Kerst op Malta, een bijzondere ervaring X Met de Alpen Express: Slapen, uitstappen, skien Apostel Paulus en Odysseus Katholiek VVP organiseert kerst voor alleenstaanden Speciaal kersttarief voor ferry naar Engeland Open-Cockpit-Dagen Even skien in Zwitserland Mid-Winter- Arrangement in Blijdorp 1 Kerstmis maakt van Malta een heel ander vakantie-oord dan het de rest van het jaar is. Van het vroege voorjaar tot diep in het na- :]aar krijgt het eiland bezoek van ■-zonaanbidders. In de wintermaan- den is het 'slechts' een graadje of vijftien en valt er relatief veel re- gen. De kerstsfeer geeft zo'n apar- te dimensie aan een vakantie op Malta dat die een diepe indruk maakt. Bezaaid met kerken Paleizen Mdina Tempels Zitrijtuig Ligrijtuig Slaaprijtuig Dit door en door katholieke land pakt dan ook behoorlijk uit tijdens het ge- boortefeest van Christus. Vrolijk ver- sierde winkelstraten, kerstbomen met gekleurde knipperende lichtjes en prachtige kerststallen zijn een lust voor het oog. De inwoners zelf versieren hun huizen, richten kerststalletjes in achter hun ramen en stellen soms zelfs hun huis 1 open voor het bezichtigen van hun ei- genhandig gebouwde kerststal. De hoofdstad Valletta doet een flinke duit in het zakje. Kerstavond brengt vol- tallige families op de been, van opa en oma tot de kleinkinderen, en allemaal even fraai uitgedost. In de feestelijk ver- sierde Republic Street valt letterlijk over de hoofden te lopen. 'Joho, joho', galmt de kerstman die zich grif laat fotografe- ren met kinderen. Een processie met een rijdend kerststalletje van een jeugdclub uit Paolo baant zich een weg door de menigte. Er klinken vrolijke Christmas carols uit de monden van de feestelijk iatlltgfcklede kinderen. i Na de winkelsluiting stromen de cafeet- jes van Valletta vol. Het is er een geani- meerde drukte. De kleintjes krijgen sandwiches en worden zo op de been ge- houden voor de lange zit straks tijdens de kerstnachtdienst. De drukte maakt plaats voor ingetogenheid als de mis op verschillende plaatsen in de stad begint. Als toerist is het mogelijk om zo'n nachtmis bij te wonen. Dat is beslist een aanrader. In de kerken zelf staan die diensten aangekondigd. Het is wel raad- zaam om op tijd aanwezig te zijn. Valletta is bezaaid met kerken. Zo zijn jer onder meer de Sint-Jans Co kathe- draal, Sint-Pauluskathedraal, Sint-Ca- tharinakerk, Sint-Barbarakerk, Sint- Franciscuskerk, Augustijnerkerken ver schillende Onze-Lieve-Vrouwekerken zoals die van de Overwinning, de Pilaar, Damascus pn Porto. Rond kersttijd loont het zeker de moeite om veel kerken te bezoeken. Er is vrij- wel altijd een kerststal, die adembene- mend mooi kunnen zijn. De Sint-Jans Co kathedraal van Valletta is vooral van binnen heel mooi. De wat grauwe bui- tengevel, die tussen 1573 en 1577 werd gebouwd, staat in schril contrast met het weelderige interieur. Er is eigenlijk geen enkel plekje in de kerk te vinden dat niet versierd is. Het leven van Johannes de Doper is kleurrijk verbeeld in de gewel- ven van dit godshuis. Ridders van de Jo- hannieterorde liggen er begraven. Zij verbleven lange tijd op Malta nadat zij in de zestiende eeuw door de Turken van Rhodos waren verdreven. Ook op Malta raakten zij slaags met de Turken waarbij negenhonderd Maltezers het le ven lieten. Met deze bittere ervaring vestlgden de Johannieterridders in 1565 de hoofdstad Valletta, die bulkt van de fortificaties. De stad ligt nu weggedoken iiEhahr machtige vestingmuren en bas- Over het stratenplan van de stad, dat een ruitmotief vertoont, is nagedacht. De riddels konden zo een eventuele indrin- ger makkelijk op de hielen zitten. Alle straten komen uit op de hoofdstraat, de Republic Street, die op zijn beurt uit- mondt bij het fort Sint-Elmo. Als toerist zul je niet snel verdwalen in de binnen- stad. Het is prima toeven in dit netwerk van straten. De hoge huizen met hun ge kleurde erkers schakelen zich aaneen. Talloze nisjes met heiligenbeelden trek- ken de aandacht. De wind voert de lucht aan van fris wasgoed, dat kleurig wap- pert boven de nauwe straten. Sommige kerken staan