Skien steeds meer in trek in Noord-ltalie Op Pad Beursfestival groter dan ooit mm-m Weer nachtwacht in Kopenhagen Eigen auto reizen Griekenland steeds populairder Kopenhagen draagt fakkel over aan Thessaloniki Brussel op de schaats AGENDA mm* Grote Italiaanse architecten werden tussen de zestiende en achttiende eeuw naar Turijn gezonden om de hoofdstad van de Savoy - een adellij- ke familie, oorspronkelijk afkomstig uit Geneve - te veranderen in een mooie barokke Europese stad. Veel van die mooie oude bouwwerken, •zoals de arcades van het Piazza Castello tot aan het Piazza San Carlo, kunnen vandaag de dag nog worden bewonderd. Internationaal Kerstwintercircus Eindhoven Kerstfeest in het Land van Ooit r m Turijn; Een stad met fijne Italiaanse tradities Een van de vele parken in Turijn. heren in dure Italiaanse designer pakken voor veel geld lunchen en vergaderen. Naast de bol bevindt zich ook een heli- kopterplatform. Voor veel Turijnen staat De Porta Palantina. het beste geluid worden verkregen voor een popconcert of voor een klassiek zondagmiddag matinee. Het beursgebouw is ontworpen voor di verse tentoonstellingen. Zo vindt hier ie- der jaar de befaamde Motor Show van Turijn plaats maar ook diners voor 10.000 gasten kan men hier organiseren. Enige tijd geleden werd een zaal hele- maal omgebouwd voor een feest in de stijl van het oude Turijn. Zo waren er echte bloemperken aangelegd en ston- den er ouderwetse krantenkiosken. Over een paar jaar zal vlakbij Lingotto de Italiaanse hogesnelheidstrein stoppen en een monorail zal het complex verbin- den met het station. Wie liever met de auto komt, kan die parkeren in de 4.000 plaatsen lellende ondergrondse garage of via de betonnen spiraal in de 'gewo- ne' oude garage. Een complex als dat van Lingotto kan bijna nergens anders staan dan in Turijn. Het is immers een stad die een grote bij- drage heeft geleverd aan Italie op het ge- bied van de wetenschap, mode, film en telecommunicatie. Maar de stad her- bergt meer dan dit. Het is een stad die verrast, van een geheimzinnige schoon- heid is en zich op artistiek en cultureel niveau meet met de fijnste Italiaanse tra dities. Dat alles heeft Lingotto overge- nomen, het is een stad in een stad gewor- den. De opvallende 'La Bol la'. Het karakter van de stad is verder ont- staan gedurende de laatste eeuwwisse- ling toen vele neo-klassieke en art-nou- veau panden werden neergezet, om- zoomd door pleinen, boulevards en ri- vieren Kunstzinniee inspiratie kan men op<foei> in alle hoeken en gaten van de stad. Zo zijn onder meer het Koninklijke paleisen de kapel van de Heilige Shroud teTezoeken. Er zijn ook het hele jaar door diverse belangrijke exposities en permanente workshops in bijvoorbeeld het Egyptische museum en in het be- roemde Kasteel van Rivoli. Tot en met volgend jaar maart kan men in het Palaz zo Bricherasio een expositie van de schilder Dali zien. A1 wandelend door Turijn kan men de vele tientallen kleine winkeltjes en pat- tisserieen niet ongemerkt voorbij lopen. Grote Italiaanse ronde cakes in mooie dozen en blikken en de vele etalages met potjes olijven en artisjokken staren je verleidelijk aan. Wijn kan geproefd worden in de excellente wijnkelders of in een van de gezellige Turijnse cafeet- jes. Een opvallend bouwwerk in Turijn is de oude Fiat-fabriek 'Lingotto'. In de jaren tachtig werd dit door architect Renzo Piano verbouwd tot een ultramodern en multifunctioneel centrum. Bovenop het vijf verdiepingen