U belt, Bert's Servicedienst snelt 'We zitten allemaal in hetzelfde schuitie' 'In de Oudejaarsnacht sta je stil bij de voortgang en de eindigheid' Bijzondere sfeer bij de telefoondiensten 'De reguliere vaart ligt vrijwel stil tijdens de feestdagen' ££=5*-— - MaasposT Ds. H.J. Franzen: Sluiswachters verwachtenrustige nacht Werken op Oudejaarsavond o MIJNSHEERENLAND „De periode van de Kerstn- acht tot de Nieuwjaarsoch- tend noem ik voor de grap soms de tiendaagse veld- tocht. Andere dominees zeg- gen wel eens: 'ik heb zeven keer het Kerstfeest gevierd en het geloof behouden'. Voor mij begint de kerstvakantie op 2 januari. Pas vandaag voel ik mij vrij." Aan het woord is ds. H.J. Franzen, predikant van de Hervormde gemeente Mijnsheerenland en Greup in de Hoeksche Waard. De diensten in Mijns heerenland vinden plaats in de karakteristieke historische Laurentiuskerk in het hart van het dorp. OUDERKERK - In de ze- ventien jaar dat hij zijn 24 uurs-servicedienst heeft, is Bert Burger uit Ouderkerk al menig keer tijdens de kerst- dagen en oud en nieuw op pad gegaan om mensen uit de kou te helpen. Want meestal is het vanwege het uitvallen van de centrale verwarming dat hij bij nacht en ontij zijn eigen warme woning verlaat. Het is natuurlijk ook niet echt leuk om je tijdens de feestda- gen te moeten warmen aan wat kaarsjes, de gourmetpan- netjes op tafel of een schaal met geurende oliebollen ROZENBURG - Flip Koster en Kees Paerel draaien al een tijdje mee in het wereldje van brug- en sluiswachters. Zij hebben al heel wat keren dienst gedraaid in de oude jaarsnacht. Toch beleven zij deze feestelijke nacht niet meer zoals in vroeger jaren. In hun geheugen zijn uit die tijd vooral de drukke nachten in de Rotterdamse haven en het spetterende vuurwerk in Maassluis dat te zien was vanaf het brugwachtershuisje op de Calandbrug, een paar honderd meter van hun huidi- ge post bij de Rozenburg- sluis, blijven hangen. Niet iedereen heeft vrij op Oudejaarsavond. Voor de nachtwerkers gaat het werk gewoon door. Zo zijn de tele foondiensten op deze specia- le avond net als anders be- reikbaar. Juist op deze avond hangt er volgens medewer- kers een bijzondere sfeer op het werk. 1996 gaat voor hen toch niet geheel geruisloos over in 1997. ROTTERDAM TOPSPORT WEN ST U EEN (TOP)SPORTIEF 1997! 7! oT ROTT|RDAH«Tf5irER 199* enementew even TOT ZIENS 1997 Maandag 30december 1996 MAASSLUIS/SCHIEDAM - Bart Hamer snapt er niets van. Bijna niemand schijnt te weten dat er in Schiedam een grote glasfabriek is gevestigd, niet ver van het cen trum. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week wordt er aan de Buitenhaven glasgoed ver- vaardigd, in alle mogelijke soorten en maten. Ook tijdens Oud en Nieuw: de wereldeconomie draait immers onverbiddelijk voort. De champagne en oliebollen moet Ha mer voor het tweede achtereenvol- gende jaar een dag later inhalen, want het dienstrooster kent geen genade. Toch blijf de Maassluizer er stoicijns onder. „Dit wist ik van- tevoren toen ik twee jaar geleden aan de klus begon." Maar er gloort hoop achter de horizon. Volgend jaar is het de beurt aan een andere ploeg en kan Hamer eindelijk een groot vuurwerkpakket bestellen en zo 1998 feestelijk inluiden. Hamer maakte via vakantiewerk kennis met de NV Vereenigde Glasfabrieken. Na het vervullen van zijn militaire dienst keerde Ha mer terug voor een vast dienstver- band. Het werk bevalt Hamer goed, al vergt de baan veel van hem en zijn collega's. De hitte die vrijkomt bij het smeltproces is soms immens. Nu, in de winter, vallen de hoge temperaturen in de fabriek qua beleving wel mee. „Maar wanneer het hartje zomer is weet je soms niet hoe je 't zoeken moet. De gewone leek houdt het dan echt niet