It Trendy kinderkamer met beuken meubelen Kleurig tapijt, sfeervol interieur Bessen kleuren deoktobertuin O/fO Structuurverf populair Meer woningaanbod thuis op tv Een eigen huis kopen is niet niks: vrijwel iedereen moet zich dadr- voor in de schulden steken. De meeste mensen durven dat wel aan, want het eigen huis is immers ook een goede belegging. Een goed huis wordt vrijwel altijd meer waard. Bijna de helft van de Nederlanders (47 procent) woont dan ook al in een eigen huis. Verplicht I Geschil Wat in woonkamers al jaren een trend is, is nu ook gei'ntroduceerd in de kinderkamer: beuken. Vibel presenteerde onlangs een geheel nieuwe meubellijn uitgevoerd in massief beuken en beuken-multi- plex voor de kinderkamer. De vloer bekent kleur. De tijd van neutrale grijze vloerbedekking lijkt voorbij: juist met kleur op de vloer ontstaat een sfeervolle ka mer. Vooral met tapijt kan je veel kanten op, want tapijt is in enorm veel kleuren voorhanden. Oktober is niet alleen in het hele land de woonmaand; ok tober is ook uitgeroepen tot tuinmaand. Tal van tuincen- tra, winkeliers en hoveniers promoten het tuinieren in ok tober met speciale aanbiedin- gen. Nu valt er in oktober ook nog heel wat aan de tuin doen. Winterklaar maken bij- voorbeeld, hier en daar snoei- en en bollen planten. Spectaculair Bosbes Oktober 1996 (week 43) CX 54 MaasstaD WOON Huizenkoper goed beschermd met GlW-certificaat nieuwbouw Toch blijft de aankoop van een huis een hele stap. Het is een grote investering en bijkomende financiele risico's kan de koper zich vaak niet meer permitteren. Gelukkig zijn er tal van regelingen die huizenkopers in Nederland beschermen. Een belangrijke zekerheid biedt de Stichting Garantie Instituut Woning- bouw (GIW). Deze geeft garantie op nieuwbouwwoningen: niet alleen op de kwaliteit van het huis, maar ook op de voortgang van de bouw en eventuele ge- breken na oplevering. De afgelopen ja- ren is een half miljoen huizen opgele- verd met GlW-garantie. Een woning met GlW-certificaat wordt altijd gebouwd door een bij het GIW aangesloten ondernemer. Dat zijn bouw- bedrijven die aan bepaalde technische en financile criteria voldoen; bouwers die instaan voor de kwaliteit van hun pro duct. Hun bouwplannen leggen ze van tevoren aan de stichting GIW voor. Er zijn inmiddels bijna tweeduizend onder- nemers in het hele land bij het GIW aan gesloten. Veel Nederlandse gemeenten stellen het GlW-certificaat verplicht bij projectma- tige bouw of ze gaan alleen in zee met door het GIW erkende ondernemers. Ze vinden het belangrijk dat huizenkopers beschermd zijn tegen financiele tegen- vallers. Ook in de omgeving van Rotter dam stellen al veel gemeenten deze eis: onder meer Oud-Beijerland, Strijen, Dirksland, Papendrecht, Capelle en Krimpen aan den IJssel. De stad Rotter dam selecteert zelf ondernemers, maar kiest dan meestal GlW-ondernemers. Niet alleen de kwaliteit van de bouwer is gegarandeerd als er een GlW-certificaat wordt afgegeven. Het is ook zo dat het A-v Een nieuwbouwwoning met GlW-certificaat: geen kans op financiele tegenvallers. (Foto: HSP) GIW de tegenvallers opvangt als de bouwer onverwachts failliet gaat en de bouw stagneert. Het komt maar een en- kele keer voor, maar het zal je maar overkomen. Er moet dan een andere bouwonderneming komen om het huis af te bouwen en dat kost meestal een stuk meer dan de oorspronkelijke prijs. De hypotheek voorziet niet in zo'n scha- de, die al gauw kan oplopen tot tiendui- zenden guldens. Maar: heb je een GIW- certificaat (dat moet al voor de eigen- domsoverdracht bij de notaris op tafel liggen), dan zorgt het GIW dat de wo ning wordt afgebouwd en neemt het GIW die extra kosten over. Een ander geval: tijdens de bouw ont- staan problemen tussen bouwer en ko per. Over de te gebruiken materialen bij- voorbeeld. Als zo'n geschil niet in goed overleg kan worden afgehandeld, dan schakelt het GIW een onafhankelijk ar biter in, die binnen redelijke termijn een bindende uitspraak doet. En dan is het huis opgeleverd, maar het blijkt toch niet in orde te zijn. Ook dan is het GlW-certificaat een uitkomst. Als de aannemer niet