Een goede man heeft aan een half woord genoeg' Een dag waarop ze extra aan j e denken MaasposT Ookfeministen kunnen niet om Moederdag heen Tonia van derRaaf: een werkende moeder over Moederdagcadeautjes v V\Qede/. Jenny van Jenny's over Moederdag MEI1997 n P A S S A a a 7. a S C H I E D A Het feest van Moederdag SCHIEDAM - Mannen geven het niet graag toe, maar eigenlijk vormen zij het zwakke geslacht, en niet de vrouw. Alleen vrouwen zijn in staat om nieuw leven op aarde te zetten, en vaak zijn zij het die het gezin er in moeilijke tijden door- heen slepen. Het moederschap is door onze maatschappij lang onderschat ge- weest. Het werd gezien als lets vanzelfsprekends, waar je niet lang bij stil hoefde te staan. Gelukkig bestaat er een dag als Moederdag waarop we duideiijk kun nen maken dat we het moederschap echt waarderen, al berust de herkomst van deze dag voornamelijk op commerciele overwegingen. SCHIEDAM - „Goh, wat heeft mijn jongste vorig jaar ook al weer voor me op school gemaakt voor Moederdag? Alles hangt vol in de slaapkamer... Ik weet nog wel wat hij voor Vaderdag heeft gemaakt." Een beetje radeloos en lichtelijk be- schaamd kijkt Tonia van der Raaf naar het plafond van The Body Shop, totdat ze het zich weer herinnert. Natuurlijk, die ene mooie tekening, hoe kon ze het even vergeten zijn. „En ik heb een zeepje gekregen, heel toepasselijk uit de Body Shop. En van mijn dochter van veertien een theebeker. ja, ik heb twee schatten van kinderen." Oj - kr4V - •'Ved. Banked i wo-' --C/ J Het is niet helemaal duideiijk wie met het idee kwam om zoiets in te stellen als Moeder dag. Wel is zeker dat Moederdag in het begin van deze eeuw is ontstaan in de Verenigde Staten en dat Moederdag langer be staat dan Vaderdag. Moederdag werd door het bedrijfsleven veel interessanter gevonden dan Va derdag. Moeders letten immers echt op de cent wanneer ze op zoek gaan naar een cadeau voor hun echtgenoot, zo redeneer- den zij. Mannen daarentegen kunnen absoluut niet met huis- houdgeld omgaan, en zijn be- reid om een aardig bedrag aan hun echtgenote te besteden. Als grote motor wordt wel eens Co ca Cola genoemd, die Moeder dag gecombineerd met een ver- frissende dorstlesser wel zag zitten. Nederlandse onderne- mers maakten kenhis met het fenomeen en in de jaren dertig werd Moederdag in ons land geintroduceerd. Het mag tegen- woordig misschien een beetje vreemd overkomen, maar de be- drijfstak die in Nederland het eerst met Moederdag kwam wa- ren de banketbakkers. Met een uitgekiende marketingcampag- ne werd geprobeerd om deze dag in de Nederlandse samenle- ving te verankeren. Dit werd bij- voorbeeld gedaan met de sluit- zegel, waarmee de Nederlandse bevolking werd opgeroepen om toch vooral Moederdag te vieren en daarbij een lekker taartje, ge- bakje ofandere lekkernij in huis te halen. Sluitzegels werden (en worden) gebruikt om envelop- pen mee dicht te plakken; het was een aardige manier om aan de ontvanger een bepaalde boodschap te geven. De Tweede Wereldoorlog zorgde er vanzelf- sprekend voor dat het vieren van Moederdag niet echt door- brak. Ook in de moeilijke op- bouwjaren na de oorlog stond het hoofd er niet naar om op de tweede zondag in mei moeder extra in het zonnetje te zetten. Er moest worden gewerkt, en elk dubbeltje telde. Nadat de ergste nood was gelenigd gin- gen ook de bloemisten zich in- zetten om van Moederdag een vast gegeven te maken. En met succes. Moederdag werd in meer en meer gezinnen gevierd. Na tuurlijk werden er geen grote bedragen aan cadeaus besteed. De echtgenoot voldeed meestal met een bloemetje en de kinde ren werden, net zoals nu, op school gestimuleerd om een aar- digheidje voor moeder te ma ken. En in de weekbladen ston- den rond Moederdag pagina's vol met ideeen om zelf Moeder- dagcadeaus te maken. Je zou het kunnen vergelijken met de ma nier waarop in die dagen het Sint-Nicolaasfeest werd gevierd: kleinschalig en knus. Dit veran- derde langzaam in de jaren