Fraaie wintertuin, een kwestie van plannen f EH mm Veel mogelijkheden met nieuw hoofdkussen Tips voor verstandig stoken van uw haard Primeur op Binnenhuis: -U- ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Wie besluit tot aankoop van een eigen huis, krijgt ook te maken met nieuwe verzekeringen. Be- paalde verzekeringen zijn abso- luut nodig om straks in het huis van je dromen ook rustig te kun- nen slapen. Met twee of drie ver zekeringen zijn alle financiele ri sico's voor de toekomst afgedekt. De nieuwe slaapkamer van Hulsta is deze week de grootste primeur op de beurs Binnenhuis Tuin in Rotterdam-Ahoy. Als eerste in Etiropa kon Interieurverzorging Speksnijder uit Bergambacht dit bed in Rotterdam laten zien. De beurs blijft nog tot en met zondag 16 februari dagelijks open. De meeste tuinen zijn in het voor- jaar of de zomer op hun best, maar toch is het echt niet moeilijk om uw tuin ook in de winter een sfeervol aanzien te geven. Het is dan de vormgeving die het hem doet, aangevuld met bepaalde planten die zich juist in de winter van hun beste kant laten zien. Onroerend goed informatie Hypotheek informatie JL° NVM I m asstaD Geen risico's bij aankoop woning De eerste verzekering die aan de orde komt, al bij het afsluiten van de hypo- theek, is de overlijdensrisicoverzeke- ring. Vroeger was deze verzekering zelfs verplicht verbonden aan een hypo- theek, tegenwoordig geldt dat niet meer voor alle hypotheekvormen. Desalniet- temin adviseren de meeste hypotheek- deskundigen wel een financiele dekking te regelen voor het risico dat de bewoner komt te overlijden. Zeker als het gaat om een gezin met jon- ge kinderen, is het van belang de levens van zowel vader als moeder te verzeke- ren. Daar denkt niet iedereen aan; de meeste mensen menen dat een levens- verzekering van de kostwinner voldoen- de is. Als vader komt te overlijden, komt er een uitkering ter hoogte van de nog uitstaande hypotheeksom, zodat moeder en kinderen in elk geval probleemloos in het huis kunnen blijven wonen. Maar wat als moeder komt te overlijden? Dan blijft de vader achter met de jonge kin deren. Hij zal of moeten stoppen met werken om de kinderen zelf op te van- gen of hij moet een huishoudster in dienst nemen. In beide gevallen kost dat veel geld en het is dan maar de vraag of hij dan de hypotheeklast nog kan op- brengen. Meestal wordt dus geadviseerd een overlijdensrisico-verzekering op de le vens van beide ouders af te sluiten. Niet alleen voor gezinnen met jonge kinde ren. Want ook oudere kinderen kunnen behoorlijk in moeilijkheden komen als deze verzekering er niet is. Een praktijk- geval; in een gezin met twee dochters van 17 en 20 jaar overlijdt eerst de moe der, en een jaar later de vader. Er was geen overlijdensrisicoverzekering en dat betekent dat de meisjes achterblijven met een huis, maar ook met een hypo- Met de juiste verzekeringen voor het huis zijn er geen zorgen, wat de toekomst ook brengen mag. (Foto: hsp). theek. Beide meisjes studeren nog en hebben geen inkomen: wie zal die hypo theeklast betalen? Wellicht is er een meelevende familie, die de kosten (tijde- lijk) wil betalen. Zo niet, dan zit er voor deze dochters niets anders op dan het huis te verkopen en hopen dat het vol- doende opbrengt om de hypotheek af te lossen. Zoiets wil niemand zijn kinderen aan- doen en natuurlijk gaat iedereen ervan uit dat het niet zal gebeuren. Wie echter het zekere voor het onzekere wil nemen, sluit voor een kleine maandelijkse pre mie een overlijdensrisicoverzekering af. De hoogte van het verzekerde bedrag kan varieren. Meestal wordt de complete hypotheeksom verzekerd, maar men kan ook besluiten de helft te verzekeren. Er blijft dan een bedrag over, dat nog te be- happen is voor de overblijvende partij. Overigens zijn er hypotheekvormen waarin het overlijdensrisico automatisch al is verzekerd. Bijvoorbeeld de spaar- hypotheek, die is gebaseerd op een le- vensverzekering, en de traditionele le- venhypotheek. Maar ook bij deze hypo theekvormen komt de vraag naar voren: is het nodig beide levens te verzekeren en voor welk bedrag? De