Voor meeste padden is oversteek Harreweg een 'mission impossible' m a Valse meldingen om nieuw alarmnummer 'uit te proberen' Contactlenzen POLITIE RAPPORT e Minder risico door een goede voeding 215° Have Mercy in Podium Gezonderwijs MaasposT Amivedi Rolantino's Rondleiding Queen Schiespoor Paddentrek is weer 06-11 wordt 112 Nieuwe slagerij Vic Hoorman SCHIEDAM - Zo op het eerste gezicht ziet de Harre weg er bijzonder rustig en verkeersveilig uit. Een sim- pele oversteek van deze smalle asfaltstrook staat voor sommigen onder ons echter gelijk aan een soort 'mission impossible'. Voor padden wel te verstaan. Ne- gen op de tien van deze klei- ne, niet al te mooie, maar overigens volstrekt onge- vaarlijke beestjes overleeft zo'n oversteek niet. Ze wor den platgereden door fiet- sers, bromfietsers of auto's, of ze raken door kou bevan- gen en kunnen de beschut- ting van de slootrand niet meer halen. Donderdag 6 maart is de jaarlijkse pad dentrek weer op gang geko- men. En dat betekent werk aan de winkel voor de leden van de amfibieen-werk- groep van de Koninklijke Nederlandse Natuur-histori- sche Vereniging (KNNV). Instinct Combiketels gestolen Jongeren betrapt bij stelen banden van geparkeerde auto Parkeercontrole Herriemaker aangehouden Winkeldief aangehouden Man met elf gram cocaine aangehouden Advies CONTACTLENZEN Woensdag 12 maart 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 53 SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- te dieren en brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Telefonische infor- matie over onderstaande dieren is te verkriigen op 4711857. Gevonden 28-2: kater cypers gecas- treerd, wit vanaf ogen tot buik. Linker achterpoot wit, bef wit, voor sokjes. Hoog op poten. Op elk voetbed zwart vlekje. 2-3: Valkparkiet, wildkleur. 3-3: Poes, zwart/wit, vier wit- te poten, witte bef, tot nek, twee jaar, witte neus. Vermist 4-3: Sinds 1-2 kater gecas- treerd, zwart, witte snuit, borst, buik, poten, vier jaar 'Bennie', platte kop. SCHIEDAM - Muziek- school Annelies heeft on- langs een muziekgroepje op- gestart dat bestaat uit ver- standeiijk ge handicap tej on- geren. De groep kreeg de naam De Rolantino's mee. De jongeren zijn dolenthou- siast over de groep en het maken van muziek. De mu- ziekschool is momenteel druk bezig van deze sponta- ne ingeving een stichting te maken. Een aantal be- stuursleden is al gestrikt, nainelijk oogarts drs. Ong, de directeur van transport- bedrijf Vreeco, de heer Vreede, de heer Masten- broek en Annelies Kars van de muziekschook Sponsors die de toekomstige stichting willen ondersteunen zijn van harte welkom. Dona- teurs natuurlijk ook. Wie in- teresse heeft kan zich mel- den bij Mnziekschool Anne lies, Onde Maasstraat 13 in Schiedam. Telefonisch is de muziekschool te bereiken onder nummer 4730858. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum in Schiedam geeft regelmatig gelegenheid deel te nemen aan een rondlei ding over tentoonstellingen van moderne kunst. Zon- dagmiddag 16 maart begint om 14.00 uur de rondleiding langs de tentoonstelling met de titel 'L'homme sucre. Te- keningen uit de coilectie Cees van der Geer'. Behalve kunstcriticus en liefhebber van de geschiedenis van de stad Schiedam is Cees van der Geer een bevlogen ver- zamelaar van werken op pa pier. Vooral de 'zuivere' te- kening die nog heel dicht bij het handschrift staat, heeft zijn voorkeur. Voor de ten toonstelling, die vanaf heden gerekend mag worden tot de coilectie van het museum, is een ruime keuze gemaakt uit zijn bezit. De tentoonstel ling L'homme sucre duurt van 15 maart tot en met 11 mei 1997. Naar keuze be- hoort een rondleiding door 'Eigen coilectie: Cobra' tot de mogelijkheden. SCHIEDAM - Radio Schiedam zendt woensdag 12 maart van 18.00 uur tot 