Musis probeert een dialoog tussen Schiedam en Vlaardingen te creeren Barf Iyer viert verjaardag met opvallende optredens House (oSLOOS>S'iQt£R "1 5 U/A *1 PS ^\}trn l(_. #.WH£U youfcCRUEt mOuJU® UJOKU) \o.9HA\J££> TEclJACtRs u-B EjS^eMhJe Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof 3. 5."jE5c|5 P£L inAR Z.LOUESoiJC progra.mxpa Haat-liefde verhouding tussen Waterweg-gemeenten Feest gevierd met nieuwe band van Mark Ritsema LA. L,VJI RTOUtJ. Seeds of Tula Interieuren Boekenfeest BON Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bank/gironummer: Woensdag 12 maart 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 MaasposT This Zwerf on Acda de Munnik Zwerf on (foto: Joanneke Meester) Hun single 'Als het vuur gedoofd is' wordt grijs gedraaid op diverse ra- diostations. Het album dat de heren op de markt hebben gebracht, loopt als een trein en ook het optreden in Theater Schuurkerk op vrijdag 14 maart belooft een grandioos succes te worden. Thomas Acda en Paul de Munnik vertellen het verhaal van twee jongens met een hang naar een verleden dat ze zelf nooit hebben meegemaakt. Een avond Rock n Roll-cabaret over vechten, doorgaan en lopen tot de zon komt. Thomas Acda en Paul de Munnik studeerden in 1993 af aan de Academie voor Kleinkunst in Am sterdam. Datzelfde jaar ontvingen ze samen de Pisuisseprijs. Thomas Ac da won in 1993 tevens de Wim Sonneveldprijs. Nu, twee jaar later, spelen ze hun eerste avondvullende programma 'Zwerf on'. 'Zwerf on' is een avond cabaret met prachtig pianospel, humor en autobiografische verha- len van twee fictieve helden. Vrijdag 14 maart, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 15,-. Eindelijk Job Schuring Als u wilt weten wat koninginnedag met het Rode Plein te maken heeft, dan moet u zaterdag 15 maart naar Theater Schuurkerk komen. Job Schu ring zal het u allemaal duidelijk maken. Job Schuring heeft al diverse prij- zen in de wacht gesleept. Hij wordt beschouwd als een van de zeldzame maatschappij-kritische cabaretiers van zijn generatie. Het leven is een ramp. Gelukkig komen daar altijd veel mensen naar kijken. Als u uitge- snikt bent, kunt u zich te pletter lachen. Zijn imitatie van een zekere Ne- derlandse zanger is grandioos. Een avond vol passie en gevoel. Stap in de wereld die Schuring heet. Zaterdag 15 maart, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 20,-. De Beatrijs Tine Rysschaert Vocaal Ensemble Gloriant De Beatrijs vertelt het verhaal van de jonge non van adelijke afkomst die het klooster ontvlucht om met haar vriend de wereld in te trekken. Zeven jaar leven zij in weelde, zeven jaar in zonde. Dan krijgt zij berouw en keert zij naar het klooster terug. Daar blijkt dat haar afwezigheid door niemand is opgemerkt; de heilige Maagd Maria heeft haar beschermd en tijdelijk haar plaats ingenomen. Neelandici beschouwen dit als het fraaiste dicht- werk uit de Middeleeuwse geestelijke vertelkunst. De herdichting is van Willem Wilmink. Na de pauze treedt op het Vocaal Ensemble Gloriant uit Rotterdam. Zij brengen een keus van liederen uit de Renaissance. Op het programma staan onder andere werken an Monteverdi: Cantate Domino, Laudate Do- minum en het Magnificat uit de Selve Spirituali. Zondag 16 maart, aanvang 15.00 uur, toegang fl. 27,50/fl. 25,-/fl. 20,-. Unplugged Rob de Nijs Rob de Nijs (foto: Govert de Roos) Een nieuwe ontmoeting met Rob de Nijs. Niet in een strak geregisseerd theaterconcert, wel met nog vijf muzikanten. oude en nieuwe nummers. Akoestisch, meer persoonlijk, dichter bij het publiek. Het optreden zal free-style zijn, waar het experiment niet geschuwd wordt. Donderdag 20 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 52,50. Toegang is in- clusief een kopje koffie/thee voor aanvang en een pauzedrankje. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang. Op huwelijkse voorwaarden De Sphinx Toneelgroep De Sphinx speelde vorig jaar met groot succes de produktie 'Elfstedentocht' in de Teerstoof. In de voorstelling op huwelijkse voor waarden kijkt een jonge Egyptenaar terug op zijn jeugd en zijn toekomst in het buitenland. Ook in Nederland wordt de man met teleurstellingen ge- confronteerd. Wanneer zijn overspannenheid en radeloosheid een hoogte- punt bereiken verschijnt er plotseling een vrouw in zijn leven. Wat volgt is een liefdesdrama waarbij het onduidelijk blijft of de vrouw er nu wel of niet daadwerkelijk is. De vrouw en de hoofdpersoon gaan namelijk wel in dialoog, maken ruzie, hebben elkaar lief, trekken elkaar aan en stoten elkaar af. Daarom is de verrassende voorstelling op huwelijkse voorwaar den een zoektocht vol verlangen naar hoop en liefde waarin illusies en desillussies een centrale rol spelen. Vrijdag 21 maart. aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Eindelijk Job Schuring Schurings humor, muzikaliteit, conferences, vertelkunst en onweerstaan- bare podiumpersoonlijkheid, in zijn nieuwe programma 'Eindelijk', valt alles op zijn juiste plaats. Het is snel, muzikaal, ontroerend. maar ook ui- termate geestig. Als u uitgesnikt bent, kunt u zich te pletter lachen. Of an- dersom. Kan dat allemaal in een programma? Ja, eindelijk. Zaterdag 22 maart, aanvang 20.30, toegang fl. 19,50. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Misschien kun je Schiedam en Vlaardingen wel vergelijken met de huidige situatie in Berlijn. Toegegeven, het is een beetje kort door de bocht, maar er valt toch heus wel wat voor deze stel- ling te zeggen. Het zijn twee ste- den die, hoewel er veel overeen- komsten bestaan, in mentaliteit behoorlijk van elkaar kunnen verschillen. En als gemakkelijk te passeren Muur fungeert het dijklichaam waar elk jaar weer het traditionele kluitgooien tus sen de Schiedamse en Vlaar- dingse jeugd plaatsvindt. Verder bestaan er tussen de twee Water- weggemeenten hechte familie- banden, net zoals in het vroegere Oost- en West-Berlijn. Schiedammer verhuizen naar Vlaardingen, Vlaardingers naar Schiedam. Ze bezoeken elkaars scholen, trouwen met elkaar en schrikken er niet voor terug om eens een keer in de buurgemeen- te te gaan winkelen. Toch is er nog onvoldoende sprake van een echte dialoog tussen de twee ste- den. Het van oorsprong Schiedamse blad Musis werpt zich op om deze dialoog te gaan vormgeven. Deze maand is het eerste gezamenlijke Schiedams/ Vlaardingse nummer versche- nen. Musis is een maandblad dat zich richt op het brede terrein van stad, cultuur en samenleving. Het blad kent vanaf de oprichting twee jaar geleden een voorspoedige ontwik- keling en heeft inmiddels een opla- ge bereikt van 2000 exemplaren. „Ik ben best wel verbaasd dat't zo is aangeslagen. Het is veel sneller gegaan dan ik in het begin had ge- dacht", zegt eindredacteur Hans van der Sloot. Musis biedt een open forum. Iedereen is welkom om een bijdrage te leveren en cen- suur, zo verzekert Van der Sloot, is volledig afwezig. De gemeente Vlaardingen kreeg lucht van het Schiedamse blad en benaderde de redactie vorig jaar met de gedachte of het niet aardig zou zijn om ook Vlaardingen in Musis te betrekken. Aanvankelijk dacht men aan het uitgeven van een Vlaardingse versie van Musis, maar dat idee werd snel van tafel geveegd. Een gezamenlijke uitga- ve van Musis werd interessanter geacht, om zo te komen .tot een in- spirerende dialoog. Een aantal Schiedamse redactieleden moest Voor eindredacteur Hans van der Sloot was een Musis waarin zowel Vlaardingen als Schiedam aan bod komen, een logische stap echter het veld