Onder het genot van een biertje darts spelen in de snackbar MaasposT Warme maaltijd in 'De Weerklank' JrJ J a U W Kunst- en Knutselmarkt in wijkcentrum De Erker MaasposT Oecumenische viering Bingo Lezing over Australie Nummer voor politieke ideeen Kwart eeuwdecaan, mentor en remedial teacher KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Mensen die het gevoel hebben dat het geheu- gen hun in de steek laat, kunnen terecht bij de cursus 'Geheu- gentraining' die op 23 januari van start gaat in dienstencen- trum de 4 Molens. Door allerlei oefeningetjes en geheugen- steuntjes leert men het geheugen beter te gebruiken. De cursus is niet bedoeld voor mensen met ernstige vergeetachtigheid. De geheugentraining wordt gegeven op donderdag van 10.00 tot 11.30 uur en kost fl. 50,- inclusief lesboek. Er zijn 12 bij- eenkomsten. Opgeven bij: Marie Weerwag, tel. 4346013. Dansende dames Harmonia Expositie Rommelmarkt Weet-wat-je-eet NCVB Rommelmarkt Koersbal Grenzen Ritme Uitverkoop Inloopconcert Spaans Thurlede Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk SCHIEDAM - Leerlingen van scholengemeenschap Schravenlant, collega's en oud-leerlingen kennen Joe Raphael als een bevlogen docent. Het lesgeven doet hij na 25 jaar nog met even- veel liefde. Naast het lesge ven, is hij werkzaam als de caan, mentor en remedial teacher. Het uitvoeren van deze verschillende taken maakt dat hij werken in het onderwijs nog steeds even boeiend vindt. Het onder wijs ziet hij als een levens- vervulling. Door open te staan voor zijn leerlingen en enthousiasme uit te stralen, heeft hij het gevoel dat hij iets door kan geven aan an deren en op deze manier iets kan betekenen voor de ge- meenschap. Openbaar onderwijs VWO Woensdag 15januari 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. A. de Reuver. Bethel Kapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. Martel. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, de W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, W. Andriessen- laan. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek Aanvang: 10.30 uur. ds. C.A. Phi- lipse. Gereformeerde Bond Schiedam CSG Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. Heij. Grote Kerk. Lange Kerkstraat. Aanvang: 17.00 uur, dr. A. de Reuver. Ned. Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. C.A.A. Struins. Aanvang: 16.30 uur, ds H.J. Bruins. R.K. Parochiekerk O.L.V. Visi- tatie Dr. Schaepmansingel 3. Vrijdag 09.15 uur, weekviering in de dag- kapel. Zondag 09.30 uur, Zon- dagsviering met koor- en samen- zang. R.K. Parochierkerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Woensdag 09.15 uur weekviering in de dag- kapel. Zaterdag 17.00 uur. Zondag 11.00 uur Zondagsviering met koor- en samenzang. Oud Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur eu charistieviering. Zondag 10.15 uur hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. Kapel Huize Frankeland: zondag 09.15 uur eucharistieviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang 10.30 uur, ds. G.Ch. Duinker. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevr. A.J. Plaisier. SCHIEDAM - Drie kleine Schiedamse kerken, oud-katho- liek, evangelisch-Luthers en NPB. organiseren dinsdag 21 januari, de dinsdag in de Week van Gebed voor de Eenheid, een oecumeni sche viering. In de klassieke vorm van de gezongen completen (die iedere dinsdag in de oud-katholie- ke kerk aan de Dam gebeden wor- den) mag ieder zich voegen die wil. Belangstellenden zijn welkom om 20.00 uur in Huis te Poort op de Dam. SCHIEDAM - Naast de bingomid- dag op de eerste woensdag van de maand. start verzorgingstehuis De Harg aan het Hargplein ook met een bingomiddag op de zaterdag. Zaterdag 18 januari vindt de eerste middag plaats. Daarna wordt er ge speeld op 22 februari en 22 maart. Aanvang is 14.00 uur en de entree- prijs is fl. 5,-. