Sint Nicolaas, van zeer strenge heiligman tot echte kindervriend Delegatie kiest stoel voor nieuwe theater Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Jan Wolkers in Schiedam Stuk van de maand bij Jan Anderson BON Anke Bodewes voortaan in historisch gebouw De Grote Onbekende Krva in Filmhuis Succes voor Harpe Davids Mcllveen in Podium Cafe Rock, Funk en Latin van Vlaszaty VLAARDINGEN - De de- cembermaand nadert met ras- se schreden. Nog even en Sint Nicolaas zal zich in het W aterweggebied ontschepen, na een barre tocht over de woeste Noordzee. Nu al lig- gen de schappen in de super- markten overladen met cho- coladeletters, pepemoten en ander strooigoed. Maar het blijft een raadselachtige man, die Sint Nicolaas. Want wat weten we nu eigenlijk van hem? In Streekmuseum Jan Anderson kan deze maand een tentoonstelling worden bekeken die de geschiedenis van het Sint Nicolaasfeest verder belicht. b lung ioeh niet mak/ Daar slop I bij twee krtaapjes Ibrdoos in zijn zak, 't Ih loon vasi naar worker). En rijklijk van!lend; Hij straft niet graag kindren, Maar is hun een vriend. I) Bisschop/ verged' hun Dee?.' enkolen keen, Sehenk, sehenk hun genude: Zij doen het nooit weer/ Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 6 november 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ54 Ego-Trip Stips Ego-Trip. Robert-Jan Stips, Roy en Martin Bakker. Robert-Jan Stips met zijn eigen theater-concert-tour. Niet alleen nieuw materiaal, maar ook het be- kende werk uit Stips inmiddels roemruchte verleden zal te beluis- teren zijn. Dat de ware muzieklief- hebber een spannende avond te wachten staat lijdt geen twijfel. Woensdag 13 november, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl.32,50/fl.30,-. Troje Trilogie van het ene naar het andere uiters- te. Hierdoor wordt deze toeschou- wer verplicht te reflekteren over dilemma's waarmee depersonages worden opgescheept. Donderdag 14 november, Grote Zaal. aanvang 20.00 uur, toegang fl.32,50/fl.30,-. Kranige Kunst Samenwerkingsverband Kunst- vlam Minifestival met medewerking van tal van Vlaardingse amateurarties- ten en -groepen. Dit jaar met het thema 'de kraan'. In al haar glorie staat de nagebouwde stadskraan immers sinds kort te pronken aan de Vlaardingse haven. Vrijdag 15 noverrtber/zaterdag 16 november, Harmonie, aanvang 19.30 uur, toegang fl. 10,-/fl.5,-. Wilde liefde in 2 bedrijven Theater Malpertuis (foto: Dennis Bogaerts). Theater Malpertuis De Troje trilogie (Andromaehe- Neoptolemos-Troje) behandelteen drietal belangrijke fasen uit het le- ven van Andromache, de vrouw van de Trojaanse held Hektor. Bin- nen deze situaties spelen zich een aantal heftige scenes af waarbin- nen de conflikten tussen de perso nages onderling geschetst worden op een manier die de symphatie van de toeschouwer doet kantelen Pater Moeskroen foto Martien van Delft). Pater Moeskroen In de tien jaar dat de Pater inmid dels bestaat. groeide de band uit tot een van de meest veelzijdige Ne- derlandse feestbands. De zeven muzikanten bespelen namelijk een berg uitgebreid instrumentarium, brengen prachtige liedjes met een flinke dosis absurde humor, maar maken ook ruimte voor verstilde momenten. Wilde- Liefde is een muziekprogramma dat mensen van alle leeftijden aanspreekt, immers: 'wie-wil-de-liefde-niet?'