut, schrijven wij ons in voor prijsvragen, denken we aan nieuwe huisvesting en willen we zelfs onze naam veranderen." Maar praten over de Lijnbaan kan nog steeds. De Lijnbaan is in 1953 ontworpen door de heer Van der Vlugt van ar chitectenbureau Van den Broek en Bakema. Drieenveertig jaar na de opening van dit eerste autovrije winkelcentrum heeft opnieuw het bureau de taak voor een vernieuw- de Lijnbaan op zich genomen. Booy: ..Natuurlijk is zo'n opdracht ook nu weer een uitdaging. Zo'n acht jaar geleden waren we als ar biter bij een workshop over de Lijnbaan betrokken. Toen was daar architect Walker met zijn idee van overkapping, maar dat ging gezien de kosten niet door." Toch ziet Booy de afgelopen jaren niet als een verloren tijd. Met op de achtergrond de verdergaande ver- loedering van de Lijnbaan was zo'n fase voor winkeliers en eige- naren nodig om te zien in hoeverre men bereid was er gezamelijk iets tegen te doen. Het inzicht ontstond toen dat vooral nuchterheid gebo- den was bij nieuwe plannen voor de Lijnbaan. In 1989 leverde het bureau Van den Broek en Bakema hun ideeen voor vernieuwing en was de gemeente zo sympathiek akkoord te gaan als al vijfentachtig procent van de eigenaren meede- den. De gemeente, verantwoorde- lijk voor de buiten-invulling van de straten, heeft Dirk van Peijpe ingezet voor de bestrating, het straatmeubilair en de verlichting. Uiteindelijk zijn meer winkels over de streep gegaan en heeft het een duidelijk effect gehad naar omliggende winkels, zoals van de Aert van Nesstraat. Ook hebben veel winkels hun interieur ver- nieuwd. Onlangs stelde wethouder Kom- brink de vraag of het niet de tijd is om strategisch na te denken over de toekomst van de Lijnbaan? Booy is het hier helemaal mee eens: ,,Het is altijd goed te weten hoe we met de geschiedenis om- gaan. Dat is niet alleen een vraag voor architecten. De Lijnbaan is een monument van De Wederop- bouw. Misschien zijn gebouwen uit die tijd niet altijd onze smaak meer, maar smaak is zeer tijdge- bonden. Als het stadhuis een nieuw dak krijgt, wordt gezegd: 'als het stadhuis maar in tact wordt gehouden'. Zo'n houding kan bij gebouwen van na de oorlog ook geen kwaad." „De grondgedachte van de renovatie was om het oorspronkelijke beeld van de Lijnbaan te versterken", aldus de heren Van der Loo (links) en Weerdenburg mingen zijn in de meerderheid. Dat maakt het onderhandelen veel ingewikkelder." Om de vernieuwing op de Lijn baan in de toekomst in tact te hou den is de winkeliersvereniging zich harder gaan opstellen. Van der Loo: „Het lidmaatschap van de winkelvereniging is niet meer zo vrijblijvend. We hebben via het huurcontract wel een garantie voor de nieuwe stijl ingebouwd. Als een winkel opnieuw wordt verhuurd zal de gemeente er actief op toe- zien dat bijvoorbeeld de gevels conform de 'huisstijl' van de lijn baan blijven of in die staat worden gebracht." Panden die nu niet in de nieuwe stijl zijn opgeknapt, zul len in de toekomst dus alsnog aan de beurt kunnen komen. De renovatie van de lijnbaan is in- middels positief bij de winkeliers onthaald. Het ontwerp is begeleid door Van den Broek en Bakema, het oorspronkelijke architectenbu reau van de Lijnbaan. Voor twintig miljoen gulden zijn de bovenge vels en luifels vernieuwd en heeft de Lijnbaan zwarte straatstenen en moderne verlichting gekregen. De vernieuwing is niet heel groots aangepakt. Van der Loo: „De grondgedachte was het oorspron kelijke beeld van de Lijnbaan te versterken. Het beeld van heldere, duidelijke straten met uniforme luifels. De vernieuwing is in de lijn van: de Lijnbaan van toen is nu." Bij de modewinkel Meddens is de vernieuwing binnen en buiten bij na klaar. In de moderne coffeecor- ner op de eerste etage onder het ge- luid van het boren van de laatste pluggaten, uiten de heren Van der Loo en Weerdenburg, directeur van Meddens Mode b.v., hun en- thousiasme over de vernieuwde Lijnbaan. Weerdenburg blikt eerst nog nostalgisch terug: „Er is veel