EH m Minder geluidshinder door nieuwe vloerplaten Kleine fruitboompjes passen in elke tuin Tuin in zuidelijke sfeer Een grindvloer is natuurlijk steengoed Trends in dekbedsets ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Appeltjes oogsten in eigen tuin: dat is altijd een sensatie. Het is een misverstand dat alleen mensen met een complete boomgaard dat meemaken. Dankzij de kleine fruitboompjes die tegenwoordig op de markt zijn, is ook in het kleinste tuintje nog wel een plaatsje voor een appelboom. Wie zijn financiele zaken goed re- gelt, is voor de rest van zijn leven uit de zorgen. Het gaat erom een financieel plan te maken, waarbij het verloop van de hypotheek zo gunstig mogelijk wordt gecombi- neerd met fiscale regelingen, pen- sioenverwachtingen en andere fi nanciele gegevens. Er is een nieuwe generatie ondervloerplaten op de markt gekomen, waarvan vooral de sterke geluiddempende eigenschappen in het oog springen. Wie zo'n ondervloer aanbrengt onder zijn parket of laminaat, blijft goede vrienden met zijn buren. Het gaat om Parquetfelt van Saf- fier, de Nederlandse marktleider in ondervloeren in Asten. Geen traditie Actueel bedtextiel in de tint lavendelblauw: voor wie een landelijke sfeer verkiest. Dit is dessin 'Georgiana' van Dorma. Er zijn nog mensen die zweren bij een deken, maar het gros van de Neder- landse bevolking slaapt inmiddels onder een dekbed. Een trend die de af- gelopen decennia helemaal is doorgezet. Geen wonder want een dekbed is behaaglijk warm en het bedden opmaken kost nauwelijks nog tijd. Boven- dien is er een ruime keus aan leuk gedessineerde dekbedovertrekken, waardoor iedereen zijn slaapkamer op eenvoudige wijze kan opvrolijken. Ook die dekbedhoezen zijn aan mode onderhevig. Kleuren en dessins zijn in een aantal hoofdstijlen te verdelen. De eco-look is nog steeds toonaan- gevend: uni dekbedden in allerlei witnuances en eenvoudige motieven. Ook zijn ze er met 'losse' weefdraden, heel apart. Steeds meer van deze eco-producten hebben niet alleen een natuurlijk uiterlijk, maar zijn boven- dien milieuvriendelijk geproduceerd. Een andere trend is de landelijke stijl. Hier zien we vaak vrolijke bloemen, ruige ruiten en strepen of juist lieflijk beddengoed met broderie en/of sier- knoopjes. De kleuren zijn vaak sober: zandtinten, ecru, okers, lavendel. Dan zijn er nog de liefhebbers van kleur en folklore. Felle kleuren in apar- te contrasten en grote dessins; of juist orientaalse motieven en batik-achti- ge patronen in opwindende kleurencombinaties. Heel vaak zijn er ook gordijnstoffen en zelfs behang te krijgen in hetzelfde dessin als het dekbedovertrek; soms zelfs bijpassende bad- en nachtmode. Sommige fabrikanten verkopen de stof van hun overtreksets ook los per meter: leuk om zelf sierkussentjes mee te maken of een tafelkleedje. Nu het definitief lente is geworden, duikt menigeen zijn tuin in om te kij- ken hoe die erbij staat. Na het opruimen van de laatste herfstbladeren blijkt vaak dat vooral het tuinhout aan een opknapbeurt toe is. Schuttingen, pergola's en hekwerk hebben regelmatig een verfje nodig om ze in goede staat te houden. Afgezien daarvan kan het heel leuk zijn om het houtwerk eens een ander kleurtje te geven. Wie warme Italiaanse tinten durft toe te passen, brengt zijn tuin in een mediterrane sfeer. Wat te denken van tinten als 'limone violeto', 'menta verda' of 'primavera': het zijn officiele kleuren in het palet van Tuindecoratiebeits. Maar er is na tuurlijk ook olijfgroen, okergeel of Zweeds rood. Tuindecoratiebeits is speciaal bestemd voor geimpregneerd hout. Wan- neer dit tuinhout niet wordt onderhouden zal het na verloop van tijd zijn kleur verliezen, het wordt onaantrekkelijk grijs en kan zelfs gaan rotten. De beits van Hermadix is ontwikkeld op basis van natuurlijke olie, het is verdunbaar met water en dus minder milieubelastend en geurarm. Het schilderen gaat gemakkelijk; met hoeft geen schilder te zijn om toch een prachtig resultaat te verkrijgen. