Schiedamvan Gouden Eeuw naar Gouden Toekomst Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam houdt vinger aan de pols Historische Vereniging participeert volop in De Gouden Eeuw van Schiedam MaasposT Colofon Wethouder ziet grotemogelijkheden in Schiedam Veel monumenten in verleden verloren gegaan Leden schreven boeken vol over tentoonstelling SCHIEDAM - De Gouden Eeuw van Schiedam is Synoniem aan bruisende welvaart en een levendig cultureel leven. In de perioden erna is het met Schiedam niet altijd even goed ge gaan, maar als het aan wethouder L.A. Hafkamp ligt komt er zeker in de toekomst weer wat meer leven in de brouwerij. Het beeld dat hij voor ogen heeft is 'een stad die alles biedt, gezel- ligheid uitstraalt en waar het goed toeven is. Een stad dus waar je niet alleen alles kunt kopen, maar waar je gezellig een pilsje kunt drinken en ook nog van cultuur kunt genieten' Binnenstad SCHIEDAM - „Ze heeft een goede babbel. Een museum moet je toch aan de burger brengen." Prof. Ir. G. Meeu- se, voorzitter van Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS), heeft ver- trouwen in de nieuwe koers die D. Wind heeft ingezet. „Ik geloof dat het goed is dat het Stedelijk Museum zich meer in de samenleving plaatst. Het onder de aan- dacht brengen van het Schiedamse cultuurgoed be- tekent een enorme verrijking van het museum." SCHIEDAM - Het zijn mooie tijden voor de Histori sche Vereniging Schiedam (HVS). Met haar 950 leden is de HVS een bloeiende ver eniging, en het ledental blijft stijgen. ,,De Historische Ver eniging heeft nog nooit een jaar gekend waarin het leden tal daalde'zegt voorzitter S Rosman tevreden. En wel- licht dat de tentoonstelling De Gouden Eeuw van Schiedam een flink aantal nieuwe leden zal opleveren, want de bezoeker kan voor fl. 6,- een extra uitgave van Scy- edam aanschaffen dat alle tentoongestelde voorwerpen en schilderijen van een be- schrijving voorziet. Woensdag 5februari 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 57 (wfuwfu njpiww Schiedam; van Gouden Eeuw naar Gouden Toekomst is een uitgave van MaasposT, onder- deel van Maasstad Weekbla- deN Redactie: Monique Siemsen JalmarTeunissen Irene Veringmeier Eindredaetie: Karin van der Knaap Vormgeving: Joop Been Fotografle: Roger van der Kraan, fotobu- reau Willem de Bie Jacco Zanstra, fotobureau Willem de Bie Stedelijk Museum Gekroonde Brandersketel Foto voorpagina: Bas Czerwinski, Stedelijk Museum Voorstelling: portret van Da niel Pichot, burgemeester van Schiedam 1787-1791 en vice- admiraal Holland en West Friesland door P.F. de la Croix Acquisitie: Edith van Kekem Marja van der Lee Stadsgesprekken als aanzet voor een gouden toekomst Voor Hafkamp, als wethouder ver- antwoordelijk voor Ruimtelijke Ordening, Cultuur en Sport, is dit beeld op termijn zeker haalbaar, omdat alle randvoorwaarden om opnieuw economisch tot bloei te komen aanwezig zijn. De binnen- stad staat immers vol met mooie oude panden, er is water waar je leuke attractieve dingen mee kunt doen en er zijn een aantal mooie musea in Schiedam. Bovendien, zo geeft de wethouder aan, zijn er na jaren van discussie nu een aantal concrete projecten gerealiseerd die de stad weer een nieuwe impuls kunnen geven. Te denken valt aan het ABC-complex, de Nieuwe Pas sage en het Stadserf dat over een aantal maanden klaar voor gebruik zal zijn. En zo is de symbolische link met die vorige Gouden Eeuw, die ook toen voor Schiedam iets la ter kwam dan voor de rest van Ne- derland, snel gelegd. Wethouder Hafkamp is blij met de Gouden Eeuw tentoonstelling: „dit is een mooie gelegenheid om een aantal historische zaken uit Schiedam aan het publiek te laten zien, die lang in een depot bleven opgeborgen." De tentoonstelling en de samenwerking met winke- liers uit de binnenstad rond het Gouden Eeuw project passen bo vendien uitstekend in het streven van het gemeentebestuur om be- woners en ondernemers meer be- trokken te maken bij het welvaren van