Amnesty Schiedam zet zich in voor Zuid-Koreaansegewetensgevangene Cursus van kinderboerderij moet jonge kinderen leren met dieren om te gaan Amivedi Inwoners Waterweg lopen toch warm voor EcoTeam Ouderen weten precies wat ze graag willen Staelduinse Bos trekt duizenden bezoekers Leerlingen Schravenlant vertrekken naar Madrid Cursussen bij SVO MaasposT Internationale Vrouwendag Tekenen Aktie op Vrouwendag Kinderfeest Padden Nieuw dossier voor de werkgroep Hoe een pasgeboren kuikentje vast te houden w ■P"* 130 O /125,-pp.(All-in) [I SCHIEDAM - Amnesty In ternational eist algemene kwijtschelding van de le- venslange gevangenisstraf die de Zuid-Koreaan Yang Dong-hwa is opgelegd nu is aangetoond dat hij valselijk beschuldigd is en hij zich niet schuldig blijkt te heb ben gemaakt aan geweldda- dige activiteiten. Yang Dong-hwa is 39 jaar. In 1982 studeerde hij af als me- chanisch ingenieur en ver- trok hij voor een periode van twee jaar naar de Ver- enigde Staten. In 1984 keer- de hij terug naar Zuid-Ko- rea, maar niet zonder eerst een bezoek te brqpgen aan Noord-Korea. Eenmaal te rug in Zuid-Korea werd hij direkt beschuldigd van het beramen van een bomaan- slag op een cultureel cen trum en spionage. Hij werd in hechtenis genomen en binnen korte tijd partijdig en oneerlijk berecht. Omstreden Hoogte CONTACTLENZEN v.a. per maand i Woensdag 5 maart 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - De Stichting Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisaties organiseert zaterdag 8 maart swingende activiteiten in het kader van Internationale Vrouwen dag. De dag is gevuld met dans- workshops, zoals salsa, Poly- nesisch dansen en Spaanse dans. Deze varieteit aan dansen is geko- zen naar aanleiding van het thema 'Dansend de wereld rond'. In een talkshow over 'Trouwen in cultu- ren' komen voorts de huwelijksri- tuelen in verschillende culturen aan bod. O eral ter wereld beloven paren elkaar trouw in het huwelijk. De wijze waarop dit gebeurt in bij- voorbeeld Bangladesh en Turkije komt in de talkshow aan de orde. De organisatoren van deze Vrou wendag hebben aan alles gedacht. Van 13.00 uur tot 17.00 uur is er kinderopvang aanwezig bij de Stichting SVO aan het Broersveld en in de Erker, zodat moeders on- gestoord een workshop kunnen volgen. Maar kinderen kunnen ook het kindertheater Kakkie-Pakkie bezoeken. De festiviteiten gaan tot 's avonds laat door. Na een borre- luur en een internationaal eetfestijn kan tot laat op de avond gedanst worden op muziek van DJ Henny. Voor meer informatie en een pro- gramma kan men contact opnemen met de SVO, tel. 4734545. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Blauwe Brug organiseert vanaf 13 maart een nieuwe cursus Oliever- ven en tekenen. Kunstenares Vera Harmsen zal deelnemers de basis- methodieken uitleggen. Aan de hand hiervan zulleri opdrachten gemaakt worden. Vera Harmsen geeft aanbevelingen waarmee de deelnemers hur. vaardigheden kun nen vergroten. De cursus bestaat uit 12 lessen en kost fl. 110, -. Voor meer informatie, receptie Wijkcentrum de Blauwe Brug, tel. 4701049. SCHIEDAM - Amnesty Interna tional houdt ook dit jaar een aktie voor vrouwen op de Internationale Vrouwendag van 8 maart. De groep is deze dag present in Wijk centrum de Erker met een stand van 13.00 uur tot 16.00 uur. In de vrouwenaktie van 1997 staan vrouwelijke mensenrechtenakti- visten centraal: vrouwen die zich vreedzaam inzetten voor de nale- ving van mensenrechten. Alleen vanwege deze aktiviteiten worden vrouwen vervolgd of met vervol- ging bedreigd. Amnesty Interna tional wil vier vrouwen uit Turkije, Guatemala en Maleisie onder de aandacht brengen. Amnesty heeft voor elk van deze vrouwen een ak- tiekaart uitgegeven die in de Erker kan worden ondertekend. SCHIEDAM - In wijkcentrum de Blauwe brug wordt tot en met domderdag 6 maart het kinder- en knutselfeest