Directeur Gemeentewerken neemt afscheid van fijne hondebaan De wijk is van ons allemaal krijgt vervolg Rotterdamse humor volgens Hans Citroen •■21(0 per maand MaasposT Gaat Zeno Communi- catie Inzenden voor de Heffie? 'Een stad is nooit af' Manpower opent balie in het postkantoor Vernieuwd HiFi Team heropent deuren Speciale installatie Teerstoof Concours voor drumbands en majorettes Capoeira HeFFie-actueel Poppenkast in Nieuwe Passage Fruitbomen snoeien 'Say cheese!' stty cheese! Een beter milieu begint in de klas Inloopconcert Doe mee! Zend in en verheF het Hieuw Rotterdams Reclamepeil! SCHIEDAM - Een stad is nooit helemaal af. Ir. H.G. de Block, ruim 25 jaar lang als directeur verbonden aan de Dienst Gemeentewerken, voorziet dan ook nog een heleboel werk voor Schiedam waar de laatste ja- ren toch al heel wat is afge- bouwd. Onderhoud van de oude woningvoorraad, de bestrating, het groen en niet te vergeten de bruggen, blijft hard nodig om te voor- komen dat verloedering op- nieuw een kans krijgt. De gemeente zal dat werk ech- ter zonder zijn hulp en des- kundig advies moeten op- knappen. Vorige week heeft De Block namelijk afscheid genomen van de dienst, zo- dat hij zich als pensionaris eindelijk kan wijden aan de lijst van grote en kleine huishoudelijke klussen die zijn vrouw al sinds enige tijd voor hem klaar heeft liggen. KM CONTACTLENZEN Woensdag 30 oktober 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - Met ingang van dit seizoen is Theater de Teerstoof een lang gewenste voorziening rijker: een infraroodinstallatie voor slech- thorenden. Naast infrarood hoofd- telefoons, zijn er ook andere ont- vangers aanwezig die gecombi- neerd kunnen worden met gehoor- toestellen. Publiek dat van deze service gebruik wil maken, dient dat bij de kassa van het theater wel aan te melden. Gezien de kostbaar- heid van deze apparatuur wordt er voor de verhuur statiegeld ge- vraagd. Dit bedraagt fl.25,-. SCHIEDAM - Muziekkorpsen uit heel Nederland strijden zaterdag 2 november voor de overwinning in het Schiedams concours voor drumbands en majorettes dat dit jaar al weer voor de zesde keer ge- houden wordt. Van 's ochtends 9.30 tot s avonds 18.00 uur wor den de optredens van de verschil- lende korpsen door een deskundi- ge jury beoordeeld in de categorie- en show, mars en majorette. De prijsuitreiking voor het ochtend- programma vindt plaats om 12.25 uur. 'sMiddags om 17.20 uur wor den de prijzen voor het middag- programma uitgereikt door wet- houder L.A. Hafkamp. Het con cours wordt georganiseerd door het Algemeen Muziek Overleg Schiedam en vindt plaats in sport- hal Margriet. Kaartjes kunnen "worden verkregen aan de kassa Van de Margriethal en kosten vijf gulden voor de hele dag. SCHIEDAM - Voor Afrikaanse slaven op de Braziliaanse plan- tages was het verboden gevechts- sporten te beoefenen. Doorom ver- zonnen ze een manier om de ge- vechtstechnieken te camoufleren met danspassen en acrobatiek, be- geleid door ritme en zang: dit is Capoeira. In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt vanaf 6 no vember iedere woensdagavond les gegeven in deze sport. Vrijdag- avond 1 november wordt vanaf 20.30 uur een presentatie van Ca poeira gegeven door een Brazili aanse leraar samen met enkele ge- vorderde leerlingen. ledereen van af 15 jaar kan komen kijken en eventueel meedoen. De kosten zijn fl.l.