wiiiupiil Gambia: mix van strand en woeste natuur m ■-. m m Wat maakt Gambia de ideale zonbestemming? UITSTAPJES "igwsrm* - ifis Inentingen Oktober 1996 (week 44) CX 55 MaasstaD 'VAKANTIE iii mrnmmm - t - "%tk .>%V" Kreta is het vijfde. grootste ei- land van de Middellandse zee en vanwege zijn speciale lig- ging tussen Europa, Azie en Afrika is het van groot belang. Het eiland is circa 260 km lang en 65 km breed. De noordkust is woest en onher- bergzaam en heeft naast zijn vijf grote baaien, de grootste haven van de Middellandse zee, de Soudabaai. De zuid- kust is niet zo grillig en in het algemeen voor de scheepvaart niet zo belangrijk. De hoogste berg van Kreta is de Ida, on- geveer 2.456 meter hoog. In het westen van het eiland lig- gen de witte bergen, die zijn ongeveer 2453 meter hoog en half bedekt met sneeuw. Daar is ook de grootste kloof van Europa te vinden; de Samaria kloof. Deze is ruim achttien kilometer lang. In het oosten ligt het Dhikteo- gebergte, dat ongeveer 2.448 meter hoog is. Daar is de we- reldbgroemde hoogvlakte van Lassithi. Deze is bezaaid met 10.000 windmolentjes, die ge- bruikt worden voor irrigatie. Ook bevindt zich daar de Dhikteo Andro-grot, waar volgens de legende de god Zeus is geboren. De belang- rijkste landbouwproducten van het eiland zijn olijven en wijndruiven. Zo staan er circa dertien miljoen olijfbomen op Kreta, daarnaast wordt er ook veel groente er fruit geteeld. In de lente is het eiland bedekt met kleurrijke bloemen. Wit en roze bloeiende oleanders omzomen de straten. Het kli- maat van Kreta is al sinds de oudheid bekend als zacht en gezond. Het eilancj is verdeeld in vier provincies; Chania, Rethymnon en Heraklion met gelijknamige hoofdsteden en Lassithi met de hoofdstad Agios Nikolaos. Het dorpje Sissi in het Noord-Oosten van Kreta Kreta is een uitzonderlijk eiland door de grote overvloed aan na- tuurschoon. Hoge imposante ber gen, diepe en koele ravijnen, afge- legen grotten, vruchtbare grond, rijke vegetatie, steile kusten, se rene strandpn, zowel een ruige als kalme zee en een zacht klimaat. Het is een eiland vol tegenstellin- gen en met een heel eigen karakter. Wij dompelden ons een week lang onder in zowel vermaak als over- denking. En dit alles op het kruis- punt van de drie aloude continen- ten - Europa, Azie en Afrika - gele- gen op het meest zuidelijke punt van Griekenland. We zijn al bang dat we in het ver- keerde vliegtuig zitten. We willen immers helemaal niet naar Chania, maar naar Iraklion. Gelukkig ver- telt de steward vlak voor de lan ding dat het vliegtuig na de stop door zal vliegen. Een uurtje later zitten we dan met onze bagage bui- ten in de Griekse zon. Viet een plaatselijke bus rijden we - voor.ons gevoel erg hard - naar opsL appartement in het kleine dorpje Sissi, in het noctrdoosten van Kreta. Sissi is een mooi, kleu- rt'g dorpje en de appartementen zijn ruim en gezellig ingericht. Na sluiten we wat kleur op te doen op het strand van Sissi. 's Avonds wordt dit aanvankelijk uitstekende idee beloond met een rode, pijnlij- ke gloed op onze rug en schouders. Omdat we veel van het eiland wil len zien, besluiten we de volgende dag meteen een auto te gaan huren. We kunner. kiezen uit tientallen verhuurbedrijfjes en auto's. Uit- eindelijk valt onze keus op een Fiat Panda. Niet om het merk, wel omdat deze auto een open dak heeft. Doordat we niet in het hoog- seizoen gaan, maar in oktober, zijn de prijzen zeer aangenaam. Niet al- leen op de huur van de auto en ap partement maar ook op eten en drinken scheelt dat toch zo'n veer- tig procent. Altijd leuk meegeno- men. 