MS'm DEB HIUpiH 'In onze reclame moeten wij ons week op week bewijzen' Fesch huys aanwinst voor Schiedam Schiedamse molenaars worden meester SVO-bibliotheek blijft uitbreiden lepziekte makkelijkerte voorkomen dan te genezen ARA/BDDP inzenden voor de HeFfie? Eerste prijzen winkel en winweken uitgereikt Oud Papier MaasposT Logies met ontbijt in familiale sfeer Picasso's beloond bij Hap Snap Ambachtelijk korenmolenaars Gilde kent titels toe KERKDIENSTEN HefFie-actueel Directeur J. Vlok, Bas van der Heijden: SCHIEDAM - Gastvrouw Margreet Feenstra en gast- heer Erick Schoenmakers bieden sinds 1 oktober 1996 een ieder de mogelijkeid om te overnachten en te onbij- ten in hun benedenwoning aan de Ruysdaellaan 70. Ne- derlanders, Engelsen, Bel- gen, Fransen en Nigerianen vonden inmiddels hun weg naar dit sfeervolle huis dat gebomivd werd in 1930. 'Fesch' is een samensmel- ting van de namen Feenstra en Schoenmakers, en 'huys' vonden ze mooi passen bij de van Ruysdaellaan. Eisen SCHIEDAM - De molenaars Leendert Sprong en Frans Kroon hebben op maandag 28 oktober jongstleden bei- den de titel meester-molenaar veroverd. Het middeleeuwse principe met de drie opeen- volgende stadia van leerling, gezel en meester wordt door het landelijk Ambachtelijk Korenmolenaars Gilde in ere gehouden. De voormalige gezellen Leendert en Frans hebben ten overstaan van een drietal meester-molenaars van het Gilde een aantal proeven van bekwaamheid moeten afleggen. Geen traditie Eijgenstein Woensdag 11 december 1996 Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur, ds. G. de Lang. 17.00 uur, ds. P.C. van Keulen. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur, mw. D.C. van Houwe- lingen-Verdonk. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein. 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur, mw. ds. D.C. van Hou- welingen-Verdonk. Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 unr, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, W. Andriessen. 09.30 uur, ds. J. Sosef. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek. 10.30 uur, ds. W. van Haften. Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan. 10.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 17.00 uur, ds. P.C. van Keulen. Ned. Gereformeerde Kerk Westvest 30.09.30 uur: ds. C.A.A. Struik, 16.30 uur: dr. P. Veldhui- zen. Parochiekerk O.L.V. Visitatie Dr. Schaepmansingel 3. 09.30 uur Vrijdag 09.15 uur weekviering. Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 17.00 uur, zondag 11.00 uur, woensdag 09.15 uur weekviering. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.15 uur. Basiliek van de H. Liduina en 0.L.V. Rozekrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur eu- charistieviering. Zondag hoogmis, 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uureucharistieviering. NlPB Schiedam Wiestvest 90-92. 10.30 uur, ds. mr. L.H. v.d. Bilt. 1.jiger des Heils L^nge Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, Kapt en mevr. A.J. Plaisier. SCHIEDAM - Milieudefensie en Groen Links willen de bewoners van de Boten en de Feministen- buurt bedanken voor het schenken van hun oud papier in 1996. Ook in 1997 hopen zij weer vele kilo's uit deze wijken in de vuilniswagen te deponeren. De opbrengsten worden besteed aan goede doelen. Bewoners van deze wijk worden bovendien verzocht volgend jaar ook goede doelen aan te dragen. Zij kunnen hiervoor bellen met 4373093, 4737493. In december worden de folders met data voor v het komende jaar verspreid. j Natuurlijk zenden wij in. Ik persoonlijk vind de Rotterdamse Heffie een zeer sympathieke prijs. Omdat het op een leuke manier de draak steekt met gewichtige prijzen. En met de bijbehorende hotemetoten. Natuurlijk is de Heffie "maar" een regionale prijs, maa- dat is tevens de kracht. De Rotterdamse Heffie zorgt er voi.r dat bepaald regionale csmpagnes zichtbaar