veranderd op de Lijnbaan. Vroeger kwam men speciaal voor winkels als de speelgoedzaak Meyer Blessing. Welke Rotterdammer heeft niet eens met een autootje van deze zaak gespeeld? Ik ben blij dat het beeld van de Lijnbaan weer aantrekt. De vernieuwing van de Lijnbaan past in de lijn van up-gra ding die op het moment in elke winkelstad aan de gang is. Kijk naar de Kalverstraat; een paar jaar geleden werd het straatbeeld daar ook overwoekerd met schreeuwen- de reclameborden en discounts, dat is nu ook niet meer zo." De Lijnbaan verloederde. Er was veel wildgroei aan reclameborden, telefooncellen en prullenbakken. De uitstalling op straat van winke liers is binnenkort voorbij. Recla meborden moeten binnen een straal van een meter van de winkel blijven. Weerdenburg die bij de opening van de Lijnbaan in 1953 net als verkoper bij Meddens was begonnen, kan met deze ontwikke- ling alleen maar instemmen. De di- rectie van Meddens maakte zich al een hele tijd ongerust over de ver- loedering op de Lijnbaan. maar ze zijn nu weer gerustgesteld. Van der Loo herinnert zich de telefoon- tjes van oud-voorzitter Giesbers nog goed: „Van der Loo, doe er nu toch eens wat aan, zo kan het toch niet langer." Acht jaar geleden speelde de eige- Politieman Roy Berchem: „Bij de vernieuwing van de Lijnbaan is sterk gelet op de veiligheid. Roy Berchem, politieman en coor dinator van de Lijnbaan, ziet de opknapbeurt van de Lijnbaan als een enorme verbetering. „De Lijn baan is duidelijk veranderd; het is mooier geworden en oogt nu veel beter. Op de nieuwe Lijnbaan is veel aandacht besteed aan wat als onveilig ervaren wordt, zoals don kere hoeken en chaotische, smeri- ge straten. Vandaar glazen luifels voor meer licht en donkere tegels voor een schonere aanblik. Boven dien wordt er binnenkort beperkin- gen gesteld aan wat winkeliers op straat mogen uitstallen." Volgens Berchem valt het eigen lijk wel mee met de onveiligheid. Hij vertelt dat op de Lijnbaan nog nooit is geschoten. Er is een echter verschil tussen wat het publiek als onveilig ervaart en wat er werke- lijk onveilig is. ..Mensen voelen zich vooral onveilig door het aan- schouwen van grafitti, lege pan den, reclameborden waar ze tegen- op lopen en bedelaars." Door met veel agenten op drukke dagen op de Lijnbaan aanwezig te zijn, wil de politie een veilig ge voel creeren op de Lijnbaan. De politie is echter niet de enige die voor veiligheid moet zorgen. Ber chem geeft aan dat winkels ook zelf aan de veiligheid moeten wer ken, door bijvoorbeeld beveili- gingsmensen aan te stellen. Ook de burger kan bij het bescher- men van de veiligheid op de Lijn baan een belangrijke rol vervullen. ..Bijvoorbeeld bij zakkenrollen. Vaak moeten er getuigen zijn ge- weest. Maar die doen niets. Ze wil len die beslommering niet en bo vendien, zo denken ze, gaan ze na een dagje winkelen weer terug naar hun eigen woonplaats. Die betrokkenheid die er vroeger was in Nederland, is weg. Veel mensen kijken ernaar, terwijl ze zelfs het recht hebben om de dief aan te houden. Of als ze alleen maar een goede getuige zouden willen zijn... Maar het valt me tegen." Berchem kan nog wel even doorgaan. „Neem nu ons glazen politiehokje op de Lijnbaan zelf. Laatst is op een drukke zaterdagmiddag een ruit ingetrapt. Toch zeker een per- soon uit het winkelend publiek moet het gezien hebben, maar nie- mand kwam naar ons toe. Wij kun nen niet overal tegelijk zijn. Als mensen onderling alerter zijn, heb ben dieven en vandalen veel min der kans." De Lijnbaan kent geen avondle- ven; er zijn geen woningen, geen cafe's en geen bioscopen. Toch oogt ook 's avonds de Lijnbaan veiliger. Volgens de politie houden mensen met slechte bedoelingen niet van licht, dus zijn er lichtko- lommen als lantaarnpalen geko- men. Bovendien trekken de win kels ook 's avonds publiek doordat de etalages achter de doorzichtige rolluiken goed te zien zijn. Kort- om, nooit meer 'rolluiken kijken.'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15