N Een congres: Historisch of modern 9 Alternatief wintersporten in Zwitserland Agenda Vakantiebeurs in Utrecht M sarw^ Zeilvakanties in trek Fietsvakantiewinkel markant aanwezig Nieuwe fietsgidsen ANWB Winterwandelen Met kop en schouders WOSINGEN Woensdag 8januari 1997 CX 55 MaasstaD vrij^vakabitie Ruim honderd landen in een dag 1 t HWlff i Ru/'m honderd landen zijn vertegenwoordigd op de Vakantiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht (foto HSP). Vakantieplezier begint in.... Utrecht. Dat is al jaren een gege- ven. De Jaarbeurs staat dit jaar van woensdag 8 tot en met zondag 12 januari weer geheel in het teken van de Vakantiebeurs. Maar liefst negen hallen met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 85.000 vier- kante meter staan de vakantiegan- ger ter beschikking. Zo'n 1.500 exposanten geven alle gewenste informatie over ruim honderd lan den en duizenden bestemmingen! Niet alleen de populaire Europese (vakantie-)landen als Frankxijk, Duitsland en Spanje zijn er verte genwoordigd, maar evenzeer exo- tische bestemmingen en natuurlijk alle Nederlandse provincies. Daar- naast zijn er touroperators, reisa- genten, vervoersmaatschappijen, hotelketens, campings, autover- huurbedrijven, bungalowparken en attractieparken. Zelfs toeristi- sche opleidingen presenteren zich op de Vakantiebeurs. Liefhebbers van actieve vakanties en themareizen komen zeker aan hun trekken. Er is informatie over wandel- en fietsvakanties, kaya- kreizen en culturele reizen. Ook de verschillende leeftijdsgroepen vin- den er van alles van hun gading. Zo zijn er reizen die gericht zijn op senioren, jongeren, groepen, ge- zinnen en alleenstaanden. Iedere dag wordt er op gezette tij- den voor vermaak gezorgd. Er zijn muziekoptredens, modeshows, quizzen en bovendien zorgen de verschillende exposanten voor veel attracties. Velen vertonen bo vendien videobeelden van hun be stemmingen. Ook de inwendige mens komt aan bod. Er zijn talloze terrasjes waar specialiteiten van de vakantielan- den te proeven zijn. Hoewel de Vakantiebeurs erg groot is, is het er zeker geen dool- hof. De negen hallen zijn overzich- telijk en geografisch ingedeeld. Bovendien zijn bij de ingang en bij alle informatiebalies in de hallen bezoekersinformatiesystemen. Daar kunnen bezoekers hun wen- sen invoeren en wordt een route uitgeprint die zij kunnen volgen. Bewegwijzeringsborden en infor- matiezuilen zorgen ervoor dat nie- mand verdwaalt. De Vakantiebeurs is geopend van woensdag 8 tot en met zondag 12 januari van 9.30 tot 17.30 uur. Donderdag en vrijdag is de beurs open tot 21.30 uur. De entree be- draagt fl. 17,50,- voor volwasse- nen. Kinderen betalen fl. 12,50,-. Donderdag en vrijdag na 18.00 uur bedraagt de prijs fl. 12,50,-. Natuurlijk kun je in Zwitser land uitstekend skien en snow- boarden. Maar dit wintersport- land bij uitstek heeft ook van al les te bieden voor de trendset- tende wintersporter. Nieuwe vormen van wintersport wor- den in Zwitserland geboren en ontwikkeld. Een van die sporten is raquet- tes. Raquettes is de Franse be- naming voor sneeuwschoenen. Met deze raquettes, een soort tennisrackets onder je schoe- nen, kun je wandelingen maken door de sneeuw. De bosrijke Zwitserse Jura is bij uitstek ge- schikt voor deze wandeltoch- ten, die vaak ook deels op lan- glaufski's worden gemaakt. Skiers hebben wellicht al ge- hoord van de nieuwe variant carving. Carving - of snowgli- ding - vergt een andere techniek en andere ski's. Carvingski's zijn korter, rond de 130 cm, en zijn 'getailleerd'. Met deze ski's zijn gemakkelijker boch- ten te maken. Deze vorm