Van rustiek stationnetje tot modern verkeersknooppunt FreeLans, een Schiedamse successtory Wonen aan het water Woningcorporatiesoptimistisch over toekomst wijk Groenoord MaasposT Kaarslicht op Grote Markt Tentoonstelling Stationsplein en omgeving: Rijnmondschool gesloten vanwege veiligheid Popmuzikant kan zijn hartophalen bij Scream Kerstshow Driemaasstede Gebrandschilderde ramen in Maascollege herplaatst KERKDIENSTEN SCHIEDAM - ja: dat waren den. Toen kon al vanaf half maken van je En de treinen? tijd, maakt de Vroeger, ach nog eens tij- je bij de NS zes gebruik avondretour. Die reden op nieuwe ten toonstelling in het Stedelijk Museum duidelijk. Een kleurige affiche uit 1939 vermeldt trots in zwierige letters geschreven: „Met de regelmaat van een uurwerk: Nederlandsche Spoorwe- gen." Schiedam kreeg zijn eerste station in 1846, be- wijst een oude prent. In sneltreinvaart neemt de ten toonstelling Het Sta tionsplein en omgeving de bezoeker vervolgens mee naar de 21ste eeuw. De ten toonstelling is samengesteld door Cees van der Geer, in samenwerking met de His torische Vereniging Schiedam. Woensdag 18 december 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ 56 Zondag 22 december Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. 17.00 uur, ds. G.J. Hiensch. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur,-ds. A.N. Verheul. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein. 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur, ds. G. de Lang. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur, dhr. Meinders. 19.00 uur, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk. W. Andriessen- laan. 09.30 uur, mw. ds. D.C. Hou- welingen-Verdonk. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek. 10.30 uur, ds. A. van Zetten. Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan. 10.00 uur, ds. J.C. Schuurman. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 17.00 uur, ds. G.J. Hiensch. Ned. Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: ds. C.A.A. Struik, 16.30 uur: ds. C.A.A. Struik. Parochiekerk O.L.V. Visitatie Dr. Schaepmansingel 3. 09.30 uur Vrijdag 09.15 uur weekviering. Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag 17.00 uur, zondag 11.00 uur, woensdag 09.15 uur weekviering. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 10.15 uur gezongen eu- charistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozekrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uureu- charistieviering. Zondag hoogmis, 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur eucharistieviering. NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur, ds. C.F. Briisewitz. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, Kapt en mevr. A.J. Plaisier. Dinsdag 24 december Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk, 22.00 uur: ds G. de Lang en ds. A.N. Verheul. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, 19.30 uur: ds. N.K. Mos. Magnalia Dei Kerk: geen dienst. Dorpskerk, 22.00 uur: ds. W.R. van Wieren. St. Martinuskerk: geen dienst. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek, 20.00 uur: pastor G.J. Warmerdam en ds. C.A Phi- lipse. O.L.V. Visitatie Dr. Schaepmansingel 3, 20.00 uur: eucharistieviering met aandacht voor de kinderen. St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99, 22.00 uur: eu charistieviering nn.m-v. gemengd koor Laus Deo. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. 