'Om duizelig van te worden' KunstWerkt wil het publiek blijvend boeien Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof BON Kunstbeurs brengt kunstenaars in contact met publiek en mede-kunstenaars Lezing Popprijs Concert Programmering Weensdaf) 4 d§€eml§§F 1 SCHIEDAM - Twee dagen lang, op zaterdag 30 novem- ber en zondag 1 december, stonden het Stedelijk Mu seum en Pand Paulus in het teken van de zesde editie van de Schiedamse Kunstbeurs. 44 kunstenaars uit de regio lieten een doorsnede van hun werk zien. Het publiek dat op de beurs afkwam kon de gex- poseerde werken bekijken, vragen aan de kunstenaars stellen en, het was tenslotte een beurs, kunstwerken van hun gading aankopen. Het opvallende 'helse' werk van Marc Ruygrok. Bezoekers namen ruim de tijd om alle kunstwerken in het Stedelijk te bezichtigen. SCHIEDAM - Afhankelijk van de volgorde waarin de bezoeker van de Schiedamse Kunstbeurs de twee locaties Stedelijk museum aan de Hoogstraat, en gebouw Paulus aan de Korte Haven aandeed, kon de overzicht- stentoonstelling in Paulus een 'inleiding' of 'samenvatting' genoemd worden van datge- ne wat in het Stedelijk Mu seum te bewonderen was. Twee exposanten trots in hun hoek van de tentoonstelling. Hel Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar/13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam:m Adres: Postcode;Plaats: Bank/gironummer:..., Handtekening; MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 De Vlaardingse kunstenares Beaty Czet nam voor de eerste keer deel aan de Kunstbeurs. Zij kreeg, toe- vallig of niet, samen met Annette Braad en Aad van Rijnsbergen een echt Vlaardings hoekje in het Ste delijk Museum toegewezen. Ze had geen idee waar haar werk in het Stedelijk terecht zou komen, maar was meer dan tevreden met haar plekje, vlak bij de orgelzaal. „Het is waanzinnig druk, om dui zelig van te worden. Ik krijg verder ontzettend leuke reactie van het publiek, daarom is het leuk om hier te zijn. De mensen stellen allerlei vragen over mijn techniek en the- ma's. En natuurlijk is het een mooie gelegenheid om met de kun stenaars onderling bij te praten. Je leert hier veel colega's kennen." Voor Czet kon de beurs niet meer stuk toen ze al een kwartier na ope ning een inktekening kon verko- pen. Was het niet moeilijk om te beslissen welk kunstwerk Czet in het Stedelijk zou ophangen? „Viel wel mee. Je hebt hier al een groot aantal kunstenaars en stijlen bij elkaar, dus je moet werk tentoon- stellen dat met elkaar in verband staat. Anders wordt het te verwar- rend, te divers." Czet koos er dan ook voor om haar inkttekeningen naar Schiedam mee te nemen. De Sumo-worstelaar waar Czet al ja- renlang door gefascineerd is; de sterke vrouwenfiguren. Ietsje verderop staat Aad van Rijnsbergen. „Zeker vandaag is het een leuke sfeer. Het is verder waanzinnig goed georganiseerd." Van Rijnsbergen ziet zichzelf toch een beetje als een van de uitzonde- ringen van de exposanten; „Ik werk veel met materieschilderijen, terwijl je hier vooral platte vlakken ziet." De meeste vragen van de voorbijgangers hebben vooral be- trekking op het materiaal dat Van Rijnsbergen in zijn materieschilde rijen heeft verwerkt. „Kijk, hier heb ik gebruik gemaakt van een gordijnring. En daar heeft een her- tenbeeldje op gestaan. Dat hertje heb ik er vervolgens afgetikt en het voetstuk gebruikt. En ik verwerk veel zand." De aardigste readies kreeg Van Rijnsbergen van kinde- ren. ,,Dit tulpenschilderij zag een kind als een mooi strand met rode mossels. Daar zit wel wat in, moet ik zeggen." Verder hadden veel kinderen de neiging om zijn wer ken aan te raken. Van Rijnsbergen kan ze geen ongelijk geven: „Tja, ik vind het ook uitnodigend om het te betasten." Een van zijn gexpo- seerde werken draagt de titel 'Hel lo Spaceboy'. Soms een fan van David Bowie? „Bowie vind ik waanzinnig goed. Vooral in mijn beginperiode heb ik hem veel na- getekend. Een beetje pop-art, zou je kunnen zeggen." Soms laat Van Rijnsbergen zijn Bowieportretten, in Bowie's Thin White Duke pe- riode, aan het publiek zien om te tonen dat hij ook 'echt' kan teke- nen. „Daarmee kunnen de mensen zien dat ik alle technieken daad- werkelijk onder de knie heb." Ergens in een hoek hangen indruk- wekkende werken van de Rotter- damse kunstenares Tanneke Ba- rendrecht. Met beperkte middelen weet ze krachtige effecten te cre- eren met haar intrigerende afbeel- dingen van sobere silhouetten. 