Neerslag Vlaardingse geschiedenis in Streekmuseum Jan Anderson Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk Tekeningen van Claudie van Cleen in Pand Paulus Tiiea^er progranixna Pelgrimsinsignes en depotexpositie: Oorsmeer en metal in Podium Verhalen en gedichten schrijven Muziek voor baby's en peuters Immortal beloved in Filmhuis BON Woensdag 8 januari 1997 VLAARDINGEN - Vlaar- dings depot. Werken en leven uitgebeeld. Onder deze titel is tot en met 15 maart in Streekmuseum Jan Anderson een expositie ingericht die een beeld geeft van de dui- zenden voorwerpen die in het depot van het museum liggen opgeslagen. Verder kan deze maand weer een nieuwe afle- vering van 'Het stuk van de maand' worden bekeken. Dit maal koos Anderson voor de pelgrimstochten die door honderdduizenden gelovigen in de Middeleeuwen werden afgelegd. Er lag nog veel bijzonder materiaal in het depot van Jan Anderson; reden voor een expositie. Ah Lev Cha treedt op in Podium. Een van de tekeningen van Van Cleen die nu in Pand Paulus zijn te bewonderen. Programma Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,75. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik /30,40 automa- tisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 MaasposT Dorrestein viert Oud en Nieuw Hans Dorrestein Wij vrezen het ergste. Want wij doen het dit jaar anders. Wij vieren geen oud, maar nieuw met Hans Dorre stein. Dorrestein, schrijver, cabare- tier, zanger, maar vooral tekstschrij- ver heeft nu een nieuw programma, waarin alle hoogte en diepte punten uit de afgelopen jaren de revue zullen passeren en natuurlijk enkele nieuwe nummers. Het wordt echt een feest- avond, leuk om te lachen maar toch bekruipen je gevoelens van twijfel. Dorrestein die de jaarwisseling beju- belt en het paasfeest bezingt de uitge- breid kerst viert. Een spetterende avond. Vrijdag 10 en zaterdag 11 januari, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Kom, doe eens wat Utile Duici Dit vrolijke toneelstuk gaat over twee jonge mannen, die het ouderlijk huis hebben verlaten. Er dwarrelen natuurlijk ook twee aardige jonge da mes rond. Bij elkaar vormt dit het toneel van enige perikelen. Hoe zal dit aflopen? Zaterdag 18 januari, aanvang 20.15 uur, toegang fl. 12,50. Grootmoeder wat heb je een grote oren Jacques Vriens Jacques Vriens vertelt in deze sfeervolle voorstelling een aantal bekende sprookjes, die hij in een heel nieuw jasje heeft gestoken. Met mooie-klas- sieke elementen en een eigentijdse lichtvoetige ondertoon gaat er niets aan de oorspronkelijke sprookjessfeer verloren. Humor, spanning en ontroe- ring gaan hand in hand zodat kinderen echt kunnen genieten van deze luis- terrijke voorstelling. Zondag 19 december, aanvang 14.00 uur, toegang fl. 7,50. De Schiedamse Theaterkassa is op maandag gesloten. Reserveringen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Telefoon: 4269563. Geen spatader veranderd Herman Finkers In de try-out fase stond Herman Finkers met dit programma al in Vlaar- dingen. Wegens groot succes nu in reprise. De teksten zijn van Wilfried en Herman. Zoals zij zelf zeggen: We zullen proberen het element humor ook vanavond een kans te geven. Hoe dat lukt is meestal niet goed na te vertellen. Vrijdag 10 januari en zaterdag 11 januari, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 32,50. One night hot music IU Hans Visser Friends Deze muziektheatershow is een reis door het onuitputtelijke Balck Music repertoire. Hans Visser weet op een geraffineerde en verassende manier de bestaande muziekstijlen als Gospel, Blues, Soul en Motown op een zeer eigen manier uit te voeren, Hierdoor komen artiesten als Billy Holli- day, Smokey Robinson en The Temptations weer tot leven. Een muzikale avond van de bovenste plank. Woensdag 15 januari, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,-/fl. 27,50. Singin in the rain Michel Verkoren, Marieke van Grimbergen e.a. Singin in the rain is een all-time classic uit 1952. Het gaat over Lockwood en