Henk Kiela duikt voor negende keer terug in geschiedenis van Schiedam Gouden Neuzen Trofee voor 'Poco en Petit' Rotterdams Dagbla Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk Theater de Teerstoof r progranmia Oude centrum van Schiedam in beeld gebracht X it Rocksongs van Touchdown Marijkeen Co spelen in Oorsmeer Leaving Las Vegas in Filmhuis Concert op fluit en harp in Stedelijk BON r SCHIEDAM - Over de ach- tergrondmuziek bij zijn plaatjes kan hij uren praten. Het noteren van autonum- mers met de jongens uit de straat, het opporren van de stroeve potkachel met wat oude kranten of een kapotte schoen. Verhalen uit de da gen van net na de oorlog. Zo'n twaalf jaar geleden be- sloot Henk Kiela (59) zijn be- levenissen en enorme collec- tie oude ansichten met een groter publiek te willen de- len. Het begin van een impo- sante serie over de verschil- lende buurten en facetten van oud-Schiedam. Onlangs ver- scheen bij uitgeverij De Drie Glazen het jongste deel uit Kiela's oeuvre; Schiedam- Centrum. Programma Afbouwen Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 30 oktober 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 -fv I' MaasposT <PCus Welk een eer... Conny Janssen Danst.. Conny Janssen Danst... (foto: Caret van Hees). Een choreografie voor acht man- nen. Het moderne dansgezelschap Conny Janssen Danst... gaat haar vijfde seizoen in. A1 tijdens haar succesvolle danscarriere ontpopte Janssen zich als een opmerkelijk choreografe. Met haar dansante. suggestieve en heldere dansstijl wist zij direkt een breed publiek aaa«te spreken en te boeien. Een mooie balans tussen originaliteit, eigOnheid, vakmanschap, tussen thfatraliteit en pure dans. WdSansdag 6 november, Grote Zap, aanvang 20.00 uur. toegang fl.27,50/fl.25,-. Bottum Sjberd Pleijsier Bottum. de comedy-serie van de BBC met Rik Mayall en Adriaan Edmondson is door Luuk Pleijsier bewerkt voor het toneel. Bottum is een luchtige tragedie waarin Ri chard en Eddie hun vriendschap tot het uiterste op de proef stellen. Zij zijn levenslang veroordeeld tot de bijstand en slijten hun schrale dagen op een yitgewoonde etage ergens in de binnenstad. Uitgekotst door de onttakelde welvaartsmaat- schappij prob.eren Eddieen Ri chard zich staande te houden in een verhaal over armoede, een- zaamheid. sex en verlangen. Donderdag 7 nOvember, Grote Zaal. aanvang 20.00 uur, toegang fl.30,-/fl.27,50. De mensenvriend Erik van Muiswinkel Erik van Muiswinkel is vanavond gedreven door de wens om nooit meer alleen op het podium te staan. Daarom omringt de cabaretier zich met een bonte stoet personages: kinderen, ooms, buurtgenoten, cricketclub, bestuurders, dominees en leuke vrouwen. Hij heeft met elk van hen het beste voor. Zijn enige probleem is dat niemand naar hem luistert. De mensen vriend schetst het drama van een groot klein man die klein gehou- den wordt. Er worden rekeningen geopend en vereffend. in een maal- stroom van verhalen en muzikale intermezzo's. Vrijdag 8 november, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl.30,-/ fl.27,50. Erik van Muiswinkel (foto: Herman Poppelaars). Jazz en swing Jojo Swingband Donderdag 7 november kan men weer genieten van een avond jazz en blues in de foyer van Theater Schuurkerk: Paul's Jazz en Blues Cafe. Er staat een sessie op het pro- gramma met een trompettist, gita- rist, bassist en slagwerk. De for- mule van de swingavonden slaat nog steeds aan; gezellig binnenko- men als het uitkomt, tafels en stoe- len in plaats van de tribune en dan- sen op de klanken van de JoJo Swingband. Een avond voor lief- hebbers. Donderdag 7 november, toegang fl. 15,-. Cabaret Theater Schuurkerk heeft op caba- retgebied een naam op te houden. November is weer zo'n maand waarin die naam wordt waarge- m^Kt: Freek de Jonge, Jules Deel- derjjLebbis en Jansen treden op. Vjapr deze voorstellingen zijn alle kaarten helaas