Stichting Holy-Schieland Runners zet zich in voor welzijn kankerpatienten Schiedamse voorleeskampioenen door naar de volgende ronde Plan van aanpak opgesteld voor forse verbetering van kwaliteit en veiligheid MaasposT Culturelequiz Open Huis Kunstgesprek Ziekenhuizen voor ziekenhuizen Mystiek RET wordt klantgericht bedrijf WATERWEG - Tussen het Holy- en het Schieland Zie- kenhuis komt een steeds be- tere samenwerking tot stand. Dit openbaart zich niet alleen binnen de afde- lingen maar ook op sportief gebied. Holy-medewerkster Erica Kramer nam het initia- tief om met collega's uit de ze twee ziekenhuizen in het kader van de samenwerking een team te vormen en in mei deel te nemen aan de es- tafetteloop die van Rotter dam naar Parijs voert, de Roparun. Door hieraan mee te doen willen zij zich inzet- ten voor het welzijn van kankerpatienten. De voor- bereidingen voor dit grootse gebeuren zijn inmiddels in voile gang. Tussen de vele trainingen door sprak Maas posT met Erica over de uit- daging die deze groep wacht. Goede doel Cafebezoeker mishandeld Jonge inbrekers betrapt Fietser aangereden door tram Gewapende winkeldief in lift opgesloten Grote hennepkwekerij ontmanteld Aanhouding wegens bedreiging met openlijk geweld Gedwongen Streven Woensdag 12februari 195 SCHIEDAM - De organisatoren van de zesde Culturele quiz in het Filmhuis zoeken kandidaten met een brede culturele belangstelling, die niet gehinderd door enige vorm van plankenkoorts, het podium durven te betreden. Onder leiding van de Schiedamse quizmaster Rob Eekman zullen de kandidaten een vragenvuur moeten onder- gaan. Spanning, sensatie, creatieve uitspattingen, het publiek op het puntje van de stoel en een corrupte jury zijn de inmiddels onmisbare elementen van een onvergetelijke avond. Aanmelden voor de Cultu rele quiz, die gehouden wordt op zaterdag 15 februari, kan in twee- tallen bij de Theaterkassa, tel. 4269563. Het publiek is van harte welkom om live te genieten van de spanning tussen de kandidaten. Voorzeggen of op andere wijze be- invloeden van het verloop van de wedstrijd is niet toegestaan. A1 valt er met de jury altijd over te praten. De quiz begint om 20.30 uur aan de Nieuwstraat 12, de toegang is gratis. SCHIEDAM - Toneelvereni- ging Othello organiseert op 20 februari een open huis. Deze informatieavond is bedoeld voor iedereen die belangstel ling heeft in toneelspelen, de cors bouwen, kostuums ont- werpen of rekwisieten verza- melen. Othello bestaat al sinds 1955 en voert twee keer per jaar een toneelstuk op. De ver- eniging zou graag haar leden- bestand zien groeien. De in formatieavond op donderdag 20 februari begint om 20.00 en wordt gehouden in de repe- titieruimte op de Korte Haven 127. Voor vragen kan men te- recht bij Linda Wark. telefoon 2732282. SCHIEDAM - Kunst kan een in- spiratiebron zijn bij de zoektocht naar de zin van het leven. In de Groene Kamer, ruimte voor le- vensbeschouwing aan de Weide 39, wordt van februari tot april een zestal bijeenkomsten georgani- seerd rond het thema 'Levens- kunst'Beeldende kunst, literatuur of symbolen roepen ervaringen op en zijn een middel om verleden en toekomst met het dagelijkse leven van nu te verbinden. Cobie Kloens, derdejaars student aan de Akademie voor Theologie en Le- vensbeschouwing in Diemen, zal deze workshop leiden in het kader van een stage voor haar studie tot levensbeschouwelijk counseler. De bijeenkomsten vinden plaats op 11, 18, 25 maart en 1 april van 20.00 tot 21.30 uur. Aanmelding of informatie bij Coby Kloens. tel. 4700247 (na 17.00 uur) os Marijke Reedijk, tel. 2707139. Het aantal deelnemers is beperkt. Inschrijving naar volgorde van binnenkomst. „In Parijs zullen we het laatste stuk van het traject met z'n alien lopen. Dat