DICHTGESPIJKERD 'Succes en waardering dwing je '967*97 r Nieuwenhoorn aan kop Stand MaasstaD Demos leeft op onder nieuwe trainer Henk van Loenen BEMOS buy AKAI Weinig animo voor totaaldag Ajax-Amsterdam J ad SCHIEDAM - Hoe belang- rijk is een trainer? Het be- stuur van Demos nam eerder dit jaar een verstandige be- slissing. De Schiedamse clubleiding besloot Henk van Loenen aan te stellen als nieuwe trainer. En zie: bin- nen een paar maanden tim- mert Demos weer aan de weg. „De club heeft nu al meer publiciteit gehad dan in de afgelopen vijf jaar", zegt Van Loenen in alle beschei- denheid. „Dat is een teken dat we lekker bezig zijn. Suc ces en waardering dwing je zelf af. Door keihard te wer- ken en goed te presteren. En dat doen we. Voor iedereen is het leuk dat Demos weer in de belangstelling staat. Zeker voor de wat oudere leden die zestig uur per week voor de vereniging aan het werk zijn." TUSSENSTAND PER 3/11 SPELER VAN DE WEEK Patricio Graff (Feyenoord) KEEPERSKLASSEMENT T0PSC0RERS RADIO UPrJiMiM iFQi i if. Op de bres Woensdag 6 november 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 55 -tl. *.s&f 5,-.'1 via ■^«>l Prins in 20 je. In Demos kwam afgelopen zondag niet in actie. De derby tegen het laaggeklasseerde Schiedamse Boys ging niet door wegens over- vloedige regenval. De afgelasting kwam Henk van Loenen niet echt goed uit. ,.We waren klaar voor het duel, ik had mijn sterkste opstel- ling gemaakt", stelt de 44-jarige coach. „Het veld bleek bij de her- keuring echter onbespeelbaar. Overal stonden plassen, vooral in de doelgebieden. Een wedstrijd op zo'n veld is een loterij. Het is daar- om goed dat we niet hebben ge speeld. Maar jammer blijft het." Zonder zelf te voetballen, nestelde Demos zich in de zesde klasse C van het zondagvoetbal toch iets vaster op de tweede plaats. Con current VOB verloor op eigen veld met 5-1 van koploper MSV'71. De formatie uit Maassluis is een klasse apart in de afdeling van Demos. Uit zeven wedstrijden haalde MSV'71 de voile buit. Demos moest er eerder dit seizoen ook al met 4-1 aan geloven. „MSV'71 wordt fluitend kampioen", beseft Van Loenen. „Voetbaltechnisch valt er tegen hen niets te beginnen. Wij hebben geprobeerd op inzet en karakter MSV aan te pakken. Na twintig minuten was de pijp echter leeg en werden we weggetikt. Ik denk dat die ploeg tenminste twee klassen te laag speelt." Door de overmacht van MSV'71 maakt Henk van Loenen zich te- recht geen illusies over een moge- lijke titel voor Demos. Maar dat neemt niet weg dat er nog voldoen- dd uitdagingen dit seizoen zijn. „We richten ons volledig op het winnen van een periodetitel. Dat zou voor Demos al een geweldige opsteker zijn, om over eventuele promotie nog maar te zwijgen. Verder hecht ik ook waarde aan het vasthouden van de tweede plaats in de eindrangschikking. Als Henk van Loenen: „Ik kan heerlijk mijn eigen gang gaan.' club moet je bovenin meedraaien in de competitie, anders tel je voor de buitenwacht niet mee." Henk van Loenen is een voetbal- dier. Hij was ruim twintig jaar lid van Ursus. Bij die club speelde hij vijftien jaar in het eerste elftal. Eerst als middenvelder, later als verdediger. „Ik moest het vooral van mijn inzet hebben", blikt Van Loenen terug. ,,Ik was een karak- terjongen en kleunde er vaak ste- vig in." Op 36-jarige leeftijd stop- te Van Loenen op medisch advies. Een versleten knie stond geen zwa- re inspanning meer toe. ,,Ik