Oud-Scijedam wint gevelprijs 1996 Ondernemersavond blijft steken op parkeerbeleid Feestdagen zijn in centrum al begonnen Aktie Schiedam-Noord ontmoet Centrum levert nog weinig resultaat op Werkgroep Schiedam zet zich in voor belangen van de consument MaasposT gdjoenmaiiOT ©ub #>ti>fbam MAASPOST SCHIEDAM XQ 56 SCHIEDAM - Drie jaar geleden was de gemeente nog vastbesloten om de twee rustieke witte pandjes aan de Broersveld 164-166 te slo- pen. Maar Wim Tettero zag in het totaal verwaarloosde bouwsel wat gemeente-ambtenaren niet zagen: de sfeer en nog een klein restje glo- rie van het oude Schiedam. Een ideale plek om zijn Schoenmakerij Oud-Scijedam in te vestigen. Hij besloot er een hoop energie en een behoorlijke duit tegenaan te gooi- en om de boel op te knappen. Het resultaat was vervolgens zo ver- bluffend dat deze keer aan Tettero en zijn echtgenote de gevel- en puitrofee voor het best opgeknapte pand van het afgelopen jaar is toe- gewezen. Een mooiere manier om zijn gelijk te halen kan hij zich niet wensen. Voor Tettero naar het Broersveld verhuisde, runde hij vijftien jaar lang een schoenmakerij aan de Kerkstraat. Tot zijn grote verdriet moest hij hier echter na een bijna tien jaar durend gevecht met de ge meente vertrekken omdat de win- kel werd gesloopt. De fundering was toen inmiddels onherstelbaar aangetast door zwaar bouwver- keer. Hij besloot zo snel mogelijk een nieuwe plek te zoeken, het liefst dicht in de buurt van zijn ou de stek, en kwam zo uit bij zijn huidige onderkomen. Toen hij de pandjes aan het Broersveld aankocht zagen ze er niet uit: een deel van het dak was verdwenen, het interieur bleek een bouwvallige puinhoop en de champignons hingen volgens Tet tero aan de muur. De panden ston- den dan ook op de lijst voor de sloop. Maar zoals hij zelf zegt kon hij als rasechte Schiedammer door de rotzooi heen kijken en proefde hij meteen die sfeer die je alleen in oude huizen terugvindt. Het heeft hem uiteidelijk nog tien maanden en een hoop vervelend getouwtrek met het gemeentebestuur gekost om het eigendomsrecht en de nodi- ge bouwvergunningen te krijgen. Maar nu is de bijna vier maanden durende reddingsoperatie wonder- wel geslaagd. Het rapport van het Centrummanagement, de club die de gevelprijs heeft uitgeloofd, spreekt van 'een parel voor de bin- nenstad'. Oud-Scijedam versloeg daarmee andere genomineerden als cafe Van Diggelen en drukkerij Mercator. Tettero is ontzettend blij met zijn trofee. Het allerleukst vindt hij de enthousiaste readies van mensen die hem na zijn verhuizing uit het oog waren verloren, maar hem nu dankzij alle publiciteit weer heb- ben teruggevonden. Daar staat te- genover dat hij zich grote zorgen maakt om de toekomst van het Broersveld als winkelstraat. Hij heeft behoorlijk wat kritiek op het gemeentebestuur dat volgens hem een laks beleid voert met veel woorden en weinig daden. Zo heeft de gemeente ooit beloofd om na afbouw van het ABC-complex en de Nieuwe Passage te beginnen met de face-lift van het Broersveld als winkelpromenade. Tot nu toe heeft Tettero daar echter weinig van gezien. Volgens hem is de straat een grote puinhoop: „het re- genwater haalt de rioolputten niet eens omdat de kraters van het bouwverkeer nog niet weggewerkt zijn." Gebrek aan voldoende straatverlichting zorgt naar zijn mening bovendien voor een onbe- haaglijk sfeertje en lokt het achter- laten van allerlei vuiligheid uit. Op het moment zijn er ook te weinig winkels om het Broersveld aan- trekkelijk te maken voor het pu- bliek. Zorgen maakt hij zich tevens om het zware bevoorradingsver- keer dat nog steeds door de straat mag blijven denderen. De oude pandjes die het Broersveld aan- trekkelijk kunnen houden zijn hier gewoon niet op gebouwd en lijden schade. Dit soort zaken maakt de toekomst voor Tettero en andere kleine on- dernemers toch wat minder roos- kleurig. Volgens eigen zeggen was hij misschien wel nooit aan de hele verbouwing begonnen, als hij van te voren geweten had in wat voor 'kerkhof hij terecht zou komen, hoe trots de schoenmaker ook