Havenziekenhuis in Rotterdam viert volgendjaar zeventigjarig bestaan Direct naast de ingang hangt een bord waar de specialismen van het Havenziekenhuis op vermeld wor- den. Op het bord, door het perso- neel wel 'de top tien' genoemd, staat ook 'S cheeps- en tropische ziekten'. De enige verwijzing naar de haven, verder lijkt dit zieken- huis niet te verschillen van andere ziekenhuizen. In de hal wachten mensen op een poliklinische be- handeling. Vanuit het winkeltje klinkt gerinkel van de kassa. Een taxibusje voor ouderen staat voor de ingang te wachten. Er heerst een weeige lucht van zeep. Niets bij- zonders...lijkt het. Toch kan men op de interne afdeling nog merken dat het zeemanshospitaal geen ver leden tijd is. Volgend jaar viert het Havenzie kenhuis haar zeventig-jarig be staan. In 1925 had de Vereeniging Instituut voor tropische Genees- kunde Rotterdam - Leiden een kleine polikliniek voor zeelieden in Leiden. Dit bleek gezien de af- stand van de Rotterdamse haven toch niet praktisch. In 1927 werd het Hotel Continental aan de rand van Kralingen gekocht en omge- bouwd tot 'Het Ziekenhuis en In stituut voor scheeps- en tropische ziekten', in de volksmond al gauw omgedoopt tot het Havenzieken huis. Het Rotterdamse bedrijfsle- ven, waaronder een aantal rederij- en, zorgde voor een groot deel van de financien. Het huis telde toen vijfenzeventig bedden (in tegen- stelling tot de tweehonderdvijftig bedden nu). Kerstziekte Een speciaal hospitaal voor zeelie den was nodig omdat, naast het ge- vaar van besmetting, er voor hen bijzondere medische kennis en verpleegkundige technieken ver- eist waren. De zeelieden pasten wat betreft hun gewoontes en hun behandeling niet tussen de gewone patienten. Ze moesten ook voor- rang krijgen bij behandeling, want het schip wachtte niet. Bovendien konden de zeelieden rekenen op privacy en geheimhouding en dat is bij geslachtsziekte wel zo pret- tig- Tropische ziekten, geslachtsziek- ten en botbreuken kwamen veel voor in het havenbedrijf. Daar- naast speelde de 'kerstziekte', dit is de eenzaamheid rondom de feestdagen, de zeemannen vaak parten. Ook kon cultuurshock tot ziek-zijn leiden. De verpleegkun- digen moesten op dit alles inge- steld zijn. De dokters uit die tijd hadden een goede tropenervaring. Al was nog veel onbekend. Zo was men in de jaren tachtig zeer bang voor verspreiding van het Ebola- virus dat, zo bleek later, hier van- wege het klimaat niet verspreid kon worden. slag. ,,Op bepaalde tijden werden asbakken uitgedeeld en even later weer opgehaald. Toch werd overal as gevonden en brak er nooit brand uit. Men had een vrijer drankbe- leid. Drinken was met mate toege- staan. Op de afdeling wisten de zeemannen er wel raad mee, maar voor ernstige gevallen van deliri um waren beneden twee gevange- niscellen ingericht. Alcoholische dranken zijn nu uit den boze, maar er zijn nog wel speciale ruimtes waar gerookt kan worden. Met handen en voeten lets wat tegenwoordig bijna niet meer voorkomt, is dat zeelieden bij langdurige ziekte door een dokter of verpleegkundige werden over- gebracht naar eigen land. Zo is mevrouw Ledeboer als begeleid- ster in 1979 naar Hongkong ge- weest. „Het was een hele spannen- de tocht. Zomaar naar een ver, vreemd land. We werden eerst nog naar het verkeerde ziekenhuis ge- leid, omdat de verzekering van de patient niet klopte. Ik heb toen een paar dagen bij de familieleden ge- logeerd. Heel gastvrije mensen, ook al konden we elkaar niet ver- staan. Dat verstaan is wel vaker een pro- bleem in het internationale Haven ziekenhuis. Gelukkig zijn er tol- ken. Helemaal betrouwbaar is dat niet omdat tolken soms rekening houden met cultuurverschillen en daarom bepaalde informatie niet duidelijk willen maken. Voor de rest wordt veel 'met handen en voeten' gecommuniceerd. Onlangs kwam er nog een patient van een cruiseboot binnen die alleen maar Frans sprak. Maar met kleine beet- jes is het zuster Monica toch gelukt om tot communicatie te komen. Vanaf 1937 gaf de afdeling Heel- kunde het Havenziekenhuis de di- mensie van ongevallencentrum van de haven. Door de uitbreiding die met een grote verbouwing van het ziekenhuis gepaard ging, von- den ook veel burgers, vooral uit Kralingen de weg naar het Haring- vliet. Hierdoor veranderde het zie kenhuis van een zeemanshospitaal in een meer algemeen ziekenhuis voor Rotterdam en omstreken. Tij- dens de oorlogsjaren raakten nog De stroom zeelieden is afgenomen. Daar zijn een aantal oorzaken voor aan te wijzen. Ten eerste zijn de bemanningen aan boord kleiner geworden. Verder is de leefsituatie voor zeelieden aan boord sterk ver- beterd. Ze krijgen beter voedsel en er wordt meer aandacht besteed aan hygiene. Ook leven de zee mannen zelf gezonder, het beeld van opiumschuiver lijkt verdwe- nen. Daarnaast kunnen ziektes te- meer burgers bekend met het Ha venziekenhuis. Het Havenzieken huis was bijna het enige gebouw dat in de omgeving overeind