aan zijn verplichting vol- doet, zorgt het GIW dat de gebreken worden hersteld en betaalt daar ook de kosten van. Er is dus geen enkel financi- eel risico met een nieuwbouwwoning die is voorzien van GlW-garantie. En die garantie heeft een Iooptijd van zes jaar; voor fundamentele gebreken geldt zelfs een termijn van tien jaar. Wilt u meer weten over het Garantie In stituut Woningbouw dan kunt u bellen naar het GIW zelf: telefoon 010- 4332244. Maar ook de erkende make- laar kan u er alles over vertellen. mer is ook een vitrinekast met veilig- heidsglas, waarin kleuters hun gevonden schatten en grotere kinderen hun verza- melingen kunnen uitstallen. Vibel is n van de gespecialiseerde win- kels waar al deze zaken voor de kinder kamer te koop zijn. Maar ook kan men hier terecht voor een compleet ontwerp voor een kinderkamer. Vestigingen vindt u in Amsterdam, Amhem, Breda en Velserbroek. Beuken kinderbed met stootkussentjes en sfeervolle luifel (Foto's: Vibel, tel. 020 - 6999492). Een studiehoek in beuken. Net als de al bestaande Vibel-concepten zijn ook de beuken meubelen ontworpen als meegroei-meubilair. Met anderfe woorden: de babykamer met ledikantje en commode is met enkele handgrepen te verbouwen tot kleuterkamer met 'groot bed' en lage speeltafel. Nog later kan er de speeltafel weer een bureau worden. Een eenmalige aanschaf van goed kindermeubilair is op die manier een investering voor bijna twintig jaar. Aan de inrichting van kinderkamers wordt de laatste jaren steeds meer aan- dacht besteed. Niet onlogisch, want een kind brengt veel tijd door in zijn eigen kamer. Als baby vooral om te slapen, maar later zit een kind er ook veel te spe- len en te knutselen, en als tiener zal hij er muziek luisteren en huiswerk maken. Een aantrekkelijke kamer is dan echt niet zo'n overbodige luxe. Leuk is dat er op het gebied van behang, gordijnstoffen, originele verlichting en accessoires steeds meer op de markt komt, speciaal gericht op kinderkamers. Daar zijn vaak originele noviteiten bij, zoals de originele stootkussentjes die het kind opvangen het kind als het uit een 'groot' bed dreigt te vallen. Andere id- een zijn handige bakken op wieltjes, die gemakkelijk onder het bed of onder een tafel kunnen worden weggeschoven; een luifel boven het bed geeft een warme sfeer. Een leuk idee voor de kinderka- Bonaparte Elyse, het nieuwste paradepaardje van Bonaparte Tapijt, te koop in vele trendy kleuren. (Foto: Forbo Tapijt B. V., Soest). Onlangs hebben Parade Tapijt en Bona parte Tapijt nieuwe tapijtsoorten gepre- senteerd, die in een ruim kleurengamma verkrijgbaar zijn. De kleuren zijn te ver- delen in vier groepen: de bladgroenen (van Alo en mirte tot avocadokleuren); de luchtblauwen (van Delftsblauw tot indigo), de zongebrande tinten (kaneel. mat's, barnsteen en goud) en de naturel- len (ivoor, zand, champagne). Eerlijke kleurstellingen, die precies aansluiten op de laatste interieurtrends. De nieuwe tapijtsoorten laten ook graag over zich heenlopen, want ze worden steeds sterker. Tapijtfabrikanten blijven bezig om de vlekbestendigheid verder te verbeteren, zowel van synthetische als wollen vloerbedekking. Door het tapijt- garen door en door te kleuren is het tapijt al veel gemakkelijker schoon te maken; het is nu immers kleurecht. Daarbij heeft tapijt als voordeel dat het warm en zacht is aan je voeten en een warme sfeer geeft in de kamer. In de huidige trend van 'knus naar binnen' wordt deze kant van tapijt langzamerhand herontdekt. De Flexa Couleur Locale is nu ook in structuurverf verkrijgbaar. Daarmee speelt de fabrikant in op de toenemende vraag naar structuurverf. Het is niet alleen heel trendy, maar vooral ook makkelijk aan te brengen. Deze soort verf vormt een heuse uitdaging. Afhankelijk van het gereed- schap waarmee je het op de muur aanbrengt, creeer je namelijk verschil- lende structuren. De structuurverf Flexa Couleur Locale kun je aanbren- gen met onder meer een vachtroller, een plastic structuurroller, een kwast of blokwitter. Zelfs sponzen en doeken zijn te gebruiken. De effecten vari- ren van een 'gewone' muur met een regelmatige, ftjne