Hiswa gaat records breken Denemarken breidt uit mm fmlmMmlMi mwmm Een 'love-spoon' voor Valentijnsdag Deense stad krijgt 'zoutattractie' Een vreedzame Britse vakantie-invasie Uitgebreide Bergische koffietafel AGENDA Het ziet er naar uit dat de Hiswa watersporttentoonstelling, in de RAI in Amsterdam, dit voorjaar records gaat breken. Het wordt de grootste Hiswa sinds vijftien jaar met een record-aantal deelnemers: ruim 450 standhouders. Qua op- pervlakte is de tentoonstelling uit- gebreid met twee extra hallen. Daarnaast zijn er veel nieuwe acti- viteiten, waaronder het Havenfes- tival met wedstrijden en demon- straties. OPENINGINSTIJDEN Legoland Billund in Denemarken is een aanrader voor de hele fami- lie. Hier kunnen groten en vooral kleintjes zich een hele dag prima vermaken en verbazen. Het park staat vol met indrukwekkende Le- go-figuren en gebouwen en ligt temidden van een mooie, groene omgeving. Legoland staat gelijk aan grote en kleine wonderen van meer dan 45 miljoen Legosteent- jes. OPENINGSTIJDEN Speelgoedberen zijn in alle soor- ten en maten tot eind maart te zien in Marienlyst Slot in de stad Hcl- singor op het Deense eiiand Seeland. Het gaat om ongeveer duizend stuks, bijeengebracht door conservator Mona Faye. Het top- stuk is Sebastian, een beer van de eerste generatie van de beroemde berenfamiiie van de Duitse Marga- rete Steiff, die in 1903 de eerste door haar ontworpen exemplaren beren toonde op een speelgoed- beurs in Leipzig. De expositie is dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Het Cobra Museum in Amstel- veen besteedt van 14 februari tot en met 13 april aandacht aan De Posthoorn groep - Haagse Avant- garde. Er worden werken getoond van Haagse kunstenaars, die in de jaren vijftig exposeerden in cafe- kunstzaal De Posthoorn en met hun artistieke experimenten bij- droegen aan de ontwikkeling van de abstracte kunst in Den Haag. Het Cobramuseum ligt in het cen trum van Amsteiveen, aan het Sandbergplein 1. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. 'VAKAIVITIE Valentijnsdag - 14 februari - komt steeds dichterbij. En wat is er nu ro- mantischer dan deze dag door te brengen in het groene en plezierige Britse platteland, rijdend over de Hidden Highway, langs de Engelse grens met Wales en verblijvend in een leuke oude boerderij. Onderweg kun je voor je liefste een prachtige 'love-spoon' van houtsnijwerk kopen. De Hidden Highway is een verzameling van romantische stille weggetjes en lanen langs de grens van Engeland en Wales, die lopen van het histori- sche Chester naar het aan de rivier gelegen dorpje Ross-on-Wye. Doe een wens en gooi een munt in de 20 meter diepe put in de bar van het King's Head Hotel! Bij Shropshire Tourism kun je een kopie bestellen van de Hidden Highway plattegrond. Meer informatie telefoonnummer 015 88 67 61 66. Als je dan toch in Wales bent, kun je meteen een 'love-spoon' kopen. Dit zijn keltische snijwerken en zeer decoratief. Ze worden gemaakt uit een stuk hout, traditioneel werden ze door de Welshmen aan hun vrouwen ge- geven als teken van liefde. In de Welsh Lovespoon Store, tegenover het kasteel in Cardiff, de hoofdstad van Wales, kun je zien hoe de lepels wor den gemaakt, ook kun je ze hier kopen. De love-spoons kosten tussen de twee en de vijfhonderd pond, het ligt eraan hoeveel werk ermee gemoeid was. De oudste 'love-spoons' dateren uit het jaar 1667 en maken deel uit van een collectie van het Museum van Wales in St. Fagans, bij Cardiff. Dit museum is gedurende het hele jaar dagelijks geopend. Meer informatie telefoonnummer 012 22 56 94 41. Het Deense stadje Mariager aan de gelijknamige fjord in het noordoosten van Jutland, krijgt een attractie die zal zijn gewijd aan de betekenis van zout in de samenleving. Danmarks Saltcenter, de naam van de nieuwe at