onopvallend tussen de hui zen ingepropt. Valletta is op een schier- eiland gebouwd, dus aan drie kanten ligt het water van de Grote en Marsamxett havens. Valletta wordt wel de stad der paleizen genoemd. Johannieterridders die zich geen paleis konden veroorloven, woon- den bij elkaar in auberges. De groot- meester, die aan het hoofd stond van de ridderorde, woonde in het Grootmees- terspaleis aan Palace Square. Er zijn nog veel schatten te bewonderen, alhoewel Napoleon er in 1789 de nodige heeft meegenomen naar Frankrijk. De wapen- zaal is de moeite waard. Daar zijn Mal- tezer en Turkse harnassen te bekijken die elk een eigen bewerking hebben. De huidige bibliotheek is het laatste pa leis dat door de ridders werd gebouwd in 1796. De grote leeszaal herbergt maar liefst 30.000 boeken uit de achttiende en negentiende eeuw. De boeken zijn zicht- baar aangevreten door de tand des tijds. Onder begeleiding is het toegestaan om sommige werken te lezen, maar dat is een zeer voorzichtige aangelegenheid. De Tritonenfontein net voor de stads- poort is het verzamelpunt van bussen die vanaf daar het hele eiland over rijden. Als toerist kun je ook op talloze plaatsen auto's huren. Het vergt wel enige behen- digheid om zelf te rijden op Malta. De overige verkeersdeelnemers nemen het niet zo nauw met de verkeersregels en flinke putten in het wegdek zijn de ge- woonste zaak van de wereld. Als die na een regenbui vol staan met water haalt iedereen de vreemdste manoeuvres uit om die te omzeilen. En ze rijden er links, een erfenis van de Britten. Wie met bus of auto op stap gaat, ziet de stadjes al van verre liggen. Die torenen duidelijk uit boven het kale (in de winter trouwens behoorlijk groene) landschap. Vooral Mdina, een ommuurde stad op een heuvel, steekt overal boven uit. De ze stad was onder de Arabieren hoofd stad en werd omstreeks 800 voor Chris tus door de Foeniciers gesticht. Het is er een wirwar van nauwe straatjes, die zich zo nu en dan verbreden tot een pleintje. Het havenplaatsje Marsaxlokk herbergt de voor Malta zo typerende vissersboot- jes (luzzu's), met daarop wakende ogen geschilderd die het kwaad op afstand moeten houden. Wie in dit vredige plaatsje rondwandelt, kan zich maar moeilijk voorstellen dat de Turken hier wapens, voedsel en munitie aan land brachten en dat Napoleon hier voor het eerst voet aan wal zette. Vandaag de dag verkopen vrouwen er hun geborduurde kleden, terwijl mannen de boten opschu- ren en verven. Ook Mosta is vanuit alle windrichtingen goed te zien door zijn immense koepel- kerk Sint-Maria. Het is de op vier na grootste basiliek van de wereld die in 1860 werd gebouwd naar het voorbeeld van het Pantheon in Rome. Dat er in 1942 tijdens een mis een bom door het dak van de kerk viel die niet ontplofte, In Marsaxlokk loeren de ogen van dit soort vissersbootjes naar mogelijk kwaad. houdt de gemoederen tot de dag van vandaag bezig. Als de Maltezers over Mosta praten, hebben ze het over de kerk en 'haar' bom. Een replica van de bom is te bezichtigen in de sacristie van de kerk. De omtrek van de basiliek meet 53 meter en de hoogte is 80 meter. Mosta werd later naar de kroon gestoken door de inwoners van Xewkija op Gozo. Tussen 1952 en 1972 verrees hier een kerk met de derde grootste koepel van de wereld, na die van het Pantheon en de Sint-Pieter van Rome. De koepel van deze 'Rotunda' weegt 4.500 ton. Bij- zonder is hoe de voormalige parochie- kerk steen voor steen werd afgebroken en simpelweg in de nieuwe kerk werd ingepast. Je loopt automatisch van de nieuwe de oude kerk in. Het was de apostel Paulus die me- de het Christendom naar Malta bracht. Als gevangene van de Ro- meinen leed hij schipbreuk en spoelde op Malta aan waar hij slechts enkele maanden zou blij- ven. Onder de Sint-Pauluskerk van Rabat is een grot waar Paulus ge- vangen zou hebben gezeten. Er zijn trouwens meer kerken naar hem vernoemd. Zoals Malta trots is op 'zijn' Paulus beroemt Gozo zich op Odysseus, die volgens de legende werd gevangen gehouden door de nymf Calypso in een grot in het noordoosten van het eiland. Het