Lamont, twee filmsterren die samen enorme successen vierden in de periode van de stomme film. Dan komt echter de geluidsftlm en verschij- nen ze voor het eerst pratend op het witte doek. Donderdag 16 januari en vrijdag 17 januari, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 49,-/fl. 46,50. The Chinese Golden Dragon Acrobats and Magicians od Taipei The Chinese Golden Dragon Acrobats zijn meer dan slechts acrobaten. Groot en klein raakt in de ban van deze voorstelling die een adembene- mende en kleurrijke aaneenschakeling is van spannende acrobatiek, wervelende drakenparades, chinees ballet en verassende jongleurs- en e venwichtskunsten Zaterdag 18 januari, Grote Zaal, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 32,50/ fl.30,- en fl. 25,-. Poetry Intermezzo Group Poetry is een expressieve en krachtige voorstelling, met de van Intermez zo bekende ingredienten: prachtige vocalen, vakkundige arrangementen en zieleroerende teksten. De combinatie van oude, nieuwe en eigen mu- ziek, subtiele humor en stampende stemmensampels maken deze voorstel ling tot een belevenis om nooit meer overheen te komen. Zondag 19 januari, Grote Zaal, aanvang 15.00 uur, toegang fl. 32,50/ fl. 30,-.. Gipsy Quintet Youchka Passie, tragiek en pure levenslust kenmerken het nieuwjaarsconcert in Theater Schuurkerk van Youchka. Youchka is in 1994 opgericht door enkele leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het repertoi re bestaat hoofdzakelijk uit traditio- nele zigeuner melodieen. Het ensem ble is een combinatie van klassiek ge- schoolde musici en zigeuner-muzi- kanten. Youchka staat borg voor ro- mantiek, temperament en virtuositeit. De tribune zal voor dit concert wor- den uitgeschoven, zodat er gedanst kan worden en de violist zijn kunsten niet alleen op het podium, maar ook tussen de tafeltjes en stoelen in de zaal ten toon kan spreiden. Zondag 12 januari. Aanvang 13.00 uur, toegang fl. 15,-. Op vertoon van een toegangsbewijs heeft men de mogelijkheid om na af- loop van het concert voor slechts fl. 1,25 een bezoek te bregen aan het Ge- meentemuseum Maassluis, Zuiddijk 16-19. In the name of the father Plotseling is er een knal en zien we hoe een verwoestende IRA-bom zijn werk doet. Als Gerry Conlon met zn maatje voor de zoveelste keer een op- stootje veroorzaakt, worden ze door de IRA het land uitgestuurd en belan- den ze in Londen. Als Gerry zijn ouders in Belfast opzoekt wordt hij bruut van zijn bed gelicht door het Britse Leger. Na veel mishandelingen wordt een belastende veklaring afgelegd. Ze worden tot levenslang veroordeeld. Na een nieuwe aanslag worden ze 15 jaar na veroordeling vrijgelaten. Zij blijken onschuldig. Met onder andere: Emma Thompson, Day Lewis en Jim Sheridon. Vrijdag 10 januari, aanvang 20.30 uur, Toegang fl. 10,-. Mission Impossible Ethan Hunt werkt als geheim agent voor de Mission Impossible Force, een speciale afdeling van de CIA. Hij en zn team hebben als opdracht: de dief- stal van informatie, betreffende alle CIA-undercoveragenten te voorko- men. Wanneer de missie mislukt, wordt Hunt beschuldigd van contraspio- nage en is hij gedwongen onder te duiken. Met onder andere Tom Cruise. Donderdag 16 januari, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 8,-. GIPSY „Depot is geen mooi ingerichte tentoonstelling", zegt Anderson. „Je moet het zien als een verbeel- ding van de opslagplaats zoals we die in het Streekmuseum hebben." Anderson trok dus lukraak een paar lades open en pakte er voor werpen uit die de neerslag vormen van de Vlaardingse geschiedenis. Een mooi voorbeeld hiervan is het bord 'Vlaardingen kernvrije ge- meente'„Ik verzamel de voorwer pen die te maken hebben met het kantelen van de geschiedenis. De wereld voor en na het vallen van de Muur bij voorbeeld. Toen de ge- meente dat bord wilde verwijde- ren, heb ik meteen gevraagd of ik het kon krijgen." Sommige musea maken de fout om alleen geinteres- seerd te zijn in voorwerpen die ou- der zijn dan vijftig jaar, meent An derson. „Je