MaasposT 'Als we nu niets doen, zijn ze volqende week hartstikke dood' Restaurant Le Pecheur beste bedrijf van Nederland voor Horeca-leerling POLITIE RAPPORT Kattententoonstelling in Sporthal Margriet ■I Gezonde Voornemens voor 1997 MaasposT Dansexpressie Buikdans Ruilbeurs Dansgroep Dierenbescherming helpt noodlijdende watervogels: Leerbedrijf van het jaar 1997 Aleidaschool rijdt Aleidatoer Inbreker op heterdaad aangehouden Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam WATER WEG - Zomaar een koude maandagochtend, er- gens in de Waterweg. Bij de Vlaardingse Krabbeplas proberen zo'n vijftig honge- rige reigers met de kop in de nek de ijzige koude het hoofd te bieden. Tevergeefs, zo lijkt het. De vogels zijn verslagen, niet in staat om op zoek te gaan naar het broodnodige voedsel om de extreem strenge winter te overleven. Maar dan rijdt een wagen van de Dierenbe scherming het veld op, met bestuurslid J. Stout aan het stuur. De schuwe reigers vliegen echter niet weg en kijken verlangend uit naar het komend voederuurtje. „Kijk, daar zitten ze. De vo gels staan echt op me te wachten. Je snapt gewoon niet waar ze vandaan ko- men." rMtMwMmikl mssm Kuikens Politie zoekt getuigen Brand door koortsluiting Toegang tot liftschacht Controle bedrijven Zwaar gewond na val in bouw Brand in woning Rood licht-controle: 32 bekeuringen Vechtpartij Woo DOLT WATeBletD'i«06£KJ SppiNG£fO. Woensdag 15januari 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - Wijkcentrum De Blauwe Brug organiseert Dansex pressie voor kinderen. Docente Dorien Zuijdgeest laat kinderen op speelse wijze kennismaken met de verschillende vormen van dans en expressie. Niet alleen het aanleren van verschillende dansbewegin- gen, maar met name het verder ontwikkelen van de mogelijkheden van het kind om zich te uiten wor- den benadrukt. De lessen zijn be- doeld voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en vinden elke vrij- dagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur plaats. De kosten bedragen fl. 10,- voor vier lessen. De eerste les wordt op 24 januari gehouden. Voor meer info: De Blauwe Brug, tel. 4701049. SCHIEDAM - Een tienweekse cursus meditatieve buikdans voor dames van boven de dertig gaat donderdag 16 januari van start bij studio Basis Balans aan de Tiel- man Oemstraat 16a. De eerste les, die duurt van 20.30 tot 21.45 uur. is een proefles. Het gaat om de in- nerlijke toeters en bellen en dus niet om de robijnen in de navel. Nodig zijn een lange rok met elas- tiek tailleband, sokken en twee sjaals. De kosten van de cursus zijn fl.200,-. Degenen die de smaak van het buikdansen goed te pakken hebben gekregen kunnen zich te- vens opgeven voor een buikdansvakantie in Griekenland. Deze staat voor 31 augustus tot en met 7 September op het programma en kost fl. 385,-. Info bij dansdocente Roos Crama elke werkdag tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 4267702. SCHIEDAM - In Dienstencentrum 'De 4 Molens' aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt zondag 12 ja nuari vanaf 13.30 uur een ruilbeurs gehouden. Op de beurs kunnen munten, postzegels, prentbrief- kaarten, stripboeken en telefoon- kaarten worden uitgewisseld. Toe- gang en taxatie zijn gratis. SCHIEDAM - In De Harg aan het Hargplein treedt zaterdagmiddag 25 januari een Roemeense dans groep op. Folkloristische dansen worden getoond, evenals Servi- sche, Roemeense en Griekse dans- en. Degenen die het aandurven mogen meedansen. Het optreden vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur en de entree is vijf gulden. SCHIEDAM - Een 24-jarige Rot- terdamse inbreker is vrijdag 10 ja nuari omstreeks 21.30 uur in een bedrijfspand aan de Kommiezen- laan door een beveiligingsbeambte op heterdaad aangehouden. De man had zich verstopt onder een tafel. Gealarmeerde politiemensen namen de man mee naar het bu reau. Uit onderzoek is gebleken