'De selectie was streng en zwaar' 'Het is tijd om te gaan werken' Stageplaats in hartje Hongkong 'Ik leer mijn fantasie uit te breiden' 'Studeren is meer dan met je neus in de boeken zitten' Elke dag Campus Radio Studeren in Rotterdam 4£<ztC o*pl te Eva Monen maakte van dan sen haar beroep f Marco Buik koos bewust voor economie in Rotterdam Edo de Ronde vertrok paar maanden naar het Verre Oosten Marry van Bree studeert in deeltijd Marieke van Weelden heeft geen spijt van keus voor Rotterdam mmmmmm De Rotterdamse Dansacade- mie van de HMTR is bekend in heel de wereld. Dansers als Erwin Teunisse en Conny Janssen hebben deze hbo-op- leiding gevolgd. Een groot aantal Europese jongeren, vooral uit Duitsland, waagt een kansje om op de Rotter damse Dansacademie terecht te komen. Velen moeten ech- ter onverrichter zake terug naar huis. Marco Buik wist toen hij zes- tien was dat hij vertegen- woordiger wilde worden. En ambitie had hij ook, waar- door hij niet naar het mbo ging, maar een hbo-opleiding prefereerde. Hij koos voor de Ichthus Hogeschool Rotter dam. Op de faculteit econo mie en management volgde jMarco de studie commerciele economie met als specialisa tie international manage- jment. Eind januari hoopt hij af te studeren. „Ik heb altijd al in het Verre Oosten stage willen lopen", zegt de pas afgestudeerde heao'er Edo de Ronde. Hij volgde de studie Bedrijfskun- dige Informatica aan de HES in Rotterdam. In plaats van een stageplaats in Nederland te zoeken, zocht Edo een adres aan de andere kant van de wereld. Uiteindelijk kwam hij in Hongkong terecht. Verpleegkunde-lerares Mar ry van Bree koesterde al jaren de wens om naar de Kunst- academie te gaan. Doordat haar werk, huwelijk en kin deren Marry's tijd volledig in beslag namen, had zij nooit de kans om aan de hbo-oplei ding te beginnen. Een half jaar geleden ging haar droom in vervulling. Op de Hoge school Rotterdam Omstre- ken volgt de lerares de studie in deeltijd: aan de Academie voor Beeldende Kunsten. „Geen seconde spijt heb ik gehad van mijn beslissing om aan de Erasmus Universiteit te gaan studeren. Ik moet eer- lijk bekennen dat ik in eerste instantie mijn bedenkingen had om in Rotterdam te gaan studeren. De stad heeft toch een een saai en zakelijk ima go. Maar Rotterdam bruist wel degelijk en Erasmus heeft een reputatie hoog te houden. En de Rotterdamse mentaliteit-bevalt mij prima. Als het even tegen zit niet bij de pakken neer gaan zitten maar de mouwen opstropen en zelf de problemen oplos- sen." i In juni is Eva Moonen geslaagd voor de Rotterdamse Dansacade mie. Haar audities voor de verschil- lende Nederlandse dansvakoplei- dingen liepen indertijd op rolletjes. Tijdens de middelbare school oe- fende zij al elke dag op de bal- letschool bij haar in de buurt. Haar harde werk werd beloond. Zowel de academie van Tilburg, Amsterdam als Rotterdam namen Eva aan. Zij koos voor de havenstad. Eva: „Ik wilde naar Rotterdam omdat de academie in heel de we reld bekend is om haar specialisatie in moderne dans. En daar was ik in gei'nteresseerd." Volgens Eva vind je netgens zo'n gevarieerd aanbod. „Op academies als Tilburg en Am sterdam krijgen studenten een keer iiinde week moderne dans terwijl zij dit bijvoorbeeld in Rotterdam elke dag krijgen", is een van de voor- beelden die de ex-studente geeft. Op de academie specialiseerde Eva zich in jazz en tapdans. Ze volgde de opleiding docent dans. De andere richting die de Rotterdamse Dans academie aanbiedt, is de opleiding uitvoerende dans. Nu ze terugkijkt op deze jaren, vindt zij de auditie en het eerste jaar het zwaarst. „De se lectie was streng en zwaar. Ik heb daar wel een aantal weekenden voor opgeofferd. Velen vielen af. Verder was het eerste jaar in fysiek opzicht uitputtend. Het zwaard van Damo cles hangt daarbij boven je hoofd, want na dit jaar kijken ze of je door kunt gaan." Ook het afstuderen was zwaar. „Terwijl ik mijn uiterste best deed om van de dansacademie af te ko men, probeerden anderen er juist op te komen. Dat was een gekke erva- ring." De leraren op de Rotterdam se