tellende gebouw be vindt zich nog de oude testbaan van Fiat. Begin jaren negentig werd midden op het gebouw de futuristische 'La Bolla' gebouwd, zoals de Italianen hem noe- men. Het is een opvallende ronde door- zichtige koepel, vanwaar het uitzicht over de stad fabelachtig is. Hier mogen V--- k De winkelverdieping van Lingotto La Bolla symbool voor het nieuwe Tu rijn. In het Lingotto van nu, met de vele fa- brieksramen en beton- en staalconstruc- ties, kunnen congres- en beursgangers slapen in het uiterst comfortabele vier sterren hotel Le Meridien, eten in een van de diverse restaurants, winkelen op de derde verdieping en luisteren naar een concert in het auditorium. Dit laatste is een zeer modern theater met felrode stoelen en kersenhouten panelen die in verschillende standen kunnen worden gezet voor de juiste akoestiek. Zo kan Het bezoekersaantal van het Op Pad Beursfestival op 1 en 2 februari zal ruim de 20.000 overstijgen. Skien in Noord-ltalie wordt steeds aan- trekkelijker. De lire is goedkoop en de omstandigheden voor het skien zijn vaak perfect. Een mooi dik pak sneeuw en een fel schijnend zonnetje aan de zuidzijde van de Alpen maken het zeer aantrekkelijk om de iets verdere reis naar bijvoorbeeld Sistrie of Valle d'Aosta te maken. Trein, auto, bus of vliegtuig; ieder transport is mogelijk. Hou er alleen wel rekening mee dat als je met eigen vervoer gaat het een lang stuk rijden is. Files komen vooral in het weekeinde voor bij de Mont Blanc tunnel, de Frejus tunnel en de Sint Bernard tunnel. Ook zijn in Italie 's winters de hoge bergwegen en passen vaak gesloten. Als ze wel geopend zijn voor het verkeer dan zijn op sommige wegen en passen sneeuwkettingen ver- plicht. Dit wordt aangegeven met spe- ciale borden. In het Nederlandse congresgebouw in Den Haag wordt op zaterdag 1 en zon- dag 2 februari het Op Pad Beursfestival 1997 georganiseerd. Het Op Pad Beurs festival staat onder auspicien van Op Pad, het ANWB-tijdschrift voor actieve vakanties. Het evenement is de grootste beurs in Nederland op het gebied van actieve va kanties. Hieronder verstaat men vooral vakanties die op eigen kracht en in har- monie met de natuur en milieu plaats- vinden. Daarbij moet je denken aan bij voorbeeld bergwandelen, fietsen, kanovaren maar ook aan klimmen, tour- langlaufen, speleologie en parapente. Het programma van het Op Pad Beurs festival 1997 heeft voor iedere buiten- sporter wat te bieden. Op de beurs staan circa 250 grote en kleine organisaties. Hier kun je terecht voor informatie over honderden verschillende bestemmingen. Verder zijn er verkeersbureaus, boek- winkels, buitensportspeciaalzaken en belangenorganisaties aanwezig. Het Op Pad Beursfestival is vooral een actieve beurs. Bezoekers worden uitge- nodigd mee te doen aan tal van work shops zoals Kaart en Kompas, Fietsrepa- ratie, Rugzak inpakken en Waterzuive- ring. Daarnaast zullen er vele lezingen worden gegeven door onder andere bergbeklimmer Ronald Naar en wereld- fietser Frank van Rijn. Een kleine greep uit het verdere pro gramma: een muziekterras, een lezers- informeren-lezers paviljoen, kano-de- monstraties en een Internet-terras. Bo- vendien zijn er door het hele gebouw ca- teringpunten met culinaire hoogstandjes uit andere culturen te vinden. Het Op Pad Beursfestival is beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 15,- (tot 12 jaar 5,-). Zowel met de auto als met het open- baar vervoer is de hal goed te bereiken. Op alle NS stations kunnen