heb toen een jaartje rust en afstand van het voetbal genomen. Het bloed kroop echter waar het niet gaan kon. Jan Fels, een oude kennis van me, vroeg of ik zin had om bij GSS iets te komen doen. Zo ben ik ge- leidelijk in het trainersvak gerold. Via John Corver, ook zo'n ouder- wetse karaktervoetballer, keerde ik terug bij Ursus. Daar heb ik vele jaren met veel plezier als assistent- trainer gewerkt." Henk van Loenen maakte onder anderen John Corver, Jan Klein- geld, Aad Bloot, Rob Hoppe en Jan van der Velden als hoofdtrai- ner mee. „Van iedere trainer heb i|c wel iets opgestoken. Zowel van de negatieve als van de positieve pun- ten leer je. Langzaam maar zeker kreeg ik een beeld van hoe ik het zelf als hoofdtrainer zou aanpak- ken." Van Loenen mocht tijdens zijn lange stageperiode even ruiken aan het grote werk. Drie jaar geleden moest hij in december plotseling zijn 'baas' Jan Klein- geld vervangen. En dat ging met- een fantastisch. Onder leiding van interim-trainer Van Loenen pro- moveerde Ursus naar de KNVB. „Dat was een hele leuke ervaring. Toen kreeg ik al het idee dat ik la ter op eigen benen wilde staan." Het aanbod van Demos kwam dit jaar op het juiste moment. Henk van Loenen voelde zich bij 'zijn' Ursus niet echt meer op zijn ge- mak. Trainer Jan van der Velden en het bestuur gingen naar zijn me- ning te snel en te zakelijk te werk. „Het werd mij allemaal iets te pro- fessioneel", bekent Van Loenen. „Begrijp me goed, ik wil als trainer ook presteren, maar niet ten koste van alles. Bij Ursus worden de spe- lers en andere leden steeds meer als pionnen gebruikt. En dat stuit me tegen de borst. De echte vereni- gingsmensen worden momenteel aan alle kanten voorbij gelopen. Ik heb best wel respect voor de ambi- ties van Van der Velden en het be stuur. Ik gun Ursus ook het beste. Maar ik wil geen onderdeel meer zijn van het hele project. Bij De mos voel ik me nu veel beter op mijn plaats." Henk van Loenen trof afgelopen zomer bij zijn entree op Sportpark Harga een zwaar gehavende selec- tie aan. Bijna vanaf het nulpunt moest hij beginnen. Met een groep van dertig spelers ging hij aan de slag. „Ik ben zonder vooroordelen gestart. Iedereen kon zich tijdens de voorbereidingperiode in de kij- ker spelen. Voor sommige spelers werd ik gewaarschuwd. 'Dat is niets', hoorde ik dan. Maar ik ben mijn eigen weg gegaan. Nu staat er een selectie van zestien man, met drie nieuwkomers en een paar spe lers uit lagere elftallen. Voor De mos is zo'n kleine groep al redelijk professioneel. Zoals ook de bege- leidingsstaf, met elftalleider Mar tin Groenhorst en verzorger Ba- rend Boyenberg, er prima uitziet. De voorwaarden zijn nu geschapen om met Demos voorzichtig naar boven te kijken." Henk van Loenen beseft als geen ander dat hij niet te hard van stapel mag lopen bij de kleine zondag- club. Want de verenigingscultuur is belangrijker dan een passerende trainer, meent hij. „Dat neemt niet weg dat ik toch probeer om som mige gewoontes te veranderen. Zo kwam het vroeger bij Demos wel eens voor dat spelers uit het vijfde elftal meespeelden in het eerste elf tal. Omgekeerd deden spelers uit de hoofdmacht ook soms mee in het derde. Binnen de gezellige De- mos-sfeer was die uitwisseling heel normaal. Maar ik heb er toch een einde aan gemaakt. Ik ga bij een afgelaste wedstrijd liever trainen met mijn jongens. Spelers uit de A- selectie hebben nu eenmaal een iets andere