's Middags nemen we meteen de proef op de som, zoeken een leuke route op in onze reisgids, en rijden weg. Al snel blijkt - door vele Grieken die met groot licht seinen - dat toeristen niet op de weg beho- ren te rijden, maar op de vlucht- strook. Dat hebben we de rest van de vakantie dan ook maar gedaan. We willen heel graag naar Va'i. Dat is een kustplaatsje in het noordoos- h,et uitpakken van onze koffers, be- ten waar ook een Bounty-reclame Wel zielig, de tocht naar de grot van Zeus op de rug van zo'n Donkey. zou zijn opgenomen vanwege de hagclwitte stranden en vele palm- bomen. Maar na de slechte, ver- moeiende kronkelweg van Agios Nikolaos naar Sitia, besluiten we onze plannen te veranderen en naar beneden, naar Ierapetra te rij den. Op het laatste deel van dit traject voert de weg alleen nog maar langs de kust, met schitterende stranden en kristalhelder water. Verder staan hier veel kassen langs de weg, sommige zo vervallen dat je de meloenen van ver ziet liggen. Het blijkt dat hier ook in de winter veel mensen - vooral jongeren - komen om te helpen in de fruit- en groenteteelk. Ierapetra zelf is een leuke plaats. Aan de kust staat een groot Venetiaans fort dat ook van binnen te bekijken is. Overigens moet je hiervoor betalen en is er niet veel te zien. Het uitzicht van bovenaf is wel heel mooi. Zo zien we vanaf hier de besneeuwde bergtoppen van het Lassithi-pla- teau. Aan het einde van de middag rijden we terug over het smalste deel van het eiland. Hier is de Zee van Kreta maar veertien kilometer verwijderd van de Libische Zee. De Panda houdt zich goed op de smalle, slechte wegen dus na een rustdag aan het strand - dit keer iets minder rood geworden - gaan we op weg naar het Lassithi-plateau. We volgen de hoofdweg naar Agios Nikolaos en halverwege ne men we de afslag naar Tzermiado. lets verder komen we bij het dorp je Pikiano, waar vlakbij een schit- terend klooster ligt, dat gewijd is aan de Heilige Maagd Vidiani. Hier splitst de weg zich naar links en naar rechts. We gaan linksaf en maken op deze manier een cirkel rond de hoogvlakte van Lassithi. De duizenden windmolens - in ok tober zonder de doeken, waarom werd niet duidelijk - werken syste- matisch voor de besproeiing van de vruchtbare vlaktes. Bij het dorpje Psychro, op een hoogte van 840 meter, aan de zuidkant van het plateau loopt een weg naar een parkeerplaats. Vandaar uit zijn we per voet - er zijn er ook ezels te huur, maar dat vinden we zielig - iw> De kust bij het kleine, zeer rustige plaatsje Pachia Amos. naar de ingang van de Dhikteo An dro-grot gelopen, op een hoogte van 1.025 meter boven het zeepeil. Een enorme opening vormt de in gang van de grot die uit een grote ruimte bestaat die in het onderste gedeelte in vier kleine vertrekken is verdeeld. Het is een echte druip- steengrot met stalactieten en sta- lagmieten. Een gids vertelt ons dat hier een altaar, vele offergaven, wapens en edelstenen zijn gevon- derr. Zo zou het een soort cultus- plaats zijn geweest en volgens de legende werd Zeus hier geboren. De weg terug naar Neapoli is ver- moeiend maar wel erg mooi. Het autorijden houden we voor ge- zien en de volgende dag leveren we de Panda in. De onvermijdelij- ke stranddag volgt en na een bar becue met een stel Rotterdammers, die in het appartement naast ons zitten, duiken we laat ons bed in. De volgende ochtend overvalt ons een lichte spijt en besluiten we om het overvloedige maal van de vori- ge avond er sportief weer af te trai- nen. We huren een mountainbike en fietsen naar het plaatsje Malia. Via een binnendoorweggetje ko men we langs allerlei kleine plaats- jes met typische Griekse, gerim- pelde oude mannetjes, die zeeen van tijd lijken te hebben. Malia zelf is heel erg toeristisch met tien tallen souvenirwinkeltjes waar ge- borduurde en geweefde kleden worden