'Op het verleden staan', is de titel van n van haar aquarellen. Boven de grond lopen anonieme schaduwfi- guren, zich onbewust van degenen die voor hen op aarde leven en in- middels diep onder de grond be- graven liggen. Op de eerste verdieping staat de Schiedamse kunstenares Esther Zitman voor haar interpretatie van de 'geborgenheid'. Huizen, in al lerlei vormen en kleuren getekend. In gebouw Paulus was een uittrek- sel gemaakt van de ruimere selec- tie in het Stedelijk, waar gemid- deld zo'n zeven werken van elke deelnemende kunstenaar hingen. In Paulus was van elke deelnemer slechts 66n werk aanwezig. De be zoekers die eerst de Korte Haven bezochten, beleefden de tentoon- stelling als een inleiding op wat in het museum komen zou. Anders- om konden degenen die eerst het museum hadden bekeken, voor zichzelf een herkenningsquiz ma- ken van hun bezoek aan Paulus. E6n van de werken waarbij de hand van de meester niet moeilijk te raden was, betrof het schilderij 'Bootje op het strand' van Dick van Belle. De fotografische preci- sie waarmee de voorstelling is uit- gewerkt, de matte kleurstelling en het lege landschap zijn aspecten die bij Van Belle voortdurend te- rugkeren. Eveneens onmiskenbaar en zodoende eenvoudig te raden voor de speelse bezoeker was het werk van Jacques Tange. Zijn tro- pisch felle kleuren en eenvoudige vormen spraken menige bezoeker aan. Tange werd door het publiek gekozen als winnaar van de VSB- publieksprijs. Marcel Warmenhoven van de Stichting Kunstwerkt is 66n van de organisatoren van de Kunstbeurs 1996. Hij stelt dat de weekend-ten- toonstelling in gebouw Paulus niet representatief was voor het toe- komstige gebruik, maar veeleer bedoeld als kennismaking met het onlangs gerestaureerde gebouw. De 45 bij de Stichting KunstWerkt aangesloten kunstenaars uit Schiedam, Rotterdam en Vlaardin- gen, hebben gebouw Paulus als hoofdkwartier betrokken. Ze ho- pen in Paulus een programma te bieden dat het publiek blijvend zal boeien. Warmenhoven: „Het is de bedoeling het publiek kennis te la- ten maken met het onbekende en te blijven verrassen. Dit kan door het organiseren van discussie-avonden over kunst of door het houden van een lezing. Momenteel is een groe- pje van drie kunstenaars in de weer om een serie tentoonstellingen te organiseren met daaraan gekop- peld een avond waarop. gepraat wordt over het geexposeerde werk. Gebouw Paulus zal niet in eerste instantie gebruikt worden als gale- rie. Voor de verkoop van kunst werken zijn de commerciele gale- ries meer geschikt. De Stichting heeft trouwens geen geld voor het bemannen van een galerie. Boven- dien zouden binnen drie jaar alle 45 kunstenaars van KunstWerkt een keer de revue zijn gepasseerd. Dat is niet spannend voor het pu bliek." MARGREET FEENSTRA schreeuwen ernaar om naar huis te worden meegenomen. Maar Zit man heeft nog niets verkocht, ze is er een beetje teleurgesteld over. „Ik heb mijn werk meegenomen waar ik het meest trots op ben. Het is in kleur en ik dacht ook echt dat ik dit weekend wat zou verko- pen." Wel zou ze er moeite mee hebben om van deze werken af- scheid te nemen: „Het zijn toch mijn kinderen, ik zou ze vreselijk missen." Van de eerste verdieping dalen we af naar de kelder van het Stedelijk Museum waar tot en met 12 janua- ri 1997 de presentatie HEL (SIC) van beeldhouwer Marc Ruygrok kan worden bekeken. De ramen zijn geblindeerd, de ruimte is ge- vuld met slierten rook. Twee ob- jecten in de vorm van een grafkist trekken de aandacht in de verder lege ruimte. Holle echo's van con- verserende bezoekers versterken de unheimische sfeer. Het ene blok bestaat uit onbewerkt blank hout. Aan de korte zijde heeft Ruygrok het begrip 'HEL' uitgehakt. De let ters lopen dwars door het blok heen, waardoor je, wanneer je om het object heen loopt, HEL in spie- gelbeeld