van skien is uitermate geschikt voor beginners. In Engelberg en Rie- deralp worden speciale carving- cursussen gegeven. Skwal is een andere vorm van wintersport. Deze sport is het midden tussen skien, monoski en surfen. In Villars in de Alpes vaudoises worden wedstrijden in deze tak van sport georgani- seerd. In Ernen in Wallis zijn weekendcursussen skwal en carving te volgen. Steeds meer mensen zoeken's winters de besneeuwde berg- hellingen op om te gaan wande- len. In Zwitserland worden in de wintermaanden de wandel- paden altijd begaanbaar gehou- den. Er is nu zelfs een brochure verschenen waarin 130 winter- wandelroutes zijn opgenomen. De routes zijn per regio gerang- schikt. Er is informatie opgeno men over vertrek- en eindpunt, tussenstations, lengte en hoog- teverschillen. Ook wordt aan- gegeven waar de inwendige mens versterkt kan worden. Zwitserland Toerisme in Am sterdam geeft graag informatie over de alternatieve winterspor ten. Telefoon 020 - 62220333. Hier is ook de brochure 'Wan- dern in Weiss' op te vragen. Wat de voordelen en kenmerken van Spanje als vakantieland zijn, daar bestaat geen twijfel over. Het goede klimaat, de centrale ligging, de historie, de cultuur en het feit dat het slechts op een paar uur vliegen van Nederland ligt, worden dan als eerste genoemd. Wat echter minder bekend is, is dat deze aantrekkelijk- heden van Spanje als vakantieland ook van toepassing zijn op Spanje als congres- en incentiveland. Ui- teraard zijn ook andere faciliteiten van belang, maar wat betreft het or- ganiseren van congressen en incen tives kan Spanje bogen op een lan- ge historie en rijke ervaring. Het eerste grote congres werd namelijk al in 1880 gehouden en sindsdien is het aantal spectaculair gestegen. Enkele duizenden congressen en incentives per jaar is nu heel ge- woon. Met historie en ervaring alleen kom je er natuurlijk niet. Wat van we- zenlijk belang is, zijn de accommo- daties en locaties waar een congres of incentive gehouden kan worden. Wat dat betreft is de keuze in Span je zeer uitgebreid; een modern ge- bouw of een historisch gebouw, groot of klein, binnenshuis of in de openlucht - het kan allemaal in Spanje. Allereerst zijn er een groot aantal steden waar een congrespaleis of - centrum is. Veelal moderne gebou- wen voorzien van allerlei facilitei ten, zoals een banketzaal, een res- Het congrespaleis 'Palacio de Congresos de Madrid'. taurant, audiovisuele apparatuur, (simultaan)vertaaldienst, secretari- aatsservice, enzovoort. De grootte van de zaaltjes en zalen varieert In Museum Beelden aan Zee aan de Boulevard in Scheveningen is tot eind februari de expositie 'Met kop en schouders' te zien. Dit is een collectie portretten in al hun gedaanten. Er zijn koppen en mas kers, bustes en halffiguren. De diversiteit aan kunstuitingen in deze expositie is enorm. In sommige werken is het resultaat zeer per- soonlijk, in andere vormt het model slechts een uitgangspunt en is de kunstenaar op zoek gegaan naar een verbeelding van menselijke elementen. Beelden aan Zee is een particulier museum dat wordt gedragen door de bijdragen van partners en participanten. Het portret neemt in de collectie van dit museum aldoor een prominente plaats in. Het uit gangspunt van dit museum is immers: het mensbeeld. De expositie 'Met kop en schouders' is samengesteld uit de eigen collectie ge- beeldhouwde portretten. De tentoonstelling is geopend op dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. van dertig tot ruim tweeduizend personen. Vaak kunnen er twee za len, die normaal gesproken van elkaar gescheiden zijn met een