CX 40 Tien tips om het scheren tot een bijna prettige bezigheid te maken, gegeven door Wilkinson Sword. Het schijnt overigens dat de meeste mannen het sche ren leren door het afte kijken van hun vader o I. Was voor het scheren het gezicht met warm water en zeep. Hierdoor ver- wijden de porien zich en wordt de huid grondig gereinigd. Het water maakt de baardharen zachteren vergroot hun doorsnede, waardoor scheren gemakkelij- ker en comfortabeler wordt. Het ideate moment om te scheren is na het douchen, bij voorkeur 's ochtends. De gezichtsspieren zijn dan het meest ontspannen. (Tenzij natuurlijk het wa ter net even te heet was afgesteld.) 2. Breng de scheerschuim of scheergei aan op de nog natte huid en masseer de huid lichtjes. 3. Breng geen koude mesjes in contact met de huid. Spoel ze daarom voor het scheren onder stromend warm water. 4. Laat het scheerschuim enkele seconden inwerken, zodat de baardharen de tijd krijgen om soepeler te worden. 5. Scheer rustig en met soepele, korte bewegingen in de richting van de baard haren. Houd met de andere hand de huid strak. 6. Scheer eerst de hals en wan gen en pas daarna de bovenlip en kin. Op die piaatsen zijn de baardharen namelijk harder en moet het scheerschuim of de scheergei langer inwerken om ze soepel te maken. 7. Spoel de mesjes goed schoon met stromend water om baardharen en zee- presten te verwijderen. Dit zorgt voor een hygienisehe en gladde scheerbeurt en een langere levensduur van de mesjes. 8. Spoel het gezicht af met koud water. 9. Besluit de scheerbeurt door, indien nodig, de huidte verzachten met een af tershave lotion of balsem (let wel: sommige lotions prikken) 10. Vervang de mesjes zodra u de minste tegenwerking voelt. Jan, Piet, Joris en Corneel, die hadden baarden. Chriet Titulaer, Vader Abraham en koning Willem III, als het maar mannen met baarden zijn. De modellen varieren van een verzorgd ringbaardje tot een voile baard. Mannen met baarden en daarnaast mannen zonder haren op het gezicht. Wanneer is men ei- genlijk op het idee gekomen om de baardgroei in te perken of zelfs onzichtbaar te ma ken? Mannen uit de vroege ge schiedenis hadden niet altijd een baard. Voordat het mes werd uitgevonden, werd er al druk geschoren. Op grotteke- ningen ver voor Christus staan mannen afgebeeld met gladde gezichten. Hoe ont- deed men zich toen van de pels op het gezicht? Zij had den niet de luxe van scheer- mesjes, zeep, spiegel en warm water. Hoewel het een pijnlijke handeling moet zijn geweest, om niet te spreken van een ruwe operatie, kon men door het gebruik van scherpe vuurstenen en schel- pen toch een glad oppervlak- te krijgen. Ook werden de ha ren eruii getrokken ofwel men epileerden de baard- en snorharen. Als zeep diende het sap van een gelei-achtige plant. Orthodoxe Joden en Mohammedanen liepen voor- uit op hedendaagse schoon- heidssalons. Zij maakten van een soort kiei een zalf en brachten deze als een mas- kertje op het gezicht. Dit droogde op waardoor de ha ren onder het masker weg brandden. Bronzen scheermesjes Egyptenaren zagen de baard in de Oudheid als een sym- bool van waardigheid. Toch waren er ook in die tijd man nen die een glad gezicht ver- kozen boven een baard. In graven van Farao's zijn na melijk bronzen scheermesjes gevonden. Egyptenaren gin- ook wel tochtlatten genoemd, werden zeer populair bij mili- tairen in de Amerikaanse Burgeroorlog. Militairen zijn overigens vaak trendsetters geweest op het gebied van haargroei op het gezicht. Zij zijn ook de ontdekkers van de opgedraai- de snor met spitse uiteinden. Zal de snor dan toch een ze- op de markt. Vooral na de Tweede Wereldoorlog raakt elektrisch scheren enorm in. Veel mannen kiezen voor het gemak en de snelheid. Weer later komen er scheerappara- ten op batterijen. Nu kan het scheren zelfs uitgesteld wor den tot in de trein of auto. Een bijkomend probleem is echter dat de apparaten kere macht uitstralen? Voor de schilder Dali had zijn snor een andere functie. Hij ge- bruikte, naar eigen zeggen, de uiteinden van zijn donkere snor weleens om te schilde- ren. Elektrisch scheren Uit de militaire gelederen komt ook de ondergang voor de barbier: luitenant koionel Jacob Schick kwam op het idee van een elektrisch scheerapparaat. In 1931 ver- schijnt het eerste exemplaar meestal niet goed worden schoongehouden en te weinig worden geleegd. Volgens on- derzoek is dat reden voor zes op de tien mannen, tussen de 18 en 38 jaar, om te kiezen voor het natscheren en zich zo op hygienisehe manier van de baardharen te