op zijn onderkomen en niet te verge- ten zijn prijs is. SCHIEDAM - Het parkeerbeleid blijft de gemoederen van de win keliers in de Schiedamse binnen- stad flink bezig houden. Dit bleek weer eens op de door het Centrummanagement georgani- seerde ondernemersavond. Spe- ciale gasten waren burgemeester R, Scheeres en wethouder L.A. Hafkamp. Ze kregen gelegen- heid om te reageren op vragen en opmerkingen van de aanwezige middenstanders over de nabije toekomst van het stadscentrum. Bijna alle vragen mondden uit in kritiek op het door de gemeente gevoerde parkeerbeleid of het veronderstelde gebrek daaraan. Opmerkingen als „dat idee van een autoluwe binnenstad heeft inmiddels geleid tot clientluwe winkels" waren niet van de lucht. Ondernemers en hun winkeliers- verenigingen zien het vooral als een probleera dat veel parkeer- plaatsen in de binnenstad zijn voorbehouden aan vergunning- houders. Voor winkelpubliek dat voor een enkele boodscbap naar het centrum komt zijn er daar- door naar hun mening te weinig plekken beschikbaar. De mid- denstand is er vast van overtuigd dat dit voor veel potentiele klan- ten reden is om weg te blijven. Een ander punt van kritiek blijft de bewegwijzering en vooral ook de bereikbaarheid van par- keergelegenheden en -garages die volgens de aanwezigen veel te wensen overlaat. Om aan hun woorden kracht bij te zetten werd aan wethouder Hafkamp een petitie, ondertekend door zo'n 130 winkeliers, aangebo- den. Als tegemoetkoming op alle kri tiek beloofde Hafkamp dat er voor de komende feestdagen, verspreid door het centrum, nog zestig extra parkeermeters voor het kort parkeren zullen worden bijgeplaatst. Voor het overige kon hij, tot ongenoegen van zijn toehoorders, geen andere toe- zegging doen dan dat er in janua- ri een evaluatie zal verschijnen waarmee dan verder gepraat zal worden. Op andere vragen konden even- rain baide toezeggingen gedaan worden. Zo is de leegstand op de Hoogstraat volgens burgemees ter Scheeres moeilijk door de ge meente te bestrijden wanneer een aantal particuliere huizenbe- zitters hun panden leeg laten staan. Evenmin kan de gemeente besltssen wat voor soort winkel waar mag komen. Wat betreft het verbeteren van de bestrating op bijvoorbeeld het Broersveld gaf de burgemeester aan dat daar eerst voldoende fondsen voor beschikbaar moeten zijn. Op dit punt verwees ook hij naar een begin voigend jaar te verschij nen notitie over de centrumpro- blematiek. SCHIEDAM - Komen de bewo- ners van Schiedam-Noord wel helemaa! naar het centrum voor een kopje koffie? Waarorn zou- den zij naar het hartje van Schiedam komen om hun inko- pen daar te doen? Waarom de Noordschiedammers naar het centrum moeten komen, weet het bestuur van het Centrumma nagement Schiedam wel. Maar of ze ook echt aan de binnenstad een bezoekje brengen is nog de vraag. Begin november heeft elk huis- houden in Schiedam-Noord het Schiedam Magazine gekregen met daarbij een waardebon die goed is voor cdn kopje koffie bij de horeca in de Nieuwe Passage. Voorzitter van het Centrumma nagement en eigenaar van Slaap- comfort, Chris Coppens, ver- klaarde dat hij niet precies wist hoeveel koffiebonnen er door de bewoners van Noord zijn ingele- verd. Concrete resultaten waren ook niet te noemen door John van Buuren, eigenaar van delica tessen winkel C'est Bon zowel gevestigd in het Hof van Spaland als in het centrum. De aktie 'Schiedam Noord ont moet Schiedam Centrum heeft als doe! om bewoners, vooral nieuwe en van buiten Schiedam, van Schiedam Noord te informe- ren over de verscheidenbeid aan kwaliteiten van de binnenstad. Uit een onderzoek dat al een aantal jaren geleden is gehou- den, is gebleken dat mensen die wonen in Schiedam Noord en werken buiten Schiedam, de niet dagelijkse boodschappen ook buiten Schiedam aanschaffen. „In Noord komen veel nieuwe Schiedammers te wonen, die he- lemaal niet weten wat het hartje van Schiedam te bieden heeft. Daar wilden wtj verandering in brengen. Het Centrummanage ment en alle 300 deelnemende winkels hopen dat ook deze Schiedammers het moderne