Organisatievernieuwing vooral kwestie van cultuurverandering 1 21?o Gift voor Ouderenwerk Winkeliers Groenelaan betuigen spijt over magere Kerstmarkt Een avondje 'Moonlight shoppen' bij Plus Markt MaasposT Afvalkalender W.I.C. open rond de feestdagen Aquarellen van Schiedamse plekjes Rotary Club organiseertberoepenvoorlichtingsavond Leidinggevenden moeten het goede voorbeeld geven Bedrijfsvoering ONS rondom de feestdagen De medewerkers van de N.V. ONS wensen u fijne kerstdagen en een prettige jaarwisseling! Informatiepakketvuurwerk gratis te krijgen bij GGD J SCHIEDAM - Een club waarin ruim vijfenvijftig be- roepen zijn vertegenwoor- digd. Dat lijkt de perfecte vraagbaak voor onzekere scholieren die op het punt staan een keuze voor het le- ven te maken. Daarom orga nised! de Rotary Club Schiedam jaarlijks zoge- naamde beroepenvoorlich- tingsavonden op de drie gro- te onderwijsinstellingen in Schiedam. Donderdagavond 12 december was het voor de achtste keer weer zover. Bovenbouwleerlingen van scholengemeenschap Schra- venlant, Spieringshoek en het Stedelijk Gymnasium, die van te voren hadden aan- gegeven over welke beroe- pen ze meer wilden weten, werden door de verschillen- de Rotary Club-leden een avond lang bijgepraat, re- gelrecht uit de praktijk. Flinkveranderd In verband met de feestdagen is de ONS gesloten op woensdag 25 en donderdag 26 december 1996 en op woensdag 1 januari 1997. Op deze dagen blijft ONS via het alge- mene nummer (2621000) bereikbaar voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en tv signalen. Tijdens de feestdagen wordt er geen huisvuil en GFT-afval ingezameld. Let u op de vol- gende wijzigingen: Woensdag 25 december (Eerste Kerstdag): geen huisvuilinzameling in de Velden- en Vlinderbuurt, geen GFT-inzameling. Inhaaldag: dinsdag 24 december (een dag eerderl). Donderdag 26 december (Tweede Kerstdag): geen huisvuil en GFT-inzameling. Inhaaldagen: GFT vrijdag 27 december, huisvuil 30 december. Woensdag 1 januari (Nieuwjaarsdag): geen huisvuilinzameling in de Velden- en Vlinderbuurt en geen GFT-inzameling. Inhaaldag: donderdag 2 januari. Uw kerstboom kunt u na de feestdagen naar het Milieustation brengen of verkleind in de GFT-bak doen. Een andere mogelijkheid is het meegeven van de boom aan de huis- vuildienst. Wij verzoeken u vriendelijk om na de jaarwisseling de vuurwerkresten in uw straat zo veel mogelijk op te ruimen. N.V. ONS, Van Heekstraat 15, Postbus 79,3100 AB Schiedam. Geen bezuiniging ■mr^n r CONTACTLENZEN Woensdag 18 december 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - Alle inwoners van Schiedam ontvingen begin 1996 de eerste Afvalkalender van ONS Milieu. Door de vele positieve re adies besloot de ONS ook voor 1997 opnieuw een Afvalkalender uit te geven. Deze kalender die be gin januari huis aan huis wordt verspreid heeft een Schiedams ka- rakter. Twaalf stadsgenoten, die elk op een bijzondere manier bij het milieu betrokken zijn. verleen- den hun medewerking. Iedere maand staat er een ander thema centraal en vertellen deze mensen ists over dit thema, aangevuld met enkele tips, Ook bevat de kalender weer informatie over afvalinzame- ling, de routes van de KCA-wa- gen, inzameling van oud papier en de wijzigingen in de ophaaldien- sten. De Afvalkalender wordt niet be- zorgd bij adressen met een sticker 'geen ongeadresseerd drukwerk' op de brievenbus. Mensen die deze sticker op de brievenbus hebben, en toch de Afvalkalender willen ontvangen, kunnen begin januari contact opnemen met ONS Milieu, telefoonnummer 4465294. SCHIEDAM - Het Woon Informa tie Centrum op het Stadserf in Schiedam is tussen Kerst en Oud en Nieuw gewoon geopend. Het Woon Informatie Centrum is al- leen gesloten op Eerste en Tweede Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Het Woon Informatie Centrum biedt woningzoekenden een actu- eel overzicht van alle nieuwbouw- projecten in de koopsector en de wat duurdere huurwoningen in Schiedam. Het Woon Informatie Centrum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11.00 tot 16.30 uur. Op donderdag is het Centrum