Geuren voor altijd verbonden met moederdag Natuur als mooimaker foV'Htf E l!/Wt 'let tulpen altijd in koud water' 'Watergeuren zijn de absolute trend Meer tips Goud en zilver als liefdesboodschap Een product dat lekker ruikt en prettig in het gebruik is r«><> r ix km MEI1997 van Koos de Roos SCHIEDAM - Moederdag is zeker niet compleet zonder een prachtige bos bloe- men op tafel, meent bloemist Koos de Roos (,Ja, zo beet ik echt. Als ik een artie- stennaam had gehad, zat ik nu met Leontien op de Antillen"). Maar ja, die man- nen, he? Echt handig zijn ze niet wanneer het gaat om het uitzoeken, kopen en bewaren van bloemen. Een aantal handige tips en adviezen van de expert, om de heren zo een eindje op weg te helpen. PAG' SCHIEDAM - Als er lets onlosmakelijk verbonden is met moederdag dan zijn het wel geurtjes. Eau de toilettes, eau de parfums en parfums van alle mogelijke mer- ken en in de mooiste flacons vinden al jaren gretig aftrek. Bij de parfumerieen is het assortiment zo groot dat het moeilijk lijkt een keuze te maken. Vooral de laatste jaren zijn er heel erg veel nieuwe geuren uitgebracht, de een nog lekker- der dan de ander. Waar op te letten, als men op zoek is naar een nieuw geurtje. ..Mannen van Schiedam: het rood-wit-blauwe boeket is echt verleden tijd", waarschuwt Koos de Roos streng. ,,Geloof me nou. Daar kon je dertig jaar geleden nog mee bij je vrouw aanko- men, maar je zuit nu toch echt wat anders moeten verzinnen. Je kan beter iets wittigs of rozigs uitzoeken. Het gele boeket doet het ook altijd goed. En er zijn zat leuke tulpenboeketten, erg in trek bij de vrouwen." Maar ook de klassieke rode roos valt niet weg te denken van Moeder dag. De roos voert nog altijd de boventoon, is de ervaring van Koos de Roos. ,,En dat komt heus niet door mijn achternaam. Rood is gewoon de kleur van de liefde. In mijn zaak heb ik meestal zo'n twintig tot vijfen- twintig soorten rozen. De men- sen vragen altijd naar de bacca ra, maar die soort bestaat haast niet meer. Een mooie keuze is dan de Red Velvet, echt een diep- rode roos. Een klasse roos." ..Moederdag is altijd boeketjes- dag", zegt Koos de Roos. En ook de allerkleinsten kunnen voor niet al te veel geld een leuk boe- ketje samenstellen. ,,Kinderen komen dan bij mij in de zaak met een handjevol kleingeld, ge- haald uit hun spaarpot of gekre- gen van hun papa. Daar kunnen we altijd iets leuks mee doen. Plantjes doen het ook altijd goed. De hortensia bijvoorbeeld: heeft van die gezellige bloeme- tjes. Verder de groene planten, die passen in elk interieur. Of een palmpje." Maar helaas voor Koos de Roos, hij hoeft voor Moe derdag niet met een boeket of plant thuis te komen. ,,Nee, ik heb van mijn vrouw al de nodi- ge hints gekregen: 'goh, mijn parfum is op1." Koos de Roos kijkt soms hoofd- schuddend naar de manier waarop met bloemen wordt om- gesprongen. „Je moet ze in ieder geval koel bewaren, voordat je ze op Moederdag in de vaas zet. Dat kan in de schuur of kelder, in een emmer water. De meeste bloemen, zoals de roos, moeten in handwarm water worden ge- zet. Maar dat geldt weer niet voor de bolgewassen. Zet tulpen dan ook nooit in lauw water: al tijd in koud water." Op Moeder dag kunnen de bloemen in de vaas worden gezet, schuin afge- sneden, dat spreekt haast voor zich. ,,Dan krijg je een wond, waardoor de bloem echt gaat le- ven", verklaart De Roos. ,,En ver- geet vooral het zakje voeding niet. Denk er ook aan dat de vaas