k m Culturen in Westwijk leren elkaar kennen tijdens verschillende feesten Wie weet een pakkende naam voor het nieuwe theater Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk L Vivid in het Podium Rituelen en feesten in De Erker Schiedammer heeft het zelf voor het zeggen Concours voor solisten Harpe Davids Expositie bij Monsieur Paul Mc llveen draait in het Podium BON SCHIEDAM - Op feestjes leer je mensen vaak het beste kennen. Het is gezellig, ie- dereen is wat losser en men- sen praten wat makkelijker. Eigenlijk is er dan ook geen leukere of betere manier om mensen uit verschillende cul turen met elkaar in contact te laten komen. In Wijkcentrum De Erker worden daarom tot in de maand mei verschillen de rituelen en feesten uit di verse landen georganiseerd. Bij deze feesten is iedereen welkom om te kijken hoe Grieken bijvoorbeeld dansen, of hoe moslims met het sui- kerfeest het einde van hun vastenperiode vieren. De feesten maken onderdeel uit van het project 'Culturen als buren'. Fen van de feesten die werden georganiseerd in het kader van het projekt Culuren als Buren was het kindercarnaval eiijt Vivid Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,75. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 30,40 automa- tisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle tiezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Alex Roeka Woensdag 5 maart 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 summit (Plus Het podiumbeest is terug Jeroen van Merwijk Jeroen van Merwijk (foto: Huib Rutten) Jeroen van Merwijk keert zaterdag 8 maart terug op het podium van Theater Schuurkerk. Hij dreigde te stoppen, maar gelukkig, hij heeft zich bedacht. Theater zonder Je roen van Merwijk in ondenkbaar. Wie Van Merwijk mist, doet zich- zelf tekort. Een caberatier als hij is het zout in de pap. Zwartgalligheid wordt overgoten met honingzoete romantiek. Hierdoor worden Van Merwijks sarcasme en cynische niet onderuit gehaald, maar juist geloofwaardiger gemaakt. Er zit een ernstige ondertoon in zijn hy- pochondrische grappen. Van Merwijks levensmotto: Een dag niet gelachten is een dag niet ge- huild. Zaterdag 8 maart, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 20,-. De voorstel- ling is uitverkocht. Pauls Jazz en Blues cafe Nils van Haften Deze maand heeft Arnoud Gerritse de talentvolle sopraan- en tenors- axofonist Nils van Haften bij de sessie uitgenodigd. Nils is bekend door zijn lyrische toon en melodi- sche speelwijze. In 1993 won Nils op 23-jarige leeftijd de solisten- prijs 'Skymasters Trophy 1993'. Daarna werd hij in diverse orkes- ten opgenomen. zoals The Dutch Jazz Orchestra en de Schleswig- Holstein Bigband. Naast de grote orchesten maakt hij deel uit van het kwartet 'Special Delivery' en werkt hij vaak als studiomuzikant voor de filmindustrie. Donderdag 6 maart, zaal open 20.00 uur, toegang gratis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de in- formatiebalie van het stadhuis, Koningshoek, op werkdagen tus- sen 09.00 en 17.00 uur en aan de kassa van Theater Schuurkerk. Te- lefonisch reserveren op 5931931 stadhuisen 5913700 (theater). Een kaartje kan natuurlijk ook aan de zaal worden gekocht. Het project is vooral bedoeld om mensen die in de Westwijk wonen, maar voor een groot deel van ver schillende nationaliteiten zijn, met elkaar en vooral met elkaars ge- woonten te laten kennismaken. Op die manier kun je vooroordelen wegnemen en wordt het voor heel veel mensen ineens een stuk ge- makkelijker om op een gewone manier met mensen uit een andere cultuur om te gaan. Vroeger was het gewoon om even bij de buren een kopje suiker te le- nen. Volgens Anita Riekwel, so- ciaal-cultureel werkster bij De Er ker, is die oude gewoonte in de Westwijk echter langzamerhand verdwenen. Voor veel mensen is het namelijk best een moeilijke stap om aan te kloppen