staat nu al vast. Als we het halen zal dat een schitterend moment zijn. Maar zover is het nog lang niet," aldus Erica. Sa- men met haar collega Jeanne Swaan opperde zij het afgelopen jaar het idee om met collega's uit de beide ziekenhuizen een team te vormen en voor dit loopgebeu- ren in te schrijven. Erica: „Jeanne en ik hadden een folder gezien met informatie over de Roparun, een groots loopspektakel van Rotterdam naar Parijs. We waren eigenlijk onmiddelijk zo enthou- siast dat het idee ons niet meer losliet." Erica en Jeanne werken op het klinisch chemisch labora- torium in het Holy-ziekenhuis. Hun werk bestaat voornamelijk uit bloedafnames en de admini- stratie daaromheen. Het laborato- rium werkt al een aantal jaren nauw samen met dat van het Schieland. „Het is de bedoeling dat de ziekenhuizen in de toe komst gezamenlijk een nieuw ge- bouw zullen betrekken. Het leek ons daarom in het kader van de verdere samenwerking een enor- me uitdaging om zowel Holy- als Schielandcollega's enthousiast te maken en ons voor een derde zie- kenhuis in te zetten." De Roparun die dit jaar op 7 mei nabij de Euromast van start zal gaan, vindt al voor de zesde maal De Roparunners, met Erika Kramer als stralend middelpunt, hebben zichtbaar zin in de komende race plaats. De afstand die moet wor- den afgelegd bedraagt ruim vijf- honderd kilometer en wordt in anderhalf tot twee dagen over- brugd. Een team bestaat uit acht lopers. Erica: „Iedere loper loopt ongeveer tachtig kilometer en wordt begeleid door een fietser. Voor de verdere begeleiding heb ben we een beroep gedaan op ver- zorgers en masseurs. In totaal gaan er ongeveer twintig mensen mee. De lopers zullen om beurten een kwartier lopen, dus elkaar steeds afwisselen. Hoewel de fiet- sers en de rest van de verzorgers heel belangrijk zijn, we zouden niet zonder kunnen, draait het tij- dens de run om de lopers. Een uur voor de start moet definitief wor- den opgegeven wie er meelopen. Vallen er onderweg lopers uit dan heb je pech. Het is dan niet meer mogelijk om reserves in te zetten. „Het begeleidend vervoer moet zich beperken tot enkele busjes. We zullen de boel dus heel eco- nomisch in moeten delen. Dat zal best nog passen en meten wor- den, want we moeten rekening houden met regen en materiaal- pech," legt Erica uit. Naast goed uitgebalanceerd eten zullen er ook extra kleding en een reserve- fiets mee moeten. „Gelukkig zijn we vroeg begonnen met de voor- bereidingen en hebben nog een flink aantal weken de tijd om al- les rond te krijgen. Eens in de vier weken vergadert de Stichting Ro parun met afgevaardigden van de teams om informatie en verande- ringen door te geven. De teams kunnen dan ook ervaringen over de voorbereiding uitwisselen." Vanaf de eerste editie van de Ro parun is het de bedoeling geweest om goede doelen te steunen. Elk team probeert door middel van sponsoring en lotenverkoop een zo groot mogelijk bedrag bij elkaar te krijgen. Erica: ..Speciaal hiervoor hebben wij de Stichting Holy-Schieland runners in het le ven geroepen. Zowel bedrijven als particulieren kunnen ons steu nen door een bijdrage over te ma ken op het bankrekeningnummer van onze stichting. Echt iedere gulden is hiervoor welkom, want de opbrengst zal direct ten goede komen aan kankerpatienten zelf. om de kwaliteit van hun leven waar dat mogelijk is nog te verbe- teren. Zo zijn met de gelden van voorafgaande jaren speciale in- fuuspompen aangeschaft. zodat patienten gewoon thuis kunnen blijven in plaats van langdurig opgneomen te moeten worden in een ziekenhuis. In de Dr. Daniel den Hoek kliniek is een telefoon- centrale aangelegd met telefoons naast het bed en er zijn extra tele- visietoestellen gekomen, gewoon voor het onderhouden van het contact