Aparte oude en tegelijk ook moderne lampen als kunstobjekt bij Kunstlicht Hemelse leeuw brengt rijkdom Passage volop in beweging Bijzondere singer-songwriters brengen elke donderdagavond bijzondere liedjes Communi- catie inzenden voor de Heffie? Samenwerkingsexperiment SWI krijgt landelijke waardering MaasposT HeFfie-actueel Schrijfwedstrijd Nieuwe galerie vol speciale lichtkunst van Giso Kerst met country Vuurvreter versliktzich Leerlingen met sinterklaas in zorgcentrum Podium biedt muzikale fijnproeverij: GAK, Arbeidsburo en Sociale Dienst op een locatie SCHIEDAM - 'Kunstlicht' betekent lang niet altijd na- maaklicht of een vervanging voor licht. Kunstlicht is na- melijk ook de naam van een nieuwe winkel/galerie aan een van Schiedams mooiste havens. Sylvie Verbiest en Louis Pieterse zwaaien er de scepter. Het aanbod is een- voudig, maar exclusief: Giso lampen van de be- roemde ontwerper Gispen. 'Lichtkunst', noemen de twee kersverse eigenaren het. Omdat de Giso lamp een speciaal, zacht licht uit- straalt en een unieke vorm heeft. De galerie is zaterdag, 30 november, feestelijk ge- opend. Gispen SCHIEDAM - Is Oorsmeer het best bewaarde muzikale geheim van Schiedam? Het lijkt er wel op. Ondanks een reeks geslaagde optredens weten maar weinig mensen op de donderdagavond de weg naar het Podium te vin den. Alleen de echte muzika le fijnproever weet inmiddels waar je je een avondje kan la ten verbazen door verrassen- de akoestische optredens van beginnende en ervaren sin ger-songwriters. Donderdag avond 28 november was het de beurt aan het duo Gerald Wold en Leslie Verheul. Oorsmeer is door Richard Beuke- laar, zanger-gitarist van Nero, op- gezet om singer-songwriters de kans te geven zich te presenteren zonder band. Maar al te vaak zag hij tandenknarsend hoe mooie liedjes verloren gingen onder het geraas van elektrische gitaren, pompende bassen en woest bek- kengeram. „Ik wil met Oorsmeer laten zien dat er nog steeds chte songs worden geschreven, zonder al te veel poespas." Het is een uit- daging voor de deelnemers aan Oorsmeer om met beperkte midde len de aandacht van het publiek vast te houden. Je zou het kunnen beschouwen als de test voor het oor. Blijven de songs overeind zonder gitaareffecten en de volu- meknop op elf? Of toch maar terug naar de oefenruimte? Beatrixpark A Woensdag 4december 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 Een partijtje bridge in de Passage, achter de microfoon gepresenteerd door wereldkampioen Berrie Westra. SCHIEDAM - Zo vlak voor Sin- terklaas en Kerst heeft de Nieuwe Passage op gezette tijden veel weg van een New Yorkse Fifth Avenue of een Londense Oxford Street. Veel bezoekers, veel gezelligheid en veel, heel veel feestelijk versier- de etalages. En dat de winkeliers soms een extra dag aan hun toch al drukke werkweek moeten plakken, lijkt niemand te deren. Integendeel zelfs, iedereen geniet met voile teugen. Veel consumenten hadden zondag 1 december besloten de laatste inkopen voor Sinterklaas in het centrum van Schiedam te doen. De Koopzondag was daarmee weer een ouderwets succes. Een dag eerder had bridge-kampioen Berrie Westra de sfeer en spanning er al aardig ingehouden met zijn optreden voor boekwinkel Bruna. Hier signeerde hij niet alleen de verschillende delen uit de serie Bieden met Berrie, maar gaf hij ook nog eens tekst en uitleg bij de potjes bridge die de leden van denksportcentrum Brandersstad in het winkelcentrum aan het spelen waren. Een gratis mini-cursus vond een van de toeschouwers die niet van de zijde van de Neder- lands Kampioen was weg te slaan. Een zwarte pietenorkest hield er ondertussen flink de sfeer in. Sin terklaas had eveneens een drukke dag. Hij had zijn vrije zaterdag be- schikbaar gesteld voor en