- per persoon. Voor meer in- formatie kan men contact opne- men met de receptie van het wijk centrum, tel.4701049. Wij vroegen Guus Halk, directeur Zeno Communicatle, naar zijn mening over de Heffie In mijn ogen is de Heffie met voorsprong de belangrijkste Rotterdamse reclameprijs. Dus natuurlijk willen we, nee moeten we deze prijs in de wacht slepen. Wat dat betreft ben ik bang dat de campagne voor Diergaarde Blijdorp hinderlijk goed zal scoren. Maar gelukkig zijn er, zoals bij iedere belangwekkende prijs, meerdere categorieen. Kansloos achten we onszelf daarom zeker niet. Met een nominatie zouden we trouwens al heel gelukkig zijn. Dat legt bovendien niet zo'n creatieve druk op je bureau. Zeno Communicatie wenst alle deel- nemers veel succes en de jury veel wijsheid! DE IEFFIE Reclame-vakprijs onder auspicien van Rotterdams Dagblad bv Toen De Block in 1971 met zijn werk als directeur Gemeentewer ken begon. bood Schiedam hem geen florissante aanblik. Wat hij trof was een dude, verarmde en deels verpauperde stad die op hem een wat trieste indruk maak- te. Er werd nauwelijks iets aan bouw gedaan, wat op zijn beurt weer negatief doorwerkte op de bevolkingssamenstelling van Schiedam. Veel jongeren en met name jonge gezinnen trokken weg omdat het in die periode moeilijk was om aan een leuke gezinswoning te komen. Er wa- ren vooral weinig koopwoningen voorhanden. Het gevolg was dat Schiedam niet alleen sterk ver- grijsde, maar ook verarmde. Gelukkig voor Schiedam keek ir. de Block door alle misere heen, en zag hij direct mogelijkheden om verandering in deze situatie te brengen. Hij is dan ook bijzonder trots op de stadsvernieuwing waarmee onder zijn leiding een voortvarende start is gemaakt. Tot nu toe valt het afscheid ir. De Block nog niet zwaar. Afbraak van oude verpauperde buurten en nieuwbouw die daar- voor in de plaats kwam, zoals in de Mariastraat, maar bij voorbeeld ook de woningbouw op het ter- rein van de oude gasfabriek heb- ben ervoor gezorgd dat Schiedam weer een aantrekkelijker gezicht kreeg. Trots is hij ook op de stadsuitleg, de verdere uitbouw van de stad waarmee eerst in de Woudhoek en later in Spaland werd begonnen. Het harde werk heeft bovendien zijn vruchten af- geworpen, want de bevolking is de laatste jaren in alle sociale la- gen gestaag toegenomen. Volstrekt oneens is De Block het met de schrijver Maarten't Hart, die onlangs aan MaasposT vertel- de dat hij'Schiedam met zijn fan- tasieloze flats en halfslachtige renovatie maar een miezerig geheel vond. De oud-directeur vermoedt dat't Hart Schiedam in z'n eentje heeft bezocht. „Was hij samen geweest met iemand die hem een goede rondleiding had gegeven en die hem had verteld wat er de laatste jaren allemaal is veranderd en wat er allemaal nog in het vat zit, dan had hij beslist een heel andere mening ge- vormd", aldus De Block. Kij- kend naar de binnenstad, oude monumenten die door goede zorg bewaard zijn gebleven en de nieuwbouw in het centrum, weet De Block zeker dat „de dagen van Zwart Nazareth voorgoed achter ons liggen". De Block vindt het ontzettend be- langrijk dat een gemeentebestuur als 'een goed huisvader' voor de stad zorgt. Goed onderhoud van bouwwerken als rioleringen en bruggen blijft altijd belangrijk omdat het calamiteiten helpt voorkomen. Een goed voorbeeld daarvan is de wateroverlastsitu- atie midden jaren zeventig, toen door zware regenval de riolen overstroomden en de lager gele- gen huizen in Schiedam-Zuid on der water kwamen te staan. Een groep ontredderde bewoners ging vervolgens direct op weg naar het huisadres van De Block om hem eens flink ter verantwoording te roepen. Ze klopten echter tever- geefs aan, want zoals het een goed huisvader past, was deze al op weg naar het rampgebied om het leegpompen samen met zijn medewerkers te regelen. Het afscheid van wat hij zelf een 'fijne hondebaan' noemt, valt De Block voorlopig nog niet zwaar. Nu krijgt hij immers tijd om ein delijk eens de schilderijen op te hangen in de Schiedamse nieuw- bouwwoning die hij pas heeft