Danslcademie vindt ze gocd. „Aan leraren geef je je tijdens de lessen volledig bloot. Voor de klas moet je door te dansen laten zien Eva Monen repeteert met drie andere dansers voor de voorstelling van Kinderdanstheater Pompoen. Vanaf20 januari trekt de groep door het land om te spelen voor kinderen van 4 tot 8 jaar. wat je in petto hebt. Zij corrigeren je tijdens dit optredentje." „De kritiekop een schriftelijk tenta- men is lang niet zo moeilijk te ver- werken als dit. Docenten op de Rot terdamse Dansacademie weten dat je op die momenten kwetsbaar bent. Ze zouden in staat zijn je te breken. Toch weten ze de correcties zo te brengen dat je gemotiveerd blijft." Nu is Eva een half jaar afgestu- deerd. Ze hopt van de ene docent- vervangingsplaats naar de andere. Haar week ziet er gevarieerd uit. Ze geeft dansconditie aan oudere da mes, doceert basis klassiek en ge- vorderde jazz aan verschillende leeftijdsgroepen en aan het einde van de week repeteert zij samen met andere dansers voor een voorstel ling voor kinderen. „Ik voel me net een vliegende kip. Het ene moment zit ik in het midden van Nederland ouderen les te geven en het andere ogenblik in Eindhoven mijn oud-le- rares te vervangen." De verschillende contacten heeft zij op school en tijdens haar stages op- gedaan. „Tegenwoordig staat er al- tijd wel een opdracht op mijn ant- woordapparaat. In het begin was dat wel anders. Ik moest zelfs bijwer- ken in een winkel. Doordat ik ge- woon bleef bellen en liet zien dat ik wilde werken, lukte het me om van het dansen te gaan leven." Als tip geeft Eva aan mensen die zit- ten te denken naar de dansacademie te gaan: ,,Zekerproberen. Je leert er zo ontzettend veel van." Wie gaat studeren krijgt met heel wat veranderingen te maken. Sommigen gaan voor het eerst op kamers wonen, en dat betekent zelf huur betalen, zelf boodschappen doen, zelfje eten maken, zelf de was doen etc. Maar natuurlijk verandert er nog veel meer. Plotse- ling krijg je te maken met een andere vorm van onderwijs, andere lesstof, andere docenten. Daarnaast zul je nieuwe vrienden moeten maken, en nieuwe verenigingen en uitgaansgelegenheden moeten ontdekken. In de loop van je studie ga je ook nog een of meerdere keren op stage, misschien wel in het buitenland. Ook binnen de meeste opleidingen is veel aandacht voor de praktijk. Zo krijg je al tijdens je opleiding een beeld van je toekomstige werk. En als je eenmaal bent afgestudeerd begint de zoektocht naar een passende baan. Op deze pagina vertelt een aantal studenten hoe zij deze nieu we ontwikkelingen hebben ervaren. Vijf verhalen over verwachtin- gen en uitkomsten, stages en banen. school en praktijk. „Op mijn zestiende wist ik al dat ik commercieel was ingesteld. Daar- om wilde ik vertegenwoordiger worden. Als klein jongetje ver- kocht ik allerlei spullen aan men- sen. Dat had ik toen al plezier in,' aldus Marco. De baan vertegen woordiger spreekt hem aan omdat hij dan vaak op de weg zit, overal naar toe moet en met veel verschil lende mensen te maken heeft. ,,Het is een heel zelfstandige baan. Dat geeft mij een vrij gevoel." De 24-jarige student stond tijdens zijn studie niet aan de kant mee te kijken. Hij kreeg gedurende zijn stageperiode bij een makelaars- en hypotheekkantoor de kans een ei- gen onderneminkje binnen het be- drijf op te starten. „Ik zag een gat in de markt waar het ging om het onderhoud van huurhuizen. Deze zorg heb ik als bedrijf op mij geno- men." En het gaat goed. Na zijn stage kon hij deze dienstverlening voortzetten. „De helft van mijn to- tale inkomen verdien ik er nu mee." Marco was geen student die met al lerlei negens en tienen de middel bare school had doorlopen. „Nee. Ik moest zelfs een herexamen doen op het vwo. Met zesjes heb ik dit diploma gehaald. Op de opleiding was het ook vaak niet hoger dan een zes." Hij vond de overgang van vwo naar een economische hbo-opleiding niet moeilijk. Ande ren die van de havo en mbo afkwa- men, hadden meer moeite met de niveauverschil. „De opleiding is niet zo zeer moeilijk. De stof vind ik makkelijk te