Een uur lezen is gezonder dan een avond lang zappen 'Nederlandse literatuur is saai', wordt wel eens gezegd. Zo zouden de hoofdpersonen uit Nederlandse boeken niet aanslaan, worden de verhalen langdradig en humorloos gevonden en zou literatuur alleen geschreven zijn voor hoogopgeleide mensen. Iemand die dit beeld wil bestrijden, is Edith Zuiderent. Als mede-oprichtster van Stichting Littera Rotterdam, spreekt zij zich uit voor mooie, spannende en humoristische boeken; voor het spel met de Nederlandse taal, zonder dat het moeilijk geschreven is. Leescijfers bibliotheek (Centra le bibilotheek, 22 filialen, 2 bibliotheekbussen en uitleningen van Bezig) 5 miljoen boeken worden uitgeleendaan 130.000 leden. Totale boekenbezit is 1,2 miljoen. Eerste literaire boek op uitleenlijst is van Maarten't Hart op plaats 39. Veel oud Rotterdammers kennen hun stad niet meer terug. Activi- teiten, festivals, nieuwe gebou- wen, een bruisend uitgaanscen- trum; er is een hoop veranderd. Hoe was het vroeger in Rotterdam op het gebied van literatuur? In Utrecht, tijdens mijn studie Ne- derlands, was SLAU (Stichting Literaire Activiteiten Utrecht). Dat trok veel publiek. Het verschil met Rotterdam was groot. Natuur- lijk was Poetry International er al, maar dat is toch minder gericht op het Rotterdamse publiek. Verder waren er Stichting 'De le- zing' en 'Cycli' van de Rotter damse Kunst Stichting. Stichting 'De Lezing' was wel leuk, maar hield al snel op te bestaan. Het programma van de RKS is goed, maar heel elitair. Natuurlijk moet zoiets er ook zijn, maar dat was niet wat ik wilde. Toen heb ik sa- men met een vriendin Stichting Littera Rotterdam opgericht. In de zomer van 1992 zijn wij begon- nen met de lezingen 'Van Eras mus tot Deelder'. Dit was in sa- menwerking met in het Schie- landshuis en ging over bekende schrijvers uit Rotterdam. Wat wil je bij jepubliek bereiken? Ik wil vooral laten zien hoe leuk Nederlandse boeken kunnen zijn. Hoe leuk het is om te lezen, om erover te praten en dat je door boeken veel te weten kan komen. In Nederland wordt bij een literai re bijeenkomst meestal een schrij- ver uitgenodigd. Dit is al snel eli tair; gedurende twee uur gaat men heel diep op bepaalde onderwer- pen in en wordt er opperste con centrate van de toehoorders ver- langd. We organiseren in Cafe de Unie elke eerste zondag van de maand het literaire programma Jonge Sla. Met Jonge Sla probe- ren wij op een totaal andere ma- nier met literatuur om te gaan. Wat maakt Jonge Sla anders dan een 'normalebijeenkomst waar- bij een schrijver gei'nterviewd wordt? Jonge Sla is een theaterachtig pro gramma. We maken een luchtig programma met muziek, columns, interviews en toneel. In Jonge Sla komen elke keer twee gastschrij- vers van wie net een boek is ver- schenen. Er treden ook muzikan- ten op, waarbij ik let of hun tek- sten iets vertellen. Als het literaire Theater Bonheur een nieuwe voorstelling heeft, geven zij ons daar een voorproefje uit. Ook is een acteur van hen regelmatig te gast om een bloemlezing te geven. Zo werd laatst uit de biografie van Slauerhoff voorgelezen. cialistische onderwerpen zoals de zeventiende eeuw en hebben we een lezingenreeks met het mu seum Boijmans van Beuningen gedaan. Daarnaast zijn wij met Jonge Sla elke eerste zondag van de maand in cafe de Unie en op 13 december is er weer het winterfes- tival 'Als op een winternacht een reiziger' met muziek, film en lite ratuur in Nighttown. Verder ge ven we in samenwerking met de bibliotheek cursussen over litera tuur vande twintigste eeuw en cursussen over Rotterdamse schrijvers. Samen met de mede- werkers kunnen we er elke keer iets goeds van bouwen. In Rotterdam gebeurt steeds meer en het kan wat