Groots kerstconcert in Engelse sfeer k Oud Schiedam als echo uit het verleden Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in. Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Roswell in Podium progranmia Slechts tien dirigenten in 130 jaar mannenkoor Orpheus Hoogste tijd in Filmhuis Bassie en Adriaan Avondje Oorsmeer BON Woensdag 18 decern ber 1996 *1 SCHIEDAM - Koninklijk Schiedams Mannenkoor Or pheus. De lange en gedragen naam en de geschiedenis van 130 jaar zingen doen ver- moeden dat er een elitaire sfeer heerst onder de zeventig leden van het koor. Niets is minder waar. Voorzitter Bal- vers van Orpheus vindt het niet prettig wanneer Orpheus voor de buitenwacht een eli te-club lijkt te zijn. Balvers: „Om lid te kunnen worden van Orpheus is het voldoende dat je hard 'brand' kunt roe- pen, de contributie op tijd be- taalt en van zingen houdt." Tradities De leden van het 130 jaar oude koor in opperste concentratie tijdens de repetitie. Kerstconcert Nieuw onderkomen Programma Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,75. k Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik /30,40 automa- tisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 aasposT TCus Aaibaarheidsfactor nr. 7 - Els de Schepper Op zaterdag 21 december is de Vlaamse Els de Schepper te zien in Thea ter Schuurkerk. De bruisende Els de Schepper geeft, samen met monsieur Leclerc, een gratis recept ter verhoging van uw aaibaarheid. Men neme drie muzikanten, 1 Els de Schepper, een groot blik muziek, evenveel ab- surditeit en een emmertje vettigheid. Overgieten met een sausje van mie- ren en ontroering. Goed schudden, bestrooien met humor et voila: Aai baarheidsfactor 7. Een lust voor oog en oor. Zaterdag 21 december, 20.30 uur. De voorstelling is uitverkocht. Pocahontas Op zaterdag 28 december vertoont Theater Schuurkerk de film Pocahon tas. In deze romantische en avontuurlijke Walt Disney-tekenfilm draait al- les om haar. A1 honderden jaren leven de Powhatan Indianen, de start van Pocahontas, in Virginia. Pocahontas vindt het heerlijk om met haar vriendjes, wasbeer Meeko en kolibrie Flit, door het bos te struinen. Als zij John Smit ontmoet, voelt zij zich direct tot hem aangetrokken. En hij tot haar. Maar hun liefde wordt door anderen niet gedeeld. Pocahontas is ra- deloos. Ze moet een keuze maken tussen haar geliefde en haar volk. Ne- derlands gesproken. Zaterdag 28 december, 14.00 uur. Toegangsprijs fl. 10,00. Opera II Trovatore - Staatsopera Rousse II Trovatore behoort tot een van de eerste opera's uit Verdi's middenperio- de. De opera is gebaseerd op een Spaans toneelstuk van Gutierrez, die op zijn beurt was beinvloed door Victor Hugo. II Trovatore is een grootscha- lige opera vol meeslepend vocaal vertoon uit Verdi's vroegere jaren. Het is ooit gezegd dat het met zulke muziek overbodig wordt om naar de woorden te luisteren. Er is sprake van 'Schone Zang' waarbij de stem een instrument is voor ongeevenaarde cantilenas en prachtlievende versierin- gep. trillers en andere stemacrobatiek. Doryjerdag 19 december, Grote Zaal, 20.00 uur. Toegangsprijs fl.67,50/ fl.65r. Nu i - Robert Long It Robert Long (foto: Gastel van Koeleman). Robert Long keerde vorig seizoen, na tien jaar afwezigheid, terug naar zijn eerste liefde, het theater. „Ik wil weer eens een echt, direct contact met het publiek. Hun reacties zien, aanwezigheid voelen en samen met een lekker orkest iets teweeg brengen dat alleen in het theater kan." Aldus Robert Long destijds. En het beviel. Als zanger nog altijd even sterk, als cabaretier veranderd, wist hij te overtuigen met zijn programma 'Nu'Met zijn warme stem en scherpe teksten creeert hij een intieme sfeer van teder- heid en ontroering. Zaterdag 21 december, Grote Zaal, 20.00 uur. Toegangsprijs fl.40,-/ fl.37,50. Kerstconcert - The Deep River Quartet •A:< Deep River Quartet (foto: Erik Geven). 