gehoudeo. Iedere dag kunnen kinderen van 6 tot en met 12 jaar terecht voor een spetteren- de film en knutselactiviteit onder leiding van enthousiaste vrijwilli- gers. De kosten zijn fl. 2,50 per dag. De middagen beginnen om 14.00 uur en zijn om 17.00 uur weer afgelopen. Kaartjes worden verkocht bij de receptie van het wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein 590. SCHIEDAM - De afdeling Na- tuurontwikkeling van de gemeente Schiedam organiseert zondag 9 maart een themamiddag Padden op pad in voorlichtingscentrum De Groene Raat bij de Harreweg 19. Tijdens deze middag gaat mevrouw C. Jansen in op het fasci- nerende leven van padden, kikkers en salamanders. Met name de win- terslaap, de jaarlijkse trek naar de geboorteplek en het afzetten van eieren van padden, kikkers en sala manders komt aan de orde. Ook gaan de deelnemers buiten een kijkje nemen bij de paddenpoel en faunatunnels. De amfibieenwerk- groep van de KNNV vertelt iets over het overzetten van padden. De middag begint om 13.30 uur en deelname is gratis. Voor meer info: 2465521. Baa n 44 R'dam centrum Telefoon 010 - 2130330 oo7\ ^londuch thema rest»° 5PECI ALE AVON DEN Een zeerFoute Rotterdam se woensdagavond Wanneer: 9/4,23/4,4/6.16/6,2/7 incl. onbeperkt eten, drinken, dansen en fout entertainment f99r pp. (All-in) Maffiafeest rr Wanneer: 30/3,29/4,7/5,16/5 incl. onbeperkt eten, drinken, dansen en corrupt entertainment /125,-pp. (All-in) Feest der Koninklijke Familie Wanneer 30/4 (Kon\ng\nnedag) incl. onbeperkt eten, drinken, dansen en blauwbloed entertainment f99,- pp. (All-in) Smartlappenavond Wanneer: 6/5 incl. onbeperkt eten, drinken, dansen en Hollands entertainment /125,- pp. (All-in) VriJdag de 13de Griezelfeest Wanneer: vrijdag 13/6 incl. onbeperkt eten, drinken, dansen Len griezelig entertainment Yang Dong-hwa had in deze woelige tijd niet eens tijd om een advocaat in te schakelen. Ver schillende langdurige martelin- gen vielen hem ten deel. In au- gustus 1985 legde hij onder psy- chische druk een bekentenis af, waarop hij 20 januari 1986 ter dood werd veroordeeld. Twee jaar later, in 1988, werd deze straf omgezet in levenslang. Amnesty Internatiorfal heeft een onderzoek ingesteld en duidelijk is gewor- den dat de beschuldigingen vals waren. De internationale humani- taire organisatie eist nu onmid- dellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van Yang Dong-hwa. Een Amnesty werkgroep in Noorwegen is bijvoorbeeld al een tijd met deze zaak bezig. Het Koreaanse schiereiland is een van de meest omstreden gebieden ter wereld. Na de Koreaanse oor- log die duurde van 1950 tot 1953 werd na een wapenstilstand het schiereiland verdeeld in twee lan- den, Noord- en Zuid-Korea. Het noordelijke deel werd communis- Patrick Bruggeman is een van de vier medewerkers die zich in gaat zetten voor het Zuid-Korea dossier van Yang Dong-hwa tisch en kon rekenen op de steun van China, Zuid-Korea kreeg de steun van de Verenigde Staten. Ondanks het verzoeningsakkoord tussen de twee landen dat in 1991 getekend werd, is er in de praktijk nog steeds geen sprake van ver- zoening. Het bezoek van Yang Dong-hwa aan Noord-Korea was voor de Zuid-Koreaanse autori- teiten dan ook voldoende aanlei ding om hem te arresteren. Yang Dong-hwa maakte deel uit van een groep van twintig studenten die tegelijkertijd opgepakt wer- den. Van deze groep werden de meesten direct door Amnesty als gewetensgevangene geadopteerd, naar de activiteiten van Yang Dong-hwa werd eerst een onder zoek ingesteld. Nu duidelijk ge- worden is dat het om een gewe tensgevangene gaat wil Amnesty meer aandacht voor deze zaak. Een delegatie van Amnesty Inter- nacional bracht in 1993 een be zoek aan Zuid-Korea. Tijdens dat bezoek werd het de delegatie nau- welijks toegestaan in contact te komen met politieke gevangenen. Zij wilde toen onder andere Yang Dong-hwa spreken, maar