bij buren van wie je weinig weet en soms ook de taal niet kent. Haar oplos- sjng is. simpel: „zet mensen bij elkaar en laat ze samen dingen on- dernemen, dan is het leuk om elkaar te leren kennen en vallen grenzen en, vooroordelen vanzelf weg.".Dat deze formule werkt is in De Erker al keer op keer geble- ken. Inuhet Wijkcentrum werd dit jaar al voor de derde keer op rij een interculturele week gehouden. De ze valt altijd in de herfstvakantie. Tijdens deze week worden er voor kinderen allerlei activiteiten geor ganiseerd. Zo zijn er vorig jaar workshops gehouden met als the- ma communicatie. Kinderen leer- den hier bijvoorbeeld hoe ze Griekse of Chinese letters moesten schrijven, of hoe ze met elkaar konden praten in gebarentaal. Ook zijn er ooit workshops geweest waarin gerechten uit allerlei cultu ren werden klaargemaakt. Deze workshops bleken zo aan te slaan dat de moedcrs van een aantal deelnemertjes na afloop langskwa- men om de verschillende Marok- kaanse, Griekse en Chinese recep- ten op te halen. Voor volwassenen is er op de laat- ste dag van de herfstvakantie altijd een feestelijke interculturele dag waarop gegeten, 'geworkshopt' en niet te vergeten gedanst kan wor den. Het fenomeen is in de West wijk inmiddels al zo bekend dat veel buurtbewoners, maar ook zelfs gemeenteraadsleden deze dag in hun agenda^ vrijhoude^ Het programma voor 'rituelen en feesten' is eigenlijk een soort uit- breiding van de interculturele week. De gehanteerde formule is ook hier hetzelfde: samen met vrij- willigers en wijkbewoners van ver schillende nationaliteiten worden feesten, workshops en dansavon- den georganiseerd. En vanuit de contacten die de buurtbewoners op die manier opdoen, groeit vanzelf een sfeer waarin mensen zich thuisvoelen. Anita Riekwel is er voor honderd procent van over- ZoAprak laatst een Chinese Vrouw diere cent vanuit Rotterdam naar Schiedam was verhuisd, maar zich hier absoluut niet op haar plaats voelde. Het lukte haar onder ander door de taalbarriere absoluut niet om contact te krijgen. Door een SCHIEDAM - Nog even en Schiedam is weer een nieuw theater rijker. Aan het Stadserf wordt al maanden hard gewerkt om de laatste hand te leggen aan dat wat straks een nieuwe trots moet zijn. Terwijl het theater ui- terlijk steeds meer vaste vorm begint te krijgen, wordt er ach- ter de schermen hard gewerkt om de Schiedammers straks een pracht agenda te kunnen laten zien die is volgeboekt met tal van nationaal hoogstaande cabare- tiers en gezelschappen. Werke- lijk alles loopt op rolletjes en ie dereen heeft er zin om dat klop- pende culturele hart van Schiedam straks massaal tegen de borst te drukken. Er is echter een probleem... wat moet er op het briefpapier, dat wordt ver- zonden aan al die coryfeen, wor den gedrukt. Welke naam zal er op de gevel prijken en onder wel ke titel gaat Schiedam eigenlijk geschiedenis maken? De Schiedammer mag het zelf zeg gen. Iedereen heeft nu wel gezien dat er druk gebouwd wordt op het Stadserf. De oplevering van de nieuwe bibliotheek, het nieuwe ge- meente-archief en het nieuwe thea ter komen steeds dichterbij. Het casco van het theater is vrijwel ge- reed. Wie goed kijkt kan zien dat de toneeltoren aan de buitenkant al goed te zien is. Daaronder ligt de moderne glazen dakomlijsting. Binnenin het theater worden de contouren van de zaal al zichtbaar. De toneelbruggen zijn inmiddels geinstelleerd en de tribune en de regiekamer al bijna klaar. In de foyer is met gemak de omloop te zien en in mei van dit jaar zal de houten vloer worden gelegd. De inrichting van het theater kan daar na in September van dit jaar gaan beginnen. Ook de Theaterkassa, nu nog ge- vestigd aan de Brede Marktsteeg, gaat in oktober verhuizen naar het nieuwe gebouw. De verwachting is dat het nieuwe theater vanaf 1998 operationeel zal zijn. Vanaf die tijd kunnen daar dan de