25 Jaar Qeep River Quartet! In 1971 werd het Deep River Quartet opge- richt en specialiseerde het zich in het vertolken van gospels en negro-spiri tuals. Vanaf 1980 werd het repertoire uitgebreid met jazz, bluess en bal lads. Hjet Deep River Quartet zet een traditie voort die begonnen is bij groepen als The Golden Gate Quartet en Mills Brothers. De groep heeft een perfecte balans gevonden tussen authentieke en nieuwe arrangemen- ten. Kortom, een onbevangen nostalgisch en tegelijkertijd swingend pro gramma, met daarin eeuwig swingende gospel. Zondag 22 december, Grote Zaal, 15.00 uur. Toegangsprijs fl.37,50/ fl.35,-. De kassa van de Stadsgehoorzaal is gesloten van maandag 23 december 1996 tot en met dinsdag 7 januari 1997. A1 is het koor in de vorige eeuw opgericht door een burgemeester en kent het nog steeds het ere- voorzitterschap toe aan de zittende eerste burger, de leden van het koor zijn grotendeels 'gewone' Schiedamse burgers. Orpheus be- stond in vroeger tijden wel voorna- melijk uit mensen uit de betere kringen. De beter gesitueerden hadden in de vorige eeuw en het begin van de twintigste eeuw im- mers meer mogelijkheden tot vrij- etijdsbesteding dan de gewone man. Orpheus is uniek om de tradities die in de loop van de decennia zijn ontstaan. Een daarvan is de relatief grote bekendheid van de dirigen ten van het koor. Het beperkte aan- tal van een tiental dirigenten in de afgelopen 130 jaar geeft tevens aan dat de dirigenten een grote betrok- kenheid voelen met het koor. De huidige dirigent, de jonge Pirn Overduin, heeft in deze traditie nog zo'n tien jaar te gaan. Een an dere traditie is de zorg waarmee een nieuw koorlid wordt gei'ntro- duceerd. Na vier weken zingen wordt een nieuw lid door een bal- lotage-commissie op een vriende- lijke manier door de mangel ge- haald. De nieuweling krijgt een speld en een stapel papieren mee, waarin de statuten zijn opgenomen en waarin staat wat de rechten en plichten van een koorlid zijn. Na een jaar lidmaatschap is de nieu weling lid voor het leven. Binnen- kort wordt het heuglijke feit ge- vierd dat een van de heren vijftig jaar trouw heeft betoond aan de club. Andere tradities zijn uiter- aard de regelmatige concerten, de nieuwjaarsreceptie en de haring- avond. Op vrijdag 20 december houdt het koor een groots kerstconcert in de Grote of Sint Janskerk. Op deze avond wordt de kerk verlicht door grote brandende kaarsenkronen. Het concert ademt een overwe- gend Engelse sfeer door de taal waarin gezongen wordt en door de sameirwerking met twee Engels georienteerde groepen. Pirn Over duin koos muziek uit verschillende perioden en stijlen van de muziek- geschiedenis, onder andere Grego- riaanse liederen en werk van Pa- lestrina, Byrd, Bruckner en Pou- lenc. Het unieke aan dit kerstcon cert is de afwisseling tussen zang van Orpheus, de bariton Frans Huijts en het Leiden English Choir, en muziek van het Leiden English Brass Ensemble en de or ganist Richard Ram. Het is de be- doeling dat het aanwezige publiek de melodie van een aantal bekende kerstliederen meezingt. De koren zingen daarbij de andere stemmen. Overduin: „Het wordt een feeste- lijke avond, waarbij het publiek zeker een kerstgevoel zal bekrui- pen. De geselecteerde muziek ligt overigens lekker in het gehoor." Orpheus oefent elke dinsdagavond in een ruimte van de Magna-Dei kerk aan de Albardastraat. Tot voor kort beschikte het koor niet over een eigen clublokaal waar v66r en na afloop van het repeteren SCHIEDAM - Ooit was er een dam in de Schie. Als een sprook- je begint de video 'Echo uit het verleden' het verhaal van de stad Schiedam. De band verscheen deze week van de hand van au- teur Henk Kiela. Na een serie boeken over verschillende oude wijken van Schiedam, vond hij het de hoogste tijd de oude tijden ook op bewegend beeld te laten herleven. Op overzichtelijke wij- ze flitst de geschiedenis van de stad voorbij. Van het oude vis- sersdorp in de dertrende eeuw groeit de stad voor het oog van de kijker uit tot de stad van nu. Duidelijk wordt dat er veel is veranderd, maar ook veel be- waard is gebleven. Echo uit het verleden komt bij de kijker in huis op de vertrouwde Kiela-manier. Veel oude plaatjes, met een korte toelichting over het waar, wanneer en wie. Na elke ou de prent zoemt de camera in op de plek zoals die er hedentendage uit- ziet. Verschillen worden duidelijk zichtbaar. Wat vooral opvalt is dat er in de loop der jaren heel wat ge- dempt is in Schiedam. De slootjes, die een straat als bijvoorbeeld de Anna