Het Bourgondische leven van Maastricht y Cafes te kust en te keur L Van opgravingen tot poppen kijken De vele gezichten Maastricht rm t— V Of we zelf willen ervaren hoe donker het eigenlijk is in het bin- nenste van de Sint Pietersberg? Meteen na deze vraag loopt onze gids in de Maastrichtse 'grotten' weg - en hij neemt de drie lam- pen mee. Doodstil blijft ons groepje staan. Het wordt donker- der en donkerder, tot alles zwart is. En het blijft zwart, de duister- nis is volkomen. We verzetten geen voet en hopen dat de gids echt terugkomt met die lampen. Is dit eigenlijk leuk? Oudste stadspoort VAKAMTIE Op avontuur in de Sint Pietersberg Dat Maastricht echt een heel oude stad is, bewijzen de vele opgegra- ven overblijfselen uit de Romeinse tijd. In de kelder van Hotel Derlon, midden in de stad, is een van de opgravingen ongeschonden be- waard gebleven. Vlak voordat het hotel werd ge- bouwd, heeft de stadsarcheoloog op dit terrein een uitvoerig onder- zoek verricht. Hij groef heel wat op. Die vondsten zijn geconser- veerd en het hotel is er overheen gebouwd. Hier ziet men nu nog een deel van een plein uit de twee- de en derde eeuw, een waterput uit de derde eeuw, een gedeelte van een pre-Romeinse (dus nog oude- re) maaskeienweg en delen van een muur en poort uit de vierde eeuw. De opgravingen zijn zoda- nig uitgevoerd, dat het heel goed zichtbaar is dat het straatniveau in een volgende periode steeds iets hoger kwam te liggen. In vitrines zijn kleinere vondsten te zien. Wie geinteresseerd is in histori- sche opgravingen moet beslist even naar Hotel Derlon (Onze Lieve Vrouweplein, zij-ingang aan de Plankstraat). De kelder is echter alleen open op zondagmid- dag van twaalf tot vier. Een ander klein museum in de Maastrichtse binnenstad is het poppenmuseum van John Selbach aan de Grote Gracht 41. In een fraai oud herenhuis is hier een ver- bazingwekkende verzameling poppen en beren te zien. De oudste poppen dateren van rond 1850. Bij een aantal exemplaren, vooral de beren, is goed te zien dat er echt mee gespeeld is, in tijden waarin de kinderen nog niet veel speel- goed hadden. De poppen werden eigenlijk vooral gebruikt om meis- jes op te voeden in hun verzorgen- de taak. De poppenverzameling is inmiddels uitgebreid met ander speelgoed: blikken mechanisch speelgoed, treintjes en meubeltjes. Dit museum is alleen open op donderdag en zaterdag van elf tot vier uur. Het bekendste museum van Maas tricht is het Bonnefantenmuseum. Het bestaat uit nieuwbouw van Al- do Rossi en de gerestaureerde Wiebengahal. Hetmeest opvallend is de glimmende stompe toren, die vanuit de binnenstad aan de over- kant van de Maas goed te zien is. In het Bonnefantenmuseum treft de bezoeker nog veel meer bodem- vondsten uit Limburg, met vooral veel opgegraven voorwerpen uit de Steentijd, de Romeinse tijd en de vroege Middeleeuwen. Daar- naast is er veel kunst: oude kunst, Italiaanse schilderkunst, schilderij- en uit de zuidelijke Nederlanden uit de 16e en 1 7e eeuw (Pieter Bru eghel de Jonge) en hedendaagse kunst, met een bijzondere collectie 'minimal art' gemaakt van mini- male middelen. Het Bonnefanten museum Avenue Ceramique 250) is op dinsdag tot en met zon- dag van elf tot vijf uur geopend. juimF" 1 Old Hickory: befaamd om zijn keuken en zijn wijnkelder. Culinair valt er veel te genieten in Maastricht. Er zijn vele leuke eetcafes en restaurants. Bovendien zijn er tien toprestaurants geselecteerd door de Stichting Maastricht Culinair Restau rants. Een daarvan is Old Hickory aan de Meerssenerweg, een absolute aan- rader in deze categorie. De Meerssenerweg is een van de in- valswegen van Maastricht en het lijkt daarom of Old Hickory wat uit de rou te ligt. Toch is het niet