616.000 'Wij voelen ons nu net een vergaarbak' Schiedamse SP voert aktie tegen de EMU MaasposT Groenweegje 61 moet blijven DORZO 21?° Maat is vol in v!j7sJuizen7lat~~ ook in uw huiskamer Aktie AOV/Unie55+ tegen WOZ/OZB zeer succesvol Paaseieren zoeken in de molen Scouts doen aan Palmpasen 'Ongunstig voor werkgelegenheid' Project voor oudereri mszjmwmi. Lezing over bestrijding van drank RijsvanI nederland Deze week in Tele-voting Kindertuinen Bingokoning gf» i a VERTROUWD ADRES IN ROTTERDAM RENAULT Schiedam Oplage 37.745 SCHIEDAM - Voor de bewoners van de Vijfsluizenflat is de maat zo langzamerhand vol. Waar ze voorheen nog blij waren met een rustiek groen uitzicht, kijken ze nu uit op een lege, ka le vlakte. Hier zal over een aantal jaren de metro uit de grond verrijzen. Als gevolg van de werkzaamheden moeten tuinders op Vijfsluizen voorlopig met minder grond genoegen nemen. Een punt dat afgelopen week tot verhitte discussies leidde. lAAGSTEl NU VANAF: FOT# VIDE# AUDH Zie ook onze odvertentie elders in deze krant. SCHIEDAM - Wanneer mensen een vierling krijgen, kan er gerust van een klein wondertje worden gesproken. Maar bij schapen blijkt het wonder er niet minder om te zijn wanneer niet een, niet twee maar vier lammetjes bijna tegelijkertijd ter wereld komen. Ineen weitje aan de Woudweg is het wonder sinds een week of drie te bewonderen. Hoewel Moeder Schaap tot op heden nog niet zo'n groot nest mekkerend grut op de wereld zette, verzorgtze haar krbost prima. De trotse eigenaar van de beestenboel, familie Van Hart, heeft nog niet een keer bij hoeven springen met voeren. JaccoZamtra S C H I E D Zonder vrijwilligers geen plezier voor kinderen Suttorp neemt voorschot op fusie SMC en SVV PARA NORMAAL BEURS 2,50 korting Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam Avondwinkel Parkweg DE EERSTE /WO/VDWINKEL MET DAGPRIJZEN Parkweg 1-3 Schiedam Telefoon 473 73 52 7 dagen geopend van 16.00-24.00 uur dus ook op zondag Zoekt ti lets lekkers! Zie onze advertentie elders in deze krant! bruyn^vioeron Zie onze wekelijkse advertentie elders in deze krant. Plusmarkt Woudhoek van Di]k Plusmarkt Schiedam Koornneef CONTACTLENZEN TEMPEl Over de Vesten 3a Schiedarp Tel. 010 - 4738322 Fax 010 - 4731589 Bezorging 010 - 4514555 WOENSDAG 19 MAART 1997 4e jaargang nr. 12 SCHIEDAM - Elk jaar komt de Paashaas langs bij museummolen De Nieuwe Palmboom en verstopt er een heleboel eieren. De mo- lenaar kan best wat hulp ge- bruiken bij het zoeken. Kin- deren van 5 tot II jaar zijn daarom welkom op zondag- middag 23 maart om 14.00 uur. Eerst wordt er ge- speurd naar alle eieren en daarna wordt er geverfd en geknutseld aan een heie mooie paasversiering voor thuis. Tot slot staat er voor de deelnemers nog een glaasje fris klaar. Kinderen die willen meedoen, moeten eerst even bellen naar 4267675. De paasknutsel- middag duurt tot ongeveer 16.00 uur en kost fl. 7,95. De museummolen is te vinden aan de Noordvest 34. SCHIEDAM - In het Neder- lands Gedistilleerd Museum houdt Han van der Horst zondag 23 maart een lezing over de waterdrinker, de doodsvijand van alcohol. Van der Horst houdt zijn toehoorders voor dat 'wan- neer de duivel in het parle- ment zat, hij er voor zou zorgen dat iedereen een ver- gunning kreeg om een kroeg te openen'. Dit is een citaat van een van de eerste drank- bestrijders, de groep die in de 19de eeuw in Engeland en Amerika en later ook in Ne- derland een heuze volksbe- weging ontketenden. Ook wordt een overzicht gegeven van de (internationale) drankbestrijding waarbij sociaal-economische ont- wikkelingen en bespiegelin- gen over de tijdgeest de re vue zullen passeren. Het ta- rief van het museum is fl. 7,50 (inclusief gratis borrel). De lezing duurt van 14.30 tot 15.15 uur. SCHIEDAM - In het laatste weekend voor Pasen bren- gen kinderen