hypotheekad- viseur kan bij deze keuze behulpzaam zijn. Een hele andere verzekering waar de woningeigenaar niet omheen kan, is de opstalverzekering. De bewoner van een huurhuis hoeft alleen zijn inboedel te verzekeren, maar de eigenaar heeft meer zorgen. Als het huis compleet zou af- branden, moet het herbouwd kunnen worden, anders is het kapitaal verloren. Hier is de opstalverzekering voor. De meeste verzekeringsmaabfchappijen bie- den tegenwoordig een compleet pakket woonverzekeringen. Bijzonder bed van Hulsta Het nieuwe bed van Hulsta is van Itali- aans design en heeft een compleet nieu we uitstraling. Lichtgekleurd hout als ahorn of beuken wordt gecombineerd met gekleurde lak-fronten (geel of mint- groen). Het bed, onderdeel van het nieu we programma Sonno, valt op door de markante, massief houten poten en het ellipsvormige hoofdeinde. Bij het pro gramma horen ook kasten en accessoi- res, bijvoorbeeld een tv-plateau op zwenkarm en lampen. Het nieuwe bed is te bekijken in de stand van Interieurver zorging Speksnijder. Er zijn echter meer primeurtjes op de Rotterdamse woonbeurs: onder meer de nieuwe meubelcollectie 'Roble' die Jan des Bouvrie heeft ontworpen voor meu- belproducent Van Gaasbeek Van Tiel. Het is een nieuw design gemaakt van een klassieke houtsoort: eiken. In het ontwerp van Jan des Bouvrie passen ei- Primeur op Binnenhuis: dit bed van Hulsta. (Foto: Interieurverzorging Speksnijder, Bergambacht). ken meubelen wel degelijk in een mo dem interieur. Op de beurs Binnenhuis Tuin worden een eetkamertafel met stoelen, een dressoir, een vitrinekast en een salontafel gepresenteerd. Verder is in de Glazen Zaal de presenta- tie van De Stam te vinden, met als blik- vanger de nieuwe Topform-meubelcol- lectie en het laatste nieuws van de toon- aangevende meubelbeurs van Keulen. Ook andere grote merken zijn natuurlijk van de partij op Binnenhuis, zoals Leo- lux, Pastoe, Montis en Ligne Roset. De beurs kent een afdeling met de nieuwste high-tech apparatuur met daar- bij bijvoorbeeld de 'huisbioscoop'. Dat is bepaald meer dan een videorecorder: het is een compleet nieuw concept waar in video, computer, televisie, tuner, cd-i, foto-cd en Internet zijn geintegreerd in een klein kastje dat aan het plafond hangt. De tv-, video- of computerbeel- den worden geprojecteerd op een wand- scherm van twee bij drie meter, maar dat kan natuurlijk ook op een witte muur. Op de beurs wordt het systeem gepre senteerd met laser-discs, waarop frag- menten van de film The Lion King en concertregistraties van The Rolling Sto nes, The Eagles en U2. Liefhebbers van high-tech apparatuur mogen deze stand (van Audio Gallery T.S.O.M. b.v.) dus niet missen. Ook op het gebied van keukens en sani- tair zijn er weer nieuwtjes. Bijvoorbeeld een badkamermeubel dat opvalt door kleurrijke fronten en deuren in lakstruc- tuur, en de handgeschilderde keukens van Keukencentrum Schoonhoven. Bij de entree van de beurs staat een door Bruynzeel geplaatste keuken uit 1937. Het is leuk om te zien hoe de keuken in zestig jaar is veranderd en verbeterd met technische snufjes, waar men in 1937 nog geen idee van had. De beurs is deze keer uitgebreid met een 1500 vierkante meter groot tuin-thema- paviljoen. Hier zijn vijf modeltuinen in- gericht waar mensen veel ideeen kunnen opdoen, naast kleinere stands met groendecoraties en een overdekt koffie- terras. Binnenhuis Tuin is nog tot en met 16 februari geopend: op werkdagen van elf tot vijf uur en van zeven tot half elf, zaterdag en zondag van elf tot vijf. De entree is vijftien gulden per persoon, een gezinskaart kost 34,50 gulden. De schijnhazelaar bloeit vroeg en geeft de wintertuin kleur. Hij past door zijn bescheiden formaat in elke tuin. Heeft uw tuin het nog net niet, dan is nu het moment om na te gaan wat er veran derd kan worden. In het voorjaar kan er weer geplant worden en wie dan de juis te planten en vormen kiest, heeft volgen- de winter ook een fraaie wintertuin. Het probleem van die leuke zomerse bloementuin is, dat hij 's winters veran- dert in een kale ruimte met lege, aarden borders. De