tot 20.00 uur open. We- kelijks bezoeken zon 150 woning zoekenden het Woon Informatie Centrum om zich diepgaand te ori- dtiterenop de Schiedamse woning- markt. SCHIEDAM - Rond 1980 schil- derden de toenmalige Schiedam- mers Nico van Welzenes en Leo Kruis Schiedamse stadsgezichten en plekjes uit de directe omgeving. Deze aquarellen zijn nu opgeno- men in de collectie van de arto- theek. Het Gemeente Archief is op zoek gegaan naar historische af- beeldingen van de geschilderde lo- caties. Zo is er een tentoonstelling ontstaan waarvan een aantal wer- ken te bewonderen zal zijn in het gemeentearchief aan de Korte Ha ven 133. De opening van de ten toonstelling vindt plaats op zater- dagmiddag21 december om 15.30 uur in de Artotheek. Tijdens de opening, die voor iedereen gratis toegankelijk is, geven Nico van Welzenes en de fotograaf Jan van de Ploeg een toelichting op hun werk. en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Iedere Schiedammer kan zo'n no- i stalgische plekje in huis halen door een abonnement te nemen op de Artotheek. De werken kunnen in het archief en in de Artotheek ge- reserveerd worden en na de ten toonstelling worden opgehaald. Een abonnement kost fl.84.- per jaar, CJP halve prijs en voor deze gelegenheid geldt ook het halve ta- rief voor 65-plussers. Voor infor matie kan men terecht bij het Ge meente Archief (4266727) of de Artotheek (4709827). 'Hoeveel verdient het blijft belangrijke vraag Uit het eigen ledenbestand kan de Rotary Club putten uit een ver- scheidenheid van vijfenvijftig be- roepen. Van accountant tot opti- cien. En als er leerlingen zijn die iets uit de praktijk willen horen van een vakgebied waarin geen van de leden werkzaam is, gaat de voorzitter gewoon op zoek naar iemand die bereid is de leerlingen het een en ander te vertellen over zijn of haar beroep. Zo zijn er ook een aantal niet-leden die ieder jaar weer bereid zijn vragen te be- antwoorden over de opleiding en alles dat van belang kan zijn voor de keuze waar iedere leerling voor staat. Theo Clarijs, decaan van scholengemeenschap Schra- venlant waar donderdag 12 de cember de beroepenvoorlichting werd gegeven, geeft adviezen en staat leerlingen zo goed mogelijk bij, maar zou nooit uit de praktijk van alle dag informatie over de verschillende beroepen kunnen geven. Hij drukt leerlingen dan ook altijd op het hart naar de voorlichtingsavond te komen. Gezien de grote opkomst en het enthousiasme van de leerlingen, hadden zij dit advies ter harte ge- ■hhhhi Gezelligheid troefop de beroepsvoorlichtingsavond van Rotary. nomen. Vooral anno 1996 is het erg belangrijk dat leerlingen een goede keuze maken. Door de in- voering van de tempobeurs en het gegeven dat een lening omgezet wordt in een schuld als een stu dent niet het vereiste aantal stu- diepunten behaalt, kunnen leer lingen zich niet meer de luxe per- mitteren om gewoon maar te kij- ken of een bepaalde studie bevalt. Om een gefundeerde keuze te kunnen maken is voorlichting over de verschillende beroepen erg belangrijk. Rotary Club Schiedam gaat hierbij niet over een nacht ijs. De avonden zijn door serviceclub zo opgezet dat iedere leerling twee keer drie kwartier voorlichting krijgt. Dit jaar was er grote interesse voor bedrijfseconomie en psy- chologie. De interesse voor psy chologic is een landelijke trend en begon al een aantal jaren gele- den. Mevrouw Paping, als psy- chologe werkzaam binnen een huisartsenpraktijk in Schiedam, geeft al een aantal jaren voorlich ting over haar vakgebied. Omdat het aantal leerlingen dat belang- stelling heeft voor haar vakgebied zo groot is, heeft de organisatie nog een psycholoog benaderd. Dit is de heer Van de Breevaart, die werkzaam is als bedrijfspsy- choloog bij de Arbo-dienst in Rotterdam. De twee psychologen vertellen de leerlingen tijdens de avond uitgebreid met welke psy- chische problemen ze zoal in de dagelijkse praktijk te maken heb ben. Zo wordt hen direct duide- lijk hoe breed het vakgebied psy chologic in de praktijk is. De psy chologen werden voornamelijk aan het woord gelaten. Slechts een