20.30 uur: Kerstnachtvie- ring. N.P.B. Westvest, 21.45 uur: ds. J.F. Klijnsma Kerstavonddienst. Woensdag 25 december Grote Kerk, 10.00 uur ds. G.J. de Lang en 17.00 uur ds. C. Oorschot. Bethelkapel, 10.00 uur ds. A.J. Lamping. De Ark, 10.00 uur ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, 10.00 uur ds. Verheul. Dorpskerk, 10.00 uur ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, 09.30 uur ds. J. Sosef en 11.00 uur eucharistievie ring. Heilig Hartkerk, 10.00 uur eucha ristieviering. Ev.' Lutherse Kerk, 10.00 uur vie- rjng heilig avondmaal Liduina Basiliek, 10.15 uur plech- tige hoogmis. Oud-Katholieke Kerk, 10.15 uur gezongen eucharistieviering. Gereformeerde Bond, 10.00 uur ds. G.H. van Kooten en 17.00 uur ds. C. Oorschot. O.L.V. Visitatiekerk, 09.30 uur eu charistieviering. St. Jan de Doper, 11.00 uur eucha ristieviering. St. Jacobuskerk, 09.30 uur eucha ristieviering en 15.00 uur met kin deren rond de kribbe. N.P.B.10.30 uur kerstmorgen- dienst. Leger des Heils, 10.30 uur kerst- wijding met kapt en mw. Plaisier. Schieland Ziekenhuis, geen dienst. Donderdag 26 december St. Martinuskerk, 11.00 uur eucha ristieviering. St. Jacobuskerk, 09.30 uur eucha ristieviering. St. Jan de Doper, 11.00 uur eucha ristieviering. Heilig Hartkerk, 10.00 uur eucha ristieviering. Liduina basiliek, 10.15 uur plech- tige hoogmis. Gereformeerde Bond, 10.00 uur drs. P. Buitelaar. SCHIEDAM - De historische Gro te Markt van Schiedam zal dit jaar opnieuw in sfeervol kaarslicht worden gehuld. Op woensdag 18 december zullen er vanaf 19.00 uur honderden kaarsen worden aangestoken voor de ramen van het Stadhuis en de omliggende wo- ningen. Hoogtepunt van de avond is het officieel ontsteken van de verlichting in de grote kerstboom door burgemeester R. Scheeres en directeur G. Verhoeven van Sand- vik Benelux b.v. Van 19.00 tot 19.45 uur vindt er een kerstsamen- zang plaats met medewerking van een groot gemengd, samengesteld uit de Schiedamse koren en muzi- kaal begeleid door Harmonie Har- pe Davids. De tentoonstelling wordt vooral bezocht door Oud-Schiedammers die vroeger random het Sta tionsplein hebben gewoond. Een echtpaar loopt belangstellend langs de oude foto's en afbeeldin- gen, herinneringen ophalend. „We woonden vroeger in de Ka- merlingh Onneslaan, als buutjon- gen- en meisje. Het was loeige- vaarlijk, maar we speelden altijd bij het spoor. Daar dacht je niet bij na. Het station hoorde gewoon bij je leefomgeving, was heel ver- trouwd." In de tentoonstelling zijn enige voorwerpen, tekeningen, affiches en foto's uit het bezit van het Ne- derlands Spoorwegmuseum op- genomen die mooi het tijdsbeeld uit de jaren voor en vlak na de oorlog geven. Een NS-affiche uit 1941: „Een goed begin, een goed besluit. Stap achter in en vooraan uit." Een lange stroom zaken- mannen volgt het goedbedoelde Het stationsplein in rustiger tijden. advies. Vrouwen hoefden in die jaren kennelijk nog geen gebruik te maken van het vervoer over spoor. In een vitrine kan de pet van een stationschef eerste klasse B uit 1952 worden bewonderd, geflankeerd door een kaartknip- tang. Daarnaast liggen drie stok- oude spoorboekjes uit 1878, 1910 en 1925. De tentoonstelling bevat ook een diapresentatie. Enige stedelijke allure had het Stationsplein in de negentiende eeuw nog niet, me- nen de samenstellers. De treinrei- ziger stapte na een hobbelige rit in de 'middle of nowhere' uit. Een rij bomen, wat boerderijtjes: „bepaald geen entree een jene- verstad waardig," zegt de com- mentaarstem. In 1911 werd de si- tuatie ietsje beter door de aanleg van een plantsoen. „Maar de eer- lijkheid gebiedt te zeggen dat het er niet uitzag." In de jaren dertig werd de entree verbeterd door de aanleg van de Professor Kamer- lingh Onneslaan. Langzaam ver- anderde het gebied random het station van een rustiek landelijke omgeving in een echt stadsge- zicht. Een mooi aanblik moet de paardentram zijn geweest, over een enkel spoor naar het centrum van Schiedam en