ver, ook lopend niet: wie door het station (in stadsdeel Wyck) loopt en aan de achterzijde linksaf slaat, vindt het restaurant al na enkele honderden meters. Old Hickory heeft naam en faam ver- worven met zijn klassieke Franse keu ken en uitgelezen kaart. Met name de vis- en wildgerechten van dit restau rant zijn beroemd. Het wild wordt veelal door 'patron' John Kuzelj zelf geschoten. Wie het treft ziet in het wildseizoen de pasgeschoten zwijnen, fazanten en patrijzen nog buiten han- gen. De manier waarop Kuzelj het 4 Het pasgeschoten wild hangt bij Old Hickory buiten. In de gangen van de Sint Pietersberg zijn hier en daar fraaie tekeningen aangebracht, zoals deze van een mergelwerker. (Foto: hsp) wild bereidt is inderdaad tongstrelend. Cuisinier John Kuzelj blijkt bovendien een wijnkenner bij uitstek. Het is een hobby waar hij met liefde over praat: hij beheert zelfs een eigen wijngaard in Frankrijk. Het is dus ook geen wonder, dat de gedreven eigenaar van Old Hickory een fantastische, originele wijnkelder bezit. Daar laat hij bepaald niet iedereen binnen, maar af en toe wil hij wel eens met zijn hotelgasten op zaterdagochtend in de kelder afda- len. Old Hickory heeft dus ook ka- mers, van alle moderne gemakken voorzien. Het hotel is het hele jaar open (telefoon 043-620548). Het gidsje Maastricht Culinair Res taurants, waarin tien toprestaurants worden beschreven, is te verkrijgen bij de VW van Maastricht. Naast Old Hickory staat daarin onder meer ook Chateau Neercanne, dat net iets bui ten de stad is gelegen in de vallei van het riviertje de Jeker, met de wijnen opgeslagen in Romeinse grotten bij het kasteel. We zitten al een heel eind in het gan- genstelsel van de Sint Pietersberg, waar in vroeger eeu- wen zoveel mergelsteen is uitgegraven dat er een compleet doolhof is ontstaan. Wel 22.000 gan gen, heeft on ze gids net verteld. Daar in zijn in de loop der tij den vele men- sen ver- dwaald. Som- migen zijn nooit meer te- ruggevonden, anderen wer den veel later dood aange- troffen. Met halve vingers. Niet dat er spoken of wilde beesten huizen in de gangen; maar de verdwaal- den konden in het aarde- donker alleen op de tast hun weg zoeken. En dat had den ze zo wanhopig lang volgehouden dat hun vingers al half waren afgesle- ten, voordat ze uiteindelijk toch moes- ten opgeven. Met zulk soort verhalen van de gids wordt een rondleiding door de grotten van de Sint Pietersberg een spannend avontuur. Gelukkig vergeet hij zijn groepje niet. Hij komt ineens weer de hoek om met de drie lampen en opge- lucht lopen we met zijn alien verder. Hij wijst ons nog een vleermuisje en dan zijn we ineens weer bij de uitgang van de grotten, die eigenlijk helemaal geen grotten zijn, omdat ze niet op na- tuurlijke wijze zijn ontstaan. Er zijn dan ook geen stalactieten of stalagmie- ten, maar keurig recht afgezaagde wanden en tekeningen van mergelwer- kers. Niemand mag er op eigen houtje in en wij weten nu wel waarom. Het uitstapje naar de Sint Pietersberg is onderdeel van ons weekendje Maas tricht, een stad met veel gezichten. De hoofdstad van Limburg staat bekend om het Bourgondische leven, de vele Gezellige terrasjes zijn er volop in Maastricht, zoals hier bij de machtige faqade van de Onze Lieve Vrouwe- basiliek. (Foto: VW Maastricht). cafes en eethuizen, de gezellige sfeer op de terrassen op het Vrijthof. Dat is er inderdaad allemaal en er is nog meer, zo hebben we ontdekt. De stad blijkt maar liefst 1450 monu- menten te tellen, die vrijwel allemaal in prima staat zijn. Je kan hier nog over de middeleeuwse stadsmuur lopen en de oudste stadspoort van Nederland, de Helpoort uit de 13e eeuw, is nog schitterend intact. Het ligt allemaal net buiten het drukke