dat de man een ruit aan de zijkant van het bedrijfspand had ingesla- gen. Hij bleek ook nog enkele boe- tes te moeten betalen. Stout stapt uit de wagen en gooit tientallen dode kuikens het ijs op. Even kijken de reigers de kat uit de boom. Maar dan vliegen ze op en eten een voor een de kuikens op. Voor een enkele ekster is de nood zo hoog dat ook zij probeert om een kuiken in de bek te krij- gen. Na een paar pogingen slaagt de ekster erin om het voedsel naar binnen te krijgen. „Je ziet het: ze zijn nu allemaal lekker aan het smikkelen." De Dierenbescherming kreeg twee weken geleden het eerste signaal dat de watervogels door de onverwacht snel ingetreden vorstperiode in de problemen wa- ren gekomen. ,,Als je tachtig, ne- gentig dode meerkoeten vindt, weet je dat het niet goed zit." Ra- zendsnel werd een plan opgesteld om de nood te lenigen, in samen- werking met de brandweer, het Dierenasiel en de Dierenambu- lance, en de gemeentelijke plant- soenendienst. „Ik doe dit werk nu al 27 jaar, dus heb ik een aardig idee van de situatie gekregen", zegt Stout. Samen met vier ande- re medewerkers worden op vijf- tien plaatsen de vogels in leven gehouden. Het-koude winterweer speelt vooral de watervogels par- ten. De wateren zijn dichtgevro- S rv~ S-' Een dagelijkse bezigheid tijdens de strenge winter; bijvoeren van vogels. ren, en de vissen zijn diep onder het wateropppervlak gedoken, onbereikbaar voor reigers en roerdompen, Zaadeters als kool- mezen kunnen door het uitblijven van sneeuw nog wel aan voedsel komen. Reigers houden vooral van vis. Toch heeft de Dierenbescher ming ervoor gekozen om de vo gels met kuikens te voeden. ,,Als we vis op het ijs gooien weet je bijna zeker dat de meeuwen de vis opeten. En meeuwen zijn in staat om in de stad op andere ma- nieren aan hun voedsel te ko men", verklaart Stout. „De eerste twee dagen raken de reigers de kuikens niet aan. Maar dan zorgt de honger er later wel voor dat ze niet meer zo kieskeurig zijn. Over een week eten ze zo uit je hand." Verder waakt Stout ervoor dat al leen de 'autochtone' vogels bij het voedsel kunnen komen. „Kol- en zandganzen zijn echte trekvo- gels die op weg naar Afrika zijn. Die voer ik niet, anders blijven ze de hele winter in Vlaardingen. Dat zou echt fataal voor die vo gels zijn." Stout kijkt naar de rei gers die en masse het voedsel naar binnen slikken. „Dit zijn echt noodlijdende dieren. Mensen zeggen weleens dat de natuur zich zelf regelt. Maar als we nu niets doen, zijn ze volgende week allemaal hartstikke dood. Dan kan je ze bij bosjes oppakken. Dat kun je als Dierenbescherming echt niet maken", zegt Stout. „Je moet handelen. Alle dieren die in nood zijn moet je beschermen." Vogelliefhebbers kunnen maar moeilijk geloven dat de anders zo schuwe vogels nu zo makkelijk te benaderen zijn, zegt Stout. Zelfs zeldzame roerdompen verlaten de beschutting van de bossages en vertonen zich in het open veld. Van de week signaleerde Stout zelfs een ooievaar. Ook buizerds laten zich nu makkelijk zien. „Daar zie je er nu een vliegen." De Dierenbescherming kiest er bewust voor om het aantal voe- derplaatsen beperkt te houden. Stout: „Anders gaan ze zwerven zoals nu bij Rijksweg 20. Ze zoe- ken echt het publiek op." Er wordt verder voedsel gestrooid in de polders. Van diverse bedrijven heeft de Dierenbescherming ijs- wafels gekregen. Deze wafels worden vermengd met universeel voer zodat ook de andere vogels aan hun trekken kunnen komen. Stout heeft al enkele verhitte dis- cussies met vogelliefhebbers ach- ter de rug. „Waarom hebben jul- lie niet vorige week overal wak- ken geslagen", was den van de meest voorkomende verwijten. „De mensen snappen gewoon niet dat het gevaarHjk is voor de vogels om met windkracht acht wakken in het ijs te slaan. Door de harde wind bestaat er het ge- vaar dat de vogels met hun vleu- gels aan de randen van de wakk- ken