meeste vaste planten ver- dwijnen 's winters immers compleet on der de grond, om pas in het voorjaar weer de kop op te steken. Toch is zo'n tuin met enkele eenvoudige ingrepen ook in de winter aantrekkelijk te maken. Bijvoorbeeld door het toevoegen van enkele heesters, die juist in de winter goed voor de dag komen. Mooie winterheesters zijn bijvoorbeeld de kornoelje en de toverhazelaar. Dit zijn echte blikvangers, die bij voorkeur zo moeten worden geplant dat ze vanuit het huis goed zichtbaar zijn. De kornoel je oogt juist 's winters spectaculair omdat de kale takken dan vlammend rood, oranje of geel worden. De toverha zelaar is leuk omdat hij midden in de winter (soms al in december) prachtige, vorstbestendige bloemen krijgt, geel of rood. Ook de echte hazelaar, met lange gele katjes in de winter en hazelnoten in de herfst, is een mooie winterstruik. Wie wat kleinere planten in zijn winter tuin wil, kiest de schijnhazelaar, die niet hoger wordt dan een meter. In het vroege voorjaar is deze struik al hele- maal overdekt met zachtgele bloempjes in trosjes. Hij bloeit dan vrijwel gelijktij- dig met de lila Rhododendron Praecox en vormt daarmee een mooie combina- tie. Ook het peperboompje is geschikt voor een wat kleinere tuin. De bloem pjes, die heerlijk geuren, verschijnen eerder dan het blad. Daarna komen hel- derrode bessen, die overigens giftig zijn. Naast een paar van zulke spectaculaire winterstruiken plant u sneeuwklokjes, winterakonieten en krokussen voor een vroege bloei aan de grond. Verder wordt de wintertuin opgesierd door enkele groenblijvende heesters zoals bamboe en struikklimop. Tenslotte zou u bepaal de verdorde planten, zoals siergrassen, het forse pampusgras of judaspenningen lekker moeten laten staan. In berijpte toestand zien ze er prachtig uit! Eethoek. model Cordoba, uit de Roble-liin van Jan des Bouvrie Wie goed wil slapen en uitgerust wakker wenst te worden, moet niet al leen zorgen voor een goede matras en bed, maar zeker ook voor een dege lijk kussen. Het hoofd en de nek moeten goed worden ondersteund om rust te krijgen. Een kussen met een nekrol is vaak een goede oplossing, omdat de nekrol de ruimte vult tussen matras en hals en zorgt dat de wervelkolom in een rechte lijn ligt. Dat betekent niet dat alleen keiharde, onvervormbare kussens zijn aan te raden. Tegenwoordig zijn er perfecte combinaties te vinden tussen een lekker opgeschud verenkussen en een vormvaste nekrol. Een voorbeeld is het semi-vormvaste kussen van Au- ping. Het is verdeeld in vijf compartimenten met verschillende vuldikten van veren en dons. Op deze manier kan iedereen zijn kussen zo vormen als hij of zij dat wil zonder dat het zijn stevigheid verliest. De serie Silvana Support van Jade bestaat uit acht varianten van een kussen met een inge- bouwde neksteun. De verschillende types houden rekening met lichaams- bouw en lengte van de persoon en met gevoeligheid voor allergieen. Ook nieuw is het vijfkamerkussen waarvan er vier, door middel van een rits, verstelbaar zijn. Zo kan ieder zijn eigen perfecte kussen maken. De vulling verschilt niet en zowel de nek als het hoofd krijgen de juiste onder- steuning. Dit kussen is verkrijgbaar onder de merknamen Donsana en Droomdons. Een haardvuur is een fascinerend schouwspel. Niets is mooier dan de dan- sende vlammen die langzaam maar zeker het brandhout overmeesteren. Rookwolkjes die draaiend en kronkelend hun weg omhoog zoeken. Ech ter, het stoken van een haardvuur kan ook schadelijk zijn voor uw gezond- heid en het milieu. Dat een haardvuur schadelijk kan zijn, betekent niet dat we u afraden om te stoken. Wel hebben we een aantal handige tips zodat u verantwoord de vlam in de haard kunt steken. Volgt u deze tips op, dan is uw vuurtje min der schadelijk voor het milieu; u spaart uw eigen gezondheid; u bezorgt de buurt minder rookoverlast, en bovenal; cara-patienten hebben er waar- schijnlijk minder last van. Een goede kachel Belangrijk bij de aanschaf van een kachel of haard is, dat de capaciteit past bij de ruimte. Is de kachel te groot of te zwaar, dan wordt het snel