Ondernemers aan Lange Haven maken reclame voor elkaar 2 GQClCMH® 21™ per maand Zuid zoekt trotse mensen 'Laat uw kat niet jongen' MaasposT Restauratie verloopt naar wens Opwaartsespiraal bezegeld met folder DiDi Fashion - Nieuwe Passage 22 Schiedam-010-4738859 f DE VIER LINDEN is KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - De restaura tie van een van de belangrij- ke blikvangers van het stadshart van Schiedam, de Liduina Basiliek, verloopt naar wens. In September 1994 werd de eerste paal voor de nieuwe fundering geslagen. De afgelopen ne- gen maanden is hard ge- werkt aan het interieur van het gewelf. De eerste resul- taten zijn inmiddels zicht- baar. Pastoor Vismans liet vrijdag 4 april weten zeer verheugd te zijn over de voortgang van de restaura tie. Fraai interieur Voltooiing - Katoenenstretchbroekvan/69,95 voor/59,95 Alleen geldig bij Didi fashion - Nieuwe Passage 22 - Schiedam Bij inlevering van deze coupon Satijnen jasje van/99,95 voor f 79,95 Alleen geldig bij Didi fashion - Nieuwe Passage 22 - Schiedam Werken Afbakenen SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat wordt zaterdag 12 april verzorgd door de sopraan Catharine Provence. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Wei wordt er aan de deur een col- lecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Bingo Dansen Rommelmarkt Bingo Ritme en dans NLP NERGENS ZOVEEL MEUBELS NERGENS ZOVEEL REUS! Ook uw adres voor: teak meubelen, elzenhouten meubelen, kersenhouten meubelen, rotan en rieten meubelen Tevens ruime collectie koloniale meubelen! CONTACTLENZEN Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 9 april 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. Aanvang: 17.00 uur, ds. D.J. Cuperus. Bethelkapel, Nieuwe Maas- straat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aan vang: 10.00 uur, mw. R. de Graaff St. Martinuskerk, Albert van Raalteplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Bethelkapel, Nieuwe Maas- straat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. C.A. Philip- se. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Datnlaan. Aanvang: 10.00 uur, -drs-E.F. Vergunst. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. D.J. Cuperus. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. C.A.A. Struik. Aan vang: 16.30 uur, drs. P. Veldhui- zen. Evangelisch Lutherse gemeen te Lange Nieuwstraat 219. Aan vang: 10.00 uur, Misericordias domini, de heer Bob van Hoek. Zondagslied: gezang 205. R.K. Parochiekerk O.L.V. Vi- sitatie Dr. Schaepmansingel 3. Zondag 09.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Vrijdag 09.15 uur, weekviering in de dagl^apel. Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 11.00 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, gezongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en 0.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. Herenkoor 1.H.D.), aanvang: 10.15 uur pas- toor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zon dag 09.15 uur, eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Vrijzinnige Geloofsgemeen- schap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. L.H. van der Bilt. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Pinkstergemeente Morgenst- ond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. t Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. i\/4\ KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak Mvan der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur 'Liduina Basiliek zal er als een juweeltje bijstaan' De architect van neogotische kerk die in 1881 in gebruik genomen werd, is Margry. Margry was een leerling van de bekende Neder- landse bouwkundige Cuypers. Kenmerkend voor de late gotiek is onder andere de rijkdom aan decoratieve motieven. Margry had heel veel vrijheid in dat op- zicht. Fraaie uitmonsteringen zijn dan ook kenmerkend voor de mo- numentale kerk in Schiedam. De kerk is vernoemd naar de maagd Lidwina. Zij leefde van 1380 tot 1433 in Schiedam. Tijdens een val op het ijs liep zij een ziekte op die ze 38 jaar lang geduldig ver- droeg. Het geduldig lijden van deze vrouw wordt als voorbeeld gezien en heeft haar onsterfelijk gemaakt. De kerk zelf bleek min der onaantastbaar en liet in de loop der jaren steeds meer teke- nen van verval zien. Begin jaren tachtig begon men zich zorgen te maken over de toe- komst van dit belangrijke monu ment. Brede scheuren in de ge- welven en de wanden waren ont- staan doordat de oude houten pa- len, waarop