begrijpen. De hoe- veelheid is wel groot. Dat maakt deze studie zwaar. Het is de kunst om de belangrijke punten uit de stof te halen. Gelukkig biedt de ho geschool, voor wie dat wil, goede begeleiding." Marco heeft inmiddels een vaste baan gevonden. Hij kan daar direct na zijn studie beginnen. „Ik ken niemand uit mijn klas die nog geen baan heeft gevonden. Mijn klasge- noten zijn een half jaar geleden af gestudeerd. Doordat ik ziek ben geweest, loop ik zes maanden ach- ter." In februari begint hij bij een klein bedrijf in Den Bosch. Marco moet in het rayon Noord-Holland bij bedrijven apparaten waarmee papier ingebonden wordt, verko- pen. „Ik denk dat ik dan op mbo- niveau zit. De vacatures op mijn niveau eisen met de economie-op- leiding nog eens drie of vier jaar ervaring. En die heb ik niet. Het bedrijf waar ik nu ga werken, is klein. Daardoor bestaat de moge- lijkheid dat ik snel kan doorgroei- en." Marco wil uiteindelijk een managementfunctie uitoefenen. „Daar is mijn opleiding immers naar." Op de vraag of hij nog verder wil studeren zegt Marco: ,,Nee, abso- luut niet. Ik heb naar een bepaald niveau gestreefd en dat heb ik be- reikt. Het is tijd om te gaan wer ken." •„Lange tijd heb ik in Azie naar een werkervaringsplek gezocht. Na lang zoeken kreeg ik via contacten zowel een stageplaats in Indonesie als in Hongkong aangeboden." Via een vriendin kwam hij in con tact met de manager van de Rabo- bank in Hongkong. Deze man bood hem een stageplaats en een tijdelijk onderkomen in deze stad aan. Edo koos voor de voormalig Engelse kolonie omdat dit gebied zo ontzettend in beweging is. Edo heeft geen moment spijt gehad van deze beslissing. „Mijn droom om te werken in het Oosten, is meer dan uitgekomen. Ik heb zo veel meegemaakt. Ik kwam met veel mensen van verschillende na- tionaliteiten in aanraking en heb geleerd volledig zelfstandig te functioneren." Edo vertelt dat het leven in Hong kong heel anders is dan in Rotter dam. „Het leven in deze snelgroei- ende stad is ontzettend duur. Na Edo de Ronde zal zijn stageperiode bij de Rabobank in Hongkong niet gauw vergeten. drie weken bij de manager over- nacht te hebben, vond ik een eigen kamer. Ik zag de advertentie han- gen in een plaatselijke supermarkt. Een kamer van twee bij twee voor 1400 gulden per maand." Een an- der cultuurverschil is dat de Hong- kongse inwoners het grootste deel van hun tijd buitenshuis doorbren- gen. De 23-jarige Edo nam deze gewoonte over. „Ik werkte tot half negen 's avonds, waarna ik buiten de deur ging eten. Dat deed ieder- een. Vervolgens ging ik naar de bar." Ondanks dat Edo aan de andere kant van de wereld werkte, kende iedereen de Rotterdamse haven stad. „Ik was trots dat ik in deze stad studeerde. Rotterdam is niet een gehucht waar niemand van ge- hoord heeft. Het wordt in het rijtje van de grote steden genoemd." Na verloop van tijd werd Edo bij de Hongkongse Rabobankvesti- ging niet meer als stagiair maar als werknemer gezien. ,,Ik heb eerst het lokale computernetwerk van de Rabobank opgezet. Grotendeels heb ik de onderhandelingen zelf gedaan. Daarna heb ik het regiona- le netwerk tussen China. Taiwan en Hongkong verzorgd. Daardoor heb ik zakenreizen naar Taiwan en China gemaakt. Dat was gewel- dig." Met het spreken van de En gelse taal, de voertaal in het be drijf, had Edo geen enkel pro- bleem. „Het ging zo goed, dat de bank mij een driejarig contract aanbood. Helaas heb ik dat af moe ten wijzen omdat ik dan geen geld overhield om zo nu en dan naar Nederland af te reizen. Tot op het laatste moment dacht ik dat we er wel uit zouden komen. Toen het toch niet doorging, was het even slikken." Nu heeft Edo een baan gevonden bij CMG. Via deze orga- nisatie werkt hij sinds de zomer bij ABN-AMRO. Als hij terugkijkt op de periode, kan hij elke student aanraden een stage in het buitenland te lopen. „Door zo'n stage word je voor het blok gezet. Je moet je zelfstandig zien te redden. Daar leer je ontzet tend veel van. Verder is het een he- le belevenis." Nadelen kan hij zo snel niet bedenken. „Het vertraagt de