vastvriezen." De kuikens zijn intussen bijna al lemaal door de hongerige reigers veroberd. Stout: „Als ze vier kui kens hebben opgegeten, kunnen ze er weer een paar dagen tegen- aan." Schaatsliefhebbers zullen het ongetwijfeld met hem oneens zijn, maar Stout hoopt dat het snel gedaan is met de huidige vorstpe riode. Elke voerderbeurt kost fl. 150,-. Dit bedrag wordt bekostigd via een noodfonds dat verkregen is door collectes. Stout roept alle Waterweggers op om voor alle vogels vetbolletjes op te hangen. Verder kan het geen kwaad om bij de wakken oud brood te strooien. Donaties zijn welkom. Voor meer informatie kan men bel len naar 471 82 51. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Schiedam heeft er een beroemd restaurant bij. Het specialiteitenrestaurant Le Pe cheur gevestigd aan de Lange Haven. De eetgelegenheid is be- kroond met de titel 'Leerbedrijf van het Jaar 1997' door Stich- ting Vakopleidingen Horeca (SVH). Naast deze titel kreeg Le Pecheur de bijbehorende Tjal- ling Teitsma Trofee uitgereikt en de daaraan vastzittende PR-on- dersteuning. Bovendien mocht men een bedrag van ruim vier- honderd gulden incasseren voor de personeelspot. Restaurant Le Pecheur werd voor- gedragen door consulent-rayon- manager van SVH leerlingenstel- SCHIEDAM - Een kattententoon stelling biedt eigenaren de gele- genheid hun kat aan het publiek te tonen en op deze wijze deel te ne- men aan een competitie. De keur- meesters van Felikat, die zondag 19 januari aanwezig zijn tijdens de tentoonstelling in de Margriethal, keuren de katten op de kenmerken van het ras waartoe deze behoren. De katten die het beste aan de eisen voldoen, worden beloond met een titel. Felikat zal ditmaal bijzondere aandacht schenken aan het Perzi- sche ras. Perzen staan bekend om hun rustige, zachte karakter en zijn door deze eigenschappen goede showkatten. Op de tentoonstelling kan uitgebreide informatie worden verkregen over katten en de Pers in het bijzonder. Daarnaast zijn een aantal stands ingericht met katten- benodigdheden. De openingstijden van Felikat zijn 10.00 tot 18.00 uur. De toe- gang is fl. 7,50 voor volwassenen, kinderen tot en met twaalf jaar kunnen gratis naar binnen. sel John van Beveren. Hij vond dat het leerbedrijf goede kwaliteiten heeft en net dat beetje meer om 'Leerbedrijf van het Jaar 1997' te worden. Het Schiedamse restau rant is uit 25 genomineerde geko zen en eindigde in de finale met de restaurants Catsand uit Roosendaal en Mangerie Zegers in Noordwij- kerhout. De jury schreef in haar rapport dat Le Pecheur een kwali- tatief goede opleidingsstructuur heeft. Tevens wil het bedrijf niet uitsluitend de beste leerling oplei- den. Ook de minder sterke leerlin- gen krijgen een kans. In het rap port staat bovendien dat 'het res taurant zich met beperkte midde- len, maximaal inzet om leerlingen te begeleiden bij het leren van het vak'. Het nostalgische restaurant bestaat al zes jaar. Daarvoor hadden gast- heer Edwin Lansbergen en chef- kok Rudo van Leeuwarden voor- malig restaurant De Kleine Visser overgenomen. In totaal zijn de twee eigenaren al negen jaar leer- meester. Dit houdt in dat zij be- voegd zijn om leerlingen die in het horecawezen willen gaan werken, op te leiden. Op het moment wer ken negen personeelsleden in het restaurant waaronder de twee eige naren. Per jaar komen er ongeveer negen tot tienduizend klanten over de vloer. Naast het restaurant, waar elke maand een speciaal menu wordt geserveerd, is er een zaal en tuin voor feesten en partijen. Lansbergen en Van Leeuwaarden zijn zeer blij met de benoeming. „Eindelijk krijgen we de erken- ning die we verdienen." Er is al feest gevierd door de personeelsle den. „Bij aankomst na de uitrei- king in de RAI, stonden ze klaar met een grote bos bloemen en er werd een fles champagne ge- opend." Edwin Lansbergen vertelt opgetogen dat ze het geldbedrag voor