. Wat wil de Pater met de liefde? Hoe wild is de liefde? Kreeg hij de liefde? Boeiende vragen die de rode draad vormen van deze voorstelling. Zaterdag 16 november, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl.32,50/fl.30,-. Luisterend Niet uit het Raam (foto: Jaap Vrenegoor). Niet uit het Raam Komt dat zien, komt dat zien. Op 7 november wederom in theater de Teerstoof te zien het populaire drietal Niet uit het Raam. Niet uit het Raam zingt graag. En mensen horen Niet uit het Raam graag zin- gen. Nu kan na afloop van de voor stelling wel de felbegeerde cd wor den gekocht. Deze voorstelling dan ook weer veel liedjes, typische NUHR-liedjes. Een plezier om naar te kijken en luisteren. Donderdag 7 november, aanvang 20.30 uur. Op verzoek Mrs. Einstein (foto: Han Lans). Mrs. Einstein Op veler verzoek in reprise het theaterconcert van Mrs. Einstein. De inmiddels zeer geliefde zange- ressen van de groep kunnen'inmid- dels alles aan. Van een sentimente- le tranentrekker tot een knallende versie van Alice Coopers' 'School's out'. Deze glossy vrou- wen zijn werkelijk een lust voor oog en oor. Met name voor diege- nen die kaartjes hebben, want de voorstelling is natuurlijk allang uitverkocht. Vrijdag 8 november, aanvang 20.30 uur. Een Reuzenvriend Erika Burgerjon Joris is een fantasierijk jongetje. Op een middag zijn zijn vriendjes niet thuis om met hem te spelen. Dus moet hij iets anders verzinnen. Hij haalt de verkleedkoffer van zijn ouders uit de kast en trekt gek- ke kleren aan. Een grote hoed en ook een maffe bril. Wanneer hij de bril op heeft ziet hij overal figuur- tjes. Dat zal wel komen omdat hij van de ogendokter een bril krijgt, denkt-ie. Dat vindt Joris natuurlijk heel erg stom. 'Maar het is niet an ders' zegt zijn moeder. Onderweg ontmoet hij zijn grote vriend, die hem de voordelen van een bril laat zien. Zondag 10 november, vanaf 4 jaar, aanvang 14.00 uur, toegang fl.7,50. Reserveringen bij de Schiedamse Theaterkassa, tel. 4269563. Dins- dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Jan Wolkers. SCHIEDAM - Schrijver en beel- dend kunstenaar Jan Wolkers be- hoeft eigenlijk geen introductie. Hij is een van Nederlands meest gelezen auteurs. Bekende titels zijn 'Terug naar Oegstgeest' en 'Kort Amerikaans'. Een aantal van zijn boeken is verfilmd, zoals 'Turks fruit'. Deze roman is ondermeer vertaald in het Engels, Frans, Duits, Zweeds, Fins en Hongaars. Wolkers is als beeldend kunstenaar onder andere bekend van het Auschwitz-monument op de Nieu- we Oosterbegraafplaats in Amster dam, dat treurig genoeg al voor de onthulling vernield werd. Sinds 1980 woont en werkt Wolkers op het eiland Texel. Op zaterdag 9 no vember waagt hij de oversteek naar Schiedam. Hij zal in het Film- huis vanaf 20.30 uur voordragen uit eigen werk. Kaarten a fl.20,- kunnen worden gereserveerd bij de Theaterkas sa, tel. 4269563. Een misverstand wil Jan Anderson meteen uit de weg ruimen. Het feest dient op 6 december te wor den gevierd, de sterfdag van de bisschop uit Myra, en niet op 5 de cember. „Ach ja, een knieval naar de commercie. Hoe meer tijd er zit tussen Sinterklaas en Kerst, hoe beter immers voor de midden- stand", verklaart Anderson. Nico laas werd omstreeks 270 in het te- genwoordige Turkije geboren. Als kind was het al een heilig boontje. Volgens de legende zou baby Ni colaas op vastendagen koppig de romige melk uit de moederborst hebben geweigerd. Op jeugdige leeftijd werd hij wees en kreeg een niet onaanzienlijke erfenis in zijn bezit. Hij verdeelde het kapitaal re- soluut onder de armen en trok zich vervolgens terug in een kluize- naarsgrot. Lang hoefde Nicolaas daar niet te verkeren en werd aan- gesteld als de nieuwe bisschop van Myra. Tijdens zijn leven zou Nico laas vele weldaden hebben ver- richt. Zo bezat een arme edelman niet genoeg geld om zijn drie dochters een fatsoenlijke bruids- schat mee te geven. Hij plaatste ze in een bordeel, zodat hun de schan- de van het ongetrouwd zijn zou worden bespaard. Vrome Nicolaas kon dit niet aanzien en gooide 's nachts een geldbuidel door het raam waardoor het trio toch nog op eerbare wijze aan de man kon ko men. Het