uitverkocht. Maar er treden niet alleen de hele groten op, ook iets minder bekende caba- retiers staan in Maassluis op de planken. In november zijn dat Vin cent Bijlo en het Vlaamse theater- duo Wurre Wurre. Beide voorstel lingen zijn beslist zeer de moeite waard. Kindertheater Kinderen moeten met theater in aanraking worden gebracht. Niet alleen omdat het vreselijk leuk is om een voorstelling te zien die spe- ciaal voor kinderen is gemaakt, maar ook omdat bekendheid met het theater de drempel voor later bezoek verkleint. Daarin heeft Theater Schuurkerk een heel dui- delijke taak. Op woensdagmiddag 13 november spelen Heddy Lester en Eric Beek- es de muzikale kinderkomedie: Mijn tante en ik, geschikt voor kin deren van 5 tot 11 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie in het Stadhuis, Koningshoek, tijdens kantoor- uren (tel.5931931). Ook kan men op werkdagen tussen 12.00 uur en 14.00 uur terecht aan de kassa van Theater Schuurkerk. Telefo- nisch reserveren op nummer 5913700. Een doos vol kruimels Othello Toneelvereniging Othello brengt dit seizoen een zeer bijzondere voorstelling. Wat doen mensen om zich tegen hun eigen zwakheden te verweren? Wat blijft er nog over als alles tot kruimels is vergaan? Neil Simon, de bekende schrijver van onder andere Plaza Suite, weet verrassende antwoorden te geven. In 'Een doos vol kruimels' legt hij haarscherp onze zwakheden bloot. Met veel begrip en warmte, zonder sdhtjjpent en vooral met veel hu mor. Vrijdag 1 en zaterdag 2 november, aanvang 20.15 uur (anders dan in maandagenda vermeld). Kistje Kistje Jacobus Wieman Met veel vrolijkheid speelt Jaco bus Wieman het verhaal met de thema's goed en kwaad. Koos komt op met drie kistjes waarmee de voorstelling in alle eenvoud tot stand komt. Met simpele middelen. een hoedje, een muziekje en pop- pen wordt de belevingswereld van de peuter benaderd. Het program- ma wordt omlijst door bekende kinderliedjes als Poesje Mauw en Slaap kindje slaap. Zondag 3 november, aanvang 14.00 uur. vanaf 2 jaar. Luisterend Niet uit het Raam Komt dat zien, komt dat zien. Op 7 Jacobus Wieman (foto: Pan Sok). november wederom in de Teer stoof te zien het populaire drietal Niet uit het Raam. Niet uit het Raam zingt graag. En mensen ho- ren Niet uit het Raam graag zin- gen. Nu kan men na afloop van de voostelling wel de felbegeerde cd kopen. Deze voorstelling dan ook weer veel liedjes, typische NUHR- liedjes. Een plezier om naar te kij- ken en naar te luisteren. Donderdag 7 november. aanvang 20.30 uur. Reserveringen van dinsdag tot en met vrijdag bij de Schiedamse Theaterkassa van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Telefoon: 4269563. Inmiddels is die collectie 'ansich ten uit Schiedam' de 1200 stuks al ruim gepasseerd. Twee flinke kas- ten vol mappen en schriften zijn het resultaat van Kiela's verzamel- woede die vele jaren geleden be- gon. Enkele daarvan zijn inmid dels in gedrukte vorm te zien ge- weest in een van zijn werken. An- deren liggen nog steeds te wachten op het moment dat zij de hoofdrol kunnen spelen in een boek over Schiedam. En die kans is redelijk groot. Kiela heeft van het schrijven over Schiedam nog lang geen ge- noeg en nieuwe onderwerpen blij- ven zich aandienen. Het volgende werk zal het thema 'Schiedamnters en hun werk' behandelen, maar voordat de schrijver daar aan be- gint zal er eerst nog een videoband over Schiedam verschijnen 'Echo uit het verleden'. Met de vervaar- diging hiervan en de verkoop van 'Schiedam-Centrum' is Kiela mo- menteel drukker dan ooit. In een tijdsbestek van twaalf jaar gingen acht boeken vooraf aan 'Schiedam-Centrum'. Dat bete- 4** 'K Een ansicht uit Schiedam-Centrum: de Hoogstraat omstreeks 1920. kent dat de nu niet meer weg te denken schrijver pas op 47-jarige leeftijd voor het eerst de pen op- nam. 