tractie, zal naar verwachting in het voorjaar van 1998 open gaan voor het publiek. In het centrum wordt onder meer een kleine zoutmijn gebouwd, waardoor bezoekers op een aanschouwelijke manier kunnen zien hoe zout wordt gewonnen. Er komt in het centrum ook een bioscoop waarin de 'magische kracht' van zout met films en videoclips zal worden benadrukt. Het idee voor het zoutcentrum in Mariager is ontstaan doordat het stadje de enige zoutfabriek van Scandinavie, Dansk Salt, binnen zijn grenzen heeft. De Britse vakantiekaravaan trekt van 12 tot en met 16 februari weer door Nederland. Voor de zesde keer organiseert het Brits toeristenbureau een serie reismarkten, waar het merendeel van de Groot-Brittannie specialis- ten, veerdienst- en luchtvaartmaatschappijen acte de presence zullen ge- ven. Uiteraard zullen vertegenwoordigers uit de diverse Britse regio's niet ontbreken. Zij kunnen de toekomstige Britain-gangers de 'ins en outs' over hun streek vertellen. Ook is er voor de gratis toegankelijke reismarkt voor allerlei typisch Brits vermaak gezorgd. Zo zullen de Robin Hood Minstrels over de markten rondtrekken, de Red Rose of Lochbuie Pipes and Drums hun doedelzakto- nen rondblazen, en Megs uit Wales de liefelijke harp bespelen. En wie ze al wel eens gegeten heeft maar nog nooit zelfgemaakt heeft, kan aan Ke vin misschien de geheimen van het Yorkshire Pudding bakken ontfutse- len. Even uitblazen kan in de Pub, annex tearoom. De Britse reismarkten worden op een drietal locaties gehouden. Op woensdag 12 februari van 12.00 tot 20.00 uur in de Laurenskerk in Rotterdam. Op donderdag 13 februari in de Beurs van Berlage in Amsterdam van 12.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 15 en zondag 16 fe bruari in de Grote Kerk in Den Haag van 11.00 tot 17.00 uur. De toe- gang tot alle reismarkten is gratis. De Hiswa wordt gehouden van 1 tot en met 9 maart en is dan dagelijks geopend van tien tot zes uur. De laatste vier dagen kunnen Hiswa-bezoekers met hetzelfde kaartje ook de FietsRAI en het Duikpa- viljoen bezoeken. De Hiswa zelf beslaat zes hallen en heeft zowel voor beginnen- de watersporters als voor 'oude rotten' veel te bieden. De Hollandhal wordt het domein van de zeilers. Hier vindt de bezoeker straks de zeiljachten, zeil- en mastenmakers, trai- lerbare zeiljachten, catamarans en het navigatiepaviljoen. De Randstadhal is gereserveerd voor motorboten en in de Deltahal zijn de stands met motoren, technische accessoires en financiele dienstverleners. Via een logische loop naar de Parkhal kunnen dan de sloepen, sportboten, opblaas-, roei-, vis- en bijbo- ten en het winkelcentrum worden be- zocht. Dat winkelcentrum is ook aan- zienlijk uitgebreid. Via de RAI-haven, waar allerlei wed strijden en activiteiten plaatsvinden tij- dens het havenfestival, lopen de bezoe kers richting Amstelhal, de hal die er dit jaar bij is gekomen. Daar vinden ze dan de sterk gegroeide Watersportvakantie- markt en de stands met doe-het-zelf-pro- ducten, verf en onderhoudsnieuws. Ook in de Amstelhal: het nieuwe casco- custombuilt paviljoen. Hiermee wordt ingespeeld op de toenemende interesse van watersportliefhebbers om zelf een schip te (laten) bouwen. In dit paviljoen vinden zij cascobouwers van zeil- en motorboten, toeleveranciers en een tien- tal architecten. Paradepaardje van het casco-custombuilt paviljoen is de Ne- derlandse Whitbread 60 van Holland Composites uit Lelystad. Bezoekers kunnen via een steiger dit unieke casco bekijken. Getoond wordt de romp, nog zonder mast, kiel en roer. Een andere trekker, ook in de Amstelhal, is het traditioneel paviljoen, al jarenlang het meest gewaardeerde onderdeel van de Hiswa. Dit jaar is het groter en inter- nationaler dan ooit, met het accent op houtbouw, platbodems en klassieke mo- torschepen. Diverse klassieke