flink aantal fotosessies met elk kind dat maar gratis met de oude baas op de foto wilde. Voor ouders en groot- ouders die de Sinterklaasinkopen in het Schiedamse winkelcentrum deden, viel er bovendien weer veel te winkelen en winnen. Want bij besteding van fl. 12,50 in het over- dekte centrum of bij elke aankoop in de Versstraat kreeg men er weer een deelnamebon voor de winkel en winweken bij. Zaterdag 7 de cember vindt om 14.30 uur de prijsuitreiking voor de winnaars van spelweek 1 plaats. SCHIEDAM - Voor de tiende keer organiseert de literaire eommissie van het Filmhuis Schiedam een schrijfwed strijd. Bij de vorige editie wa ren er meer dan 150 inzendin- gen. Dit jaar hoopt men op een nieuw record. De eerste inzendingen zijn overigens al binnen. Hit alle delen van het land en zelfs uit Relgie. Per deelnemer mag er den verhaal warden ingezonden of rnaxi- maal drie gedichten. Werk kan warden gestuurd naar Het Filmhuis, Postbus 4117, 3102 GC in Schiedam, onder ver- melding van "Tiende Schiedamse Schrijfwedstrijd' De inzendtermijn shut op 1 fe- bruari 1997. INFORMATIEBEURS VOOR AANSTAANDE OUDERS ANNEX BEURS VOOR AHOY' ROTTERDAM DECEMBER Twee jaar geleden vonden Sylvie Verbiest en Louis Pieterse een nieuw onderkomen aan de Schiedamse Lange Haven. Op zoek naar mooie en bij hun pand passende lampen, stuitte het stel op de zogenaamde Giso lampen. Gefascineerd door deze aparte, oude, maar tegelijk ook moderne lampen besloten ze na lang over- leg om deze lampen ook te gaan verkopen. Volgens Pieterse zijn het geen antieke lampen, maar wel lampen die onder de Gispen licentie opnieuw op ambachtelij- ke wijze zijn gemaakt. „Wat met- een opvalt is de uitermate nauw- keurige afwerking en het uit twee lagen bestaande glas. Het kristal glas is namelijk bedekt met nog een laagje opaalglas." Zowel Verbiest als Pieterse heeft een full-time baan. Toch wilden ze per se met dit winkeltje begin- nen. „We vinden het gewoon leuk om mensen van dienst te zijn die op zoek zijn naar een speciale lamp. Het is ook een soort ont- spanning voor ons. We verkopen alleen lampen die wij zelf ook leuk vinden en allemaal in een bepaalde stijl," legt de enthousi- aste Verbiest uit tijdens de druk bezochte opening. „Mensen die bij ons voor een lamp komen, zul- len een persoonlijke benadering krijgen met een kopje koffie of thee erbij. Ze kunnen op hun ge- mak een lamp uit onze collectie SCHIEDAM - Tijdens de Christ mas Country Party die zondag 8 december plaatsvindt in de Groen- oordhallen in Leiden, zal Daan Zonneveld de sfeer proeven voor de Schiedamse countryliefhebbers. Behalve diverse Nederlandse topacts, zoals Windfall, Jany Sza- bo, Savannah, Ruud Hermans en Specs Hildebrand is er ook een aantal acts uit de VS te zien en te horen. In de diverse programma's op Radio Schiedam zal Daan Zon neveld live verslag doen van deze unieke gebeurtenis. Radio Schiedam is te ontvangen via 96.1 FM op de Schiedamse kabel en via 106.7 FM in de vrije ether (dus voor de liefhebbers buiten Schiedam). SCHIEDAM - Een 37-jarige Schiedammer heeft vrijdag 29 no vember omstreeks 20.00 uur een slok lampenolie ingeslikt toen hij voor zijn woning een demonstratie vuurvreten wilde geven voor zijn benedenbuurman. Er was eerst wat onenigheid ontstaan tussen de twee buurmannen, omdat de boven- buurman met zijn visite op de vloer stampte om een einde te ma- ken aan de geluidsoverlast van be- neden. Hierdoor kwam de lamp van de 20-jarige benedenbuurman van het plafond zetten. Om het bij te leggen bood de bovenbuurman aan om de lamp weer op te hangen en een demonstratie vuurvreten te geven. De man verslikte zich ech- ter, waardoor hij de olie doorslikte. Het bleek niet nodig de GGD ter plaatse te laten komen. De hemelse leeuw maakt zich klaar