met de buitenwereld. Eri ca: ,,Ook de Cliniclowns Neder- land zijn in het verleden financi- eel ondersteund. Zij zijn inmid dels een begrip geworden op vele kinderafdelingen van de zieken huizen. Zij treden op aan het zie- kenhuisbed van de kinderen en weten door hun optreden vaak te bereiken dat de kinderen hun ziekte even vergeten." Dit is nog maar een kleine greep uit de goe de doelen die in het verleden al door de Stichting zijn gesteund. Ook in 1997 zullen er weer een aantal projecten gerealiseerd wor den. Edn daarvan is de aanschaf van een of twee vakantiebunga- lows in Zeeland. Kankerpatien ten, veelal in een terminale fase, kunnen hier met hun familieleden enkele dagen kosteloos doorbren- gen. Wederom wordt er onder- steuning gegeven aan het Sophia Kinderziekenhuis. Erika: „Het zou echt fantastisch fijn zijn wan- neer we een heleboel geld opha- len. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat niet wij, maar de patien ten zullen winnen. Voor het ech- ter zover is zullen er nog heel wat trainingsuurtjes moeten volgen voor ons. Drie keer in de week wordt er keihard getraind door zowel lopers als fietsers, om op 7 mei in optimale conditie aan de start te verschijnen," aldus Erica. „Het zal ongetwijfeld behoorlijk afzien worden, maar op het mo ment dat je de Eifeltoren ziet, weet je waar je het voor gedaan hebt." Wie de Stichting Holy-Schieland runners wil steunen, kan dat doen door een bijdrage over te maken op banknummer 813377676 of op het nummer van de bank; 2717, ten name van de VSB Bank onder vermelding van het banknummer van de Stichting. Voor verdere in formatie kan men tereclit bij Eri ca Kramer, tel. 5918459 of Hein Swanenburg, Pr-functionaris van de Stichting, tel. 5918835. ELLEN WUNBERGEN MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - Een 31-jarige man uit Den Haag is zaterdagavond 8 fe bruari aangehouden in een cafe aan de Kerklaan. Eerder die avond had hij een 30-jarige Schiedamse bezoeker in het cafe na een woordenwisseling mishandeld. Op het politiebureau bekende hij de mishandeling. Hat slachtoffer kon na behandeling van zijn verwondingen naar huis. a SCHIEDAM - Vier Schiedammertjes (13 en 14 jaar) zijn zondagmiddag 9 februari omstreeks 16.00 uur op de Rotterdamsedijk aangehouden. Ze hadden getracht in te breken in een woning, maar werden door politie- mensen betrapt bij hun vluchtpoging. Het viertal is overgebracht naar hdt bureau voor verhoor. SCHIEDAM - Een 33-jarige Schiedam liep donderdag 6 februari verwon dingen aan zijn hoofd op toen hij op de Scheepvaartweg door een tram werd aangereden. Hij werd voor behandeling van zijn verwondingen overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Het tramverkeer was door dfe aanrijding enige tijd gestremd. SCHIEDAM - Met vereende kracht is donderdagmiddag 6 februari door vier beveiligingsmensen en ruim tien verkoopsters van een warenhuis in de Nieuwe Passage een 31-jarige lastige en met mes bewapende winkel dief uit Rotterdam opgesloten in de lift van het winkelcentrum. Men wachtte op de komst van de politie. De Rotterdammer was op heterdaad betrapt toen hij probeerde een aantal batterijen en een zogenaamde entree- melder weg te nemen. Bij de komst van de politie werd de dief eerst ver- zocht zijn mes door een kleine opening van de liftdeur weg te gooien. Daarna icon hij worden meegenomen naar het bureau. SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam heeft donderdag 6 februari rond het middaguur een grote hennepkwekerij ontmanteld in de Breevaartstraat in het industriegebied Spaanse Polder. In twee bedrijfshal- len werden ongeveer 12.000 hennepplanten. 