verkocht. Houtsnijwerk, leer en koper en aardewerk van Griekse afbeeldingen vinden te- vens, bij sommigen, gretig aftrek. Wij voelen ons bijna schuldig als we voor de tiende keer ergens naar binnen lopen en weer niets kopen. Maar ja, mooi kunnen we het niet echt vinden. Een groot voordeel van Malia is dat er een bank is, waar we kunnen pinnen. En dat be- tekent dat we na onze sportieve dag, 's avonds heerlijk ergens kun nen gaan eten. Na zeven dagen Kreta hebben we veel wel maar nog veel meer niet gezien. Zo willen we heel graag naar Knossos, waar de rui'nes en nagebouwde of gerestaureerde ge- bouwen staan van het paleis van Knossos. De archeoloog Arthur Evans en zijn medewerkers heb ben er 35 jaar over gedaan, voor ze het hele terrein hadden opgegra- ven. Een ander toeristische attrac- tie die we eigenlijk ook op onze agenda hadden staan, is de Sama ria-kloof. Maar als je daar met ei gen vervoer naar toe gaat, betekent dat ongeveer vijf uur heen en weer vijf uur terug rijden. Want aan het einde van de kloof kun je of de boot pakken of weer teruglopen. En als dan je auto bij de ingang staat, wordt het erg vermoeiend. Misschien de volgende keer, want terugkomen doen we zeker. Santorini Op een paar uurtjes varen van Kreta ligt het eilandje Santorini. Dit is anders dan de andere eilanden want het heeft zwarte lava stranden, enorme rotsplateaus met bovenop hagelwitte dorpjes. Vanuit de haven kun je met de kabelbaan of met een ezeltje de tocht omhoog maken. Het hoofdstadje Thira geeft een adembene- mend uitzicht over de Egei'sche Zee. Aan het eiland en bij de opgravingen in Akroteri is te zien wat d(j in- vloed is geweest van de vulkaanuitbarsting zo'n 3.500 jaar geleden. De grote ramp en de opgravingen laten sommigen geloven dat Santorini een overblijfsel van de legendarische Atlantis is. DeSama ria-kloof Om bij de ingang van de Samaria-kloof te komen, neem je de bus vanuit Chania naar de Omalos-hoogvlak- te. Goede wandelschoenen (met sokken!) en een goede conditie zijn vereisten voor deze hele mooie, en ze ker aan te raden, wandeling. Na ongeveer 4 5 uur bereik je de zuidkust en het dorpje Agia Roumeli. Na een stop in het dorpje vaar je met een bootje terug naar Chora Sfakion en vandaar kun je per bus weer terug. Overigens hoef je tijdens de tocht geen tien liter water mee te nemen, want overal bevinden zich water- pompjes. Spinalonga en Chrissi-eiland Een leuke dagtour is een bezoek aan het kleine eiland Spinalonga. Via het vissersdorpje Elounda vaar je naar Spinalonga, dat tot 1957 een leprakolonie was. Voor die tijd werd het eiland als uitvalsbasis gebruikt tijdens het smokkelen. Op het eiland kun je een uitgebreide rondleiding krijgen en is ook het Venetiaanse fort te bezoeken. Een andere leuke bestemming ligt aan de zuidkant van Kreta. Daar ligt een wonderbaar- lijk onbewoond eiland met goudkleurige zandstranden en random een hemelsblauwe zee. Via het dorpje Ierapetra vaar je met een bootje naar dit zonovergoten Chrissi-eiland. Hier lukken foto's altijd! Gambia is niet te vergelijken met Spanje, Griekenland of Tunesie. Natuurlijk is het een zonovergoten land met prachtige stranden. Maar Gambia, dat ligt in West-Afrika, heeft een heel eigen cultuur, die niet met andere populaire vakan- tielanden te vergelijken is. Wie naar dit land op vakantie gaat, maakt kennis met de vredige le- vensstijl van de Afrikanen, met een prachtig landschap en met de ui- terst vriendelijke en vrolijke bevol- king. Het klimaat in Gambia is subtro- pisch. Van oktober tot en met juni schijnt de zon onafgebroken en is er geen regenval. De temperatuur is overdag tussen de 29 en 35 gra- den. In de drie zomermaanden is het regentijd, dan is de luchtvoch- tigheid