de personeelspot hebben ver- dubbeld. Maar het personeel gaat zelf ook sparen om een dagje met z'n alien uit te kunnen in de zomer. WATERWEG - De Gezondheids- wijzer van de GGD Nieuwe Wa terweg Noord besteedt vanaf 6 ja nuari aandacht aan Gezonde Voor nemens voor 1997. Voor mensen die na de feestdagen op een verant- woorde manier willen afslanken, stoppen met roken en/of meer be- wegen ligt er een gratis informatie- pakketje klaar. Zo na de feestdagen hebben veel mensen goede voornemens voor het nieuwe jaar. Mocht er aan het einde van het afgelopen jaar nog uitgebreid gegeten worden, per he- den is dat voor hen verleden tijd. Voor anderen is het begin van het nieuwe jaar een goede reden om ook eens te proberen of men kan stoppen met roken. Of om nou ein- delijk eens weer te gaan bewegen. De Gezondheidswijzer van de GGD ondersteunt deze gezonde voornemens van harte door daar in de maand januari extra aandacht aan te besteden. In het informatie-pakketje komen drie onderwerpen aan de orde. na- melijk verantwoord lijnen, stoppen met roken en bewegen. Voor de mensen die graag een paar kilo's kwijtraken bevat het maandpakket twee folders met daarin informatie om op een verantwoorde wijze af te slanken. De folders bevatten tips en ideeen voor calorie-arme maal- tijden en een caloriewegwijzer. Steeds meer mensen willen stop- pen met roken, met of zonder hulp van buitenaf. De GGD organiseert in samenwerking met de Thuis- zorg een cursus Stoppen met Ro- Twee jaar geleden is het restaurant overigens ook al genomineerd ge- weest. Toen eindigde het ook in de finale. Dit jaar kregen ze alsnog de titel 'Leerbedrijf van het Jaar 1997'. ,,We hebben het echt ver- diend. We doen ons best om ook vanuit het gezichtspunt van de leerling dingen te bekijken. Het is voor zowel de leerlingen als voor ons hard werken maar daarnaast streven wij ook naar gezellig- heid." De benoeming van Le Pecheur vond plaats op de SVH Manifesta- tie tijdens Horecava Trens Event in Amsterdam RAI, die plaatsvond van 6 tot en met 9 januari. Naast de sector restaurants kende de SVH nog de titel 'Leerbedrijf van het jaar 1997' toe aan de hotel-, fast- food-, en cafe/bar/discotheeksec- tor. De winnaars hiervan waren respectievelijk hotel-cafe-restau- rant Speulderbos in Garderen, Ca- fetaria 't Klavertje in Holten en ho tel-cafe De Waag in Hilversum. Zaterdag 25 januari houdt restau rant Le Pecheur open huis. Scho- lieren die gei'nteresseerd zijn in een horeca-opleiding kunnen een kijk- je in de keuken nemen en enkele leerlingen aan het werk zien. Te vens is er een representant aanwe zig van SVH, Onderwijscentrum. SASKIA SMIT SCHIEDAM - De politie van district Schiedam is op zoek naar getuigen van de inbraak in een woning aan het Hargplein, die maandagmorgen om streeks 08.00 uur plaatsvond en waarbij een 79-jarige Schiedamse snij- wonden in haar hand opliep. Het signalement van de dader luidt: blanke man tussen de 30 en 35 jaar, 1.85 tot 1.90 meter lang en rnager postuur. Hij droeg een donkerkleurige driekwart jas, op zijn hoofd een wollen muts met omslag en voor zijn mond een shawl. De dader is op de vlucht gesla gen en heeft de woning daarbij via de voorzijde verlaten met in zijn bezit een lichtbruine lederen dameshandtas. Getuigen kunnen contact opnemen via telefoonnummer 2744392. SCHIEDAM - Maandag 13 januari is omstreeks 11.30 uur brand ontstaan in een bulldozer aan de Giessenweg. De brandweer kwam ter plaatste en bluste het vuur. De brand was ontstaan door kortsluiting. De bulldozer liep aanzienlijke schade op. SCHIEDAM - In flatgebouwen op het Verhallenplein en het Henriette Bosmanplein zijn het afgelopen weekeinde de deuren, die zich voor de liftschacht bevinden, door een nog onbekend persoon geopend. Vermoe- delijk is daarbij een sleutel gebruikt. Het werd voor bewoners mogelijk om in de liftschacht te komen. De woningstichting zoekt spoedig