was blijven staan. genwoordig vaak poliklinisch be- handeld worden. Dit alles leidt er- toe dat de bedden speciaal voor zeemannen in aantal zijn geredu- ceerd van zeventig tot zes bedden. Per jaar zijn dit toch nog zo'n vijf- tig tot zestig patienten van de rede- rijen. Volgens deheer Visser, hoofd verpleegkundige interne af deling, kun je daarom nog altijd spreken van het Havenziekenhuis. „Havenartsen sturen zieken met bijvoorbeeld maag- of darminfec- tieziekten nog altijd naar ons toe. Wij hebben de medische en sociale kennis om ze goed te kunnen ver- plegen. Zo is er hier in huis een maatschappelijk werker voor zee lieden. Ook weten de verpleegkun- digen wat zieken uit verre landen van hen verwachten. Het komt voor dat patienten uit Afrika een prik boven een tablet prefereren, anders denken ze dat ze niet beter kunnen worden of dat hun ziekte niet serieus genomen wordt. Hun idee van ziektebehandeling is heel anders. Verder regelen wij voor partners van zeemannen uit andere werelddelen wel eens een kamer in het zusterhuis. Ook geven de re- ders in ons bestuur een band met de haven." Smeergeld Bij tropische ziektes komen de zeemannen voor onderzoek en be handeling op de interne afdeling terecht. De patienten krijgen een onderzoek en een behandeling. Het gaat erom dat dat snel gebeurd. Dat laatste maakt het werk ook zeer speciaal: „Zeemannen uit der- de wereldlanden zitten vaak in een beroerde situatie omdat zij hun contract hebben moeten kopen. Het schip blijft echter niet wachten en moet wel weer met een voile be- manning terug. Dat betekent dat bij lange afwezigheid iemand an ders wordt aangenomen en de zie- ke zeeman naar zijn baan kan flui- ten. Daar gaat dan zijn smeergeld. Drank en tabak „De sfeer in het Havenziekenhuis is altijd vrijer geweest dan elders. Mevrouw Ledeboer-Noot, stafme- dewerkster van het Havenzieken huis, kan het zich nog goed herin- neren. Als jong meisje is zij in 1966 hier met werken begonnen. Als een soort voorbereidend jaar ging zij in de verpleegkundeaan de Daarom moet bij ons de fase van onderzoek en behandeling elkaar soms heel snel opvolgen." De heer Visser is zich, samen met zijn in terne afdeling, bewust van deze gang van zaken. ,,Bij twijfelgeval- len betekent het dat je mensen eer- der moet laten gaan en ze de nodi- ge medicamenten geeft, terwijl je ze eigenlijk langer voor observatie zou willen houden." In den vreemde Nog altijd sturen grote rederijen zoals Maersk en Sealand hun zie ken het liefst naar het Havenzie kenhuis. „Zij hebben een beter idee hoe het is om in den vreemde te zijn en begeleiden familieleden ook beter.aldus een kapitein van Maersk. Bij Sealand kiest men vooral voor het Havenziekenhuis vanwege de vrijheid: „Voor de collega-zeelieden is het moeilijk op een bepaalde tijd op bezoek te gaan. Daar doen ze bij het Haven ziekenhuis niet moeilijk over. Bo vendien zijn ze niet zo streng op het gebied van roken. Een zeeman kun je niet in een keurslijf stoppen, hij heeft gekozen voor het ruime sop." Rotterdammers en mensen uit de omstreken die worden opgeno- men, kunnen nog altijd merken dat het om een havenziekenhuis gaat. Als een zeeman opgenomen wordt, neemt hij heel zijn hebben en hou- wen van het schip mee. De koffers van de zeemannen staan om het bed. Verder kan de ziekenhuiskeu- ken voor zeemannen van het sche ma afwijken door bijvoorbeeld twee keer per dag rijst, speciaal aan hen, te serveren. Veel gewone dingen Wat geldt voor alle ziekenhuizen gaat natuurlijk ook op voor het Ha venziekenhuis; ook hier moet be- zuinigd worden. De sfeer is zake- lijker geworden. Mevrouw Lede boer: „Tegen kerst werden vroeger meer zeelieden in huis gehouden om hen tegen hun heimwee te hel- pen. Het was altijd een knus, klein ziekenhuis, maar de slag om een bedrijfsmatig ziekenhuis mag niet gemist worden." Er zijn 250 zie- kenhuisbedden teveel in Rotter dam, precies het aantal bedden van het Havenziekenhuis. Toch is mevrouw Ledeboer niet bang dat het Havenziekenhuis wordt opge- doekt. „Tropische geneeskunde blijft van oudsher ons metier. Daarnaast kiezen veel mensen be wust voor dit ziekenhuis vanwege de kleinschaligheid en vanwege ons specialisme." In het Haven ziekenhuis wordt veel verwacht van de Travel-clinic. Hier kunnen vaccinaties worden gehaald en is een tropenadviescentrum. Vooral internationale bedrijven laten hier hun mensen regelmatig keuren. Ledeboer: „Ik zie de toekomst voor het Havenziekenhuis als een ziekenhuis waar veel gewone din gen kunnen gebeuren, zoals be handeling van en vaccinatie tegen tropische ziektes en verder behan deling van bijvoorbeeld galblaas en heupfracturen." INGER HERMSEN Zeemanshospitaal anno 1996 nog geen verleden tijd Behandelkamer, met rechts de stoel die tot 1965 in gebruik bleef. De 'Villa', met uitzicht op de Maas Het Havenziekenhuis overleefde het bombardement. Zo lagen de zeelieden 4

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 25