"f Canarische Eilanden blijven zonwinterbestemming nummer 1 Herfstvakantie: naar het bos en dan een pannenkoek ■i CX9.55 Ski-Happ in Ahoy' Een goed begin... Noorwegen mmm mmm mmsmmm Even een weekje zon, zee en strand pikken. Daar ver- langen heel wat Nederlanders naar in de winter. Deze ingre- dienten in combinatie met cultuur en sport spreken een groeiende groep mensen aan. Dat blijkt uit de boekingen die touroperators en reisbu- reaus binnen krijgen op hun winterprogramma's. Charters Het favoriete uitstapje in de herfstvakantie is de boswan- deling. Frisse bosgeur op- snuiven tijdens een wande- ling in mooi verkleurende bossen, zoeken naar kastan- jes, beukenootjes en eikels, speuren naar paddestoelen. Misschien vind je die prachti- ge vliegenzwam: de echte rood-met-witte-stippen-pad- destoel. Of het elfenbankje of het eekhoorntjesbrood. Niet plukken natuurlijk! En dan na afloop een heerlijke pan nenkoek in een leuk pannen- koekenrestaurant. Een paar mogelijkheden op een rijtje. Doe eens iets in een museum! Oktober 1996 (week 42) V MaasstaD VAKAIUTIE Skiers draaien al warm voor de wintersport Wintersport... heel veel Neder- landers verheugen zich enorm op het komende winterseizoen. Voor hen is dit het seizoen van het skien of langlaufen. Plannen daarvoor worden meestal in de herfst alweer gesmeed. Waar gaan we dit jaar naartoe en hoe? Het aanbod van wintersportlanden en - plaatsen groeit nog steeds. Af- gelopen jaren meldden Tsjechie en Roemenie zich en Ionkte Colorado in de Verenigde Staten. Heel wat Nederlanders hebben in deze lan- den een vaste stek gevonden in plaats van in Oostenrijk, Zwitser- land en Frankrijk. Dit jaar meldt Noorwegen zich na- drukkelijk aan het front: een sneeuwzeker land waar wachttij- den voor de liften (vooralsnog) niet voorkomen. Of dat vanzelf komt als het toerisme toeneemt? De NorerT denken van niet, want ze hebben een uitgebreid net van lif ten in iedere wintersportplaats op- gezet. Of je nu al precies weet wat je wilt of nog een keuze gaat maken uit het enorme aanbod van landen, ge- bieden, accommodaties, vervoer- middelen etc., de beurs Ski-Happ is een informatieve en leuke beurs voor iedereen die wintersport een warm haft toedraagt. Ski-Happ vindt van donderdag 17 tot en met zondag 20 oktober plaats in Ahoy' in Rotterdam. Cen- traal staan accommodaties, voor- zieningen en trends op het gebied van kleding en wintersportartike- len. De openingstijden zijn als- volgt: donderdag en vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. In- lichtingen zijn te verkrijgen via te- lefoonnummerO 10-4814144. De grootste wintersportgebieden van Europa vind je in Frankrijk. Wie 's ochtends vroeg al voor het hotel de lange latten wil onderbin- Waar maken we dit jaar fantastische afdalingen? den om er pas tegen de avond weer terug te keren zonder twee keer de- zelfde pistes te hebben gezien, gaat naar dit land. Een aantal Franse wintersport- plaatsen heeft nu bijzondere acties rond de skipassen. In bijna alle wintersportplaatsen is de skipas voor kinderen tot vijf (soms zelfs zeven) jaar gratis. Sommige plaat sen kennen ook een juniorskipas tot en met zestien jaar, zoals Flai- ne, Avoriaz, Chatel (dat dit jaar zijn vijftigjarig bestaan als toeris- Natuurlijk kun je naar Noorwegen met de auto. Je stapt dan in Kiel (Noord-Duitsland) of Frederiksha- vn (Denemarken) op de boot. Zo'n 300 km boven Oslo liggen uitge- breide wintersportgebieden. Oad Reizen start op 12 januari een wekelijkse chartervlucht op Fager- nes in het hart van het Noorse ski- gebied met plaatsen als Beitosto- len, Hemsedal, Geilo, Gol en Lille- hammer. De nieuwe wintersportbrochure is op te vragen bij Noors Verkeersbu- reau, 020-6710061. Dat je voor skien naar de bergen moet, is niet helemaal waar. Want tegenwoordig zijn er in Nederland skimogelijkheden te over. Zomer tenplaats