status. Ze krijgen niet voor niets trainingspakken, tassen en een tenue. Daar mag best iets te- genover staan. Overigens betaalt het bestuur voor de extra kleding. Want een sponsor hebben we he- laas nog niet." Henk van Loenen heeft het in zijn nieuwe rol als hoofdtrainer prima naar zijn zin bij Demos. Hij sluit niet uit dat hij ooit zijn vleugels uitslaat. Maar eerst wil hij zijn kar- wei bij Demos afmaken. En dat kan nog wel even duren. „Het be stuur heeft me bij mijn aanstelling geen enkele druk opgelegd. 'Maak er maar wat van' werd er gezegd. Ik kan heerlijk mijn eigen gang gaan bij Demos. Dat stel ik zeer op prijs." Norbert Kleinherenbrink In Dichtgespijkerd wordt gestre- den om de titel 'Minst gepasseerde keeper van het seizoen in de regio Rotterdam'. De tussenstand wordt wekelijks bijge- werkt en gepubli- ceerd in deze krant. Bij een ge- lijke stand wordt de volgorde be- paald door het aantal gespeelde wedstrijden. Gestaakte wedstrijden worden als niet gespeeld in de stand opgenomen. Alle clubs die uitkomen in de hoofd tot en met de vierde klasse van het amateurvoet- bal. en gevestigd zijn in het gebied waar een editie van MaasstaD Weekbladen verschijnt doen auto- matisch mee aan Dichtgespijkerd '96-'97. In totaal zijn dit er dit sei zoen 129. Aan het eind van het sei zoen wordt het aantal tegengoals per club gedeeld door het aantal gespeelde wedstrij den, zodat er een gemiddelde ont- staat. Voor de beste drie keepers en hun clubs zijn leuke prijzen weggelegd. Voor de club van de minst gepasseerde keeper stelt Ki- norama een videocamera en -re corder beschikbaar. Bent u het niet eehs met de stand? Neem dan contact op met Maas staD Weekbladen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam, tel. 010 - 400.44.91. Nieuwenhoorn staat voorlopig alleen bovenaan. De zondagtak van Xerxes kwam afgelopen weekeinde niet in actie. De Rotterdammers hebben daar- door nu een wedstrijd minder gespeeld dan Nieuwenhoorn. Bij Nieuwen hoorn had keeper Robert van de Broecke zondag tegen DFC opnieuw weinig te doen. Het was eenrichtingsverkeer voor de ploeg van trainer Aad Andriessen. „Aanvallen", zo luidde het credo. Nieuwenhoorn kwam met 1 -0 voor en de wedstrijd leek in kannen en kruiken. Vlak voor tijd was er nog een aanval van DFC. Van de Broecke moest alles uit de kast halen om de inzet van de DFC-spits te keren. Zo bewees hij zijn waarde voor zijn club. Het was al weer de derde achtereenvolgende wedstrijd zonder tegengoals voor Nieuwenhoorn. Van de Broecke speelt pas sinds het be gin van het seizoen bij Nieuwenhoorn. De 31-jarige sluitpost kwam daar- voor uit voor Excelsior Maassluis, waar hij ook al samenwerkte met Aad Andriessen. 3 tegengoals: 1 Nieuwenhoorn 2. Xerxes (zo) 4 tegen goals: 3. Zwart Wit'28 4. Aeolus 5 tegengoals: 5. Rijn- mond Hoogvliet Sport 6 tegengoals: 6. GOZ 7. Transvalia 7 .tegengoals: 8. SC Eeyenoord, SVV, Le- onidas (zo), Spar- taan'20, NBSVV, TSB. Alexandria'66 (za) 15. Strijen 16. HOV, Ursus 8 tegen goals: 18. Bolnes (za), CION, OHVV 21. Excelsior Pernis, EDS. Excelsior'20 9 tegengoals: 24. Ca- pelle, Barendrecht, HVO, Rijsoord. Bel vedere, Berkel 30. Sparta (ama), NOC, RKWIK j|uiyuuij Speler 1. Cor Lems Dordrecht'90 2. Jean-Paul v. Gastel Feyenoord 3. Henk Fraser Feyenoord 4. Rob Alflen Sparta 5. Gerard de Nooijer Sparta 6. Jochem van der Hoeven (Sparta 7Kees van Wonderen Feyenoord 8. Richard Plug Dordrecht'90 9. Henryk Larsson