weer terug. Nog tot 1918 heeft men de paarden tram in stand gehouden. Maar de tijd schreed voort. De bus deed zijn intrede, de paardentram ver- dween. Na de oorlog werd het Sta tionsplein ingrijpend veranderd. Om de wachttijden voor het spoor terug te brengen, het kwam voor dat men een half uur moest wach- ten voordat de spoorbomen weer omhoog gingen, werd de spoor- baan verdubbeld en omhoog ge- bracht. Er kwamen nieuwe door- gangen onder het spoor en er werd een snelweg aangelegd die Schiedam met Vlaardingen zou verbinden. Het oude stationsge- bouw, opleverd in 1889 door ar chitect D.A.N. Margadant moest in de jaren zestig wijken voor het huidige station. Terwijl de over- kapping van het nieuwe station al gereed was, bleef het oude sta- tionsgebouw nog betrekkelijk lang staan. Een decor die zo in een film van Fellini zou passen: oud en nieuw naast elkaar, merkt de commentaarstem op. De tentoonstelling werpt ook een blik naar de toekomst. Door de aanleg van de Beneluxlijn wordt het Stationsplein wederom ingrij pend veranderd. Het station zal worden gesloopt. Het nieuwe sta tion komt onder de Horvathweg te liggen, met opstapmogelijkhe- den voor metro, tram, bus, auto en fiets. „Wat men er ook van vinden mag: station Schiedam is binnenkort niet meer Schiedam- Rotterdam West, maar gewoon Schiedam," besluit de diapresen tatie. Bij de tentoonstelling is een pu- blicatie verschenen, Het Sta tionsplein en omgeving, geschre ven door Van der Geer. De uitga- ve bevat verder een losse reeks geproduceerde foto's en ansicht- kaarten, en kost fl. 25,-. SCHIEDAM - Wat hebben Frank Goovers, Jan Vayne en Arnold Vanderlyde met elkaar gemeen? Bezoeken ze dezelfde kapper? Zien ze elkaar elke maandagavond voor een gezellig potje schaak? Of heeft het trio net een debatingclub opgericht, waarin onder het genot van een rood wijntje de meest uit- eenlopende issues diepgaand be- sproken worden? Niets van dit al- les. De connectie vormt FreeLans Tekstschrijvers, opgericht door de Schiedamse Nathalie Lans. Vrij- dagavond 13 december gaf Free Lans een bruisende receptie in kerstsfeer om haar nieuwe kan- toorpand aan de Lange Nieuw- straat 51 feestelijk te openen. Voor een koopwoningmagazine nam FreeLans een tijd geleden inter views af met bekende Neder- landers als Vayne, Goovers en Vanderlyde. De aanpak van Free Lans beviel Arnold Vanderlyde kennelijk, want de tweevoudig Olympisch bronzen medaillewin- naar had er de moeite voor geno- men om naar Schiedam af te reizen om aanwezig te zijn bij de opening van het pand. Hij onderhoudt nog steeds nauwe contacten met de Schiedamse tekstschrijvers. Maar manager Nienke Landre wilde de precieze plannen die FreeLans met Vanderlyde voor heeft, nog niet kwijt. Afwachten dus. FreeLans Tekstschijvers bestaat zo'n jaar of vier. En het is gigan- tisch hard gegaan, zei Landre. Be- gonnen met het schrijven voor per- soneelsbladen en jubileumboeken, bleven de klanten binnenstromen. „We vinden het heel spannend om nieuwe uitdagingen aan te gaan. En grenzen? Die kennen wij niet, die verleggen wij. We gaan ervoor: Nathalie Lans en ik kennen elkaar door en door." Het welkomst- woord van de receptie werd ver- richt door Victor Deconinck. De- coninck woont weliswaar in Dor drecht, maar voelt zich nog steeds een echte Schiedammer, vertelde hij. „Dat Schiedamse raak je ei- genlijk nooit kwijt. Schiedam bruist. Bruisend is misschien wel erg chauvinistisch gesteld. Maar ik denk toch echt dat dat momenteel het geval is." Deconinck be- schreef vervolgens stedebouwkun- dige ontwikkelingen als de komst van De Passage en Het Stadserf. „Wat wil je daar nou eigenlijk mee? zoudt u zich kunnen afvra- gen. Terug naar het schrijven. Hier bij FreeLans