Schiedamvan Toekomst Kunst en spel MaasposT Etalage-acties en superprijzen zetten Schiedam weerin zonnetje Etalageprojekt Gouden Eeuw Seine nm 8 februari tot en met 10 mei SCHIEDAM - „Het is de manier om de aantrekkelijke elemen- ten van Schiedam te ondersteunen en te versterken." Aan het woord is Chris Coppens, voorzitter van het Centrummanage ment Schiedam. Deze organisatie is samengesteld uit gemeen- teambtenaren en winkeliers en bedoeld om gezamenlijk de be- langen van de Schiedamse binnenstad te behartigen. Om de expositie 'De Gouden Eeuw van Schiedam' in het Stedelijk Museum kracht bij te zetten en Schiedam in het zonnetje te zetten, heeft het Centrummanagement een bijzondere actie op touw gezet. Prijzen SCHIEDAM - De binnenstad van Schiedam vergelijkt H. Er- giin, medewerkster van de gemeentelijke stedebouwkundige afdeling wel eens met een mooie dame. „Met veel make-up, overbodige kettingen en sieraden. Al die lichtbakken en over- bodige uitstallingen: dat overschreeuwt elkaar." Vanuit het Centrummanagement proberen Ergiin en P. Bohre, chef stede bouwkundige afdeling, de winkeliers ervan te overtuigen dat overdaad schaadt. Een belangrijk onderdeel van hun aanpak vormt het etalageprojekt. Het is de bedoeling dat tijdens de tentoonstelling 'De Gouden Eeuw van Schiedam' de winke liers in het centrum hun klanten met gouden lijsten in de etala ges op de tentoonstelling attenderen. Tegelijkertijd zorgt de aantrekkelijke wijze van etaleren ervoor dat de klanten makke- lijker de zaken binnenlopen. Gouden lijsten x Woensdag 5 februari 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 58 Centrummanagement wil 1997 tot Gouden Jaar van Schiedam maken Dit jaar moet echt het jaar van Schiedam worden, want de jene- verstad krijgt in de ogen van cen- trummanager Henk Keemink en Coppens niet de aandacht die zij verdient. Schiedam moet worden herondekt en de tentoonstelling in het Stedelijk Museum is daar de uitgelezen gelegenheid voor. het museum verwacht 40.000 bezoe- kers. De ervaring leert dat die men- sen door het centrum gaan wande- len en dat wij die mensen het dus naar de zin moeten maken. Zodat zij zien wat een leuke stad dit ei- genlijk is", meent Keemink. Want dat Schiedam de moeite waard is, staat volgens Keemink en Coppens buiten kijf. „Het zijn niet alleen de vele honderden winkels. Het zijn ook de vele historische plekjes, waarvan wij er misschien nog wel meer hebben dan bijvoor- beeld Delft of Gouda. En wat dacht je van de pittoreske binnen stad en de horeca. Het is juist de combinatie die Schiedam zo uniek maakt", aldus Keemink. Coppens, eigenaar van een slaap- comforthandel, valt bij: „Ik merk het in mijn eigen zaak. Vaak zijn niet-Schiedammers heel positief over deze stad. Laatst had ik een stel uit Spijkenisse, dat vertelde hoe leuk ze Schiedam wel niet vin- den." En juist dat is de bedoeling. Schiedam moet weer 'in' worden. En om dat te bereiken hebben de heren het een en ander bedacht. Zo wordt de expositie in het museum doorgetrokken naar buiten. Naar de etalages van de Schiedamse winkeliers. Het is de bedoeling dat de hele binnenstad een Gouden Eeuw-tintje krijgt. In de etalages moet worden terugverwezen naar de expositie en de tijd van toen. Dat zou volgens de twee heren bij- voorbeeld heel goed kunnen door elementen als reprodukties. Om te voorkomen dat het hele jaar door hetzelfde element in een etalage staat, zal er om de paar maanden een ander thema naar voren wor den gebracht. Zo is er voor het thema Kunst Spel gekozen voor goudkleurige schilderijlijsten. Blauwe etalages verwijzen naar de zee in het thema Haven Handel en gedrapeerde theatergordijnen met zwarte sil- houetten van het publiek symboli- seren het thema Muziek Theater. Dat Schiedam de moeite waard is, staat voor Keemink en Coppens buiten kijf Bovendien moet een groot prijzen- festival in de maanden mei en ok- tober de klant de gelegenheid bie- den mee te dingen naar een vakan- tiereis. En dan hebben we het niet over een tripje naar de Ardennen. Om in de stijl van het thema te blij- ven, is het de bedoeling dat de rei- zen gaan naar oude handelpartners van Nederland, zoals de Verenigde Staten en Indonesie. Ook wil het MMMMKMMNRIMNIIIM jjfflMMMMOMlll I duo bij de gemeente aankloppen om reizen te subsidieren naar de zustersteden van Schiedam: Es- slingen in Duitsland, Vienne in Frankrijk, Neath in Wales, Udine in Italie en tot slot Velenje in Slo- venie. Aan dit prijzenfestival doen onge- veer 250 winkeliers mee door het hele centrum. Van de Passage tot de Dam en van de Rotterdamsedijk en Broersvest naar de Hoogstraat. Deze winkeliers zijn herkenbaar aan affiches in de etalages. Vervolgens krijgt de klant zegels bij verschillende aankopen bij ver- schillende winkeliers door het hele centrum. Per besteding van