erg hoog. Behalve in de zo- mer is het dus het hele jaar goed toeven in dit West-Afrikaanse land. De stranden zijn werkelijk paradij- selijk. De kust van Gambia is on geveer 50 km breed. Het land is ruim 300 km lang en'wordt omslo- ten (joor buurland Senegal. Dwars door het land stroomt de rivier de Gambia. Dat maakt van het gelijk namige land een groen land met veel jungle. Ondanks de fantasti- sche stranden zou het jammer zijn om alleen hier de vakantie door te brengen. Excursies naar het bin- nenland leveren onuitwisbare in- drukken op. Gambia-specialisten bieden dan ook (georganiseerde) meerdaagse rondreizen met overnachtingen in eenvoudige, maar goed verzorgde hotels. De tochten voeren door het vrij vlakke landschap dat wordt ge- dicteerd door mangrove. Wilde dieren zie je in Gambia vrijwel al leen in de natuurreservaten. Vo- gels en vissen zijn er wel in de vrije natuur in overvloed. De rondreizen voeren meestal naar de hoofdstad Banjul (met het na- tionaal museum en de St. Alberts Market), alsmede naar George town op McCarthy Island, waar je met een handgetrokken pont naar- toe gaat, naar Wassu met zijn Sto ne Circles (mysterieuze steenfor- maties waarvan niemand de bete- kenis kent), Bakau (en de heilige krokodillenpoel Katchikali) en naar Fort St. James en Juffureh (twee plaatsen die vroeger een be- langrijke rol speelden bij de sla- venhandel). Ook een boottocht - Een kleinschalige bestemming, geen massatoerisme - Geen jetlag (in de winter maar een uur tijdsverschil) - Altijd ongeveer 30 graden Celsi us, geen regen - Vriendelijke bevolking - Zowel een fantastisch strand als een avontuurlijk binnenland - Ook excursies zijn niet massaal, dorpjes worden niet overspoeld met busladingen toeristen - Goed en betaalbaar eten, behalve lokale specialiteiten ook goede Franse, Italiaanse, Thaise en Chi nese restaurantjes - Combinatie van strand en avon- tuur door de kreken van het mangrove- gebied is vaak inbegrepen. Andere rondreizen voeren deels door het buurland Senegal, bijvoorbeeld naar een van de mooiste natuurge- bieden van West-Afrika. De hoofdstad Banjul vormt voor de meeste toeristen de eerste ken- nismaking met het paradijs-in-een- notendop. Het vliegtuig brengt je hier vanaf Schiphol in zes uur naartoe. De hotels die Nederlandse reisorganisaties aanbieden zijn pri ma accommodaties aan de prachti ge, brede zandstranden van Gam bia. Het strand loopt langzaam af in zee en is dus zeer geschikt voor kinderen. Ook kan er volop aan watersport worden gedaan. Lief- hebbers van vissen kunnen hun hart ophalen aan de rivier Gambia. De meeste hotels, vaak in Afri- kaanse stijl gebouwd, beschikken doorgaans over zoetwaterzwemba- den en tennisbanen. Enkele heb ben eveneens squashbanen en fietsverhuur. Ook tref je veelal een bar en een discotheek aan, waar re- gelmatig shows en optredens wor den verzorgd met natuurlijk Afri- kaanse dans en muziek. In de hotels en restaurants in Gam bia is volop te proeven van de lo kale specialiteiten, zoals Bahachin (rijst met tomatenpuree en groente) Base Nyebe (vlees met groente en bonen), Chere (meelballen), Plasas (gerookte vis met groente) en Tio Gio (pindasoep). Maar ook is er een ruime keus uit Franse, Italiaan se, Thaise en Chinese gerechten. Wie echt wil proeven van de Gam- biaanse gewoonten, drinkt daarbij palmwijn, dat wordt gewonnen uit palmolie. Tussen de last-minute aanbie- dingen tref je regelmatig Gambia-reizen aan. Heel aan- lokkelijk natuurlijk, maar ver- geet niet dat je de nodige inen tingen nodig hebt, in ieder ge- val een gele-koortsvaccinatie. Een malariakuur hoort tot je reisapotheek! Voor rondrei zen is een DTP-prik aan te ra den.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17