Veel aangepaste senioren-woningen nodig v/d VALK ELECTRONICS MaasposT mm ziin in hartje Rotterdam ae winkels open. MaasposT Vergoeding kinderopvang alleenstaande ouders 'Ouderen hoeven niet eenzaam te zijn' Historisch servies Stedelijk Heffie-actueel Gaat Buys/ van der Have inzenden voor de HeFFie? L KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Mevrouw M.M. Noordijk beheert nu bijna twee jaar de ontmoe- tingsplek met de naam 't Huisje, gesitueerd in een van de lage patiowoningen aan de Delflandseweg. Dat is een bijzondere prestatie omdat mevrouw niet zo piep meer is. Op tachtigjarige leeftijd heeft zij haar handen vol aan de activiteiten die in 't Huisje worden georgani- seerd en in het verleden heeft zij regelmatig haar steentje bijgedragen aan het onderhoud van de leefom- geving van de huurflats aan de Delflandseweg. Opzoomeren nn| Inkoop - verkoop - reparatie - audio video KTV Gratis prijsopgave met garantie Gratis Ericsson GSM telefoon Tevens alle telecom accessoires zeer voordelig Witgoed onderdelen 27 MC apparatuur Alan Midland Aanbieding Leren tasje 29.95 Broersveld 91, Schiedam. Tel.: 010-4737208 f^BERTEL SCHIEDAM - Gospelkoor The New Life Singers geeft op 12 december een concert in de kerk van de Vrijzinnige Geloofs gemeenschap, Westvest 92. Aad Contze is de dirigent en Wim Hazeu begeleidt het koor op de piano. Musica Francesca, be staande uit Anneke Loos die de dwarsfluit bespeelt, en Joke Veltman, pianiste, verlenen hun medewerking aan het concert. Het concert vindt plaats tussen 20.00 en 21.30 uur en de toe- gang is gratis. Thurlede Zakenkring Sociaal Raadslieden Ruilbeurs Vrijwilligers gezocht Soos.instnif Kerst Klaverjassen Optreden Kerstfeest Kerststukjes maken Inloopconcert Bridge Dansavond Bingo Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk '4 Woensdag 4 december 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur, ds. F. Oberman. 17.00 uur, ds. J. den Hoed. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur, ds. J. Visbeek. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein. 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk. Albardastraat. 10.00 uur, hr. J.A. van Lambalgen. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur, ds. J. Visbeek. Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, W. Andriessen. 10.15 uur, ds. J. Sosef en pastor C. Veltman. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek. 10.30 uur, ds. T. Zevenbergen. Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan. 10.00 uur, cand. D. Verkuil. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 17.00 uur, ds. J. den Hoed. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30.09.30 uur: ds. C.A.A. Struik, 16.30 uur: ds. H.J. Bruins. Parochiekerk O.L.V. Visitatie Dr. Schaepmansingel 3. 09.30 uur Zondagsviering met koor- en sa- menzang. Vrijdag 09.15 uur week- viering in dagkapel. Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 17.00 uur, zondag 11.00 uur zon dagsviering, woensdag 09.15 uur weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.15 uur Gezongen eu- charistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozekrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur eu- charistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. herenkoor I.H.D), 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uureucharistieviering Vriizinnige geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur, ds. J.F. Kleinsma. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, Kapt en mevr. A.J. Plaisier. SCHIEDAM - Om alleenstaande ouders uit hun isolement te halen heeft de gemeente besloten tot een tegemoetkoming voor kinderop vang. Schiedamse ouders die er met hun kinderen alleen voor staan kunnen aanspraak maken op een financiele vergoeding voor kinder opvang. De maatregel' is bedoeld om alleenstaande ouders te behoe- deri voor maatschappelijk en eco- nomish isolement, met kinderop vang kunnen zij onderwijs volgen of werken. Ouders op bijvoorbeeld bijstandsniveau krijgen de kosten van de kinderopvang helemaal vergoed als zij aan bepaalde voor- waarden voldoen. De gemeente heeft ondertussen al contact opge- nomen met ouders die voor deze regeling in aanmerking komen. Om het beleid te stimuleren ont- vangt de gemeente een bijdrage van het Rijk. Maar dan moet de ge meente wel voor 31 december van dit jaar al 14 kinderen geplaatst hebben in de dagopvang. Schiedam krijgt dan bijna twee ton toegestopt. Deze regeling vervangt de bijzondere bijstand. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 VERTEGENWOORDIGERS: R. Versnel R. de Hoog R. van der Velden Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004283 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: Maurice Heijnen Telefoon: 010-4004484 Karin van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redakteur: Harry Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Met tachtig jaar niet in een stoel te houden Mevrouw Noordijk is een be- scheiden dame, die geneigd is haar enorme inzet voor de buurt in het algemeen en't Huisje in het bijzonder een beetje weg te mof- felen. Dat blijkt wel uit het feit dat een kennis van mevrouw Noordijk bij de Maaspost de aan- dacht vestigde op deze actieve beheerder, dat Noordijk zelf haar bedenkingen had bij een artikel in de krant en zij tegen het einde van het interview verbaasd uitbracht: „Gut, het wordt geloof ik nog een lang artikel ook." Mevrouw Noordijk is dag in, dag uit in de weer voor 't Huisje. Een opsomming van haar activiteiten moge illustreren dat zij tijd te kort komt voor een individuele tijds- besteding. Zij zorgt dat er koffte en thee klaar staat ten tijde van de cursussen die in't Huisje gehou- den worden. Deze taak deelt ze met veertien andere gastdames waar ze de supervisie over heeft. Vervolgens houdt zij de vinger aan de pols in het reguliere over- leg met het gemeentelijk woning- beheer, woont het overleg bij van de metro, legde bloembakken aan in de straat en onderhoudt deze, schrijft de kerstkaarten van de be- wonersvereniging, kortom teveel om tijd over te houden voor haar hobby breien. Noordijk: „Ik vind het wel jammer dat het groten- deels dezelfde mensen zijn die naar't Huisje komen- Er wordt door bewoners wel eens geklaagd dat ze eenzaam zijn, maar deze De 80-jarige beheerster van het huisje weet nog precies wat ze wil. mensen hoeven helemaal niet al leen te zijn. Ze moeten alleen stoppen met zeuren en iets gaan ondernemen." Een bezoek aan 't Huisje is in deze een voor de hand liggend alternatief. Door de initiatieven van mevrouw Noordijk en een tiental andere bewoners uit de flats, ziet de leefomgeving er zeer verzorgd uit. Wijlen de heer Krabbendam was een van de andere actievelin- gen. Hij ergerde zich aan het on- kruid tussen de stoeptegels en de slordige kantjes van de groen- voorzieningen en besloot daar een schoffelploeg voor samen te stellen. De pioniers op dit gebied werden in het begin wel eens met de vinger nagewezen. Maar na een aantal jaren is de schoffel ploeg een constante factor gewor- den. Gedurende de groeimaanden wordt er elke week geschoffeld en dat scheelt de afdeling Groen- voorziening van de gemeente een boel werk. Als tegenprestatie kreeg de ploeg materiaal voor het uitvoeren van deze schone taak. Aan de Delflandseweg wordt er dus wekelijks 'opgezoomerd'. Mevrouw Noordijk en ook de voorzitter van de bewonersver- eniging, mevrouw Schaeffer, vin- den het spijtig dat de wekelijkse inspanning van deze gewone mensen zo weinig publiciteit krijgt, terwijl een jaarlijkse op- zoemerbeurt in andere wijken grote koppen haalt in de krant. Het gebeurde weleens dat de be woners de aanvliegende duiven voerden en daarbij voer op de grond gooiden met alle gevolgen van dien voor de aanloop van overige schadelijke species. Om te voorkomen dat de Delflandse weg een publieke dierentuin wordt, drukt de bewonersvereni- ging de mensen op het hart voor- zichtig met het voeren van dieren om te gaan. Mevrouw Noordijk had in het verleden een slimme remedie tegen de aanloop van een horde katten, die de bewoners graag te eten gaven. De zwervers kregen van Noordijk wel