structuur tot een 'geveegde' muur met een onregelmatig, grof effect. Oneffenheden in de wand vallen helemaal niet meer op als deze structuur verf er op is aangebracht. Deze Flexa-verf is bovendien extra dekkend zo- dat de klus in een keer geklaard is. Deze verf is te koop in veelgevraagde tinten voor op de muur: Amazone Nuancegroen, Kreta Nuanceblauw, Manhattan Nuancegrijs, Nairobi Nuancebeige, Napels Nuancegeel en To- scane Nuanceterra. Pernettya's, hier gecombineerd met zwierige brem: wekenlang een fleurige blikvangerin de herfsttuin. Juist in deze maand kan de tuin ook nog een vrolijke aankleding krijgen. Bijvoorbeeld door kleuri- ge kleine besplanten in potten of manden op het terras te zetten. De tuin of het balkon ziet er dan ook in de laatste maanden van het jaar nog aantrekkelijk uit. Om er meer zicht op te hebben vanuit de woon- kamer is het wellicht een tip om de bakken met besplanten op de tuin- tafel voor het raam te zetten. De bessen blijven mooi totdat het eeht flink gaat vriezen. Van de kleine struikjes die zich rijk tooien met bessen, is de Pemettya mucronata het meest spectaculair. Hoe bescheiden van formaat de plant ook is, opvallen doet hij ze- ker. De kleine blaadjes zin bijna onzichtbaar door de vele bessen. Die hebben de kleur purper, roze of wit en alle nuances daar tussen- in. Koop gerust planten waarvan de bessen nog gedeeltelijk green zijn, ze kleuren binnen een paar weken. Wees voorzichtig met de wortels en zet de struikjes in ruime potten, met verse potgrond. Een stuk of drie bij elkaar staat leuk, met bijvoorbeeld wat klimop langs de rand voor de afwerking. Als tuinplant zijn Pernettya"s ge- schikt voor een halfbeschaduwd plekje op zure, humusrijke grand. Ze horen tot de heideachtigen, die zo hun speciale wensen hebben. Maar let op: Pernettya's zijn twee- huizig. Dat betekent dat de vrou- welijke plant alleen rijkelijk bes sen draagt, als er een mannelijk exemplaar in de buurt is. De vrou- welijke bloemetjes (mei) kunnen namelijk alleen ukgroeien tot bes sen als er voldoende stuifmeel (van mannelijke planten) voorhanden is. Er zijn nog meer kleine struikjes met opvallende vruchten. Een goed voorbeeld is Gaultheria pro- cumbens, die niet hoger wordt dan 15 cm. In de tuin is het een goede bodembedekker, die uitlopers maakt en zo een mooi tapijt vormt. Maar ook hier geldt: de planten doen het alleen goed in humusrijke grond. In ons land is de blauwe bosbes (Vaccinium myrtillus) het meest bekend. Ze komen nog veel voor in het wild, in bos- en heidegebie- den. Er meer Vaccinium-oorten, die mooie en lekkere bessen ge- ven. Ze zijn bladverliezend en ver- langen alweer - humusrijke grond. De Amerikaanse bosbes (Vaccinium corymbosum) word wel twee meter hoog, en geeft gro te, goed bewaarbare blauwe bes sen. Het blad verkleurt mooi in de herfst. De mooiste bes-limheester is zon- der twijfel Celastrus of boomwur- ger. Zoals zijn naam al aangeeft is zijn groeikracht enorm. Met meter- slange, windende scheuten ver- overt hij alles wat in de buurt staat. Vooral geschikt voor een pergola. Plant liefst ook een mannelijke plant, alleen dan zullen er veel oranje bessen verschijnen. Het wordt steeds gemakkelijker om gewoon thuis op de bank op zoek te gaan naar een ander huis. Niet alleen is onlangs het Koophuisnet geopend op RTL4 teletekst, maar ook Vivenda is gestart met een interactieve te- letekstdienst voor koopwoningen in Nederland. Ruim 20.000 koopwoningen zijn opgenomen in de lijst van Vivenda. De ze is te vinden bij RTL 4 teletekstpagina 458, in combinatie met telefoon- nummer 06 - 35021210. Het is het aan bod van 2.200 makelaars, zowel on- afhankelijke bemiddelaars als makelaars die zijn aangesloten bij NVM, LMV en VBO. In tegenstelling tot het Koophuisnet van Vereniging Eigen Huis hoeven makelaars zich bij Vivenda niet in te schrijven als deelnemer. Wie een ad- vertentie plaatst in het Vivenda Magazine krijgt direct een gratis door- plaatsing naar de Interactieve Teletekstdienst en Internet, waar Vivenda ook een Woning-site heeft. Het Intemetadres is: http://www.vivenda.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13