om de verbouwde winkel binnen te vallen. SCHIEDAM - De Chinese woor- den 'Kam Kok' betekenen 'De gouden hoek' en dat komt wel overeen met de werkelijkheid. Ei- genaar Yuzhao Zhou van het Chi nese restaurant Kam Kok betrok het pand op de hoek van de Paulus Potterstraat in juni 1995 en de za- ken zijn sindsdien dermate voor- spoedig verlopen, dat een verbou- wing op zijn plaats was. De gehele familie Zhou heeft een bijdrage ge- leverd aan de verbouwing van het interieur. De keuken is een kwart- slag gedraaid en er zijn een aantal tafeltjes toegevoegd aan de ruimte die voorheen slechts bestemd was voor het afhalen van maaltijden. Deze vernieuwing werd zaterdag 30 november gevierd met een dans van de 'Hemelse leeuw' en een buffet. Atom Zhou, meewerkende zoon van de eigenaar van Kam Kok, verzorgt regelmatig optre- dens om gebeurtenissen een origi- nele Chinese aankleding te geven. Het vuurwerk wat dergelijke cere- monieen opluistert, is bedoeld om de boze geesten weg te jagen. Het verhaal gaat dat de Hemelse leeuw naar de aarde is afgedaald om mensen voorspoed te brengen. De dans van de leeuw wordt traditie- getrouw beeindigd met het aanbie- den van een krop sla aan het dier. De leeuw tovert de sla om en stort vervolgens de tekenen van voor spoed over de eigenaar van de zaak heen. De eigenaar Yuzhao Zhou is een immigrant van de eerste generatie. Yuzhao noch zijn vrouw Caiqing, spreken vloeiend Nederlands en dat belemmert hen, zoals zovele lotgenoten met hen, in het vinden van werk bij een baas. Het is voor Chinezen bij vestiging in Neder- land gebruikelijk een restaurant te beginnen, ongeacht het beroep dat in China werd uitgeoefend. Maar vader Zhou was in China al gedi- plomeerd kok en is daarmee een uitzondering. De vier studerende zoons helpen regelmatig mee in de zaak. Zij werken graag mee uit res pect voor hun ouders, maar hopen door middel van een goede oplei- ding meer keuze te hebben in het vinden van een baan. Wanneer in de praktijk blijkt dat het voeren van een restaurant de meest aan- trekkelijke keuze is, dan zullen zij het echter niet laten de werkzaam- heden van hun ouders te continu- eren. SCHIEDAM - Traditiegetrouw zal groep acht van basisschool De Gorzen donderdag 5 december verkleed als zwarte piet een be- zoek brengen aan zorgcentrum Francois Haverschmidt aan de Prins Bernardlaan. Hier zullen zij hun zelfgemaakte surprises schen- ken aan de bewoners van dit cen trum, inclusief kadootje en ge- dicht. Dit jaar zijn dat er maar liefst achttien. Ook zullen er deze dag met elkaar Sinterklaasliedjes wor- den gezongen van 10.15 tot 11.30 uur. De goede band die o.b.s De Gorzen met het Schiedamse zorg centrum heeft komt ook tot uit- drukking in de optredens die de kleutergroepen maandelijks ver- zorgen in de conversatiezaal. SCHIEDAM - Het experiment waarbij het GAK Vlaardingen, de Sociale Dienst en het Arbeidsbu- reau op e£n plek samenwerken, be- valt de rijksoverheid zo goed dat het is uitgeroepen tot een landelijk SWI-experiment. SWI staat voor samenwerking Werk Inkomen. De gemeente Schiedam is in 1995 met het samenwerkingsproject be- gonnen. Bij het zogenaamde 1-loket experi ment worden nieuwe clienten op- gevangen aan een gezamenlijke balie waar zij als werkzoekende worden ingeschreven. In Schiedam, en sinds enige tijd ook in Vlaardingen, wordt bij de registratie gebruik gemaakt van een basisformulier waarop alle noodzakelijke gegevens van de cli ent kunnen worden genoteerd. Het voordeel is dat de drie deelne- mende instanties in den klap over dezelfde gegevens beschikken en dat clienten maar een keer hun ver haal hoeven te vertellen. De ach- terliggende gedachte is dat mede- werkers van de Sociale Dienst of het Arbeidsbureau op deze manier meer tijd overhouden