een bakje eten en drinken, maar deze werd wel voorzien van een kat- tenpil. De katten waren zodoende niet in staat een nieuwe generatie bietsers voort te brengen. Op het moment is er slechts e6n kat van het legioen overgebleven, die on- der het wakend oog van een be- woonster wordt gevoerd. De 80-jarige beheerder van 't Huisje gaat regelmatig naar het overleg over de metro: „Veel mensen zijn bang om per metro te reizen, maar ik vind het heerlijk. Dat komt misschien omdat ik een Rotterdamse ben. De metrolijn wordt op enkele tientallen meters afstand van de Delflandseweg aangelegd en daarom ben ik gei'n- teresseerd in de ontwikkelingen. Als alles volgens plan verloopt dan zou ik graag over vier jaar met de metro naar Capelle aan de IJssel rijden om mijn familie te bezoeken. Daar kijk ik naar uit." Voor het moment houdt mevrouw Noordijk het op 't Huisje: „Als ik mijn werk daar zat ben of het gaat niet meer, dan zoeken ze maar een ander." MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Schiedam is een vergrijsde stad. Maar liefst 26,1 procent van de bevolking is boven de 55. Concreet houdt dit in dat in het jaar 2010 meer dan de helft van de woningen bewoond zal worden door deze groep. Voor het grootste deel, 85 procent, zijn dit woningen die er nu al staan. Of de woningen van nu dan ook geschikt zijn voor de ouderen van 2010 is ruim an- derhalf jaar lang onderzocht door de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) in samen- werking met de ouderenbonden, de gemeente en de twee Schiedam se woningcorporaties. Donderdag 28 november konden de resultaten van het onderzoek bekend worden gemaakt. Duidelijk werd dat er nog heel wat gedaan moet worden om voor bovengenoemde streefda- tum 48 procent zwaar aangepaste woningen, 75 procent licht aange paste en ruim negentig procent preventief aangepaste woningen te verwezenlijken. Zeventienduizend woningen wer den in iets meer dan een jaar tijd onder de loep genomen en beke- ken op hun geschiktheid voor ou deren. Bij het onderzoek, dat werd uitgevoerd door zowel professio- nele krachten van de woningcor poraties als enkele tientallen vrij- willigers, werd gemeten met de zo- genaamde seniorenscore. Dit is een instrument dat een globaal in- zicht geeft in de potentiele ge schiktheid van bestaande wonin gen voor bewoners met functie- stoornissen. Meer dan globaal kon het onderzoek niet zijn omdat er vanuit de overheid niets is voorge- schreven bij wet. Dat betekende *Ss7" De Sint leest voor hoe het woningbestand voor ouderen op peil gebracht moet worden. Ook geeft hij nog even zijn eisen omtrent schoorsteenbreedte en dakbedekking aan. dat men zich tijdens het onderzoek in de woningen richtte op eenvou- dig meetbare en meest essentiele kenmerken van de woonomge- ving, het woongebouw en de om- geving. Bekeken werd bijvoor beeld of deuren breed genoeg wa ren om er ook met een rolstoel door heen te kunnen of dat er een goede verlichting aanwezig was in de portieken. Alle zaken werden keurig op een rijtje gezet en met elkaar vergeleken. De seniorenscore die voor de reeds bestaande woningen in Schiedam is bepaald, zal op den duur moeten leiden tot aanpassingen in deze woningen. Wethouder Reijnhout, die als een van de eersten het rap port kreeg uitgereikt, stelde dat de seniorenscore een belangrijk na- slagwerk zal moeten worden bij het zogenaamde aanpasbaar bouwen. „De traditionele zorg voor ouderen in een verzorgingste- huis zal de komende jaren alleen nog maar afnemen. Ouderen blij- ven langer zelfstandig, met of zon- der hulp van derden. Daarom is het zo belangrijk dat we aandacht be- steden aan het op voorhand realise- ren van woonruimte die ook voor deze groep geschikt is. Al zal dat wellicht kostenconsequenties, ook in de huurprijs, met zich meebren- Toestel uitsluitend in combinatie met abonnement 1 THE MOBILE PHONE COMPANY 1 A officleel dealer ptt telecom gen." Ook wethouder De Leede beklemtoonde de consequenties die de verschuiving van intramure- le naar extramurele zorg met zich meebrengt. „Iedereen vindt het vanzelfsprekend