Sinterklaasfeest wordt in Ne- derland eeuwenlang gevierd. Jan Steen beeldt het feest al op een van zijn schilderijen af. Een jongen mokt en moppert, is ontevreden over het feit dat hij niets van de ST. IJ STOUTE (INDEREN Hi, oi, dit Ai'nl Xtkki<'t-s Ook als klein kind was Nicolaas al een heilig boontje. goede man heeft gekregen. Geluk- kig is zijn oma van plan hem een zilverling te geven, om het leed enigszins te vergoeden. Sint Nico laas is echter niet op het schilderij afgebeeld. In die tijd werd hij eer- der gezien als een geheimzinnige kracht. Pas in de negentiende eeuw zou de onderwijzer Jan Schenk- man het feest een echt gezicht ge ven. Hij is de schepper van onver- woestbare klassiekers als Zie ginds komt de stoomboot en al die ande re liedjes die kinderen nu nog steeds voor de haard zingen. In de tentoonstelling heeft Anderson en- kele liedboekjes van Schenkman opgenomen. De afbeeldingen in het liedboek doen je echter twijfe- len of Sint Nicolaas het piedikaat Kindervriend eigenlijk wel ver- dient. Verontruste ouders kijken met afgrijzen hoe hun kroost zon- der pardon door Zwarte Piet in de zak wordt gestopt. Sint kan een te- genstribbelend kind alleen in be- dwang houden door het stevig aan beide oren vast te houden. Ander son: ,,Dat hoorde bij het systeem van druk en dwang dat in die tijd bij de opvoeding werd gebruikt." „Ei, ei, die Sint Niklaas is lang toch niet mak! Daar stopt hij twee knaapjes pardoes in zijn zak. 't Is vast loon naar werken, en rijkelijk verdiend: hij straft niet graag kin deren, maar is hun een vriend. O Bisschop! Vergeef hun deez' en- kelen keer. Sehenk, sehenk hun genade, zij doen het vast nooit weer", vermeldt het liedboek. Ja, Sinterklaas was vroeger niet de makkelijkste voor jeugdige beng- hamels, luiaards en verspillers. De dreiging van Nicolaas werd door ouders en leraren maar al te vaak dankbaar gebruikt om lastige kin deren weer in het gareel te krijgen. Langzamerhand kwam er in Ne- derland echter een discussie over dit kinderleed op gang. „A1 die huilende kinderen die bang waren voor Sint Nicolaas. Moest je dat maar toestaan?", zegt Anderson. Pas eind jaren zestig werd besloten om het dreigen met de zak en de roe, handig voor corrigerende tik- ken, stilletjes af te schaffen. Sint werd een echte kindervriend. Schenkman is ook de man de de inkomst van Sinterklaas op de stoomboot introduceerde. Maar de eerste daadwerkelijke inkomst van Sinterklaas vond plaats in 1934, gespeeld door acteur Eduard Ver- kade. De Waterweggemeenten kregen pas na de oorlog de Sint op bezoek. Na zijn aankomst verliep het verblijf van Sinterklaas stee- vast op dezelfde wijze. Zo toog hij met zijn knecht naar boekenzaken en banketbakkerijen om cadeau's en snoepgoed voor de brave kinde ren in te kopen. Hij sloeg daarbij nooit een bezoek aan een arm kind over dat dankbaar zijn geschenk aanvaardde. Verwende kinderen mochten echter rekenen op een op- voedkundige les van de bisschop. Na de viering van het Sinterklaas feest werd de thuisreis aanvaard per trein, zo leert het liedboek van Schenkman ons. Zijn liedboekjes kregen pavolging in het werk van S. Abramsz die in Van Sinterklaas en Pieterbaas het- zelfde stramien volgde. Hij be- schreef ook de Strooiavond. Peper- noten, speculaas en borstplaat: het waren lekkernijen die ook al op de schilderijen van Jan Steen voor- kwamen. Het koekvergulden is daarbij lang populair gebleven, maar na de oorlog verdween deze praktijk van het toneel. Eind jaren zeventig werd nog tevergeefs een poging ondernomen om het versie- ren van taai-taaipoppen met ver- guldsel terug te brengen. Het Sint Nicolaasfeest is lang een 'klein' feest gebleven. Meestal kreeg ieder kind maar een kleinig- heidje. Dat die cadeautjes niet veel hoefden te kosten, blijkt uit een ad- vertentie uit 1939 in Groot Rotter dam/Panorama. De prijzen voor treintjes en poppen liepen uiteen van een dubbeltje tot een gulden. Verder werden veel presentjes zelf gemaakt, wat goed naar voren komt in een doe-het-zelf pagina uit 1936. Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50. Ge- opend op zaterdag van 14.00 to 16.00 uur. Verder ook open op de eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Zoonlief Koenraad Terlouw springt bij wijze van ope- ningsceremonie door een namaak- muur. Daarmee is de opening van het nieuwe kantoor van Anke Bo dewes Makelaardij aan de Nieuwe Haven 115 vrijdag 1 november een feit. Anke Bodewes nam elf jaar geleden de zaak over van haar schoonvader: „Mijn schoonvader was een handelaar in huizen en dat sprak mij minder aan dan de be- middelaarsfunctie van een make- laar, waar ik later voor gekozen heb." Het pand aan de Lange Haven stamt uit 1860. In die tijd beleefde Schiedam een bloeitijd door de je- neverindustrie. Bodewes merkt dat het huidige Schiedam weer een goede tijd tegemoet gaat: „Er zijn verschillende krachten werkzaam die de goede kant op wijzen. Schiedam komt uit een diep dal. De stad wordt nu ontdekt door po- tentiele huizenbezitters, die hou den van het grootstedelijke karak- ter van het aangrenzende Rotter dam in combinatie met de mense- lijke maat van Schiedam." De keuze voor het negentiende- eeuwse gebouw is min of meer toevallig. Bodewes woont er dicht- bij en keek gedurende de drie jaar leegstand van het pand uit op het telkens slechter wordende dak: „Toen het pand in het veiling- nieuws stond aangekondigd, was ik op de hoogte van de conditie van het pand." Bodewes schakel- de een binnenhuisarchitect in van Dutch Art Design en liet bovett- dien het dak isoleren en restaure- ren. De opknapbeurt duurde op de kop af een jaar. De makelaar heeft een laagdrempelige, vriendelijke uitstraling aan het statige gebouw willen geven: „Niet iedereen stapt makkelijk bij een makelaarskan- toor binnen, dus de entree moet uitnodigend zijn." SCHIEDAM - Een afvaardiging van de gemeente Schiedam en de Schiedamse Theaterkassa is woensdag 30 oktober naar Brabant afgereisd om de stoelen in ver schillende theaters kritisch te be- studeren en uit te proberen. De opening van het nieuwe theater, die volgens de huidige planning in augustus zal zijn, lijkt misschien nog ver weg, toch moet op korte termijn een stoel uitgekozen wor den. Een belangrijke beslissing. want 'de stoel' moet aan veel eisen vol- doen. Voor de toekomstige thea- terbezoekers is het natuurlijk het belangrijkste dat hij lekker zit. Voor degenen die bij de keuze be- trokken zijn, is dit maar een van de vele criteria. Vandaar dat een hele groep mensen, die allemaal met het nieuwe theater te makeh hebben, er inspraak in hebben. Tijdens de ze dag hebben zij hun ogen, oren en zitvlak flink de kost gegeven. Onder de afgevaardigde personen, bevonden zich onder andere zake- lijk manager Paul van Oort, hoofd technische dienst Rob van Roos, architect Hans Ruijssenaars, pro- jectmanager Liekele Martin, stads- architect Rene Meere en Deborah Lens van de Theaterkassa. Zij wer den bijgestaan door het Theater en technisch adviesbureau. Volgens Deborah Lens moet 'de stoel' een theatrale uitstraling hebben, dus geen vliegtuigstoel. Bovendien moet hij technisch goed in elkaar zitten, lekker zitten en in de ruimte passen. In het nieuwe theater wordt heel veel hout gebruikt, onder andere op de vloeren en op de wanden. Hier moet rekening mee worden gehouden, maar ook met de kleur van de vloerbedekking en van het voordoek. Op het eind van de dag is de afvaardiging bij elkaar gaan Een afvaardiging ging op zoek naar de