500 assimilatielampen, een luchtfilteringssysteem voorzien van koolstoffilters en een bevloeiingsin- stallatie in beslag genomen. De politie kwam de hennepkwekerij op h^t spoor, nadat samen met het personeel van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam een onderzoek was ingesteld naar aanleiding van problemeh met de stroomvoorziening in het gebied. Uit dit onderzoek kwam naar va- ren dat de voor de kwekerij benodigde stroom rechtstreeks van een hoofd- elektricteitskabel werd afgetapt. Naar de eigenaar en huurder van de be- drijfshallen wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam kon vorige week woensdag, 5 februari, eindelijk een 23-jarige Rotterdammer aanhouden die wordt verdacht van bedreiging met openlijk geweld op zaterdagavond 9 november. Dit was na afloop van een vergadering van een rechts-extre- mistische politieke groepering in een cafe in Schiedam. Vier eerder aange houden verdachten in deze zaak zitten nog in voorlopige hechtenis. SCHIEDAM - In de cyclus 'Ople- gemaakt wordt, werden door Etty ving van de mystiek' wordt bij de Hillesum op haast onbegrijpelijkp Vrijzinnige Geloofsgemeenschap wijze overstegen in een geest van NPB Schiedam maandagavond 17 liefde en in een levenswijze van februari om 20.00 uur een lezing betrokken zijn en onthechting. Ei- over Etty Hillesum gehouden. De- genlijk is zij uiteindelijk juist een ze Joodse vrouw begon op 27-jari- voorbeeld van iemand die zich niet ge leeftijd haar gedachten en ge- heeft laten verstoren. Inleidster is voelens in een dagboek te schrij- drs. Jeanet van Woerden-Surink, ven om greep te krijgen op haar in- predikant van de doopsgezinde ge- nerlijk leven, dat zij als een chaos meente in Rotterdam. De lezing ervaarde. Onder de titel 'Het ver- wordt gehouden in de Haver- stoorde leven' verscheen een se- Schmidt zaal, Westvest 90-92 (te- lectie uit haar dagboeken die op genover Molen de Walvisch) en is velen die het lazen een diepe in- voor iedereen vrij toegankelijk druk maakte. De woede en de pijn Aan de uitgang wordt een vrije bij- om het kostbare leven dat kapot drage gevraagd. Algemeen directeur Ronald Clayden: 'ook ik heb rondgelopen op de stations om zelf te zien wat er allemaal mis was' Renske Andriessen en Sebastiaan Schuurman samen naar de volgende ronde in Spijkenisse ROTTERDAM - Kwaliteit loont, weet algemeen directeur van de RET Ronald Clayden. Ook dat er aan de kwaliteit van de Rot- terdamse metrolijnen nog wel het een en ander schort. Wil de RET dus meer passagiers gaan vervoeren in de toekomst, zal er met name aan de kwaliteit het nodige gedaan moeten worden. Wat op stapel staat is een com plete cultuuromslag bij de Rot- terdamse Electrische Tram. Van technisch georienteerd bedrijf naar klantgericht bedrijf. „Het kan niet meer zo zijn dat iemand op Beurs het station binnen- komt, daar de kaartautomaat kapot vindt, honderden meters moet omlopen om vervolgens in de kraag te worden gegrepen voor zwartrijden. Comfort en veiligheid moeten onze sleutelbe- grippen worden." Vanaf maart zullen de eerste ver- anderingen al te merken zijn op de Noord-Zuidlijn (Rotterdam Cen- traal Station - Spijkenisse). De oudste metrolijn van Nederland, die in 1968 met zoveel trots en ver- wachtingen werd geopend, is de laatste jaren op belangrijke punten verouderd en vervallen. Passagiers laten de stations links liggen van- wege de onveilige atmosfeer die deze uitstralen en voelen zich vaak in de kou gezet door kapotte auto- maten en een tekort aan informatie. Clayden heeft nu op grand van voor 95 procent van het eigen per soneel afkomstige ideeen een plan van aanpak opgesteld waarmee dergelijke euvels voorgoed tot het verleden moeten gaan behoren. Zo zullen er voor een periode van drie maanden wagenbegeleiders mee gaan rijden van 18.00 uur tot het einde van de diensttijd, wordt er op 13 maart een