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden R.van Beek Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004283 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: Karin van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redakteur: Harry Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur SCHIEDAM - De heer Hubert Le- haen, Vlaams natuurfotograaf en reisleider geeft op donderdag 16 januari een dialezing over een reis van het zuiden naar het noorden van Australie, een tocht van onge- veer 4000 kilometer. Deze lezing is georganiseerd door de Konin- klijke Nederlandse Natuurhistori- sche Vereniging, afdeling Water- weg-Noord en vindt plaats in na- tuurcentrum De Boshoek in Schiedam-Noord. Bezoekers kun- nen vanaf het Bachplein de beweg- wijzering volgen. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. SCHIEDAM - Schiedammers met een eigen mening over zaken die in de stad gebeuren, kunnen voortaan hun ideeen kwijt op een antwoord- nummer van de politieke partij Platform Schiedam. Het antwoordnummer staat open voor iedereen die het Platform wil melden wat hem of haar dwarszit, of denkt dat er bepaalde dingen be- ter kunnen worden geregeld in Schiedam. Een uniek idee dus, dat naar verwachting veel readies on- der de Schiedammers los zal ma- ken. Platform Schiedam wordt ook in de gemeenteraad vertegenwoor- digd door T. Schoenmakers. De partij belooft Schiedammers die van het nummer gebruik willen maken naast een willig oor in ieder geval altijd een reactie. Klachten. waarover dan ook, worden dus al tijd serieus genomen en waar mo- gelijk behandeld. Hoewel men nog maar net van start is gegaan is met het antwoordnummer, zijn de ver- wachtingen over het succes ervan hoog gespannen. Of het ook inder- daad succesvol zal zijn, hangt van- zelfsprekend ook van de Schiedammers en hun wil om pro- blemen op te schrijven af. Schiedammers kunnen vanaf he- den schrijven naar antwoordnum mer 303, 3100 VB in Schiedam. Er kan eventueel ook worden gefaxed naar een van de volgende num- mers: 2732183 of 4704720. SCHIEDAM - Op maandag- en dinsdagavond spelen in Ria's Smulhuis aan de Vlaardinger- dijk verscheidene teams compte- titiewedstrijden dart. De eige- naar van de snackbar, Ria Meij- er, en haar echtgenoot Ary van der Slot houden zelf ook van pijl- tjes werpen. De hobby die door het echtpaar voorheen gebot- vierd werd in het wijkcentrum, heeft nu een prominente plaats gekregen in de eigen onderne- ming. Ria's smulhuis heeft een veertien- tal eigen spelers, verdeeld over vier teams. Allen dragen een blou se met de naam van de snackbar op- de rug en de eigen naam op de voorkant. ,,Zo zijn de spelers tij- dens uit-wedstrijden duidelijk her- kenbaar als team", aldus Meijer. Er vinden wedstrijden plaats tus- sen verschillende horeca-onderne- mingen in Schiedam of dichtbij ge- legen plaatsen als Hoogvliet. Het is niet gebruikelijk darts te spelen in een snackbar. Een cafe is een meer voor de hand liggende entourage. Desondanks komen de darters graag naar Ria's Smulhuis, om onder het genot van een koel biertje te spelen. De vaste ploeg spelers komt regelmatig even aan om een pijltje te werpen. Meijer vertelt dat de meeste spelers ge- woonlijk hun eigen. favoriete pijlen onder de arm bij zich dra gen. Zodra de gelegenheid zich voordoet, komen zij even oefenen op de Vlaardingerdijk. De teams van Ria Meijer hebben al een aan- tal bekers in de wacht kunnen sle- pen. Darts vervult een belangrijke