vol." En het begrip 'week-end'? Dat is voor Hamer langzamerhand iets uit het verre verleden. Afwisselend draait zijn ploeg C- Groen ochtend-, middag- en nachtdiensten, gevolgd door een aantal vrije dagen. Een nor- maal weekritme moet Hamer hier- door ontberen. Het sporten op de vaste zaterdag kan hij helemaal wel vergeten. Geen lidmaatschap bij de plaatselijke Maassluise voet- balclub dus. ,Ik kan nooit een vaste afspraak maken." Hamer en zijn collega's letten erop dat de produktielijn van het glas gladjes verloopt. De nachtdient be- gint om 22.40 uur. ook op Oud- jaarsavond. Een kleine pleister op de wonde zijn de dubbele verdien- sten die Hamer voor deze nacht op zijn rekening krijgt bijgeschreven. Drie collega's die eigenlijk dienst hadden, mogen toch thuis Oud en Nieuw vieren. Zij zijn uitgeloot en mochten een snipperdag opnemen. Hamer was minder gelukkig. Hamer heeft van vorig jaar wel een idee hoe de dienst tijdens Oud en Nieuw zal verlopen. „Er wordt wel wat in de fabriek aan Oud en Nieuw gedaan. Er zijn hapjes. Maar absoluut geen champagne en vuurwerk. En om twaalf uur ga je door de fabriek en geef je iedereen een hand." In gedachten zal Ha mer wel bij z'n vriendenkring zijn die dan een groot feest viert. „Je kan er natuurlijk nuchter over blij- ven nadenken. Toch baal je er vre- selijk van dat je dat moet missen." De sfeer in ploeg C-Groen was vo rig jaar tijdens Oud en Nieuw goed. Hamer verwacht dat ook dit jaar zijn collega's niet met de pak- ken zullen neerzetten. „We zitten allemaal in hetzelfde schuitje." Hamer kan enthousiast vertellen over de produkten die de Ver eenigde Glasfabrieken maakt. Thuis heeft hij inmiddels een aar- dige collectie bijzonder glaswerk verzameld. In drie uur tijd kan de fabriek overschakelen van de pro- duktie van vierkant glas naar een ander model. „Voor een glasfa briek is dat heel snel." En elke fles krijgt een merk van de fabriek mee. Hamer pakt een bierfles en toont het bewijs dat het beugelfles- je tocht echt in Schiedam is gefa- briceerd. Om tien over half zeven 's och- tends ziet de Oud en Nieuwdienst er voor Hamer op. Over de met vuurwerkresten bezaaide straten baant Hamer zich dan een weg naar zijn auto, om een half uur la ter te genieten van een welverdien- de 'nachtrust'. MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Als anderen in december ver- langend uitkijken naar de feestda- gen als een tijd zonder de beslom- meringen van het werk, prepareren vele predikanten zich op een perio de met een zeer hoge werkdruk. Ds. Franzen: „Kerst en nieuwjaar vielen dit jaar niet op zondag. Dat betekende dat we veel kerkdien- sten en feesten moesten voorberei- den. Met Kerst een kerstnacht- dienst, een kerstochtenddienst en de kerstfeesten van de zondags- scholen. Vervolgens de twee ge wone zondagsdiensten en tenslotte diensten op Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag." Anders dan bij de kerstdiensten komen op Oude jaarsavond vrijwel alleen de trou- we kerkgangers. Veel gemeentele- den bezoeken de kerkdienst op Oudejaarsavond vanuit een bur- gerlijke traditie, een goede ge- woonte uit de tijd dat de hervorm de kerk en het burgerlijk leven nog nauw met elkaar waren verweven. Ds. Franzen: „De oudejaarsdienst behoort niet tot de kerkelijke fees- ten, maar je bent aan het einde van het jaar en dat wil je dan ook in kerkelijk verband met elkaar ge- denken. Het is een moment van verstilling, van inkeer. Je denkt na over de voortgang en tegelijkertijd over de eindigheid van de dingen. Bovendien sta je er bij stil dat er achter de tijd ook een geheimenis schuilt. Het is goed dat gedenken ook met elkaar in gemeentever- band te doen. Als het ware samen de drempel over van het nieuwe jaar. Een