schoon moet zijn. Ik verbaas me er vaak over dat dat wordt nage- laten. Een druppeltje chloor is voldoende om de vaas te ont- smetten. En als je daar proble- men mee hebt, in verband met het milieu, dan kan het ook wel met wat soda." Nog een laatste tip van Koos de Roos: nooit, maar dan ook nooit het water in de vaas verversen. Gewoon bij- schenken is voldoende. Wat is er mooier dan een sieraad? SCHIEDAM - ,,De emotie die bij sieraden hoort, heeft veel meer te maken met de intentie waarmee het sieraad gegeven wordt dan de waarde van het sieraad in geld uitgedrukt." Aan het woord is johan Verploegen van juwelier Chiqi Cheri. De boodschap is duidelijk: je geeft niet alleen goud als je van elkaar houdt. Het sieraad als liefdesboodschap. ,,Wat is er nu mooier dan een sieraad dat je ie- dere dag draagt en dat je van je man of kinderen hebt gekre gen." Vooral de briljant geniet de laat ste tijd veel aandacht. De bril jant is de populairste slijpvorm van de diamant en wordt overal in verwerkt, hoewel de steen in collier vaak zwaarder en duur- der is dan in een ring. „Een bril jant, rond of vierkant, voegt iets toe aan het sieraad en dat is wat veel mensen aantrekkelijk vin den", aldus Verploegen. Ook erg in opkomst is het ge- bruik van meedere kleuren. goud in een sieraad, zoals een ring bestaande uit rood, geel en wit goud. Die verschillende kleuren goud worden bereikt door het goud met andere stof- fen te mengen. Zo zit er in rood goud koper en in wit goud zilver en platinum. Die trend in ver schillende kleuren goud is vol- gens Verploegen grotendeels te danken aan het buitenland. ,,Veel mensen zien in zuidelijke landen goud in andere kleuren dan het veel voorkomende geel. Dat vinden ze mooi en terug in Nederland gaan ze op zoek naar sieraden die daar op lijken." Aan het kopen van goud in Ne derland zit een groot voordeel. Hoewel het goud in vakantielan- den goedkoper kan zijn, is men in Nederland verzekerd van 'kwaliteitsgoud' door een stem- pel in het sieraad. In het buiten land moet je nog maar afwach- ten of het gekochte gouden ringetje de terugreis overleeft. Ook zilver mag zich nog altijd verheugen in een grote schare fans. .Mensen die zilver kopen zijn vaak jong en komen af op de artistieke ontwerpen. Zilver wordt namelijk kleinschaliger gemaakt dan goud, waarbij gi^et r.uimte is voor een kuijsl,- zinniger inbreng", vertelt de ju welier. Maar ook hele jonge meisjes worden aangetrokken door zilveren ringetjes en arm- bandjes. ..Zilver is natuurlijk makkelijker te betalen van je zakgeld dan goud. Vaak zie je dat meisjes na ongeveer hun twaalfde overstag gaan voor Wie mee wil doen met de laatste trends moet het zoeken bij de luchtiger parfums. ,,De laatste tijd zijn 'watergeuren' de trend. Denk maar aan Eau de Gio en Eau de Bulgari. Ook Jean Paul Gaultier komt met een luchti ger versie van zijn huidige geur. Daarin zitten vooral veel ffuit- elementen en bloemengeuren als Jasmijn en Lelietjes van Da- len", aldus Colette Klarenbeek filiaalhoudster van Parfumerie Douglas. Achter de beroemdste luchtjes zitten vaak de grote modehuizen. Deze laten zich dan ook vaak inspireren door de kleding die zij ontwerpen. De mode deze zomer is luchtig en licht met veel blauw en wit en deze trend is ook waar te nemen in de parfums. Het merendeel van de verrukkelijke geuren die op de markt worden gebracht zijn na pakweg vijf jaar al weer verdwenen. Vaak wordt dat ex- pres gedaan en wordt de geur