traditiege- trouw palmpaasstokken naar oudere en zieke men- sen die wel wat aandacht kunnen gebruiken. Een houten kruis wordt versierd met crepepapier en de zelf- gemaakte stokken worden behangen met snoep, fruit en andere lekkernijen. Bij Scouting Groep Taize zullen de stokken op zaterdag 22 maart worden gemaakt door de Bevers, Welpen en Kabouters. Zij bieden de stokken op Palmzondag, 23 maart, rond een uur of elf aan aan patienten in het Schieland Ziekenhuis. De Welpen en Kabouters van de Franciscus-Lodewijk- groep maken hun stokken ook op zaterdag 22 maart. Om 11.00 uur lopen de kin deren vervolgens naar woon-, zorg- en dienstencen- trum Frankeland om de be woners hun stokken aan te bieden. Ook de Bevers van de Burgemeester van Haarengroep zijn van de partij bij het maken van palmpaasstokken. Om 15.00 uur zullen deze stokken aan bewoners van Woon- en Zorgcentrum Thurlede worden aangeboden. Bij alle veranderingen kwam die- zelfde week bovendien nog het idee van gemeente-ambtenaren om naast de flat een kleine kinderboer- derij op te zetten, beheerd door jongeren uit de buurt.Voor veel van de bewoners op z'n zachts ge- zegd geen goed plan. R. Kervezee, chef uitvoering bij de dienst gemeentewerken, ziet de kinderboerderij als een recreatieve aanvulling op 'een groter geheel': een natuurstrook in aanleg die in Schiedam zal gaan lopen vanaf de Vijfsluizerhaven tot voorbij de Kandelaarweg. De veranderingen rond de Vijfsluizenflat hebben zich de afgelopen jaren in rap tempo voltrokken. Het leefgenot van de veelal oudere bewoners is hierdoor behoorlijk aangetast, zo bleek op een bewonersvergadering 11 maart. Ze hebben niet alleen te ma ken met een metro die binnenkort precies voor hun deur de grond uit- komt, maar zullen in de toekomst ook worden geconfronteerd met een lawaaierige tramlijn die naast de flat aansluiting vindt bij de me tro. Bovendien wordt vlak voor de flat een fietspad aangelegd op de plek waar nu nog een groenstrook is. Een bewoonster gaf dan ook aan dat ze zich net een 'vergaar bak' voelde: „alles komt terecht bij ons, netjes aan de rand van de wijk." Een recent twistpunt vormt de plek, die tot nu toe voor school- en seniorentuintjes in gebruik was. De gemeente heeft deze grond, tot ongenoegen van omwonenden en gebruikers, deels onder water te la- ten lopen. De gebruikers van de tuintjes zullen deze in de toekomst wel terugkrijgen, maar dan gele- gen op drie eilanden in de waterp- artij. De kritiek was vervolgens niet van de lucht toen vorige week bleek dat het derde eiland, bestemd voor de senioren, pas over drie jaar beschikbaar is omdat de werk zaamheden voor de metro meer ruimte in beslag nemen dan vooraf begroot. Om toch dit voorjaar te kunnen beginnen met tuinieren, zijn de senioren vervolgens zelf maar met de beheerders van de schooltuinen rond de tafel gaan zit- ten om een compromis over de be- schikbare tuingrond te sluiten. Mevrouw H. Hagen, voorzitster van de Bewonersvereniging Schiedam-West, ziet het nut van de waterpartijen nog niet in. Ten eer ste is ze bang dat het geluid van de metro door het water verder draagt en dus meer geluidsoverlast voor omwonenden met zich meebrengt. Bovendien ziet ze „een groene om- geving ineens veranderd in een soort klinische high tech-omge- ving". Volgens wethouder L.A. Hafkamp zijn er goede redenen voor de aan leg van de waterpartijen. Belang- rijk argument is bijvoorbeeld dat het bovengrondse metrotrace mo- gelijk vandalen aantrekt, die door het water afgeweerd worden. De c klein tuintjes zullen alleen voor gebrui kers toegankelijk zijn. Tegelijker- tijd worden oude watergangen zo hersteld. Dit laatste argument telt ook sterk voor Kervezee. In het kader van het Groenstructuurplan van de ge meente werkt hij hard aan verbete- ring van de groenstrook die over de hele lengte langs