zes- tig. Nederland kreeg te maken met welvaart. Huishoudens kre- gen meer te besteden en door goedkopere productiemetho- den kwamen 'typische' Moe- derdagcadeaus als mixers, krul- tangen, broodroosters en koffiezetapparaten binnen het bereik van de modale verdiener. De vrouwenemancipatie die zich aan het einde van de jaren zestig en vooral begin jaren ze- ventig roerde, wist aan de ene kant eigenlijk niet zo goed wat ze met Moederdag aanmoest. Moederdag was ingesteld door de Man, en dan nog eens vanuit het oogpunt om er flink aan te verdienen. Je zou wel gek zijn om in die Mannenvalkuil te trappen: Marie, wees wijzer. Maar aan de andere kant was het ook wel een mooi idee om het moederschap voor een dag in het jaar centraal te stellen. In de jaren zeventig tekende strip- tekenaar Jan Kruis in Jan, Jans en de Kinderen een aflevering waarin hij dat dilemma puntig aan de orde stelde. Nee, zegt Jans die net emancipatorisch is ontwaakt, laat Moederdag maar aan me voorbij gaan. Jan, Ca- tootje en Carlijn houden zich keurig aan de opdracht, waarop Jans in tranen uitbarst omdat niemand, maar dan ook nie- mand haar het gevoel had gege ven dat het Moederdag was. Goed, zo extreem zal het niet vaak in gezinnen voorkomen. Maar veel mannen zullen be- amen dat hun vrouw toch wel blij was met dat ene speciale ca deau, ook al gaf zij vantevoren aan niet aan 'die onzin' te wil- len meedoen. Vaak zijn onver- wachte cadeautjes ook de meest gewaarde geschenken. Nu in de jaren negentig geeft de Neder landse man behoorlijk veel uit aan Moederdag. Als je nu een trend in de keuze van cadeaus zou kunnen noemen, dan is dat het teruggaan naar het persoon- lijke geschenk. In de jaren tach- tig werden veel 'nuttige' ca deaus aan de vrouw gegeven. Zaken die eigenlijk al maanden nodig waren en dan onder het mom van Moederdag werden geschonken. Of cadeaus waar- aan ook de man plezier kon be- leven. Je kunt daarbij denken aan de video, de tweede tv voor in de slaapkamer en aan de mag netron. Ook nu nog zijn het ca deaus die het op Moederdag (meer dan) goed doen, maar er zijn ook veel vrouwen die liever iets persoonlijks willen krijgen. Een cadeau dat echt op de per- soon is toegesneden, zoals een mooie ring, poster, boek, cd of kledingstuk. Het moet voor al die mannen niet al te moeilijk zijn om voor het kopen van een leuk cadeau voor Moederdag in de Nieuwe Passage te kunnen slagen. En mochten heren vroe- ger in de dameskledingzaken door de verkoopsters misschien geamuseerd worden aange- staard, vandaag de dag is het de gewoonste zaak van de wereld wanneer een man voor zijn vrouw een leuke bh uitzoekt. Voor Van der Raaf is Moederdag dit jaar extra speciaal. „Ik werd gevraagd om interim shop ma nager te worden, maar ik wilde dat als werkende moeder niet ten koste laten gaan van mijn gezin. Er zijn daar goede afspra- ken over gemaakt met het be- drijf. Gelukkig bestaat de top voor de meerderheid uit vrou wen, waardoor je je in een goe de positie bevindt. En mijn ge zin moet er voor de voile honderd procent achter staan, anders had ik 't niet gedaan. Maar ik moet dan wel van mijn jongste geregeld een walvis- zeepje meenemen: dat is zijn enige voorwaarde." Ook in het gezin Van der Raaf ontbreekt het traditionele Moe- derdagontbijt niet. „Dat vinden de kinderen hartstikke leuk om klaar te maken. En dan heb je natuurlijk de cadeaus op de ont- bijttafel voor moeders. Melissa, de oudste, is nu op een leeftijd gekomen dat ze zegt: 'Mam, ik ga de stad in. Weet je nog iets leuks?' Ze koopt vaak leuke kaarten met daarop teksten als: 'voor de liefste moeder van de wereld' en dat ze van me houdt. Ik ben echt bevoorrecht, want ik heb de liefste kinderen van de wereld. Niet waar, Patricia?" De verkoopster moet om Van der Raafs enthousiasme lachen en neemt nog maar een slokje thee. Een goede man heeft aan een half woord genoeg wanneer het gaat om het verzinnen van een leuk cadeautje voor zijn vrouw, vindt Van der Raaf. ,,Mijn man vergeet