kaarten wor den afgehaald. Iedereen heeft het idee dat dit een uniek theater wordt dat lang werd verwacht en dus toch is gekregen. Maar wat is een theater zonder naam? In ieder geval niet af. Maar het is lang niet zo eenvoudig ge- bleken om een leuke, originele en nieuwe naam te bedenken. De Stichting Schiedamse Theaters heeft daarom besloten het publiek te vragen eens een handje te hel- pen. Want vele handen maken im- mers licht werk. Wie na gaat den- ken over een nieuwe naam, kan van een aantal uitgangspunten uit- gaan. Te denken valt aan de lig- ging van Schiedam (aan de Schie, naast Rotterdam, in de Randstad), bekende namen in de stad Schiedam (Liduina, Francois HaverSchmidt) en gebruikelijke namen in de theatersector (De La Mar, Nijholt, Carre). De Stichting Schiedamse Theaters heeft zelf al vier mogelijke nieuwe namen ver- zonnen. 1Theater aan de Schie 2. Stadstheater Schiedam 3. Mathenesse Theater 4. Theater aan het Stadserf 5 De laatste plek kan worden inge- nomen door een naam die de toe- komstige bezoeker van het nieuwe theater helemaal zelf heeft verzon- nen. Wie niet zo creatief is, of een van de eerste vier namen gewoon de beste vindt, kan een van die na men uitkiezen. Anderen kunnen hun fantasie de vrije loop laten en de stichting een fraaie suggestie aan de hand doen. Voor degene die met de leukste, origineelste naam op de proppen komt ligt er een ver- rassing in theatrale sfeer te wach- ten. Inzendingen (zeljverzonnen of een keuze uit een van de bovenste vier) kunnen voor vrijdag 21 maart wor den vermeld op een briefkaart die min of meer toevallige deelname aan den van de Chinese activiteiten in De Erker is ze echter vertrouwd geraakt met een aantal buurtbewo ners en wordt ze nu bij binnen- komst door allerlei mensen be- groet. tuigd dat de act i vi te iten fflEr ker hiertoe bijdragfen. Zt^pjak ze"* De komcnde weken zijn belang- stellenden uit alle culturen nog welkom in De Erker om Spaanse en Griekse feesten, of gewoon het oer-Hollandse paasfeest mee te vieren. Deze week zijn er overdag verschillende kinderactiviteiten. Op zaterdag 8 maart wordt boven- dien speciaal voor vrouwen de in- ternationale vrouwendag groots gevierd. Zij zijn vanaf 13.00 uur welkom. Dan beginnen er work shops voor Spaans en Javaans dan- sen. Om 14.00 uur begint er een talkshow met als onderwerp trou- wen in culturen. Er zullen dan bruiden uit onder andere Bangla desh Java, Suriname, Turkije en Nederland te bewonderen zijn. Vanaf 16.00 uur wordt er weer 'geworkshopt', dit keer met als thema Polynesisch dansen of hen na handen. Kinderopvang en kin- dertheater is deze dag aanwezig. Het volledige programma is te krijgen bij Wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32. Tel. 4267767. moet worden gestuurd aan de Schiedamse Theaterkassa, Postbus 414, 3100 AK in Schiedam. Wie weet wordt juist die ene inzending straks in heel Schiedam en Neder land een echt theater-begrip. SCHIEDAM - Popmuziek gedijt goed op eilanden. Het verleden laat zien dat van bijvoorbeeld IJs- land (Sugarcubes), Nieuw Zeeland (The Chills) en Ierland (Therapy?) regelmatig goede popmuziek komt. Ook de Nederlandse band Vivid schrijft zijn nummers op een eiland. Maar op welk eiland, dat vermeldt de bio helaas niet. Vivid heeft een jaren negentig geluid, ge- worteld in de liedjestraditie van de jaren zestig en zeventig. De band behaalde in een van de edities van De Grote Prijs van Nederland de halve finales. De debuut-cd 'Seed Pearl' bracht Vivid in 1993 uit die door de muziekpers goed werd ontvangen. De single 'Insane' kreeg de nodige airplay en Vivid werd uitgenodigd voor verschil lende radio-optredens (Twee Me- tersessie, Leidse Kade Live). Eind '95 nam Vivid een demo op met daarop zes liedjes voor de volgen- de cd. Deze demo schopte het in de Music Maker tot demo van de maand. De band trad vervolgens veelvuldig op in het clubcircuit en deed onder andere Paradiso en LVC aan. Momenteel is de band druk bezig met het uitbrengen van een nieuw cd. Zaterdag 8 maart treedt Vivid op in Het Podium. Aanvang 22.00 uur. Het Podium ligt aan de Lange Haven 28. IRENE VERINGMEIER Het programma van RDTV duurt circa 15 minuten en bevat het laat ste lokale en regionale nieuws. Op maandag en dinsdag is er een groot aanbod van koopwoningen. Elke dag wordt Auto TV uitge- zonden om 07.00 uur, 16.30 uur en 20.30 uur. Op zaterdag en zondag om 09.30 uur, 16.30 en 20.