prachtige uitzicht op de Ramla Bay is eigenlijk indrukwekkender dan de grot zelf. In een smalle spleet rechts naast de ingang zou de toch wel zeer tenge- re Calypso haar verblijf hebben ge- had. Behalve aan kerken is Malta ook rijk aan veel oudere bouwwerken: tempels die omstreeks de derde eeuw voor Christus zijn gebouwd. De eerste bewoners van Malta arriveerden vermoedelijk om streeks 5000 voor Christus vanuit Sici- lie. In de grot Ghar Dalam zijn skeletten van mensen en dieren gevonden. Ver- steende beenderen van dieren zouden zelfs 300.000 jaar oud zijn, toen Malta nog verbonden was met het Europese vasteland en waarschijnlijk met een Jandtong aan Noord-Afrika. Een bij de grot gelegen museumpje staat vol ge- stouwd met botten, waaronder delen van een mini-olifant en van een nijlpaard. De tempels - van sommige is alleen nog een ravage stenen over - dateren van omstreeks 2.800 tot 2.400 voor Christus. Ze zijn te vinden bij Gjantija op Gozo, bij Mgarr, Mnajdra, Skorba en Hagar Qim. Aanvankelijk gebruikten de Mal tezers de tempels voor het uitoefenen van hun godsdienst, waarbij de verering van een vruchtbaarheidsgodin een be- langrijke plaats innam. Op stenen tafels, die nog duidelijk herkenbaar zijn, wer- den dierenoffers gebracht. De tempels en de onnoemelijk vele ker ken maken van Malta een cultureel uit- stapje bij uitstek. Kerstmis geeft daar een aparte dimensie aan. Astrid Krijgsman "Joho, joho" schalt het in de Republic Street van Valletta. Malta is 316 vierkante kilometer groot en beslaat ook de eilanden Gozo en Comino en de onbewoon- de rotseilandjes Cominotto en Fil- fa. Er zijn veerdiensten met Gozo en Comino. Dat Malta zeer katho liek is mag blijken uit de volgende cijfers: op dat schaarse grondop- pervlak zijn maar liefst 53 paro- chies met 150 kloosters en 313 kerken te vinden. Kerststal in de kapel 'Our Lady's Shrine'in Mellieha. Van alle Nederlanders die naar de wintersport gaan, kiezen er jaar- lijks 50.000 voor de trein. Veilig, snel en bovendien comfortabel brengt die je naar de bergen. Je hebt geen last van files, van slecht weer en van gladheid. De Alpen Express biedt al jaren goede mogelijkheden voor skiers. Wie met deze trein op reis gaat, is verzekerd van een gereserveerde plaats en kan kiezen uit vijf grada- ties van luxe en comfort. Dit jaar is de Alpen Express op- nieuw aantrekkelijker geworden. Zo zijn er nu voor tachtig bestem- mingen transfers geregeld vanaf het station tot aan de accommoda- tie. Per bus, minibus of taxi naar hotel of appartement. Alpen Ex press doet ook nieuwe bestemmin- gen aan: Wallis (Zwitserland), Torgon en Les Portes du Soleil (Frankrijk), en bestemmingen in Slovenie, via Villach. Ook kun je naar Fassatal en Grodnertal in Ita- lie via Innsbruck. Tevens biedt Alpen Express nu een bagage-ophaalservice: wie een 'Lig-4' of'Slaaprijtuig' boekt, met vertrek op vrijdag en terugkeer op zaterdag, kan de bagage een dag voor vertrek laten ophalen en een dag na terugkeer thuis laten afleve- ren. In de trein staan de koffers in het compartiment en de ski's in het speciale ski-compartiment. De mogelijkheden voor het reser- veren van een plaats in de Alpen Express varieren van een stoel in een zespersoons rijtuig tot een soort hotelkamer-op-wielen voor twee personen. De keuze uit een rijtuig voor zes personen (hiervoor hoeft geen toe- slag te worden betaald) en voor vier personen (hiervoor moet der- tig gulden per persoon voor een enkele reis worden neergeteld, maar dan zit je ruimer.) Een cabine met zes bedden met de- ken, kussen en lakens en een ont- bijt met koffie en thee. Hiervoor betaal je per persoon voor enkele reis vijftig gulden toeslag. Wil je een cabine voor vier mensen, dan heb je vanzelfsprekend meer ruim- te en krijg je bovendien verstelbare hoofdsteunen. Inclusief ontbijt be taal je een toeslag van zeventig gulden per persoon voor enkele reis extra. Dit is een luxe twee- of drieper- soons compartiment met eigen wasgelegenheid, leeslampjeer(^ roomservice, inclusief ontbijt, Slaaprijtuigen vertrekken alleen op vrijdag. Hiervoor betaal je 150 gulden per persoon