en historische centrum komen be- zichtigen", legt Chris Coppens enthousiast uit. De koffiebon- nen-aktie zal geen gevolg krij gen. Het is nu aan de Noord schiedammers om een gezellig middag door te brengen in het centrum. John van Buuren, ver- tegenwoordiger van de onderne mers in het bestuur van het Cen trummanagement legt uit dat het centrum meer te bieden heeft: „Men zou een dagje kunnen gaan 'funshoppen'. Dat houdt in dat mensen het winkelen kunnen combineren met een bezoek aan een van Schiedamse musea en daarna lekker eten in een restau rant." Beide bestuursleden van het Centrummanagement proberen hun enthousiasme over het cen trum over te brengen aan ande- ren. Chris Coppens zegt dat een teleurstellende omzet niet de re den was voor de aktie, maar John van Buuren gaf toe dat 'ex tra geld in het laatje niet ver- keerd is'. De koffiebonnen zijn nog tot 31 december in te leve- ren in de Nieuwe Passage. In de maand december zal de stad sfeervol zijn aangekleed en door rniddel van koopzondagen en een mini-kerstmarkt zal er extra aandacht aan Kerstmis worden besteed. Op 5 december zullen de winkels een uurtje eerder dicht gaan. SASKIA SMIT SCHIEDAM - Om het centrum er tijdens de komende feestdagen nog gezelliger en feestelijker uit te la- ten zien, is de gehele Grote Om- loop onlangs voorzien van een wa re pakjesregen. Overal waar men kijkt schieten de kleurig versierde kartonnen dozen in het oog. De op- vallende aankleding is een initia- tief van de vier winkeliersvereni- gingen die Schiedam rijk is, het Centrummanagement en het akti- viteitenoverleg. Het is de eerste keer dat alle winkeliers samen de schouders zetten onder een derge- lijk projekt. Als vanouds wilde winkeliersver- eniging De Hoogstraat er weer eens wat extra's van maken met de feestdagen. Voorzitter Michiel Terheggen vond het echter de hoogste tijd ook de andere vereni- gingen hier eens bij te betrekken. Op zijn verzoek mee te doen aan een grote versieraktie werd uiter- mate positief gereageerd. „Dat liet men zich inderdaad geen twee keer zeggen. Samen gaan de schouders er nu onder. Je kunt wel zeggen dat dat een primeur is in de Schiedam se binnenstad. Twintig winkeliers die zich vrijwillig als versierder hadden opgegeven verzamelden zich woensdag 20 november in de stromende regen bij de wagen van Andre Kersbergen. Hierin werden ruim vierhonderd pakjes verza- meld, die even tevoren allemaal uitvoerig waren ingepakt. „Overal hadden we dozen vandaan ge- haald. Bij supermarkten, winkel- ketens, noem maar op. Die zijn vervolgens in papier gerold, ge- huld in plastic, waarna er touw om- heen kon. Een geweldige klus dus, geeft Terheggen toe. Uiteindelijk kon de stortvloed aan papier en karton door Terheggen en Wout Kalkman van Dijkstal Schoenen worden opgehangen op de Hoogs traat, de Broersvest, in de Passage en het Broersveld. Hoewel het versierde centrum overdag al heel feestelijk aandoet, ziet het er s avonds nog sprookjes- achtiger uit. De muziekensembles die tijdens diverse avonden in het centrum zullen zijn te vinden, dra- gen hun steentje hier natuurlijk ook aan bij. Men verwacht dan ook dat het centrum vooral tijdens de extra koopavonden voor Sinter- klaas en de Kerst veel bekijks zul len trekken. Voor Sinterklaas kan er s avonds extra lang worden ge- winkeld op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december. De koopavond van 5 december komt in verband met het heerlijk avond- je te vervallen. De koopzondag voor Sinterklaas valt dit jaar op zondag 1 december. Extra kerstin- kopen kunnen worden gedaan op donderdag 19, zondag 20 en maan dag 23 december. De koopzondag wordt gehouden op 22 december. SCHIEDAM - De werkgroep van Schiedam van de Consumenten- bond werd 23 September 1971 op- gericht om actief de belangen van de plaatselijke consument te behar- tigen. De werkgroep heeft in deze afgelopen 25 jaar ook regelmatig meegedaan aan allerlei landelijke onderzoeken van de Consumen- tenbond. Zaterdagmiddag 23 no vember werd dit feestelijk gevierd tijdens een receptie in het Novotel. Dit