'Een late starter', beaamt Kiela. Een periode van werkeloos- heid in een Brabantse stad forceer- de hem min of meer die grote stap te zetten. „Heel mijn leven lang had ik gewerkt, veel verschillend werk ook. In Breda kwam ik echter geheel onverwacht zonder werk te zitten en dat was, het keerpunt. In die periode heb ik werkelijk van alles ge'daan. Van het bouwen van kippenhokken tot het afnemen van interviews. Het is mijn vrouw ge- weest die toen tegen mij heeft ge- zegd: je hebt toch zoveel ansichten liggen, waarom ga je daar niet eens wat mee doen? En sinds die tijd ben ik met Schiedam aan de gang gebleven." Kiela's eerste werk 'Weerzien met oud-Schiedam'. uitgegeven door de Klaroen in Alblasserdam, werd een regelrecht succes. ,.Dat riep als het ware om een vervolg", duikt met uitgeven en dat bevalt prima. De grote braderieen grijpen we aan om het werk te promoten, het afle- veren van de bestelingen doe ik zelf. Een stukje service voor de 35 gulden die men voor een boekje moet betalen." Inmiddels is Kiela weer bijna terug op het oude nest. Vanuit zijn ruime flat in Vlaardingen kan hij het tot ver over Schiedam uitkijken. Een Kiela terug-in de tijd. „Dat werk is* pijpeladtje is ingeridht als werkka- toen uitgegeven door de Histori- meren documentatiecentrum. Hier sche Vereniging Schiedam. Vanaf brengt Kiela's avonds het grootste deel drie zijn we zelf begonnen deel van de tijd door wanneer er SCHIEDAM - Het Clownsfesti- val 1996 dat van 23 tot en met 27 oktober in Theater de Teerstoof plaatsvond, werd zondagmiddag afgesloten met de strijd om de Gouden Neuzen Trofee. De Gou den Neuzen Trofee is een lood- zware tuimelaar met een vergul- de neus, die ontworpen is door de Schiedamse kunstenaar Peter Hellemons. Clown Rico, Poco Petit, Chico de Clown, Markus en Alfonso Willie kregen tien minuten de tijd voor hun act. Naast deze deelnemers aan de wedstrijd verzorgde de ballo- nenknakker, Ruud van het Hooft een extra optreden. De meeste kinderen waren prach- tig geschminkt, en zaten er om twee uur helemaal klaar voor. Clown Rico die de spits af moest bijten, had veel contact met de kin deren. Tot zijn rekwisieten hoor- den onder andere een koffertje waar steeds weer een kleiner kof fertje uitkwam. Uit het allerklein- ste model kwam een buikspreek- pop, zijn neefje Pico. Zijn afwisse- lende optreden sloot hij af met een liedje dat de kinderen mee konden zingen. Hij begeleidde zichzelf op de Afrikaanse drum. Voor de kin deren was zijn act heel leuk, alleen had het niet zoveel met clownerie te maken. Chico de Clown was de laatste voor de pauze. Deze act had iets meer clowneske elementen. Chico deed veel meer met mimiek. Zijn attributen waren een kist, lan- ge elastieken en wat kookgerei. Er gebeurde te weinig voor de kinde ren, ze hadden moeite zijn humor te begrijpen, en er sloeg daarom geen vonk over. Het laatste 9m 99m 999F 9m 99999 ^pfi 9m m 99 ^99* Het programma van Rotterdams Dagblad TV duurt circa 15 minu ten, met daarin het laatste lokale en regionale nieuws. Met op maandag en dinsdag een groot aanbod van koopwoningen. Fa shion TV is een speciaal program ma met informatie over kleding, mode en verzorging. Woensdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Donderdag en vrijdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Om 09.00, 13.30 en 16.30 uur Fa shion TV Zaterdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV Om 09.00, 13.30 en 16.30 uur Fa shion TV Zondag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV om 11.00 uur kerkdienst Maandag en dinsdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. In Vlaardingen en Maassluis zendt Rotterdams Dagblad TV 24 uur per dag uit. Het programma duurt circa 15 minuten, met ook daarin het laatste lokale en regionale nieuws. koopwoningen en Fashi on TV. clownsduo Alphonso Willie had ook weer een hele andere act. Hun grappen draaiden om een 'goede' en een 'slechte' clown. Eenvoudi- ge grappen, die veel readies van de kinderen opriepen. 