worden. Dat vind ik heel positief, want meestal gaat alle aandacht uit naar de landelijke campagnes. De Publieks Heffie vind ik ook sterk. De coasument beoordeelt welke campagne goed is en o^paalt ook wie de prijs krijgt. Dat is toch de beste interactie die je kunt bedenken! V DE HEFFIE Rec1 ame-vakpr i j s onder auspicien van Rotterdams Dagblad bv Volanda directeur MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 ROTTERDAM - De voorronde voor de Rotterdamse publieksre- clameprijs, de Heffie, zit erop. Vandaag, woensdag 11 december, maar ook volgende week op woensdag 18 december, zijn in MaasstaD weekbladen op een hal ve pagina de vijf advertenties te vinden die door het (groot-) Rot terdams publiek zijn genomineerd voor deze oerrotterdamse reclame- prijs. Plus, uiteraard, ook de vijf radiocommercials, die zijn geno mineerd voor de leukste radiore- clame van het jaar. Stads Radio Rotterdam gaat de vijf genomi- neerde radiospots bovendien ook uitzenden. Aan u nu, om de bon uit de adver- tentie over de Heffies uit te knip- pen en daarop uw slotoordeel te vellen. Dat kan tot maandag 30 de cember. Niet vergeten om voor een toelichting te zorgen (maximaal dertig woorden) bij uw keuze(s), want daarmee maakt u zelf ook kans op een prachtige sponsorprijs: een reischeque van fl. 2500,— of een AKAI radio-cassette recorder, enzovoorts. Tot maandag 30 de cember kunt u meejureren aan de Heffies en meedingen naar de sponsorprijzen. Verleden jaar ging de Publiekshef- fie naar Bas van der Heijden super- markten, met 27 vestigingen in de (groot-) Rotterdamse regio ruim vertegenwoordigd. Aan de heer J. Vlok, direkteur, de vraag of er zo- iets bestaat als Rotterdamse recla me? „Dat dacht ik wel", zegt de heer Vlok, ,,onze reclame, bijvoor- beeld, maar denk ook maar aan Ladage." Inderdaad scoren de weekadvertenties van Bas van der Heijden onveranderd en onverntin derd hoog bij de publieksjury. De heer Vlok: „Goed adverteren is voor ons vooral heel duidelijk en zonder omhaal de lage prijzen eta- leren. Een soort pre-winkelen. Met de advertenties van woensdag (be- halve in MaasstaD weekbladen ook in het Rotterdams Daghlad en de Dordtenaar) in de hand, staan de mensen op donderdag in onze zaken. Wij moeten ons week op week bewijzen. Dat doen wij sa- men met de tachtig supermarkten van de samenwerkende Dirk van der Broek bedrijven. Uit de directe readies leiden wij af, of onze prijs- stelling juist is, en vervolgens stel- len wij zo flexibel mogelijk bij." Uit de publieksreacties voor de Heffie is wel duidelijk dat die stra tegic zeer op prijs wordt gesteld. j Rotterdamse reclame, recht voor*,' zijn raap. Heel zakelijk, soms met humor. Wat is uw idee over de leukste en beste Rotterdamse re clame? Vul deze of volgende week" de bon in, uit die advertentie in dir. blad over de Heffies, en vergeet uw toelichting niet, als u zelf ook een kans wilt maken op een spon sorprijs. Johan Verploegen reikt de eerste prijzen uit. SCHIEDAM - Ze zijn er weer uit, de gigantische prijzen voor de eer ste spelweek van de winkel en winweken in de Nieuwe Passage. Net al vorig jaar waren er weer duizenden inzendingen binnenge- komen. Een hele klus dus om daar de 27 winnaars van week 1 uit te trekken. Zaterdag 7 december wer- den de eerste geluksvogels in het zonnetje gezet. De hoofdprijs, een Raleigh mountainbike van het type Max ogre 18, viel in handen van mevrouw S. Atwaroe uit Rotter dam. De eerste prijs, een fietsen- drager voor op de auto, viel ook in Rotterdamse handen. Gelukkige was de heer H. Coster. Een mode- cheque ter Waarde van 250 gulden ging naar mevrouw Y. Willemse. Maar er waren natuurlijk nog veel meer prijzen te vergeven. Mevrouw Lourens uit Schiedam ging naar huis met een ecolomi- sche rijvaardigheidscursus, mevrouw E. Petit met een lang weekend Fiat Brava en de heer Zwanenburg met een lang week end Alfa Romeo. De draadloze