enkele reis (voor een tweepersoons) en 95 per persoon enkele reis voor een drie- persoons kamer. De feestdagen staan voor veel mensen in het kader van traditionele gezel- ligheid. Met de kinderen spelletjes doen rond de open haard of met de hele familie knus dineren bij kaarslicht. Ieder jaar vragen veel alleenstaanden zich echter af hoe ze de feestdagen moeten doorkomen. Dit jaar organiseert de Vereniging Vakantie Partners kleine groepjes van mensen die met elkaar de feestdagen willen doorbrengen. Speciaal voor de feestdagen brengt de VVP haar leden onder in 'kringen' van mensen die bij elkaar in de buurt wonen. Zij kunnen afspreken om samen iets te ondernemen met kerst of met nieuwjaar. Drinken ze gezellig een kopje koffie samen, kiezieW ze voor een kerstdiner of spreken ze af om uit eten te gaan? Zoals de naam al doet vermoeden, bemiddelt de VVP normaliter tussen haar leden om samen of in kleine groepjes op vakantie te gaan. De VVP is een vereniging met 1.500 leden. Voor hen zijn de bemiddelingen rond de feestdagen gratis. Wie interesse heeft in de mogelijkheden van de Vereni ging Vakantie Partners kan een brochure opvragen via telefoonnummer 0183 -443354. P&O European Ferries verlaagt voor de feestdagen zijn retourtarieven voor de overtocht van Calais naar Dover v.v. Bovendien stelt P&O een speciaal 72-uur-retour in. Voor slechts 99 gulden kan een auto of minibus- je met maximaal negen inzittenden de overtocht naar Dover v.v. maken. Een vijfdagenretour kost tot het einde van het jaar 158 gulden (Auto met twee inzittenden). Een onbeperkt retour kost 330 gulden. De caravan mag gratis mee. De oversteek van Calais naar Dover duurt slechts 75 minuten en vertrekt vrijwel iedere 45 minuten. Calais ligt op ongeveer 2,5 uur rij den van Breda. Hoe zou een jachtvlieger zich voelen als hij in de cockpit van zijn Star- fighter stapt? In de kerstvakantie kun je dat zelf ontdekken. Het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg organiseert op 30 en 31 december en 2 januari de Open-Cockpit-Dagen. Jong en oud krijgen op die dagen de gelegenheid om met een ticket in te. stappen in een cockpit van bijvoorbeeld een Harvard, Mustang, NF-5, Dornier, Hawker Hunter, S-58 Sikorsky en F-104G Starfighter. De toegang is gratis. Inlichtingen bij het Militaire Luchtvaart Museum, te lefoonnummer 0346 353815. Een skivakantie hoeft niet per se van zaterdag tot zaterdag te duren. Als he,2t aan het Zwitserse skigebied Centraal Zwitserland ligt, kun je ook drie, vier of vijf dagen komen skien. Het skigebied, met onder meer de be- kende plaatsen Engelberg en Andermatt, biedt arrangementen inclusief skipas voor twee, drie of vier overnachtingen aan. Zo kost een driedaags verblijf in Andermatt in een twee- of driesterrenhotel, inclusief tweedaag- se skipas, voor kerst slechts 170 Zwitserse franc. In januari betaal je voor vier overnachtingen en vierdaagse skipas 360 Zwitserse franc. Bij Zwit serland Toerisme (020 - 6222033) is een brochure verkrijgbaar. In Blijdorp is altijd wat te beleven. Zelfs hartje winter. De diergaarde heeft zelfs een speciaal arrangement samengesteld voor haar bezoekers. Dit om- vat onder meer een rondleiding achter de schermen. Dat biedt de unieke kans om eens te komen, waar je anders als bezoeker nooit komt: de opera- tiekamer van de dierenarts, de muizenfokkerij, het voedselmagazijn en het laboratorium. Ook een bezoek aan Taman Indah staat op het programma. Dat is het nieuwe fraaie onderkomen van onder andere de Indische olifan- ten. Als afsluiting volgt een Hollandse maaltijd van boerenkool met worst en een feestelijk dessert van warme appeltaart met vanille-ijs en slagroom. Voor de kinderen ligt er bovendien een mooie poster klaar. Het totale arrangement kost 32,50 voor volwassenen en 25 gulden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Het geldt voor diverse zaterdagen en zondagen in december, januari en februari. Jaarkaarthouders betalen resp. 18,50 en 15 gulden. Reserveren is noodzakelijk en kan op het telefoon nummer 010 - 4431415.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 25