viert), Chamonix, La Plagne en Val Thorens. In La Plagne, Tignes en Val d'Isre krijgen 'trouwe klanten' korting op hun skipas. Op vertoon van de skipas van vorig jaar op dezelfde bestemming scheelt dat ze 5 tot 10%. Maison de la France heeft van 1 September tot en met 1 maart weer een speciale wintersportafdeling: France Ski Info. Hier kun je met al je vragen terecht. Je kunt ook de brochure Ski France opvragen, een 64 pagina's dikke brochure met al le belangrijke informatie over skin in Frankrijk. Telefoon: 020 - 6381991. Transavia introduceert deze winter een vlucht op Chambry inclusief bustransfer naar de dichtbij gele- gen wintersportplaatsen van de Ta- rentaise: Les Trois Valles, Les Ar cs, La Plagne, Tignes, Val d'Isre. De vlucht is op zaterdag en de prijs is vanaf fl.395,-. De wintersport plaatsen van Portes du Soleil (Avoriaz, Morzine, Les Gets, Cha tel) worden deze winter met de Al- pen Expres rechtstreeks b^reik- baar. De trein gaat tot het Zwitser- se Aigle waarvandaan bustransfers zijn naar de Franse bestemmingen. „Waar hoef je nooit voor de lift te wachten?" daagt de advertentie van Noorwegen uit. Juist: in Noorwegen. Want bij Noorwegen denkt iedereen aan langlaufen. Maar skin kun je er ook! De voor- delen? Sneeuwzekerheid, relatief lage kosten van skipassen en het ontbreken van files bij de liften. en winter kun je terecht op borstel- banen en indoor-skibanen op basis van rolmatten. Leuk om het hele jaar je favoriete winterhobby bij te houden en na- tuurlijk een prima start van je ski- carriere. Wie van plan is voor het eerst te gaan skien beleeft veel voorpret door al in Nederland enkele lessen te nemen. Bovendien scheelt het enorm als je op vakantie weer les neemt. Je kunt dan algauw een af- daling maken. In Rucphen (Noord-Brabant) kun je (leren) skien in echte sneeuw op indoor-skibaan Ski-Dme Nicky Broos. De indoor-skibaan heeft een oppervlakte van 4000 m2. Er zijn drie sleepliften aanwezig. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ski-Dme, telefoon (0165) 343134. Een goede voorbereiding: (leren) skin op een indoorbaan. mmm De Canarische Eilanden steken nog altijd met kop en schouders uit boven de andere zonwintervakan- ties. Hotelplan meldt zelfs een toe- name van de boekingen van vijf- tien procent in vergelijking tot ok tober 1995. Voor heel Spanje - daarbij ook de Balearen en de Co sta del Sol - loopt Hotelplan zelfs al achttien procent voor op vorig jaar om deze tijd. Vliegen is nog altijd relatief goed- koop en wordt met de toename van het aantal chartervluchten voorde- liger. Het Caraibisch gebied - zo'n vier uur langer vliegen dan naar de Canarische Eilanden - komt bin nen het bereik van een steeds gro- tere groep mensen, mede door de nog altijd relatief goedkope Ame- rikaanse dollar. We hebben het dan over de Dominicaanse Republiek, Cuba, Isla Margarita, Barbados, Nederlandse Antillen en Jamaica. Arke Reizen verscheept in een 'En dan te bedenken dat het in Nederland winter is...' winterseizoen alleen al hon- derdduizenden Nederlanders naar de Canarische Eilanden en het Ca raibisch Gebied. Woordvoerder R. Admiraal van Arke meldt dat voor- al cruises in het Caraibisch gebied bijzonder populair zijn. Chartermaatschappijen nemen steeds vaker het voortouw bij het kiezen van bestemmingen. Touroperators haken daar dan massaal op in. Een voorbeeld daar- van voor deze winter zijn de Male- diven, waar Air Holland sinds 8 oktober jl. op vliegt. Traffic-mede- werker Gert Bakker van Toerkoop signaleert een duidelijke animo voor deze eilandengroep. Com- mercieel directeur J. Kloosterziel van Hotelplan ziet dat op deze charter ook Oman (waar Air Hol land een tussenlanding plant op weg naar de Malediven) en de Ver enigde Arabische Emiraten steeds meer in trek zijn. Een ander voor beeld is de Egyptische badplaats Hurghada waar Transavia sinds enige tijd op