ruimen voor Vlaar dingers om zo een goede redactio- nele afspiegeling van de twee ste- den te krijgen. Diana Wind (direc- teur Stedelijk Museum), Herman Noordegraaf en Luc van Huijge- voort stonden zo hun plaats af aan Vlaardingers Henk Horsten (direc- teur Vrije Academie Frits Loomeijer (directeur Visserijmu- seum) en Sandor Gora (directeur Stadsgehoorzaal). Van der Sloot verwacht veel van de Vlaardingse inbreng. „De invloed van de Vlaardingse redactieleden is heel pittig en dat is buitengewoon pret- tig. Ik denk dat we het aan de nieu we redactieleden kunnen overlaten dat Vlaardingen er in de komende nummers bepaald niet bekaaid vanaf komt. Het is in de redactie- vergadering soms van dik hout zaagt men planken. En de redactie leden kunnen zich niet achter auto- riteit verschuilen of wijs gaan doen, want er is altijd wel iemand die over het onderwerp ook ver- stand heeft." In het eerste officiele gezamenlijke nummer blijft het zwaartepunt toch liggen op Schiedam, de nieuw sa- mengestelde redactie ten spijt. Mu sis opent met een wat taai stuk van Janet van Huisstede over De dag van het Stadse Wonen in Schiedam. Vervolgens Bert van Kan die helder schrijft over de de mogelijkheden van de Schiedamse binnenstad. Een vermakelijke bij drage wordt geleverd door Henk Slechte die de schrikbarend slechte historische kennis van de Schiedamse gemeentevoorlichters aan de kaak stelt. Zo wordt in de Stadsgids 1997 stellig beweerd dat het kasteel van Aleida van Avesnes, de tante van Floris V, „tijdens de Tachtigjarige Oorlog in 1275 door Schiedammers werd verwoest uit angst dat het in han- den zou vallen van de Spanjaar- den." Maar dan, eindelijk, na ze ven Schiedamse tekstpagina's, duikt Vlaardingen op. Leo Akveld, conservator van het Maritiem Mu seum Prins Hendrik en een specia list op het gebied van scheepsar- cheologie, bespreekt de expositie 'Vis uit de grond', die tot en met 25 mei in het Visserijmuseum kan worden bekeken. Het is voor het eerst dat er in Nederland een expo sitie is gewijd aan de relatie tussen vis, visvangst en archeologie. Het artikel is een voorbeeld van de aanpak die Musis voorstaat. Er wordt niet zomaar een Waterweg- journalist naar de Westhavenkade gestuurd, maar een echte expert waardoor je geen doofsnee artikel te lezen krijgt. Toch is Akvelds ar tikel, wanneer je rekening houdt met zijn achtergrond, maar half ge- slaagd. In het grootste gedeelte van het stuk volgt Akveld braaf de rou te van de expositie en beschrijft hij steeds in een paar summiere zinne- tjes de onderdelen waaruit Vis uit de grond is opgebouwd. Ook de re plica van een deel van een zeven- tiende eeuwse ventjager, een vaar- tuig dat de vissersschepen op zee van proviand voorzag en de vangst overnam, wordt door Akveld snel VLAARDINGEN - De Stichting Popoverleg Vlaardingen ver- spreidt sinds een jaar in de cafe's van Vlaardingen en Schiedam De Barflyer. In de Barflyer kan de lezer alles vinden over pop- muziek in de regio: recensies van optredens, besprekingen van nieuwe cd's van Waterwegbands en leuke opiniestukken. Verder is het de agenda voor de concer- ten die je niet mag missen. Het eenjarig bestaan van de Barflyer werd vrijdag 7 maart gevierd in het Pandemonium met verras sende optredens. En Vlaardin gen beleefde een echte primeur met het optreden van The Last Side Show, de nieuwe band van Mark Ritsema. In een goedgevuld Pandemonium kreeg het publiek nu eindelijk eens een band te zien die een meerwaar- de geeft aan het spelen van covers. De covers die de huisband van het Pandemonium bracht waren abso- luut geen flauwe afspiegelingen van het originele materiaal. De twee duistere Stones nummers die Peter de Vries zong.'allebei afkom- stig van Exile on main street, kwa- men in het