mij betreft voorlo- pig ook niet genoeg zijn. Ik geloof niet in cortcurrentie op dit gebied, alleen maar in versterking. Zal Rotterdam met de nieuwe Erasmusbrug de schrijvers meer inspiratie geven Die brug heeft geen invloed op de litearaire kwaliteiten. Als over Rotterdam geschreven werd, ging het tot nu toe vaak over het bom- bardement, de haven, boten en het bruisende en tevens verstilde van de stad. Neem Willem Elsschot. Hij heeft in Rotterdam 'Villa des Roses' geschreven. Het verhaal speelt zich af in Antwerpen en toch denk ik dat het bruisende, krachtige van Rotterdam in het boek terecht is gekomen. De grote dichter Leopold benaderde juist het serene, verstilde van Rotter dam. Hoe zou je dat 'Rotterdamse-zijn bij jezelf kunnen omschrijven Die spirit, dat bruisende van de stad, dat heb ik ook heel sterk. Ik ben heel chauvinistisch, ik hou van Rotterdam, van de geschiede- nis van Rotterdam, het Rotter damse uitgaansleven, maar ook van het alledaagse Rotterdam. Stiekem probeer ik altijd iets van Rotterdam in mijn werk te krij- gen. Toen ik een documentaire maakte over 'Rotterdamse vrou- wen in de wederopbouw' betrok ik er ook nog eens de Rotterdamse schrijfster Anna Blaman in. Het 'Rotterdam-gevoeT komt tot ui- ting in de dingen die ik doe en mijn manier van presenteren, zo van: niet zeuren en hard werken. Ik praat ook heel Rotterdams. 'Dat Rotterdamse accent, doe er wat aan' hoorde ik vaak op de uni- versiteit, als ik college had gege- ven. Ach, het gaat mij erom dat ik duidelijk kan maken dat lezen niet elitair is en dat het voor iedereen leuk is. Inger Hermsen Elke maand verzorgt Stefan Ro vers een column over jeugdlitera- tuur in Jonge Sla. Voor zowel oud en jong kan hij zo fantastisch ver tellen over jeugdboeken, dat het publiek na afloop deze boeken vaak wil kopen bij de boeken- stand. Verder is er de column 'literatuur op internet'. Remco de Korte heeft speciaal voor dit pro gramma een decor in de vorm van gifgroene slablaadjes gemaakt. Iemand zei mij eens na afloop dat Jonge Sla op een TV-programma lijkt, met dezelfde vaart en net zo afwisselend en aantrekkelijk om te zien. Waar komt de naam Jonge Sla vandaan? De naam Jonge sla is de titel van een gedicht van Rutger Kopland. Een vriend van mij heeft het ver- zonnen. Ik vond het meteen een goede naam. Sla heeft blaadjes, net als een tijdschrift. Dat willen we eigenlijk op het podium terug- brengen; een programma net zo afwisselend als een tijdschrift. Bovendien is jonge sla vers en fris; ik geef dan ook heel veel ruimte aan debutanten. En sla is gezond... Voor mensen die het ge dicht kennen is het ook leuk. Je kunt er verschillende betekenissen aan geven. Literatuur laat dat toe. Volgens mij heb je literatuur te pakken als iedereen er weer ande re betekenissen uit kan halen en dat generaties lang. Haul je iedere schrijver binnen? Kwaliteit is wel belangrijk. We nodigen schrijvers uit die wij goed vinden. Dat beoordelen wij zelf. Schrijvers uitnodigen heeft een zeker risico. Een schrijver kan 'live' tegenvallen. Ik vind wel dat als een schrijver in het programma niet zo vriendelijk blijkt, zijn of haar boek toch overeind kan blij- ven. Gasten zijn voor mij soms ook een plezierige verrassing, zo als de humoristische Herman Brusselmans of Jan Brokken. De afgelopen jaren hebben weg he- le goede schrij vers gehad zo als Ronald Giphart, Arnon Grunberg, Tes sa de Loo, Eva Gerlach, Neel- tje Maria Min, Armando, Joost Zwagerman, etc., etc. Door het hele land komen vaak dezelfde schrijvers op de verschillende li- gen), vaak boeken die totaal niet aansluiten bij hun belevingswe- reld. Ze zouden boeken moeten lezen die bij ze passen en bijvoor- beeld niet Louis Couperus. Wat kan 'de gemoedstoestand