21.00 uur een special uit over de legendarische Britse groep Queen. In deze drie uur durende special komen natuurlijk alle hits van deze groep voorbij. In al die ja- ren bleef de samenstelling van de groep gelijk en be- stond uit de line-up: Freddy Mercury zang en gitaar, Brian May gitaar, John De acon bas en Roger Taylor drums. Naast de muziek krijgt u ook nog de nodige informatie over de groep. En als klap op de vuurpijl komt de voorzitster van de Nederlandse Queen-Fan- club naar Schiedam om ook nog het een en ander te ver- tellen over de groep. De ech- te Queen-fans mogen dit na tuurlijk absoluut niet mis- sen. En zij zijn er natuurlijk woensdag bij van 18.00 uur tot 21.00 uur. Het wordt dus woensdag Queendag by Ra dio Schiedam. SCHIEDAM - Liefhebbers van modelspoorbanen kun- nen donderdag 13 maart bun oor te luisteren ieggen bij het programma 'De Schatkamer' op Radio 5, Harry Wibier van de RVU zal de iuisteraars dan mee- voeren naar de bronnen van de modelspoorhobby. Daar- bij komen ook een aantal le- den van Schiespoor aan het woord. Zo zal Paul van de Lugt vertellen over de O- spoorbaan in zijn tuin en praat Ed Nijpels over zijn Marklinbaan. De opnames van het programma, dat om 14.00 uur begint, werden ge maakt bij de in aanbouw zijnde clubbaan van Schiespoor. Eigenlijk draait het voor Sommi- ge leden van de werkgroep maar om ongeveer vier weekjes per jaar. Maar Rita Vermeer vindt dat ze in die vier weekjes ontzettend dankbaar werk verricht. Samen met nog zo'n vijftien andere vrij- willigers patrouilleert ze sinds donderdag weer bijna elke avond langs die wegen waar padden de oversteek naar hun geboortesloot wagen. Met een zaklantaarn loopt ze vanaf schemer tot ongeveer half elf langs de Harreweg en zet de padden die ze vindt veilig over. Zaterdagavond heeft ze er op die manier vijf weten te red den. Het lijkt niet veel, maar reke- ning houdend met het feit dat ze evenveel overreden padden aan- trof, is het heel goed te begrijpen dat ze met dit aantal al heel blij was. Padden hebben de gewoonte om naar hun geboorteplek terug te keren als ze geslachtsrijp zijn, en vervolgens daar in het slootwater hun eitjes af te zetten. Sommige van de amfibieen moeten daar- voor behoorlijk wat kilometertjes Overdag is het moeilijk padden zoeken, maar in de schemer maken ze massaal de overstap afleggen. Padden voelen zich het best bij een beetje vochtig, broei- erig weer. Op avonden waarop de vrijwilligers van de amfibieen- werkgroep zelf in hun regenjack lopen, zijn ze het actiefst. Dit jaar is de trek tamelijk vroeg begon nen. Waarschijnlijk omdat het overdag zulk mooi, warm weer is. 's Avonds daalt de temperatuur echter snel. Daardoor komt het deze dagen ook regelmatig voor dat wachters op de weg padjes vinden die verstijfd zijn van de kou: „je denkt eerst dat ze overre den zijn, maar als je ze oppakt, komen ze door de warmte van je handen toch weer een beetje in beweging. Ik zet ze dan toch maar in het gras naast de sloot in de hoop dat ze het redden," aldus een van de vrijwilligsters. In Schiedam zijn de meeste pad- denoversteekplaatsen inmiddels wel bekend. Op deze plekken zul- len deze week waarschuwings- borden met 'paddentrek' en ver- keersborden met een maximum- snelheid van 30 kilometer per uur worden geplaatst. Die snelheids- limiet is geen overbodige luxe. Automobilisten hebben daarmee niet alleen meer kans om nog tij- dig te kunnen uitwijken. Het voorkomt tevens dat padden door aanzuigende werking van langs- zoevende voertuigen tegen de au- towand worden aangekwakt. Volgens mevrouw Vermeer is de snelheidsbeperking echter min- stens even belangrijk voor de vei- ligheid van de vrijwilligers zelf: „je zou denken leuk, ik neem de kinderen mee. Dan kunnen ze meteen iets van de natuur leren. Maar dat