hun stad. „De tentoonstelling richt zich op het verleden. Nu dis- cussieren we over de toekomst van de binnenstad," aldus Hafkamp. Zelf houdt de wethouder zich vrij- wel dagelijks bezig met de vorming en inrichting van de Schiedamse binnenstad. Hij is de drijvende kracht achter de stadsge- gemeentebestuur worden vertaald in concrete plannen compleet met plan van aanpak, tijdsnotitie en een weergave van de financiele conse- quenties van iedere maatregel. Het algemene idee achter de stads gesprekken was voor wethouder Hafkamp dat economische rand voorwaarden voor een bruisend le ven in de stad niet voldoende zijn. „Als je al die nieuwe gebouwen ziet verrijzen, vraag je je af hoe je ook de stad zelf erbij kunt betrek- ken." Hij zocht naar een middel om de afstand tussen bestuur en in- woners en gebruikers te verklei- nen. Door in gesprek te gaan met bewoners, winkeliers of mensen die ergens hun marktkraam hebben staan, schep je naar zijn mening mogelijkheden om de betrokken- heid bij de verdere ontwikkeling van de binnenstad te vergroten en een draagvlak voor maatregelen te creeren. De beleidsplannen die op de stadsgesprekken volgen. zullen immers een visie uitdragen die ge- zamenlijk tot stand is gekomen. Voorlopig is het nog niet zover, maar de opkomst bij de stadsge sprekken en de manier waarop tot nu toe de dialoog is verlopen, laten zien dat er in ieder geval weer po- sitieve beweging in de ontwikke ling van de voormalige jeneverstad zit. IRENE VERINGMEIER De voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam, de heer S. Rosman Maar het themanummer is meer dan alleen maar een catalogus. In het nummer zijn bijdragen van de leden opgenomen die ingaan op de verschillende clusters waarop de tentoonstelling is gebaseerd. On- derwerpen als economie, religie en bestuur komen ruim aan bod. Ros man is verantwoordelijk voor het artikel over kunst en cultuur in Schiedam. Rosman schrijft: „Schiedam was in vroege tijden niet een stad met een echt sterke culturele traditie. Aanvankelijk een vissersstad later brandersstad. Uit archieven is bekend dat er kunstbeoefenaren in Schiedam werkzaam waren. Uit de rekenin- gen van St. Lucasgilde weten we bijvoorbeeld dat een zekere Jan Ja cobs hier heeft gewerkt als 'antycksnijder', iemand die klas- sieke kunstwerken snijdt. Zo zijn er meer namen en kunstsschilders bekend, waarvan de werken ons helaas niet zijn overgeleverd." Wie als Schiedammer wel een plaats in de cultuurgeschiedenis heeft verworven, is A. Pijnacker. In de tentoonstelling is 6en van zijn werken opgenomen, Italiaans landschap, een ets uit 1670. Een andere Schiedammer die in de Gouden Eeuw naam heeft ge- maakt, is G. van Vucht. Hij schil- derde rond 1650 een stilleven met fruit (olieverf op paneel). „Die is toch echt wel bekend in de kunst- wereld", zegt Rosman. Rosman vindt het meer dan terecht dat de in 1598 vervaardigde stads- kaart van Schiedam van Jacques de Gheijn de sleutel van de tentoon stelling 'De Gouden Eeuw van Schiedam' vormt. Het is een schit- terende kaart, vindt Rosman. „Als je de kaart vergroot, vallen er on- gelooflijk veel details op. Hier, daar zie je bij de Lange Haven hoe ze een schip aan het bouwen zijn. En daar staat de Schiedamse stads- kraan, lijkt heel veel op de kraan die nu in Vlaardingen is her- bouwd." Rosman kijkt geamu- seerd verder naar de kaart en wijst op de door Jacques de Gheijn gete- kende tafereeltjes van oude Schiedammers die noest in hun tuintjes aan het werk zijn. Een be- langrijk detail is de vermelding van De Gheijn over de zogenaam- de 'tijkwerkers', die de hoezen van beddengoed maakte. Rosman: ,,Na de teloorgang van de haringvisserij door oorlogen en andere oorzaken, heeft het stadsbestuur geprobeerd de textielindustrie op poten te zet- ten." Uit Vlaanderen werden tijk werkers aangetrokken, maar het le- verde geen succes op. Al gauw verdween dit ambacht uit het Schiedamse straatbeeld. Pas met de komst van de jeneverindustrie zou Schiedam weer een nieuwe bron van inkomsten krijgen. JALMARTEUNISSEN nog aantrekkelijker en leefbaarder te maken. Beslist moet ook worden welke plekken of straten er eerst zullen worden aangepakt. Prof. Ir. G. Meeuse van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam De SBSS zal voor het Stedelijk hierin hand- en spandiensten verle- nen. Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, door de Rijksoverheid erkend als 'Eigen bouwer', richt zich op het instandhouden van het culturele erfgoed van Schiedam door bedreigde monumenten van de ondergang te redden. Meeuse, drie jaar geleden als voorzitter ge- parachuteerd, kijkt nauwlettend toe op de stedebouwkundige ont- wikkelingen in Schiedam. Meeuse: „Er zijn in het verleden best best wel veel monumenten verloren ge gaan, of 'vervangen', laten we het zo maar zeggen. Wat je moet be- houden, bewaren en bewaken is elke weer een groot dilemma." De stichting gaat met de pet rond wan- neer zij meent dat het waard is om een bepaald pand te behouden. Een met zorg samengesteld multidisci- plinair team bestaande uit een ar chitect, projektontwikkelaar, aan- nemer, jurist en een bouwbureau kijkt vervolgens hoe het pand weer in oude luister kan worden her- steld. „Het pand moet wel een nieuwe functie krijgen, anders is het een zinloze bezigheid." Een voorbeeld van deze visie is Pand Paulus aan de Korte Haven, waar Kunstwerkt in is gevestigd. De gerestaureerde panden die SBSS via de gemeente heeft ver worven, mogen niet vrij worden doorverkocht. Meeuse: „We moe- ten het eerst aan de gemeente aan- bieden." Aan de Lange Haven heeft SBSS inmiddels tien projekten gereali seerd. Volgens Meeuse zou de Schiedammer uit de Gouden Eeuw ook nu nog lopend langs de Lange Haven gemakkelijk zijn weg kun nen vinden. Maar zou dat ook gel- den voor het gebied rondom het Stadserf? Hoogst waarschijnlijk niet. Meeuse is er nog niet uit hoe hij het Stadserf moet waarderen, net naast de burcht van Vrouwe Aleida. ,,Je moet er wel even bij slikken, maar misschien valt het wel mee. Het beeld is nog niet vol- tooid. Ik geef het voorlopig de be nefit of the doubt." JALMARTEUNISSEN Een van de ideeen, waar de wet houder zelf veel voor voelt, is het opnieuw inrichten van de Koe- markt. Door de huidige snack-en andere eettentjes te verplaatsen zou je op dit plein gezellige terras- jes kunnen maken en komt er ruimte vrij om af en toe een leuke attractie te organiseren. Het pro- bleem bij een dergelijke maatregel is natuurlijk dat dan voor de be staande eetzaakjes weer een andere plek gevonden moet worden. Wet houder Hafkamp ziet ook moge lijkheden om gebruik te maken van oude monumentale panden in de binnenstad, die wat betreft struc- tuur volgens hem zeker te vergelij- ken is met de centra van Delft of Leiden. Te denken valt bijvoor beeld aan het zakkendragershuisje: „een leuk pand in een leuke hoek van Schiedam met aardige bmine cafeetjes waar je een leuke ver- blijfplaats kunt creeren." Ook het water in de binnenstad biedt voor Hafkamp perspectieven^ Zo is er vorig jaar een proef gedaan met een terras op een boot aan de Lan ge Haven. Hierop zijn heel veel leuke readies binnengekomen. De uitkomst van het laatste stads- gesprek zal uiteindelijk door het sprekken die in het voorjaar van 1996 zijn gehouden en die deze week in het eindgesprek een ver- volg zullen krijgen. Uit de eerdere gesprekken zijn verschillende ideeen naar voren gekomen. Het algemene beeld dat hieruit ont- stond is globaal verwerkt in het boekje 'Met het oog op het oor' dat onlangs verscheen. Het is de be- doeling dat in het eindgesprek op 4 februari de ideeen concreter inge- vuld gaan worden. Er zullen kno- pen moeten worden doorgehakt omtrent wat er nu precies in de bin nenstad moet gebeuren om deze Een stad die alles biedt, gezelligheid uitstraalt en waar het goed toeven is. Dat is het beeld dat wethouder Hafkamp voor ogen staat

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 23