de Poldervaart loopt. De Poldervaart zelf wordt doorgetrokken op plaatsen waar deze nu nog onderbroken is. Langs het water komt bovendien een doorlopend fietspad dat het moge- lijk maakt om vanaf Midden Delf- land ongestoord naar Pernis te fiet- sen. Waar nu dankzij de metro- voorbereidingen kaalslag is, zal de natuur over enkele jaren weer her steld zijn. Een kinderboerderijtje met klein- vee, onder begeleiding beheerd door jeugd uit de Slachthuisbuurt, past als rustplek voor recreanten mooi in dit plan. Voor de Vijfslui- zenbewoners is dit echter de be- kende druppel. Niet alleen is men bang voor stankoverlast en versto- ring van de betrekkelijke rust door opgeschoten jeugd. Maar men vreest bovenal dat de animo van buurtjongeren geen lang leven is beschoren, waardoor de boel vers- lonsd en de bewoners van de Vijf sluizenflat opnieuw met de gebak- ken peren zitten. - - SCHIEDAM - Verschillende pas- sagiers kijken verbaasd en een paar lopen resoluut door en weigeren het krantje aan te nemen. Maar de meeste treinreizigers reageren po- sitief en zijn ook niet te beroerd om het SP-krantje over de Euro-Nee campagne te accepteren: hebben ze in ieder geval wat te lezen tij- dens de treinreis. De Socialistische Partij is het afgelopen weekend een grootscheepse actie begonnen tegen de monetaire en economi- sche eenwording van Europa. Die actie begon met het uitdelen van kranten op NS-station Schiedam Rotterdam-West. Verder stonden de socialisten zaterdag 15 maart met een kraampje op de Hoogs- traat, bij de ingang van de Nieuwe Passage. Het doel was om de Schiedammers zo goed mogelijk te informeren over de gevolgen van de Europese een wording voor de Nederlandse burgers en dan nog vooral de minima. „Er worden bepaalde eisen gesteld aan een land dat mee wil doen aan de invoering van de Europese munt, de EMU. Om aan die eisen te voldoen is premier Kok flink aan het bezuinigen op een manier waarop wij fel tegen zijn. Het paar- se kabinet treft vooral de minima met maatregelen zoals de bezuini- gingen op de gezondheidszorg en de thuiszorg", meent Edith Klui- tert van de SP. De SP wil daarom een referendum. Dat wil zeggen dat alle Neder- landers hun stem mogen uitbren- gen over de invoering van de EMU. En om dat referendum te krijgen is de partij bezig met het verzamelen van handtekeningen, die dan opgestuurd worden naar Den Haag. Volgens Kluitert heeft de monetai re eenwording veel effecten op de werkgelegenheid in Nederland en andere economische gevolgen die niet bepaald gunstig zijn voor de Nederlandse Jan-met-de-Pet. „Als er in Europa een en dezelfde munt wordt gebruikt wrijven de grote multinationals zich in de handen. Die verhuizen hun productieproce- sen naar de landen waar de lonen het laagst liggen en dat zal dus niet in Nederlands zijn, maar vooral landen als Italie en Spanje." Maar dat is niet het enige. De so cialisten denken dat de Nederland se consument extra gaat betalen in de winkels. „Daarbij komt dat de kosten van alle administratieve rompslomp waar de invoering van de EMU mee gepaard gaat, wordt verhaald op de consument en daar zijn wij het niet mee eens. De con sument heeft niet gevraagd om de EMU." Om hun handtekeningen- actie kracht bij te zetten, gaan de verschillende SP-leden binnenkort langs de deuren om Schiedammers om hun medewerking te vragen. Wie meer informatie over de actie wil, kan terecht bij de speciale gra tis Eurofoon-lijn van de Socialisti sche Partij: 08-000-23-000-7. 