zijn ze bezig met communicatie, met teksten. In mijn ogen is het schrijven waar al- les om draait. Het werken voor de televisie is leuk, maar schrijven is de moeder van alle disciplines en die nog steeds een warme plek in mijn hart heeft. Ik vind dat Free Lans in een maatsehappij waar veel behoefte aan informatie is, een samenspel van elementen le- vert die heel belangrijk is." Free Lans stelt zich dienstbaar op en heeft een groot empathisch vermo- gen om zich in de klant in te leven, vervolgde Deconinck. „En ze bie- den ook snelheid: de teksten moe- ten gisteren af zijn. En je moet zorgen dat het een bijzondere kwa- liteit heeft. FreeLans is verder innovatief: de vorm moet steeds veranderd worden. In die dienstba- re rol moet je vooral jezelf blijven: het is toch een tekst van FreeLans. En dat allemaal in Schiedam." De dagen van Zwart Nazareth zijn voorgoed voorbij, besloot Deco ninck. En FreeLans vormt het be- wijs dat je 'zelfs' in Schiedam een succesvolle onderneming kan run- nen. Wethouder Aad Wiegman, een SCHIEDAM - Het team en de leer- lingen van de Rijnmondschool mogen niet langer gebruik maken van hun oude vertrouwde gebouw aan de Dr. de Visserlaan. Bouw en Woningtoezicht heeft dit besloten omdat verplaatsingen in de onder- grond als gevolg van bouwwerk- zaamheden voor de Beneluxlijn het pand onveilig hebben gemaakt. De school ligt op de plaats van het toekomstige metrostation Troel- stralaan. De verplaatsingen werden afgelopen woensdag geconstateerd waarop het gebouw met onmiddel- lijke ingang is gesloten. De kinde ren zijn vanaf 16 december onder- gebracht in het voormalig school- gebouw van het Stedelijk Gymna sium aan de Hugo de Grootstraat. In het oude schoolgebouw is op dit moment alleen nog de kerstversie- ring te zien die de ouders van de leerlingen daar net een week gele den met veel enthousiasme hadden aangebracht. Voor de rest is het, op de kerstbomen na, leeg en zijn alle meubels en lesmaterialen inmid- dels overgebracht naar de noodop- vang. Hoewel het pand van de Rijnmondschool op de nominatie staat om gesloopt te worden en plaats te maken voor het metrosta tion, had niemand erop gerekend dat. het vertrek zo overhaast zou zijn. Het was de bedoeling dat er pas aan het begin van het volgend schooljaar verhuisd zou worden. Afgelopen week zagen leerkrach- ten echter tot hun verbazing dat er beweging zat in de speelplaats waarvan de tegels spontaan om hoog kwamen. Metingen wezen vervolgens uit dat de gehele onder- grond aan het verschuiven was als gevolg van de massa's zand die de laatste maanden zijn gestort om de locatie bouwrijp te maken. Directeur J. Mannie van de Rijn mondschool heeft zijn buik inmid- dels wel een beetje vol van de Be neluxlijn. De overlast van stortwa- gens, graafmachines en bulldozers met dieselmotoren was volgens hem 'bijna niet te ftlmen' en heeft er maandenlang voor gezorgd dat er van normaal lesgeven nauwe- lijks sprake kon zijn. Op de Rijn mondschool zitten kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden die sowieso al wat sneller afgeleid zijn. Mannie vreest dan ook voor het leerrendement van het afgelo pen jaar. Twee jaar geleden heeft hij samen met het schoolbestuur al gewaarschuwd dat de bouwwerk- zaamheden veel te veel overlast voor de school zouden veroorza- ken en dat het daarom wellicht be ter zou zijn eerder te verhuizen. Alle bezwaren werden toen echter weggewuifd door de mensen van de Beneluxlijn. De directeur zal het tijdstip waarop hij de onheilstijding van de defini- tieve sluiting kreeg niet snel verge- ten. Het bericht kwam op woens- dagmiddag waarna voor het schoolteam nog vele hectische uren volgden: alle ouders, het be- stuur en de dienst Educatie moes- ten