naar een passende oplossing. SCHIEDAM - Bij een controle van tien bedrijven zijn maandagmorgen 13 januari omstreeks 07.00 uur op de Groothandelsmarkt twee illegalen (35 en 42) aangehouden. Tegen hen wordt de uitzettingsprocedure in gang ge- zet. Verder werden er geen ongeregeldheden aangetroffen. SCHIEDAM - Een 32-jarige Groninger is maandagmorgen 13 januari omstreeks 10.45 uur zwaar gewond geraakt bij bouwwerkzaamheden aan een fabriek op de Buitenhavenweg. De man stond samen met een collega in een lift, die was gemonteerd in een zestig meter hoge schoorsteen, toen hij een steen op zijn hoofd kreeg. De steen raakte los en viel naar beneden toen een andere medewerker bovenin de schoorsteen een bak met specie pakte. Het slachtoffer, dat gen helm droeg, bevond zich op dat moment op tien meter hoogte in de lift. Hij is met hersenletsel overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis, waar hij inmiddels is geopereerd. Zijn toestand is sta- biel. SCHIEDAM - In een woning aan de Professor Kamerlingh Onneslaan ontstond zaterdag 11 januari omstreeks 12.00 uur brand doordat een be- woner vergeten was de gaskachel uit te doen, terwijl hij vloerbedekking aan het leggen was met contactlijm. De brandweer kwam ter plaatse om het vuur te blussen. Deze ontruimde eveneens de aangrenzende panden. Even later konden zij hun woningen weer betreden, nadat het sein brand meester was gegeven. Voor de bewoners van de uitgebrande woning wordt vervangende woonruimte gezocht. SCHIEDAM - Bij een rood licht-controle die vrijdagochtend 10 januari omstreeks 09.00 uur gehouden werd op de Laan van BolEs zijn tien auto- mobilisten bekeurd. Een controle die die dag s middags werd gehouden op de Giessenweg leverde 22 bekeuringen op. SCHIEDAM - Twee Schiedammers (29 en 44) zijn zondag 12 januari om streeks 22.00 uur aangehouden, nadat tussen hen een vechtpartij was ont staan op de C.Huygensstraat. De aanleiding voor de vechtpartij lag in de relatiesfeer. Daar over en weer geslagen was met harde voorwerpen zijn beide mannen na afloop ter controle overgebracht naar het Holyzieken- huis. Kleuters van de Aleidaschool trainden hard voor hun eerste tocht. SCHIEDAM - Hoewel de dooi de- finitief lijkt te zijn ingetreden. werd er de afgelopen week nog volop geschaatst. Ook door de schooljeugd. Vooral vrijdag 10 ja nuari leken sloten, plassen en vij- vers exclusief te zijn gereserveerd voor krabbelende en glijdende schooljeugd. Terwijl leerlingen van De Klinker hun eigen Elfste- dentocht reden, begaven leerlingen van de Aleidaschool zich op het ijs voor de eerste grote Aleidatoer. De Buys Ballotsingel was hierdoor een dag de lokatie van een groot schaatsfeest. De toer werd gereden in vier groepen, varierend in sterk- te van heel snelle schaatsters tot net beginnende krabbelaars. Zelfs kinderen die niet over de snelle ij- zers beschikten, deden mee. Lo- pend, glijdend of met de slee. Het was de organisatie dan ook niet om het rijden van de snelste tijd te doen, maar om het meedoen en de gezellige sfeer. En sfeer was er, mede door de opzwepende schaatsmuziek. Na afloop was er voor iedereen een oorkonde en chocolademelk met koek. ken. Iedereen die belangstelling heeft kan zich bij de Gezondheids wijzer opgeven voor de informa- tieavond van deze cursus op maan dag 27 januari. Plaats van hande- ling is de 's-Gravelandseweg 557 in Schiedam. Tenslotte bevat het maandpakketje van januari ook informatie over gezond bewegen. Alle sportclubs, van atletiek tot volleybal, zijn in het maandpakket opgenomen. Het informatiepakket over Gezonde Voornemens is gratis af te halen bij de Gezondheidswijzer van de GGD NWN, van Hogendorplaan 501 in Vlaardingen. De Gezond heidswijzer is iedere dag geopend van 09.30 tot 15.30 uur. Het pak- ket kan ook telefonisch worden be- steld op nummer 2488004. mWs so

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 5