Pandemonium volledig tot hun recht. Rocks off en Shine a light werden met lekker vet gitaar- werk gespeeld en zanger Peter de Vries is natuurlijk gezegend met een dijk van een stem. De leden van de goed ingespeelde gelegen- heidsband hadden geen last van grote ego's. Heel rustig, zonder poespas en uiterlijk vertoon kwe- ten zij zich van hun taak. Het was een mooi gezicht om te zien hoe Martijn Horsten, gitarist van de be- kende Vlaardingse band Bonebag, zich volledig ten dienst stelde van de muziek. Even naar voren voor de solo, dan weer snel terug naar de achtergrond. Een spetterende De setlist van The Last Side Show, die acte de presence gafop het Barflyerfeest versie van Hard to handle van Otis Redding sloot het optreden af. Daarna werd er met spanning ge- wacht op het debuutoptreden van The Last Side Show. Na het ver- scheiden van Spasmodique en The Cobraz probeert de gedreven Mark Ritsema voor de zoveelste keer een band van de grond te krijgen. The Last Side Show bevat grote na- men, waarvan vooral Jean-Marie Aerts (TC Matic, Arno, producer van de eerste cd van The Urban Dance Squad) opvalt. „Your brain is like a reptile house", zong Rit sema verbeten in het tweede num mer. Veel nummers die The Last Side Show het publiek vrijdag- avond voorschotelde, had Ritsema al solo uitgeprobeerd, zoals enkele maanden geleden in het Podium. Bij het ingetogen 'Wintertown', met fraai brusheswerk van drum mer Coen Aalberts, waagden de eerste mensen zich op de dans- vloer. ,,Got to get away from win tertown", zong Ritsema met ge- sloten ogen, verbaasd over het feit dat alleen meisjes zich over de dansvloer bewogen: „Slijpen er in Vlaardingen tegenwoordig alleen nog maar meisjes?" 'Jesus del mar' is nog een absoluut prijsnum- mer uit het repertoire van The Last Side Show, gevolgd door 'Bloodsister'. 'Swampsnake' werd door Ritsema akoestisch gespeeld, een dreigend bluesachtig nummer, met Jim Morrison-achtige uitha- len: „Let me be your swampsna ke." Sowieso doet de muziek van The Last Side Show qua thema- tiek, opbouw van nummers en uit- voering aan The Doors ten tijde van L.A. Woman denken. De set sloot The Last Side Show af met 'Benzedrine', waarin Jean-Marie Aerts opviel door zijn originele so lo's: warm, piepend, rauw, snoei- hard en beheerst. Er volgden nog twee toegiften, waarna de band zichtbaar tevreden het podium ver- liet. Binnenkort duikt The Last Si de Show de studio in voor het op- nemen van de debuut-cd. De Barf lyer zal de muziekliefhebber onge- twijfeld op de hoogte houden wan neer het schijfje in de winkels ligt. JALMAR TEUNISSEN behandeld. Geen woord over de 'bun', een ruimte waarin de vis le- vend werd bewaard. Van een echte verdieping is geen sprake en dat zou je van een zwaargewicht op zijn vakgebied als Akveld wel mo- gen verwachten. Het aangaan van een dialoog tussen Schiedam en Vlaardingen komt in het maart- nummer vooral naar voren in Vlaardings digitaal museum zoekt Schiedam'geschreven door Mar- ko Leer. Het digitaal museum kan men bezoeken in de digitale stad Schiedam/Vlaardingen. Tot nu toe verloopt de digitale dialoog tussen de twee steden wat moeizaam en wordt er van het digitaal museum dOor de Schiedamse kunstenaars maar weinig gebruik gemaakt, ver- zucht de Vlaardingse kunsterares Beaty Czeto. In Musis is deze maand verder een brief afgedrukt van Hebe de Bonafini, die deze week in naam van de Dwaze Moe- ders de Geuzenpenning krijgt overhandigd. Musis wordt beslo- ten met een prachtig artikel over de Vlaardingse Bloementrapen. Het stuk van Nans Wolters is echter vooral geschreven voor de Schiedamse lezer, want iedere Vlaardinger mag intussen wel ge- noegzaam bekend worden geacht met het project van Wilma Kuil. Als je de balans opmaakt zie je