be- trokken. Hij vindt het overigens wel een Trieste zaak' dat er nog geen opvolger is aangewezen, terwijl er naar zijn mening vol- doende uitstekende mensen in de organisatie aanwezig zijn die goed zijn opgeleid. Voor zijn vroegere collega's heeft hij echter nog wel een opbeurende medede- ling: „Jongens. maak je niet on- gerust over je werk, want een stad is nooit af!" IRENE VERINGMEIER SCHIEDAM - Het is wel duide- lijk dat het project 'De wijk is van ons allemaal' een groot suc ces was in de wijk Nieuwland. Tijdens de slotmanifestatie, afge- lopen zondag, besloten de buurt- bewoners van de wijken Schut- tersveld en Van Hogendorp- straat en de politici dat dit niet een echt het einde is van het pro ject. De bewoners willen door- gaan met het organiseren van ac- tiviteiten om de buurt veiliger, schoner en gezelliger te maken. Wethouder van Welzijn, Volks- gezondheid en Milieu, de heer A.F. de Leede verklaarde dat door dit soort projecten wijken en buurten sneller aandacht kunnen krijgen. Tijdens een eer- ste gesprek met de Stichting Welzijn Nieuwland zijn er initia- tieven ontstaan voor meer speel- voorzieningen. „Dit kan worden gezien als een soort beloning voor alle inspanning van de be woners." Aldus wethouder de Leede. De manifestatie werd gehouden in Buurthuis Nieuwland. Ondanks dat speciale gast. Erica Terpstra, niet aanwezig kon zijn om ook de landelijke campagne af te sluiten. kregen de gasten toch een pro- gramma voorgeschoteld dat de he le middag vulde. Stichting Mede- landers Van Overal En Nergens heeft in opdracht van de Stichting Welzijn Nieuwland het project 'De wijk is van ons allemaal' voor de wijken Schuttersveld en Van Ho- gendorpstraat en omgeving opge- zet. Het project is begonnen in mei met als doel de buurt schoner, vei liger en gezelliger te maken en te- vens een actief buurtkader te vormen die gevolg gaat geven aan de activiteiten die reeds zijn ge daan. In beide wijken hebben ver- scheidende activiteiten plaatsge- vonden. Zo is er buurtvoetbal op- gezet in Schuttersveld en een zaal- voejbaltoernooi in Van Hogen- dorpstraat. Er zijn schoonmaakac- ties, playbackshows en buurtfees- ten gehouden. Aan dit project heb ben ook de Woningstichting Noordvest, Wijk- en Buurtbeheer Nieuwland, bewonersvereniging Wonen en Leven en het Instituut Bewonersondersteuning Stadsver nieuwing en Wijk en Buurtbeheer meegewerkt. Landelijk heeft het project steun gehad van het Juliana Welzijnfonds. Na een korte opening ging het pro- gramma verder met een videofilm over wijken uit verschillende ste- den die mee hebben gedaan aan de landelijke campagne 'De wijk is van ons allemaal'. Almelo, Schiedam en Bergen op Zoom kwamen aan bod. De reacties van de buurtbewoners waren zeer posi- tief. In de videofilm over de wijken in Nieuwland vertelde een vrouw dat ze door het project en de activi teiten meer 'in vriendschap met elkaar leven' en dat ze trots is op haar buurt en de bewoners. Nieuwland is de grootste wijk van Schiedam met zo'n 15.000 inwo- ners. De wijk Schuttersveld wordt ook wel de 'Turkse buurt' ge- noemd. Het buurtfeest is duidelijk de grootste activiteit geweest en te- vens het hoogtepunt van het pro ject. Er volgde een gesprek op comfortabele sofa's tussen bewo ners van de twee buurten en onder leiding van Ruud van Bennekom, beleidsmedewerker bij de Vereni- ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en voorzitter van het pro ject. Volgens de buurtconcierge van het Schuttersveld, Dirk Kou- wenhoven zijn er nog geen concre te plannen voor een vervolg, wel enkele losse ideeen. In de Van Ho- gendorpstraat houden ze op 5 de- cember een Sinterklaasfeest. Er zijn ook al enige plannen voor een kennismakingsbrunch voor nieu- we