theaterstoel. SCHIEDAM - Wegens per- soonlijke omstandigheden heeft Esther Baljon haar op- treden in Oorsmeer van donderdag 7 november af moeten zeggen. Een pro- bleempje voor de organisa- tor, die wel meer artiesten in de coulissen heeft staan tr- appelen, maar nog geen af- spraak heeft kunnen maken ten tijde van deze publika- tie. Vandaar dat 'De Grote Onbekende' donderdag het podium in Oorsmeer be- treedt. Het wordt dit keer wegens tegenslag een verga- dering. Alle andere muzi kanten en liefhebbers wor den 7 november vanaf 21.30 uur verwacht in het Podium Cafe aan de Lange Haven 28. SCHIEDAM - De fdm Kna van regisseur Karel Kachj- na vertelt het verhaal van tfe jonge, zonderlinge Adam, die opgroeit in een kleii dorpje aan het begin van de ze eeuw. Hij is de zoon van een ongetrouwde vrouw met een 'dubieuze reputatie'. Zijn hele bestaan, waarin zijn enige bezit - een koe - en zijn vriendin Roz centraal staan, is een voortdurende strijd tegen zijn tragisch lot. Het is een mooie fdm over de wil van de mens om te leven, ook als dat leven op dat mo ment schijnbaar zinloos lijkt. Krva draait op vrijdag 8 no vember om 21.30 uur in het Filmhuis Schiedam, geves- tigd in gebouw de Teerstoof. Toegang fl. 7,-. Kaarten kunnen worden gereser veerd via de Schiedamse Theaterkassa, tel. 4269563. SCHIEDAM - Tijdens het jaarlijkse mars- en show- concours, dat zaterdag 2no- vember plaatsvond in evene- mentenhal Margriet, heeft de drumfanfare van christe- lijke muziekvereniging Har pe Davids een eerste prijs behaald in de eerste divisie. Onder leiding van tamboer- maitre Machiel Jongste wist de drumfanfare in de le di visie maar liefst 80.7 punten te verzamelen. Het B-team van The Yellow Rainbows, het twirlteam van Harpe Davids, kreeg wel een goede beoordeling maar helaas geen prijstoekenning. Team A van The Yellow Rain bows, onder leiding van Ma- rije Gelderblom, behaalde met 82 punten eveneens een verdiende eerste prijs. De afdelingen van Harpe Da vids kunnen hiermee terug- kijken op een goed resultaat en een succesvol concours. SCHIEDAM - De bassist van Threnody, Henry McH- veen, zal op vrijdag 8 no vember in cafe Podium een muzikale avond verzorgen. Hij draait alle muziekrich- tingen, zoals house, cross over, grunge, metal en hardcore. Er is een grote kans dat Mcllveen ook enkele ruwe mixen maakt van de nieuwe CD van Threnody. Cafe Po dium is gevestigd aan de Lange Haven. zitten. en zijn alle overwegingen uitgebreid aan bod gekomen. Uit- eindelijk heeft men een firma uit gekozen, waarmee onderhandeld zal gaan worden. Als men er met deze firma uitkomt, zal er eenpro- totype gemaakt worden, dat ver volgens verder geperfectioneerd wordt. Deborah Lens laat weten dat het zeker geen Spartaanse stoel wordt, zo'n stoel waarin je kaars- recht zit, maar het wordt ook geen televisiestoel. SCHIEDAM - Vlaszaty werd voor het eerst opgericht in 1988. In 1994 werd de bandnaam opnieuw gebruikt door een nieuwe bezetting met nieu we, eigen nummers en een nieuw geluid: Moonfunk. Hierin zijn invloeden te horen uit de Rock, Funk, Jazz, Rap, Fusion, Afro en Latin. De Moon- funk songs van Vlaszaty worden gespeeld met onder andere een tretloze bas en worden gezongen door Thys Vlaszaty. Verder bestaat de formatie uit Ron Osipov (rockgitaar), Kees van den Eyk (djembe), Mike Chris- tiaansen (saxofoon) en Eduard Nyenhuis op drums. Vlaszaty speelt zater dag 9 november vanaf 22.00 uur in Podiumcafe aan de Lange Haven 28. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Ad res: Postcode:Plaats: Telefoon:(I.v.m. controle bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Sen/ice Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 2g

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 24