van de situatie op de hoogte worden gebracht. Er moest een nieuwe lokatie worden gevonden en de verhuizing moest worden ge- regeld. Het meest triest vindt Man nie echter dat de leerlingen na een normale schooldag naar huis zijn gegaan zonder te weten dat ze het oude gebouw nooit meer van bin- nen zouden zien. Ze hebben hier- door geen enkele kans gekregen om op een normale manier af- scheid te nemen van de school waar ze toch soms zes jaar op heb ben gezeten en waar ze ongetwij- feld ook een hoop leuke momenten hebben beleefd. Maarmisschien hebben de twee onverwachte extra vrije dagen de pijn hierover wel wat verzacht. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Zowel Schiedam als Vlaardingen zouden meer woningen langs de Maas moeten bouwen. Nu ligt er veel grand braak, waar verder geen plannen voor zijn. Deze stukken grand zouden zich uitstekend le- nen als woongebied. Vlaardingen kan de hele strook tussen de Bui- tenhaven en de Koningin Wilhel- mina-haven volbouwen en Schiedam kan zich richten op de Buitenhaven weg. Dit zijn de ideeen Van stuurgroep Herstructurering Rivierzone Vlaardingen-Schiedam. De stuur groep, onder leiding van de Vlaar- dingse wethouder Kees van der Windt, reageert hiermee op een ad vies dat in het kader van het ROM- project Rijnmond werd uitge- bracht. In dat project is het de be doeling dat de economische funci- tie van het havengebied meer sa- menhang gaat krijgen met de leef- woonomstandigheden. Het advies voor dat project luidde dat de ri vierzone er nu veel te verloren bij ligt, terwijl er veel mogelijkheden zijn om de gebieden in te vullen. Het gebied tussen de Rotterdamse Merwedehaven en recreatiegebied De Lickebaert moet worden herin- gericht, waarbij grote delen van de oeverstrook vrij worden gemaakt. Door hier woningen te bouwen aan het water komt een verbinding tot stand tussen de beide stadskernen van Vlaardingen en Schiedam. Ook moet de aandacht gelegd wor den naar de Benelux-corridor als knooppunt van wegen. Met een rij- strook speciaal voor het zakelijk verkeer en de eigen havens kan er meer werkgelegenheid komen in zowel Vlaardingen als Schiedam. De stuurgroep wil de werk-en woonfunctie voor een belangrijk deel laten samengaan aan de Maas, maar stuit hierbij op tegenstand uit de hoek van Kamer van Koop- handel. Die meent dat de werkge legenheid daardoor juist in de knel kan komen. Oprukkende woning- bouw zou de bedrijvigheid juist in gevaar brengen. schoolvriendje' van Deconinck met wie hij vaak voor schooltijd door Dc Plantage heeft gezworven, gaf vervolgens een klein college over de geschiedenis van het pand van FreeLans aan de Lange Nieuwstraat. Het gebouw is in 1860 gebouwd door Lambertus Melchers. Hij noemde zichzelf een metselaar. zei Wiegman. „Tegen- woordig heten ze projectontwikke- laars. Omdat hij het huis zelf ge bouwd heeft, zijn er geen bouwte- keningen in het archief bewaard gebleven." In de jaren daarna ver- wisselde het pand veelvuldig van eigenaar. In 1875 bewoonde distil- lateur Beukers het huis, in 1905 kreeg Johan Hendrik Houtman (ook betrokken in de jeneverstoke- rij) de sleuteltjes in handen. ..Hier in huis is dus veel gesproken over alcohol", merkte Wiegman fijntjes op. Eigenaars kwamen en gingen, tot- dat modekoning Janssen er in 1988 zijn kantoor vestigde. Het pand kwam echter na een aantal jaren weer leeg te staan. FreeLans slaag- de erin om het gebouw 'voor de poorten van de hel' te bemachti- gen. Met een beetje hulp van Wiegman. dat wel. SCHIEDAM - In de muziekwinkel Scream aan de Westvest 42 kan de popmuzikant zijn hart ophalen. Scream biedt de klanten in de regio een uitgebreide keuze aan gitaren, drumstellen, geluids- en lichtin- stallaties en basgitaren. De