fietscomputer mocht door mevrouw M. Kerpel mee naar huis worden genomen. Tot slot waren er nog twintig nummers getrokken die allemaal goed waren voor een cadeaubon van een tientje. De winkel en winweken gaan voorlopig nog wel even door. Tot en met 22 december krijgt men voor elke aankoop van fl. 12,50 een sticker in de Nieuwe Passage en in de Versstraat zelfs bij elke aan koop. Zaterdag 14 december om 14.30 uur worden de prijswinnaars van spelweek 2 verwacht bij de deelnamebus op de eerste etage. De SVO-bibliothecaressen zorc SCHIEDAM - Een dag per week is hij maar open, de collectie telt ruim duizend boeken en toch gaat hij door als een van de actueelste bibliotheken in de wijde omtrek van Schiedam. Hoe de twee biblio- thecaressen van de SVO dat voor elkaar krijgen? Door gewoon goed naar de lezeressen te luisteren en recensies in kranten en tijdschrif- ten op de voet te volgen. Reden voor veel vrouwen de bibliotheek van Stichting Schiedamse Vrou wen Emancipatie Organisaties (SVO) regelmatig te bezoeken op de vrijdagmorgen. Dit succes heeft met zich meegebracht dat de spe- ciale bieb sinds kort ook op don- derdagavond open is. Zon vijftien jaar geleden werd er een begin met de collectie gemaakt in het voormalige vrouwenhuis Barrica. Enige tijd later kon hierbij de goed georganiseerde boeken- voorraad van het opgeheven vrou wenhuis Sien uit Maassluis wor den gevoegd. Resultaat is een lan ge wand boeken over verschillen- de onderwerpen en natuurlijk heel veel romans. Anita Olij, sinds jaar en dag betrokken bij de SVO-bi- bliotheek, wijt het succes vooral aan de overzichtelijkheid. „Zoe- ken is er bij ons niet bij, in tegen- stelling tot verschillende andere bi bliotheken. Alle soorten boeken staan overzichtelijk bij elkaar en in een ruimte. En heeft iemand vra- gen, dan kan Martine Verhaar of ikzelf daar meestal direkt een ant- woord op geven. Een ander opval- lend verschil met de reguliere bi bliotheken is de hoogte van het abonnementsgeld. Bij de SVO is n dat de bieb actueei blijft. men hier per jaar slechts vijf gul den aan kwijt. Van het geld dat de ruim vijftig abonnees in het laatje brengen en het budget dat speciaal is vrijgemaakt worden geregeld nieuwe werken aangeschaft. Een klus waar de beide dames weinig moeite mee lijken te hebben. ,,AI blijft het soms natuurlijk best wel eng, weet Verhaar te vertellen. „My summer with George had ik deze zomer bijvoorbeeld off-list gekocht. Gewoon maar omdat hij mij zelf wel leuk leek. Het bleek gelukkig een gigantisch succes te worden. We hebben er zelfs een wachtlijst voor aan moeten leggen. Dat werk werd echt verslonden. Om de bieb zo actueei mogelijk te houden worden de nieuwkomers op de voet gevolgd. Zo kan het voorkomen dat de SVO al een boek besteld heeft, terwijl het nog geeneens uit is. Ook wordt er waarde gehecht aan suggesties of ideeen van lezeressen voor de bi bliotheek. Gebleken is dat boeken over moeder/dochter-relaties mo- menteel erg goed gelezen worden. Maar ook andere typische vrou- wenonderwerpen zijn in boekvorm te vinden. „Dat kan varieren van li- chamelijke dingen als de overgang als dingen in de werkkring, zoals sexuele intimidatie of voor jezelf opkomen bij je werk. Over vrijwel alle dingen hebben wij hier wel wat staan. De SVO-bibliotheek is te vinden in Het Gebouw aan het Broers- veld 142 en is geopend op don derdag van 20.00 tot 24.