ver- plaatsbare geluiddichte wand, tot een geheel worden samengevoegd. Zo wordt de capaciteit nog groter. Deze 'Palacio de Congresos' vindt men onder andere in de steden Ali cante, Barcelona, Cordoba, Ma drid, Sevilla, Valencia en Zarago- za. Daarnaast zijn er ook nog on- telbare hotels en Paradores ver- spreid over heel Spanje waar het mogelijk is om een congres te hou- den. Voordeel hiervan is dat wan- neer men ruimschoots op tijd re- serveert een groot deel van de con- gresgangers in hetzelfde hotel kun nen overnachten. Dat scheelt in de kosten en de tijd met betrekking tot vervoer van het hotel naar het con- gresgebeuren. De kans dat daar- door congresgangers op tijd aan- wezig zijn en wat langer blijven napraten is hierdoor groter. In het kader van de actieve vakan ties staan ook de zeilvakanties in de belangstelling. 'De Zeilvaart' noteert vooral veel aanvragen voor reizen naar Malta en Sicilie en ver- groot dan ook het aanbod naar de ze eilanden. Nieuw zijn reizen naar Schotland en de Hebriden en naar de Zuid-Engelse kust. De organi- satie uit Enkhuizen organiseert zeiltochten in Nederland en een P groot aantal andere Europese lan den. De reizen zijn individueel te boeken, maar De Zeilvaart ver- huurt ook schepen met bemanning aan groepen. De schoeners, klip- pers, loggers en tjalken zijn voor zien van hutten, douches, toiletten en een dagverblijf. Aan boord zorgt een kok voor de maaltijden. Bij reizen in het buitenland worden ook bezoeken gebracht aan be- zienswaai "igheden. De Fietsvakantiewinkel heeft het programma van dit jaar opgesteld met SNP Natuurreizen. Het aan bod fietsvakanties is dit jaar weer groter. Er is een programma met reizen in Nederland. De brochure met fietsvakanties in Europa is, mede door de samenwerking met SNP, verdubbeld van veertig tot tachtig pagina's. Ook wandelva- kanties maken hiervan deel uit. In Europa biedt de Fietsvakantiewin kel onder meer fietsreizen in Cor fu, de Azoren, de Pyreneeen, Kro atie, de Vogezen, Noorwegen en Turkije. Het aanbod buitengewone fietsva kanties is nog in ontwikkeling. De Fietsvakantiewinkel bereidt reizen voor naar Zuid-Afrika, Cuba, IJs- land en Rusland. Ook trektochten in het Verre Oosten, Madagascar en 'coast-to-coast' in de Verenigde Staten staan op het programma. De ANWB/VVV Fietsgidsen zijn in een geheel nieuw jasje gestoken. Alle gidsen zijn met ingang van 1997 in kleur uitgevoerd en zijn nog overzich- telijker. De fietsgidsen van de Veluwe en de Achterhoek zijn inmiddels verschenen, de andere zeventien delen volgen nog. In totaal beslaat de se- rie heel Nederland. Elke gids bevat twintig afwisselende fietsroutes van ongeveer dertig kilometer lengte. Er is een kaartje opgenomen, evenals achtergrondinformatie over de streek en praktische gegevens als de ope- ningstijden van musea. Nog uitgebreider zijn de Dwarsstap fietsmappen. De fietsmap van Gro- ningen is in deze serie geheel vernieuwd. Een Dwarsstap fietsmap bestaat uit 43 fietstochten van twintig tot tachtig kilometer door uiteenlopende ge- bieden. Vier gedetailleerde kaarten vergezellen de routes. De map bevat uitgebreide informatie. Zo zijn graspaden en mulle zandpaden steeds ver- meld. De Dwarsstap fietsmappen worden geleverd in een plastic hoes, zo- dat ze droog blijven bij een onverhoedse regenbui tijdens de fietstochten. De ANWB/VVV fietsgidsen kosten fl. 13,95,- en de Dwarsstap fietsmap pen fl.24,95,-. Ze zijn te koop bij de ANWB verkooppunten, VVV's, boekhandels en warenhuizen. °W4Rsstap W.rtitS KM* tihi Fietsen in exotisch landen is zeer in trek.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 11