'Hij is geen vriend', riep een kind om de 'goe de' clown te waarschuwen. Marcus moest direct na de pauze op. Doordat hij zich over de stoe- len een weg naar het podium baan- de, had hij de kinderen direct aan het lachen. Deze clown begon zijn act met ochtendrituelen, zoals tan- denpoetsen en aankleden. Terwijl hij hiermee bezig was ging er na- tuurlijk van alles mis. Hij won met zijn optreden de aanmoedingsprijs. Voor Markus, zijn echte naam is Marck Hofmeester, was het zijn eerste optreden op een theaterpo- dium. Hij vertelde na afloop dat hij al wekenlang heel nerveus was ge- weest. Tot nu toe trad hij op festi vals, buurt- en kinderfeesten op. Hij volgt op dit moment lessen aan de Nederlandse Clownsschool in Amsterdam. Hij was blij met de enthousiaste readies. Het winnen- de clownsduo Poco Petit wilde zich na zijn act al gaan afschmin- ken, omdat ze echt dacht dat hij zou gaan winnen. Dat ze de prijs zelf zou winnen, had het duo hele maal niet verwacht. Poco Petit, de artiestennamen voor Rian Koster en Marieloes Koopman, wilde graag meedoen, omdat ze het contact met andere clowns belangrijk vinden. Eigen- lijk vinden ze het niet zo bij clowns passen, om om een prijs te strijden. Zij genieten van optreden voor kinderen, maar treden ook graag op voor zwakzinnigen en demente bejaarden. Ze vinden het prettig als het publiek direct reageert, als er contact is. Zij waren de enige die voor de tweede keer meededen in Schiedam. Ze vonden het prettig om te merken dat dit jaar de sfeer tussen de deelnemers onderling be- ter was dan vorig jaar. Hun optre den was krachtig in zijn soberheid, een gebarenspel met klassieke mu- ziek op de achtergrond. Echte clowns spreken ook niet, ze buite- len. dollen, vallen en staan weer op. Zo was ook de act van Poco Petit. De middag werd gepresenteerd door Jan Willem de Boer. Hij pre- senteerde de strijd om de Gouden Neuzen trofee op een hele passen- de wijze. Hij had veel leuke grap pen, en leverde zo een belangrijke bijdrage aan het welslagen van de finale van het clownsfestival. ANITA BEIJER SCHIEDAM - De formatie Touch down is in 1993 opgericht door drummer Aernout Arends, toetse- nist Roel Arends en bassist Marijn van Gemund. De uit het Gooi af- komstige band brengt een breed scala aan eigen rockmuziek, waar- bij de invloeden van Melissa Etheridge en Van Halen hoorbaar zijn. Naast eigen composities brengt Touchdown ook enkele be kende covers van Robin Beck, Van Halen en Whitesnake. Sinds de uit- breiding van de band met zangeres Diana van Achterbergh en gitarist Franc Tijdink, heeft Touchdown zich gericht op het schrijven van gevarie'erde en pakkende rocks ongs, ondersteund door een spette- rende live-show. De in populariteit groeiende formatie brengt op 2 no- De formatie Touchdown. vember een bezoek aan Podium aan de Lange Haven te Schiedam. Het optreden begint om 22.00 uur. De entree is gratis. weer een boek aan het ontstaan is, want overdag moet de schrijver ge- woon op kantoor verschijnen. „In die perioden blijft er inderdaad weinig tijd over voor andere din- gen. Maar gelukkig heb ik een vrouw die mij voor de voile hon- derd procent steunt. Ze weet ook dat ik geen mens ben om voor de TV te hangen. Ik doe het wel eens, maar dan met een schrijfblok in de hand. Terwijl mijn vrouw kijkt, maak ik aantekeningen over Schiedam. Zij respecteert mijn hobby en helpt er volop aan mee. Ik realiseer me heel goed dat het zonder haar begrip en steun veel moeilijker zou zijn om dit allemaal vol te houden." Op dit moment bevindt Kiela zich in een zogenaamde 'afbouwperio- de'. „Ik heb een overdosis aan concentratie en het doorzettings- vermogen van een terrier wanneer ik aan het werk ben. Maar is een werk, zoals nu Schiedam-Cen trum, eenmaal af, dan raak ik een bepaalde tijd zelfs mijn computer niet aan. Even