bewoners in het kader van de integratie. Alle gasten op de bank waren het er mee eens dat ze het onderhoud van de buurt moeten bijhouden, Christine Pauw mede- werkster van de Stichting Welzijn Nieuwland stelde voor om ook an dere wijken bij de activiteiten bij te betrekken. ,,Het bewijs is er", ver klaarde Lian van de Horst, mede- werkster van de Woningstichting Noordvest, „nu moet iedereen ach ter zijn bureau vandaan en de wij ken in." Cabaretier Karim Mounir en de Turkse folkloregroep Schutters veld, bestaande uit acht dansende Turkse meiden zorgden voor een luchtige onderbreking voordat de politici aan het woord zouden ko men. Aanwezig voor de tweede talkshow waren Wethouder van Welzijn. de heer A.F.van Leede, Fractievoorzitter van de WD, de heer W.J.van Wijk, fractievoorzit ter van de PvdA, de heer P.Groeneweg, raadslid voor D66, mevrouw J.G.de la Rie en de heer J.Feijtel, directeur van de Wo ningstichting Noordvest. Ook de politici en de directeur waren zeer enthousiast over de resultaten van het project 'De wijk is van ons al lemaal'. Ze lieten weten als de be woners van de buurten weer met concrete plannen zouden komen dat de gemeente best bereid is om mee te werken. De heer van Wijk vertelde hij geboren en getogen Nieuwlander is en nog steeds in Nieuwland woont. Hij wil graag uitbreiding zien naar andere wij ken. Fractievoorzitter van Wijk vindt dat Nieuwland dubbel en dwars de aandacht van de gemeen te waard is. Volgens de fractie voorzitter van de PvdA, Groene- weg is de gemeente nu over haar 'koud-watervrees' heen, nu ze een- maal heeft gezien dat samenwer- king in wijken werkt. De politiek en de gemeente juichen projecten zoals 'De wijk is van ons allemaal' toe maar echte toezeggingen dat er een apart budget voor wijken en buurten vrij zou kunnen komen, worden er niet gedaan. SCHIEDAM - Voor de kinderen werden er tijdens de herfstvakantie drie dagen lang poppenkastvoorstellingen gegeven in de Nieuwe Passage. Op dinsdag en donderdag was er een grote poppenkast met onder andere Jan Klaassen en Katrijn. Op woensdag konden de winkelende kinderen de 'Wandelendepoppenkastbroekvanflop' tegen het lijf lopen. Deze poppen kast gaf lopend door het winkelcentrum haar voorstellingen. SCHIEDAM - De afdeling Na- tuurontwikkeling van de dienst Gemeentewerken organiseert in samenwerking met de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) op zondag 10 november en 17 no vember van 13.00 tot 15.00 uur, een cursus fruitbomen snoeien. De cursus is verdeeld in een theo- rie- en een praktijkdag. Op zondag 10 november wordt in boerderijtje De Raat aan de Harreweg 19, de theorie over fruitbomen behan- deld. Op zondag 17 november wordt er op complex Landvreugd aan de Sweelincksingel daadwer- kelijk gesnoeid. Voor gereed- schappen wordt gezorgd. Degenen die mee willen doen. kunnen zich inschrijven tot en met vrijdagochtend 8 november.tel.: 2465521. De cursus kost fl.5,- per middag. als je in de havens gaat kijken. Hu mor relativeert, brengt de zaken tot hun juiste proporties terug. Daar voelen wij Rotterdammers, ook wel uit noodzaak, ons bijzonder door aangetrokken. Reclame blaast de dingen meestal op. Humor prikt dat ballonnetje door. Dat doet Ge rard Cox (hij's fijn met borrel- nootjes en Deelder (lekker, Leg- ner!) met sterke drank." Overigens maakte en maakt Ci troen ook school op dit gebied, met (onder meer) zijn voorstellen voor kaasreclame voor het Nederlands Zuivelbureau ('Say cheese!'), zijn manshoge kaasblokjes met natio nal vlag in het weiland naast de spoorbaan, en zijn dobbelstenen op een van de pieren van onze wereld- haven bij Hoek van Holland. „Een bevrijdende lach", zegt Citroen, „kan minstens even effectief zijn, als