dat er meer inves- teringen in de Thuiszorg moeten worden gedaan, wanneer ouderen langer zelfsandig thuis blijven wo- nen. Maar natuurlijk heeft dat ook gevolgen voor de woningen. Het aanpassen hiervan dan, want veel nieuwbouw zit er voor wat Schiedam betreft gewoonweg niet meer in." Om aan alle wensen te voldoen die uit het rapport naar voren zijn ge- komen, zullen enkele flinke inves- teringen en uitgaven moeten wor den gedaan. Zeker gezien het feit dat het gaat om zeker 20.000 wo ningen die binnen afzienbare tijd van licht tot zwaar zullen moeten worden aangepast. Daarnaast zijn aanpassingen aan bestaande wo ningen vaak duurder dan nieuw bouw. De Leede stelde hoop vol vast dat een deel van de Wet Voor- zieningen Gehandicapten wat hem betreft gebruikt zou kunnen wor den voor dit doel. „Sinds 1994 draagt de gemeente zorg voor aan passingen voor gehandicapten. Gebleken is dat hier in onvoldoen- de mate gebruik van wordt ge maakt. De middelen die resteren zouden we best kunnen inzetten voor dit doel. De investering die gevraagd wordt is flink, maar is wel gerechtvaardigd." Beursplein, de groot-winkelbedrijven en andere winkels in hartje centrum zijn voortaan elke zondag vanaf 12 uur open. SCHIEDAM - De activiteiten in Woon Zorgcentrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan 759: slag- werkgroep Ambrosius speelt op maandag 9 december een gevari- eerd programma van kerstliedjes, aangevuld met een Hollandes medley. Aanvang is 19.30 en de entree is fl. 2,50. Er wordt een kerstbingo georgani- seerd op woensdag 11 december, de aanvang is 14.00 uur en de en tree is fl. 2,50. Deze activiteiten zijn ook voor niet-bewoners toegankelijk SCHIEDAM - Het Instituut So ciaal Raadslieden aan de Nieuwe Haven 147, is op donderdagavond 5 december van 17.00 tot 19.00 gesloten. SCHIEDAM - Traditiegetrouw be- sluiten de leden van de Zakenkring Schiedam maandag 9 december het verenigingsjaar door met elkaar, onder deskundige leiding van Herman Dickhoff, Kerststuk- jes te maken. Plaats van handeling is de bovenzaal van restaurant Le Pecheur, Nieuwe Haven 97. Infor- matie over de Zakenkring is te ver- krijgen op nummer 4745826. SCHIEDAM - Het ruilen van post- zegels, munten, kaarten en nog veel meer verzamelobjekten is weer mogelijk op zondag 8 decem ber in Dienstencentrum 'De 4 Mo- lens' aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang is 13.30 uur en de toe- gang is gratis. Ook bestaat er de mogelijkheid objekten gratis te la- ten taxeren. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Nieuwland zoekt vrijwilligers voor het jongerenwerk en voor het ge- ven van computerlessen. Voor de jongensclub wordt een enthousias- te, creatieve en sportieve man ge zocht, die een groep jongens in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar wil begeleiden op dinsdagavond van 18.30 tot 20.00 uur. Voor di verse meidengroepen zoekt het jongerenwerk vrouwen, die een groep meisjes wil begeleiden bij diverse activiteiten zoals koken en creativiteit. De meidengroepn zijn op woensdagmiddag en vrijdag- avond gepland. Voor de computer- lessen zoekt de stichting enthousi- aste vrijwilligers, die hun kennis over computers over willen bren gen op de deelnemers. Gei'nteres- serden kunnen contact opnemen net Jolanda van der Lubben, tel. 4738671 (dinsdag tot en met vrij- dagavond vanaf 19.00 uur) SCHIEDAM - Bij voetbalvereni- ging Ursus kan er 20 December mee worden gedaan aan het Kerst- klaveijassen. Ook wordt er deze avond gejokerd. Een grandioos prijzenpakket is samengesteld met prijzen voor iedereen. De aanvang is 20.00 uur. Inschrijven bij kanti- ne Ursus of bellen, tel.4358851. SCHIEDAM - Zanger/gitarist/ songwriter Gerard Wold treedt-za- terdag 7 december op in de Chick en Farm aqn de Rotterdamsedijk 146. Op woorden, die door het pu- bliek worden gegeven, maakt de songwriter ter plaatse originele teksten. Aanvang is 21.00 uur. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zondag 22 december een kerstfeest gehouden. Aan het begin van het feest is er koffie met wat lekkers en daarna is er een heerlijk kerstdiner. De middag wordt opgeluisterd met muziek. Het begint om 16.00 uur en eindigt om 20.00 uur. De kosten bedragen fl.20,-. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de balie in De Erker tot uiter- lijk 13 december. Voor meer infor- matie kan men De Erker bellen, tel.4267767. SCHIEDAM - Donderdag 19 de cember is er in De Erker gelegen- heid tot het maken van kerststuk jes. Aanvang is 09.30 uur en de kosten bedragen fl. 15,-, inclusief het materiaal. De cursisten moeten zelf een schaaltje, bak of andere ondergrond meebrengen. De deel nemers kunnen zich inschrijven tot 13 december aan de balie. Bij in- schrijving moet de contribute worden voldaan. Voor meer infor- matie kan men contact opnemen met De Erker, tel. 4267767. SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat wordt zaterdag 7 de cember verzorgd door Musica Vo- calis Schiedam. Het koor staat on der leiding van Johan Sonneveld en Eric Koevoets zal een solo spe- len op het orgel. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Op de najaarsvei- ling van 26 november van het Ven- duehuis in Zwolle heeft het Stede lijk Museum met steun van de Ver- eniging Rembrandt een zoge- naamd gelegenheidsservies van ei- erschaal-porselein kunnen ver- werven. Dit servies wordt binnen de produktie van de Haagse Ko- ninklijke Porselein- en Aarde- werkfabriek Rozenburg als een unicum aangemerkt. Tevens verte- genwoordigt het servies een bij zonder moment uit de Schiedamse geschiedenis. Het 28-delig theeser- vies werd in 1902 namelijk op spe- ciale bestelling van het Schiedam se gemeentebestuur door de Ro- zenburgfabriek vervaardigd om te kunnen worden aangeboden aan het raadslid Julius J. Vurtheim. De datum 17 September 1902 die op het dienblad is geschilderd, kan in verband worden gebracht met de opening van de eerste Schiedamse tramlijn. Vurtheim (1842-1932) was naast gemeenteraadslid name lijk ook concessiehouder en op- richter van de N.V. Schiedamsche Tramweg Maatschappij. Deze maatschappij begon in 1902 met de aanleg van een tramspoorlijn die van het Schiedamse station naar Het Hoofd liep. Het servies zal te zien zijn op de tentoonstelling Het Stationsplein en omgeving die de stedebouw- kundige ontwikkelingen rond de halteplaats van het spoor belicht. Deze is te zien van 14 december tot en met 9 februari. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens vindt woensdag 4 de cember een soos-instuif plaats. De avond voor 55-plussers duurt van 19.00 tot 22.00 uur. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug is iedere vrijdagmid- dag bridge-instuif van 13.00 tot 16.00 uur. De kosten voor deze middag zijn twee gulden. Speciaal voor vrouwen is er bridge op don- derdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: 4701049. SCHIEDAM - Dansen onder lei ding van de heer en mevrouw Schrevelius kan op zaterdag 7 de cember in dienstencentrum De 4 Molens. De avond duurt van 19.30 tot 23.30 uur en kost twee gulden per persoon. Een dansmiddag in Kerstsfeer wordt op zondag 8 de cember georganiseerd in diensten centrum De Woudhoek. Deze mid dag begint om 14.00 uur en kost ook twee gulden. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek aan het Heyermans- plein wordt donderdag 12 decem ber een feestelijke bingo gehou den. De ballen gaan rollen vanaf 13.30 uur. Kosten zijn zes gulden voor zes ronden. van der Have Van der Have Natuurlijk zenden we in! We hebben de Heffie niet eerder gewonnen. Daar moet nu maar eens verandering in komen. Misschien dit jaar wel, wie weet. De Rotterdamse Heffie vestigt de aandacht op"typisch"Rotterdamse reclame. Naar mijn mening kunnen reclame-uitingen waarin Rotterdam een hoofdrol speelt, heel aardig zijn en Rotterdammers tussen de ogen treffen. Ik persoon- lijk zou en Heffie best leuk vinden staan in onze prijzenkast. Niet dan? Ja toch! f Doe mee! Zend in en verhef het Hieuw Rotterdams Reclamepeil! DE HEFFIE 1 i< RecI ame-vakpr i j s onder auspicien van Rotterdams Dagblad bv

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 3