mini- maal fl. 12,50 ontvangt de consu- ment 1 zegel. Als de klant een be- paald aantal zegels verzameld heeft komt men in aanmerking voor de kleinere weekprijzen of de maandelijkse superprijs. „Het is niet de bedoeling dat men- sen meer gaan uitgeven, want dat lukt toch niet. Het is de bedoeling dat men het geld, dat toch al uitge- geven zou worden, hier in de Schiedamse binnenstad besteedt", besluit Coppens die samen met Keemink van 1997 een Gouden Jaar wil maken. MONIQUE SIEMSEN Sfeer van tentoonstelling moet ook in de binnenstad worden gevonden allemaal mogelijk is. Het Stedelijk Museum levert reprodukties van het materiaal dat tentoongesteld wordt. Bohre: ,.Daarnaast kan bij een aankoop van een bepaald be- drag een entreebewijs voor het mu seum worden gekregen. Zo krijg je een echte binding tussen de stad en de tentoonstelling." Van 8 februa ri tot en met 10 mei staat het thema 'Kunst en spel' centraal. School- kinderen zullen tekeningen maken, gei'nspireerd op de tentoonstelling. „Het doel is dat de ouders naar hun tekeningen gaan kijken en daarbij tegelijkertijd weer het centrum be- zoeken. Vooral de inwoners van Schiedam-Noord blijken het cen trum te mijden," zegt Bohre. „Schiedam moet ontluiken en daar kan iedereen aan meewerken. In 1985 was nog maar twaalf procent van de binnenstad op goed stede bouwkundige niveau. Nu is dat 70 procent. Er is zoveel verbeterd. Over anderhalf jaar moeten we trots door de stad lopen, samen met elkaar." JALMAR TEUNISSEN Het wordt nog al eens vergeten. maar Schiedam is de tiende monu- mentenstad van Nederland. Bohre: „In beginsel heeft Schiedam in monumentaal opzicht veel te bie- den. Je hebt't als gemeente van de geschiedenis cadeau gekregen: dat heb je of je hebt't niet. Pas de laat- ste tien jaar worden de monumen- ten door opknapbeurten als het ge- vel- en puiprojekt zichtbaar." Er giin: „De binnenstad heeft een gro- te toeristische potentie. Schiedam kan het mooiste en gezelligste win- kelgebied in de regio worden. Een in principe mooie dame willen we nog aantrekkelijker maken." De afgelopen periode is al veel werk verzet om de binnenstad 'op te ruimen.' De aanwezige mooie pan- den worden opgewaardeerd door het verwijderen van overbodige aanbrengselen als schreeuwerige neonreclames of verkeerd kleurge- bruik. ..Historische ornamenten kunnen door net dat ene tintje verf beter naar voren komen", meent Bohre. Onderzoek verricht door V D heeft uitgewezen dat er een duidelijk verband bestaat tussen pand en toonbank. De manier waarop je een pand binnengaat, heeft grote invloed op het beste- dingsgedrag van de klant, wat een toename van 35 procent kan in- houden. Belangrijk is de samen- werking tussen winkeliers, ge meente, bewoners en musea. Bohre: ,,We praten over ieders be- lang. Als je dat maar realiseert: we hebben allemaal dezelfde doelen. We gaan door totdat elk pand er verzorgd uitziet. Het straatbeeld is de beste reclame: dat werkt beter dan grote lichtbakken." Het Centrummanagement heeft over het etalageprojekt een folder uitgegeven en verspreid onder de winkeliers: 'Schiedam van Gou den Eeuw naar Gouden Toe komst.' Het etalageprojekt zal in De Gouden Eeuw van Schiedam begint op 8 februari en eindigt op 25 oktober. Deze ruim negen maanden lange pe riode is weer onderverdeeld in een viertal kleinere periodes, waarin telkens een verschiiiend thema wordt belicht. De Gouden Eeuw gaat van start met de aktieperiode 'Kunst en spel'. Van 8 februari tot en met 10 mei is alles wat hiermee te maken heeft, toen of nu, te zien in de winkelstraten, etalages en het Stedelijk Museum. Voor het thema 'Kunst' is ge kozen, om zo de link met de opening van de tentoonstelling te leggen. Onderdeel van deze tentoonstelling is namelijk een ftks aantal spellen die in die tijd nieuw en populair waren. Ook de winkeliers brengen hun eta lages helemaal in de sfeer van oude en nieuwe spellen en oude en nieuwe kunst. Na 'Kunst en spel' volgen nog de thema's 'Muziek en theater' (12 mei tot en met 12 juli), 'Ha ven en handeT (14 juli tot en met 6 September) en 'Mode' (8 September tot en met 25 okto ber). Hiilya Ergiin en Philip Bohre doen hun uiterste best de winkeliers er van te overtuigen dat overdaad schaadt vier periodes de thema's van de tentoonstellingen in het Stedelijk Museum onder de aandacht van het winkelend publiek brengen. Gouden lijsten in verschillende vormen en maten zullen in de eta lages verschillende thema's ver- beelden. Ergiin: „De sfeer van de tentoonstelling moet in de helfe binnenstad zichtbaar zijn." Bohre en Ergiin kunnen een etaleur aan- leveren om de winkeliers bij de in- richting van hun etalage behulp- zaam te zijn. Zelf zullen ze een leegstaand pand inrichten om de winkeliers een idee te geven wat er

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 25