Nieuv, Handbook ANWB mill Blauwe Vakantiegids is uit 'wmmmm ss. -rtsr AGENDA Tunesie is verrassend dichtbij en veelzijdig Expositie Deense schilderkunst ro ■■MM 1 J g§m Het Groninger Museum toont van 23 februari tot en ipet 19 mei de overzichtstentoonstelling A History of Andres Serrano A History of Sex. Het werk van de Amerikaanse kunstenaar Serrano bestaat uit verschillen de series foto's. De meest recente serie, A History of Sex, heeft hij op uitnodiging van het Groninger Museum in Nederland gecompleteerd. Zijn fotografie kenmerkt zich door heldere composities met een glossy uitstraling. In zijn thematiek grijpt hij terug op de klassieke schilder- kunst en de christelijke mythologie. Bij de tentoonstel- ling verschijnt zowel een Nederlandse- fl.49,50 als een Engelstalige catalogus fl.59,50. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is te verkrijgen onder telefoonnummer 050 - 3666555. In de Design Galerij van de Kunsthal Rotterdam opent op 22 maart een tentoonstelling over de baanbrekende lingerie-ontwerpster Marlies Dekkers (1965). Zij wordt als toonaangevend gezien op het gebied van onderkle- ding voor zowel mannen als vrouwen. De eigenzinnige benadering, het vernieuwende karakter en de persoonlij- ke stijl van Marlies Dekkers zijn voor de Kunsthal reden om een tentoonstelling aan haar werk te wijden. Het is voor het eerst dat op museale wijze aandacht wordt ge- schonken aan body fashion en lingerie. Meer informatie is te verkrijgen onder telefoonnummer 010 - 4400301 Een zesdaagse reis naar Italie voerde ons naar het schilderach tige Italiaanse dorpje Volpaia. Daar waren we getuige van de eerste botteling van de Olio Novello en leerden we alles over deze eerste olijfolie van het seizoen. We konden het niet laten om een mooi houten kistje vol met flessen olijfolie mee naar huis te nemen. ifft Handige zinnetjes tijdens het eten Per favore, un tavolo per due persone - een tafel voor twee alstublieft Cameriere, il nemu, per favore - Ober, het menu alstublieft Che cosa mi consiglia - Wat beveelt u aan? Mi porti, per favore un bicchiere di vino - Mag ik alstu blieft een glas wijn? II conto - de rekening alstublieft Arrivederci - tot ziens Wat is wat in het Italiaans Bruschetta - geroosterd brood met olijfolie en knoflook Cantucci - droge amandelkoekjes a^Pfescoi- een typische Chianti-fles |j Pan Tosco - Toscaans brood Pancotto - brood soep Sangiovese - rode druiven Vin santo - Toscaanse dessert wijn De Blauwe Vakantiegids voor 1997 is uit. Dit jaar staat hij weer boordevol informa tie en reizen voor mensen met een lichamelijke handi cap - in principe in de leeftijd van 18 tot 65 jaar. In deze gids presenteren een groot aantal organisaties hun va- kantieprogramma. Een 15- daagse vliegreis door de U.S.A? Een natuurlijk een weekje op de Veluwe? Of lie- ver een weekje wintersport in de sneeuw? Alles is moge- lijk. mi:***, MaasstaD VAKANTIE De geheimen van de olijfolie Het schilderachtige plaatsje Colle di val d'Elsa. S SsibHt ^vTiwWie tWl«t •mm* PortHSC1 6«i9*6 twwiw? Sunnriwi"*"1 Omm 1 0mR|W«( Nnwii tertww i ,0wUnpotw De nieuwe producten van de ANWB liggen weer in de winkels. Leg het handige handboek alvast in het dashboardkastje naast de routekaarten van Europa. De ANWB heeft het jaarlijkse handboek opnieuw geactualiseerd. In dit boek, dat leden gratis kunnen afhalen bij een van de ANWB- kantoren staan handige tips over vakantie, recreatie, mobiliteit en hulpverlening in binnen- en bui- tenland. Nu zijn in het Handboek bijvoorbeeld ook de voorwaarden opgenomen van de Vervangend Vervoer Service, een aanvulling op het Wegenwachtlidmaatschap. Simpel de route uitstippelen Leden van de ANWB kunnen van vrijwel alle landen in Europa gratis routekaarten afhalen bij de ANWB-kantoren. Op deze route kaarten zijn bewust alleen de door- gaande wegen aangegeven, zodat