de kerk steunde, door een hoog waterpeil in de loop der jaren waren gaan rotten. Als de fundering niet vervangen zou worden, zou de kerk niet meer voor de sloophamer te redden zijn geweest. Financiele steun van pa- rochianen, het bisdom Rotter dam, de gemeente Schiedam en de Rijksdienst van Monumenten- zorg heeft het monument, dat in De restauratie van de Liduina Basiliek vordert gestaag maar is nog lang niet voltooid. Foto Roger van derKraan/wDB 1990 de eretitel 'basiliek' kreeg, van de ondergang gered. Volgens ingenieur Hoogevest kan de basi liek met de nieuwe fundering weer tot in de lengte van dagen haar functie vervullen. De funde- ringsrestauratie was, zo geeft hij toe, een hele lastige klus waar alle mogelijke nieuwe technieken aan te pas moesten komen. In totaal gingen 760 stalen pijlen van 22 meter de grond in. Deze funde- ringsrestauratie die anderhalf jaar in beslag nam heeft 4,5 miljoen gulden gekost. Voor de restauratie van de boven- bouw, het zichtbare werk, is nog zeker 12 miljoen nodig. Deze res tauratie houdt niet alleen het weg- werken van de scheuren in. Het pleisterwerk dat op tal van plaat- sen is beschadigd wordt aange- pakt, de decoraties en schilderin- gen worden in originele staat te- ruggebracht en de gebrandschil- derde ramen worden gerestau- reerd. Na de restauratie worden er voorzetramen geplaatst om de ruiten zo goed mogelijk te be- schermen tegen de weersinvloe- den. Er wordt gestreefd naar duurzame constructies zodat met zo weinig onderhoud de basiliek weer jarenlang meekan. Dit is een van de doelstellingen van Hooge vest, maar hij voegt hier aan toe dat bij wijze van spreken iedere dag nog nieuwe afwegingen ge maakt worden. „De ramen die oorspronkelijk van Frans kalksteen gemaakt zijn worden nu opnieuw gegoten in Moezel- kalksteen. Dit is veel beter be- stand tegen het agressieve Neder- landse klimaat. De ramen die zich nog in een goede staat bevinden. vervangen we niet, omdat we ook kijken naar de cultuurhistorische waarde. Cultuurhistorische, ar- chitectonische, technische en fi nanciele aspecten moeten continu tegen elkaar afgezet worden." De ingenieur is heel verrast over het feit dat er tijdens de restauratie kleurrijke wandschilderingen te- voorschijn zijn gekomen, waar- van hij niet wist dat ze zich in de basiliek bevonden. De kerk is nu door een hoge wand in tweeen gesplitst zodat er on- danks de omvangrijke restaura- tiewerkzaamheden toch diensten gehouden kunnen worden. Men verwacht eind dit jaar klaar te zijn met de restauratie van de achter- zijde. Begin volgend jaar wordt dan begonnen met de voorzijde. De verwachting is dat in april 1999 de Liduina Basiliek in voile glorie hersteld zal zijn. De basi liek zal er volgens het paro- chiebestuur in het nieuwe Schiedam weer als een juweel bijstaan. Een as zal de Grote Kerk en de Liduina Basiliek met elkaar verbinden. De as zal zo betegeld worden dat het is alsof er een lo- per ligt, die mensen uitnodigt om de kerken van binnen te betreden. Voor de voltooiing van het prach- tige monument ontbreekt echter nog 1 miljoen gulden. Donaties zijn dan ook nog steeds van harte welkom. ANITA BEUER SCHIEDAM - Zo langzamer- hand zal het niemand ontgaan zijn dat Schiedam in de lift zit. De stad begint zich een nieuwe identiteit aan te meten met meer positiviteit dan er in de laatste decennia ooit geweest is. Het ge- loof in een mooie toekomst is zichtbaar. Particulieren en orga- nisaties als de Historische vereni- ging of de winkeliersverenigin- gen, zetten zich in voor een be ter, mooier en toeristisch aan- trekkelijk Schiedam. Zij trach- ten het authentieke karakter van de stad in ere herstellen. In het historisch centrum, aan de Lan ge Haven, hebben de grotendeels ambachtelijk getinte onderne mers de handen ineengeslagen. Vrijdag 4 april vierden zij on- derling de totstandkoming van de folder 'Lange Haven't Hart van Schiedam' in de galerie van C OO-uC UTvoSj3 Carol Doornson (links) 27 jaar, lengte 1.59 draagt een katoenen strechtbroek (div. kleuren) Aktieprijs in Schiedam nu van 69,95 voor 59,95; een streepshirt van 49,95; een katoenen basisgilet (div. kleuren) van 59,95 en een satijnen jasje van 99,95 voor 79,95. Giilay Gumiis (rechts) 27 jaar, lengte 1,69 draagt een viscose rok van 69,95; een viscose blouse van 79,95 en een satijnen gilet van/59,95. Bij inlevering van deze coupon het echtpaar Moesman en Hees- akker. De folder is een gezamenlijk initia- tief van de kunstenaar Martin Moesman, juwelier Rob van der Ham en de