was voor de werkgroep, oud- leden, en alle andere mensen die bij de activiteiten betrokken waren of zijn een mooie gelegenheid om bij elkaar te komen, en met een hapje en een drankje stil te staan bij alle geleverde inspanningen. De landelijke Consumentenbond is een hele actieve organisatie met ruim 650.000 leden. Zij geven heel veel boekjes uit met informatie over de meest uiteenlopende on- derwerpen. Het Testjaarboek is al jaren voor veel mensen een lei- draad bij de aankoop van artikelen. Maar er zijn bijvoorbeeld ook gid- sen over pensioenen, de beste be- handeling van ziekten, allergie en overgevoeligheid, het kiezen en kopen van een eigen huis en con- sumentenrecht. Leden krijgen ie- dere maand de Consumentengids en kunnen gratis advies en infor matie krijgen over onderzochte producten, voeding, gezondheids- zorg en milieu, op het gebied van financien en de rechtspositie van de consument. In Den Haag wer ken deskundigen die klaar staan voor de leden, maar die ook allerlei onderzoeken uitvoeren. Vanuit Den Haag krijgen de plaat selijke werkgroepen onderzoeks- suggesties. De werkgroep Schiedam bestaat op dit moment uit zeven mensen, en kunnen daar- om maar een beperkt aantal onder zoeken meedoen. De werkgroep heeft wel meegedaan aan landelijk opgezette onderzoeken naar onder andere de gescheiden inzameling van afval, medische voorzienin- gen, woonlasten, tarieven voor ge- meentelijke diensten, kosten van gas en elektriciteit, openingstijden van gemeentelijke diensten, de correspondentie van de plaatselij ke overheid. Ook werden er 1500 inwoners telefonisch benaderd in verband met een enquete over groenvoorzieningen, vervuiling door hondenpoep, kinderspeel- plaatsen, kinderopvang, winkelen, geluidshinder, verkeersvoorzienin- gen, veiligheid en openbaar ver- voer. De werkgroepen oefenen ook pressie uit op bestuurders om verbeteringen te bewerkstelligen op de knelpunten die uit de onder zoeken naar voren komen. Door ontwikkelingen in de maat- schappij verandert de rol van de Consumentenbond. Toen de Con sumentenbond opgericht werd wa ren consumenten over het alge- meen minder mondig dan anno 1996, en namen fabrikanten ten opzichte van de consumenten een hele machtige positie in. Op dit moment nemen ontwikkelingen op het gebied van het zorgdragen voor het milieu een belangrijke plaats in. Zo zal de werkgroep Schiedam in 1997 meedoen aan een onderzoek naar milieubewust winkelen. Ook allerlei algemene zaken blijven natuurlijk aandacht vragen. Op de agenda voor 1997 staat ook een onderzoek naar straatnaamborden. Er zal gekeken worden naar of ze eigenlijk wel op de goede plek hangen, leesbaar zijn en al dan niet vervangen of verplaatst dienen te worden. De werkgroep Schiedam beantwoord verder ook vragen van leden van de Consumentenbond die in Schiedam wonen. Leden kunnen rechtstreeks naar den Haag bellen, of contact opnemen met de plaat selijke werkgroep. De heer Jeene, sinds drie jaar voor zitter van de werkgroep Schiedam verwacht dat in de toekomst waar- schijnlijk meer naar mogelijkhe- den gekeken zal worden om samen te werken met bijvoorbeeld wijk- verenigingen. Verder verwacht hij dat het beleid vanuit Den Haag aangescherpt zal gaan worden. Dit betekent dat projecten waar ver- schillende groepen uit het land aan meedoen, beter gecoordineerd zul len worden. De Consumentenbond zal zich zakelijker opstellen en meer structuur in de activiteiten aanbrengen. De werkgroep Schiedam zou erg blij zijn met nieuwe leden die actief mee willen werken aan de komende onder- zoeksprojecten. Met meer leden zou de groep aan meer onderzoe ken mee kunnen doen. De groep komt een keer per maand bijeen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het secretariaat, tele- foonnummer 4719119. ANITA BEUER Woensdag 27 november 1996 De schoenmaker knapte zijn pandje op en won prompt de Gevelprijs 1996. De gezellige Hoogstraat is uiteraard alweer helemaal in Sinterklaas-sfeer. De voltallige Schiedamse werl oep van de Consumentenbond.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 29