het gemakkelijk is om de route uit te stippelen. Andere gegevens zijn bijvoorbeeld weg- en afritnum- mers, benzinestations, tolwegen, hellingspercentages en of een weg ongeschikt is voor het rijden met een caravan. Watersporters weer wijzer Liefhebbers van watersporten kun nen hun voordeel doen met de bro chures over ANWB-erkende vaar- scholen en jachtverhuurders. Le- ren zeilen, kanoen, windsurfen of motorboot varen, een zeilboot, ka- juitzeiljacht of motorjacht huren, alle adressen van erkende bedrij- ven staaivhandig bij~elkaar in deze twee broc'hureS die'Voor leden gra tis zijruif t&hajfn.^ KefT'^vtHir low-budget en vljf ^terren Niet alleen bij de ANWB, maar ook bij VVV's en warenhuizen zijn de nieuwe horeca-gidsen ver- krijgbaar: 'Goedkoop Overnach- ten Nederland', 'Hotels Neder- land', 'Hotels Belgie, Luxemburg, Frankrijk' en 'Restaurants Neder land'. Leuke adresjes voor een mooi prijsje, de beste logeeradressen van low-budget tot vijfsterren, adressen, foto's, tips, hotels langs doorgaande wegen, familiehotels, restaurants in verschillende prijs- klassen en culinaire trends staan in deze gidsen beschreven. 'Goed koop Overnachten Nederland' kost fl. 12,95 voor leden, de hotelgidsen fl.21,95 en de restaurantgids fl. 19,95. Niet-leden betalen twee of drie gulden meer. Alles over Nederlandse dieren- tuinen en de Franse kust Nederland heeft heel wat dieren- tuinen en aanverwante pretparken. In de ANWB ledenspecial 'Dierentuinen in en om Nederland' staat uitgebreide informatie over alle mogelijkheden. Safariparken, aquaria en terraria en dierenop- vangcentra zijn eveneens beschre ven. De ledenspecial over de Franse kust vertelt van alles over de Ka- naalkust tot aan de Cote d'Azur. Met veel foto's en tips over haven- stadjes, uitstapjes en culinaire tips. De specials zijn alleen bestemd voor leden en kosten fl.4,95. Het toerisme naar Tunesie zit in de lift. Steeds meer Nederlanders ontdek- ken de voordelen van een vakantie naar dit zonnige en veelzijdige land. Het aanbod is completer geworden door de komst van een aantal toerope- rators met speciale producten zoals rondreizen, avontuurlijke reizen en kuurreizen. Golf- en tennisreizen naar Tunesie winnen ook aan populari- teit. Niet zo vreemd want Tunesie biedt de toerist veel meer dan alleen een fijn zandstrand, een blauwe zee en mooi weer. Achter het strand ligt een andere wereld met steden als het Romeinse Dougga, het Colloseum van El Djem en de heilige stad Kairouan. In het Noorden ligt naast Tunis, ook het blauw-witte kuststadje Sidi Bou Said en de historische ruines van Cartha go.Het Tunesisch Verkeersbureau geeft graag meer informatie over de verschillende reizen en gebieden. Telefoonnummer 020 - 6224971. Het museum Paleis Lange Voorhout in Den Haag geeft van 1 maart tot 19 mei een grote overzichtstentoonstelling van schilderkunst uit de Deense Gouden Eeuw. Het is de eerste keer dat in Nederland zo'n grote tentoon stelling te zien is van een belangrijke periode in Denemarken. Grote schil- ders als Eckersberg, Kobke, Hansen, Rorbye, Lundbye, Marstrand en Skovgaard uit die tijd werden pas tien, vijftien jaar geleden bekend na ex- posities in Londen en Parijs. Tijdens de expositie is er ook een Hans Christian Andersen week (17 t/m 23 maart) Het museum is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het gesloten. Meer informatie telefoonnummer 070-3381121. In het pittoreske Colle di Val d'Elsa, dat boven Siena ligt, heette restauranteigenaar Giovanni Tra- vato ons na twee lange dagen in de auto zitten, hartelijk welkom. De volgende dag werden wij in het mooie, stille plaatsje Volpaia inge- wijd in de geheimen van de olijf olie, met onder meer een smaaktest van koud en warm geperste olie. Bij de koude persing zijn alle smaak- en geurstoffen bewaard ge- bleven zodat dit kwalitatief het beste product oplevert. De olijven worden eerst onder grote molen- stenen gemalen tot een dikke koek. Deze stevige brij gaat onder de pers, waarbij de vloeibare en vaste massa zich van elkaar scheiden. Tot slot ondergaat de olie een filte ring, zodat een heerlijke heldere olijfolie overblijft. Na Volpaia ging de tocht per auto verder door een labyrint van smal- le weggetjes naar het wijnhuis van Giovanna Morganti. Zij begon in De Toscaanse keuken heeft gerechten om van te watertanden. Dit is de markthal in Florence. Hier vindt men verse fruit en groenten uit de regio. 