winkeliers Adrianus van Otterlo (Naast Evers) en Silvie Verbiest (Kunstlicht). Zij wisten een twintigtal ondernemers te inte- resseren voor deelname. ,,Het idee voor een gezamenlijk project ont- stond tijdens de Nieuwjaarsborrel in de kinderkledingzaak Dikkertje Dap. We wilden iets samen doen, al wisten we nog niet wat. Boven- dien moest het op korte termijn te realiseren zijn. We zijn met deze folder begonnen omdat dit een heel praktisch begin is en de kosten overzichtelijk zijn", aldus Ver biest. De klassiek vormgegeven folder introduceert de Lange Ha ven met een prachtige foto van de hand van Rob van der Ham. Heel kort staat beschreven wat de voor- bijganger hier zoal kan vinden aan originele, culinaire, culturele en ambachtelijke zaken. De deelne- mende bedrijven presenteren hun eigen produkten in een opsom- ming, compleet met logo en korte beschrijving van het gebodene. Brigitte van Heesakker: ,,Het is de bedoeling dat bij iedere deelnemer een stapel folders ligt. Op deze ma- nier maken we onderling reclame. Daarnaast gaan we de folder bij het VVV, in cafds en bij verschillende musea deponeren." De ondernemers, kunstenaars en galeriehouders aan de Lange Ha ven hebben hier voor het overgrote deel een werkplek met daarboven een woongedeelte. Dat geeft hen een dubbele verbondenheid met de Lange Haven. Martin Moesman en Brigitte van Heesakker zijn twaalf jaar geleden naar de binnenstad ge- trokken. „Destijds hoopten we na- tuurlijk dat het aan de Lange Ha ven beter zou worden. Nu is het hier hartstikke mooi, alleen komen er nog niet zoveel mensen langs als we zouden willen." Ook Rob van der Ham ontdekte al vroeg de schoonheid van de Lange Haven. Vijftien jaar geleden begon hij zijn juwelierszaak. „Toen was het hier helemaal niks. Als startende on- dememer heb ik de eerste jaren veel boterhammen met pindakaas gegeten om het hoofd boven water te houden. Maar de laatste twee jaar is het heel snel bergopwaarts gegaan. Ik zie heel duidelijk een stijgende lijn." 't Hart van Schiedam begint en eindigt volgens de initiatiefnemers bij de Lange Haven. De keuze voor dit 'werkterrein' is echter ar- bitrair. De initiatiefnemers beamen dit en voegendaar aan toe dat de grens ergens getrokken moest wor den. Als argumenten geldt dat de Lange Haven voldoende onderne mers biedt voor de folder. Boven- dien vormt 't Hart van Schiedam een prachtig decor voor de wande- laars die de Blokker, Kijkshop en Hema willen vermijden. Verbiest: „Ons publiek zoekt een alternatief voor de massawinkels. Deze men- sen houden van traditie en kunst." Voor de promotie van de stad is het zeer wenselijk dat de folder een groot succes wordt. Misschien sti- muleert deze saamhorigheid ande re ondernemers een ambachtelijk getinte winkel te openen in het mooiste deel van Schiedam. Goed voorbeeld doet goed volgen, is het spreekwoord. Dat gold ook voor Verbiest: „Door gesprekken met andere bewoners van de Lange Haven ben ik geprikkeld een eigen onderneming te beginnen. Wan- neer blijkt dat het mogelijk is een zaak te beginnen en het lukt, dan is datfantastisclv" MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek kan men donderdag 10 april vanaf 13.30 uur terecht voor een gezellige bingo. Kosten zijn fl. 6,- voor zes ronden. In dien stencentrum De 4 Molens wordt woensdag 16 april bingo gespeeld van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten hiervan zijn fl. 7,- voor zeven ron- des. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens kan zaterdag 12 april gedanst worden van 19.30 tot 23.30 uur onder leiding van de heer en mevrouw Schrevelius. Kosten zijn fl. 2,-. In dienstencen trum De Woudhoek kunnen 55- plussers een dag later, zondag 13 april, deelnemen aan de dansmid- dag die van 14.00 tot 16.00 uur duurt. Toegang: fl. 2,-. In diensten centrum De 4 Molens wordt die middag een contactmiddag en ruil- beurs gehouden van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang hiervoor is gratis. SCHIEDAM - De jaarlijkse Ark- rommelmarkt wordt op vrijdag 25 en zaterdag 26 april gehouden. Er is weer een enorme aanvoer van al- lerlei spullen, van fraaie meubelen tot speelgoed en natuurlijk zijn er ook weer planten. De Ark is ge opend op vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 14.00 uur. De Ark is gele- gen aan het Hargplein 101 in Schiedam-Noord. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Nieuwland organiseert vrijdag 11 april een Bingo-dansant in Wijk- centrum Dreesplein aan het Dr. Willem Dreesplein 2. Aanvang 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Kosten fl. 10,- voor zes ronden. Voor meer info: 4738671 SCHIEDAM - Bij de stichting SVO gaat donderdag 10 april weer een cursus 'Ritme en Dans' van start. In deze cursus komen zowel Afrikaanse als Zuid-Amerikaanse ritmes aan bod. De cursus bestaat uit tien lessen die worden gegeven op de donderdagavond van 19.00- 20.30 uur. De kosten bedragen fl. 175,- voor de gehele cursus (even- tueel in termijnen te betalen). Aan- melding en info: 4734545. SCHIEDAM - Een thema-avond over communiceren vindt plaats op dinsdag 15 april bij de stichting SVO aan het Broersveld 142. De titel van deze avond is: 'Kennismaken met N.L.P.' (Neuro Linguistisch Programmeren). NLP geeft handvatten om signalen op verbaal en non-verbaal niveau te herkennen en daarop invloed uit te oefenen. De avond begint om 20.00 uur en de kosten bedragen fl. 5,-. SCHIEDAM - Bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid roept alle in- woners van Schiedam-Zuid op voor 10 mei kenbaar te maken waar zij trots op zijn. Rond dit the- ma wordt eind mei namelijk een manifestatie gehouden, die het midden houdt tussen 'Open het dorp' en het Rotterdamse Op- zoomeren. Trotse mensen kunnen foto's insturen van de plek, aktivi- teit of dier dat volgens hen in de schijnwerpers gezet mag worden. Ook worden mensen, organisaties en bedrijven opgeroepen zelf mee te doen met de manifestatie. Getracht wordt de legendarische sfeer van 'Open het dorp' op lo- kaal niveau weer op te roepen in Schiedams zuidelijkste wijk. Aan de manifestatie is een goed doel gekoppeld; de binnenkort te ope nen kinderboerderij in Schiedam- Zuid. Het Opzoomeren komt tot zijn recht in de vele aktiviteiten die daar mee te maken hebben; milieu- projekten, een schoonmaakwed- strijd en een versier-je-gevel-pro- jekt. De manifestatie wordt geor- ganiseerd door het Oppie Promotie Team en de bewonersvereniging, de winkeliersvereniging, de ge meente en Klubhuis Zuid staan er- vierkant achter. Maar ook de scho- len, de woningbouwvereniging en de Heilige Hartkerk hebben bij- voorbeeld al toegezegd mee te doen. De foto's van dingen waar men trots op is kunnen nog tot en met 9 mei worden gestuurd aan bewo nersvereniging Schiedam-Zuid, Leliestraat 10, 3114 NK in Schiedam. Zet achterop even de naam en het adres van de afzender. Er kunnen zoveel foto's worden ingestuurd als men maar wil. Een deskundige jury zal de mooiste en leukste foto's uitkiezen waarna de ze als briefkaarten zullen worden verkocht tijdens de manifestatie. De opbrengsten zijn bestemd voor de kinderboerderij. Meer informa- tie is verkrijgbaar bij Matthijs Ro- rije, tel. 4270006. De asiels zitten overvol; tijd om daar iets aan te doen. FotoJacco Zanstra SCHIEDAM - De asiels in Neder- land zitten vol met katten. Vooral in en na de zomermaanden zijn de hokken meer dan overvol. De asiels hebben dit tot nu toe opge- lost door extra hokken te plaatsen op de meest onmogelijke plaatsen in het asiel. Desondanks moesten in Nederland 6600 katten worden afgemaakt. Hieronder waren 1800 verwilderde katten die niet meer te socialiseren waren. De Dierenbe- scherming zoekt de oplossing voor het kattenprobleem in het on- vruchtbaar maken van zoveel mo- h iedam Duizenden m2 geloogd grenen meubelen "Meubelfabriek Strickledeweg 120 (afslag A20) Rotterdam-Spaanse Polder U ziet ons bord reeds van verre Telefoon 010-415 80 43 Open ingsti jdenma. t/ m za. 09.30 tot 17.30 uur. Vr. koopavond. Zo. van 12.00 tot 17.00 uur. Voldoende GRATIS parkeergelegenheid gelijk huis- en verwilderde katten. De Dierenbescherming is daarom een campagne gestart om mensen bewust te maken van de noodzoek om hun poes of kater onvruchtbaar te maken. De afdeling in Schiedam heeft, in samenwerking met een aantal Schiedamse dierenartsen, besloten de actie te ondersteunen. Iedere inwoner van Schiedam die zijn poes of kater in de periode tot en met 18 april laat 'helpen' krijgt bij de volgende dierenartsten een korting van fl. 30,-: dierenarts J.J. Veltenaar van dierenkliniek Spa- land; dierenart J.J. de kaper; en dierenartsenpraktijk A.M. Visee en H.M. Koumans. Om voor deze korting in aanmerking te kunnen komen, moet men wel in het bezit zijn van een doorverwijzingsfor- mulier. Deze kan worden afge- haald aan de balie van het dierente- huis Hargahoeve, telefoon 471 41 51. v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met tfUendtliftee pieetc*. ?4itOie de article*. Oj

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3