func- tie in de ruim behuisde snackbar. Maar de overige clientele wordt desondanks niet uit het oog verlo- ren. De eigenaren zijn onlangs be- gonnen met het aanbieden van een weekmenu. Elke dag van de week bereidt Ary van der Slot een ande- re warme maaltijd, zoals een win- terse stamppot en bami. Hier ko men veel vaste bezoekers op af. Het is Meijer opgevallen dat er veel alleenstaanden in de wijk wo- nen die graag gebruik maken van deze mogelijkheid. De eigenaar en Eigenares Ria wordt op handen gedragen door haar groep darters. diens echtgenoot vervullen ook een sociale functie in de wijk. Een aantal mensen komt regelmatig even langs voor een praatje en een drankje. Ria's smulhuis bestaat nu ruim een jaar. Zolang Van der Slot zich kan heugen, bevindt zich al een snack bar op deze locatie. De voorlaatste eigenaar had groot succes met zijn waren en zijn klanten kwamen ook uit verdere regionen van de stad. Maar de voorganger van Ria en Ary heeft de goede naam weer te- niet gedaan. Ria Meijer ziet sinds de opening een duidelijke op- waartse lijn in de verkoopcijfers. Ze hoopt dan ook zo spoedig mo- gelijk haar part-time baan in de kantine van het Stadskantoor op te kunnen zeggen. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Ontmoetingshuis 'De Weerklank' in Groenoord ver- zorgt donderdag 16 januari haar maandelijkse warme maaltijd. 'De Weerklank' organiseert elke derde donderdag van de maand een diner voor iedereen die betaalbaar bui- tenshuis en samen met anderen wil eten. Elke maand eten er zo'n 25 mensen met elkaar. 'De Weer klank' ligt aan het Cornelia van Zantenplein 5 i in Schiedam-Groe- noord. Vanaf 17.00 uur staat de deur open. Na een drankje kan men aanschuiven aan de dis. De kosten bedragen fl. 6,50 per per- soon. Eters moeten zich tevoren opgeven bij Gera Groenewegen, tel. 4709971. Ontmoetingshuis 'De Weerklank' is opgezet door een aantal kerken in Schiedam-Noord. Het is een trefpunt in de wijk, waar mensen binnen kunnen lopen om een kop koffie te drinken, een praatje te maken of om rustig de krant te le- zen. De vaste openingstijden zijn: dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur; woensdag van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Dames die het leuk vinden om te dansen maar geen partner hebben. kunnen vrijdag- middag terecht in dienstencentrum de Woudhoek. Van 14.00 tot 15.00 uur of van 15.00 tot 16.00 uur kan men onder leiding van een be- roepskracht meedoen met het 'da- mesdansen". De kosten zijn 11. 8,- per maand, als men allebei de uren meedoet is dat fl. 16.-. Voor infor- matie en aanmelding kan men te recht bij dienstencentrum de Woudhoek. Heijermansplein 35, tel. 4705500. SCHIEDAM - Jack van Breemen verzorgt voor de spirituele vereni ging Harmonia op donderdag 16 januari een open bijeenkomst para- normale waarnemingen. Aan de hand van voorwerpen en muziek geeft hij waarnemingen door. Be langstellenden kunnen dan ook voorwerpen als sieraden en foto's meenemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open. De Harmonia- avond vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr.Wibautplein 165. Voor niet-leden is de toe- gangsprijs fl.7,50. SCHIEDAM - Tijdens de maan- den januari en februari zijn in dien stencentrum de Woudhoek, Heij- ermanplein 35, aquarellen van Willemien de Graaf te zien. Het dienstencentrum is open op maan dag tot en met vrijdag van 09.00 tot 16.30 uur en op zondag in de oneven weken van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost wordt zondag 19 januari weer een rommelmarkt gehouden. De toe gang is gratis, men kan om 11.00 uur naar binnen en de rommel markt duurt tot 16.00 uur. Er is van alles te