kregen daar geen toestemming voor. In dit loop van dit jaar vertrekt er weer een delegatie en wil Am nesty International nog een keer proberen in contact te komen met de gewetensgevangene. Ook in Schiedam wordt er alles aan gedaan om de Koreaan vrij te krijgen. Zes jaar geleden zetten de Schiedammers zich ook al eens in voor een Zuid-Koreaanse gewetensgevangene. Men is dus redelijk goed op de hoogte van de situatie daar. Vier van de twaalf vrijwilligers gaan zich hard ma- ken voor de vrijlating van Yang Dong-hwa. „In eerste instantie gaan we werken aan de contacten die voor de zaak van belang kun nen zijn en informatie inwin- nen", vertelt Patrick Bruggeman, een van de vier Schiedamse vrij willigers. „We gaan schrijven met de gevangene zelf en met zijn broers en zussen. Ook gaan we samenwerken met de werkgroep uit Noorwegen en andere werk- groepen in de regio met een Zuid- Korea dossier." Van de Noorse groep heeft Bruggeman al ver- nomen dat Yang Dong-hwa de laatste drie maanden steeds ver- warrender is gaan schrijven. ,,Het vermoeden leeft dat hij een be- roerte heeft gehad en dat zou na- tuurlijk best mogelijk kunnen zijn. Op medisch gebied kunnen we op deze afstand weinig voor hem doen, maar door het voeren van een langdurige correspon- dentie hopen we hem tenminste morele steun te kunnen bieden." Verder gaat de groep stands hou- den en geld inzamelen om boeken en kleding te kunnen sturen. Er wordt gewerkt aan voorbeeld- brieven en kaarten voor de men- sen die hun steun willen betuigen. In Schiedam zijn ongeveer ze- ventig mensen als 'thuisschrij- vers' actief voor Amnesty Inter national. Het doel van de schrijf- acties is niet alleen de morele steun voor de gevangenen, legt Bruggeman uit, maar ook om er voor te zorgen dat de zaak aan dacht krijgt. „Door deze aandacht kan weer meer druk uitgeoefend worden op de autoriteiten. We zijn dan ook zeker van plan om bijvoorbeeld ook brieven te stu ren naar onder andere gevange- nisdirecteuren en rechters." De Amnesty groep Schiedam is tevens bezig met een doelgroe- penproject. Dit project is er op gericht de plaatselijke politie, ad- vocaten en politieke groeperin- gen in contact te brengen met hun collega 's in Zuid-Korea. Mensen die graag informatie willen over deze zaak of voorbeeldbrieven willen ontvangen kunnen contact opnemen met Patrick Brugge man. tel. 4260635. ANITA BEUER SCHIEDAM - Op de balen stro zitten de kinderen in een kring geboeid te luisteren naar de uit- leg van dierenverzorger Sjaak Vroom. Vier middagen in hun vakantie hebben de kinderen er- voor over om mee te doen met de cursus dierverzorging op kinder boerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark. Natuurlijk hoort de praktijk ook bij de cur sus, dus al snel gaat de groep naar buiten om kennis te maken met de pasgeboren kuikens. Het is de bedoeling dat de kinderen leren hoe ze de gele bolletjes wol goed moeten oppakken. Er wordt gegraaid en gegrepen, maar de kuikens willen zo snel mogelijk ontworstelen aan de grijphandjes. „Ja, als je mij knijpt, wil ik er ook zo snel mogelijk vandoor. Je moet de kuiken op je hand nemen, Vroom schuift ter demonstratie zijn hand onder een van de kui kens, „en dan blijft-ie vanzelf zit ten, zie je wel." De cursus wordt gratis gegeven aan kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Drie begeleiders, te weten be- heerder Piet Vermeel, vervangend beheerder Sjaak Vroom en stagair Vera Lansbergen, leggen de kinde ren in groepjes uit hoe de nagels van een cavia of konijn geknipt kunnen worden en hoe een geit te melken. Ook het voeren en het schoonmaken van hokken komt aan bod. Dieren hebben altijd een magische aantrekkingskracht op kinderen, maar de verzorging ervan blijkt vaak een heel karwei „Er zijn eigenlijk twee redenen waarom we deze cursus geven. Ten eerste is het handig voor als de kinderen eens komen helpen