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord oost midden f 200 f 241 f 278 f 213 f 265 f 305 78% 98% 112% nov. '95 t/m jan. '96 nov. '96 t/m jan. '97 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. west f 250 f 277 102% zuid f 256 f 280 103% Ned.tot. f 247,6 f 271,3 100% 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit Trad. Leven nationale hypotheek- garantie effec opge opge effec opge Geldverstrekker tieve geven geven tieve geven rente rente rente Geldverstrekker rente rente Hooge Huys 5,49 5,3 5,1 Hooge Huyr 5."8 5,1 PVF Hypotheken 5,49 5,3 5,1 Zwolsche Alg. 5,£.C 5,1 FBTO 5,59 5,4 5,4 Ztirich 5,29 5.2 5,. 5 BLG Hypotheken 5,71 5,5 5,3 ZwitserLeven 5,36 Bouwfonds Hyp. 5,71 5,5 5,3 AEGON 5,40 5,3 Hypotrust 5,71 5,5 5,3 Levob 5,41 5,3 NOG 5,71 5,5 5,3 NOG 5,49 5,3 Spoorwegpensf. 5,71 5,5 5,3 ROYAL 5,49 5,3 Zwitserleven 5,71 5,5 5,3 Amersfoortse 5,50 5,4 Zwolsche Alg. 5,71 5,5 5,1 Nationale Ned. 5,51 5,4 Ohra 5,78 5,65 5,45 Stad Rotterdam 5,55 5,35 ABP-hypotheken 5,81 5,6 5,4 Ohra 5,57 5,45 Aegon Hypoth. Bank 5,81 5,6 5,8 FBTO 5,59 5,4 Amersfoortse 5,81 5,6 5,5 Generali 5,60 5,4 HNG Hypotheken 5,81 5,6 5,4 AMEV 5,61 5,5 Levob 5,81 5,6 5,5 Av6ro 5,63 5,5 ROYAL 5,81 5,6 5,4 Delta Lloyd 5,63 5,5 Woonfonds Hypoth. 5,81 5,6 5,4 Reaal 5,71 5,5 Av6ro 5,91 5,7 5,5 Geldverstrekker Andere vormen opge geven rente CVB Bank 5,92 5,7 5,5 Generali 5,92 5,7 5,4 GWK-Bank 5,92 5,7 5,5 IDM Hypotheekbank 5,92 5,7 5,5 Nationale Ned. 5,92 5,7 5,6 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Nederl.Hyp.Bank 5,92 5,7 5,6 Generali Spaartoekomst Hypotrust Spaartoekomst 5,5 5,5 Reaal 5,92 5,7 5,7 Stad Rotterdam 5,97 5,65 Royal Future Hypotheekplan 5,7 AMEV 6,03 5,8 5,7 Van Nierop Perspect. Hyp. 5.8 5.9 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,7 ING Beleggershypotheek Direktbank 6,03 5,8 5,6 SNS Netto Lasten 6,1 Friesland Bank 6,03 5,8 5,6 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,2 Postbank 6,03 5,8 5,6 Krediethypotheken VSB Vermogenshypotheek varia bele rente 4,2 ABN-AMRO 6,14 5,9 5,7 ING Bank 6,14 5,9 5,7 RABO Hypoth.Bank 6,14 5,9 5,7 SNS bank 6,14 5,9 5,7 VSB bank 6,14 5,9 5,7 Direktbank Doorloophyp. 4,4 Westland/Utrecht Hyp. 6,14 5,9 5,7 Roparco 4,5 MNF Bank 5,4 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opsiagen. vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. Om een Per r geldgever zijn andere rentevastperioden mogelij! De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijastip aflossing e.d. Peildatum: 3 maart 1997 NVM M HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegem Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM MaasstaD Uit de zorgen dankzij goed financieel plan De natuur zelf levert de grondstof voor een Janmaat grindvloer. Miljoenen natu- rel korrels zijn in de loop der tijden door water, zand en wind afgerond. Alleen de beste, ongebroken en meest ronde kor rels worden geselecteerd, op een specia- le manier vuurgedroogd, eventueel ge- kleurd en