vvi 111ij w%jfa WfTlI urth& anna •Nerschoor Spijkerstraat 10 Schiedam Tel. 010-462 29 12 Fl/l r M/l #?E/I ##JL WEE JC JE/V De nieuwe Fiat Marea is de opvolger van de Tempra en stamt uit dezelfde familie als de Bravo en Brava. Er kan worden gekozen uit een sedan of stationwagon (Weekend) met diverse motoren en in verschillende uitrustingsniveau's. De betaalbare 2 liter 20- klepper in HLX-uitgave staat daarbij voor een bescheiden aanschafprijs aan de top. de console zit de standaard gemonteerde radio/cassette. De auto is tevens voorzien van airconditioning, elektrisch bediende spiegels en portier- ruiten en twee airbags. Op het stuurwiel kunnen verschillende radiofuncties worden bediend. Rond de inzittenden zijn er voldoende opbergruimtes. De De Marea Weekend valt op door zijn aparte vormgeving. Vooral de lichtunits naast de achterruit trekken de aandacht. Deze lopen door in de dakrailings. Net als bij de Tempra heeft de Marea Weekend een achterklep in twee delen, zodat de tildrempel erg laag is en de laadvloer kan worden verlengd voor extra lange voor- werpen. Radiofuncties De Marea Weekend heeft een bagagevolume van 500 liter als de achterbank en rolhoes in gebruik zijn. Na het neerklappen van de bank komt een inhoud van 1550 liter beschikbaar. De luxueuze HLX is aan de buitenkant voorzien van zesspaaks lichtmetalen velgen, meegespoten bumpers, portiergrepen, buitenspiegels en stootstrips, mistlampen in de voorbumper en koplampsproei- ers. Het dashboard is identiek aan dat van de Bravo/Brava. De twee halfronde klokken die in elkaar grijpen geven informatie over snelheid en motortoerental. Op stoelen en achterbank zijn met een fraaie velours bekleed. De verstelbaarheid van de bestuur- dersstoel is uitstekend en daarmee wordt de korte zitting gecompenseerd. Over hoofd- en beenruimte heeft geen enkele passagier te klagen. Helaas staan de hoofdsteunen op de achter bank veel te laag om van nut te kunnen zijn. De vergrendeling gebeurt centraal met behulp van een afstandsbediening. Tegelijk wordt dan de wegrijbeveiliging en het alarm ingeschakeld. Fraal geiuid De HLX-uitvoering is alleen te leveren in combinatie met de 5 cilinder 2.4 liter turbodieselmotor of de door ons gereden 2 liter 20- klepper, eveneens met vijf cilinders. Er kan een ver- mogen worden bereikt van 147 pk bij 6100 tr/min en een koppel van 186 Nm bij 4500 tr/min. De 1315 kg wegende auto haalt hiermee een top van net boven de 200 km/u en trekt in 9,3 seconden naar de 100 km/u. De vijfbak schakelt soepel en direct en de motor maakt op de achtergrond een fraai geiuid. Het gemiddelde brandstofverbruik ligt op 1 op 9,5 kilometer. Voor vinden we een vertrouwde McPherson wielophanging en achter getrokken draagarmen die zorgen voor een tikkeltje sportieve af- vering, zo kenmerkend voor Italiaanse auto's. Het functioneren van de vier schijfremmen wordt door ABS gecontroleerd, dat als electronisch brein in nood- gevallen assisteert. Fiat heeft de Marea Weekend 2.0 HLX op de prijslijst staan voor f.49.450,- en voor dat geld wordt een uitermate bruikbare en zeer royaal uitgeruste auto aange- boden. De Marea Weekend begint bij f.36.450,- als 1.6 SX. K Verfijning A1 bij het benaderen van de Jaguar -we besluipen de roofkat bijna- wordt duidelijk dat we hier met iets bijzonders te maken hebben. De XK8 is ontegenzeggelijk een forse auto, maar dankzij de fraaie lijnen toont de auto redelijk compact. Met een druk op de knop van de afstandsbediening