studie, omdat het haast niet mo- gelijk is in het buitenland af te stu deren. Je kunt niet even naar je be- geleider toestappen om wat te vra- gen. Daarom ben je bijna verplicht in Nederland af te studeren." Dat heeft Edo dan ook gedaan. Hij heeft wel een tip voor mensen die over de grens stage willen lopen. „Twee maanden is dan echt te kort. Je moet wennen aan de omgeving, aan de mensen en de cultuur. Na een aantal weken wen je pas aan het ritme en kun je produktief zijn. Anders wordt het een pretstage." „Ik heb altijd naar de Kunstacade- mie gewild. Toen ik hoorde dat de Hogeschool Rotterdam een deel- tijdopleiding voor Beeldende Kun sten had, dacht ik: dat is precies wat voor mij." Voordien volgde de lerares cursussen aan de Vrije Universiteit, maar deze studies voldeden nooit aan haar verwach- tingen. ,,Amateurcursussen", zegt ze hierover. ,,De leraren konden nooit zeggen wat ik precies ver- keerd deed. Zij vonden alles mooi. De studenten volgden de studie voor de gezelligheid. Dat zocht ik niet." De academie van Beeldende Kun sten voldoet wel aan haar verwach- tingen. „Hier leer ik mijn fantasie uit te breiden. Ik ben echt aan het werk gezet. Een voorbeeld is de opdracht waarin ik en mijn mede- leerlingen het woord kleur tot uit- drukking moesten brengen. Wij kregen de taak 35 verschillende ideeen naar voren te brengen. La ic*, Het kunstenaarsbioedpompte al vroeg in Marry van Bree's aderen. ter zagen we elkaars aanpak en uit- werking. Daar leren we enorm veel van." Door deze aanpak reiken medestudenten en leraren ideeen aan waar zij zelf nooit aan gedacht heeft. Het vergroot de fantasie. Op de hogeschool zitten mensen van allerlei leeftijden en groepen. De academieklas telt ongeveer 25 mensen waarvan de meesten tus sen de twintig en dertig jaar zijn. „*We hebben een hele gezellige klas en stimuleren elkaar enorm. Ik ben de oudste van de groep, maar daar merk ik niks van." De hbo- studenten krijgen les in kunstge- schiedenis, tekenen, ideeen ont- wikkelen, beeldhouwen en schil- deren. ,,In mijn vrije tijd heb ik vooral aquarellen gemaakt. Aqua- rellen fascineren mij door hun lichtspelingen. Nu ik met de oplei ding ben begonnen, krijg ik les in allerlei kunstfacetten." De studen- te heeft voor de tweedimensionale richting gekozen. Dat betekent dat zij zich specialised! in 'platte' kunstwerken. Op de Hogeschool is het ook mogelijk de driedimensio- nale kant te kiezen. Als Marry haar hbo-diploma bezit, wil ze het geleerde in de praktijk brengen. „Na mijn opleiding wil ik kunstwerken maken die ik mooi vind. Het plezier dat het maken van kunst mij geeft, is daarbij het belangrijkst." Op dit moment ont- vangt de Papendrechtse niet zulke positieve readies op haar kunst werken. En dit terwijl zij zelf vindt dat ze met sprongen vooruit gaat. „Voordat ik aan de opleiding be- gon, kreeg ik wel veel complimen- ten over mijn aquarellen. Toch kon de basis op veel punten verbeterd worden. Nu ben ik bezig deze ele- mentaire zaken te verbeteren. Daardoor lijken mijn doeken min der mooi." Als Marry afgestudeerd is, hoopt ze dat ze zowel de juiste techniek onder de knie heeft, als werken creeert die de mensen aanspreken. „Mijn doeken wil ik te zijner tijd verkopen. Maar misschien is dit een beetje idealistisch." Het enige, echte studenten-radioprogramma van Nederland is Cam pus Radio - van maandag tot en met vrijdag te beluisteren op Stads- radio Rotterdam 94.6 FM. Elke avond van 20.00 tot 21.00 uur. Het programma wordt gemaakt door zo'n twintig studenten van de Rotterdamse hogescholen en de Erasmus Universiteit. Onderwer- pen: houseparty (wonen op kamers), staptips, studentensoap, laatste studentennieuws, leuke prijsjes, studentenleven in Rotterdam, en natuurlijk veel muziek, Regelmatig komen scholieren op bezoek bij Campus Radio. Luister dus dagelijks naar 94,6 FM Marco Buik, student commerciele economie, moet er niet aan denken de hele dag achter een bureau op kantoor te zitten. Marieke van Weelden (21), vierde- jaars student financiele bedrijfs- economie aan de Erasmus Univer siteit, is prima te