zeilsche- pen trekken in het traditioneel paviljoen de aandacht, zoals een stalen Lemste- raak en een Staverse Jol, maar ook een houten Giethoornse punter. Veel be- langstelling zal ongetwijfeld ook uitgaan naar een echte Friese tjotter, gebouwd door Pier Piersma uit Heeg: helemaal klassiek volgens het gepiekte model van de beroemde Eeltje Holtrop van der Zee. Het scheepje meet slechts 4,80 meter over de stevens, maar is een opvallende verschijning. Verder zijn er klassieke motorkruisers te bewonderen. In het traditioneel paviljoen zijn ook nieuwe ontwikkelingen op houtgebied te zien, waaronder diverse voorbeelden van modeme hout/epoxybouw. Er zijn epoxy-leveranciers bijgekomen en er worden nieuwe typen harsen in de han- del gebracht die de constructieve moge- lijkheden verder vergroten. In het zee- historisch paviljoen, ook in de Amstel hal, kan de bezoeker de geschiedenis van de Nederlandse scheepsbouw vin den, met presentaties over scheepsarche- ologie en ons maritieme erfgoed, en de- monstraties van oude ambachten. Het Havenfestival, vorig jaar nog afgelast vanwege de vorst, wordt dit jaar een spectaculair gebeuren. Waarbij de orga- nisatie nu maatregelen heeft genomen om de haven indien nodig ijsvrij te hou- den. De wedstrijden met Optimisten, een Lasercompetitie, reddingsdemonstraties en wedstrijden tussen de winnaars van de verschillende Olympische klassen zullen nu dus in elk geval doorgaan. De laatste hal van de Hiswa is de Ver- bindingshal, waar de surfbranche zich presenteert. Deze branche heeft moeilij- ke tijden meegemaakt en is enkele jaren afwezig geweest op Nederlands grootste watersporttentoonstelling. Maar nu zijn weer vele importeurs en detaillisten uit de surfbranche weer van de partij, met zeilen, masten, gieken, surfpakken en de nieuwste surfboards. Op de laatste vier dagen van de Hiswa is er bovendien aan dacht voor duiken. Dit is een groeiende tak van watersport, die met name veel jongeren aantrekt. Op de Hiswa kunnen liefhebbers terecht voor een volledige duikuitrusting, van duikpakken tot zuur- stofflessen en van rubberboten tot infor matie over duikvakanties. Bovendien zijn er doorlopende demonstraties in een instructietank. Voor diegenen die meer zijn gei'nteres- seerd in zeilen presenteren vijftien zeil- scholen zich op de Hiswa. Bij de CWO Zeilschool kunnen bezoekers leren kno- pen of zeilles op't droge krijgen in een valk op een ronddraaiend podium. Ook is er elke dag een watersportquiz. De Hiswa wordt op zaterdag 1 maart officieel geopend door staatssecretaris Erica Terpstra. Op dat moment wordt ook bekendgemaakt wie de His wa Award, de noviteitenprijs, in ont- vangst mag nemen. De toegangsprijs voor de Hiswa is 20,-per persoon; houders van CJP, Pas 65 en kinderen van 4 tot 11 jaar betalen f 12,50. Ook is een gezinskaart verkrijgbaar voor f 50,- (twee volwassenen en twee kin deren). De Hiswa '97 wordt de grootste sinds vijftien jaar. (Foto: Amsterdam rai). Alleen al de samenstelling van een Bergische Kaffeetafel zorgt ervoor dat deze maaltijd met geen andere te vergelijken is. De typische koffietafel bestaat allereerst uit wit- en bruinbrood, rozijnen- en roggebrood, zoet be- leg zoals honing en appel- of perenstroop, kwark, kaas, worst en ham. Daarnaast tulband, biscuits, rijstebrij met suiker en kaneel, verse wafels met warme kersencompote en vaak ook nog roerei. Wil men de maaltijd helemaal in stijl genieten, dan vloeit de koffie uit het tapkraantje van de 'Droppelmina' een tinnen koffiekan. De kan heeft haar naam te danken aan het feit dat er vroeger nog geen losse filters waren. Hierdoor raakte het kraantje regelmatig door het koffiedrab verstopt en kwam de koffie er maar druppelgewijs uit. De Bergische Kaffeetafel is een traditionele maaltijd het het Bergische Land, een streek in Duitsland