ontgrendelen we de portieren. Een beschaafd tuut-geluidje maakt duidelijk dat het standaard alarmsysteem is uit- geschakeld. Rijkdom en een werkt op je instincten. Toegegeven, het is een en al schandalige luxe en weldaad, maar je voelt van binnen: zo moet een Jaguar aanvoelen. Souplesse Eenmaal gezeteld, starten we de motor. De 4.0 liter V8 ontwaakt zacht draaiend. Je zou verwachten dat schijn bedriegt, aangezien de cijfertjes aangeven dat deze krachtbron met zijn vier boven- liggende nokkenassen en twee-en- dertig kleppen goed is voor een vermogen van 294 pk. Niets is minder waar. De XK8 toont zich in alles een "gentlemens sportscar", gaande motoren, de VI2 incluis. Tussen 1.400 en 6.400 toeren per minuut levert de 8-pitter meer dan tachtig procent van het maximum koppel van 393 Nm. In combinatie met de standaard 5-traps elektro- nische gestuurde versnellingsbak flitst de Jaguar in alle rust binnen de 7 seconden naar de 100 kilo meter per uur. De wegligging is bij iedere snelheid onberispelijk dankzij de enorme torsiestijfheid die tot de hoogste in deze klasse gerekend mag worden. Hoewel, een handvol elektronische componenten zorgt voor de nodige hulp. Traction Control en een automatische stabiliteitsregeling (ASC, Automatic Stability Control), superkrachtige remmen en snel- heidsafhankelijke stuurbekrachti- ging bijvoorbeeld zijn standaard en geven je het idee dat er geen eind komt aan de mogelijkheden die de "Jag" biedt. Leuk dus voor de minder begaafde bestuur- ders die toch als Stirling Moss willen presteren. Conclusie straling is door de koper geheel naar eigen smaak samen te stellen. Als een heer waardig vleien we ons in de lederen zetels. Binnen hand- bereik vinden we alle luxe die wensbaar is. Echt houten inleg zo Tja, wat kun je zeggen van de ultieme sportssaloon met een prijskaartje vanaf 189.850,-? Hij is begerenswaardig mooi en benijdenswaardig sportief. En, op de keeper beschouwd is de Jaguar XK8 in vergelijking met zijn concurrenten ook nog scherper geprijsd. The Cat is Back! Hoor de gefortuneerde kopers maar eens spinnen... ren, elektronische climate control, kamerdik tapijt en uitgebreid elek trisch verstelbare voorstoelen. Vanzelfsprekend is bij een auto in deze prijsklasse alles elektrisch verstelbaar. Plaatsnemen in de XK8 van het beestachtig maar nauwe- lijks merkbare snelle optrekken tot het bereiken van de afgeregelde topsnelheid van 250 kilometer per uur. Als we heel eerlijk zijn, missen we in geen enkel opzicht de voor- Met de kreet The Cat is Back" wordt gedoeld op de woriderschone Jaguar XK8 Coupe en Convertible. De opdracht van de ontwerpers was niet mals: ontwerp opnieuw een uitzonderlijke auto waarin een mix van stijl, luxe, verfijning en vakmanschap de boventoon voert. De resuftaten zijn in iedere inch van de "Cat' terug te vinden. We reden beide modellen en keerden "very impressed" huiswaarts. De XK8 Coupe en Convertible volgen de XJS-modellen op en vertonen stijlkenmerken van de legendarische E-type. De carrosse- rie en het interieur zijn volledig nieuw ontworpen. Datzelfde geldt voor de motor, aandrijving en voorwielophanging. Een leuk detail is dat in de kofferruimtes minimaal twee golftassen passen. Gewoon een kwestie van prioriteiten stel len... ambachtelijke afwerking stralen ver het oog reikt, drie geheugen- ons tegemoet. Overigens, die uit- standen voor de positievoorkeu- neel Bonn

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 34