Kerstnachtdienst wordt meestal later op de avond gehou- den zodat men klokslag midder- nacht letterlijk de kerstnacht in kan gaan. Op Oudejaarsnacht gebeurt dat niet, hoewel dat eigenlijk ook best zou kunnen. De traditie is ech- ter om na een moment van inkeer en gebed aan het begin van de avond terug te keren naar de huise- lijke kring om daar te wachten op het nieuwe jaar." In protestantse gemeenten was het vroeger gebruik om in de oude jaarsdienst de gestorvenen uit het afgelopen jaar te herdenken. Als het ware afscheid te nemen. „In onze gemeente doen we dat niet meer op oudejaarsavond maar op de laatste zondag van het kerkelijk jaar, dat is de zondag voor de eer- ste advent. Dan is er dodenherden- king of eeuwigheidszondag, ook wel zondag voleindiging geheten. Dan noemen wij de namen van hen die ons zijn ontvallen in het afgelo pen jaar, betrachten we stilte en zingen we een lied van verbonden- heid met hen die in de rouw zijn. Een stukje van die sfeer, 'geden ken wat is ons ontvallen', zit altijd nog in de dienst op oudejaars avond." Het meeleven in vreugde en ver- driet beslaat een groot gedeelte van het ambt van een predikant. „Dat komt bijna dagelijks bij me binnen, maar rond Kerst en Oudejaar houd je daar extra rekening mee. Buiten de diensten om zijn de contacten met de mensen thuis belangrijk voor een dominee. Wanneer je het pastoraat niet verwaarloost en de pastorale seintjes opvolgt dan kun je in heel veel verdriet en vreugde ook echt meeleven. Daar is in deze tijd steeds meer behoefte aan, omdat het individualisme zijn po- sitieve maar ook zijn negatieve zij- de heeft. Een van de negatieve kanten is vereenzaming. Bij jonge- ren is daar minder makkelijk door heen te prikken omdat die een bui- tenkantje hebben van 'ik ben een aankomend talent en de wereld zit op mij te wachten'Maar bij jonge mensen die een gezin beginnen, merk je dat de zingeving van het leven opeens weer belangrijk wordt." Ds. Franzen begon pas op 27-jari- ge leeftijd aan zijn studie theolo- gie. Hij was toen leraar Nederlands aan de Zuidelijke Mavo in Rotter dam (inmiddels gefuseerd met Jo hannes Calvijn). Op 38-jarige leef tijd werd hij bevestigd als predi kant van de Hervormde Gemeente Rhoon. Inmiddels is ds. Franzen tien jaar predikant. Het geloof er- vaart hij als een onmisbare basis voor zijn ambt. „Dat klinkt als 'een haan heeft twee poten' en 'een lan- taren paal is van ijzer', maar zon der geloof kun je dit ambt niet ver vullen. Zoals een arts gemotiveerd moet zijn door naastenliefde en een advocaat een innerlijk ver- langen moet hebben naar recht en gerechtigheid, zo moet een predi kant gedreven worden door geloof. Dat is het onmisbaar onderliggend fundament voor je bewegen in de gemeente en daarbuiten." SIEKA ROMEIJN-HEDMANN „Ik laat mensen niet in de kou zit ten", zegt Burger. „Voor echte problemen ga ik er op uit, voor een druppelende kraan in de badkamer uiteraard niet. Dat kan wel wach ten." Burger staat met zijn service dienst voor iedereen klaar, ook voor toenmalig burgemeester Jan de Zeeuw van Ouderkerk. „Een paar jaar geleden stond ik bij de burgemeester op de stoep. Die zat met de kerst in de kou, maar geluk kig kon ik het allemaal snel repare- ren zodat hij die avond toch nog met een aangename temperatuur Door de overgang van deze brug- gen naar andere diensten binnen de gemeente en Rijkswaterstaat ko men zij daar niet meer. Hun werk- gebied strekt zich nu voornamelijk uit tot de Botlekbrug en de ge- noemde sluis. Wat hun werk be- treft hebben zij het prima naar hun zin. De RozenburgSluis is immers een van de drukst bevaarde sluizen in Nederland. „De scheepvaart hier varieert van kleine binnen- schepen tot grote duw- en zee- vaart. Het is hier altijd