te warm in huis, waardoor u het vuur moet temperen. Onvolledige, slechte ver- branding en onnodig veel vervuiling is het gevolg. Uw leverancier advi- seert over de juiste kachel. Natuurlijk is ook een goed rookkanaal van le- vensbelang. Laat dit eerst controleren voordat u een kachel of haard plaatst. Is uw haard geplaatst zorg dan voor goede ventilatie in de kamer door bijvoorbeeld een raampje open te zetten. Droog en schoon hout Gooi niet zomaar alles in uw open haard of allesbrander, want slechte brandstof zorgt voor extra vervuiling en is slecht voor uw gezondheid. Uitsluitend schoon, droog, onbehandeld hout en briketten zijn geschikt. Witte of kleurloze rook is daarbij een teken dat u goed stookt. Ook het weer is belangrijk. Windstil weer of mist kunnen er de oorzaak van zijn dat de rook blijft hangen, waardoor u extra overlast bezorgt. Tot slot; laat het vuur vanzelf uitgaan; doven zorgt voor schadelijke rook. Volgt u deze tips op, dan is er niets tegen een gezellig knapperd haardvuurtje. Veel ple- zier. Gratis brochure Heeft u een open haard, of wilt u een kachel of open haard aanschaffen, vraag dan de brochure aan bij het Distributiecentrum VROM, tel. 079 - 3449 449. U krijgt'm dan gratis thuisgestuurd. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- okt. '95 t/m dec. '95 okt. '96 t/m dec. '96 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord oost f198 f 242 f 213 f 266 78% 98% midden west zuid Ned.tot. f 277 f 250 f 257 f 247,5 f 305 f 277 f 284 f 272,0 112% 102% 104% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande wonincfen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente Spaarhyp. nationale hypotheek- garantie effec- opge- tieve geven Geldverstrekker rente rente Annuiteit Trad. Leven opge- effec- opge geven tieve geven rente Geldverstrekker rente rente FBTO 5,80 5,6 5,6 Zurich 5,50 5,4 NOG 5,81 5,6 5,4 Levob 8,81 5,4 BLG Hypotheken 5,92 5,7 5,5 NOG8,80 8,4 Hooge Huys 5,92 8,7 5,5 ZwitserLeven 3,62 5,5 Levob 5,92 5,7 5,6 Delta Lloyd 5,63 5,5 PVF Hypotheken 5,92 5,7 5,5 Zwolsche Alg. 5,68 5,45 Reaal S.92 5,7 5.7 Reaal 5,71 5,5 ABP-hypotheken 6.03 5,8 5,6 ROYAL 8,71 8,8 Amersfoortse 6,03 5,8 5,7 AEGON8,723,6 Bouwfonds Hyp. 6,03 5,8 5,6 Amersfoortse 5,72 5,6 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,7 AMEV 5,72 5,6 HNG Hypotheken 6,03 5,8 Ifi Nationale Ned. 5,73 5,6 Hypotrust 6,03 5.6 Stad Rotterdam 5,77 5,55 ROYAL 6,03 5^5 FBTO5,80 5,6 Zwitserleven 6,03 5,8 5,6 Generali 5,81 5,6 Zwolsche Alg. 6,03 5,8 5,5 Hooge Huys 5,81 5,6 Ohra 6,10 5,95 5,73 Av6ro 8,85 5,7 Av6ro 6,13 5,9 5,7 Ohra 5,89 5,75 Aegon Hypoth. Bank 6,14 5,9 6,1 AMEV 6,14 5,9 5,8 CVB Bank 6.14 5,9 5,7 Geldverstrekker opge geven Andere vormen rente Generali 6,14 5.6 IDM Hypotheekbank 6,14 5^9 5,7 Nationale Ned. 6,14 5,9 5,8 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Spoorwegpensf. 6,14 5,9 _S£. Bouwf. (PGGM) Loonvast 5,6 Woonfonds Hypoth. 6J4 Generali Spaartoekomst 6,8 Westland/Utrecht Hyp. 6,14 8.9 Hooge Huys Optimaal Plan 5,8 Stad Rotterdam 6.18 5.85 Hypotrust Spaartoekomst 5,8 GWK-Bank 6,25 6,0 5,8 Royal Future Hypotheekplan 5,8 Postbank 6,25 5,8 ING Beleggershypotheek 61 ABN-AMRO 6,35 6.1 8,9 SNS Netto Lasten 6,3 Direktbank 6,35 6,1 5,9 Van Nierop Perspect. Hyp. 6,4 Friesland Bank 6,35 6,1 5,9 varia- bele ING Bank 6,35 6,1 W Nederl.Hyp.Bank 6,35 6,1 6,0 Krediethypothekenrente RABO Hypoth.Bank 6,35 6,1 5,9 Direktbank Doorloophyp. 4,4 SNS bank 6,35 6,1 5,9 Roparco 4,5 VSB bank 6,35 6,1 5,9 VSB Vermogenshypotheek 4,8 MNF Bank 5,9 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor >psla< make vastp De e'ffectieve rente is de opgegeven rente plus var'iabele elementen als tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. *ijk. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mog effectieve rente is de opgegeven rente plus afsluitprovisie, afboekingstijastip aflossing e.d. Peildatum: 17januari 1997 nvm u HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein Nedertandse Vereniging van Makelaars in onroorende goaderen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13