koop. De rommelmarkt is alleen bedoeld voor particulieren die hun eigen spullen willen verko- pen. Kluphuis Oost is te vinden aan de Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM - Pas nog op de weegschaal gestaan? Geschrok- ken? Als dat zo is en men wil er iets aan doen, dan is de weet-wat- je-eet-kursus van Kluphuis Oost een idee. Met behulp van deze kur- sus kan men op een verantwoorde, gezonde manier wat kilo's kwijlra- ken. Een ervaren dietiste begeleidt deze groep. Het streefgewicht wordt bepaald en de voorderingen worden bijgehouden. De dietiste geeft voorlichting over gezonde voeding en geeft adviezen. De zin en onzin van bepaalde dieetpro- dukten komen aan de orde. Fabels die er rond eten bestaan, worden ook besproken. Ook aan het 'op gewicht blijven' wordt aandacht besteed. De kursus start eind ja nuari en vindt vervolgens elke donderdagavond plaats van 19.00 uur tot 20.00 uur. De kursus be staat uit 12 bijeenkomsten en kost fl. 60.-. Met een Rotterdampas krijgt men korting en betaalt men fl. 45,-. Inlichtingen bij Kluphuis Oost, Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM - De NCVB Woud hoek houdt haar maandelijkse bij eenkomst op zaterdag 18 januari in gebouw De Harg aan het Harg plein 100. De aanvang is 19.45 uur. Deze keer staat op het pro- gramma de Apocriefe boeken. Mevrouw Th. Vis vertelt over de hoofdpersonen uit deze boeken: Judith en Tobias. Zij spraken tot de verbeelding van kunstenaars als Rembrandt. Mw. Vis laat ook dia's van schilderijen zien. Voor inlich tingen: tel 4714058. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Nieuwland organiseert een rom melmarkt in wijkcentrum Dfees- plein op zondag 19 januari. De verkooptijden zijn van 11.00 tot 15.00 uur. De entree bedraagt fl. 1 ,- kinderen tot 12 jaar mogen gratis naar binnen. Voor meer informatie tel. 4738671. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert met ingang van' 20 januari koersbal. Koersbal is een gezellig balspel dat gespeeld wordt op een groot groen kleed. Het wordt iedere maandagmiddag van 13.00 tot 15.30 uur georgani seerd. Het is bedoeld voor deelne- mers boven de 55 jaar. Een goede lichamelijke conditie is geen Verei- ste. De kosten bedragen fl. 6,- per maand. De bijeenkomsten op 20 en 27 januari zijn gratis.' SCHIEDAM - Bij Stichting SVO aan het Broersveld 142 gaat dins dagavond 21 januari de cursus 'Grenzen stellen, hoe doe je dat?' van start. Er zijn zes wekelijkse bijeenkomsten van 19.30-22.00 uur. De cursus wordt begeleid door Nely Koetsier. Men leert tijdens deze 8-wekelijkse cursus de eigen grenzen aan te voelen en hoe men dit kan verduidelijken naar ande ren. Er wordt gewerkt met creatie- ve en expressieve middelen als te- kenen, dramatische vormingstech- nieken, ontspanningsoefeningen en lichaamsgerichte oefeningen. Ervaring is niet vereist. De kosten bedragen fl. 100,- voor de gehele cursus. Aanmelding en betaling ui- terlijk maandag 20 januari. Voor informatie en aanmelding: SVO (010-4734545). SCHIEDAM - De Stichting SVO aan het Broersveld 142 organiseert weer een cursus Ritme en Dans. In deze cursus komen zowel Afri- kaanse als Zuid-Amerikaanse rit- mes aan bod. De cursus bestaat uit tien lessen die worden gegeven op de donderdagavond. De beginners- cursus gaat 23 januari van start van 19.00-20.30 uur. De kosten bedra gen fl. 175,-voor de gehele cursus. Op donderdagavond 9 januari is de cursus Ritma en Dans voor gevor- derden weer van start gegaan. Er zijn hier nog enkele plaatsen vrij. De tijd is van 20.45-22.15 uur. De kosten hiervoor bedragen even- eens 0. 