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. SCHIEDAM - De Chrlstelij- ke Muziekvereniging Harpe Davids organiseert zaterdag 8 maart haar traditionele onderlinge solistenconcours voor alle leden van de mu ziekvereniging en overige belangstellenden. Tijdens dit concours zulien diverse leden van het B-orkest, har- monie-orkest en drumfanfa- re te zien en te horen zijn. Ook deze keer zal er weer gestreden worden om de fel- begeerde wisseibeker. Een deskundige jury zal iedere deelnemer, naast een lijst met punten, een kritisch, op- bouwend verslag uitreiken. Speciale medewerking wordt verleend door het B- orkest, het grote opleidings- orkest van de vereniging. Dit orkest zal optreden van 19.30 tot 20.00 uur. Belang stellenden zyn van harte welkom. Het verenigingsg- bouw van Harpe Davids is gelegen aan het Nijhoff- plein/Faassenplein en is on der andere eenvoudig te be- reiken met tramlijn I, halte Eaassenplein. Het middag- progranuna van het solis tenconcours speelt zich af van 16.00 tot 17.00 uur. Het avondprogramma begint om 18.30. Om 22.00 uur staat de prijsuitreiking ge- pland. De deuren van het ge bouw zijn vanaf 15.30 uur geopend en de toegang is gratis. Voor meer info: 4715959/2730721. MAASSLUIS - Een ver- koopexpositie van aquarel- len is sinds 3 maart te be- zichtigen bij Monsieur Paul aan de Noordvliet 5. Beatrix van Buuren is een kunstena- res met een scherp oog voor schilderachtige situaties, in het bijzonder voor het na- tuur-detail. Het liefst is zij expressief met de aquarel- techniek bezig en voelt zij zich vooral aangetrokken tot planten en bloemen, waaruit ook bijna haar ge- hele oeuvre is samengesteld. Stabiliteit in het kleurenge- bruik zonder daarbij con- cessies te doen aan de vorm- geving is 6en van de opval- lendste kenmerken van haar werk en vormen de basis voor de groeiende interesse voor haar aquarellen. Bin- nenkort worden er van haar aquarellen felicitatiekaarten op de markt gebracht. Werkstukken werden aan- gekocht door de gemeente Rijswijk en particulieren. Tijdens een overzichtsten- toonstelling in het Rijs- wijkse Tollensmuseum heeft zij verschillende malen de publieksprijs gewonnen. SCHIEDAM - Henry Mc ll veen draait vrijdag 7 maart weer de bekende vrijdag- avond-cd's. Mc Hveen is in middels bekend om de af- wisseling waarmee hij de vrijdagavond weet te vullen. Een avond vol popmuziek, Queen, metal, blues, en...als Abba wordt gedraaid... in- derdaad, tijd voor de laatste ronde. Een avond muziek in het Podium Cafe aan de Lange Haven. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T02g Maarten van Roozendaal Een rauwe romanticus met een donkerbruine stem: ogenschijnlijk uit het niets verscheen Maarten van Roozendaal op de Nederland se Podia en veroverde samen met bassiste Kim Soepnel al snel pu bliek, pers en de hoofdprijs van het Kleinkunst festival Amsterdam. Met Meloncholische liedjes over mislukkende mensen en tragiko- mische tegenslag. Het zijn wrange verhaaltjes waarin vaak een verras- sende draai verborgen zit. Maarten van Roozendaal brengt een fasci- nerend mengsel van weemoedige bluessongs en bijna cabareteske, komische liedjes waarbij hij een ei- geri wereld schept. Zijn repertoire is doorspekt van liefdes verdried, drankenschap en eenzaamheid. Mejt Kim Soepnel maakte hij ar- rangementen en zij zet er