Spieringshoek viert 40-jarig bestaan met steun aan veertig goede doelen Gezellil POLITIE RAPPORT Kunt u zich soms ook zo opwinden? Schiedams theaterduo steelt show op nationaal kinderfestival in Slovenie Gezonderwijs ...HOFLAND... Amstelbron presenteert nieuwe lekkernij Ahoy Rotterdam McDonald's opent met feestelijkontbijt Rolstoelbus voor Harg-Spaland Mishandeling Zakenkring Kinderinstuif Orgelconcert Stedelijk Museum Een ervaring om nooit te vergeten TUINMAN NODIG 010-231 06 83 ONSADRES: Hoefsmidstraat41 Rotterdam Hoogvliet iliebeurs van Nederl Geweldadige overval Inbraken Onder dashboard SCHIEDAM - Ze waren al wereldberoemd in Vlaardin gen, maar kunnen nu ook in Slovenie niet meer onge- stoord de straat op: Juffrouw Lotje en juffrouw Dotje of- tewel Magda Mijer en Ati Bastiaanse. De twee Schiedamsen stalen met hun theatercreaties menig kleu- terhart in de regio. Eind Sep tember waren ze in de zus- terstad van Schiedam, Ve lenje, te gast om daar een nationaal kinderfestival op te luisteren. Het werd een ervaring om nooit te verge- ten. Aad Zoutendijk achter het orgel. SCHIEDAM - Op zaterdag 19 ok- tober is Aad Zoutendijk, de orga nist van de Grote Kerk in Vlaar- dingen is zaterdag 19 oktober te beluisteren op het Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum, Aad Zoutendijk (Vlaardingen, 1941) studeerde aan het Conserva- torium van brussel bij Willy Cli- man harmonie en improvisatie en bij Kamiel Dc/Hooghe orgel. In 1974 werd hij benoemd tot orga nist van de Grote Kerk. Hij gaf concerten in Nederland, Belgie, Duitsland en Polen. Hij maakt deel uit van de Werkgroep Wandelconcerten in Vlaardingen. Daarnaast is hij de initiatiefnemer van de tweejaarlijkse Internationa le Orgelweek Vlaardingen. Hij schreef muziek voor kerkelijk ge- bruik en enkele orgelwerken. Op het programma staan werken van Sweelinck, Hassler, v.d.Kerckho- ven, Walther, van den Gheyn, Cas- sanova en Jacinto. Het concert be- gint om 15.00 uur. Toegang: en- treebewijs Museum. SCHIEDAM - Een 29-jarige Rot- terdammer is vrijdagnacht 4 okto ber in een Schiedams cafe in elkaar geslagen met bierflessen en een boksbeugel. Het slachtoffer raakte bewusteloss en kwam pas weer bij kennis in het Dijkzigtziekenhuis. De reden van de vechtpartij is nog onduidelijk. v.a. /15,- per uur van eenvoudig klusje tot ontwerp, aanleg, nieuwe en oude tuinen, snoeiwerk, bij plan- ten enz. Tevens alle soorten (sier) bestrating, schuttingbouw, gratis advies, vrijblijvend prijsopgave. ,,We werden zo hartelijk onthaald en koninklijk behandeld. Het was in een woord ongelofelijk", ty- peert blonde Ati de reis. Haar donkere metgezel Magda, die ge- stalte geeft aan juffrouw Dotje heeft er zelfs helemaal geen woorden voor en kan alleen maar zuchten bij de herinnering aan Velenje. Zowel juffrouw Lotje als juf frouw Dotje waren hoog bezoek in de Sloveense stad. „De organi- satie was vereerd als we aan iets buiten het festival deden. Terwijl wij juist op onze beurt ontzettend gevleid voelden. Toen wij net ge- arriveerd waren, werd ons ge- vraagd of wij misschien een Pipie Langkous winkel wilden openen in het centrum van de stad. Na- tuurlijk waren wij daar wel voor te porren en maakten daar ook een heel toneelstuk van. Zo van dat juffrouw Lotje en Dotje ruzie gingen maken over wie de schaar mocht vasthouden. En de mensen vonden het prachtig", vertelt Magda. Alsof het dagelijks werk was praatten Magda en Ati in Ve- De Burgemeester van Velenje vermaakte zich kostelijk met de Juffrouwen Lotje en Dotje