Feyenoord 10. Giovanni v. Bronckhorst Feyenoord 11. Ronald Koeman Feyenoord 12. Jerry Smith Sparta 13. Patricio Graff Feyenoord 14. Gaston Taument Feyenoord 15. George Boateng Feyenoord 16. Joop Lankhaar Dordrecht'90 17. Arjan van der Laan Sparta 18. Mark Noorlander Sparta 19. Pablo Sanchez Feyenoord 20. Alfons Groenendijk Sparta cijfer(s) gemiddelde 6 6,92 6,89 6,77 6,64 6,50 6,46 6,46 6,42 6,38 6,36 6,36 6,33 6,31 6,29 6,27 6,27 6,21 6,20 6,20 6,17 Patricio Graff had dan ook geen makkelijke taak. Hij was door Feyenoord gehaald als de opvolger van de in de Kuip altijd immens populaire Ruud Heus. Graff kwam samen met zijn maatje Pablo Sanchez van de Argentijnse middenmoter Rosa- rio Central. Tot op heden doet hij het goed bij Feyenoord. Graff blijkt namelijk ook over goede aanvallende kwaliteiten te beschikken. Regelmatig rukt hij op aan de linkerkant van het veld. Zo ook zondag tegen FC Groningen. Zijn inzet werd ech ter gestopt door doelman Patrick Lodewijks. "Het enige wat ik in Nederland mis is de siesta. Soms verlang ik's mid- dags wel naar mijn bed", ver- telt Graff, die zich ook de Nederlandse taal eigen pro- beerttemaken. Door het Feyenoord-publiek werd hij een beetje sceptisch ontvangen. "Eerst maar eens zien wat deze man allemaal in zijn mars heeft", zo luidde het commentaar van veel fans. Speler cijfer(s) gemiddelde 1. Mark Zegers Excelsior 7 7,00 2. Ed de Goeij Feyenoord 7 6,71 3. Edward Metgod Sparta 7 6,69 4. Jan Scheurwater Dordrecht'90 6,50 5. Edwin van Holten Excelsior 6,44 6. Peter van der Kwaak Dordrecht'90 6 6,40 Speler Doelpunten l. Peter van der Veen Dordrecht'90 6 doelpunten 2. Dennis de Nooijer Sparta 5 doelpunten 3. Henryk Larsson Feyenoord 5 doelpunten Jarige WON op de bres voorvoetbaltrainers AMSTERDAM/SCHIEDAM - Het programma klonk zo aan- lokkelijk: een totaaldag voor alle leden van de WON (Vereniging van VoetbalOefenmeesters Ne derland) bij Ajax-Amsterdam Arena om het 50-jarig bestaan in stijl te vieren. En een dagje kij ken in de keuken van Ajax en de lunch en rondleiding door de Amsterdam Arena leek het Ne derlandse trainersgilde wel wat. Behalve de oefenmeesters van de afdeling Rijnmond dan. Want van de dik 265 coaches reageer- den er slechts 57 op het 'dagje Ajax'. „En dat vind ik een te- leurstellend aantal", zegt Joop Molendijk, voorzitter van de WON afdeling Rijnmond. Vanuit het hele land waren de trai ners naar Amsterdam gekomen. Gelderland, Zeeland en Groningen zelfs met bussen vol, de afdeling Rijnmond op eigen gelegenheid en met een afvaardiging van slechts 57 leden. ,,Ik steek het niet onder stoelen of banken. maar ik vind het triest", vertelt Joop Molendijk. „Zo'n dag is toch hartstikke leuk. Gewoon die sfeer, die entourage er omheen. De contacten ophalen met collega's. Ik weet best dat ook de trainers werken, maar ruim van te- voren stond er in de Trainer Coach (vakblad voor oefenmeesters) een aankondiging voor deze dag. Le- zen ze dat blad niet, vraag ik me dan af?' Het jubileum programma zag er in ieder geval veel belovend 'en leer- zaam uit. De 'totaal-dag' begon met ontvangst met koffie op Ajax' sportcomplex de Toekomst, waar- na er een training van de A-selectie (het eerste elftal van Ajax) onder leiding van Louis van Gaal volgde. Daarna was er gelegenheid tot lunch en rondleiding in de Amster dam Arena, terwijl de dag werd af- gesloten met demonstratie trainin- gen van de Ajax jeugdselecties. Voor de