is veel te gevaarlijk met al die auto's die in het donker- langsrazen." Padden trekken op instinct terug naar hun geboortesloot. Door be- bouwing en aanleg van wegen wordt de jaarlijkse trektocht wel steeds gevaarlijker. Om ze toch een beetje te helpen heeft de ge- meente inmiddels op een aantal plekken faunatunneltjes aange- legd. Deze voeren van poel naar poel, onder wegen door. Padden, maar ook andere dieren als egels, worden door geleidingswandjes die aan de rand van groenstroken zijn ingebouwd naar deze tunnels gedreven. Of de dieren hier ook daadwerkelijk gebruik van ma ken, is echter nog niet bekend, zo bleek zondag tijdens de thema- middag 'Padden op pad' van de afdeling natuurontwikkeling. Dit jaar zal er daarom speciaal gelet worden op de in- en uitgangen van de tunneltjes. Mensen die padden en kikkers een warm hart toedragen kunnen volgens K. jan- sen van de afdeling natuuront wikkeling overigens ook zelf voor een 'veilig' plekje zorgen. Tip: leg in de tuin een vijver aan met diepe en ondiepe plekken. Zorg voor voldoende waterplant- jes, een glooiende waterrand en beschutting. Zet wat kikkerdril over. Weer vissen (zij eten kik kerdril) en binnen de kortste ke ren kun je 's avonds in eigen tuin genieten van rondspharrelende padjes •en-vrolijk kwakende kik kers. IRENE VERINGMEIER SCHIEDAM - Bij Oogmerk Opticien 'Argus' gaan op 15 maart de Nationale Contact- lensweken 1997 van start. Tij dens deze weken, die tot en met 29 maart duren, kunnen alle contactlensdragers bij 'Argus' profiteren van een gratis contactlenscontrole. Een gediplomeerde register optometrist meet met de meest geavanceerde apparatuur de Ogen en onderwerpt de con tactlenzen aan een grondige controle. ledere contactlens- drager krijgt daarbij een per- soonlijk advies over de ver- zorging van zijn of haar con tactlenzen en ontvangt boven- dien na de controle een spe ciaal Oogverwensetje. Ook mensen die geen contact lenzen dragen, kunnen bij de Oogmerk Opticien terecht voor een uitgebreid persoon- lijk advies. Tegenwoordig is er een geschikte contactlens voor vrijwel elk oog. En wie alleen tijdens sporten, vakan- tie of bij andere speciale gele- genheden contactlenzen wil dragen, kan dat ook. Optiek Argus is te vinden aan de Oranjestraat 19, tel. 4738700. Door middel van affiches en stickers moet het nieuwe nummer ingeburgerd raken WATERWEG - Het nieuwe alarmnummer 1-1-2 raakt snel ingeburgerd. Op de meldkamer van het Rotterdamse bureau Boezembocht, waar de alarmte- lefoontjes van de regio binnen- komen, is de laatste weken al hohderden malen vals alarm binnengekomen. De oorzaak ligt voor de hand: bellers willen kij- ken of het nieuwe nummer 1-1-2 wel echt werkt en of het wel het- zelfde is als 06-11. Wanneer de hulpverleners het zoveelste telefoontje op een dag opnemen, krijgen ze de laatste tijd steeds hetzelfde verhaal te horen. „Dan vragen we wat we voor de mensen kunnen doen en dan krijg je het verhaal te horen dat mensen het nummer in de te- lefoon hebben geprogrammeerd en even willen kijken of het wel goed zat. En het zit dan ook goed", vertelt woordvoerder Ot to Beaujon. „Ach, we hebben er niet echt last van. Dat is ook weer overdreven. Het heeft een voordeel. Zo zien we tenminste dat mensen het serieus nemen." Posters, vlaggen, stickers, radio en tv-commercials brengen deze da gen allemaal dezelfde boodschap. '1-1-2, daar red je levens mee' is de naam van de campagne die het nieuwe alarmnummer onder de aandacht moet brengen. De invoe- ring van dit nummer is onderdeel van een operatie die ertoe moet lei- den dat op den duur in heel Europa een en hetzelfde alarmnummer kan worden gedraaid. Daarom is er voor een nummer ge- kozen dat uit weinig cijfers bestaat, waarvan de cijfers dicht bij elkaar liggen en, heel