leest. Twee spinnen blij- ken het kunstwerk van Ruygrok wel te kunnen apprecieren en heb ben inmiddels hun intrek genomen in het blok hout: fijn spinrag be- weegt door de tocht zachtjes heen en weer. Het andere kunstwerk, geplaatst in het centrum van de kelder, bestaat uit een blok koud gepatineerd messing, waar HEL zich ook onbarmhartig en meedo- genloos doormidden heeft gevre- ten. Aan het plafond van het kel- dergewelf heeft Ruygrok de ver- lichte driedimensionale letters SIC opgehangen: „Zo is het". Zij vormen de bevestiging van wat de bezoeker in de kelder van het Ste delijk heeft waargenomen. De hel, niet een plaats vol vuur en schreeu- wende dode zielen, maar volledig leeg, duister en koud. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Shanghai 1930. De 'godfather' Tang heeft de opiumhandel en prostitutie in de stad volle dig in zijn macht. Zijn posi- tie wordt echter bedreigd door concurrenten. De mooie zangeres en prostitu- ee Jewel, actrice Gong Li, speelt een hoofdrol in deze machtstrijd. Het verhaal wordt getoond vanuit het perspectief van de 14-jarige bediende van Jewel. Hij is de enige met wie zij op een gegeven moment nog zonder risico's kan praten. Door het contact tussen Jewel en een boerin op het eiland, krijgt ze een ander inzicht in haar leven. Langzaam maar ze- ker leert zij begrijpen wat haar positie is. De film 'Shanghai triad' draait op vrijdag 6 december om 21.30 uur en op zaterdag 7 december om 20.30 uur in gebouw de Teerstoof. De toegang is fl. 7,-. Kaarten kunnen gereserveerd wor den via de Schiedamse Theaterkassa, telefoonnum- mer 010 - 4269563. SCHIEDAM - Drs. P. Frie- derich - Kuenen zal maan- dag 9 december spreken over 'Kerstmis in miniatu- ren' in de NPB-cyclus Ge- loof en Kunst. In een lezing met dia's en muziek wordt het kerstverhaal toegelicht, zoals uitgebeeld in de minia- tuurschilderkunst en bij en- kele Vlaamse Primitieven. Getoond worden een aantal miniaturen uit beroemde ge- tijdenboeken vervaardigd omstreeks 1400. Ook zal worden ingegaan op de sym- boliek in schilderijen uit de vroege 15e eeuw van onder andere Broederlam, van Eyck en Van der Weyden. Na de pauze wordt aan de hand van kunstwerken uit dezelfde periode het kerst verhaal als geheel vertoond, vergezeld van muziekfrag- menten uit de 15e eeuw. Pat- ries Friederich studeerde in Leiden en Chicago. Het kerkgebouw van de NPB Schiedam is te vinden aan de Westvest 90, tegenover de Walvischmolen. De bijeen- komst is voor iedereen vry toegankelijk en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - Toen Dick Makelaar en Auke Pol voor het afgelopen plantagefesti- val bands selecteerden, was het aanbod zo groot, dat bij het duo het idee ontstond voor het organiseren van een wedstrijd voor bands. In verscheidene voorrondes, ingedeel naar muziekstijlen, twee halve finales en de fees- telijke finale, wordt door popmuzikanten gestreden om de prijs in de wacht te slepen. Op vrijdag 6 decem ber staan de stijlen akoesti- sche en symfonische rock op het programma. De Pop prijs Schiedam vindt plaats in het Podium aan de Lange Haven 28. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - De Rotter- damse formatie Dutchmen treedt zaterdag 7 december om 22.00 uur op in het Po dium aan de Lange Haven 28. De band werd in 1992 opgericht en bestaat uit drie vrienden die uitsluitend ei- gen pop/rocknummers spe- len. Bezetting: Brian Feen- stra (drums), Michel Goen (gitaar/zang) en Peter Moonen (bas/zang). Woensdag Dag en nacht RDTV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. Donderdag en vrijdag Dag en nacht RDTV, onderbroken door Stads TV van 17.00 uur tot 24.00 uur. Zaterdag Dag en nacht RDTV. Zondag Dag en nacht RDTV. Om 11.00 uur een kerkdienst. Maandag en dinsdag Dag en nacht RDTV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. Het programma van RDTV duurt circa 15 minuten, met daarin het laatste lokale en regionale nieuws. Met op maandag en dinsdag een groot aanbod van koopwoningen. Elke dag wordt Auto TV uitge- zonden om 07.00 uur, 16.30 uur, en nog een herhaling om 00.15 uur. Op zaterdag en zondag 0m 09.30 uur, 16.30 uur en 20.