aan zijn zijde. lenje met de ministers van Cul- tuur en van Onderwijs en zelfs de vrouw van de president, die de beschermvrouwe van het festival is. Niet alleen de organisatie was weg van het duo. Groot en klein genoot van de voorstellingen, die Magda en Ati gewoon in het Ne- derlands opvoerden. „We hadden een simpele voorstelling geko- zen, die makkelijk te volgen was en dat ging prima. De kinderen leefden zo mee. Als je die kinder- gezichtjes zag, die echt helemaal vol zijn van de voorstelling. Ik kreeg er zelf gewoon een brok van in mijn keel." Ati kreeg de indruk dat de kinde ren in Slovenie meer genoten van het amusement. „Misschien omdat er zo weinig is, waarderen ze meer wat ze hebben op dat ge- bied." Magda valt Ati bij. „De kinderen zijn ook wat anders dan hier, wat socialer. Oudere kinde ren van 14 jaar doen net zo gek mee met pasjes of liedjes, alleen maar om de kleintjes te Iaten zien hoe het moet. Dat wordt daar niks gek gevonden en dat zit in Neder land toch wel anders." Juffrouw Lotje en Juffrouw Dotje ontstonden in 1989 als idee van Sander Gora, de huidige directeur van de Stadsgehoorzaal in Vlaar dingen en destijds ook al actief in het Vlaardings theater. Vandaag de dag hebben Magda en Ati vooral succes in Vlaardingen, waar ze ieder seizoen met een nieuwe kindervoorstelling op de planken staan. Maar ook de jene- verstad gaat waarschijnlijk bin- nenkort plat voor de hilarische avonturen van het clowneske duo, getuige het aantal optredens dat gepland staat in bijvoorbeeld de Teerstoof. Juffrouw Lotje is het bazige type en Juffrouw Dotje is juist weer een beetje traag. Maar allebei zijn ze, uitgedost in nette deftige jur- ken, toch wel een beetje gek. Wit- te sokken en stevige veterstappers completeren de outfits van Juf frouw Lotje en Juffrouw Dotje. Naar eigen zeggen zijn beiden he lemaal vergroeid in hun rol. „Die karakters zitten ons als gegoten en dat zaten ze eigenlijk al vanaf het begin." Die vergroeiing maakt waar schijnlijk ook deel uit van het grote succes dat Magda en Ati met hun karakters hebben bij kin deren en volwassen. Dat dat ook in Slovenie het geval was, blijkt wel uit het relaas van Magda. „De slotdag was het mooiste. Alle ar- tiesten die aan het festival hadden meegedaan liepen in een parade over de straten van Velenje naar de sporthal waar het feest gehou- den was. Langs de route van de parade wed het drukker met men- sen al naar gelang we dichter bij de hal kwamen. En toen we bin- nen kwamen, riepen ze ons toe vanaf de tribunes. Dat geluid, dat je tegemoet komt, dat is totaal overweldigend. Dat is echt van", Magda maakt een slikbeweging, „gloep!" SCHIEDAM - Het was zo maar een idee: een goed doel voor elk jaar dat de school bestaat. En ei genlijk was het niet eens zo moei- lijk ook. Spieringshoek bleek in de veertig jaar van haar bestaan al zo- veel voor en met bepaalde doelen te hebben gedaan, dat een lijstje zo gemaakt was. De jubileummarkt die vrijdag 11 oktober in de school aan de Van Brugghenlaan 2-6 wordt gehouden moet geld in het laatje brengen voor al die vereni- gingen en instellingen waarmee de school door de jaren heen een spe- ciale band heeft opgebouwd. „Elke school heeft tegenwoordig wel een goed doel waar men zich extra voor inzet", legt C. Smak- man, docent geschiedenis en con- rector van Spieringshoek, uit. ,,Dat is op zich niet zo bijzonder. Waar wij echter als school naar streven zijn contacten die blijvend zijn. Zo lopen de contacten met Solidaridad bijvoorbeeld al twintig