spreken over Rot terdam en zijn inwoners. Toen Ma rieke op haar 17e jaar met succes eindexamen deed op het gymnasi um in Gorinchem stond Rotterdam nu niet bepaald bovenaan haar lijstje om er te gaan studeren. ,,Ik bezocht de voorlichtingsdagen van de universiteiten in Tilburg, Utrecht en Maastricht, maar „Een universiteit in beweging", zo omschrijft Marieke van Weelden de Erasmus Universiteit Rotterdam. voelde me eigenlijk direct thuis op de Erasmus toen ik mij daar kwam informeren. Zelf kom ik uit Hoog- blokland, een klein dorpje met nog geen tweeduizend inwoners. Dat ligt op nog geen half uur van Rot terdam. Het eerst jaar ben ik nog elke dag op en neer gereisd maar dat ging snel vervelen en kostte ontzettend veel tijd. Bovendien krijg je minder makkelijk contact met de andere studenten met de kans dat je je eenzaam gaat voelen. De Erasmus is natuurlijk een gi- gantische onderwijsinstelling met maar liefst 20.000 studenten." De ouders van Marieke stimuleer- den haar om in Rotterdam een ka mer te zoeken en deze was na een simpel briefje snel gevonden. „Ook dat is een groot voordeel van studeren in Rotterdam; je hebt snel en voor weinig geld geschikte woonruimte", vertelt Marieke. „En ik raad eigenlijk elke student aan om te gaan wonen in de plaats waar je studeert. Zo maak je snel vrienden en leer je ook op je eigen benen te staan. Ik woon samen met vier meiden in een leuke woning in Kralingen. In deze wijk wonen duizenden studenten en de buurt heeft zo zijn eigen karakter." „Er is in Rotterdam gelukkig ge- noeg te doen. Het barst hier van de gezellige kroegen en sportvereni- gingen. Het is ook belangrijk om je na je studie te kunnen ontspannen. Bovendien ben ik lid geworden van Sanctus Laurentius, een van de vele Rotterdamse studentenvereni- gingen. Laurentius is de grootste vereniging van Rotterdam met zo'n 1400 leden. Het is een ge- mengde vereniging met een 81 jaar oude traditie." Het Rotterdamse studentenleven kenmerkt zich door de vele activi- teiten die voor en door studenten worden georganiseerd. Zelf is Ma rieke actief bij de Economische Faculteitsvereniging Rotterdam (EFR). De EFR timmert aan de weg met spraakmakende activitei- ten, zoals het grootste studenten- congres van Nederland - de jaar- lijkse Businessweek met veel na- tionale en internationale topspre- kers uit bedrijfsleven, politiek en wetenschap - bedrijfsbezoeken, buitenlandse studiereizen en ex- cursies. Alle faculteiten van de Erasmus Universiteit hebben van deze faculteitsverenigingen die rond de studie tal van leerzame en gezellige activiteiten organiseren. Het is duidelijk dat studenten zich niet hoeven te vervelen op de Eras mus. Op het universiteitsterrein staat bovendien een groot sport- complex met twee sporthallen en vijf squashbanen. Daarnaast zijn er zes openlucht tennisbanen. Bijna elke sport van - akido tot zaalvoet- bal en van callanetics tot rugby - is vertegenwoordigd op de Erasmus. „Een universiteit in beweging." Zo omschrijft Marieke van Weel den de Erasmus. „Dat houdt ook in dat je zelf je verantwoordelijkhe- den moet nemen. Het is een gigan- tische universiteit en docenten en studie-adviseurs zullen niet snel op je afstappen om te vragen hoe het met je gaat. Als je problemen hebt, moet je zelf initiatieven nemen en hulp vragen. Jezelf ontwikkelen betekent op de Erasmus een actie- ve houding aannemen en je be- kwamen in sociale vaardigheden. Deze houding zal je later van pas komen op de arbeidsmarkt." Marieke waarschuwt dat hard wer ken en discipline beslist noodzake- lijk zijn om elke studie tot een goed einde te brengen, vooral als men op kamers woont. „Je merkt dat sommige studenten die voor het eerst zelfstandig wonen, door- slaan en nachten in de kroeg door- brengen. Reuze gezellig, maar stu deren kost behalve veel moeite en tijd ook nog eens veel geld, zeker als je je studiepunten niet haalt. En het is natuurlijk niet de bedoeling dat je als student na enkele jaren je studie af moet breken en dan met enorme schulden opgezadeld zit."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 19