festival be zoekers een Rail-Idee kopen, waarbij treinreis, aanvullend vervoer en de toe- gang in een kortingskaartje zijn gecom- bineerd. Voor het publiek is een speciaal telefoonnummer opengesteld waar in formatie te krijgen is over het Beursfes tival: (070)314 14 20. Het is de laatste maand dat Kopen hagen Culturele Hoofdstad van Europa is. Per 1 januari valt die eer te beurt aan het Griekse Thessalo niki. De Deense hoofdstad pakt nog een keer goed uit. Van 26 december tot 1 april is in het Nationaal Museum een grote tentoonstelling te zien oer het leven en werk van koningin Margrethe I (1353-1412). Zij was een kleurrijke, slagvaardige en in- vloedrijke vorstin die de noordelij- ke landen tot grote daden inspi- reerde. Onder haar bewind kwam precies 600 jaar geleden de Unie van Kalmar tot stand, een unie tus sen Denemarken, Noorwegen (met IJsland en Groenland) en Zweden (met Finland). De expositie toont onder meer kunst en gebruiksvoor- weipen uit genoemde periode. In het museum voor moderne kunst 'Louisiana' in Humlebek, ten noorden van Kopenhagen, is tot en met 19 januari de expositie Picasso en de Middellandse Zee te zien. Hier staat het klassieke ele ment in Picasso's werk centraal. De expositie toont de interactie tussen de klassieke cultuur van het Middellandse Zeegebied en de werken van de meester. Het middeleeuwse klooster van Esrum, nabij Kopenhagen, was in de middeleeuwen een van de be- langrijkste culturele centra in noord-Europa. Het maakte deel uit van de Cistercienzer orde en was verbonden met dat van Clervaux in Luxemburg. Het gebouw is na een grondige restauratie weer in ge- bruik als cultureel centrum. Kopenhagen kent na 133 jaar weer een 'nachtwacht". Op vrijdag en zaterdag-avond maakt hij - vooral voor toeristen - een ronde door de oude binnenstad. Hij houdt niet al leen een oogje op de eigendom- men van de burgers, maar geeft onderweg ook uitleg bij interessan- te plekjes en zingt een aantal spe- ciale liedjes. De nachtwacht gaat gekleed in passende ouderwetse kledij, draagt een kaarslamp, maar is voor alle zekerheid wel voorzien van een mobiele telefoon. Wie met hem wil meelopen moet op ge noemde dagen op 21.00 uur klaarstaan op de Grabrodre Torv, een pleintje vlak achter het beken- de winkel-wandelgebied Stroget (ter hoogte van de Amagertorv. ongeveer in het midden van Stro get). De wandeling duurt ongeveer een uur. Kopenhagen is de vierde stad in Denemarken die de nachtwacht weer heeft ingevoerd. Eerder de- den de historische steden Ribe en Ebeltoft in Jutland en Hans Chris tian Andersen geboortestad Oden- se op Funen dit al. Nederland kende het al; een open- lucht-ijsbaan midden in de stad. Het Leidseplein in Amsterdam wordt immers al enkele jaren om gebouwd tot echte ijsbaan. Brussel keek eigenlijk al met scheve ogen naar dit succesvolle initiatief en dit jaar gaat het dan echt lukken. Stel je zelf 's avonds voor op een goed verlichte Grote Markt, omringd door de vergulden barokgevels uit de zeventiende eeuw, op een ijs baan van 800 vierkante meter. Na- tuurlijk blijft er ook plaats voor de traditionele kerststal en de reuze- kerstboom. Dat lijkt toch een mooie entourage om de ijzers on der te binden en te gaan glijden, schuiven en schaatsen op deze openlucht-ijsbaan. Op veel dagen zijn er speciale acti- viteiten en evenementen gepland. Tijdens de opening van de baan op 20 december kan men van 19.00 tot 23.00 uur genieten van 'Mos- kou on Ice', 's Avonds is er vaak een licht- en