trainers was het daarom een uitgelezen mogelijkheid om kennis te maken met Ajax, de speelwijze en de nieuwe Amster dam Arena. De coaches werden zelfs in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen aan Louis van Gaal en maakten driftig aanteke- ningen van de trainingen op het door de WON aangeboden klad- blok. ,,Dat is toch gewoon leuk", De WON reikte ook een cheque uit aan een vertegenwoordiger van het gehandicaptenvoetbal. vindt Molendijk. ..daarom begrijp die geringe respons ook niet. Zo'n dag is alleen al goed om de ondcr- linge banden wat aan te halen. Daarom vind ik het onbegrijpelijk 'en jammer dat er zo weinig van de afdeling Rijnmond waren." Joop Molendijk moet zich een vreemde eend in de bijt hebben ge- voeld, bij het zien van collega voorzitters uit bijvoorbeeld Zeeland, Gelderland en Gronin gen, die met vrijwel de gehele af deling naar Amsterdam waren ge komen. „Ach, dat wij met een ge- ring aantal trainers waren, is ook wel een typisch Westers verschijn- sel. hoor. De trainers in deze regio Rijnmond weten het allemaal al, dat is de mentaliteit hier. Begrijp me goed, het is geen verwijt aan collega's, ze moeten het allemaal zelf weten, maar soms voel ik me net een loopjongen." Als voorzitter van de WON weet Molendijk hoe belangrijk de ver eniging is voor de Nederlandse oe fenmeesters. „Wij verlenen ser vice, zijn een steunpilaar voor trai ners. De WON vindt trainen een vak en wil dat dat ook zo beloond wordt. Dus met contracten enzo. Mocht er bijvoorbeeld een trainer op non-actief worden gesteld, dan zorgt de WON voor een goede (financiele) afwikkeling. Dan gaan we met zo'n club praten en moch- ten we er niet uitkomen, dan kun- nen we nog altijd beschikken over goede advocaten en vechten we het in de rechtszaal uit. Ach, wat doen wij niet voor onze leden? Wij organiseren stages, demo's en zo- genaamde OSV-items. Bij de OSV zijn trainers uit het betaalde voet bal aangesloten waarop wij als WON een beroep kunnen doen. Die betaald voetbal-trainers geven dan eens in de zo veel tijd een zo- genaamde demonstratie training voor onze leden. 11 november is er overigens weer een demo-training, onder leiding van Henk ten Cate bij DEVJO in Voorburg." Joop Molendijk is nu al weer ze ven jaar voorzitter van de WON afdeling Rijnmond. Samen met Dit van der Knaap (verantwoordelijk voor het secretariaat) springt de Schiedammer op de bres voor col lega trainers. „Ik doe het graag, an ders was ik er allang mee gekapt. Maar er gaat wel veel tijd inzitten. Naast deze functie heb ik ook een prive leven, een baan en ben ik trainer bij eersteklasser DEVJO uit Voorburg. Daarom is het zo jam mer dat je vaak steeds dezelfde ge- zichten ziet. Pas als een trainer op non-actief is gesteld, hoor je ze. Natuurlijk daar hebben ze recht op, want ze betalen contributie. Maar naast de rechten moeten de trai ners, vind ik, de plichten niet ver- geten." Daarom hoopt Joop Molendijk 11 november veel collega's te begroe- ten op het complex van DEVJO, als Sparta-trainer Henk ten Cate een demonstratie training komt verzorgen. „Dat zou wel leuk zijn. ja. Wat is er nou beter dan contac ten onderhouden met collega's. Dat is in de regio Rijnmond toch al zo niinimaal. Zo'p demonstratie training is daarvoor een ideale ge legenheid en, dat is ook belangrijk, je kunt er als voetbaltrainer ook weer van leren." MARTIJN KRABBENDAM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 7