enkele vraag werd gesteld. Een jongen wilde wel weten hoe veel een psycholoog verdiende. Het antwoord op deze vraag bracht allerlei reacties teweeg, zodat het ijs was gebroken. Psycholoog Paping vertelde na de eerste voorlichtingssessie goed te kunnen merken dat de tijden flink veranderd zijn. „Toen ik op de middelbare school zat stelde je zon vraag simpel weg niet"Fen- nie Kostense, een leerlinge die op 6-atheneum van scholengemeen schap Schravenlant zit, gaf aan dat zij de vraag 'hoeveel verdient het' niet zo belangrijk vindt. ,,Ik vind het veel belangrijker dat ik later iets kan doen waar ik plezier in heb." Fennie heeft zich overi- gens nog niet voor een opleiding ingeschreven. Officieel hadden leerlingen zich voor 1 december 1996 moeten inschrijven. De meeste leerlingen hebben dit ook wel gedaan, maar Fennie heeft de knoop nog niet kunnen doorhak- ken. Ze heeft veel interesses, een vakkenpakket waar ze alle kanten mee uit kan, en voor alle vakken goede cijfers. Dit alles maakt dat ze het moeilijk vindt om te kie- zen. Ze benijdt haar vriendin die vorig jaar al wist dat ze sociologie wilde gaan studeren en zich voor deze studie ook heeft ingeschre ven. Fennie zegt ten slotte: „Ik denk dat ik een studie kies die me leuk lijkt, want als de studie me leuk lijkt zal wat ik er later mee kan doen ook wel interessant zijn." Zo maakt iedere leerling ook dit jaar weer op totaal ver schillende gronden zijn of haar eigen afweging. ANITA BEUER SCHIEDAM - „De macht bij de Dienst Gemeentewerken was tot voor kort zeer sterk geconcen- treerd in de top", vertelt directeur ad interim Maarten van Dijk. Op zijn eerste werkdag in oktober 1996 riep hij de negen hoofdafde- lingschefs van de dienst bijeen en maakte hen duidelijk dat de chefs onder zijn bewind de dagelijkse gang van zaken zoveel mogelijk zelf behoren te regelen. De chefs zijn door hun jarenlange ervaring goed in staat zelfstandig keuzes te maken, aldus de interim directeur. Maarten van Dijk gaf hen te ken- nen dat hij zo weinig mogelijk te maken wil hebben met details. Stuiten de chefs op onoverkomelij- ke problemen. dan is hij uiteraard bereid zijn steentje bij te dragen bij het vinden van een oplossing. Van Dijk vergelijkt zijn werkwijze met een voetbal elftal: „Voetbal speel je samen, maar het zetten van een doelpunt is aan een enkeling voor- ons ons behouden. Ik heb liever dat de di recteur een kader schept waarbin- nen anderen in staat zijn doelpun- ten te scoren." De interim direc teur is met ingang van oktober 1996 voor zes tot negen maanden aangesteld bij de Dienst Gemeen tewerken. Zijn taken bestaan uit het vervullen van de directeurs- functie, die met de pensionering van Harm de Block vrij kwam, en het vervullen van de functie van 'trekker' in het organisatievernieu- wingsproces (OVP) van de ge meente Schiedam, voor de toe- komstige twee sectoren Stedelijk Beheer en VROM. In de periode tot nu toe zijn Maarten van Dijk twee zaken opgevallen. „De dienst Gemeentewerken werkt met vak- bekwame mensen, die een hoge in- zet tonen. Minder positief vond ik de verdeling van de bevoegdheden en verantwoordelijkheden, die ge- concentreerd was in de hogere re- gionen van de hierarchie. De dienst Gemeentewerken kende een ouderwetse manier van leidingge- ven die anno 1996 ongebruikelijk Aan Van Dijk de taak om de kolos met zo'n 300 medewerkers om te vormen naar twee moderne secto ren met een platte organisatiestruc- tuur. Dit gebeurt in een aantal fa- sen, beginnende met een produkt- beschrijving. Hierin wordt aange- geven welke produkten en dien- sten de huidige dienst Gemeente werken genereert. Voorts zal Van Dijk een voorstel maken voor de organisatiestructuur van de toe- komstige sectoren Stedelijk Be heer en VROM. Een opvallende verandering die Van Dijk voorst- aat is de zogenaamde 'output-fi nanciering'. In eenvoudige be- woordingen komt dit er op neer dat aan het geld dat een afdeling ter beschikking staat, een aantal taken gekoppeld wordt. De afdeling geeft aan wat zij met het geld kan realiseren en informeert de Ge- meenteraad hierover. Vindt