na een paar jaar of zelfs een half jaar niet meer geproduceerd. Es- cada bijvoorbeeld brengt dit voorjaar speciale seizoengeuren uit, afgestemd op de mode die te vinden is in de zomercollectie van het merk. „De parfumhui- zen komen daarmee tegemoet aan de wensen van de moderne klant. Vroeger had een vrouw een of misschien twee stan- daardluchtjes op haar toiletta- fel staan. Tegenwoordig staan er wel een stuk of negen. Vrouwen willen graag nieuwe geuren uit- proberen en komen vaak vragen of er al iets nieuws is", meent Klarenbeek. Toch is de wereld van de par fums er niet een van uitsluitend trends. Volgens haar assistente Monique van den Driessche zijn er wel degelijk luchtjes die een langer leven beschoren zijn dan een seizoen. „De nieuwste van Chanel heet Allure en daar heb- ben de parfumontwerpers een paar jaar over gedaan. Het is niet de bedoeling dat deze lucht weer snel uit de schappen en de mode verwijnt. Dit is een par fum met een tijdloze uitstraling waarin iedere vrouw wel iets van zich zelf kan vinden. Niet voor niets zeggen de ontwerpers dat iedere vrouw 'allure' heeft." De tijd van de zogenaamde mo- degeuren is voorbij. Klarenbeek: .Vroeger zag je heel vaak dat men een geurtje kocht dat ieder- een droeg, zoals Joop! Dat is echt verleden tijd. De klant koopt nu echt iets dat helemaal bij paar past en bij haar individu aan- sluit." De ongekende populariteit van de geuren kent ook een nadeel. Wie is er niet ingetrapt? De imi- tatiegeuren die voor een tientje overal te koop zijn en bij de stand letterlijk als twee drup- pels water op het favoriete luchtje lijken, maar na een uur- tje zijn vervlogen. „Het verschil tussen die geuren en de echte is, dat de laatste gemaakt worden met de natuurlijke ingredien- ten en de imitatie met chemi- sche samenstellingen. Juist de natuurlijke essence van bijvoor beeld een bloem blijft op de huid achter als de alcohol is ver vlogen. Bij een chemisch luchtje is er geen sprake van een echte essence. De geur is weg, als je bij wijze van spreken de dop van de fles haalt", legt de filiaalhoud ster uit. Wie echt lang van haar geur wil genieten, kan de geur in ver schillende geparfumeerde pro- ducten gebruiken. Zo hebben vrijwel alle merken bad en huid- verzorgingsproducten in dezelf- de parfum-lijn. Van den Dries sche legt uit dat de geur dan langer blijft hangen. ,,Door je eerst te wassen en daarna in te smeren en te bestuiven met een bepaalde lucht, vorm je als het ware laagjes om je lichaam die veel beter blijven hangen." Ten slotte willen de dames nog een misverstand uit de weg ruimen. ,,In Nederland gebruiken veel vrouwen hun geur verkeerd. Ze gebruiken een eau de toilette 's morgens en een eau de par fum of parfum s avonds. Dat doen ze omdat ze denken dat een parfum een zwaardere lucht is en dus niet geschikt voor overdag. Fout! De parfum en de eau de toilette hebben pre- cies dezelfde geur. De parfum is alleen veel geconcentreerder, waardoor deze minstens acht uur blijft hangen. Het is dus ver- standiger om de parfum's mor gens, met mate, te gebruiken en 's avonds de eau de toilette of eau de parfum." Kleuren horen bij geuren en ook op het gebied van de cosmetica is er het een en ander veranderd de laatste tijd. Klarenbeek: „Echt voile dikke cremes zoals je die vroeger vaak zag, worden eigenlijk niet meer gebruikt of gemaakt. En dat is logisch, want onderzoek heeft aangetoond dat een luchtige emulsie net zo- veel voedingsstoffen