eige naar Lennard Ouwerkerk is lang bezig geweest om het zeer ruime pand aan te passen aan zijn wen- sen. De 800 m oppervlakte van het historische pand is grondig vet* bouwd tot een zeer prettige winkel in huiskamersfeer. Ouwerkerk hoopt op deze manier de klanten te stimuleren binnen te lopen en een instrument ter hand te nemen. In de winkel zijn twee testcabines aan gebracht, waar muzikanten ong&- stoord een electrische gitaar kun nen uitproberen. Scream heeft een klein podium waar bij tijd en wij- len produktdemonstraties worden gegeven. Dan geeft een bekende artiest een demonstratie van prcf- dukten van een bepaald merk mu- ziekinstrument. De popmuzikanten uit de regio kunnen bij Scream ook terecht' voor allerlei accessoires en voor reparaties. Op dinsdagavond en op zaterdagmorgen wordt les gegeven in drums, gitaar en basgitaar. SCHIEDAM - Patienten en hun fa- milieden kunnen vrijdag 20 de cember en zaterdag 21 december in Verpleeg- en Reactiveringscen- trum DrieMaasStede, Voorbergh- laan 35 in Schiedam voor het derde achtereenvolgende jaar genieten van een kerstshow. De show, geti- teld 'Sprookjesperikelen' is door eigen personeelsleden in elkaar ge- zet en wordt door een 50-tal mede- werkers ten tonele gebracht. De uitvoeringen beginnen op 20 de cember om 19.30 uur en op 21 de cember om 14.00 uur en 19.30 uur. De show laat op komische wijze zien hoe een kerstshow tot stand komt. Wat komt er allemaal bij kij- ken, en vooral: wat gaat er alle maal fout! Naast alle komische scenes is er natuurlijk veel zang, dans en kerstsfeer. Personeelsleden van DrieMaasSte de willen zich met deze show eens op een andere manier laten zien aan patienten en familieleden. Naast verzorgen en verplegen bie- den zij hun patienten ook enter tainment in de vorm van deze wervelende kerstshow. Hiermee willen ze laten zien hoe belangrijk het welzijn voor hun patienten voor hen is, hoe na de patienten1 hen aan het hart liggen. Per show zijn er voor patienten en familieleden lOOplaatsen beschik- baar. SCHIEDAM - Een twintigtal ge brandschilderde ramen van de voormalige Rooms-Katholieke huishoudschool Liedewijde aan de Parkweg zullen binnenkort worden herplaatst in een ander Schiedams schoolgebouw. De veelkleurige ra men zijn onlangs gerenoveerd en worden donderdagmiddag 19 de cember opgehangen in een vesti- ging van het Maascollege aan de Mgr. Nolenslaan. De vierentwintig ramen werd in 1956 door de Schiedamse kunste- naar Frits Hendrickx ontworpen en uitgevoerd. Door de jaren heen lie- pen ze herhaaldelijk schade op door vandalisme. In november 1987 vond een eerste restauratie plaats die door Hendrickx zelf werd uitgevoerd. In 1992 werd be- kend dat het gebouw van de voor malige huishoudschool gesloopt zou worden. Velen waren echter vastbesloten de bijzondere ramen- partij voor de toekomst te behou- den. Met name het schoolbestuur zette zich hier voor in. Op de ramen zijn afbeeldingen te zien van onder andere huishoude- lijke werkzaamheden, sport en spel, bijbelse voorstellingen en van zaken die verwant zijn aan eten. In het voormalige schoolgebouw be- vond zich ook een wandschilde- ring met een beeltenis van de heili- ge Liduina omringd door de Grote Kerk, de Liduinakerk en branderij- gebouwen. Deze wandschildering van de gebroeders Hendrickx is helaas niet behouden gebleven. De eerste steen die gelegd werd, een smeedijzerenwerk met het sym- bool van de heilige Liduina, een in brans uitgevoerde gevelbelettering met de naam van de school een ko- peren gedenkplaat en een gegla- zuurd mariabeeldje zijn wel be-'! waard gebleven. De verwijdering, renovatie en her- 1 plaatsing van de gebrandschilder de ramen kon nagenoeg geheel ge- financierd worden door de twee