op de corttrabas een mooie laag wee- moed en luie swing onder het geheel, zij zijn geen duo, maar wel een tweeeenheid. Subtiel zet zij de puritjes op de i. Vrijdag 14 maart, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Smartlappenfestijn Deze avond wordt echt fantastisch. Voor de pauze is er een optreden van Moeders in Nood, deze vier lieftalige dames kennen de klappen van de zweep. Wat ze zingen heb- ben ze echt meegemaakt en dat is nogal wat! Na de pauze barst de strijd los om de van Diggelen (Sm) Artiesten trofee. Uit de voorronden bij cafe van Diggelen 1 maart jongsleden zijn vier deelnemers doorgegaan naar deze finale. Deze zijn: Peter Ferrari, Erik De Sire, De Fruitella's en Twee meter Peter. Zaterdag 15 maart, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Helaas deze avond is helemaal uitverkocht. Echte Helden Theater Mijn Broer Twee broers Barkus en Coronel gaan de strijd aan om koning te worden. Om uit te maken wie de nieuwe koning wordt krijgen zij te maken met de vier oerelementen: water, vuur en aarde. In deze span- nende voorstelling zullen de kin deren zelf meespelen. Voor kinde ren vanaf 4 jaar. Zondag 16 maart, aanvang 14.00 uur, toegang fl. 7,50. Kaarten kunnen worden gereser- veerd via de Schiedamse Theater kassa van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00-16.00 uur en op za terdag van 12.00-16.00 uur, tel. 4269563. zongen hartekreten worden afge- wisseld, versterken de sfeer van authenticiteit. Matt Dings van H.P./De Tijd schreef: 'Deze man is even onbekend als geweldig'. Woensdag 12 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 22,50/fl. 20,- Margriet Eshuijs Shadow Dancing Margriet Eshuijs is meer dan mu ziek alleen. Ze is tekst, emotie, eer- lijkheid, nieuwgierigheid en altijd op zoek naar een nieuwe uitda- ging. Dat is de kracht van Margriet Eshuijs. Verstild, melancholiek, fluiterend, maar ook uitgelateh en stevig. Zij kan alles met haar stem, maar staat tevens ook haar manne- tje op de piano, gitaar en acoor- deon. Samen met haar band maakt ze popmuziek, zonder compromis- sen. Gewoon recht voor zijn raap. Margriet Eshuijs brengt meer dan alleen muziek naar het theater. Vrijdag 14 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 37,50/fl. 35,-. Frank van Pamelen Jongleren Wat goed cabaret een publiek kan bieden, presenteert Frank van Pa melen. Zijn optreden is effectief en slagvaardig nergens overdreven en volledig in dienst van zijn teksten. "Jongleren' is een programma waarin de wetten van de weten- schap in het algemeen en de ge- neugten van het geheugen in het bijzonder, worden getart. 'Jongle ren' is een cabareteske koordans langs toevalligheden, een clowns- acts vol feitenkennis, een trapeze- vlucht door de logica van het le- ven. Zaterdag 15 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 25,-/fl. 22,50. Het Vlaardings Musical Gezel- schap Jaar In - Jaar Uit De vier jaargetijden is een muzi- kaal showprogramma met zo'n zestig melodieen. De zonnige kant van Vlaardingse straten en dreven. De dagen korten, 't is weer voor- bij, die mooie zomer. De herfst maakt de weg vrij voor koning Winter. Dan, een zacht briesje, de tijd om weer eens een bloemetje te kopen-."'E6n nieuwe lengte, een nieuwe lenge, een nieuwe belofte. De 'summy side' van alle jaargetij den bezongen enr gespeeld -door onfstadsgezelschap. Dinsdag 11 maart, woensdag 12 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 22,50/fl. 20,-. Alex Roeka Zee van onrust Alex, Roeka schreef een fel auto- biografische liederencyclus, ge- naamd 'De zee van onrust". De zee van onrust is een verzameling songs, varierend van rauwe blues totnterstild luisterlied, met als be- rafl^ljkste themas liefde, een- zaamheid en verlangen. De verha- I lende teksten en melancholieke ontboezemingen, waarmee de ge-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 9