op de kinderboerderij. Ze weten dan al een beetje hoe ze met de dieren moeten omgaan", aldus Vroom. Daar komt bij dat de kinderboerde rij de kinderen bewust willen ma ken van het belang van zaken als hygiene. ,,Ik krijg weleens brieven van ouders, wier kinderen hier op de cursus zijn geweest. Ze schrij ven dan dat hun kind uit zichzelf het konijnenhok schoonmaakt, sinds het hierde dierenverzorgcur- sus heeft gedaan." Dat ze liever voor hun dier zullen zijn of er beter voor gaan zorgen als ze de cursus eenmaal achter de rug hebben, wordt door de deelne mers overigens in alle toonaarden ontkent. ,,Ik ga helemaal niet beter voor mijn vissen zorgen, want ik verzorg ze nu al heel goed meent de 9-jarige Erik van Dee, die ook nog eens de zorg van zijn zus' hamster op zich neemt. Tij dens de cursus houden de kinderen zelf een werkboekje bij. Hierin staan verschillende doe-opdrach- ten. Zo worden de vachten van die ren met elkaar vergeleker. of eht voer nader bekeken. Hoeveel wa ter een koe per dag drinkt mag in het begin gegokt worden. Later wordt gekeken hoeveel een koc nu echt drinkt op een dag. Om alle ervaringen te verwerken maken de deelnemertjes dagelijks een verslag. Zo ontstaat een boekje waar men later ook nog veel ple- zier aan kan beleven. Wie de cur sus met goed resultaat heeft ge- volgd, ontvangt het 'getuigschrift hulpboer of hulpboerin.' Tot en met vrijdag 7 maart is er in 't Hoefblad trouwens nog een ex- positie over Jong Leven te zien. Bovendien is er voor de liefheb- bers het blad Kinderboerderij, waarin alle wetenswaardigheden en leuke verhalen rond de kinder boerderij staan. Het blad kost fl. 4,95, waarvan fl. 1,25 naar de kin derboerderij gaat. 't Hoefblad is te vinden in het Prin ses Beatrixpark en is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 16.30 uur en in de week- enden van 13.00 tot 16.00 uur. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Amivedi regi- streett gevonden en vermiste dieren en brengt vinder en eige- naar met elkaar in contact. Te- lefonische informatie over on- derstaande dieren is te verkrij- gen op 4711857. Gevonden 15-02: heel licht rode kater, cy- pers, 4 a 5 jaar, gecastreerd. 23-02: zwart/witte poes, van boven zwart, onderlichaam wit. f 19-02: grijs/cyperse poes, neus wit, borst wit, voorvoetje wit, achter sokken, buik klein beetje wit. Vermist 21-02: zwatte kater ongecas treerd, 1 jaar oud, roze neus, amber, zwarte kin, witte bef, witte pootjes. 22-02: kruising Duitse Herder/ Duitse Staander, 7 jaar. Bora, kortharig zwart. 21-02: kater ongecastreerd, Bello, rood/wit, witte buik, bek en poten, voor kousen, achter sokken, nek wit, licht en donker rood. 18-02: wit met zwart gevlamde kater, Minous. ongecastreerd, zeven maanden. WATERWEG - Meedoen in een EcoTeam levert meer op dan al leen een schoner milieu. De deel nemers van verleden jaar kunnen hun rekening van het ENECO met een blij gezicht tegemoet zien. De gemiddelde ECO-teamer verbruik- te zo'n 20 procent minder elektra en bijna 30 procent minder gas. Bovendien reed de EcoTeamer tweehonderd kilometer minder au to en liep het geproduceerde afval terug van 135 kilo naar 109 kilo per persoon per jaar. Wellicht mede daardoor steeg het aantal geintereseerden in deze vorm van milieu-vriendelijk bezig zijn enorm. Liepen er in 1995 niet meer dan 34 mensen warm voor het EcoTeam, in 1996 zetten hon- derden Schiedammers en Vlaar- dingers hun beste beentje voor om zo milieuvriendelijk mogelijk be zig te zijn. Het EcoTeam, waarvan de deelne mers in groepsverband hun ener- gieverbruik willen verminderen, is in 1996 een behoorlijk verschijrisel geworden. In het gebied Water- weg-Noord zijn er 110 teams actief geweest. Dat betekent dat een op de honderd inwoners intussen weet wat het is om met het EcoTeam- programma mee te doen. Volgens de organisatie geeft de groei van het aantal wervers en de