175,- voor tien lessen. Aanmelding en betaling uiterlijk maandag 20 januari. Voor infor matie en aanmelding: SVO, tel. 4734545. SCHIEDAM - De uitverkoop van modehuis 'Esther' op dinsdag 21 januari in verzorgingstehuis Spa- land begint om 10.00 uur. Spaland is te vinden aan de Willem An- driessenlaan in Schiedam-Groen- oord. SCHIEDAM - Het wekelijkse in loopconcert in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat vindt zaterdag 18 januari plaats om 15.00 uur. Het concert wordt verzorgd door het Schiedams Christelijk Mannen- koor. Toegang is gratis, bij de uit- gang wordt een kollekte gehouden. SCHIEDAM - In wijkcentrum de Blauwe Brug gaat donderdagmid- dag 16 januari een cursus Spaans van start. De cursus wordt gegeven van 13.30 tot 15.00 uur en bestaat uit 12 lessen. Voor de cursus geldt dat de moedertaal van de docent Spaans is. De talencursus kost fl. 82,50 en voor meer informatie kan men terecht bij de Blauwe Brug, tel. 4701049. SCHIEDAM - In Woon Zorg- centrum Thurlede kan men iedere week op maandag deelnemen aan de vrouwensoos van 10.00 tot 15.00 uur. elke dinsdag aan het voorlezen van 14.00 tot 15.30 uur en elke woensdag van 09.30 tot 12.00 uur aan het handwerken. Donderdag van 09.30 tot 15.30 wordt er een mannensoos 65+ ge organiseerd en op vrijdag van 10.30 tot 11.15 uur meer bewegen vopr ouderen. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker is al weer volop bezig met het voorbereiden van activiteiten in het nieuwe jaar. Een zo'n activi- teit is de kunst- en knutselmarkt die gehouden wordt op zondag 16 februari. Schiedamse amateurkun- stenaars en hobbyisten krijgen hier de gelegenheid om hun werken in wijkcentrum De Erker te tonen en eventueel te verkopen. Het is de tiende keer dat een dergelijk eve- nement plaatsvindt in De Erker. Het thema in 1997 is Schiedam. Ook is het mogelijk op deze dag demonstraties te geven van de toe- gepaste technieken. De Kunstmarkt is een levendige gebeurtenis want er wordt tegelij- kertijd een open podium gehouden waar verschillende groepen en per- sonen zang. dans en muziek zullen presenteren. De Erker wil graag kunstbeoefe- naars en hobbyisten uit Schiedam uitnodigen om deel te nemen aan deze Kunstmarkt. Ook personen en groepen die willen optreden op het open podium zijn van harte wel kom. Belangstellenden kunnen zich tot zaterdag 25 januari aanmelden bij Wijkcentrum De Erker: Jan van Avennestraat 32, Schiedam. Tele foon: 4267767. Zilveren jubilaris Joe Raphael nog even bevlogen De zilveren jubilaris komt uit een onderwijsnest. Zijn vader was rector van het Erasmiaans gym nasium in Rotterdam, de school waar hij zelf op heeft gezeten. Hij wilde eigenlijk graag klassieke talen studeren. Zijn ouders raad- den hem dit af, omdat er in die tijd geen droog brood mee te ver- dienen was. Het werd geschiede- nis, maar zijn interesse voor talen is altijd gebleven. Als tweede stu- die deed hij Frans. En nog altijd leest hij met veel plezier de klas- sieken. Deze ervaring heeft hem geleerd dat hij jongeren altijd juist zal aanraden die studie te gaan volgen die ze het liefste zou- den willen doen. Tijdens zijn studie zag hij een ad- vertentie van de HBS in Schiedam. Er werd dringend een docent Geschiedenis gezocht, want de leerlingen hadden al an- derhalf jaar geen Geschiedenisles meer gehad. Hij werd dan ook met open armen ontvangen. Dat was in januari 1972. Inmiddels 25 jaar geleden, maar hij herinnert het zich nog als de dag van giste- ren. Het was een wat aparte situ- atie omdat de leerlingen over het algemeen ouder waren. Hij be- sprak met hen de aanpak van de lessen en stond open voor opmer- kingen en suggesties. Zowel de leerlingen alshijzelf waren tevre- den met deze manier van werken. Hij heeft wel eens met de gedach- te