grote schoonmaakak- tie gehouden op de stations en zal het mogelijk worden om bij storing van de kaartautomaten bij een RET-medewerker een kaartje te kopen. Diezelfde medewerker zal voortaan ook in staat worden ge- steld kleine reparaties aan die auto- maten zelf uit te voeren. Boven- dien zal op het traject C.S. - Leu- vehaven van start worden gegaan met een gei'ntegreerde aansturing van de organisatie. Dit houdt in dat de klant daar voortaan te maken zal hebben met een RET-gezicht waar hij zowel terecht kan voor het kopen van een kaartje, het inwin- nen van informatie als het depone- ren van een klacht. Mocht de proef aanslaan, dan zal deze werkwijze later in het jaar op de gehele lijn worden toegepast. De veranderingen bij de RET ko men vanzelfsprekend niet uit de lucht vallen. Clayden, van origine bedrijfssocioloog en een jaar gele- den als algemeen directeur begon nen bij de RET, geeft toe mede hiertoe gedwongen te zijn door ontwikkelingen in de openbaar vervoersector. „De klant krijgt steeds meer keus en zal ongetwij feld het bedrijf gaan kiezen waar hij het meeste waar voor zijn geld krijgt. Maar ook emotionele aspec- ten spelen een rol. Werkte je in 1968 voor de metro, dan keken de mensen tegen je op. Die trots wil len we terug. Bovendien 'schreeuwt' de organisatie om een andere aanpak. Op zo'n moment moet je plannen maken. Plannen om meer passagiers in je produkt te krijgen en plannen om al die ener- gie die er op de werkvloer is te bundelen." De directeur bena- drukt dan ook dat de bezem die er op dit moment door de RET wordt gehaald. niet alleen ontworpen is door hemzelf. „Een dik boek schrijven over alles wat er mis is en beter moet heeft geen zin. Geen woorden maar daden zeggen ze hier in Rotterdam en dat is dan ook wat er gaat gebeuren. We hebben vooral geluisterd naar de mensen van de werkvloer en hun ideeen opgeschreven. Daarnaast is er naar een aantal klantenpanels geluis terd. En natuurlijk heb ik zelf re- gelmatig op de stations rondgelo pen om te kijken wat er in mijn ogen beter kon." Het streven is om in September de hele Noord-Zuidlijn te hebben op- geknapt. Deze 'upgrading' wordt voor een deel gefinancierd uit het bestaande budget. Van de vijf pro- cent die er het afgelopen jaar be- zuinigd is wordt twee procent aan- gesproken voor dit projekt. Het gaat dan om een bedrag van rond de acht miljoen gulden. Verder be- zuinigen wil Clayden niet meer. ,,Het is een heel simpele reken- som: een klant erbij levert de RET gemiddeld fl. 2,50 op. een bezuini- ging kan hier nooit aan tippen. Kijk maar naar de resultaten van fikse bezuinigingen van een jaar of drie, vier geleden. Toen is er rond de zestig miljoen ingeleverd door bezuinigingen op onder meer per soneel. Gevolg was dat er metro- stations ontstonden waar niets an- ders te bekennen was dan een ca mera en een automaat. Gebleken is dat dat het veiligheidsgevoel van de klant geen goed doet. Men wil meer blauw op de stations en op de lijnen. Of je dan kunt spreken over een verkeerde reorganisatie des- tijds? Misschien wel, maar je moet ook bedenken dat de eisen die er vijf jaar geleden aan het produkt metro werden gesteld, anders wa ren dan nu. Nu is het zo dat men een beter produkt wil voor minder geld. Wij hebben daarom gezegd: laten we er dan niet meer teveel over praten, het is nu tijd om te werken. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - Voorleeskampioe nen van zes Schiedamse basisscho- len deden donderdagmiddag 6 fe bruari mee aan een voorleeswed- strijd die gehouden werd in de Openbare Bibliotheek in Schiedam-Noord. De leerlingen stonden voor de taak zich zo goed mogelijk verstaanbaar te maken voor de vijftig supporters en de deskundige jury te boeien met hun stem en intonatie. Renske Andries sen van basisschool de Klinker en Sebastiaan Schuurman werden tot winnaar uitgeroepen van deze lo- kale ronde. Zij gaan zich nu voor- bereiden op de regionale ronde die op 15 maart in Spijkenisse gehou den wordt. In april vindt vervol gens de strijd om de voorleeskam- pioen van Zuid-Holland plaats en degene die tijdens deze ronde de hoogste ogen gaat gooien, mag meedoen aan de nationale voor- leeswedstrijd die op 14 mei gehou den wordt in de Jaarbeurs in Utrecht. De voorleeswedstrijd is georgani- seerd voor leerlingen van groep ze- ven en acht. Tijdens de kinderboe- kenweek begonnen de meeste ba- sisscholen met de voorrondes en werd er gestreden om de titel voorleeskampioen van de school Niet alle scholen melden hun kam- pioen aan bij de Stichting Lezen en de provinciale bibliotheekcentrale. Iedere school maakt de afweging of ze tijd en energie willen steken in het begeleiden van hun kampi- oen. Dit jaar deden naast Renske Andriessen en Sebastiaan Schuur man, Chantal Stuij van de Regen- boog, Patricia Grootveld van de Kring, Mario van Vliet van St. Willibrordus en Robin van Leyen van de Annie M.G. Schmidtschool mee. Deze leerlingen lazen een fragment van ongeveer drie blad- zijden uit een van hun favoriete boeken voor. Er was een deskundi ge jury aanwezig, bestaande uit Marja van Weijen, medewerkster van boekhandel van Leeuwen, Jan Stijger, leerkracht van de basis- school het Windas en Ellen van de Berg van Radio Schiedam. Renske Andriessen las voor uit 'Blauwe plekken', een boek dat handelt over kindermishandeling. Renske die heel graag boeken leest had juist dit boek uitgekozen omdat ze het goed vond en heel in- grijpend. Een ander belangrijk ar gument was dat het een goed voor- leesboek is. Renske vond de voor- ronde op school spannender omdat ze zich toen verstaanbaar moest maken voor tweehonderd leerlin gen. Ze heeft tijdens de voorberei- dingen veel geoefend met haar le- raar die allerlei adviezen gaf. Daar naast oefende ze ook door voor haar broertje en een vriendin voor te lezen. Ze vindt het hartstikke leuk dat ze als een van de kampioe- nen door kan naar de regionale ronde. De andere winnaar, Sebas tiaan Schuurman had juist een heel vrolijk boek uitgekozen. In zijn boek 'Sebastiaan, blauwe billen' van Mieke van Hooft, beleeft de hoofdpersoon Sebastiaan allemaal korte, grappige avonturen. 'Sebas tiaan rare banaan' kreeg hij een paar jaar geleden voor zijn verjaar- dag. Vorig jaar werd hij met het voorlezen van een fragment uit dit boek al uitgeroepen tot voorlees kampioen van de Notenkraker. Er is toen iets mis gegaan met de aan melding waardoor hij niet aan de regionale ronde mee kon doen. Hij krijgt dit jaar wel de kans om te kij ken of hij ook buiten Schiedam het publiek en de jury ademloos kan laten luisteren. Nadat alle deelnemers aan de beurt waren geweest en even bij konden komen van de zenuwen hield dd jury een kort beraad. De drie jury- leden bespraken met elkaar de zwakke en sterke kanten van de zes leerlingen. Na dit overleg volg- de de prijsuitreiking en werden de deelnemers allemaal in het kort toegesproken met bemoedigende woorden. De belangrijkste punten konden ze ook weer teruglezen op het juryrapport dat ze ontvingen. Sebastiaan en Renske kregen bo vendien een mooie oorkonde en een boekenbon. De overige deeh nemers kregen een vulpen als her' innering aan hun moedige optre den. Chantal Stuij deed niet alleen mee aan de wedstrijd, maar zorgd? bovendien samen met een vrien din, Maran Habermehl, voor eert muzikale pauze. Zij werden voor dit dwarsfluitoptreden na afloop in de bloemetjes gezet. Hiermee werd de goed georganiseerde en vooral gezellige voorleesmiddag afgeslo; ten. L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 5