moet juist nu je slag slaan. Over veertig jaar kan je zo'n bord nergens meer krijgen." An derson vraagt altijd netjes toestem- ming oih die voorwerpen mee naar huis te nemen waarvan hij meent dat ze een kanteling in de geschie denis verbeelden. Een keer zondig- de Anderson. Na de aanleg van de Beneluxtunnel werd de pont naar Pemis opgeheven. Het gietijzeren bord wilde de ANWB echter niet afstaan. Maar toen Anderson later zag dat het bord een paar dagen in het gras had gelegen, bedacht hij zich geen ogenblik en nam het mee.Anders zou het toch zijn ge- eindigd als oud ijzer." De voor werpen die in de 28 vitrines zijn uitgestald tonen allerlei facetten van de Vlaardingse verenigingen, feesten, kerken, boeren en bakkers, de Vlaardingse politiek en souve nirs. Ook het leven van bijzondere Vlaardingers komt aan bod. Zo kan de eerste accordion van Dick Borst worden bekeken, of het inge- lijste diploma dat Dick Haddeman kreeg toen hij erevoorzitter werd van voetbalvereniging Fortuna. De familie Heusdens stond het bijltje af waarmee burgemeester Heus dens schepen te water liet. Verder kan een gesigneerd boekje van dokter Moerman worden bekeken. Verrassend zijn de scheerdozen en griffelkokers die de Vlaardingse vissers uit hout sneden wanneer windstilte hen in de haven hield. De houtsnijwerkjes zijn verluch- tigd met oersymbolen als de le- vensboom, het zonnerad en de to- verster. „Na de oorlog durfden de vissers deze praktijk niet meer aan te roeren omdat de Duitsers de symbolen hadden misbruikt", ver- klaart Anderson. Grappig is de col- lectezak die de Gereformeerde Ge- meente aan het Streekmuseum heeft afgestaan. Een traliecon- structie moest voorkomen dat scru- pelloze kerkbezoekers tijdens de collecte een paar muntjes uit de zak zouden meepikken. Ook de ge- borduurde geldzak van de rooms- katholieke processievereniging en twee zilveren draaginsignes zijn in de expositie opgenomen. Voor de oorlog ging deze vereniging met de pont een keer per jaar naar Den Briel om de zes priesters te eren die in 1572 na de inname van de stad door de Geuzen waren ver- moord. Een bijzonder stuk vindt Anderson het zilveren bonbonsschaaltje van de familie Versteegh. Het schaaltje was oorspronkelijk een hoofdijzer, zoals die vroeger door de Vlaar dingse vrouwen in klederdracht werd gedragen. Het Streekmu seum toont verder een gerestau- reerd model van de 200-jarige to- ren van de Grote Kerk. Dit model is in 1924 gemaakt door Verburgh die als 17-jarige jongen elke dag het uurwerk van de Grote Kerk moest opwinden. Bovendien kan de Kleine Waag uit 1683 worden SCHIEDAM - In Pand Paulus aan de Lange Haven wordt van 8 ja nuari tot en met 2 februari werk tentoongesteld van Claudie de Cleen. In de ruimte staan tien lange tafels waarop combinaties van te keningen en (gevonden) foto's zijn neergelegd. Het werk wordt met enkele spots uitgelicht. De tafels staan in een groep en de tekenin gen clusteren samen met de foto's. Zo is er ruimte om tussen de teke ningen door te lopen, te kijken, het volgende beeld op je netvlies te pakken en je weer om te draaien. Hoewel de relaties tussen de teke ningen niet zijn gefixeerd, zijn ze zeker niet willekeurig. De Cleen toont intense momenten uit irreee- le of reeele momenten, die voor de duur van een tentoonstelling in elkaar zijn gedrukt. Toch laat dit de bezoeker alle ruimte omdat zij met dit bij elkaar brengen en in elkaar drukken van beelden de toe- schouwer juist alle ruimte gunt om in de eigen herinnering rond te zwerven. Naarmate er langer naar de beelden wordt gekeken, gaat de witruimte en de ruimte tussen de beelden namelijk uitdijen. De beelden lijken iets in het geheu- gen van de toeschouwer aan te ra- ken dat anders niet geactiveerd zou worden. Onherroepelijk wordt men in gedachten teruggevoerd naar een gemoedstoestand of situ- atie die men al eens heeft meege- maakt. Het beeld, dat zich in het hoofd bevindt, wordt daarbij steeds scherper. Het lijkt of er iets binnen komt. In eerste instantie is dit