sponsors van de ramen. Dit zijn de Stichting De Groot Fonds in Schiedam en de Erasmusstichting in Rotterdam. Voor een klein ge^ deelte van de kosten is nog geerf dekking gevonden. SCHIEDAM - Hoogbouw in een rustige woonomgeving met veel groen, wat open plekken en hier en daar een watertje. In de jaren zestig zijn er talloze wijken als deze in Nederland gebouwd. Ook de wo ningen in Groenoord stammen voornamelijk uit deze periode. Tot nu toe stond deze wijk als vrij gun- stig bekend, wat grotendeels te danken is aan het open, groene ka- rakter. Onderzoek, maar ook gelui- den uit de wijk zelf, laten echter zien dat er de laatste jaren nogal wat veranderingen hebben plaats- gevonden, die de woonkwaliteit enigszins hebben aangetast. Met hun rapport 'Groenoord, een wijk met toekomst' openen de twee Schiedamse woningcorporaties, Woningstichting Noordvest (WSN) en Woningbouwvereni- ging Schiedam (WBS), de discus- sie met gemeente en bewonersver- enigingen, om zo tot een gezamen- lijk plan de campagne voor de vol- gende jaren te komen. De corpora- ties zijn samen eigenaar van bijna driekwart van alle woningen in Groenoord. De wijk Groenoord is destijds oor- spronkelijk opgezet voor de huis- vesting van vooral jonge gezinnen. De laatste jaren is de buurt echter razendsnel vergrijsd. De relatief la- ge huren en het grote aanbod van flatwoningen met een lift zijn aan- trekkelijk voor Schiedamse oude- ren. Tegelijkertijd zorgt het gebrek aan koopwoningen en eengezins- woningen met tuintjes ervoor dat jongeren en gezinnen uit Groen oord wegtrekken. Een bijkomend effect is dat hierdoor het voortbe- staan van allerlei voorzieningen in de wijk, met name winkels en scholen, steeds moeilijker wordt. De woningen in Groenoord zijn over het algemeen nog in goede staat, mede omdat de corporaties de afgelopen jaren aardig hebben geinvesteerd in onderhoud en re- novaties. Dat neemt niet weg dat een gedeelte van de drie- en vier- kamerwoningen eigenlijk niet lan ger voldoet aan de huidige eisen. De woonruimtes, met name woon- kamers en keukens, zijn vaak klei- ner dan bij nieuwbouwwoningen. Onderzoek heeft verder uitgewe- zen dat onder een aanzienlijk deel van de bewoners een gevoel van onveiligheid heerst. Er is overlast van kleine criminaliteit en inbra- ken en er wordt geklaagd over zwerfvuil en mede-flatbewoners die afval op galerijen zetten. De onderzoeksgegevens bevatten overigens ook zonniger berichten: de meeste bewoners voelen zich uitermate sterk betrokken bij hun wijk en zijn veel minder geneigd1 om te verhuizen dan inwoners el-«i ders in Schiedam. Om de toch stilletjes opkomendej" negatieve trend tijdig te keren ge- ven de woningcorporaties in hun rapport een aantal middelen aan waarmee de woonkwaliteit in Groenoord kan worden verbeterd. Deze varieren van het afsluiten van vrije entrees voor de veiligheid en het aanstellen van huis- of wijk- meesters, tot het verzorgen van aanvullende woondiensten voor ouderen. Het is de bedoeling deze ideeen in gesprek met bewoners en gemeentevertegenwoordigers ver der uit te werken. Om de wijk ren- dabel te houden en ervoor te zorgen dat de winkel- en buurt- voorzieningen in stand gehouden kunnen worden, is het echter voor al nodig dat Groenoord weer meer en vooral jongere bewoners krijgt.' De WSN en de WBS zien daarom graag dat de 'wijk met toekomst'i de komende jaren aan- en opge-' vuld wordt met aantrekkelijka koopwoningen, als het even kart met een eigen tuintje. Of dit bete-! kent dat niet bebouwd terrain wordt opgevuld met woningen, ofj dat hier en daar wordt gesloopt en vervangende nieuwbouw wordt neergezet, blijft eveneens nog een punt voor overleg.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 7