wat je meestal te zien krijgt." Stuur uw nominatie voor de Hef fie, advertentie en/of radioreclame, naar: De Heffie, MaasstaD week- bladen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam, of Stads Radio Rotter dam, Haringvliet 78, 3011 TG Rotterdam (voor de radioreclame). ROTTERDAM - De lezeressen en lezers van MaasstaD Weekbladen gaan voor de vierde keer hun favo- riete Rotterdamse advertentie en radioreclame aanwijzen. De ma kers worden bekroond met een Heffie, uiteraard genoemd naar de beroemde Rotterdamse hefbrug, inmiddels een bijzonder gewaar- deerde en begeerde reclame-on- derscheiding. De voorronde sluit op dinsdag 30 november. In de loop van december kunt u uw defi- nitieve keuze maken. Vergeet niet een korte toelichting bij uw voor- keuren (maximaal dertig woorden) want daarmee zijn prachtige sponsorprijzen te winnen: een reis- cheque van fl. 2500,-, een Akai ra dio-cassette recorder, enzovoorts. In deze rubriek maken wij regel- matig een paar kanttekeningen bij de Heffie. Dit keer komt beeldend kunstenaar Hans Citroen aan het woord. Citroen: „Het moet toch een advertentie of radio-reclame zijn met een duidelijk Rotterdams accent Nu, dat is voor mij de Rot terdamse humor." Namen vallen van onder andere Gerard Cox, Deelder en de Berini's. ,.De Rotterdamse humor", zegt Hans Citroen, „heeft waarschijn- lijk te maken met het bombarde- ment van Rotterdam, dat alles op losse schroeven heeft gezet, en de massaliteit van de wederopbouw nadien, vooral ook waar te nemen De directeur van Spieringshoek nam de lespakketten in ontvangst. SCHIEDAM - De leerlingen van scholengemeenschap Spierings hoek kunnen met behulp van vier lespakketten Milieuzorg van alles leren over de onderwerpen ener- gie, water, afval en schoolomge- ving. Op 28 oktober is een eerste lespakket aangeboden aan de di recteur van scholengemeenschap Spieringshoek. Het nieuwe, praktijkgerichte lespakket is ontwikkeld door het Regionaal overleg natuur- en mi- lieu-educatie en is een samenwer- kingsverband tussen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis. De Schiedamse scholen kun nen het pakket lenen bij de dienst Educatie. Het lesmateriaal bestaat uit een leskist in de vorm van een huis. Het huis zit vol met materi- alen waarmee proeven gedaan kunnen worden. De verwerking van de proeven bepaalt de moei- lijkheidsgraad. zodat kinderen van verschillende leeftijden met het pakket kunnen werken. Leerlingen kunnen zelf het energieverbruik van verschillende lampen meten, de isolerende werking van dubbel- glas voelen of warm water maken met behulp van zonlicht. Een aan- tal Schiedamse scholen is bezig met het energiebeheersproject van de dienst Educatie van de gemeen te en het energiebedrijf ONS. Het pakket is hier echter niet aan ge- bonden en kan de komende jaren in de klas gebruikt worden. Het speciaal ontwikkelde lesmateriaal is te gebruiken om leerlingen dui delijk te maken waarom het nodig is energie te besparen en op welke wijze dat kan. De bedoeling is de leerlingen aan te zetten tot een ge- dragsverandering. Simon Miske van de dienst Educatie: „Op het voortgezet onderwijs kan het pak ket gebruikt worden bij de vakken natuurkunde, scheikunde, biologie of aardrijkskunde, afhankelijk van de keuze die de school hierin maakt. De leraren kunnen voor een goede introductie bij de dienst Educatie extra uitleg krijgen over de toepassingsmogelijkheden." Het praktische materiaal brengt het abstracte onderwerp milieu dichter bij huis. L SCHIEDAM - Een lange rij ord- ners blijkt bij het openslaan ervan nog compleet leeg te zijn. Maar dat zal na vrijdag 1 november wel even anders zijn. Die dag opent uitzendbureau Manpower haar Schiedamse vestiging in het post kantoor aan de Lange Nieuwstraat. Een voor deze stad nieuw concept, waarvan het succes in andere ste- den al ruimschoots is aangetoond. De openingsdag zal feestelijk wor den aangekleed. Voor de hand ligt dat degenen die zich deze dag bij Manpower laten inschrijven kun nen rekenen op iets extra's. Want dat zijn tenslotte de mensen waar Manpower zo snel mogelijk mee aan de slag wil. 