kan bevat- ten als een dikke creme." Voor de decoratieve cosmetica ofte- we! makeup, geldt dit seizoen: de kleurtjes moeten passen bij de kleding. Dat betekent dus veel wit-tinten op de oogleden en zachte kleuren op de lippen. Op de nagels mogen alle tinten roze, groen of blauw. „ln de ma keup zie je veel terugkomen van de jaren zestig, met de eye liner als het stralende middel- punt." Een ffis en kleurig voor jaar, en uiteraard niet alleen voormoeders. SCHIEDAM - De belangstelling voor de natuur leeft als nooit te voren. Tonia van der Raaf van de Bodyshop kan daarover meepraten. Terwijl de milieu- en dier- vriendelijke cosmetica-winkels als paddestoelen uit de grond schieten, gaan de etherische olien en badproducten als warme broodjes over de toonbank. Van der Raaf:,,Mensen vinden het een prettig idee als ze goed kunnen doen, als ze milieu- bewust bezig zijn. Daar moet dan natuurlijk wel bij komen dat de producten die ze kopen goed zijn en niet al te duur." goud." Volgens Verploegen zul- len er altijd sieraden blijven die als echte 'evergreens' de lievelin- gen blijven van vele generaties. ,,Een meisje van tien nu is pre- cies hetzelfde als een meisje van tien twintig jaar geleden of twintig jaar later. Zo blijft een zilveren ringetje met een lieve- heersbeestje een grote favoriet. Door het zilver en de kleur van het beestje maar natuurlijk ook weer de emotie. Het woord lieve- heersbeestje klinkt lief en dat ,tr,el}t Jdyiue meisjes." De natuur als mooimaker. „Veel klanten komen niet af op cre mes die beloven dat de rimpels of vetkussentjes verdwijnen. Wat mensen tegenwoordig be- langrijk vinden is een product dat lekker ruikt en prettig in het gebruik is. Een goede creme waar niet te veel geld aan uitge- geven is, geeft de klant een zeer bevredigend gevoel. Zeker als ze weten dat er mensen in de derde wereld mee geholpen worden of het milieu gespaard blijft", meent Tonia van der Raaf. Ze merkt dat vooral de natuur lijke parfums en etherische olien populair zijn bij het pu- bliek. ..Etherische olien zijn olien die snel in de bloedbaan \vorden opgenomen en daarom snel werkzaan) zijn. Een paar druppels van bijvoorbeeld la- vendel bij je slapen heeft een heerlijk rustgevend effect. Je kunt de olie ook op je kussen ge bruiken zodat je lekker slaapt of in bad voor een verfrissend ef fect." In Japan hebben de groot-indus- trielen al langer ontdekt wat het effect is van natuurlijke geuren op mensen. Daar worden de kantoren met allerhande par fums en olien besprenkeld zo dat de werknemers gemoti- veerd, maarontspannen aan het werk gaan. Dat zien we in Ne derland nog niet snel gebeuren, maar de olien laten zich ook le- nen voor massages en die toe passing is wel al op grote schaal ontdekt. Mensen gaan niet meer cftdcur uit voor massages. maar laten zich lekker thuis ver- wennen in de vertrouwde omge ving. Partners masseren elkaar en gebruiken daar graag een goedje bij dat lekker ruikt en werkzaam is bovendien." Maar het voornaamste blijft het milieu. ,,Onze klanten zijn men- sen van alle leeftijden en uit alle lagen van de bevolking maar ze hebben een ding met elkaar ge- meen. Het besef dat het zo niet langer kan met de verontreini- ging van het milieu. Ze vinden het belangrijk dat de flessen ge- recycled worden en dat de arme boeren die de grondstoffen voor de producten leveren, een be- hoorlijke prijs krijgen voor hun spullen."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 33