winkelgebied, waar de meeste bezoekers van Maastricht vertoeven. Wie het echte moois van Maastricht wil zien, moet echt even van die gebaande paden af. Niet ver van .Aj de winkel- straten ligt het Stok- straatkwar- tier, het oud ste gedeelte van de stad, dat in zijn geheel schit terend is ge- restaureerd in de jaren vijftig. Wie goed naar de gevels kijkt, kan er heel wat historie van aflezen. In de zeven- tiende eeuw woonden hier de rijkste burgers van de stad in grote huizen. Ze hielden hier ook hun paarden, wat nog te zien is aan enkele grote koets- poorten. Ook de gevelste- nen vertellen nog wat over de eerste be- woners van deze panden. Nu zijn in de Stokstraat en de Maastrichtse Smedenstraat ele gante winkels gevestigd. Ook is hier het kleinste cafeetje van Nederland te vinden: De Moriaan, slechts 14 vier- kante meter, een echte pijpenla. Maastricht is de oudste stad van Ne derland. Sinds 50 voor Christus is deze plek aan de Maas bewoond. Door de strategische ligging werd de stad vaak belegerd: vandaar de dikke stadsmu- ren, die er voor een groot gedeelte nog staan. In de eerste eeuw was het al een bisschopszetel. St. Servaes was de eer ste bisschop. Op de plaats waar hij in 384 werd begraven staat nu nog de St. Servaeskerk aan het Vrijthof. Naast de katholieke St. Servaeskerk staat de hervormde St. Janskerk met een hoge rode toren, die beklommen kan wor den. De monumentale Onze Lieve Vrouwe- basiliek, aan het gelijknamige plein, is trouwens ook een bezoekje waard. In de kapel van Maria Sterre der Zee branden altijd kaarsen, die het publiek hier dagelijks komt aansteken. Het De Helpoort: 13e eeuws en nog helemaal intact. Van binnen zelfs te bezichtigen. Het houten aanbouwsel op de poort werd gebruikt om van bovenaf pek uit te gieten over de vijand die voor de poort stond. (Foto: hsp) plein zelf is in de zomer heel gezellig met veel terrasjes onder de bomen. Tussen de drie grote pleinen van Maastricht, het Vrijthof, het Onze Lie ve Vrouweplein en de Markt, liggen vele leuke kleine winkelstraatjes. Kijk er vooral ook eens omhoog, want ook hier zijn vele prachtige gevelstenen. Een bezoekje aan Maastricht is eigen lijk pas af als je in deze straatjes de specialiteiten van de stad hebt gekocht: Slavantewijn (Maastrichter Brugs- traat), of de theesoort 'Droom van Maastricht' (theepakkerij aan de Wolf- straat), het Maastrichtse bier Wyckse Witte, rommedou (kaas) of natuurlijk de Limburgse vlaai. Door Lucy Beker Het oudste en bekendste cafe van Maastricht is In de Ouden Vogelstruys op het Vrijthof. Het is een eetcafe met een kleine kaart. Ook op het Vrijthof is De Perroen gevestigd, een stijlvol grand cafe waar je even naar boven moet kijken, want het plafond is een geschilderde wolkenlucht. Een derde interessant adres op het Vrijthof is De Engel, een eetcafe vol met engeltjes die het publiek bekijken. Wie vanaf het Vrijthof wat verder de stad in trekt, vindt nog talloze andere eet- en drinkgelegenheden. Leuk is bij- voorbeeld ook het theatercafe Le Para- dis, in de voormalige stadsschouwburg De Bonbonniere (Achter de Comedie 1), dat nog wordt gebruikt voor kleine producties. Sjinkerij De Bobbel aan de Wolfstraat 32 is eveneens de moeite waard om binnen te stappen. Hier is jenever de specialiteit. Bestel 'e jenever meuleke' en je krijgt een molentje met vier glaasjes met vier verschillende jene- vers. Maastricht heeft overigens ook het kleinste cafeetje van Nederland. Het is In de Moriaan aan de Stokstraat 12: een pijpelaatje van veertien vierkante meter, waarin op vernuftige wijze toch alle moderne apparatuur is ingebouwd. Leuk om een kijkje te nemen. Het oudste cafe van Maastricht (Foto: hsp). H

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 17