Moederdag nooit. Maar ik moet hem wel in de goede richting duwen, hoor. Ik zeg dan zoiets als: mijn fiets ziet er toch wel slecht uit. Of: goh, die eau de toilette van Moschinno is toch wel erg lekker. En dan moet ie opeens hals over kop de stad in. Hij is wel lief hoor, de schat. Vorig jaar heeft hij een mooi nachthemd voor me ge- kocht." Wat Tonia van der Raaf alle mannen van Schiedam ver- der kan aanraden is om eens de koksmuts op te zetten. ,,Organi- seer zelf een leuk etentje. Glaas- je wijn, wat kaarsjes op een ge- zellig gedekte tafel. En dan hoeft ie echt niet uitgebreid te gaan koken, 't hoeft echt geen vijfsterren maaltijd te worden. Al kan hij niet koken: wat aard- appeltjes met groenten is ook goed. Wat telt is het gebaar." Maar, vindt Van der Raaf, het mag niet bij een keer blijven. Ook op de andere 364 dagen van het jaar moet de man zich in de keuken en huishouding laten zien. Moederdag is tenslotte geen afkoopdag. SCHIEDAM - Het valt niet altifd mee om het moederschap te combineren met een drukke baan. Jenny de Vos Burchaert van Jenny's Koffie Corner Lunchroom, moe der van twee jongens van acht en elf jaar, weet er alles van. „Je kiest zelf voor het moederschap en t heeft natuurlijk zijn ups en downs als je ook nog eens gaat werken. Maar mijn oudste van elf ziet er nu de voordelen van in: hij weet waar- om ik het doe. Ik ben niet iemand die de hele dag thuis kan zitten. Op een gege ven moment is het huis aan kant, zitten de kinderen op school. Wat moet je dan doen? Ik zou er doodmoe en ongelukkig van worden." Colofon: Nieuwe Passagepost is een uitgave van MaasposT, onderdeel van Maasstad WeekbladeN. Redaktie: Margreet Feenstra Karin van der Knaap Monique Siemsen jalmarTeunissen Vormgeving Arnold v.d. Struijs Vormgeving voorpagina G.H.S. Fotografie: Roger van der Kraan, Fotoburo Willem de Bie Acquisitie Marja van der Lee Remy Versnel Moederdag is niet zomaar een dag voor Jenny. „Het is toch een dag waarop ze extra aan je den ken. Ik vind het een heel leuke dag. Moederdag valt altijd in mei en vaak kun je dan al genie- ten van een lekker weertje. We gaan dan naar de camping en 's ochtends maken de jongens een lekker ontbijtje voor me klaar met verse broodjes uit de winkel en kan ik heerlijk genie- ten. En de avond ervoor doen ze heel geheimzinnig over mijn ca deautjes. Alles wordt zo goed weggestopt dat ze niets meer kunnen terugvinden. En ik krijg natuurlijk altijd wel wat grap- pigs dat ze op school voor Moe derdag hebben gemaakt: een vaasje of een leukschilderijtje." Jenny is nu anderhalf jaar gele- den fulltime gaan werken in de Nieuwe Passage. Beurtelings met haar man zorgt Jenny er voor dat de kinderen na school worden opgevangen. „Zo hou je het moeder- en vaderschap in evenwicht. Verder heb ik leuke buren die altijd voor mijn kin deren klaarstaan. Ook de school en dat scheelt enorm. En je gaat je tijd beter benutten. Als ik een vrije middag heb, dan waardeer ik het veel meer. Even lekker kletsen met de kinderen, even langs oma gaan. Op de andere dagen bellen mijn kinderen me om half drie even op om te ver- tellen wat ze die dag op school beleefd hebben. Daar maak ik altijd even tijd voor. Eigenlijk is er niet zoveel voor ze veranderd en dat vind ik best wel belang- rijk. Je kunt beter een moeder hebben die levendig en geluk kig is mede dankzij haar werk dan een moeder die thuis is in- gedut." Over haar man heeft Jenny niets dan lof. Ook hij begrijpt de waarde van Moederdag. „Ik heb een man die Moederdag nooit voorbij laat gaan. Hij helpt de kinderen met het ontbijt. 's Avonds kookt hij. En hij doet net zo geheimzinnig over mijn cadeautjes als de kinderen. En nee, die cadeaus hoeven voor mij helemaal niet duur te zijn. Dat kunnen heel simpele din- gen zijn zoals een leuk paar gympen, een bos bloemen, een cd, iets voor in bad, een lekker luchtje. De grootte van het ca deau doet er niet toe, als hij er maar aan denkt."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 31