vliegt. In combinatie met een Nijl-cruise of andere uit- stapjes mag die badplaats zich" ook komende winter in een toenemen- de belangstelling verheugen. Andere favoriete, wat minder zon- zekere, winterbestemmingen zijn Malta, Cyprus en de Griekse eilan den. Daar wordt een mix gevonden van cultuur en zon. Enkel en alleen zonnen, doen we bijna niet meer. De vakantieganger wordt steeds actiever en zoekt naast wandelen, fietsen, golfen en zwemmen vooral meer en meer naar bijzondere acti- viteiten. Zwemmen met dolfijnen bij het Isralische Eilat is daar zo'n voorbeeld van. Malta en het nabijgelegen Gozo zijn een favoriete winte/rbestemming. Er zijn veel oude tempels uit de Neolitische tijd te bezichtigen. De ommuurde stad Mdina op Malta torent overal bovenuit. Deze stad werd omstreeks 800 v Chr. door de Foenicirs gesticht. Wie niet opziet tegen een stukje rijden, kan in de provincie Utrecht het 'echte' bos vinden. Wie die in Zeist gaat opzoeken, moet beslist daarna even lekker 'opwarmen' in het Jagershuys in Zeist. Er zijn een speeltuin en een midgetgolfbaan bij en de pannenkoeken zijn er heerlijk. Op de menukaart staan wel 75 verschillende, waaronder pannenkoeken met vlees- en vis- specialiteiten. Het Jagershuys vindt u aan de Woudenbergseweg 15, middenin het bos. Een ander adres in die omgeving is het pannenkoeken- en poffertjes- restaurant De Wensput in Doom: gelegen in het bosrijke gebied aan de doorgaande weg van Doom naar Leersum. Ook verderop in Leersum, Amerongen en Elst, dor- pen die temidden van bossen lig gen, kun je heerlijk wandelen en pannenkoeken eten. IN Ameron gen in 't Berghuys en in Elst bij Sturms. Maar wie geen zin heeft in lange ritten, kan ook dichterbij huis wel wat beleven. In het Kralingse Bos bijvoorbeeld, waar Pannenkoek- huis De Nachtegaal ligt, naast het hertekamp. In het Kralingse Bos en langs de Kralingse plas is het leuk wandelen. Het pannenkoe- kenhuis is ruim (200 zitplaatsen) en heeft een goede parkeergele- genheid. Tot 1 november is dit pannenkoekenhuis elke dag ge- opend tot 20 uur, na 1 november doordeweeks tot 18 uur. Met de kinderen naar een museum: dat wordt steeds leuker. Er zijn zelfs al musea waar de kinderen gewoon overal aan mogen komen en er mee spelen! Niet alleen de Ontdekhoek in Rotterdam, maar - w* Een boswandeling maken is vooral in de herfst heerlijk. De boswachter weet altijd reuze-interessante dingen te vertellen. ook het Maritiem Museum heeft een afdeling waar kinderen zelf van alles kunnen ontdekken. Heel speciaal is het Reispaleis in het Museum voor Volkenkunde aan de Willemskade. Het Reispaleis bestaat uit een aan tal huizen, die zijn ingericht in de stijl en sfeer van verschillende lan den. Zo kunnen kinderen op be- zoek gaan in Marokko en Turkije, in Suriname en de Antillen en in Indonesie. In het Surinaamse huis mogen ze zelf steel-instrumenten bespelen en in de hangmat dom- melen. Verder komen ze onder meer in een Arabisch winkeltje, •een Marokkaans huis en een Indo- nesische woonkamer en keuken. Aan de hand van een reisdocument gaan kinderen van 4 tot en met 12 jaar het Reispaleis door. Openings tijden: 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag 11 tot 17 uur. Het Streekmuseum Crimpenerhof in Krimpen aan den IJssel heeft een fotospeurtocht voor kinderen in petto. Aan de hand van foto's zoeken de kinderen op het buiten- terrein interessante plekjes op, waarover wat vragen beantwoord moeten worden. Binnen in de mu- seumboerderij vinden ze prachtig ingerichte kamers, maar ook een antiek winkeltje waar verse zuur- stokken verkrijgbaar zijn. En op zolder: een oud schooltje compleet met griffel en lei. Op dit moment heeft het museum ook een tentoon- stelling van tegels met bijbelse voorstelling. De Crimpenerhof is te vinden aan de IJsseldijk 312 en de openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13