tussen Keulen en het Sauerland, op onge veer twee uur rijden in Nederland. Het is een prachtig heuvelachtig en bosrijk gebied, met rustieke dorpjes, kraakheldere meertjes en met een groot aantal sportieve mogelijkheden. Wandelen kan in dit gebied als de beste, evenals fietsen, vissen, paardrijden, varen, zweefvliegen en ballon- varen. Het gebied kent voortreffelijke verblijfsmogelijkheden in talloze pensions, hotels, boerderijen en kastelen. Opvallend bij de Bergische Kaffeetafel is de eenvoud van de ingredienten aan de ene kant en de vreemde samenstelling en overvloed aan de andere kant. De eenvoud kan men verklaren door de armoede, die eeuwenlang in deze plattelandsstreek heerste. De overvloed stemt overeen met de gast- vrijheid van de Bergische bevolking. Alleen bij speciale gelegenheden, zoals familiefeesten of de komst van gasten, kon men het zich veroorloven deze gerechten te bereiden. En natuurlijk mochten de nieuwste 'exotische' lekkernijen, die als gevolg van de handel tussen het Bergische land en de Nederlanden, hier hun weg vonden, niet op tafel ontbreken. De naam 'Bergische Kaffeetafel' ontstond pas in de jaren dertig. Men ging toen buitenshuis, in restaurants en hotels, familiefeesten vieren en door de verbeterde verkeersverbindingen kwamen er veel gasten van bui- ten de streek. De naam Bergische Kaffeetafel onstond voor de tafel met al het lekkers. Overigens is de overvloedige tafel natuurlijk uitstekend te combineren met een stevige wandeling door het bosrijke Bergische Land. De lekkere en uitgebreide Bergische Kaffeetafel (foto: TOM-FOTO Studios, Bergisch Gladbach). Het nieuwe seizoen van Legoland begint op 22 maart. Dan wordt ook meteen het middeleeuwse kasteel feestelijk ge opend. Deze nieuwe attractie bevindt zich in het gebied 'Oasis', achter het Pi- rateneiland. Het sprookjeskasteel heeft op de tweede verdieping een restaurant. Door het kasteel gaat een spannende rit in een drakentrein. De trein rijdt lang- zaam door de verschillende kamers en de bezoekers vinden zichzelf terug in de Middeleeuwen in het midden van een scene vol met avontuur, mysteries en ge- heimzinnigheid. Kleurige decors ge bouwd van Lego en speciale licht- en geluidseffecten zorgen voor veel gelach en gegil. Aan het einde van de grot zorgt de magische Wizard ervoor dat de treint- jes snelheid maken en het daglicht tege- moet schieten. De rails hebben een leng- te van 330 meter. Daarover rijdt de dra kentrein totdat de rit eindigt in de Ward. Als je tussen de acht en dertien jaar bent kun je in Legoland een internationaal rij- bewijs halen. Het is net echt, met officie- le stempels en een pasfoto. In speciale elektrische Lego-auto's volg je een uit- gezet parcours, met spoorwegovergan- gen en drukke kruispunten en voor- rangswegen. Voor kinderen onder de acht zijn er speciale Duplo-auto's die zonder 'rijbewijs' te besturen zijn. Er is nog veel meer te doen en te zien in Legoland. Zo is er een speciale safaritrip langs Lego-giraffen en buffels. Ook over water of door de lucht is er trans port in Legoland. Voor alle leeftijden is er wat te doen. En als je geen zin meer hebt in de speciale attracties kun je rus- tig zelf met Duplo of Lego aan de gang gaan. Legoland dat in Billund ligt, is ge opend van 22 maart tot en met 26 ok- tober 1997. Iedere dag van 10.00 tot 20.00 uur. Senioren en groepen met meer dan 20 personen krijgen kor- ting. Meer informatie over Legoland is te vinden op internet: http://www- .Lego.com/world/ Ook is het mogelijk te bellen met het informatienummer van Legoland Billund in Denemar ken; +45 75 33 13 33. Met een bootje kun je een leuke rondvaart maken langs de bouwwerken van Lego. Niet alleen kijken ook zelfs spelen met Lego kan in Legoland. (foto's Legoland)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 11