22/23 maart, DE KUIP (Maasgebouw) Marathonweg, R'dam, 12-19 uur 120 stands, entree: 12.50 incl. lezingen. Info: VIEW 071-5611934 Met adv. SCHIEDAM - In samenwer- king met het Wijkteam Politie Nieuwland organiseert dien- stencentrum De 4 Molens een ouderenproject. Het project is maandag 3 maart gestart. Tij- dens het project wordt aan dacht besteed aan de speci- fieke problemen waarmee ou- deren op straat of in huis te maken kunnen krijgen. In de ontmoetingsruimte van het centrum is een klachten- bus aanwezig waasin mensen klachten of vragen over hulp aan de politie anoniem kun nen achterlaten. De politie be- handelt deze zaken dan zo snel mogelijk. Ook zijn gedu- rende het project regelmatiger wijkagenten voor vragen in het dienstencentrum aanwe zig. Voor meer informatie kan men contact opnemen met De 4 Molens, tel. 4705500. WATERWEG - Het Algemeen Ouderen Verbond/Unie55+ scoort hoge ogen met de bezwaarschrif- ten-actie tegen de WOZ/OZB. In Schiedam is de SOS-actie een groots succes aan het worden. Ruim 2500 burgers hebben inmid- dels gebruik gemaakt van de mo- gelijkheid om gratis een bezwaar- schrift-formulier te ontvangen. Volgens Jaap Raaphorst van het AOV/Unie 55+ zijn mensen vooral tevreden omdat ze persoonlijk worden geholpen en benaderd door de partij. Raaphorst wil met klem melden dat niet alleen huiseigenaren, maar ook huurders de dupe worden van de WOZ/OZB verhogingen. „De WOZ is zowel voor de verhuurder/ eigenaar van toepassing als voor de huurder. Verhoging van de waarde van het huis geeft ook vaak een stevige huurverhoging. Dus ook huurders zijn gebaat bij een bewarschrift. Denk aan uw porto- monee! De WOZ/OZB mag niet ten koste van de burger gaan", roept Raaphorst tegen gedupeerde Vlaardingers en Schiedammers. De partij wil burgers tevens attent maken voor de termijnen, waarbin- nen men bezwaar dient aan te teke- nen. Voor Schiedam geldt de da tum 1 april 1997. In Vlaardingen heeft men nog de tijd tot 15 april om bezwaar te maken tegen de WOZ/OZB. Ook in Maassluis is het Algemeen Ouderen Verbond samen met Unie 55+ inmiddels ge start met deze actie. Omdat elke gemeente zijn eigen termijnen han- teert, kunnen de data van de WOZ- beschikking en de OZB per plaats verschillen. Belangstellenden kun nen voor meer informatie terecht bij het Bezwaarschriftensteunpunt van het Algemeen Ouderen Ver bond en Unie 55+ in Schiedam. Het Steunpunt is gevestigd bij het secretariaat van de partij: p/a Sin- gel 45c, 3112 GJ Schiedam. De partij is dagelijks bereikbaar op nummer: 426 25 33. de Beste Bahher van Rotterdam SCHIEDAM - Dat er wat met het gebied tussen Kaam, Schie en Groenweegje zou gaan ge- beuren, was de Historische Vereniging Schiedam al enige tijd duidelijk. Ook dat er plan- nen waren om 'iets' met het uit de achttiende eeuw stammende pand aan het Groenweegje 61 te doen. Tijdens besprekingen had de Historische Vereniging er echter steeds op aangedron- gen het pand in zijn geheel te handhaven. Het College van burgemeester wethouders verleende 21 fe- bruari echter een sloopvergun- ning aan De Vernieuwde Stad voor onder andere het pand aan het Groenweegje. Toen le- den van de vereniging 10 maart constateerden dat met de (niet geheel onverwachte) sloop van het Groenweegje 61 al was be gonnen, dienden zij direkt een bezwaarschrift in bij burge meester wethouders. Hierin vragen zij het pand te plaatsen op de lijst van beschermde ge- meentelijke monumenten. Ar- gumenten voor behoud van het pand zijn volgens de vereniging vooral het feit dat grote delen van het pand zich in gave en oorspronkelijke toestand be- vinden en dat het als karakte- ristiek historisch erfgoed een rol kan spelen in het versterken van de toeristische functie van Schiedam. Het College heeft zich over bovenstaande nog niet uitgelaten. Foto: r.w. Poeis. Rotterdam, Burg, van Walsumweg 188-190 tel. (010)414 73 68 0100E& De klant centraal, de auto optimaal Uw Renault dealer voor Schiedam en Vlaardingen Dr. Moermanlaan 101, 3131 KX Vlaardingen, tel. (010) 2488988 per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met tynneten, s4tu0ie de fruity, efUieiCH.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 1