belangrijk, waarvan de cijfers snel te draaien zijn. Dat laatste is vooral belangrijk bij een draaitoestel, want hoewel bijna heel Nederland voorzien is van druktoets-toestellen blijken de draaitoestellen nog in vele landen in Europa te worden gebruikt. „We hebben de indruk dat alles heel gesmeerd loopt. Het blijft na tuurlijk de vraag of mensen als ze in paniek raken ook 1-1-2 bellen, maar dat is een kwestie van af- wachten. Er is een hoop geld in de ze campagne gestoken, met als re- sultaat dat iedereen inderdaad op de hoogte is en ervan afweet", al dus Beaujon. Behalve de vervanging van het ou- de door het nieuwe nummer veran- dert er verder niets. De organisatie van de alarmcentrale en de hulp- verlening blijft hetzelfde. Omdat het oude alarmnummer zo is inge burgerd wordt het gefaseerd afge- bouwd. De hulpdiensten zijn nog tot 1 September 1997 zowel via 1- 1-2 als 06-11 te bereiken. Daarna loopt de spoedeisende hulpverle- ning alleen nog via 1-1-2. Wie dan nog per ongeluk verkeerd draait en via het oude nummer politie, am bulance of brandweer wil oproe- pen, wordt met een antwoordappa- raat naar het nieuwe nummer door- verwezen. Het oude nummer 06- 11 is pas over jaar definitief buiten gebruik. SCHIEDAM - De band Have Mercy treedt zaterdagavond 15 maart voor het voetlicht van het Podium Cafe. Have Mercy bestaat uit gitarist/zanger Rico Suyker- buyk, drummer Erik van Schie, zanger/basgitarist Richard Huigen, toetsenist Sjors Oosterwaal en zan- ger/gitarist Martin Lobry. Suykerbuyk en Lobry hebben reeds hun sporen in het Podium Cafe verdiend. Dat was in de tijd dat zij optraden onder de naam '2/ 5 Have Mercy' in Oorsmeer. Dit keer komt de formatie in complete bezetting optreden. Het speciale aanbod aan het publiek is: genieten van trage, slepende metal-georien- teerde songs en tegelijk uit je bol gaan van stevige rockmuziek. Rus- tpunt in het avondvullend pro gramma is het luisteren naar ge- voelige ballades. Een sterk afwis- selend aanbod van deze heren, die overigens binnenkort de studio weer induiken voor de produktie van hun tweede demo. Zaterdag 15 maart is Have Mercy te zien en te horen in het Podium Cafe aan de Lange Haven 28 in Schiedam. En als altijd is de toe- gang gratis. SCHIEDAM - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag 6 op vrij- dag 7 maart ingebroken in woningen op een bouwterrein aan de Savorin Lohmanlaan. Uit veertien nog niet opgeleverde woningen werden de combiketels gestolen. De (veertien) ketels stonden, nog ingepakt, klaar in de woningen om vrijdag te worden gei'nstalleerd. Ook in drie reeds opge leverde, maar nog niet bewoonde woningen, werd ingebroken. Hier werd niets weggenomen. SCHIEDAM - Twee Rotterdammers (17 en 22 jaar) zijn vrijdagochtend 7 maart op het Lorentzplein aangehouden bij het stelen van autobanden met velgen. Politiemensen troffen de jongeren aan bij een opgekrikte auto, waarvan twee banden met velgen ontbraken. De banden werden terugge- vonden in een auto in de Celsiusstraat, waarvan het tweetal de sleutel in hun bezit had. De gestolen banden zijn inmiddels terugbezorgd aan de ei- genaar. SCHIEDAM - Zaterdagochtend 8 maart werd een parkeercontrole gehou- den op het Bachplein. Twaalf automobilisten kregen een proces-verbaal wegens fout parkeren. SCHIEDAM - Een 38-jarige Schiedammer is zondagnacht 9 maart aange houden op het Jan Jacobus Smitpad wegens geluidsoverlast. Omwonen- den, die een eind wilden maken aan de overlast, hadden een ruit van de woning van de Schiedammer vernield. Politiemensen betraden de woning van de beschonken man en namen de geluidsinstallatie in beslag. Toen de politie de woning had verlaten, bonkte de man op verschillende deuren in de trappenhal en maakte daarbij zo'n kabaal dat hij even later moest wor den aangehouden. SCHIEDAM - Een 23-jarige Schiedamse is donderdagmiddag 6 maart in de Nieuwe Passage aangehouden wegens winkeldiefstal. Ze werd betraplj! toen ze voor fl. 80,- kleding wegnam uit een kledingwinkel. SCHIEDAM - Een 40-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is' donderdagmiddag 6 maart in de Celsiusstraat aangehouden met elf grant cocaine in zijn bezit. Politiemensen controleerden de man na een aanwij- zing dat hij illegaal in Nederland zou verblijven. Hij werd aangehouden op grond van overtrading van de opiumwet. De vreemdelingendienst stelt een onderzoek in naar het land van herkomst. De nieuwe slagerij van Vic Hoorman SCHIEDAM - Na weken van voorbereiding was het donderdag 27 februari zover dat Angelina de Ligt en Victor Hoorman de deuren konden openen van hun slagers- winkel. Aan de Nieuwe Maasstraat 102 was voor hun komst ook een slagerij gevestigd. Maar deze was al enkele weken gesloten. De nieu we ondernemers hebben het een en ander veranderd in de aanblik van de zaak, zoals de kleurstelling, de toonbank en de koeling. Ook is een nieuwe werkplaats ingericht. Het tweetal levert de gebruikelijke sla- gersprodukten en allerlei soorten beleg, waaronder ook kaas. Daar- naast verkopen ze ouderwetse pro- dukten als reuzel en kaantjes. Victor Hoorman heeft het slagers- diploma en Angelina de Ligt is kok van beroep. De Ligt verwacht in de J toekomst zelfgemaakte kant en i klaar maaltijden aan het assorti-' ment toe te voegen. VoorlopigJ heeft de drukte random de starts van het bedrijf haar nog niet de tijd gegeven hier aandacht aan te be- steden. De spaghetti en macaroni komen voorlopig nog van een an- der goed adres. WATERWEG - Goed eten om ge- zond te blijven, wie weet dat niet? Maar intussen weet je soms nau- welijks meer wat je wel of niet kunt eten. Per dag komt er veel in formatie binnen uit kranten, via di verse tv-rubrieken en allerlei goed- bedoelde verhalen van anderen. Het idee ontstaat hierdoor dat je bijna niets meer kunt eten zonder een of andere ziekte te krijgen: 'daar krijg je kanker van...' Hoe is eigenlijk de relatie tussen voeding en kanker? Daarover werd al eerder in deze rubriek geschre- ven. Het is nog niet precies te zeg- gen wat men dagelijks zou moeten eten om kanker echt te voorkomen. Wel is duidelijk, dat sommige vormen van kanker te maken heb ben met onze voeding, voedings- gewoonten en stoffen die in de voeding zitten. Er is veel misverstand over stoffen, die aan het voedsel zijn toege- voegd, die een zogenaamd E-num- mer hebben. Van deze stoffen zou men kanker krijgen. Niet waar dus. Het E-nummer is juist gegeven aan stoffen die wetenschappelijk zijn onderzocht en veilig bevonden zijn. Waar kan men dan wel op letten? Gevarieerd eten, niet te vet, vol doende vezels en dagelijks 200 gram groenten en 200 gram fruit. Gevarieerd eten? Er zijn vier groe- pen voedingsmiddelen die dage lijks nodig zijn. Kies dagelijks uit V die groepen en men beperkt het ri sico op kanker. De vier groepen zijn: - brood en aardappelen (rijst, ma- caroni en peulvruchten) - groente en fruit - melk, kaas (of andere melkpro- dukten) en vlees(waren), kip, vis~ ei of tahoe - margarine, halvarine of olie Er zijn bovendien handige boekjes en folders over dit onderwerp ver- schenen. Meer informatie kan men hierover krijgen in de voorlich- tingscentra van de GGD, het Holy- en Schieland Ziekenhuis. GezonderWijs is een puhlicatie van GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis, Thuis- zorg Nieuwe Waterweg Noord, Pa- tienten/Consumenten Platform Nieuwe Waterweg Noord, RIAGG Rijnmond Noord West en het Schieland Ziekenhuis. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met tvtCcKticlif&e yidtteti, r4nd>ie de fany, afUiciett. TEMPE L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 5