als steengoede basis voor een grindvloer gebruikt. Het kleuren van de naturel grindkorrels gebeurt natuurlijk met verf op epoxyharsbasis, zodat een optimaal kleurresultaat kan worden ge- garandeerd. De nieuwste kleurenlijn is speciaal voor woonvloeren ontworpen. Uit de aller- mooiste kleuren kan precies die ene kleurenmix worden samengestelt, die de basis vormt van de persoonlijke woon- sfeer. Ook kan vooraf een ontwerp ge- maakt worden, waardoor de vloer een uniek karakter krijgt. Grind is een mate- riaal dat naadloos op de hele woonver- dieping kan worden gelegd. Niet alleen in de woonkamer, ook in de hal en zelfs in de keuken voelt een grindvloer zich thuis. De vloer heeft een warme uitstra- ling en voelt behaaglijk aan. Door de ep- oxyhars en de ruimte tussen de korrels neemt de vloer de temperatuur van de omgeving aan. Prettig als u graag op blote voeten loopt, heerlijk als u de krant 'Malus Elstar': een geschikt appelboompje voor de kleine tuin. Ook in zijn eentje draagt hij vrucht. (Foto: Fleurmerc). 't liefst breeduit op de vloer leest, gezel- lig als de kinderen lekker languit op de vloer willen spelen. Een grindvloer heeft, net als bijvoorbeeld tapijt, een ge- luiddempende werking. Door het aan- brengen van een akoestische laag onder de grindvloer kan de geluiddemping nog worden verhoogd, zodat deze vloer ook in appartementen zonder geluidsoverlast kan worden toegepast. De vloer is pro- bleemloos te onderhouden. Een of twee keer per week stofzuigen is voldoende. Een grote schoonmaakbeurt is, afhanke- lijk van het gebruik, hooguit een keer per jaar nodig. Kortom: warm, mooi, sfeervol, persoonlijk, geluiddempend, heel gemakkelijk in onderhoud, ideaal voor o.a. cara-patienten, eigentijds tijd- loos en behoorlijk kindvriendelijk. Voor meer informatie: Janmaat Grindvloeren, Krimpen aan den IJssel, tel. 0180 - 550972. Het gaat om de zogenoemde 'spillen': lage boomvormen, die niet hoger wor den dan 2,5 tot drie meter. Er zijn zelfs fruitboompjes in struikvorm. Ook de lei- vorm is heel geschikt voor een kleinere tuin: door de platte vorm neemt zo'n boom weinig ruimte in. En het leuke is dat zulke kleine boompjes vaak rijk vrucht dragen. Een heel geschikt appelboompje voor een kleine tuin is de 'Malus Elstar'. Dit ras is enigszins 'zelfverdraagzaam', wat wil zeggen dat de eigen bloemen zich- zelf min of meer bestuiven. Dat is be- langrijk als er maar een appelboompje wordt geplant. Ook de 'Golden deli cious' kan het wel zijn eentje af, maar de meeste andere appelsoorten hebben een bestuiver nodig. Dat betekent dat het planten van een enkel boompje nog geen appels oplevert. Opletten dus bij aan- schaf van een appelboompje! Wie een vruchtboom koopt, kan er het beste een kiezen met een label van de keuringsdienst (NAKB) met gegevens over de onderstam en de naam van het (appel)ras. Plant de appelboom vervol- gens op een lichte plek met voedzame grond, in een ruim plantgat, dat onderin goed is losgemaakt. Mest geven is niet nodig, wel kan eventueel wat potgrond door de aarde worden gemengd. Een vrijstaande boom heeft wat steun nodig aan de windzijde, van een of meer boompalen. De aankoop van een eigen huis is vaak een goed moment om het totale plaatje te bekijken, vinden de deskundigen. Het is immers belangrijk dat de hypotheeklast niet alleen vandaag, maar ook in de toe- komst nog te dragen is, als er verande- ringen optreden in de financiele situatie. Veel veranderingen zijn best te voor- zien. Het is bijvoorbeeld