de Ge- meenteraad het takenpakket te ge- ring, oftewel, is de 'output' te wei nig, dan kan zij er voor kiezen meer geld te besteden aan de des- betreffende afdeling, zodat het ta kenpakket uitgebreid kan worden. Dit in tegenstelling tot de vroegere 'input'-financiering, waarbinnen alle voorkomende werkzaamheden werden uitgevoerd met de beschik- bare middelen en mensen, waar- door aan het eind van het jaar te- korten ontstaan. Met de output'- financiering hoopt Van Dijk de te- korten te beperken. Ondanks de zorgvuldige voorbe- reiding van het OVP en een schrif- telijk baangarantie aan het huidige personeel, zijn de medewerkers niet gerust over hun toekomstige werkplek. Van Dijk benadrukt dat het organisatievernieuwingsproces (OVP) geen bezuinigingsmaatre- gel is. Hij vindt het spijtig dat een deel van de medewerkers niet ge- looft dat het slechts om een andere manier van werken gaat. Mis- schien komt deze angst voort uit de cultuur die tot op heden bij de dienst Gemeentewerken gangbaar was. Alle initiatieven kwamen im- mers vanuit de top van de organi satie en de mensen op de werk- vloer hadden daar weinig tot geen inspraak in. De medewerkers zul- len in de huidige overgangsfase concrete verbeteringen willen zien om vertrouwen te krijgen in een nieuwe manier van werken. De moeilijkste fase in het OVP is de verandering van de bedrijfscul- tuur. Van Dijk verwacht dat dit on- derdeel een aantal jaren zal kosten: „De houding van medewerkers is moeilijk te veranderen, omdat ja renlange gewoontes ingesleten zijn. Ik denk dat de leidinggeven den hierin een belangrijke rol kun nen spelen door het goede voor beeld te geven." De regeerperiode van Van Dijk eindigt halverwege 1997. De werving voor zijn opvolging is ge- start. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de toekomstige sectorhoofden binnen de eigen gelederen gevon- den worden. MARGREET FEENSTRA Toen er nog gelachen kon worden op de kerstmarkt aan de Groenelaan. SCHIEDAM - Het had zo mooi kunnen zijn. Een Kerstmarkt vol koopjes, kraampjes, kerstmannen en vooral veel publiek. Maanden van voorbereiding hadden de win keliers van de Groenelaan er in zit- ten. Want ja, je moet tegenwoordig toch wat extra's doen als winkel- straat. De promotie van de markt was tot in de puntjes geregeld. Borden tot aan Spangen moesten belangstellenden warm maken voor de markt in de Gorzen. Dat was ook allemaal wel gelukt. Het enige waar het zaterdag 14 decem ber aan schortte was de markt zelf. In plaats van de tachtig beloofde kramen, stonden er net dertig. Een foutje van het promotieburo dat door de winkeliers was ingescha- keld. 's Morgens in alle vroegte voelde Ton Snoeij, penningmeester van winkeliersvereniging Groenelaan, al nattigheid. Promotieburo Altena uit Kaatsheuvel was weliswaar be- zig de kraampjes in de winkelstraat uit te stallen, maar erg veel leken het er niet te zijn. ..Zestien winke liers uit onze straat hadden een kraampje gehuurd, voor de overige marktleden zou het buro zorgen. Tachtig kramen was de verwach- ting. Ik geef onmiddellijk toe dat dat er wel erg veel zijn, maar op een kleine zeventig hadden we ze., ker gerekend.Het werden er ech- ter zevenentwintig. Zodra het drei- gende debacle duidelijk werd, be sloot Snoeij de overige leden van de winkeliersvereniging in te sei- nen. Besloten werd in allerijl wat borden in elkaar te zetten, met hierop de spijtbetuigingen over de, magere Kerstmarkt. „Waar we konden hebben we mondeling het een en ander toegelicht, maar ja, daar bereik je toch niet iedereen mee. Sommigen mensen hebben- het bijvoorbeeld niet eens tot mijnj kraampje volgehouden, die haak- ten halverwege al af. Net als de kerstmannen die we hadden inge- huurd, die hielden het na anderhalf uur ook voor gezien." Momenteel onderzoekt de winke liersvereniging welke stappen er. juridisch tegen het buro kunnen worden ondernomen. ,,We moeten kijken of we ze op de een of andere manier aansprakelijk kunnen stel len voor de geleden schade. Al kan geld alleen het natuurlijk nodit meer goed maken. Het vertrouwen van het publiek is goed