de Zusterstraat nog keurig in twee zijden verdeelde, zijn bijna allemaal verdwenen. Ook enkele karakteristieke voorbijgangers van vroeger zijn niet meer terug te vin- den. Het Spinhuispad doet tegen- woordig veel minder levendig aan dan in 1951 toen er nog dagelijks een straatveger te vinden was. Een buitengewoon leuk detail dat Kiela in de film heeft opgenomen, is de opening van de Passage op 29 juli 1932. Net als iets meer dan een jaar geleden werd er ook toen vol- op feest gevierd. Na de plaatjes met uitleg, gaat de film vervolgens verder met oude bewegende filmbeelden. Een wir- war van fietsers, allemaal werkne- mers van scheepswerf Wilton Fij- SCHIEDAM - Roswell is eind 1995 ontstaan uit twee Rotterdam- se bands. Een aantal leden van Dolphin en een lid van de Dames- kappers bleken muzikaal op de- zelfde frequentie te zitten en het leek alleen maar logisch dit viertal samen te voegen. Dat dit niet zon- der slag of stoot ging heeft ieder- een kunnen lezen in onder meer OOR. Anne-Eva (viool), Dennis (gitaar), Maarten (drums) en Edgar (bas/ zang) trokken zich niets aan van het geharrewar en schreven liedje na liedje. Alsof het vanzelf ging. En de liedjes werden steeds span- nender, met onverwachte momen- ten en vreemde klanken. Verster- kers gaven spontaan de geest. Tek sten werden steeds mysterieuzer en soms zelfs onverstaanbaar. Plec- trums verdwenen van het ene op het andere moment. Naarmate er meer gereperteerd werd konden de leden zich minder goed herinneren waar ze gerepeteerd hadden en hoe lang. Een keer zelfs was Dennis overtuigd dat hij de drummer was. Nu weet hij wel beter. Het was dui delijk dat hier iets bijzonders ge- beurde, en misschien niet van deze aarde... Roswell vraagt zich af of de mens hier wel klaar voor is. Voor deze reis van uitgestekte vlakten tot diep in drukke steden, van leed tot blijdschap, van werke- lijkheid tot fantasie. Er is maar een ultieme test. Zaterdag 21 december treedt de band op in cafe Podium aan de Lange Haven. enoord, baant zich rond de klok van vijf een weg naar huis. Net als nu vormen de Koemarkt en de Rot- terdamsedijk de verkeersaders van de stad, al zijn de fietsers van toen momenteel vervangen door veel- kleurig blik. Onmiskenbaar drukste punt in het centrum van 1955 was de oversteekplaats van het Broesvest. Vervolgens wordt de route van de fietsers vervolgd naar de Overschiessestraat, waar het traditiegetrouw wachten is op de spoorbomen die naar beneden zijn. Het woord 'Wachten' schiet in koeieletters over het beeld. De commentator vertelt dat men op deze plek de meest gesloten slag- bomen van Nederland kon vinden. 'Oud Schiedam gaat verdwijnen' waarschuwt het volgende item. Terwijl op de achtergrond de Ama zing Stroopwafels klinken, schie- ten oude beelden van de echte Ver- brande Erven, Achter de Teerstoof en de open riolen voorbij. Na deze gezellig geborreld kan worden. Zeer recentelijk heeft het bestuur na lang lobbyen een contract gete- kend voor het gebruik van de kel- der van de Magna-Dei kerk. Een aantal koorleden hebben de taak op zich genomen om de ruimte op eigen kracht om te bouwen tot een prettig onderkomen. Orpheus brengt een bar aan in de kale ruim te, richt een wand in met kasten voor de bibliotheek van het koor en plaatst hier en daar tafels met stoelen. De lange geschiedenis van Orpheus zal door middel van fo to's aan de wanden gei'llustreerd worden. MARGREET FEENSTRA muzikale groet uit Zwart Nazareth lijken de meer recente jaren uit Schiedams geschiedenis aan de beurt te zijn. De sloop van de Sint Liduinakerk in 1969, de intocht met gebreken van Sint Nicolaas in 1971, opnamen van de gedeeltelijk in Schiedam opgenomen film Nos- feratu en natuurlijk de feestelijkhe- den rond het 700-jarig bestaan van de stad. Afgesloten wordt met een rondje door de Schiedamse havens tijdens Monumentendag 1996. Alle be- waard gebleven schatten uit het verleden passeren de revue. Ze staan in een stad die op veel punten vrijwel in niets meer lijkt op het dorp van toen. Dat er af en toe nu nog aan verschillende handelingen ouderwetse mankracht te pas moet komen, blijkt wanneer de door mo- toren aangedreven schuit van de filmer de Appelmarktbrug moet passeren. Zelfs in het moderne Schiedam anno 1996 kan de brug op geen andere manier geopend worden, dan ouderwets aan de ket- tingen te gaan hangen. Een stukje verleden. waarvoor zelfs het mo derne heden nog geen oplossing heeft. Echo uit het verleden van auteur Henk Kiela verscheen naar een idee van M.A. Dame bij uitgeverij de Drie Glazen. De videoband kost fl.49,95 en is uitsluitend telefo- nisch te bestellen bij de Drie Gla zen, tel. 4746510. Voor het ver- volg op Echo uit het verleden is Kiela op zoek naar oude 8mm- films die zijn opgenomen in oud- Schiedam. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - De film 'Hoogste tijd' gaat over de kansen die het leven biedt en hoe die kansen verspeeld kunnen worden. Willem Brouwmeester, een 78-jari- ge revue-artiest, gespeeld door Rijk de Gooyer, wordt gevraagd nog een keer een hoofdrol te spelen in het nieuwe toneelstuk van het Auteurstheater. Ondanks het feit dat de rol te hoog ge- grepen lijkt, is hij ijdel ge- noeg om er op in te gaan. En er blijken ongekende taien- ten in hem schuil te gaan. Tot een premiere van het to neelstuk komt het echter niet Het zoveelste drama in het leven van Willem Bouw- meester is een feit. 'Hoogste tijd* van regisseur Frans Weisz draait op vrijdag 20 december om 21.30 uur en zaterdag 21 december om 20.30 uur in gebouw de Teerstoof aan de Lange Nieuwstraat. De toegang is fl. 7,-. Kaarten kunnen wor den gereserveerd via de Schiedamse Theaterkassa, telefoonnummer 4269563. SCHIEDAM - Het overbe- kende komische duo voor kinderen Bassie en Adriaan doet op een van de laatste dagen van het jaar de stad Schiedam aan met hun Lachspektakelshow. De clown Bassie en de serieuze- re Adriaan geven op maan dag 30 december een fami- lievoorstelling in de Sport- hal Margriet. Het duo zal het publiek uitbundig en op eigen wijze begroeten en de spelregels van de voorstel ling aan het publiek doorne- men. Ze zingen met het pu bliek een aantal bekende liedjes en voeren komische sketches op. Zoals de fans van het duo gewend zijn, laat de clown Bassie alles in het honderd lopen en zorgt Adriaan met zijn tomeloos geduld dat alles weer op z'n pootjes terecht komt, De broers uit Vlaardingen zijn al 39 jaar samen in de weer om acrobatische toeren uit te halen. Na Internationale optredens onder de arties- tennaam The Crocksons, kwamen zij in 1976 met het gouden idee van Bassie en Adriaan op de proppen. Nu zijn ze Nederlands' grootste kindervrienden geworden, bekend van radio, televisie en optredeas zoals in de Sporthal Margriet. Kaarten kunnen gekocht worden bij Music Store op de Hoogs- traat 33. SCHIEDAM - Rini van Wil- ligen, muzikant uit diverse bands, waaronder Summer Breese, Tip on In en The Urn, experimentele filmer in de Biesbosch en experimen tele filmer met Hannibal, staat op donderdagavond 19 december als Singer-Song writer in Oorsmeer. De ori- ginele artiest, waarvan be kend is dat alleen al zijn per- soonlijke uitstraling garant staat voor sublieme hlues- muziek, gaat naar verwach- ting met het publiek tot in de hoogste sferen. De passa- giers voor deze reis worden geacht tussen 21.30 en 22.00 uur aanwezig te zijn in het Podium Cafe aan de Lange haven 28 in Schiedam. Het programma van Rotterdams Dagblad TV duurt circa 15 minu- ten, met daarin het laatste lokale en regionale nieuws. Met op maandag en dinsdag een groot aanbod van koopwoningen. Elke dag wordt Auto TV uitgezonden om 07.00 uur, 16.30 uur en nog een herhaling om 00.15 uur. Op zaterdag en zondag om 09.30 uur, 16.30 uur en 20.30 uur.Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en ver- voer. Woensdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Donderdag en vrijdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Zaterdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV Zondag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV om 11.00 uur kerkdienst Maandag en dinsdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. TelefOOn:(i.v.m. contrale bezorgingl Stuur deze bon in een envelop zonder postzeKel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Servicef Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T02g

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17