voor het ech- te arbeidsbemiddelingswerk, in plaats van allerlei administratieve rompslomp. Met deze ogenschijnlijk zo voor de hand liggende manier van samen werken is de gemeente Schiedam net een stapje verder dan andere steden in Nederland. Het project is daarom uitgeroepen tot een van de acht landelijke SWI-experimenten die in 1997 mogen proefdraaien met elektronische gegevensuitwis- seling. De in het project deelne- mende organisaties krijgen de be- schikking over een systeem waar- mee gegevens elektronisch worden ingevoerd en, sneller dan in het verleden, aan elkaar doorgegeven kunnen worden. Men gaat ervan uit dat dit betere mogelijkheden geeft om op actuele situaties in te springen, zodat uit- keringsgerechtigden sneller aan werk kunnen worden geholpen. Het Rijk stelt middelen ter be- schikking voor deze elektronische experimented Sylvie verbiest en Louis Pieterse vragen aandacht voor hun galerie vol schitterende 'lichtkunst', zoals ze het zelf noemen. kiezen of een uit de catalogus. Al le Giso lampen die opnieuw ver- vaardigd worden, kunnen wij voor de klant bestellen." De Schiedamse Lange Haven is al enige tijd in positieve zin aan het veranderen. Verschillende panden worden gerenoveerd en verbouwd. Er vestigen zich ook steeds meer ambachtelijke win- keltjes of kunstzinnige galeries. In het bestemmingsplan voor de Lange Haven staat zelfs dat alle middenstand die er gaat beginnen zich aan de ambachtelijke sfeer moet houden. Door de verande- ringen random hun huis, besloten Verbiest en Pieterse dat ze ook een bijdrage wilden leveren aan dat aparte sfeertje. De winkel/ga lerie rond de Giso lampen paste precies in het concept. Mede omdat ze nog maar net zijn begonnen, barst het stel werkelijk van de toekomstplannen. Ze zijn er van overtuigd dat de winkel goed zal aanslaan bij de Schiedammers. „Volgens mij willen de mensen, vooral dan de twee-verdieners, tegenwoordig meer echte degelijke en mooie spullen voor hun huis. Ze gaan niet meer naar een groot waren- huis, zoals Ikea, maar ze lopen makkelijker een speciaalzaakje binnen", is Pieterse van mening. Enthousiast licht hij zijn, overi gens zeer ambitieuze, toekomst plannen toe. „Ik wil over een tijd- je zelf Giso lampen gaan maken. Zoals ik ze mooi vind, dus hele- maal perfect, tot op het detail, af- gewerkt. Ook wil ik een soort ser vice aan de mensen gaan verlenen in de vorm van reparatie of ruil. De klanten kunnen de lamp dan, wanneer ze hem niet meer mooi vinden, komen ruilen voor een ander. Een soort artoteek maar dan voor lampen." Verbiest heeft al meegemaakt dat mensen ook de galerie binnenko- men voor meubelen van Gispen. Om op te knappen of te kopen. Maar voorlopig kijken de twee het eerst even aan met hun nieu we winkeltje in wat voorheen de keuken was. Hoopvol was echter het grate aantal bezoekers dat men tijdens de openingsdag mocht verwelkomen. En dit ter- wijl aan deze dag nauwelijks ruchtbaarheid was gegeven. Wat uitnodigingen waren bezorgd in wijken en bij huizen waarvan men dacht dat daar wel een Giso lamp zou passen. Verder niets bij- zonders. Gispen lampen, ook wel Giso lampen genoemd, zijn rond 1930 ontworpen door de beroemde ontwerper W. Gispen. Hij was van oorsprong smid in Rotter dam. Gispen is voornamelijk be- kend van zijn strakke en functio ned kantoormeubelen. Zijn ont- werpen, die vooral van metalen buizen zijn gemaakt, waren in trek bij overheids-instanties. De Giso lamp met twee halve bollen uitlopend in een kegelpunt was vroeger zelfs verplicht op alle Rotterdamse scholen. De reden die de gemeente hiervoor opgaf was 'de opwekkende invloed van het zachte, zuivere licht op werk- lust en arbeidsprestatie' Galerie Kunstlicht aan de Lan ge Haven 75bis iedere donder dagavond van 19.00 tot 