jaar. Bo- vendien moet een aktie in onze ogen niet alleen draaien om het ak- tievoeren. De vraag 'waarom doen we het' moet centraal staan en het antwoord daarop: 'voor daar en hier'." De leerlingen van Spieringshoek zetten zich en masse in voor de goede doelen. dat ze er een goed doel mee steu- Nu is wat geld in het laatje brengen tegenwoordig niet zo heel moeilijk meer. Het vergt weliswaar enige extra inspanning, maar daarna is het ook zo weer vergeten. En dat wilde men bij Spieringshoek nu juist niet. Het veertig-jarig jubi- leum moest iets feestelijks en iets gemeenschappelijks worden. „De organisatie van de jubileummarkt is daar een voorbeeld van", legt docent Levensbeschouwing, Han Raijmaekers uit. „De spullen die hier door de leerlingen verkocht worden, zijn allemaal door henzelf ingekocht. Zo leren ze meteen wat de inkoopprijs van dingen is, hoe ze kunnen handelen en waar de winstmarges liggen. Leerzaam dus voor de leerlingen, naast het feit nen. Een van de groepen die met de op- brengst van de markt gesteund wordt is de Boshoek. Een instel- ling die de de scholengemeen- schap regelmatig medewerking verleende bij de lessen. „Ook wordt er iets gegeven aan projek- ten die centraal stonden tijdens Vastenakties en dergelijke. Verre vrienden die hier jaarlijks centraal staan", aldus de docent. Heel bij zonder is de bijdrage die aan de Kindertelefoon zal worden gege ven. Een nieuwe landelijke poster kan er komen door onder meer de bijdrage van de Schiedamse, Vlaardingse en Maassluise leerlin gen van de school. Hoewel de jubileumweek al vrij dag 4 oktober begon met een con cert van muziekvereniging Rad- boud, staan de meest spraakma- kende aktiviteiten nog voor de deur. Zo wordt er donderdag 10 oktober bijvoorbeeld een forum gehouden waarin onder andere CDA-lid Van der Kamp acte de presence geeft. Ook zijn de voor- bereidingen inmiddels in voile gang voor de schoolrevue die maandag 14, dinsdag 15 en woens- dag 16 oktober wordt gegeven. De jubileummarkt staat daar precies tussen op de marktdag bij uitstek. „En ook hier is de gulden een daal- der waard", voorspelt Raijmae kers. Aan te raden is de kinderkle- ding, die volgens de enthousiaste docent van voortreffelijke kwali- teit is. „Wat aan de dure kant, maar het is dan ook echte merkkleding. Die hebben de leerlingen voor een aardige prijs op de kop weten te tikken. Maar ook de kerstkaarten, die een gymnasium-groep groten- deels zelf heeft gemaakt, zijn zeer bijzonder." Bovendien hebben de ruim 1200 leerlingen tellende school het nog voor elkaar gekre- gen een ware primeur in huis te hebben. Ghanese bananen van Max Havelaar, die pas eind no- vember op de markt komen, wor den vrijdag al verkocht op de markt. De Jubileummarkt van scholenge- meenschap Spieringshoek aan de Van Brugghenlaan 2-6 wordt op vrijdag 11 oktober van 14.00 - 22.00 uur gehouden. Woensdag9oktober 1996 AA5P0S OPENINGSTIJDEN: 11 00-17 00 UUR. 19.00-22 30 UUR, ZONDAGS 11.00-17.00 UUR MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM - Een overval in een lotto-winkel aan de Rotterdamse dijk heeft zondagavond geresulteerd in een schietpartij, waarbij een gewonde viel. Een gemaskerde man kwam vroeg in de avond de winkel binnen en eiste geld. Hij bedreigde daarbij de drie aanwezige personeelsleden met een vuurwapen. Toen de zaken hem niet snel genoeg gingen, besloot de overvaller zijn slachtoffers tot wat gezwinder spoed aan te zetten, waarbij hij het gebruik van zijn vuurwapen niet schroomde. Een 31-jarige vrouw werd in haar