enthousi aste readies uit de teams een stevi- ge basis voor het doorzetten van het zogenaamde primaire proces. Dat houdt in: informatie-bijeen- komsten houden, teams formeren, begeleiden en ondersteunene en natuurlijk meer EcoTeams. Dit moet allemaal in een stroom- versnelling raken met behulp van de buurtcampagnes. Onder het motto: 'Wij, in onze buurt, met elkaar voor een schone en veilige ongeving', nodigen de Eco- Teamers ook hun buren uit om in een team te stappen. SCHIEDAM - Schiedamse oude ren wonen het liefst in een huur- woning met drie kamers die min der kost dan fl. 600,- per maand. Het populairst zijn aanjeunwonin- gen en flatwoningen met liften. Als ouderen willen verhuizen. blijven ze vanwege de sociale contacten bovendien het liefst in hun eigen wijk wonen. Dat blijkt uit een on derzoek van de gemeente naar de woonbehoeften van zelfstandig wonende 65-plussers. Op het mo ment telt Schiedam zo'n 12.000 65-plussers. Van de groep die nog zelfstandig woont, heeft een groot deel een laag tot zeer laag inko- men: een derde van de oudere huishoudens heeft een maandinko- men dat nog onder de Fl. 1800,- ligt. Een van de aanbevelingen uit het onderzoek luidt dan ook dat er bij eventuele nieuwbouw met na me ook huurwoningen, gelijk- vloers of met lift, in de goedkopere sector moeten worden gebouwd. Uitbreiding van het aantal aanleun- woningen of serviceflats is ook ge- wenst, omdat ouderen aangeven bijzonder veel prijs te stellen op een of andere vorm van zorggaran- tie: hulp krijgen als je het nodig hebt. Voor dit soort behuizing staan nu echter wachtlijsten. Lan- ger zelfstandig wonen kan in veel gevallen ook met huishoudelijke hulp van buitenaf, particulier of via thuiszorg. Verder maken oude ren bijvoorbeeld gebruik van een warme maaltijdservice of worden ze aan huis verzorgd of verpleegd. De enquete wees echter uit dat de vraag hiernaar op het moment gro- ter is dan het aanbod van de ver schillende instellingen. Ook de dienstverlening zou dus eigenlijk moeten worden uitgebreid. Een veel gehoorde suggestie bleek een (betaalbare) telefonische boodschappendienst waarmee be- stellingen kunnen worden doorge- beld en boodschappen thuis kun nen worden laten bezorgd. WATERWEG - Het management van het nieuwe tuincentrum had overal opgerekend, maar niet op vier a vijfduizend bezoekers per dag. Aan de files, bonnen schrij- vende agenten en een volledig ge- blokkeerde Deltaweg was overdui- delijk te merken waar de Vlaardin- gers, Schiedammers en Maasslui- zenaren blijkbaar al die maanden vol ongeduld op hadden gewacht: de opening van het Staelduinse Bos Groenvoorzieningen. Met twee hectare de grootste zaak in tuin- en woondecoratie in Zuid- Holland. „Het was een gekkenhuis. Vooral zondag zat de zaak bom vol. Het aantal bezoekers heeft alle ver- wachtingen overtroffen." Aan het woord is Robert-Jan Uitterdijk, ei- genaar van het kersverse tuincen trum. De stroom bezoekers was zo overtuigend dat besloten is het Sta elduinse Bos voortaan de eerste zondag van de maand ook te ope- nen voor het publiek. De Vlaar- dingse vestiging is niet de eerste zaak die een veelbelovende start lijkt te maken. In 's-Gravenzande zit de tweede vestiging van de Sta elduinse Bos Groenvoorzieningen. Hoe wel ook deze met zijn 8000 vierkante meter een flinke jongen is, lijkt hij het vooralsnog niet kun nen halen bij zijn grote Vlaar- dingse broer. De term tuincentrum lijkt dan ook wat zuinig uitgedrukt voor een zaak die is uitgerust met een eettent de Jardinerie en een kinderhoek compleet met Sneeuw- witje en de Zeven Dergen. Boven dien krijgen de kleinste bezoeker- tjes binnenkort de beschikking over een heuse glijbaan. Op de grote parkeerplaats met ruimte voor 300 tot 500 auto's, kan pa of ma in ieder geval makkelijk de au to kwijt. Staelduinse Bos Groenvoorzienin gen is gelegen aan de Deltaweg 76 in Vlaardingen. Het centrum is open van maandag tot en met don- derdag van 09.