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur. In januari 1996 betrokken de ini- tiatiefnemers van het Bed Breakfast het sfeervolle pand. Ze hebben samen veel tijd en energie gestoken in het opknappen van de woning. Door het opnieuw plaat- sen van oude deuren bijvoorbeeld willen ze zoveel mogelijk het oorspronkelijke karakter doen herleven. Feenstra zegt dat ze er allebei sindsdien een hobby bij hebben, namelijk klussen. Het idee om de benedenwoning ge- schikt te maken als Bed Break fast gelegenheid is langzaam ge- groeid, en hangt samen met een combinatie van factoren. Het ge- meentebestuur van Schiedam heeft het ontwikkelen van het toe- risme als speerpunt. dat is een be- langrijke factor. Daarnaast speel- de mee dat Feenstra sinds ze af- studeerde geen baan naar haar zin kon vinden. Ze werkte via een uitzendbureau, maar dit beviel niet. Door het geschikt maken van hun woning als Bed Break fast adres, en het initiatief in ei- gen handen te nemen, kon ze stoppen met het uitzendwerk. Inmiddels is ze gehecht aan de vrijheid die het particuliere on- dernemerschap haar biedt en ziet ze het als een uitdaging. Het bie den van een gastvrij onderkomen De ballotage-commissie lette op de organisatie van het molenaarsbe- drijf. Daarbij spelen hygiene en voedselveiligheid een belangrijke rol. De twee voormalige gezellen lieten de leden van de commissie in molen de Vrijheid zien dat zij de De nieuwbakken meestermolenaars Leendert Sprong (rechts) en Frans Kroon. titel van meester-molenaar waar- het openleggen en daarna 'billen' aan slijtage onderhevig en dat be- dig zijn. De belangrijkste proef in oftewel scherpen van de molenste- tekent dat de stenen 'bot' worden. de race naar het meesterschap is nen. De stenen zijn door het malen Frans Kroon: "Een molensteen weegt 1000 tot 1500 kilo. Het openleggen van de stenen gebeurt in molen de Vrijheid met behulp van een speciale steenkraan die hier rond 1920 is aangebracht." Met deze kraan kan de steen. die een doorsnede heeft van anderhal- ve meter, verplaatst en neergelegd worden om met een bilhamer ge- scherpt te worden. Het billen is zwaar werk. Een blauwe molen steen, dat wil zeggen een natuur- steen van gestold lava, heeft zo'n 80 tot 100 kerven en voordat deze allemaal gescherpt zijn, is een voi le werkdag voorbij. Leendert Sprong: "Het billen van een steen moet meestal tussen de bedrijven door gebeuren. In rustiger tijden verspreid je deze klus over een aantal dagen." De stenen moeten om de paar maanden worden ge scherpt, anders loopt de produktie terug. Kroon: "Het is niet goed om beide stenen tegelijk te scherpen, want met te scherpe stenen krijg je het meel niet fijn gemalen. Het is een fingerspitzengefiihl. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Een beetje mooi binnen de lijntjes kleuren. Dat was het enige dat van de deelnemertjes aan de Hap Smap Kleurwedstrijd werd verwacht. Omdat dat voor het ene kind wat moeilijker is dan voor het an-' dere was er een prijzenpakket samengesteld voor drie leeftijdsgroepen: van 0 tot 4, van 5 tot 8 en van 9 tot 12 jaar. Zaterdag 7 december mochten de beste kleurders hun prijzen komen ophalen bij Hap Snap. De gelukki- gen waren Stephanie, Jeffrey, Cor, Erkan, Kim en Daan. Zij gingen naar huis met onder andere een puzzel van de KLokkenluider van de Notre Dame, een letterspel en telefoon. SCHIEDAM - Het is voor de rae- dewerkers van de afdeling Groenvoorziening van de ge meente niet moeilijk om te con- stateren dat een iep aangetast is door de gevreesde iepziekte. In de zomer vertoont een zieke iep voortijdige herfstverschijnselen, de bladeren worden zeer vroeg in het jaar al geel en bruin. In een aantal weken kan de boom kaal worden door het verdro- gingsproces dat het gevolg is van de iepziekte. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die bovengronds door de iepenspintkever en onder- gronds door wortelcontact wordt overgebracht. Als de schimmel in de houtvaten van de boom zit. rea- geert de boom hierop. Hij sluit zijn houtvaten af met de bedoeling zichzelf te beschermen, maar richt zich hierdoor ten gronde. De boom krijgt door het afsluiten van de houtvaten namelijk geen vocht meer en sterft door verdroging. In Schiedam zijn dit jaar al zo'n 150 bomen door de iepziekte ge- veld, een aantal van deze bomen stond aan de Noordvestsingel en de Havendijk. Het vervelende is dat er nog geen