ontdoen. Vooruitgang De mesjes worden steeds be- ter en veiliger. De onderne- mingen zitten niet stil. Gillet- tes heeft veel verschillende vormen op de markt. Onlangs is ook Wil kinson Sword, een onder- neming die zwaarden maakt en zich tevens is gaan toeleggen op een onschuldiger voor- werp, gekomen met een nieuw mesje. Voor een betere bescherming tegen het snij- den, hadden zij eerst een mesje waarmee zelfs tegen de haren in zou kunnen worden geschoren. Deze maand in- troduceerden zij de FX Per former, een mesje dat met de yap de, kin psshuigU, Het klinkt raar, alsof het om een wassen mesje gaat, maar het mesje buigt wel mee. Pro bleem bij het scheren is vaak dat kin en hals niet goed glad te krijgen zijn. Daar zou dit mesje een eind aan moeten maken. Jammer is dat elk merk zijn eigen houdertje heeft en deze dus om eigen mesjes vraagt. Barbershop Onderin het pand van Hotel New York is Barbershop New York gevestigd. In deze klassiek ingerichte zaak wordt geknipt en geschoren. Voor f 25,- wordt in 25 mi- nuten het gezicht weer glad gemaakt. Ze werken er met compressen, stomend hete doeken en geven zelfs een gezichtmassage. Met een ou- derwets klapmes wordt de man geschoren. Per week ko men zo'n vijf tot tien mensen bij Barbershop New York voor een luxe scheerbehan- deling. Nog niets vergele- ken bij vroeger. Ze- ker de meer welgestelden zaten regel- matig bij de barbier. Het was een bijna dagelijkse gang. Hier werden de laatste rod- dels verteld. Wanneer ie- mand veel nieuwtjes wist, werd ook wel gezegd: 'hij is zeker in de scheerhoek geweest'. Het was de kletshoek in een kapperszaak. Baardmode Barbier en kapper Clarence Simin ziet de mode verande- ren: „Steeds meer modellen zijn nu mogelijk. De ring- baard is weer terug. Dit komt waarschijnlijk ook door de t^jinis^ef Agassi. Daagiaast zijn er allerlei vormen van bakkebaarden. Van kort tot lang, van breed tot zeer puntig uitlopend naar de kin. De barbier scheert daar om- heen en kan er model in bren- gen. Maar een groot aantal klanten komt nog altijd voor het glad scheren, natuurlijk." Was de baard vroeger een te- ken van waardigheid, in de jaren zestig werd er vooral een politieke voorkeur mee aangegeven. De musical Hair speelde hierbij een belangrij- ke rol. Met de baard kon je je bij de hippies scharen. Te- genwoordig zie je steeds meer stoppelbaarden in de stijl van Dany Blind. Zal de tijd van lange baarden ooit weer terugkomen? In be- paalde delen van de wereld is geen sprake meer van vrije keuze. Zo is in Afghanistan de baard zelfs verplicht ge- steld. Hoe lang moet een baard daar zijn, worden de haren op het gezicht daar soms geteld? In Nederland wordt nog heel wat afgeschoren. Snel even scheren onder de douche, voor de wasbak of met het elektrisch apparaat voor de keukenkastjes. Bij het nat scheren klinkt soms gegrom, meestal gevolgd door de vraag of de vrouw het mesje voor de benen en oksels heeft gebruikt. Een dot watten wordt tegen het wondje ge- drukt om het bloeden te stel- pen. Even later trekt de man de voordeur achter zich dicht. Witte pluizen kleven nog aan zijn kin. gen soms verder en schoren ook hun hoofd kaal. Ook zijn de Egyptena ren de uitvinders van het ge- soigneerde kinbaardje. Dit was meestal niet meer dan een rechthoekig sikje onder- aan de kin. Daaromheen werd ijverige geschoren. Bij de Grieken droegen al- leen dichters, wijsgeren en redenaars een baard, waar zij nadenkend aan konden pluk- ken. De rest van de mannen gingen meestal om de paar dagen naar de barbier voor een schoon gelaat. Hygiene was bij dit volk heel belang- rijk. Bij de Romeinen was de mo de wisselend; soms wel een baard en dan was de baard weer totaal 'uit'. De spullen om te scheren waren niet zo verfijnd, om maar niet te spreken van bot en zeep was er niet. Tijdens de Middel- eeuwen kwam de baard te rug. Zo'n baard, daar sprak weer waardigheid uit. Tochtlatten In de zeventiende eeuw kwa- men in Spanje en Frankrijk de snor en de spitse punt- baard in de mode. Een eeuw later gaf men weer de voor keur aan een glad geschoren gezicht. In de achttiende eeuw werd scheren voor het eerst een veilige zaak. Hoe- veel gewonden er voorheen zijn gevallen valt niet na te gaan, maar het duurde tot 1762 voor de man zich met een ge- rust hart kon laten sche ren. Een kap over het mes voorkwam snijwonden. In de negen- tiende eeuw raakten de bakkebaar den in de mode. Deze strookjes haar aan de zijkant van het gezicht, De geschiedenis van de baarden en het scheren

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 11