verstandig er alvast rekening mee te houden dat de kinderen over een aantal jaren gaan stu- deren. Daardoor komen de ouders vaak voor hoge kosten te staan, terwijl ook de hypotheek nog betaald moet worden. Een andere tegenvaller die te voorzien is, is het moment dat de heer des huizes met pensioen gaat. Het zou wel eens kunnen dat de inkomsten van het gezin dan (drastisch) dalen. Wie de juiste con- struqtie kiest, zal later niet in de proble- metbkomen. Een Tinancieel adviseur is in staat met behijp van gespecialiseerde program- ma's snel de verschillende scenario's door te rekenen. Daarmee kan hij vaak tot op de gulden nauwkeurig laten zien wat zijn client in de toekomst aan in komsten en uitgaven te wachten staat. Ook de buren zijn blij met de parketvloer, als er geluiddempende onderplaten zijn gebruikt. De geluidsreductie is maar liefst tien decibel, dus de kinderen kunnen voortaan rustig hun gang gaan. Een ondervloer is nodig onder parket en laminaat, niet alleen om contactgeluiden te reduceren, maar ook om kou tegen te houden en oneffenheden te egaliseren. Bij de nieuwe ondervloerplaten is de ge luidsreductie opvallend groot: tien deci bel. Daarmee is een houten vloer voor taan ook mogelijk in flats en apparte menten, zonder dat de buren last hebben van loopgeluiden. En er blijken in Ne- derland nogal wat mensen last te hebben van loopgeluiden- van hun buren, zo blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Stichting Geluidshinder. De producent van Parquetfelt heeft TNO ingeschakeld voor onderzoek naar het geluid van voetstappen. Eerst werd ge- keken hoeveel geluid er ontstaat bij lo- pen op een betonvloer. Daarna werd de vermindering van de geluidsproductie gemeten na het aanbrengen van onder vloerplaten en daarover heen laminaat of parket. Een testrapport van ondervloe ren is op te vragen bij de Nederlandse Stichting Geluidshinder. Het blijkt dat Parquetfelt bovenaan de lijst van geac- cepteerde ondervloeren staat. De nieuwe ondervloer bestaat uit natuur lijke en milieuvriendelijke materialen. Het formaat van de platen stelt ook een doe-het-zelver niet in problemen bij het leggen. Parquetfelt is verkrijgbaar in een dikte van 9, 87 of 5,5 mm. De dikste heeft het TNO-zegel en werkt het meest geluiddempend. gelijkheden om deze situatie het hoofd te bieden. De hypotheek kan bijvoor beeld zodanig worden gekozen, dat in het laatste stadium de lasten wat lager zijn. Of de overwaarde van de woning Het is bepaald nog geen traditie om een compleet financieel plan te maken. Fi nancieel deskundigen menen dat veel mensen (te) weinig inzicht hebben in hun financiele situatie. Dat is jammer, want wie het goed aanpakt, kan bepaal- de problemen vaak eenvoudig omzeilen. Pensioenbreuk is bijvoorbeeld zo'n pro- De aankoop van een eigen huis is vaak een goed moment om een compleet financieel plan te (laten) maken. bleem. Daardoor kan iemand na zijn pensionering ineens veel minder inkom sten hebben. Niet prettig als er dan nog een hoge hypotheeklast op de woning drukt. Er zijn echter verschillende mo- kan worden aangewend voor een aan- vullend pensioen. Dat moet dan wel op de juiste manier worden geregeld, om geen last te krijgen met de fiscus. Een goede financieel adviseur heeft kennis NBMMMMttMMMMMMMMMBttMWMMK van alle pensioen- en fiscale wetten en kan zorgen voor een weldoortimmerd plan. Veel hypotheekadviseurs zijn ook gespecialiseerd in financiele dienstverle- ning.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13