probaat middel be staat om de iepziekte te bestrijden. De beperkte mogelijkheden die de afdeling Groenvoorziening ter be- schikking staan, zijn het preventief inenten van gezonde iepen en het plaatsen van lokvallen, waarmee een gedeelte van de desastreuze Voor 'Bed Breakfast' kan iedereen terecht bij't Fesch huys. aan allerlei mensen zit trouwens wel in de familie. In haar ouder- lijk huis in Zeeland overnachtten regelmatig toeristen. Dat was in een tijd het begrip Bed Break fast nog niet gebruikt werd in Ne- derland, en er nauwelijks eisen werden gesteld aan de kamers en de sanitaire voorzieningen. Er werd ook niet gekeken naar het aantal mensen dat onderdak ge- boden werd. Zo vertelt Feenstra dat haar vader een keer overdon- derd werd toen hij hoorde dat er buiten zijn weten om 15 gasten op zolder sliepen. Het was ook haar moeder die toen ze op be- zoek kwam in Schiedam opmerk- te dat ze prima overnachtingsmo- gelijkheden in het huis zag. In middels worden er wel allerlei ei sen gesteld aan de kamers, sani taire voorzieningen en of je nu iets kleins of iets groots opzet, je krijgt te maken met onder andere het Bedrijfschap Horeca, de brandweer en de Kamer van Koophandel. Er komt meer bij kijken dan mensen misschien denken, zegt Feenstra. Maar ze heeft er veel lol in en vindt het leuk om goede service te verlenen en het de gasten naar hun zin te maken. Schiedam heeft op het gebied van Bed Breakfast voorzieningen nauwelijks een traditie. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Brede Marksteeg heeft 't Spec trum gezeten, maar dit initiatief hield maar drie maanden stand. Volgens een medewerker van de plaatselijke VVV, hielden de twee mannen die het opgezethad- den het helemaal niet schoon en dan blijven mensen natuurlijk snel weg. Veel Schiedammers herinneren zich waarschijnlijk nog wel pension Bazel. Dit pen sion aan de Burgmeester Knap- pertlaan werd gerund door een moeder met haar dochter. De moeder had de touwtjes in han den en toen zij kwam te overlij- den, werd het pensioen vrij snel daarna gesloten. Een belangrijke klantenkring van pension Bazel waren de werklieden die op tijde- lijke basis werkten op de scheeps- werven. Het is goed voor Schiedam dat't Fesch huys men- sen naast de gewone hotels weer een alternatief te bieden heeft. In het benedenhuis zijn twee ka mers ingericht. De achterkamer kijkt uit op de tuin en is geschikt voor twee personen. De zonnige voorkamer biedt plaats aan drie personen. De kamers zijn voor- zien van televisie. De gasten de- len douche en toilet en kunnen ook gebruik maken van de keu- ken. Voor kleine uitstapjes in de regio zijn fietsen te huur. De kamers kosten respectievelijk voor 1 persoon 45 gulden, voor 2 personen 75 gulden en voor 3 personen 105 gulden. Voor meer informatie kan men contact opnemen met gastvrouw Margreet Feenstra, op telefoon- nummer 4267534. ANITA BEIJER De iepziekte heeft weer wat slachtoffers geeist. De dienst Groenvoorziening moest aan de Noordvestsingel weer drie bomen rooien die besmet waren met de voor iepen dodelijke ziekte. spintkevers het loodje leggen. De preventieve bestrijding van de iep ziekte verkeert in een proefsta- dium. Schiedam gebruikt nu voor het derde jaar een injectie met ver- zwakte schimmels, waarmee even- eens slechts de besmetting door de kevers bestreden wordt. De injec tie brengt een afweerreactie op gang, die de iep beschermt tegen de echte iepziekteschimmel. De verzwakte schimmel wordt met een guts in de sapstromen van de iep ingebracht en door de boom verder verspreid. De iepziekte is gemakkelijk overdraagbaar en de komende jaren zullen er nog meer slachtoffers vallen. Een enkele boom is in staat uit zichzelf te ge nezen van de bomenziekte. Deze bomen zijn van groot belang bij het zoeken naar een doeltreffend bestrijdingsmiddel voor de iep ziekte.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5