gespeeld een andere werkkring te zoeken zoals bijna iedereen dat Joe Raphael, hier temidden van een 3-VWO+-klas, geniet nog elke dag van zijn baan als docent en decaan. wel een keer doet, maar plussen en minnen tegen elkaar afwegend besloot hij toch telkens weer te blijven. Raphael is een voorstander van openbaar onderwijs. Dit heeft te maken met zijn kijk.op het leven. Hij vindt het erg belangrijk dat al- le kinderen goed onderwijs kun nen volgen, ongeacht hun achter- grond, en dat kinderen leren open te staan voor hun medemens zon- der aanzien des persoons. Hij hecht weinig belang aan hoogdra- vende onderwijstheorieen. Goed kijken naar kinderen en inspelen op de verschillende persoonlijke behoeften ziet hij als een essentie- le taak van de docent. Er voor zorgen dat iedere leerling zich geheel naar eigen vermogen kan ontwikkdlen is den van Raphaels belangrijkste doelstellingen. Dit is een van de redenen dat hij zich met veel liefde en plezier ook bui- ten de gewone lessen om voor leerlingen inzet. Om beter met leerproblemen van leerlingen om te kunnen gaan heeft hij de twee- jarige opleiding Remedial Te aching gevolgd. Remedial Tea chers houden zich bezig met leer problemen en stellen in overleg met ouders en docenten een plan op om leerlingen met problemen te begeleiden. Raphael is enthou- siast over de opleiding en de re- sultaten die hij zelf op school be- reikt heeft en is van plan be- stuurslid te worden van de lande- lijke belangenvereniging voor Remedial Teaching. De gedreven docent zet zich ook zeer actief in voor de betere leer lingen die juist heel veel aankun- nen. Scholengemeenschap Schra venlant biedt deze leerlingen de mogelijkheid de atheneumstroom VWO+ te volgen. Deze leerlin gen volgen naast de gewone vak- ken ook Spaans en Russisch. De docenten gaan sneller door de stof omdat ze met extra vakken toch op hetzelfde aantal uren uit moeten komen. De eerste VWO+ groep, ongeveer 20 leerlingen uit 3-atheneum. gaat in maart twee weken naar Madrid. Leerlingen van de school in Madrid komen in juni twee weken 'naar Neder- land. De uitwisseling wordt ge- subsidieerd door het Europees Platvorm voor het Nederlands Onderwijs namens de Europese Commissie. De ouderlijke bijdra- ge is 350 gulden per leerling. Alle leerlingen kunnen dankzij de sub- sidie mee naar Madrid en deelne men aan het programma in Ne- derland. Raphael is hier heel blij mee en trots dat het hem gelukt is om de subsidie voor elkaar te krij gen. Hij heeft het programma sa- mengesteld en is heel enthousiast over de uitwisseling, vooral omdat het een hele bijzondere school is in Madrid. ,,Het is een school waar zwakbegaafde leer lingen en de betere leerlingen met elkaar werken en leren", verdui- delijkt de docent. Ook zijn vrouw is nauw betrokken bij zijn werk. Zo ging zij in het verleden menig- maal mee met brugklasweken en zeilkampen en gaat zij in maart ook mee naar Madrid. „Zonder de steun van mijn vrouw had ik mij nooit voor zo veel verschil lende zaken kunnen inzetten". weet Rapahael. Zijn kinderen die op scholengemeenschap Schra venlant hebben gezeten en inmid dels zelf studeren, weten uit erva ring dat een groot deel van hun vaders vrije tijd opgaat aan extra activiteiten voor de school. Met weemoed denkt Raphael terug aan de zeilkampen. Dat waren bijzondere weken voor hem. de leerlingen en de coaches. Filoso- ferend over verledert, heden en toekomst, zegt hij tot slot: „Ik vind het allemaal nog even span- nend. ik heb het gevoel dat er pas 25 jaar verstreken zijn en hoop in de toekomst met evenveel plezier in het onderwijs te kunnen blijven werken." ANITA BEIJER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3