gas terugnemen om me vervolgens weer op te laden voor een volgend avontuur." Dat dat nieuwe avontuur er komt, staat als een paal boven water. Momen- teel wordt de laatste hand gelegd aan een historische video over oud-Schiedam. ,,Ik moet zeggen dat het me wel elke keer weer zwaarder valt te beginnen. De ver- wachtingen die men van je werk heeft zijn immers hooggespannen. Dat ik weer ga beginnen staat ech ter vast. Weer lekker achter de computer zitten, een zegen voor de mens is dat hoor. Ook ik ging er een aantal jaren geleden voor door de knieen. In het begin was het best moeilijk om het programma me eigen te maken, maar ik ben blij dat ik heb doorgezet. En nog moet ik af en toe heel goed naden- ken bij wat ik doe. Vooral als ik weer ga beginnen. Ik zou nu zelfs moeten verzinnen hoe je een pro gramma afsluit. Met Shift F7 niet- waar, oh nee, gewoon F7: einde." Voor bestellingen kan men tele- fonisch contact opnemen met uitgeverij De Drie Glazen in Vlaardingen, tel.010-4746510. Levering uitsluitend aan parti- culieren. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - Het duo Ma- rijke en Co debuteerde als gelegenheidsformatie op het Klootuh-festival. Ze scoor- den toen hoge ogen met in- terpretaties van nummers van onder andere Annie Lennox. Op donderdag- avond 31 oktober komen de eerste eigen werken van de songwriter 'Marijke' in de openbaarheid. Ko Boekelaar ep Marijke zullen vanaf 21.30 uur een feestelijk optreden verzor- gen in Podium Cafe aan de Lange Haven. SCHIEDAM - 'Leaving Las Vegas' van regisseur Mike Figgis presenteert het vol gende verhaal. Ben is een mislukte scenarioschrijver die zichzelf afvraagt of hij begonnen is met drinken toen zijn vrouw hem verliet of dat ze hem verlaten heeft omdat hij teveel dronk. Na- dat hij, als gevolg van zijn drankprobleem, wordt ont- slagen, steekt hij zijn halve huisraad in brand, verkoopt zijn huis en vertrekt naar Las Vegas om zich daar in pakweg vier weken dood te zuipen. Het loopt echter an ders wanneer hij de mooie prostitue Sera ontmoet en er zich tussen hen een ontwa- penende romance ontwik- kelt. Een romance die een beetje doet denken aan die tussen Mickey Rourke en Faye Dunaway in 'Barfly'. De fdm kan een voorlopig hoogtepunt genoemd wor den van regisseur Mike Fig gis. Een schltterende hoofd rol is weggelegd voor Elisa beth Shue. Leaving Las Vegas draait op vrijdag 1 november om 21,30 uur en zaterdag 2 november om 20.30 uur. Toegang voor do- nateurs fl.7,- en voor niet-le- den fl.9,-. Kaarten kunnen worden gereserveerd via de Schiedamse Theaterkassa, tel.4269563. SCHIEDAM - De fluitiste Marie-Christine Goergen kreeg in 1982 haar eerste fluitlessen aan de Schiedam se muziekschool van Donna Metz. Jenny van Tol begon op tienjarige leeftijd met het bespelen van de Ierse harp. Later kwam daar ook nog eens de pedaalharp bij. Beide jonge en zeer talent- voile musici zijn te beluiste- ren tijdens het lunchconcert in de aula van het Stedelijk Museum op woensdag 6 no vember. De fluitiste vervolgde haar lessen bij Ellen van den Berg en sinds 1993 studeert zij aan het Koninklijk Conser- vatorium in Den Haag. Bij deelname aan het concours van de Stichting Jong Mu- ziektalent Nederland, be- haalde ze met glans de eerste prijs. Jenny van Tol studeert eveneens aan het Koninklijk Conservatorium. Tijdens het concert, dat is georgani- seerd door de vrienden van het museum, spelen de da mes werken van Jongen, Ibert, Andres, Bax, Andries- sen en Ravel. Het concert begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. 1 I rii Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- L,J vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:i Bank/gironummer: Handtekening: (i v tn controls bezorging) Stuur deze bort in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam TO 29 I i -• J i i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 21