21.00 en zaterdag van 11.00 tot 17.00 geopend. Tevens is het mogelijk een afspraak te maken. De Giso lampen zijn al te koop vanaf fl.95,-. SASKIA SMIT Wij vroegen Guus Halt, direct eur Zeno Communicatie, tar zijn mening over de Heffie In mijn ogen is de Heffie met voorsprong de belangrijkste Rotterdamse reclameprijs. Dus natuurlijk willen we, nee moeten we deze prijs in de wacht slepen. Wat dat betreft ben ik bang dat de campagne voor Diergaarde Blijdorp hinderlijk goed zal scoren. Maar gelukkig zijn er, zoals bij iedere belangwekkende prijs, meerdere categorieen. Kansloos achten we onszelf daarom zeker niet. Met een nominatie zouden we trouwens al heel gelukkig zijn. Dat legt bovendien niet zo'n creatieve druk op je bureau. Zeno Communicatie wenst alle deel- nemers veel succes en de jury veel wijsheid! DE HEFFIE Gerald Wold en Leslie Verheul kunnen gerust zijn. De songs van Wold vinden ook in hun naakte Oorsmeer-organisator Richard Beukelaar heeft de komende weken nog heel wat juweeltjes op singer/songwriter gebied in petto in Podium. uitvoering gemakkelijk de weg naar de twintig oren die in het Po dium het duo beluisteren. Een on- verlaat gooit echter onbarmhartig een gulden in de flipperautomaat, vastbesloten om de kast op zijn knieen te dwingen. Zanger-gitarist Gerard Wold kijkt het een tijdje aan en reageert met een ter plekke bedachte vlijmscherpe song:Pro- beer je gevoelig te zijn, daar is het geluid van de flipperkast: maakt je klein." De jongen schakelt de kast uit en gaat zitten. Wold zingt ech ter door: ,,De kast slaat op tilt! De flipperaar wordt levend gevild, door de kast getild." Het publiek wordt vervolgens door Wold uitgenodigd om song-onder- werpen op een bierviltje te schrij- ven en het op de versterker te de- poneren. Wold bekijkt het eerste bierviltje: „Ruitjes van de auto krabben, en dan niks zien. Van wie is dat?" Een vrouw steekt haar hand op. „Wat voor auto rijd je? Een BX, oh, een dure eend dus." Wold denkt even na en voert een bluessong uit. Na een beschrijving hoe de arme vrouw met een stuk plastic in weer en wind de ruiten heeft schoon gekrabd, volgt de punchline: „En dan ben je halver- wege en dan beslaat je raam. Je had dus beter niet... naar het Po dium kunnen gaan. Ik ben blij dat ik slechts een wandelaar ben. En slechts de taxi als auto ken. Ga je dus niet te buiten... aan het krabben van de ruiten!" Dan is het de beurt aan Leslie Verheul om het geluid 'van het krabben van de ruiten' op zijn sax na te bootsen. Hij ontwor- stelt een hoop gepiep en gekras uit zijn instrument. Met je ogen dicht is het net alsof Hans Dulfer in het Podium een van zijn befaamde speedmetalljazzrifs op het publiek loslaat. Het publiek is inmiddels overtuigd van het improvisatietalent van Wold. Stapels bierviltjes worden op de versterker gedeponeerd. „Het lelijke park...", leest Wold. „Welk lelijk park bedoel je, Mei- ko?" „Dat is aan jou om te verzin- nen." Wold denkt een halve mi- nuut na en barst los: „Meiko vindt de parken maar niks. Vind je het gek: ze hebben het genoemd naar Beatrix. Maar op die ene dag dat er een Spectrumfestival is, weet ik wat ik in Schiedam mis. Dat is een park waar je echt verblijven kan: ik heb 't over Schiedam." Tja, wat zal Oorsmeer op donder dagavond 5 december, Sinter- klaasavond dus, brengen? Om 22.00 uur, dus ruim na het open- maken van de laatste pakjes, speelt 2/5 Have Mercy. Richard Huigen (strot/gitaar) en Martin Lobry (gi- taar/zang), beiden leden van de vijfmans rockformatie Have Mercy. Zij voeren voornamelijk eigen liedjes uit, maar zijn abso- luut niet bang om dit af en toe te garneren met een covertje. Het Po dium ligt aan de Lange Haven 28. En de toegang? Geheel gratis.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5