1990, na een studie vinologie, voor het eerst zelf wijn te maken op een onconventionele manier. Nog steeds fermenteert zij de druiven in open houten vaten met slechts een hele fijne katoenen doek erboven. De tonnen zijn voor haar op maat gemaakt door Angelo Gamba zo dat zij zelf de druiven kan pletten. Op zo'n anderhalve hectare land verbouwt Giovanna druiven voor de Chianto Classico en op die grond staan ook enkele olijfbo- men. Na een korte wandeling over het landgoed, met links en rechts olijf- en en wijngaarden, ontving arinsr's moeder ons. Nadat we ons een beetje hadden opgewarmd bij de open haard volgde een voor- treffelijke lunch met als voorafje natuurlijk geroosterd Italiaans brood met vers geperste olijfolie en knoflook. Ook ontkwam 'Le trame', de wijn van Giovanna, niet aan een uitgebreide smaaktest. La ter volgde nog een bezoek aan een groter landgoed, Castell'in Villa, waar de prinses - zoals ze door de meesten genoemd wordt - ons op- wachtte. Op het hoogste punt van haar landgoed van vijfenveertig hectare staat een schitterend land- huis uit het jaar 1200. Nog nage- nietend van het weidse uitzicht dronken we daar de Chianto Clas sico Castell'in Villa. Aan het eind van de middag reden we terug naar Colle di Val d'Elsa. We genoten van een heerlijk zes- gangen diner bij Arnolfo, het res taurant van Giovanni Trovato. Na een goede nachtrust vertrokken we 's ochtends vroeg richting Floren ce om nog wat laatste inkopen te doen waarna we de retourtocht richting Nederland aanvaarden. Het lukte niet om zo'n lange tocht in een keer te volbrengen, omdat we laat uit Florence vertrokken. De olijfolie, die zijn plek in de ruime kofferbak al had gevonden, bleef dus nog een nachtje liggen. Iedereen wil zijn of haar vakantie op zijn eigen wijze doorbrengen. De een wil lekker in z'n eentje lui- eren aan het strand terwijl de ander liever met een groep mensen een museum bezoekt. Daarom bevat de gids een overzicht van uiteenlo- pende aangepaste vakantiemoge- —T. Een uitbundige dansavond in een Spaanse discotheek. lijkheden. In zowel binnen- en bui- tenland, voor jonge en oude men- sen, voor groepsvakanties en indi- viduele vakanties, sportief en re- creatief. De drieentwintig (vorig jaar vijftien) lidorganisaties zijn er trots op dat ze zich gezamenlijk kunnen voorstellen. De Blauwe Gids heeft de laatste jaren bewezen goed te functioneren. Daarom is het ook verheugend dat steeds meer organisaties, zoals die zijn vertegenwoordigd in de Stichting Platform Recreatie Gehandicapten (SPGR), zich in de Blauwe Gids presenteren. Zon, zee en strandwat wil een mens nog meer. De prijzen van vakanties voor mensen met een handicap kunnen behoorlijk hoog zijn, doordat kos ten gemaakt worden voor medi- sche begeleiding en materialen, verzorging door vrijwilligers, aan gepaste vervoersmiddelen en ac- commodaties. Daarom is in de Blauwe Gids ook een overzicht op genomen van een aantal fondsen die financieel een steentje bijdra- gen. Hierop is eventueel een be- roep te doen. De Blauwe Gids 1997 is schrifte- iijk aan te vragen bij Werkenro- de, VSO kantoorpraktijk, Nij- meegsebaan 9, 6561 KE Groes- beek. Ook telefonisch (024- 3997188' of per fax (024- 3971666) zijn de gidsen te bestel- len.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13