been getroffen en moest naar het Dijkzigt worden gebracht. De overvaller ging er met een buit van enkele duizenden guldens vandoor, richting Buitenhavenweg. Hij is nog steeds spoorloos. SCHIEDAM - De kelderboxen moesten het afgelopen weekend het flink ontgelden. Maar liefst 15 kelders aan het Halleypleinen het Boer- haaveplein werden opengebroken'. Videobanden, fietsen en een spelcom- puter mochten de inbrekers rekenen tot hun nachtopbrengst. SCHIEDAM - Weliswaar verscholen onder het dashbord van de gestolen auto, maar toch gevonden werden twee Vlaardingers van 19 en 20 jaar oud. Het tweetal werd aangehouden in de Overschiessestraat. De politie zag de auto zonder verlichting rijden op het Broersvest en zette de achter- volging in. De bestuurder was onder invloed van alcohol en had geen rij- bewijs. Tegen beide Vlaardingers is proces-.verbaal opgemaakt. WATERWEG - 'Dan moet u ook weer aflopen', luidt een mopje dat vroeger op de basisschool wel eens verteld werd. Maar dat aflopen na het opwinden is eigenlijk helemaal geen kinderspel. Het is zelfs van groot belang voor de gezondheid. Stress ontstaat wanneer er moet worden gekozen. Doe ik nu bood- schappen of op zaterdagochtend? Kan ik nog voor die vrachtauto in- voegen of moet ik erachter? Ga ik nog even bij m'n ouders langs of komt dat zondag wel? De spanning loopt op in het lichaam en de veer raakt steeds strakker gespannen. Een manier om deze spanning kwijt te raken, te ontspannen dus, is het lichaam uitputten. Een eindje fietsen of wandelen doet meestal wonderen als iemand zich gestresst voelt. Sommige mensen zijn zelfs verslaafd aan hardlopen na een dag van hard werken. Maar hoe werkt dat nou eigenlijk in een mensenlichaam? Het is meer dan diep ademhalen en een frisse neus alleen. Door lichaamsbeweging stijgt de lichaamstemperatuur en dat voelt dus lekker warm en ontspannen aan. Maar door lichaamsbeweging komen er ook stoffen in het li chaam vrij die de stemming verbe-' teren en het lichaam laten ontspan nen. Dus loop af en toe eens lekker af na (te veel) opwinding en neem de trap in plaats van de lift en pak de fiets in plaats van de auto. Gezonderwijs is een publikatie van: GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis, Thuiszorg Nieuwe Water- weg-Noord. Patienten/Consumenten- PLatform Nieuwe Waterweg Noord. Riagg Rijnmond noord west en het Schieland Ziekenhuis. De nieuwe vestiging van McDonald's in Schiedam. SCHIEDAM - Voor sommigen leek het of het er nooit van zou ko men, voor anderen is de ergste nachtmerrie werkelijkheid gewor- den: fastfood in het Schiedamse centrum. Het eerste McDonald's restaurant in Schiedam-Centrum werd vandaag, woensdag 9 okto ber, op zeer feestelijke wijze voor geopend verklaard door wethouder Wiegman. In de keuken en aan de counter, de twee plaatsen waar het bij McDo nald's allemaal om draait, was het meteen flink aanpakken om het openingsontbijt op tijd klaar te krijgen. Een race tegen de klok, zo rond het krieken van de nieuwe dag. De Schiedamse wethouder kon de Egg McMufftns en crois- santjes goed waarderen. Temeer daar deze en andere menu's van de Amerikaanse fastfood-keten voor veel werkgelegenheid zorgen in zijn stad. De langverwachte komst van het restaurant aan de Broersvest 33 heeft bijvoorbeeld 55 mensen uit Schiedam en omstreken een nieu we full-time of part-time baan be- zorgd. Daarnaast heeft de werving van deze nieuwe krachten plaats- gevonden in nauwe samenwerking met het arbeidsbureau in Schiedam. En wanneer de zaak net zo'n groot