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. TelefOOn:(I.v.m controls bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T029 lfc3POST TCllS Jeroen van Merwijk (foto: Huib Rutten). Wat weinigen na zijn afscheidsvoorstelling 'Van Merwijk legt het nog een keer uit', hadden durven hopen, gebeurt toch. Jeroen van Merwijk is te- rug! Grijzer en wat langzamer, maar altijd goed gemutst en met een hart van goud. Plus de van hem bekende optimistische humor, want zijn leven- smotto is nog altijd: Een dag niet gelachen is een dag niet gehuild'. Van Merwijk is het zout in de pap van cabaretiers. Hij vermengt in deze nieu- we voorstelling zwartgalligheid met honingzoete romantiek op zeer origi- nele wijze. Zaterdag 7 december, Theater de Teerstoof, 20.30 uur. Toegangsprijs fl. 19,50. Kettie de Klown Vele van jullie hebben Kettie de Klown misschien al gezien tijdens de Brandersfeesten op de Grote Markt in Schiedam. Nu komt ze naar de Teerstoof met een speciaal voor de kleintjes gemaakte show. Ze laat de kinderen zien hoe je het geheim van theater kunt creeren en neemt de kin deren mee op avontuur. In een wereld vol fantasie en humor en spanning. Kinderen kunnen dan zien dat het geheim van theater iets heel moois en spannend is. Zondag 8 december. Theater de Teerstoof, 14.00 uur. Toegangsprijs fl.7,50. De Schiedamse Theaterkassa is op maandag gesloten - Reserveringen kan van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Telefoon 010-4269563. De Vrijheid - Marcel Verreck Marcel Verreck bewees met zijn eerste soloprogramma na 'Verreck Pleijsier' dat hij op eigen benen kon staan. Hij kan de vrijheid aan. Daar om nu het vervolg. 'De Vrijheid' is persoonlijk, betrokken, humoristisch en poetisch cabaret. Een mengeling van verhalen, liedjes, stand-up confe rences en theatrale verrassingen in een eigentijds tempo. De teksten van De Vrijheid zijn sprankelend en raken ongewoon vaak Verreck's eigen in- nerlijke. Gevoel voor poezie is de cabaretier niet vreemd. Marcel Verreck is geestig en leuk. Vrijdag 6 december, 20.00 uur. Toegangsprijs fl.27,50/11.25,-. De lof der Zotheid van Erasmus - Johannes Kemkens In 'De lof der Zotheid', een wereldberoemd werk van Erasmus, beeldt Kemkens de Dwaasheid uit, een god die lofrede op zichzelf uitspreekt. Bij monde van de Dwaasheid spreekt Erasmus over de maatschappij, spot hij met geleerden, filosofen, ijdele schrijvers, de Kerk en houdt hij de mens- heid een spiegel voor, waarin nog steeds iedereen zich zal kunnen herken- nen - ondanks het feit dat het stuk bijna 500 jaar geleden werd geschreven. Gehuld in een zes meter lange mantel, vertelt de godheid over de mens 'die alien dwaas en zot zijn'. Tekst: Desiderius Erasmus. Donderdag 12 december, Harmonie, 20.00 uur. Toegangsprijs fl.27,50/ kortingspassen fl.25,00. Drift - Hester Macrander Neuk het Systeem - Theo Maassen De Eindhovense cabaretier met hoge grapsnelheid Theo Maassen ge- naamd, is jarig en wordt 6 december 30 jaar. Desondanks kan hij niet bui- ten zijn Donald Duck. Hij twijfelt, maar weet niet waaraan. Hij heeft spijt maar weet niet waarvan. Hij heeft nog steeds heimwee naar hetgene wat hij nog niet heeft meegemakt. Theo is onnavolgbaar, snel en onvoorspel- baar. Helaas voor diegene zonder kaartje, deze voorstelling is uitverkocht. Vrijdag 6 december, Theater de Teerstoof, 20.30 uur. zaterdag 7 december Het podiumbeest is terug - Jeroen van Merwijk Hester Macrander (foto: Drent Fotografie/Bert de Leeuw). Hester Macrander gooit er in 'Drift', na het vorige programma 'Vragen om moeilijkheden', nog een schepje bovenop. Dus; nog brutaler, valser, scherper, grappiger en vooral ook onverwachtser. Hester signaleert de ab- surditeit van actuele kwesties. Ze plaagt het publiek in conferences, kruipt in de huid van tragi-komische typetjes en zingt de kalk van het plafond. Hester zou Hester niet zijn als ze zich niet overal druk over zou maken. Altijd op zoek naar de grap en het plezier maar nooit via de makkelijkste weg. Vrijdag 13 december, Grote Zaal, 20.00 uur. Toegangsprijs fl.25,00/ fl.22,50.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15