prettig, maar de venijnigheid *s SCHIEDAM - Het duo Wil en Re ne heeft samen al een veertien jaar oude geschiedenis achter de rug. Zij zijn begonnen als straatmuzi- kanten, die door Europa trokken om her en der hunmuziek te laten horen. Gedurende een half jaar trokken zij door landen als Belgie, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Italie. Daarna is het idee on- staan de muziek eens te gaan opne- men. De eerste CD van Wil en Re ne is inmiddels verkrijgbaar. De twee vrienden helpen elkaar met vrijwel ieder projekt, hoewel ze nog maar zelden samen optreden. Toch staan ze vrijdag 9 januari weer eens samen op de planken. In het Podium Cafe verzorgen ze een avond vol Countrymuziek, Blues en Folksongs. De meeste nummers worden tweestemmig gezongen en ze begeleiden zichzelf met hun akoestische gitaren. Een avondlang melodieuze metal met Delirium, Kurb Saatus en Of- ficium Triste is zaterdag 10 januari te beleven in cafe Podium aan de Lange Haven. Urenlang kunnen pogoen, hakken, rauzen en slam- dancen. Zaterdag 11 januari treedt de band Ah Lev Cha op in het caf6. Een band die bestaat sinds 1989 en die alleen eigen nummers speelt waarin de verschillende achter- gronden van de bandleden ver- werkt zijn. Door de ruime live-er- varing weet de band van ieder op treden weer een aparte ervaring te maken. Dit optreden begint om 22.00 uur. die in de tekeningen is te ontdek- ken laat niet met zich sollen. Dui- delijk wordt dat Claudie van Cleen het kruispunt pakt van plezier en pijn. Het bijzondere is dat dit ge- daan wordt met gevoel voor humor en een scherp observatievermo- gen. Ze schotelt het publiek -op soms theatrale wijze- de meest in- tieme momenten van verlangen, van onzekerheid, van kwetsbaar- heid en van vreugde voor. Ze is daarbij echter niet op de confronta- tie uit. De ontmoeting komt on schuldig binnen en raakt. Dit alles gebeurt met een klein ge- baar: zij gaat aan tafel zitten met een stapeltje papier en gaat teke- nen. Zo ontstaan beelden die in di verse tekenstijlen de aanraking tus sen pen en papier tonen. De wit ruimte is in de tekeningen net zo pregnant aanwezig als de aanra king die een afbeelding vormt. Het beeld onstond toen wij in slaap wa ren gesukkeld. Zij maakt ons wak- ker, maar laat in het midden wat er -voor en na het afbeelden- is voor- gevallen. Dat prikkelt. De tentoonstelling is na de ope ning op 8 januari (19.00 tot 21.00 uur) iedere donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur te bezoeken. Het programma van Rotterdams Dagblad TV duurt circa 15 minu- ten, met daarin het laatste lokale en regionale nieuws. Met op maandag en dinsdag een groot aanbod van koopwoningen. Elke dag wordt Auto TV uitgezonden om 07.00 uur, 16.30 uur en nog een herhaling om 00.15 uur. Op zaterdag en zondag om 09.30 uur, 16.30 uur en 20.30 uur.Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en ver- voer. bekeken, voorzien van nieuwe weegschalen en touwwerk. In het Stuk van de Maand duikt het Streekmuseum diep terug in de tijd naar de Middeleeuwen. Massaal ondernamen de Middeleeuwers pelgrimstochten naar plaatsen als Santiago de Compostela, overi- gens nog steeds een bekend bede- vaardsoord. In het begin van de ne- gende eeuw zou het gebeente van de apostel Jacobus in een veld (campus) zijn ontdekt, gemarkeerd door een ster (stella). In lange ko- lonnes trokken de pelgrims naar dergelijke plaatsen toe. Op hun hoed droegen ze insignes als de schelp om aan te geven dat ze op pelgrimstocht waren. De bede- vaardsganger verkreeg hiermee het recht om onbelemmerd over de landsgrenzen te trekken. Verder was de pelgrim onschendbaar: zelfs roversbenden schijnen dit ge- bruik te hebben geeerbiedigd. Ook had de pelgrim het voorrecht om gebruik te maken van het over- nachten in pelgrimshuizen of hos- pitalen. Na afloop werd een insig- ne uitgereikt. „Je zou het bijna kunnen vergelijken met de gekte rond de Elfstedentocht"merkt Anderson op. „Het is toch niet te geloven dat er nu mensen bereid zijn om