succes zal blijken te zijn als de overige vestigingen zal dit aantal naar alle waarschijnlijkheid alleen nog maar kunnen stijgen. Een dergelijk groot aantal werkne- mers was nodig vanwege de om- vang van het restaurant. Ruim hon- derd zitplaatsen telt de Schiedamse Mc Donalds, afgezien van het aan tal mensen dat een broodje aan de counter komt halen en dat onder- weg nuttigt. Voor de kinderen is natuurlijk het vertrouwde ballen- bad ingebouwd. SCHIEDAM - Na een sportief (on- derling Tennistoernooi) en educa- tief (bezoek aan Amsterdam Are na) begin van het seizoen 1996/97 komen de leden van de Zakenkring en omstreken op maandag 14 okto ber weer bijeen. Zij zullen zich dan yoornamelijk bezighouden met het veroberen van een hoeveelheid Zeeuwse Juwelen, maar zullen ook luisteren naar een inleider die heel in 't kort iets vertelt over de mos- selteelt in Nederland. Zoals ge- bruikelijk vindt de bijeenkomst plaats in de bovenzaal van restau rant Le Pecheur aan de Nieuwe Haven. Belangstellende zakenlie- tlen kunnen deze avond meebele- ven na voorafgaande telefonische aankondiging: 474 58 26. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Blauwe Brug organiseert elke woensdagmiddag een kinderinstuif voor kinderen van 6 tot en met 9 jaar. De instuif is van 13.30 tot 15.30 uur en kost maar een gulden. Op 16 oktober kan iedereen een herfststukje komen maken. Het wijkcentrum is gevestigd aan het feachplein. naar een winkelcentrum, dieren- tuin, concert of museum te bren gen. Natuurlijk zijn er ook moge- lijkheden om met de bewoners leu- ke ritjes en uitstapjes te maken naar de kust. Het Pikinfestival, dat maar liefst een week duurde, is vernoemd naar de grootste kinderheldin al- ler tijden Pipi Langkous en keert als evenement jaarlijks terug in Velenje. Zowel Ati als Magda denken met weemoed terug aan de week. SCHIEDAM - De verzorgingshui- zen De Harg-Spaland beschikken voortaan over hun eigen rolstoel bus. De bus werd vrijdag 4 oktober officieel geinstalleerd door de pre- sentatie ervan aan directeur J.P. Smit van stichting HS. Op zeer feestelijke wijze werd de bus ont- huld bij de verzorgingstehuizen aan de willem Andriessenlaan. De burgemeester aan tafel in de Amstelbron, klaar voor een 'Bommeltje'. SCHIEDAM - We hadden al het Willempie, de Sito-stick en Bereklauw. Ook het vlammetje en de kipcorn zijn intussen geen onbekenden meer voor de snackliefhebber. Maar een bommeltje? Die was nog nooit eerder ergens waargenomen. De gekruide, twee gehaktrollen dikke, snack werd donderdag 3 oktober bij de Amstelbron gepre- senteerd. En de eerste die er zijn tanden in mocht zetten was Bommel-liefhebber R. Scheeres. Het was nog geeneens zo'n raar idee. De Schiedamse burgervader had zijn voorkeur voor de stripfiguur van Mar ten Toonder nooit onder stoelen of banken gestoken en voor iets nieuws is hij altijd wel in. De Bommel liet hij zich rond het middaguur dan ook goed smaken. Zo goed zelfs, dat de uit 23 kruiden bestaande en met rode en pin- dasaus besprenkelde snack, meteen in het assortment van de Amstelbron kon worden opgenomen. Met de nieuwe aanwinst, die voor een groot deel werd gefinancieerd met een schenking uit het VSB fonds, onstaan er vele extra moge- lijkheden voor de bewoners. De Harg-Spaland vindt het belangrijk om de bewoners op deze manier in de gelegnheid te stellen om meer activiteiten buitenshuis te ont- plooien. De bus heeft een interne vervoers- functie om bewoners bijvoorbeeld

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5