rennen of stilstaan, maar dat maakt dit werk voor mij nou juist zo leuk", aldus Flip, oud-binnenschipper. Hij ge- Wat wordt het tijdens de oudjaarsnacht voor Kees Paerel en Flip Koster; een spelletje doen of gewoon gezellig kwebbelen? (FoxFotografie) niet ook met dit werk, na zijn af scheid van de vaart, nog steeds van het water, zo zegt hij. Flip en Kees klimmen op 31 de cember om 22.30 uur naar hun hokje en komen er op nieuwjaars dag om 07.00 uur weer uit. Zij ver wachten een rustige nacht. „De re guliere vaart ligt helemaal stil tij dens feestdagen. Het zijn alleen zo af en toe wat boten die hier in de havens klaar zijn en graag zo snel mogelijk weer naar huis willen. De rest blijft hier hangen tot het feest voorbij is", schetst Kees de ver- wachte situatie. De twee oude rotten in het vak ko men vrij nuchter over, maar laten de bijzondere nacht toch niet zo- maar voorbijgaan. Zo versieren zij hun post met een kerstboompje en met een kerststuk dat zij van hun werkgever krijgen. Bovendien neemt Flip, afkomstig uit Gronin- gen, een typisch noordelijke oude- jaars-traditie mee, de Vechter rol- letjes'; opgerolde wafeltjes. Olie bollen staan niet in de top tien van de heren en blijven dan ook hoogstwaarschijnlijk thuis. Over het thuisfront hoeven zij zich in ie- der geval geen zorgen te maken. Daar zijn ze al gewend aan de situ atie en zoeken, indien gewenst, hun heil wel ergens anders, vol- gens de opgewekte sluiswachters. Kees weet nog hoe hij zijn eerste oudejaarsnacht-dienst op 16-jarige leeftijd doorbracht bij de sleep- vaart in Rotterdam. Samen met een collega, die ook pas 16 jaar was, werd hij de nacht ingestuurd. „Het is gewoon vreemd die eerste keer. Alles waaraan je gewend bent is er niet. De oliebollen van je moeder, de gezellige kamer, het moment waarop de glazen geheven worden en het vuurwerk dat om 12.00 uur de lucht in gaat. Mijn collega kon het niet aan is naar huis gegaan", lacht Kees nu. Natuurlijk herinnert hij zich ook het vuurwerk dat de Russen en Chinezen destijds vanaf hun schepen afstaken. Maar ook de Kaap liet zich in die jaren niet on- betuigd en liet de haven in een zee van bont licht staan; veroorzaakt door de duizenden pijlen die het luchtruim ingeschoten werden. Kees neemt op oudejaarsavond een spelletje mee naar zijn sluis- wachtershuis, want druk zal het wel niet worden. Flip kijkt verrast op en er wordt gelijk besproken welk spelletje dat zal worden. Of zij daaraan toekomen is maar de vraag, want ook kwebbelen blijkt een liefhebberij te zijn van de he ren. Het zal dus wel rustig zijn met oudjaar, maar niet stil. Jacqueline Nugteren werkt bij de informatielijn Buitenland van PTT Telecom. Zij heeft al meerdere ma- len met Oud en Nieuw gewerkt. - „Als je op deze baan solliciteert, weet je van tevoren dat je wellicht ook op feestdagen moet werken." Toch zal zij daarom geen andere baan gaan zoeken. ..Eigenlijk vind ik dat niet zo erg. Vanuit het be- drijf wordt er echt van alles aan ge daan om het exjra gezellig te ma ken. De afdeling is versierd en ge zellig gemaakt. Er staan veel hap jes en drankjes. Om twaalf uur wensen we elkaar allemaal geluk kig nieuwjaar. De tijd vliegt voor bij." Jacqueline hoeft ook niet tus- sen de rotjes en dronken feestgan- gers naar huis te reizen. PTT tele com regelt voor haar werknemers tijdens deze dagen vervoer met taxi. Jacqueline vindt het moment van vertrek van thuis het moei- lijkst. „Als ik de voordeur achter me dichttrek, is het eventjes zwaar. Maar als ik eenmaal op mijn werk ben, valt het reuze mee. Bij een vroege dienst ben ik om 2.00 uur 's nachts klaar. Ik heb weleens ge- probeerd om het daarna nog met verwanten te vieren, maar daar- voor ben je na het werk eigenlijk net even te