van Eli- ne Vere' op die leeftijd hun sche- len? Literatuur kan erg zwaar val- len. Als ze dan van school afko- men, willen ze misschien nooit meer een boek inkijken. Begrijp me goed, ik hou heel veel van de ze mooie literatuur, maar ik, voor mezelf, kon er ook pas van genie- ten toen ik een paar jaar verder was. Enthousiasme voor literatuur hangt heel erg af van de leraar of lerares. Ik zou zelf jongeren eer- der boeken aanraden van Ronald Giphart, Joost Zwagerman, Karen Spaink, Manon Uphoff en bij- voorbeeld 'Transit' van Hella Haasse. Het zijn flitsende boeken. Ze spreken jongeren aan en het zijn boeken die ze op latere leef tijd ook nog goed vinden. Als je mensen op jonge leeftijd kunt la- ten zien hoe leuk lezen is, dan blijft dat leuk, je hele leven door. Het klinkt allemaal heel goed, maar afgezien van de vakantie, wanneer heb je eigenlijk nog tijd om een boek te lezen? De concurrence met tv-kijken is groot. Toch is het een kwestie van tijd maken om te lezen. Er is toch ook tijd om te winkelen. Een uur lezen is echt gezonder dan een uur zappen. Van lezen kun je juist veel energie krijgen. Helemaal als je met je boek lekker in de zon gaat zitten. Bovendien kun je daarna altijd nog zappen. Hoe is het anno 1996 gesteld met literaire activiteiten in Rotter dam? Er zijn volop activiteiten van de SKVR, het Bibliotheektheater en de RKS. Ook breiden literaire ac tiviteiten zich uit naar buiten het centrum, zoals Spijkenisse, Rhoon en Dordrecht. Verder zijn er literaire tijd- schriften als Passionate en Tortuca opge richt. Voor amateur schrij vers is Stichting Weerwoord ge komen. Stich ting Littera Rotterdam is er om het publiek te informeren over literatuur. Wij organise ren lezingen in het Schielands- huis over spe- teraire podia. Hoe komt dat? Per keer komen er in Jonge Sla twee schrijvers. Dat zijn al gauw 16 schrijvers per jaar. In Neder land en Belgie zijn nu ook weer niet zoveel schrijvers. Bovendien willen sommige schrijvers niet komen, zij geven geen interviews. Er zijn ook schrijvers die een te vindt u Nederlandstalige litera tuur?' Veel mensen antwoorden dan saai'. Nederlandse boeken saai? Hele maal niet. Je kan kiezen uit span nende, humoristische, mooie en erotische boeken of je kiest bij- voorbeeld een reisboek. Je kan een boek lezen dat bij je past. Als hoog honorarium vragen voor ons budget. Waarschijnlijk willen ze zichzelf beschermen en veel tijd overhouden om te schrijven. Alles bij elkaar maakt dat je in Neder land in programma's vaak dezelf de schrijvers ziet. Vraag eens om je heen: 'Hoe literatuur saai gevonden wordt, komt dat vooral door school. Als je zestien, zeventien jaar bent moet je een boekenlijst met bij- voorbeeld twintig boeken opstel- len. Dat kan op die leeftijd veel te veel zijn. Bovendien kiezen jon geren (of ze krijgen het aangedra- I CX .59 unier- oud nnen- f75,-. 350,-. uitbe- erkast rdelen iunior mt. :t op 0186- narie. iekooi e met 010- narie. iekooi Geb. f35,-. imaha 0180- te, 2 ;op en haaks Josch. ideck, en, 2 3 paar 34, 54 1 met ive en 010- >eken. Irans- 135,-. es van louwe f6 5,-. :kabi- c met 3180- t ver- 100,-. 3200, 010- :ssing 1870, 17.00 i, ori- Puch cnap- izing, :.bed. VHS lieuw auto, s, etc. ding. 010- coop: veren 2 rolks- auto evens cgoot Lireau lit de :rrero lies is rip in t een >180- ubel, :>bele liator :en is ram- haise prijs. 'Nederlandse literatuur is niet saai' Jules Deelder, een graag geziene gast op literaire bijeenkomsten Ook Boudewijn Buch weet zijn publiek altijd te boeien Edith Zuiderent, mede-oprichster van Stichting Littera Rotterdam: 'Met Jonge Sla proberen wij op een totaal andere manier met literatuur om te gaan'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 25