bescha- digd. De toekomst zal moeten uit- wijzen of we nog publiek kunnen j trekken bij een volgende aktivi- teit." I iM iiirr^TB ml ml ml i poBtd# dv. hem*! i 1 NOLENSLAAN De kerstman komt de traktaties brengen voor de klanten van het 'moonlightshoppen'. SCHIEDAM - In de Plus Markt aan de Mgr. Nolenslaan 460 kun nen de klanten op donderdag 19 december op een wel heel bijzon dere manier hun boodschappen doen. Tijdens het Moonlight shop- pen, dat die avond in de Schiedam se supermarkt de premiere beleeft, zal het personeel de klanten nu eens niet in het bekende schort, maar in gepaste zwart-witte kle- ding te woord staan en bedienen. Door de speciale sfeerverlichting, pianomuziek en kerstcadeautjes wordt een gezellige kerstsfeer ge- creeerd. Hierin kan men winkelen terwijl er hapjes en drankjes wor den geserveerd en activiteiten wor den aangeboden. Zo kunnen er bij voorbeeld kerststukjes worden ge- maakt en glazen gegraveerd. Alle klanten worden deze avond dus extra verwend en verrast. In de Plus Markt vinden vaker demon, straties en proeverijen plaats, maar de komende kerstdagen zijn een goede aanleiding om het allemaal wat grootser aan te pakken. Het Moonlight shoppen duurt van 18.00 tot 22.00 uur. De ondertekening van de cheque die het Ouderenwerk ft.30.000, - rijker maakt. SCHIEDAM - De plaatselijke afdeling Schiedam van het Fonds Zomer- postzegels heeft op vrijdag 13 december jongstleden een bedrag van fl. 30.000,- overhandigd aan de Stichting Ouderenwerk Schiedam. Deze bij- drage is bestemd voor de inrichting van de nieuwe en grotere ruimten die bestemd zijn voor de activiteiten van het Steunpunt Schiedam Centrum- Oost aan de Marconiweg. De Stichting Ouderenwerk hevelt de activitei ten en diensten over naar de locatie in het nieuwe wooncomplex aldaar. Ouderen die woonachtig zijn in dit deel van de stad, kunnen bij Ouderen werk terecht voor hulp. diensten en recreatieve activiteiten. Het steunpunt levert daarmee een bijdrage aan de mogelijkheid ouderen langer zelfstan dig te laten wonen. Jaarlijks levert de verkoop van ouderenpostzegels en wenskaarten meer dan drie miljoen gulden op. Dit bedrag wordt in zijn to- taliteit besteed aan allerlei projecten voor ouderen in Nederland. werk dat het niet deed. In de folder en de vuurwerkkrant die in het'in- formatiepakketje zitten. worden tips gegeven voor het veilig om- gaan met vuurwerk. Hierin staat bijvoorbeeld ook dat deze weige,- raars vaak juist af gaan wanneer je dat niet verwacht. Gewoon niet meer afsteken dus. Het informatiepakketje over vuur werk is gratis af te halen bij de Ge- zondheidswijzer van de GGD NWN, van Hogendorplaan 501 in Vlaardingen. De Gezondheidswij- zer is iedere dag geopend van 9.30 tot 15.30 uur. Het pakketje is ook telefonisch te bestellen op tele foonnummer (010) 248 80 04. REGIO - De Gezondheidswijzer van de GGD Nieuwe Waterweg Noord besteed sinds deze week aandacht aan veilig omgaan met vuurwerk. Speciaal voor jongeren die vuurwerk gaan afsteken, ligt er een gratis informatiepakketje klaar. Voor de 25ste bezoeker die dit pakketje komt afhalen ligt een handdoek van zijn of haar favorie- te voetbalclub klaar! 'Gelukkig Nieuwjaar!'. Tegen het einde van het jaar wenst iedereen dit elkaar toe. Helaas gaat zo'n 'goed einde en een voorspoedig begin' niet voor iedereen op. Door te experimenteren met vuurwerk of door vuurwerk op de verkeerde manier af te steken beginnen zo'n 800 mensen het jaar met brand- wonden of ander letsel. Goed nieuws is dat het aantal slachtoffers tijdens de afgelopen jaarwisseling gedaald is van 1.100 naar 800. Slecht nieuws is dat 4 van de 10 vuurwerkslachtoffers niet door hun eigen schuld gewond raakt, maar als omstanders door onverantwoordelijk gedrag van an deren gewond raakt. Bijna een- derde van de slachtoffers wordt pas op 1 januari overdag behan- deld. Deze ongevallen worden waarschijnlijk veroorzaakt door de zogenaamde weigeraars: het vuur- per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met :yi<yete*. /httOti de ofttieic*.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5