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 9.00 tot 9.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Joe Raphael met de 3 VWO+-groep die naar Madrid gaat SCHIEDAM - Scholengemeen- schap Schravenlant heeft sinds een paar jaar een VWO+ stroom. Leer lingen van deze VWO+ stroom hebben naast de gebruikelijke vak- ken ook Spaans en Russisch in hun pakket. De eerste VWO+ groep, een 3-atheneum klas, krijgt van 9 maart tot 23 maart de mogelijkheid om de opgedane kennis van de Spaanse taal in de praktijk te bren gen tijdens een bezoek aan Ma drid. De Spaanse leerlingen komen in juni twee weken naar Neder- land. Joe Raphael, docent Geschiedenis en een van de begeleiders van de reis naar Madrid, is erg enthousiast over de uitwisseling. „Er is meer dat ons verenigt dan dat ons scheidt. Dat is de voornaamste ge- dachte achter dit initiatief." Tij dens de uitwisselingsweken staan de thema's 'Water in landschap en kunst' en 'Ecologie' centraal. De leerlingen zullen kennis nemen van historische, ecologische en ar- tistieke ontwikkelingen aan de hand van excursies en lessen rond deze thema's. Raphael die het programma in Ne- derland heeft samengesteld is van mening dat deze uitwisseling goed aansluit bij waar we op dit moment op Europees niveau naar streven, namelijk het zoeken naar eenheid. Dit is ook 6en van de redenen waarom het onderwijsproject ge- subsidieerd wordt. De subsidie is afkomstig van het Europees Plat form voor het Nederlands Onder- wijs namens de Europese Commis- sie. Dit Platform staat achter het idee jongeren uit verschillende Eu ropese landen kennis te laten ne men van zaken die universeel zijn, De twintig leerlingen van Schra venlant vertrekken zondag 9 maart met het vliegtuig naar Madrid. Ze zullen onder andere een bezoek brengen aan het Prado, het Retire Park, de Nederlandse school itj Spanje en de Nederlandse Ambas- sade. Ook een bezoek aan Toledo staat op het programma. Naast de ze uitstapjes krijgen de leerlingen net als in Nederland ook 'gewoon' les. Op het rooster staan onder an dere tekenen, geschiedenis, Spaans en een les over het Spaanse eco- systeem. De leerlingen van de Schiedamse scholengemeenschap kunnen uitkijken naar een interes- sante reis met een heel afwisselend programma. SCHIEDAM - Bij de Stichting SVO aan het Broersveld 142 gaat dinsdag 18 maart weer een aantal nieuwe activiteiten voor vrouwen van start, 's Morgens begint de cursus 'Vrouwen gaan besturen', waarin geleerd wordt welke taken en functies een bestuur heeft. Deze cursus is speciaal bedoeld voor vrouwen die zitting (willen) nemen in een bestuur, ouderraad, werk groep, medezeggenschaps- of be- wonersraad. De cursus biedt gedu- rende zes wekelijkse bijeenkom- sten van 09.30-11.00 uur de moge lijkheid om de vaardigheden op het gebied van gespreksvoering en be- sluitvorming te trainen. De cursus kost fl. 50,-. 's Avonds start de cursus 'Vrou- wengeschiedenis'. In deze vijf we kelijkse cursus van 19.30-21.30 uur worden diverse thema's be- handeld. Er wordt getracht naar aanleiding van beeldvorming over vrouwen meer zicht te krijgen over normen, waarden en verwachtin- gen die er ten opzichte van vrou wen bestonden en nog bestaan. De cursus kost fl. 50,-. Diezelfde avond begint de cursus 'Presenta- tie en stem'. Gedurende zes weke lijkse bijeenkomsten van 19.30- 22.00 uur wordt geleerd om op een overtuigende manier te presente- ren. De training biedt een combi- natie van theorie, praktische oefe- ningen, adem- en stemtechniek en feedback. De cursus kost fl. 150,- (evt. in termijnen te betalen). Aanmelding (uiterlijk 1 week van te voren) en informatie via SVO, tel.4734545). Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met tviieK<ietif&e yio-etei, /ludte de rxfUCcien. T E M P E L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 5