geluidshow en op 25 december zal de Kerstman langs- komen zwieren. De ijsbaan ligt er van 20 december tot en met 5 ja nuari. Iedereen mag gratis op het ijs, alleen op zondag wordt er 100 BF gevraagd maar dan krijg je als toerist wel gratis schaatsen aange- boden. De overige dagen zijn deze te huur. „Ondanks de afstand om met de ei gen auto naar Italie af te reizen, zo'n 1200 km, maakt het ferry-ver voer richting cultuur-paradijs: Griekenland een enorme groei door", aldus een woordvoerder van Strintzis Lines, een Griekse veerdienstmaatschappij, die dage- lijkse diensten tussen Italie en Griekenland. Duizenden landge- noten maken gebruiik van de 4 'blauwe Ferry-schepen': de Ionian Island, Ionian Galaxy, Ionian Star en de Ionian Sun op de populaire routes: Venetie of Ancona naar corfu-Igoumenitsa-Patras. (6 af- vaarten per week) of vanuit Brindi- si naar Corfu-Igoumenitsa (dage- lijkse afvaarten in de periode maart t/m September '97). In totaal 926 afvaarten. Sedert de beeindiging van het poolpartnership met een andere Griekse rederij heeft Strin- zis Lines de in Etten-Leur geves- tigde veerdienstspecialist 'CT SEABRIDGES' aangesteld als ge- neraal agent voor Nederland. Met de "Value for Money' overtochten vanuit Ancona of Venetie wordt een eigen auto vakantie in Grie- kenland nu voor zeer velen bereik- baar. In het laagseizoen maakt men met een auto 2 inzittenden een overtocht vanuit Ancona al vanaf fl.242,- per enkele reis naar Corfu- Igoumenitsa-Patras. Vanuit Ve netie fl.264,- per enkele reis. Dit inclusief 30% korting op de terug- reis. Hutaccommodatie is beschik- baar vanaf fl. 142,-. Naast de dien sten naar Griekenland onderhoudt Strintzis Lines eveneens een antal binnenlandse verbindingen tussen de eilanden van de Cycladen; An- dros, Tinos, Mykonos en tussen Cefalonia en Ithaca met 5 blauwe ferry-schepen: Superferry II, Sea- jet I, Delos, Eptanisos de Strintzis Lines schepen aan de strengste vei- ligheids- en comfort-eisen van de ze tijd: restaurants, bars, lounges met TV/Video, casino, games hall, tax free shops, boutiques, kinder- speelplaats, ziekenboeg. liften, sta- blisatoren, zwembad en telefoon. telex en fax faciliteiten en maken de overtocht vergelijkbaar met een mini-cruise naar het cultuur-para dijs: CT Seabridges, tel. 076- 5038666, fax 076-5019639 Het Internationaal Kerstwintercircus is weer present in de stad Eindhoven van woensdag 25 december tot en met donderdag 2 januari. Circusprodu- cent Billy Arata heeft samen met Fons Bruins, directeur van Stadsschouw- burg Eindhoven, een programma samengesteld met vele artiesten uit bin- nen- en buitenland. Op 25 en 26 december is het mogelijk om aansluitend op de voorstelling deel te nemen aan een kerstbuffet in het Theatercafe. De prijzen zijn 39,50 voor volwassenen en 23,50 voor kinderen. Op zaterdag 28 december is er rond 16.00 uur een dierenbrunch op het gazon links van de Stadsschouwburg. Meer info tel. (040) 211 11 22. Op eerste en tweede Kerstdag wordt het Ooiters Kerstfeest gevierd. Om drie uur wordt men verwacht in de sfeervolle Koningssael door de Hof- houding. Vervolgens wordt een overheerlijke kerstdis geserveerd door de Gouvernementele Keukenbrigade. Uiteraard zijn de bijzondere inwoners van het Land van Ooit aanwezig bij dit Ooitse Kerstfeest. De hofdirigent van het Land van Ooit zal samen met zijn kerstkoor zorgen voor een muzi- kale Ooitsfeer. Meer info tel. (0416) 37 77 75. i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 35