dat Schiedam twee keer zoveel aan- dacht krijgt als Vlaardingen (twaalf pagina's om zes). „We zijn nog bezig met het vinden van de vorm. Het komend nummer ope- nen we met Vlaardingen", belooft Van der Sloot. Musis kost fl. 5,75 en is in Vlaar dingen verkrijgbaar bij Den Draak, Ponder en Lievredoor. JALMAR TEUNISSEN Het programma van RDTV duurt circa 15 minuten en bevat het laat- ste lokale en regionale nieuws. Op maandag en dinsdag is er een groot aanbod van koopwoningen. Elke dag wordt Auto TV uitge- zonden om 07.00 uur, 16.30 uur en 20.30 uur. Op zaterdag en zondag om 09.30 uur, 16.30 en 20.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. SCHIEDAM - Seeds of Tula is een viermansformatie, be kend op het eiland van hun roots: Curacao. In Oorsmeer zullen de gitarist en de zanger van deze groep het publiek laten genieten van hun eigen muziek, een mengeling van grunge en rock. Tevens laten ze horen ook op het gebied van covers hun mannetje te staan. Het wordt niet alleen voor het publiek een speciale avond waarin de invloeden van Pe arl Jam, Soundgarden en Sepaltura duidelijk her- kenbaar zijn. Ook voor dit optredende duo wordt het een unicum: de eerste keer dat ze in een volledig akoes tisch optreden spelen. Don derdag 13 Maart vanaf 22.00 uur treedt de band op in Oorsmeer. Het Podium Cafe is te vinden aan de Lange Haven. MAASSLUIS - Tekeningen, aquarellen en olieverven van de leerlingen van Nel de Haan zijn vanaf zondag 18 maart te bezichtigen in de Driemaashave aan de Stads- molen 101 in Maassluis. Het werk dat getoond wordt laat verschillende interieu- raspecten van de Groote Kerk in Maassluis zien. De werken zijn gemaakt tijdens een cursus kerkinterieur- schilderen die onder leiding stond van Nel de Haan. Vijf zaterdagochtenden is de groep intensief bezig ge- weest met het vastleggen van een onderwerp van hun keuze op papier of linnen. De cursisten werden onder andere gei'nspireerd door het orgelspel van de organist van de Groote Kerk. De ex positie is te zien van zondag 16 maart tot en met vrijdag 18 april. SCHIEDAM - De Boeken- week wordt dit jaar gehou- den van 12 tot en met 22 maart en heeft als thema 'Mijn God'. Zoals gebruike- lijk zal ook dit jaar weer een Schiedamse Boekenweek- avond worden georgani- seerd rond dit thema door de boekhandels Mercurius, Van Leeuwen, de bibliothe- ken en de Vrienden van het Stedelijk Museum. Deze avond staat voor vrijdag 21 maart op de agenda. De avond wordt geopend door de Turkse Imam in Schiedam, Fazli Tatli, met een serie gebedsoproepen. Engelstalige gospels worden ten gehore gebracht door The New Life Singers onder leiding van dirigent Wim Hazeu. Daarnaast is schrijf- ster Carla Boogaards uitge- nodigd. Tot nu toe publi- ceerde zij onder andere de dichtbundels 'De reiziger van Amsterdam' en 'Lillian Sugar Baby'. Ook korte ver- halen verschenen van haar hand en een roman. Onlangs verscheen haar laatste dichtbundel 'God bewogen'. De celliste Monica van der Zwan is uitgenodigd om mu- zikale improvisaties te ma ken bij haar gedichten. Paul Middellijn heeft over het thema een heel nieuw ver haal geschreven. Dick van de Lugt presenteert het pro gramma. De entree is fl. 5,-, inclusief consumptie. Aan vang is 20.00 uur in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Kaarten zijn verkrijgbaar bij biblio- theek Noord, Centrum en de boekhandels Van Leeuwen en Mercurius. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,75. j~~| Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik /30.40 automa tised per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: TelefOOn:(i.v.m. controle bezorging; Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T029 9

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 15