'Ons visitekaarje' noemt vestigingsmanger Erica Blaak ze. „Zij moeten het werk doen. wij op onze beurt doen alles om ze de mogelijkheid te geven hun capaciteiten aan te tonen." Het uitzendbureau laat zich niets gelegen aan het dirigeren van de juiste man of vrouw naar de juiste plek. Het uitzendbureau is dan ook ISO gecertificeerd, wat inhoudt dat er aan de allerhoogste kwaliteitsei- sen is voldaan. Kenmerkend is bij- voorbeeld dat er bij elke inschrij- ving een interview wordt gehou den en vaak ook een test wordt af- gelegd. Maar ook bij de bedrijven wordt een uitvoerige procedure ge- volgd. Elke werkplek wordt beke- ken en alles wordt genoteerd. Zijn er bijvoorbeeld veel mannen of juist alleen maar vrouwen, mag er gerookt worden of niet? Zaken die voor elke uitzendkracht van belang zijn wanneer hij zich voorbereidt op die eerste spannende dag op de werkvloer. Nog voor de vestiging officieel open is, zijn er al een aantal bedrij ven benaderd. Daaruit spreekt dat Manpower niet passief is en vaak zelf de bedrijven benaderd. „Moti- vatie daar draait het tenslotte om. Ook bij de uitzendkrachten. Als ie mand goed is in wat hij doet en ge- motiveerd is, is er altijd een pas- sende baan te vinden." Manpower is gevestigd in het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat en opent vrijdag 1 november om 09.00 de deuren. Ruimte en licht kenmerken het interieur van HiFi-team. SCHIEDAM - Dat apparatuur waar een schitterend geluid uit- komt er niet per definitie saai hoeft uit te zien, bewijst de collectie au dio en video bij het HiFi Team aan de Gerrit Verboonstraat. In de schitterend verbouwde en met een pand uitgebreide winkel is de ap paratuur werkelijk een lust voor het oog. Om alles ook prima tot zijn recht te laten komen is met op- zet gekozen voor een ruime, lichte en overzichtelijke opstelling. „De klant moet de gelegenheid krijgen alles goed te overzien. Het oog wil immers ook wat. Vandaar dat het hier niet vol staat met allerlei stere- osets of televisies. Wat mooi is, moet je ook de mogelijkheid geven mooi te zijn", vertelt een van de verkopers Rob Glimmerveen. De bedrijfsleider runt het HiFi Team-filiaal (voorheen Sigma) met collega Chris Koehler. Met opzet kozen de twee voor de ver- koop van middenklasse appara- SCHIEDAM - Het inloopconcert dat elke zaterdag in de Grote- of St. Janskerk wordt gehouden heeft zaterdag 2 november een piano re- citel op het programma staan. Pia nist Max Fax is de uitvoerend ar tiest. De toegang is vrij en de aan- vang 15.00 uur. tuur. Dat betekent dat er merken als Denon, NAD, Marantz, B&W en KEFkunnen worden aangetrof- fen. Op video-gebied wordt er goed gescoord met onder andere de televisies van Loewe. „Een ex- clusief merk TV, dat technisch zeer goed is en er bovendien schit terend uitziet. Die TV's trekken hier in de winkel echt de aan dacht," Als bijzondere aanbieding geeft HiFi Team nu een portable'' televisie met teletekst kado bij een set vanaf fl.l250,-. HiFi-team opent dinsdag 5 no vember officieel de vernieuwde winkel in het Dudokgebouw. De winkel is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Koopavond open, maandag gesloten. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 Htet yi<yeten, ?4nc0ie. de ofiticieK. T E M P E I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 7