tweehonderd kilometer te schaatsen door de kou voor zo'n kruisje." Het Streekmuseum heeft vier insignes in zijn bezit, allemaal daterend uit de vijftiende eeuw. Het eerste exemplaar is een tinnen kruisboogje, compleet met een oogje waarmee het insigne op de hoed werd bevestigd. Het tweede exemplaar is een muntspeld, geba- seerd op de Vlaamse gouden no- bel. Een ander insigne heeft be- trekking op de maagd Maria, wat duidelijk wordt door de Gothische letter M en de letters IHS (Iesus Hominem Salvator, Jezus de Red der). Heel bijzonder is de pel- grimshoorn uit de veertiende eeuw. Bij reliekenvertoning aan het volk blies de bisschop op deze hoorn om de plechtigheden met kracht bij te zetten. Ten slotte kan de bezoe ker twee mallen uit de zeventiende eeuw bekijken waarmee Mari- abeeldjes werden vervaardigd. Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50. Geopend elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Verder ook geopend op de eerste zondag van de maand, even- eens van 14.00 tot 16.00 uur. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - De literaire comntissie van het Filmhuis Schiedam organiseert voor de tiende keer een schrijf- wedstrijd. De schrijfwed- strijd staat open voor ieder- een. By de vorige editie wa ren er meer dan 150 inzen- dingen. De commissie hoopt met dit tweede lustrum een record aantal inzendingen tegemoet te kunnen zien. De eerste inzendingen uit geheel Nederland en zelfs uit Belgie hebben de commis- sieleden al mogen ontvan- gen. Sehrijvers uit de regio worden uitgenodigd een ver- haal of gedicht voor 1 fe bruari 1997 te zenden aan het Filmhuis, Postbus 4104, postcode 3102 GC in Schiedam, onder vermel- ding van Schrijfwedstrijd. VLAARDINGEN - In ja nuari start muziekcentrum Op Maat weer met de cur- sussen 'Muziek op schoot' en 'Klap eens in je handjes'. De cursus 'Muziek op schoot' is voor baby's van 4 tot 12 maanden. Deze zyn do! op slaapliedjes en wiege- liedjes die gezongen worden door de ouders. De cursus gaat donderdag 23 januari van 14.15 - 15.00 uur van start. De cursus 'Klap eens in je handjes' is voor peuters van 1 en 2 jaar. Tijdens de cursus gaan de kinderen zelf op liedjes bewegen, lopen en dansen. De cursus start eveneens op donderdag 23 januari van 15.00-15,45 uur. Beide eursussen bestaan uit 8 lessen van 45 minuten en de kosten bedragen fl. 103,-. Les wordt gegeven in het hoofdgebouw van het mu ziekcentrum aan de Mei- doornstraat 30 in Vlaardin gen. Voor meer informatie of een inschrijfformulier kan men op werkdagen bel- len van 14.00-17.00 uur, tel. 4269680. SCHIEDAM - Op vrijdag 10 en zaterdag 11 januari draait de film 'Immortal be loved' van regisseur Ber nard Rose in het Filmhuis Schiedam. Na de dood van Ludwig van Beethoven wordt een brief van hem ge vonden, gericht aan zijn 'on- sterfelijke liefde', aan wie hij al zyn bezittingen nalaat. De naam van de begunstigde staat nergens in het testa ment vermeld. Een vriend van Beethoven neemt de taak op zich achter de iden- titeit van deze mysterieuze dame te komen en bezoekt de belangrijkste vrouwen uit Beethovens leven. Lang- zaamaan wordt hem duide lijk wie de 'onsterfelyke lief de' is en hij is verbijsterd. Immortal beloved heeft in de hoofdrollen Jeroen Krab- be, Isabella Rossellini en Jo hanna ter Steege. Op vrij dag is de aanvangstijd 21 JO uur en op zaterdag 20.30 uur. Het Filmhuis Schiedam is gevestigd in gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Kaarten knnnen gereser- veerd worden via de Schiedamse Theaterkassa. 1 B'' I VI i m Woensdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Donderdag en vrijdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur Zaterdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV Zondag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV om 1 LOO uur kerkdienst Maandag en dinsdag: Dag en nacht Rotterdams Dagblad TV, onderbroken door Stads TV van 17.00 tot 24.00 uur. Telefoon:{j.v.m. controie bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 7