moe." De drukte op oudejaarsavond is groot voor de te- lefoondienst. Jacqueline: ,,We zit ten hier dan met een voile beman- ning om de telefoontjes te kunnen beantwoorden. De mensen die bel- len zijn meestal heel vrolijk. Voor- dat ze een telefoonnummer vragen, krijg je eerst zelf de beste wen- sen." Waar een andere stemming hangt, is bij de Kindertelefoonlijn. Ook zij werken op oudejaarsavond. De Kindertelefoon is dan op hun ge wone tijd van 14.00 tot 20.00 uur bereikbaar. Emmy werkt al een he- le tijd bij de Kindertelefoon. Zij weet dat als er rond deze tijd ge- beld wordt, het kinderen zijn die zich heel eenzaam voelen. Zij zoe ken dan iemand om mee te praten en zien het vaak echt niet meer zit ten. Zij bevinden zich in een heus sociaal isolement en voelen dat ex tra tijdens de feestdagen. Bij Stichting Kindertelefoon is net als bij PTT telecom ook aan de ge- zelligheid voor de medewerkers gedacht. De zaal is versierd en de oliebollen en appelflappen liggen in schalen. Emmy vertelt dat er bij hen veel boeken staan. Kinderen kunnen van alles vragen, bijvoor- beeld over sex, maar ook over re ceptee Kinderencyclopedieen, moppenboeken, kookboeken, kin- dervoorleesboeken, bundels met korte gedichten. Emmy heeft de boeken bij de hand om vragen te beantwoorden of de bellers op hun gemak te stellen. Maar rond de feestdagen bellen kinderen niet met korte vragen. Emmy: „Rond de feestdagen wordt er niet zoveel gebeld, maar als er gebeld wordt is het meestal wel heel ernstig." Rotterdamse )udo - -«-i .,umnen 18-19 januari I 2 rnaart 3 9 maart 22 maart 20 april 14 mei 7 - 8 (uni 27 juni - 8 lul1 21-14 augustus 29 September 27 oktober 30 december TOpen Rotterdamse judo Kampioenschapp schappen Nederlandse K-amp ^TmRO World Tennis Tournament C.H.l.O. Rotterdam BoUsen Boksen ^'qTTERDAM - TOPSPORT de verwarming werken op olie. Burger heeft zich inmiddels als een van de weinige nog actieve ser- vicemonteurs van olie-installaties een zekere faam verworven. Het blijkt een uitstervend beroep en zijn klanten, waaronder gemeenten en woningbouwverenigingen, zit ten steeds verder weg. kerst kon vieren." De servicemonteur heeft zijn klan ten in Ouderkerk en ver daarbuiten zitten. Onder hen bevinden zich veel schippers, die rond de jaarwis- seling in de thuishaven in Ouder kerk liggen. „Ik heb al vaak op Oudejaars avond in de machinekamer van een schip gezeten. Een keer echt een hele avond omdat een spiks- plintemieuwe oliebrander van de cv het niet wilde doen. De tempe ratuur in de machinekamer was al onder het vriespunt gedaald, toen ik erbij gehaald werd. Als alle lei- dingen Op zo'n binnenvaartschip bevriezen, zijn de problemen niet teoverzien." Als leek staje erove- rigens niet bij stil dat schepen niet uitgerust kunnen worden met een gas-c.v.installatie. Niet alleen de motor, maar ook het aggregaat en Als het om het inschakelen van zijn bedrijfje bij accute problemen gaat, is Burgers' ervaring, dat huurders van een woning meteen naar de telefoon lopen als de ver warming het niet meer doet. Huis- eigenaren moeten de reparatiekos- ten zelf betalen en kijken eerst of ze de cv niet zelf 'aan de praat' kunnen krijgen. Lukt dat niet en wordt hij gebeld, dan hoeft Burger in ieder geval de c.v.-ketel niet eerst op te graven vanachter kof- fers, dozen, noem maar op. Dat heeft de huiseigenaar dan al zelf gedaan. Want dat het vaak een puinhoop is op Nederlandse zol- ders, daar is deze Ouderkerker in middels wel achter. „Ik zeg dan: 'Zoek eerst de c.v.-ketel maar eens voor me op'. Daar zijn ze toch gauw een minuut of tien mee be- zig." Bert's Servicedienst is dag en nacht telefonisch bereikbaar via telefoonnummer 06-54626701.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 3